vawat JtJll -JpPMÊJ VARIA/ opinie r Soest-Soest: een voorlopige terugblik A Waardering van 'buitenlandse' Soesters voor Oliebol-winnaar Van den Bergh Schuur en 'bouwwerk' moeten van Soest worden afgebroken Bewonersvereniging Soest-Zuid praat over structuurvisie Volop Van M WOENSDAG 15 JANUARI 1992 Drukte in politiek café Progressief Soest SOESTER COURANT PAGINA 20 Accountantskantoor J.H. Braber RA Auto over de kop en in brand Cursus Pergamano Vliegbewegingen UW FOTO 2 X ZO GROOT VOOR 50 Ct MEER Wem Van Oosten fotoservice Cursus over assertiviteit Nieuwe telefoon Vliegbasis WOENSDAI Shirley v.c I "U hebt u twintig jaar lang voor ons ingezet en daar nooit een cent voor ontvangen, maar u hebt wél ons hart gekregen.'' Deze waarderende woor den uit de mond van Sevki Ozkaya (Turks Comité) deden Gouden Olie- boi-vvinnaar Wim van den Bergh zichtbaar goed, waarschijnlijk meer nog dan de uitreiking van de onder scheiding zelf. De Gouden Oliebol werd hem tijdens het drukbezochte politiek café Proest van Progressief Soest - in een bijna uit puilend café 't Puntje aan de Koningin- nelaan - overhandigd door PS-wethou- der Jan Visser. Raadslid Leidje Tomas sen had de gasten (ook een aantal ande re genomineerden) daarvoor verwel komd en Visser bracht de Oliebol-win- naar en de anderen in korte vraagge- sprekjes voor het voetlicht. Van den Bergh liet weten zeer verguld te zijn met het ereteken, omdat het de Soesters hopelijk aan het denken zet over de buitenlander-problematiek. Hij was daarover zorgelijk gestemd, maar zag ook lichtpuntjes. Speciale aandacht vroeg hij voor de positie van de Marok kanen, die ook in Soest min'of meer een "vergeten groep" dreigen te worden. Het minderhedenbeleid in Soest kwali ficeerde hij in dat verband als "ongeluk kig". "We weten donders goed wat er nodig is, maar we doen weinig of niks. Dan moeten we ook niet verwonderd zijn als er problemen komen." Volgens hem worden met name op de Eng Tur ken en Marokkanen ten onrechte over één kam geschoren en tegen elkaar uit gespeeld. Tussen de bedrijven door kreeg Van den Bergh lof toegezwaaid door de ou- d-Oliebol-winnaars Sevki Ozkaya en Ans Mann. Ozkaya stelde vast dat Ne derlanders in Turkije altijd welkom wa ren, wat omgekeerd niet zo is. "En er zijn heel wat Nederlanders die precies weten wat goed voor ons is. Van den Bergh niet; hij weet ook niet alles, maar hij doét wat. Daarom heeft hij ons hart gekregen." Ans Mann noemde Soest nog een min of meer ideale plaats als het om de positie van de minderheden gaat, maar was door de "griezelige" ontwik kelingen in het buitenland niet zonder zorgen. "Ook in Soest kan een anti- stemming merkbaar worden." Ze stel de vast dat veel allochtonen, ook al be heersen ze hun Nederlands goed, toch met een andere maat worden gemeten, bijvoorbeeld bij het solliciteren. 'Gezeur' Hulde ondervond Van den Bergh ook van de zijde van de Turkse jongerenver eniging, vertegenwoordigd door de heer H.I. Ercelik, en van voorzitter Dik Stroband van de commissie Minderhe den. Die noemde de Oliebol-winnaar "een eigenwijs mannetje" van het goe de soort. "Hij probeert niet aardig te zijn, maar zegt waar het op staat. In zijn analyse heeft hij gelijk. Er zijn wel goe- Jan Visser (r.) reikt de Gouden Olie bol uit aan Wim van den Bergh tijdens "Proest" in 't Puntje. DIENSTVERLENING AAN MIDDEN- EN KLEINBEDRÜF Oude Utrechtseweg 12 - 3768 CC Soest - Telef. 