fMTÜËËLl /AK IACTUEEL I 'Dienstregeling CN moet beter' Jagersvereniging verwerpt kritiek Oversteek en lichten voor ruiters Verblijfsrecreatie mag uitbreiden Ook emancipatie voor oudere vrouw JsueD Wijkbus kost drie ton Blaauw boos over 'autootje pesten' door ambtenaren Het lijkt wel lente! Ég»*! PvdA lanceert voorstel om de doorstroming te bevorderen Wie wat te zeggen heeftdoet dat in de Soester Courant SOESTER COURANT PAGINA 5 Laatste kans voor buslijn 72 (Soest-Blaricum) Onderzoek: 'Jagers zijn boekje niet te buiten gegaan Reconstructie kruising Biltseweg/Beckeringhstraat College teruggefloten door commissie milieu Onderzoek naar haalbaarheid 'Zakelijke automobiliteit niet te bestrijden Bij ons krijgt u voorjaarskriebels, en vindt u het grootste assortiment Tulpen. A.s. weekeinde zijn er ook weer een paar soorten in de aanbieding! Kom ook kijken en kiezen uit meer dan 15 soorten tulpen! BLOEMENHUIS Voor eigenaar-bewoners 60+ Wiebe Meilof: 'Moeite met splitsing man/vrouw' 06-11 Autotelefoon weg op Raadhuisplein Boete Soester voor rijden met drank op A.A. VAN BREUKELEN B.V. HU Z 0 A.A. VAN BREUKELEN B.V. Buslijn 72 (Soest-Blaricum) krijgt een laatste kans. De verbinding van Cen traal Nederland (CN) zal in het dien stenboekje blijven staan, maar moet rich in het komende jaar wel bewijzen. "Het hangt af van het aantal passagiers of de lijn kan blijven bestaan", temper de de heer Hilhorst van CN de vreugde over het goede nieuws. CN wilde de avond- en zondagdiensten van lijn 72 aanvankelijk schrappen, maar daar wordt, in elk geval tot 1 juli 1993, van afgezien. Volgens de leden van de commissie ver keer kan Soest als gemeente weinig in vloed uitoefenen op het gedrag van rei zigers. Het gebruik van het openbaar vervoer kan volgens hen alleen worden •gestimuleerd als de verbindingen en de frequentie van de diensten worden ver beterd. Het schort in Soest al aan een goede ^penstregeling, vinden de meeste com missieleden. In dat verband noemden ze de verbinding Soest-Soesterberg, Soest-Zuid-Soestdijk en Soest-Amers foort. Die laten te wensen over. Boven dien mijdt de bus een groot aantal (bui- ten)wijken van Soest, waardoor veel mensen afhankelijk zijn van de auto of ander vervoer. Spitsbus Subsidies van de rijksoverheid hoeft de gemeente niet te verwachten. Het rijk is alleen eventueel bereid om geld te be steden aan de spitsbus naar de Uithof. Die is gericht op het woon-werkver- keer. Subsidie wordt evenwel alleen verstrekt indien de gemeente kan aan tonen dat de animo voor de spitsbus groot is. Het voortbestaan van die lijnen hangt af van de opbrengsten. Het rijk wil dat minimaal dertig procent van de kosten wordt terugverdiend. In Amers foort, Leusden en Maarn zijn onlangs dergelijke spitsbussen gestart. De gemeente Soest staat derhalve voor een dilemma. Moet de gemeente nu parkeerplaatsen gaan verwijderen, fiet senstallingen plaatsen en het autoge bruik gaan ontmoedigen, zonder er ze ker van te zijn dat het rijk subsidie ver strekt voor een spitsbus? Gehandicapten Terwijl de Soester raadsleden vinden dat de dienstenregeling moet worden uitgebreid, is de gehandicaptenraad van mening dat de service van CN aan kwaliteit moet winnen. Mevrouw Heupers van de Gehandi captenraad stelde dat de bussen en trei nen beter op elkaar moeten aansluiten en dat ouderen, moeders met kinderen en Gehandicapten meer tijd moeten krijgen om in- of over te stappen. Ieder halte zou, aldus mevrouw Heupers, moeten worden omgeroepen. En als reizigers de weg moeten oversteken om over te stappen, moeten bij die haltes beveiligde oversteken komen. Leidje Tomassen (Progressief Soest) sprak de hoop uit dat CN rekening zal houden met de wensen van de gehandi captenraad. "Ik besef me dat ik ouder word. Vroeger kon je overal je arm op steken om de bus aan te houden. Of als je ergens last van had, stopte de bus voor je huis." /jVoIgens de Koninklijke Nederlandse -Jagers Vereniging (KNJV) hebben le- jden