Tïl Korting oP Nac en Sclmtmmnj Hulleman optiek Vanaf NU de gehele kollektie zeer aantrekkelijk geprijsd. [BS Soestdijk kiest voor Dalton-onderwijs cmo&cr Thuiswerkvrij systeem op Mavo Soest een succes Een volledige oogmeting bij Hulleman Optiek 1 ONDERWIJS! 11 Gespecialiseerd in exclusieve herenkapsels O Nieuws van de bibliotheek B.v. rijheid-in-gebondenheid staat centraal Ésec HEREN- DAMESKAPSALON 10450 'DE SPITSHEUVEL' Bazar/ rommelmarkt KBS Soestdijk Fusie r.k. besturen voortgezet onderwijs Amersfoort e.o. Accountantskantoor J.H. Braber RA Kennismakingsavond op 28 januari Oogmeting per computer Oogmeting per phoropter Rood-groen test Nabij test Oogdruk controle PAGÏNa^ gPENSDAG 22 JANUARI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 17 t Ph»' v\ 3j r 1 augustus schakelt de KBS Soest- - de katholieke basisschool aan de iTheresiastraat - over op een andere denvijsmethode. Na een voorberei- bgsperiode van twee jaar, waarin name het schoolteam vertrouwd is naakt met het beproefde Dalton- fcteem, wordt dat met ingang van het euwe schooljaar officieel inde lessen fegepast. Dat zal ertoe leiden dat de jam van de school zal veranderen, har dat blijft nog een verrassing. Et Dalton-onderwijs kent drie princi- die tijdens het onderwijsproces ge- |lte moeten krijgen: het leren hante- van vrijheid, het leren zelf werken I het leren samenwerken. In moderne pmen komt dat neer op het helpen van Innis verwerven, het aanleren van indigheden en het ontwikkelen van leatieve kwaliteiten. Jet accent valt daarbij met name op de Égrippen vrijheid en zelfstandigheid, Ji die vormen dan ook het wezensken merk van de Dalton-methode, aan het egin van deze eeuw ontwikkeld door ■elen Parkhurst - een collega van Ma- i Montessori, zelf naamgeefster van fen specifieke onderwijsmethode. In de Dalton-aanpak spelen de werksfeer en organisatie van de school een he uglijke rol: die geven het kind de mo- blijkheid zich zo goed mogelijk te ont wikkelen. Dat is dan ook het uitgangspunt ge leest voor de schoolleiding, die al enige ajd op zoek was naar methoden om het onderwijs aan de KBS Soestdijk nog verder te verbeteren, ofschoon er vol gens de onderwijsinspectie niets op aan te merken was. De stroomversnelling waarin het onderwijs de laatste jaren te recht is gekomen is daar niet vreemd aan. Na een brede oriëntatie werd met volle overtuiging gekozen voor Dalton en in de afgelopen twee jaar heeft het schoolteam zich kunnen "warmlopen" onder begeleiding van de Onderwijs Begeleidings Dienst (OBD). Taken "Tot dusver waren we echt een klassi kale school," aldus directeur H. Krops, "met een leerkracht voor de klas die het werk opgeeft en precies zegt wat er ge daan moet worden. In het Dalton-sys teem wordt gewerkt met taken, die de kinderen binnen een bepaald tijdsbe stek moeten uitvoeren. Hoe ze dat doen is tot op zekere hoogte hun eigen zaak: in het Dalton-onderwijs staat vrijheid hoog in het vaandel." Het is overigens wel een vrijheid-in-ge- bondenheid, legt Krops uit, want de taak moet wél afgemaakt worden. Elk kind kan daarbij echter zijn eigen tem po volgen. In de onderbouw (de kleu ters) wordt gewerkt met uur-taken; in de middenbouw met dag-taken en in de bovenbouw - de hoogste groepen - met week-taken. Hoe ze hun tijd indelen, mogen ze daarbij zelf bepalen. De leer kracht is daarbij meer begeleider dan opdrachtgever. Naast de groepsgewijs gegeven instruc- Moderne haarverzorging in harmonie met natuur en milieu. Depositair Goldwell Speciale prijzen: tot 14 jaar en 65+2050 Coupe Bebob/Blockhead (tot 18 jaar) 259° Permanent (incl. knippen, föhnen, versteviging en lak) al vanaf Openingstijden: dinsdag t/m vrijdag 08.30 -17.30 uur, zaterdag 08.00 - 15.00 uur. vrijdagavond 17.30 - 20.00 uur. Met en zonder afspraak mogelijk. BIRKSTRAAT 108 - SOEST - 02155-1 09 82 #/4 Het schoolgebouw aan de St. There- siastraat in Soestdijk. Foto: Goos van der Wilt tiemomenten staan er op het Dalton- rooster elke dag vrije werkuren, waarin de leerlingen hun (nauwkeurig om schreven) taak uitvoeren. Ze kunnen daarin een verantwoorde keus doen van het werk, zelfstandig problemen oplossen of samen met medeleerlingen aan een taak werken. Daarnaast wordt er "verdiepingsstof' aangeboden, waarmee leerlingen die tijd "over" heb ben alvast aan de gang kunnen. 