02155 - 1 69 11 de intenties in Soest, maar alles gaat traag en moeizaam en het is voor de bui tenlanders vaak niet te volgen. De poli tiek reageert niet goed op het 'gezeur' van de commissie; ze husselt de priori teiten door elkaar als ze haar niet goed uitkomen. Maar als we niets doen, krij gen we over vijf of tien jaar de rekening wel gepresenteerd." Tot verrassing van Van den Bergh bleek zijn onderscheiding ook landelijk de aandacht te hebben getrokken. Ds. J. Slomp van de commissie Islam-Chris- tendom van de landelijke Raad van Kerken getuigde van de waardering die de Soester ook op dat niveau verdient. Volgens hem hebben heel wat Soester initiatieven door hem een landelijke uitstraling gekregen. Marokkaanse moskee Ook de heer M. El-Hamdioui van het Marokkaans Comité sloot zich bij de al gemene hulde aan. Hij vroeg nog eens aandacht voor het feit dat de Marokka nen in Soest geen eigen moskee meer hebben, wat een groot probleem is. De heer Yilmaz van het Turkse Comité stelde o.m. vast dat Nederlanders en buitenlanders elkaar hard nodig heb ben om "samen sterk te staan", gezien de onheilspellende ontwikkelingen in het buitenland. Visser voerde daarna nog gesprekjes met een aantal andere Oliebol-genomi- neerden, zoals Gep van Bercum (We reldwinkel), Ab Blokzijl (jumelage Soest-Kozle), Maija Kuipers (Kunst uitleen), Lied Zwagerman (Jardin d'A- mis), Henk Gerth (museum Oud Soest), Leo van den Berg (kinderboer derij), Jan Hazelaar (beeldentuin) en Peter van der Weij (Radio Soest). Een 26-jarige inwoonster van Soest mag wel van geluk spreken. Rijdend over de Koningsweg hoorde ze zondag morgen ter hoogte van de Beckeringh- straat omstreeks 08.00 uur plotseling een knal, waarna ze de macht over het stuur verloor. De wagen schoot tegen een lichtmast aan, die omver ging, en sloeg vervolgens over de kop. De bestuurster had de tegenwoordig heid van geest uit de auto te kruipen en dat was maar goed ook, want het voer tuig vloog onmiddellijk daarna in brand. Aanvankelijk leek het erop dat ze geen persoonlijk letsel had opgelo pen, maar later klaagde ze over hoofd pijn en werd daarom alsnog naar Zon negloren gebracht. De brandweer kwam eraan te pas om het brandende autowrak te blussen en omdat het 's morgens licht vroor maak te de gemeente het wegdek schoon, om te voorkomen dat het bluswater tot een gladde weg zou leiden. In het buurthuis De Vangrail aan de Nachtegaalweg gaat op dinsdagmorgen 21 januari weer een beginnerscursus Pergamano van start. De cursus duurt van 9.15 tot 11.15 uur en er is nog plaats voor enkele deelnemers. Inlich tingen bij de heer P. Vonk, tel. 21121. Ook bij de Volksuniversiteiten in Soest, Baam en Amersfoort worden begin nerscursussen gegeven; die zijn nag- noeg volgeboekt, maar men kan zich nog aanmelden voor de nieuwe cursus sen die in maart beginnen. Wie wil deelnemen aan een vervolgcur sus - die in februari start - kan zich even eens opgeven bij de heer Vonk (tel. 21121), de Volksuniversiteit Soest (tel. 22195) of de Volksuniversiteit Baam (tel. 02154-16033). Bewoners van het Hazepad 66 moeten binnen twee maanden een 'rommelig bouwwerk' verwijderen. Dat is althans de benaming die de gemeente aan een overkapping heeft gegeven. Tijdens een controle van ambtenaren is gebleken dat de bewoners geen vergun ning hebben voor het bouwwerk. Voor het gebied, waarop het perceel ligt, geldt een bouwverbod. Dat komt om dat het bestemmingsplan Overhees nog niet is uitgewerkt. De gemeente kan vrijstelling verlenen aan de bewoners en ze alsnog een bouwvergunning verstrekken. Dat wil Soest echter niet, omdat er aan de over kapping stedebouwkundige bezwaren kleven. Bovendien verdient het bouw werk volgens de gemeente bepaald geen schoonheidsprijs. De bewoners krijgen een brief van de gemeente, waarin staat dat ze de uit drie wanden bestaande