van de Soester Jachtcombinatie 'op 12 december op Lange Maten vol gens de regels gehandeld. Daarmee (worden de kritiek van Harrie Witte (Gemeentebelangen Groen Soest) en de verontrustende reacties van de ove- *ge raadsleden opzij gelegd. "amens de KNJV heeft regionaal con- ulent A.W. Kamminga van de KNJV en onderzoek ingesteld naar aanlei- ing van de bezwaren die Witte tijdens =de gemeenteraadsvergadering van 19 "ecember had geuit. In het betreffende ebied wordt elk jaar in december ge daagd door leden van de Soester Jagers- "ombinatie. "Gezien de ruimte in het veld (120 hec tare) was de aanpak van de jagers alles zins acceptabel", stelt Kamminga vast. "Ontsnapping van de hazen was moge lijk door vóór de drijvers en jagerslinie weg te lopen en zijwaarts te vluchten. Daar deze methode reeds 25 jaar wordt toegepast en ieder jaar hetzelfde aantal hp:en wordt bemachtigd, is het duide lijk dat de hazenstand deze manier van jagen kan verdragen. Ik heb de volgen de dag in minder dan geen tijd vijf hazen in hun leger zien liggen." Welles-nietes Volgens Kamminga zijn op 12 decem ber niet meer dan drie eenden afge schoten. Het gaat bovendien om wilde eenden en niet om tamme eenden, zoals Witte had opgemerkt. "Het is opval lend hoe lang de eenden blijven zitten. Dit impliceert zonder meer dat in dit veld een geringe jachtdruk bestaat. De afstand tussen waarnemer Witte en de jager was te groot voor een exacte af standsbeoordeling tussen jager en prooi. Op deze manier dreigteen en an der te verzanden in een welles-nietes spelletje, waarmee niemand gebaat is." Kamminga stelt na zijn onderzoek dat het wild voldoende mogelijkheden had te vluchten voor de jagers. Hij baseert dat op de omvang van het terrein, het aantal geweren (vier) en het feit dat een aantal percelen niet mocht worden be treden door de jagers. Op de kruising van de Biltseweg en de Beckeringhstraat komen verkeerslich ten voor ruiters. De beveiligde over steek is een onderdeel van een recon structieplan dat dit jaar uitvoering krijgt. Op de kruising ontstaan volgens de ge meenten Soest en Baarn en de provin cie Utrecht verkeersonveilige situaties, omdat ruiters de weg oversteken. De verkeerslichten vormen niet de eni ge aanpassing. Bij de werkzaamheden wordt de toegankelijkheid van de Hee- senweg voor gemotoriseerd verkeer vanaf de Biltseweg ingrijpend beperkt. De reconstructie kost 93.000 gulden. De houder van de nabijgelegen Soester manege betaalt 2.500 gulden. Dat was de voorwaarde die de gemeente stelde om zelf ook bij te dragen in de kosten. Soest 'schuift' 6.125 gulden. De ge meente Baarn, op wier grondgebied de kruising ligt, betaalt vijfduizend gulden. De overige kosten (ongeveer tachtig mille) worden gefinancierd door de provincie. Ruiters die de Biltseweg willen over steken, krijgen binnen afzienbare tijd een met verkeerslichten beveiligde oversteek. Foto: Goos van der Wilt. De aanzet voor de reconstructie van de kruising werd overigens al gegeven in november 1989. Hoewel de kruising op Baarns grondgebied ligt, werd Soest door de provincie benaderd. De ruiters die de Biltseweg oversteken, komen na melijk vanaf de Soester manege. Het college van burgemeester en wet houders kan voorlopig niet op vakan tie. Het dagelijks bestuur van de ge meente moet namelijk de recreatieno ta aanpassen. En wel voor 23 januari, want dan wordt de nota besproken in de gemeenteraad. De nota kwam donderdagavond ook ter sprake in de commissie milieu. Daarin bleek dat de commissieleden er een andere mening op na houden dan het college voor wat betreft de ver- blijfsrrecreatie aan de Birkstraat. B en w zijn tegen uitbreidingsmogelijkheden voor de bedrijven, zoals het Eekhoorn nest en King's Home. Maar het CDA, de WD, de PvdA en D66 stelden dui delijk dat de bedrijven wel mogelijkhe den moeten krijgen om uit te breiden. In de recreatienota schrijft het college dat de verblijfsrecreatie in Soest vol doende uitbreidt met de voorzieningen