overkapping binnen twee maanden moeten afbreken. De al meer dan een jaar bestaande Be wonersvereniging Soest-Zuid houdt op woensdag 22 januari een openbare ledenvergadering in De Rank, Soes- terbergsestraat 18, aanvang 20.00 uur. Hoofdonderwerp van gesprek is de gemeentelijke structuurvisie. De doelstelling van de vereniging is o.m. het handhaven of verbeteren van de leefbaarheid en het woongenot in Soest-Zuid, in de ruimste zin van het woord. Daarom hoopt het bestuur dat een groot aantal van de ca. 120 leden aanwezig zal zijn, om tot èen standpunt bepaling te komen over de gemeentelij ke structuurvisie. De bewonersvereniging is vooral geïn teresseerd in de inrichting van het lan delijke gebied, het behoud van de bos gebieden, het voorkomen van woning bouw op het terrein van Zonnegloren (als dat ziekenhuis in 1996 wordt geslo ten) en vooral ook de verkeersproble matiek rond de Ossendamweg en de sluiproutes in de buurt. Verder zal het bestuur verslag uitbren gen van alle activiteiten in het jaar 1991. Belangstellenden zijn van harte welkom. Voor inlichtingen kan men bellen met de secretaris, mevrouw L. Kroon-Verdegaal, tel. 25558, of de voorzitter, de heer J. van den Berg, tel. 16047. Het op de Vliegbasis Soesterberg gesta tioneerde 32ste Fighter Squadron gaat avondvliegen met straaljagers van het type F-15 Eagle op maandag 13, dins dag 14, woensdag 15, donderdag 16, dinsdag 21, woensdag 22 en donderdag 23 januari, tot 's avonds 20.00 uur. Het eveneens op de Vliegbasis Soester berg gestationeerde 298 Squadron gaat avondvliegen met helikopters van het type Alouette III op dinsdag 14, woens dag 22 en donderdag 30 januari tot 's avonds 22.00 uur. geldig t/m 1 februari 1992 Soesterbergsesiruf57 Mkekcntrvm Soest-Zuid 02755-13109 LET OP UITSLUITEND VESTIGING SOEST-ZUID Vergunning Ook een schuur aan de Mariastraat moet verdwijnen, en wel binnen één maand. De schuur beslaat acht vierkan te meter en is door de bewoners zonder vergunning gebouwd. Op advies van de gemeente werd later alsnog een vergun ning aangevraagd, maar die werd ge weigerd. De bewoners vroegen daarna een ver gunning aan voor een carport. Daarmee ging de gemeente wel akkoord. Bij een controle in december is echter gebleken dat de carport niet is gerealiseerd en dat de illegale schuur er nog steeds staat. De bewoners hebben hun woning te koop aangeboden. De gemeente eist van de bewoners dat de schuur binnen een maand wordt weggehaald. In Soest begint eind januari een asserti- viteitscursus. De cursus bestaat uil veertien wekelijkse bijeenkomsten op donderdagavond. Tijdens de lessen kan worden geleerd hoe je zelfvertrouwen krijgt. Het uiten van een mening of gevoelens, ontspan ning en het voeren van bijvoorbeeld sollicitatiegesprekken zijn onderdelen van de cursus. Allerlei situaties uit het dagelijkse leven worden in scene gezet. Vooraf vindt met elke cursist een kennismakingsge sprek plaats. Inlichtingen zijn te verkrij gen bij mevrouw A. Niemeijer-van Leeuwen, tel. 18870 (8.00-8.30 en 18.00-19.00 uur). Bij haar kunnen be langstellenden zich ook opgeven voor de cursus. De Vliegbasis Soesterberg heeft in het afgelopen weekeinde een nieuwe en modernere telefooncentrale in gebruik genomen. De nieuwe telefooncentrale biedt onder meer de mogelijkheid abonnees op de basis te bellen zonder tussenkomst van een centralist. De be staande toestelnummers zijn echter veranderd. De nieuwe nummers worden gevormd door bij oude nummers die beginnen met een 2 de 2 te vervangen door 36, en bij nummers die beginnen met een 3 de ze 3 te vervangen door 7. Het nummer van de telefooncentrale van de vliegba sis is 03404 - 36199. Nog geruime tijd worden bellers van het oude telefoon nummer van de vliegbasis via een band je van de veranderingen op de hoogte gebracht. Klachten De telefonische klachtenafhandeling van de basis blijft uit praktische overwe gingen via een centralist verlopen. Tij dens kantooruren zal de centrale door verbinden naar Bureau Voorlichting en buiten deze uren naar de Officier van Dienst. Het nummer van de centrale is 03404-36199. Vervanging van de oude centrale is noodzakelijk, omdat deze sterk is ver ouderd en aanleiding geeft tot veel klachten. Meerdere malen was de basis slechts met veel moeite van buitenaf te lefonisch te bereiken, met de ingebruik neming van de nieuwe centrale ver wacht men aan deze problemen een einde te hebben gemaakt. Th. M. Peet is oud-medewerker van de gemeente Soest. Hij is onder meer directeur geweest van de sportstich ting en de stichting zwembaden Soest. Met onderstaand artikel rea geert hij op de ontwikkelingen rond de sportuitwisseling Soest-Soest die dit jaar voor de laatste keer in de hui dige opzet wordt gehouden. Het laatste kwartaal van 1991 leverde in deze krant, telkens met een tussen poos van enkele weken, onder andere de volgende koppen op: 'Soest-Soest nadert de veertigste ver jaardag'; 'Voortbestaan Soest-Soest onzeker'; 'Soest-Soest in 1992 voor het laatst' En in de gemeentelijke bijlage Op 't Hoogt van 18 december werd, hope lijk niet voorspellend, gebabbeld: "Fi nale: Soest (Duitsland) tegen Soest (Nederland)". Hoewel het artikel 'Soest-Soest in 1992 voor het laatst' een ontsnappingsclausule bevat, is het duidelijk: Soest-Soest staat op de tocht. Een veertigjarige uitwisseling dreigt te gaan verdwijnen. Misschien is het daarom goed, nu be slissingen nog niet zijn gevallen, een po ging te doen in grote lijnen de ont staansgeschiedenis van Soest-Soest in gedachten te roepen. Daarbij steun ik op herinnering, oude agenda's, privé- correspondentie, enkele (openbare) "gemeenteraadsvoorstellen, alsmede de betrouwbare nieuwsgaring van Gooi en Eemlander en, vooral de Soester Courant. Het begon in 1950/51 met een brief die de toenmalig burgemeester mr. S.P. Baron Bentinck ontving van de leraar A. Severing uit Soest-Westfalen, zoals dat toen ietwat verhullend werd ge noemd. Deze brief zal ongetwijfeld nog in het gemeente-archief te vinden zijn. Herr Severing wilde graag met een groep leerlingen tot een uitwisseling komen met leerlingen uit het Neder landse Soest. Zo kort na de oorlog was dat geen eenvoudige zaak. Begin jaren vijftig werd echt nog niet zo vriendelijk over onze buren gedacht. Contacten met Duitsland lagen moeilijk, plaatse lijk zowel als nationaal. Dat laatste blijkt al uit het feit dat door de regering een "Coördinatie Commissie voor Cul turele Betrekkingen met Duitsland" in het leven werd geroepen om dergelijke contacten te bevorderen. De sport werd daarvoor een goede mogelijkheid ge vonden en de staatssecretaris van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen had daarom aan het Hoofd van het Bu reau Sport opdracht gegeven om te bevorderen dat een aantal Nederlandse grensgemeenten langs de Nederlands- Duitse grens op voorzichtige wijze con tact zou gaan leggen met een aantal Duitse steden. 