op de locatie van het Soester Natuur bad. Uitbreiden aan de Birkstraat is, met het oog op de natuur, ongewenst, aldus het college. Dat was tegen het zere been van de ver eniging van recreatie-ondernemers (Recron). Consulent E.M. Gelsing: 'Schandelijk. Wel uitbreiden bij het Soester Natuurbad en niet elders. De bestaande verblijfsrecreatie wordt ge negeerd." Gelsing haalde de notitie 'Kiezen en gekozen worden' van de ge meente Soest aan. Daarin worden wel mogelijkheden voor de verblijfsrecrea tie open gehouden, maar nu, nog geen twee jaar later, blijft daar niets van over. Ook De Jong van het Eekhoornnest uitte bezwaren. Hij riep de commissie leden niet mee te doen aan het 'ontmoe digingsbeleid' van het college. "Wij hebben een hoge bezettingsgraad, om dat we mensen opvangen die tijdelijk geen huisvesting hebben. Die mensen oefenen geen druk op het natuurgebied uit." Promotie Willem Blaauw van de WD begreep niets van het standpunt van het college. nauiwu moeten we 33.000 gulden besteden aan de promotie van Soest als je toch geen uitbreiding van de verblijfs recreatie wil.?" Hoewel wethouder Mieke Swinkels niet direct begreep dat een brede meer derheid van de commissie wil dat het college de recreatienota aanpast, werd dat uiteindelijk wel besloten. Er is dus weer hoop voor de recreatie-onderne mers aan de Birkstraat. Aan een wijkbus in Soest hangt een prijskaartje van ongeveer driehon derdduizend gulden per jaar. De commissie milieu en verkeer werd donderdagavond even stil toen wethouder Mieke Swinkels van mi lieu en woordvoerder Hilhorst van Centraal Nederland dat bedrag in de raadzaal 'gooiden'. Hilhorst: "Als Centraal Nederland zo'n bus laat rijden, kost dat ons drie ton. Met een kleinere bus vallen de kosten lager uit, maar het loopt wel in de tonnen." De invoering van een wijkbus in Soest is een idee van de VVD. De wijkbus zou onder meer de verbin ding Soest-Zuid/Soestdijk tot stand moeten brengen. Die route ligt in het busdienstenboekje momenteel nog braak. De gemeente Soest zal gaan bereke nen wat de wijkbus precies gaat kos ten. Daarna zal worden bekeken of de invoering van deze vorm van openbaar vervoer financieel haal baar is. De politieke partijen, die in de gemeenteraad zijn vertegenwoor digd, staan niet afwijzend tegenover de wijkbus, maar zullen hun beslis sing laten afhangen van de financiële consequenties. Willem Blaauw heeft zich donderdag avond kwaad gemaakt over de Neder landse ambtenaren. "Ze denken maar dat de mensen in de bus stappen, als je de automobilisten aanpakt en par keerplaatsen verwijdert", aldus het WD-raadslid in de commissie milieu. Blaauw noemde de denkwijze 'schan dalig' en 'hinderlijk'. "Het wordt alleen maar gezegd door mensen die in één keer van huis op hun werk kunnen ko men. Ze denken niet aan de mensen die van A naar B en van B via C naar D moeten." Volgens Blaauw is de zakelijke auto mobiliteit niet uit te bannen. Ook niet met 'autootje pesten', zoals hij maatre gelen als betaald parkeren of het verwij deren van parkeerplaatsen verwijderen omschreef. Blaauw, woonachtig in Soesterberg, rijdt zelf jaarlijks alleen al vijfduizend kilometer om zijn werkzaamheden als raadslid in de gemeente Soest uit te voe ren. En hetzelfde geldt, aldus Blaauw, voor de drie overige Soesterbergse raadsleden (Wil Stekelenburg-PvdA, Joop Ebbers-WD en Cees Ver- heus-CDA). "Wij moeten met de auto, omdat de busverbinding tussen Soesterberg en Soest niet goed is." Nick Posthumus van de rijksverkeers inspectie van Rijkswaterstaat haastte zich te zeggen dat de overheid het zake lijke autogebruik niet overbodig vindt, maar dat je je af en toe kunt afvragen of een bepaalde autorit nodig is. "En daar- Willem Blaauw (VVD): 'Schanda lig'. over verschillen we soms van mening", aldus Posthumus. Onderbezetting De liberale partij is overigens wel voor stander van maatregelen die het open baar vervoer ten gunste komen. Maar in dat geval moet de oplossing