'Niet in de trant van gro te voetbal-matches, doch in de veel rus tiger, natuurlijker en menselijker trant van de Nederlands-Engelse sportont wikkeling', zoals dat in een brief stond omschreven. Hierop werd door Burgemeester Ben tinck ingehaakt. Hij stond achter het idee en dat leidde tot besprekingen met 'Den Haag' en tot bezoeken aan de Stadt Soest. Gezien het over het alge meen ongunstige, zo niet afwijzende, klimaat voor contacten met Duitsland en de Duitsers, ook in de gemeente Soest, getuigde dat van politieke moed. In een persconferentie, begin juni 1952, kon hij meedelen dat op dinsdag 24 juni 1952 23 jeugdige Soestenaren, bege leid door twee echtparen, naar het Duitse stadje Soest zouden vertrekken in het kader van een sportuitwisseling. Verrassend was daarbij zijn mededeling dat al eerder, in 1934, vanwege het stadsbestuur in Soest-Westfalen pogin gen waren gedaan om met Soest in Ne derland nauwere banden aan te kno pen. Door verschillende omstandighe den was daar in de praktijk niet veel van terechtgekomen. Daarna had de Twee de Wereldoorlog zeker niet het gunsti ge klimaat geschapen. 'Toen dan in 1947 reeds een beroep van Soest in Duitsland op Soest in Nederland werd gedaan, stond men heel begrijpelijk overigens, hier tamelijk sceptisch te genover', aldus een verslag van de pers conferentie. Maar in 1952 kon dan toch met de uit wisseling worden begonnen, op voor waarde 'dat, indien in het Hollandse Soest animo voor deze uitwisseling zou bestaan, de Hollanders het eerst in Duitsland zouden komen en de volgor de niet andersom zou kunnen zijn. De Duitsers begrepen dit volkomen en zul len onze jeugd goed ontvangen', aldus de burgemeester in een ander verslag. De openlijke aankondiging van de sportuitwisseling leverde één protest brief op in de Soester Courant die, na een samenvatting van alle ellende die ons door de Duitsers in de oorlog was aangedaan, uitmondde in de vraag of de tijd om te vergeven en te vergeten nu wel was aangebroken? Deze, anonie me, brief eindigde als volgt: 'Mijnheer de Redacteur, ik hoop dat U voor het eerstkomende nummer van de Soester Courant een extra inlegvel nodig heeft om alle in gezonden stukken over deze aangelegenheid te kunnen plaatsen.' Deze hoop ging niet in vervulling; het bleef bij deze ene brief. Een naschrift van de redactie bij de in gezonden brief bevatte onder andere de volgende, het overheidsstandpunt on dersteunende, standpunten: 'Gemak kelijk is het de toegestoken hand te wei geren en neen te zeggen. De hand wel te drukken is een bewijs van zedelijke moed. Het drukken van die hand is no dig om de jeugd bij elkaar te brengen en te leren beseffen dat de jaren 1940-1945 niet mogen terugkeren.' De afvaardiging uit deze gemeente be stond in 1952 uit twaalf dames-turn sters van de Soester Turn Club, van Olympia en Crescendo, van elke ver eniging vier, terwijl van BDC (thans "Soest") een voetbalelftal meeging. 'Zou er eerste een elftal samengesteld worden uit de verenigingen SEC en BDS, later werd van dit plan afgezien daar SEC niet in de gelegenheid bleek an de trip deel te nemen.' Dinsdag 24 juni 1952, 06.30 uur, werd per trein afgereisd; maandagavond 1 juli om ongeveer 24.00 leerde men te rug op het station Soestdijk. Men was zeer goed ontvangen en men had in het Duitse Soest alles gedaan om het ver blijf zo prettig mogelijk te maken. Te kenend voor het enthousiasme, ook van de thuisblijvers, mag genoemd worden dat op zaterdag 6 juli daaraan volgend aan de naar Soest gereisde groep 'een grandioze' ontvangst werd bereikt op het BDC-terrein aan de Ferdinand Huycklaan. Vanaf de Wilhelminaboom marcheerden ongeveer vierhonderd turnsters en turners van STC, Olympia en Crescendo over de rijksweg naar het sportterrein. Daar werd na onder ande re een toespraak van de burgemeester een tum-demonstratie gegeven, beslo ten met een voetbalwedstrijd tussen het uitwisselingselftal en het voetbalelftal van het Paleis. In mei 1953 volgde het tegenbezoek