worden ge zocht in betere lijndiensten. Blaauw: "De onderbezetting van de bussen is een probleem dat de gemeente niet kan opvangen. Maar als door maatregelen van CN de frequentie van de bussen la ger wordt, zal het gebruik van de bus nog meer afnemen." Zuidpromenade 9, Tel.: 02155-16877, Soest Fax: 02155-28649 De PvdA-fractie in de gemeenteraad heeft vorige week een initiatief-voor- stel ingediend, waarmee zij de door stroming in het Soester huizenbezit wil bevorderen. Met zo'n maatregel zou den met name de eigenaar-bewoners van 60 jaar en ouder gestimuleerd moeten worden om hun (vaak grotere of te grote) woningen beschikbaar te stellen voor andere zoekers op de hui zenmarkt. Zo'n doorstroming kan pas goed op gang komen als er ruimte ontstaat bin nen het bestaande woningbestand. De bezettingsgraad van grote eengezins woningen is laag, constateert de fractie, en de vraag naar (kleinere) senioren woningen is groot, maar de kans voor eigenaar-bewoners om in de huursector een plezierig huis te vinden is gering. Het verschil met huurders is dat die bij het verlaten van een eengezinswoning wél extra punten krijgen en de eigena ren niet. De PvdA wil nu dat woningzoekenden zich bij aanmelding contractueel ver plichten om hun woning uitsluitend te verkopen aan andere ingeschrevenen. Als er nieuwe woningen worden ge bouwd moet de aspirant-verkoper di rect op de hoogte worden gesteld dat hij/zij in aanmerking \komt voor een voorlopige woningtoewijzing, zodat er voldoende tijd is om de woning via het bureau Huisvesting of op de vrije markt te verkopen. Definitieve toewijzing vindt pas plaats als aan de gestelde voorwaarden is voldaan, kort voor de oplevering. Gelijkheid Op die manier verwacht de PvdA-frac tie dat er gelijkheid zal ontstaan in het toewijzingssysteem van huurders en ei genaren. Bovendien krijgt het bureau Huisvesting zo reëel zicht op de echte behoefte van deze groep, waarop bij de nieuwbouwplanning kan worden inge speeld. Voorwaarde is verder nog dat de getaxeerde waarde van de woning die men verlaat niet boven de 350.000 gulden moet liggen. Ook oudere vrouwen moeten de kans krijgen om te emanciperen. Daarover zijn alle leden van de commissie wel zijn het eens. Hoe het beleid daarvoor moet worden uitgestippeld, is een moeilijker vraagstuk. Dat bleek uit de discussie over een deelnotitie 'Eman cipatie en Oudere Vrouwen' van de stuurgroep Emancipatiebeleid Soest. Uitgangspunt is dat vrouwen van 55 jaar en ouder, die niet zelfstandig aan het maatschappelijk verkeer deelne men, een duwtje in de rug krijgen. Daarvoor moeten voorzieningen wor den gecreëerd. In de notitie worden 43 aanbevelingen gedaan. De WD noemde het belangrijk dat ou deren vrijwilligerswerk kunnen doen. In de praktijk blijkt dat veel vrijwilli gerswerk door ouderen worcn verricnt. Het CDA onderstreepte het belang van arbeidsbemiddeling voor oudere vrou wen, maar dat ging Wiebe Meilof van GPV/SGP/RPF te ver. "Wij hebben wel acht groepen die spe ciale arbeidsbemiddeling moeten krij gen. En dat terwijl de maatschappij zegt dat een langdurig werkloze van 28 jaar voorrang moet krijgen, omdat hij nog langer mee moet." Wethouder Frans Kingma (PvdA) gaf hem repliek. "We maken ons juist druk om een hogere pensioengerechtigde leeftijd. Er komen steeds meer wao-ers en minder jeugd. Op den duur is het van belang dat oudere mensen gaan wer ken." Bankje Meiloi onderstreepte het belang van emancipatie, maar vond het overtrok ken dat voor oudere vrouwen een spe ciale notitie moest worden geschreven. "Ik heb moeite met de splitsing man/ vrouw. De punten in de notitie zijn voor alle ouderen bestemd. Straks krijg je een situatie zoals in Zuid-Afrika. Dan staat er ergens op een bankje: niet voor mannen, niet voor Turken, alleen voor oudere vrouwen. Bij veel punten kan de gemeente niets doen. Het zijn alleen maar aanbevelingen." De notitie zal worden gestuurd naar di verse instellingen, zoals de ouderen bonden, de SWOS, de woningbouw verenigingen en de Volksuniversiteit. De reacties van die instellingen zullen ter zijner tijd in de commissie welzijn worden besproken. Alarmnummer politie, brandweer en ambulance: Op het Raadhuisplein is maandag avond een autotelefoon gestolen uit, ja hoor, een auto. Een 45-jarige man deed daarvan aangifte. Hij ontdekte de diefstal rond half twaalf 's avonds. Tijdens een zogenaamde 'vliegende' al coholcontrole is een 64-jarige Soester bekeurd voor rijden onder invloed. De man werd maandagnacht op de Amers- foortsestraat in Soesterberg aangehou den. Op het politiebureau in Soest kreeg hij een bekeuring van 250 gulden. f#»onB™UK™Nbv\\ adviseurs in...' AA. van Breukelen B.V. is een onafhankelijk adviesbureau met meer dan 25 jaar ervaring in: HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest r hypotheken vosigoed assurantiën Tel. 02155-17962/23789 plaats: adres: ligging: woning: indeling: verdieping zolder: algemeen Soest (nieuwbouw) W. Pyrmontlaan naast nr. 47 in bestaande villawijk 4 halfvrijstoande villa's met garage, carport entree, meterkast, toilet, woonkamer (ca. 52 m2), keuken, kelderkast 3 slaapkamers, badkamer met liqbad, aparte douche, toilet zolder met vaste trap, mog. 4e slaapkamer 'ca. 375 m2 grond 'opt. warmte-isolatie 'traditionele bouw v.o.n. f 399.000,- plaats: Soest (nieuwbouw) adres: Insingerstraat 20, 20A ligging: nabij natuurgebied Soester Duinen woning: 2 halfvrijstoande villa's met garage, carport indeling: entree, meterkast, toilet, woonkamer (ca. 52 m2), keuken, kelderkast verdieping: 3 slaapkamers, badkamer met liqbad, aparte douche, toilet zolder: zolder met vaste trap, mog. 4e slaapkamer algemeen: 'ca. 500 m2 grond 'opt. warmte-isolatie 'traditionele bouw v.a. v.o.n. f435.000,- plaats: Soest adres: Van Goyenlaan ligging: Soester Engh woning: 4-kamer appartement op 3e etage met berging op b. gr. indeling: entree, toilet, hal, woonkamer keuken, 3 slaapkamers, douchecel m. vaste wastafel, balkon Gevraagde koopsom: f 92.000,- plaats: adres: ligging: woning: indeling: verdieping: zolder: algemeen: Soest (nieuwbouw) Heetakker achter nieuw gemeentehuis Soest 4 vrijstaande villa's hal, toilet, meterkast, woonkamer (51,2 m2), keuken, bijkeuken 4 slaapkamers, apart toilet, badkamer met ligbad, aparte douche bergzolder 'ca. 500 m2 grond 'opt. warmte-isolatie 'traditionele bouw 'type C v.a. v.o.n. f 470.000,- plaats: adres: ligging: woning indeling: verdieping zolder: algemeen: Soest (nieuwbouw) Heetakker achter nieuw gemeentehuis Soest 10 halfvrijstoande woningen met garage entree, toilet, meterkast, woonkamer (37 m2), keuken 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, aparte douche, toilet zolder met vaste trap, mog. voor 4e slaapkamer 'ca. 300 m2 grond 'opt. warmte-isolatie 'traditionele bouw 'type D v.o.n. f316.000,- Soest (nieuwbouw) Heetakker achter nieuw gemeentehuis Soest 6 halfvrijstoande woningen met garage entree, toilet, meterkast, woonkamer (41 m2), keuken, bijkeuken verdieping: 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, aparte douche, toilet, extra hobbyruimte (12 m2) zolder met vaste trap, mog. voor 4e slaapkamer algemeen: 'ca. 310 m2 grond 'optimale warmte-isolatie 'traditionele bouw 'type B v.a. v.o.n, f 371.000,- plaats: adres: ligging: woning: indeling: zolder: 1 plaats: Soest (nieuwbouw) adres: Heetakker ligging: achter nieuw gemeentehuis Soest woning: 14 halfvrijstoande woningen met garage indeling: entree, meterkast, toilet, woonkamer (46 m2), keuken, bijkeuken verdieping: 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, aparte douche, toilet, extra hobbyruimte (12 m2) zolder: zolder met vaste trap, mog. voor 4e slaapkamer algemeen: 'ca. 350 m2 grond 'optimale warmte-isolatie 'traditionele bouw 'type A, Al v.a. v.o.n. f 372.000,- Wilt u maandelijks ons Gratis WONINGBULLETIN ontvangen? Keuze uit meer dan 40 woningen!!! Info via ons kantoor.

Soester Courant | 1992 | | pagina 5