aan onze gemeente met een uitwisseling die was opgenomen in het programma van de door de Soester Sport Federatie (een overkoepeling van de plaatselijke sportverenigingen, exclusief Soester berg) georganiseerde "Soester Sport week" Daarmee was de eerste sportuit wisseling op basis van wederkerigheid Hoewel: in de rubriek "In de Hoek" van de Soester Courant schreef H. Oekman ondermeer 'dat de onverzoenlijken, die nu nog in ons dorp zijn en zich sportman noemen, maar zich in de Sportweek af zijdig hebben gehouden, omdat de Duitse jeugd meedeed, in wezen geen sportman zijn' en 'Acht jaar na de oor log moeten we zo langzamerhand in Europa weer tot normale verhoudingen trachten te komen.' Op 21 juni 1956 schreven Burgemees ter en Wethouders aan de gemeente raad, na verwezen te hebben naar de sportuitwisselingen van 1952 en 1953, het volgende: 'Bedoelde uitwisseling werd, met medewerking van enkele particulieren en de Soester Sport Fede ratie, vrijwel geheel tot stand gebracht door het gemeentebestuur. Wij hebben ons toen echter afgevraagd hoe derge lijke uitwisselingen in de toekomst die nen te worden geregeld. Wij zijn name lijk van mening dat, willen dergelijke contacten blijvend aan hun doel beant woorden, deze door een brede laag van de bevolking dienen te worden gedra gen. Dat houdt naar onze mening in dat de voorbereiding en uitvoering daarvan niet in handen dienen te liggen van de overheid, maar in handen van personen en/of groepen uit de burgerij, zij het dat daarbij moet kunnen worden gerekend op medewerking van de gemeentelijke overheid.' Met dit uitgangspunt nam het gemeen tebestuur al in 1954 contact op met de Soester Sport Federatie. Omdat deze federatie een brede laag van de bevol king omvatte en omdat het zwaartepunt van een jeugduitwisseling lag bij de acti viteiten op het gebied van de sport. De Sportfederatie kon daarmee instem men, maar was eerst in 1956 in staat een uitwisseling tot stand te brengen, thans binnen het raam van een 'Internationa le Sportweek" van 12-26 juli, waaraan werd deelgenomen door Soest, Soest- Westfalen en het Belgische Turnhout. Het daaropvolgende jaar - 1957 - vond de uitwisseling plaats door deel te ne men aan een sportweek in Soest-West falen en wel met een groep van rond ze ventig jongeren. De organisatie daar van lag opnieuw in handen van de Soester Sport Federatie, die van de ge meente een bijdrage ontving van f 500,- 'in de algemene kosten van de in 1957 te ondernemen buitenlandse con tacten (jeugdsportuitwisseling).' Dit werd in het Raadsvoorstel van 22 maart 1957 als volgt gemotiveerd: 'Uit gaande van het standpunt dat van de deelnemers aan dergelijke buitenlandse bezoeken in het algemeen mag worden verwacht dat zij de persoonlijke reis- en verblijfskosten zelf zullen dragen - het bijkomende karakter van een genoeglij ke, niet te dure vakantie mag aan derge lijke reizen toch niet worden ontzegd - menen wij dat een gemeentelijke bij drage in de algemene kosten van deze internationale contacten niet achterwe ge moet blijven, als de middelen daar voor niet geheel uit particuliere bron nen zijn te verkrijgen.' De opzet om de uitwisselingen via de sport c.q, de Soester Sport Federatie te laten lopen, liep daarna echter spaak. De Federatie beëindigde namelijk in 1958 haar werkzaamheden. Er brak een periode aan dat er officieel geen uit wisselingen meer plaats hadden. Wel waren er verenigingen zoals PVO, AGAVS uit Soesterberg en zwemver eniging De Duinkikkers, die op eigen initiatief actief bleven door ontmoetin gen met zusterverenigingen in de Stadt Soest. Wellicht daardoor klonken er in de loop der jaren weer stemmen die aandrongen op een herstel van de offi ciële uitwisselingen. Op 22 november 1969 had daarover in de Duitse Rijn stad Wesel een informeel oriënterend en inventariserend gesprek plaats tus sen de beide sportambtenaren van Soest-Duitsland en Soest-Nederland. Dit positieve contact werd nadien op bestuurlijk niveau voortgezet, met als resultaat dat in een persconferentie, medio april 1970, kon worden meege deeld dat het weer tot een sportuitwis seling zou komen tussen de beide plaat sen Soest en dat de gemeenteraad daar voor inmiddels de nodige financiële medewerking had verleend. De organisatie kwam nu in handen te liggen van de reeds enkele jaren voor dien in het leven geroepen gemeentelij ke sportstichting, die dat echter moei lijk had kunnen klaren zonder de on misbare en waardevolle steun van ver tegenwoordigers uit de plaatselijke sportwereld. Op 1 mei 1970 konden dan ook 120 jongeren uit Soest-Duitsland worden verwelkomd voor een driedaagse ont moeting in onze gemeente. Daarna, tel kens om de twee jaren, vond de uitwis seling afwisselend plaats in Duitsland In 1990 kwamen ongeveer 300 spor ters uit Soest Duitsland naar Soest. Was dat de laatste keer? en in Nederland. Het in 1956 ingeno men standpunt dat de uitwisselingen 'door een brede lag van de bevolking dienen te worden gedragen' behoefde ook in 1970 en daarna geen geweld te worden aangedaan, enerzijds omdat al le sportverenigingen in de sportstich ting waren vertegenwoordigd en de or ganisatiecommissie steeds mede uit vertegenwoordigers van de sportver eniging was samengesteld, anderzijds omdat het steeds groeiende aantal deel nemers logies kreeg in de bij de uitwis seling betrokken gezinnen. Zoals ook de ander uitgangspunten van het ge meentebestuur als omschreven in het Raadsvoorstel van 21 juni 1956, hun waarde behielden. Moge dat nog lang zo blijven, in welke - maar hopelijk zo breed mogelijke - vorm dan ook. Th.M. Peet De bezoekers vai de raadscommiss geheel gewijd wa sie, werden vorigi op een lezing van den uit Soest, c Baarnsch Lyceun te aan de Hogescl in Utrecht. Als s maanden lang 1 werkt en zich da haar afstudeert Ordening en kl tuur) - op verzoe ziggehouden m straat. Met een overhei laas in de raadza beelden opleven bestek een groot vue passeren. Ei nen de diverse si tuurvisie allerlei verblijfsklimaat te verbeteren. Er zijn weliswaa menten te noen rijkste winkelstr zijn legio: geen delijk begin of e punt met de Sta trekkelijk, pai keersoponthoui room en woonh Een rommelig 1 Ze begon met h parkeermogelij sen), die eventi van alle denkba den uitgebreid bijvoorbeeld a of bij de event maar ook de o het Nassauplai destraat bieder gelijkheden. Ze onderzoch volgen zouden nieuwe parkee tuur van de w het verkeersa: werd bekeker (wat wel moet noord), eenr doorstroming voor het par richtingsverke tingvan de St£ ting van de K Varianten Daarna werk verschillende zich allerlei bieden om Y straat te verb de inrichting (het afgeslot derslaan tus; Kqrte Brinl noemde ze o. of theaterruii der kunstobj' riant is dat ui Bij eenrich schuin instel komen kunn stroken zou splitst voor auto's, en bi er om en oi nen worden Aan het beg Brinkweg u straat) en he (bij station worden ge< een- als bii doende mo Nieuw Volwc Roman Diesvel vlinder Verhaa de vro verdrie dat haa sief wo Ginzbi Psyche wisseli: telinge velerle Gordii mijn z Alle 1< zwart nier bi apart! Hallal sing v Spanr lichte: singv en kc van hebzi Hart, maat Nieu' schrij diere 45-ja geno Mar; zend Spar spelf cava krijg Sch< haai Moi Dri< drie rela prol (ovi Sah de Inh

Soester Courant | 1992 | | pagina 20