'Geen rommeltje' De Dalton-methode leidt beslist niet tot een rommeltje, maar is een zeer wel overwogen onderwijsmethode, die bo vendien een vrij strakke organisatie vereist. De leerkrachten maken het zichzelf niet gemakkelijk. Dat blijkt o.a. uit het feit dat de leerlingen elke week het takenbriefje thuis moeten laten on dertekenen. De ouders zijn op die ma nier voortdurend op de hoogte van de vorderingen. De klassikale KBS Soestdijk verandert niet op één dag in een Dalton-school, aldus Krops en bestuursvoorzitter A. Vriend, die de overschakeling van harte steunt. "We zijn een Dalton-school-in- wording. Het is een zaak van langzame groei, een proces, maar we staan er van harte achter.Dat geldt ook voor de ou derraad - de ouders zijn inmiddels op de hoogte gesteld - en het bestuur. In het afgelopen jaar is in de boven bouw van tijd tot tijd al volgens de Dal ton-aanpak gewerkt, en dat heeft geleid tot algemene tevredenheid. "Ook de kinderen zijn er blij mee," aldus Krops. Een school die vanuit de Dalton-doel stellingen werkt is een andere, een bete re school, vinden team, bestuur en ou derraad. Zij hopen door de andere werkzwijze en werksfeer nog dichter bij de belevingswereld van het kind te ko men. Vanaf 1 augustus wordt het Dal ton-systeem toegepast voor de groepen 1 t.e.m. 4. In de groepen 5 t.e.m. 8 wordt een begin gemaakt met het op zetten van een systeem van dag- en weektaken. Plezier in het leren Volgens Krops en Vriend is de overstap naar het Dalton-onderwijs niet ingege ven door de wens om leerlingen te trek ken, nu bijvoorbeeld bekend geworden is dat de in de buurt gelegen prot. chr. Groen van Prinstererschool op termijn de deuren zal sluiten. "Dit is geen over levingsstrategie. Ons voortbestaan is door het bestuur tot 1996 verzekerd. Ons uitgangspunt is zuiver geweest dat we iets bieden waardoor de kinderen meer plezier in het leren krijgen." De school gaat de omschakeling goed voorbereid tegemoet. Voor het lesma teriaal hoeven geen al te forse aanschaf fingen te worden gedaan en het gebouw beschikt al over de nodige voorzienin gen, zoals een grote speelplaats, een ei gen sportveldje, een speellokaal, een aula en een (technisch) doe-lokaal. De KBS Soestdijk organiseert in de ko mende tijd nog een tweetal informatie avonden over de nieuwe onderwijsme thode: de eerste begin februari voor de "eigen ouders", de andere (eind februa ri) voor andere belangstellenden. Leerlingen van de KBS Soestdijk in de weer in het doe-lokaal. SOESTERBERGSESTRAAT49A - 4 SOEST TELEFOON 02155-2 35 84 De ongekende klasse van f\\ Restaurant Weer of geen weer, tóch barbecuen in ons nieuwe barbecue-restaurant. Utrechtseweg 254 - Amersfoort (Nabij Stichtse rotonde) Tel. 033-615631 Om materiaal aan te schaffen voor het Dalton-onderwijs - in het ko mende schooljaar - organiseert de KBS Soestdijk op 11 april van 10.00 tot 15.00 uur een bazar/rommel markt, waar ook zelfgemaakte spul len kunnen worden verkocht. Wie iets te verkopen heeft, kan een kraam huren voor 30 gulden. Wie spullen over heeft - geen grote meubels of kleding - kan bellen naar de school, tel. 14065 (tussen 12.00 en 13.00 uur), of naar Mary v.d. Bijl, tel. 21152 (b.g.g 20576), die eventu eel zorgt voor het ophalen. Het wordt een leuke dag met veel ge zellige dingen, zoals schminken, poppenkast, pony-rijden, loterij, rad van avontuur en uiteraard de bazar/ rommelmarkt. Na een intensieve voorbereiding is met ingang van 1 januari de Stichting R.K. Voortgezet Onderwijs Amersfoort en Omstreken opgericht. De stichting heeft de scholen Amerij, Don Bosco, het Eemland College (Eemland en Ma vo Ter Eem), 't Hoogne Landt College en Mavo Muurhuizen onder haar hoe de. De voormalige besturen hebben deze vorm van samenwerking gezocht om de veranderingen die het voortgezet on derwijs binnenkort te wachten staan be ter het hoofd te kunnen bieden. Vooral op het gebied van onderwijsinhoude lij kheid en financiering staan de scholen aan de vooravond van een aantal ont wikkelingen, onder anderen de basis vorming en het formatiebudgetsys teem. Het aantal leerlingep op de scholen be draagt circa 3200 en het aantal perso neelsleden 350. Het bestuur zal worden ondersteund door een vijftal advies commissies: onderwijs, personeel, fi nanciën, huisvesting en identiteit. Voor elke afzonderlijke school zijn twee con tactpersonen aangesteld, die tevens zit ting hebben in het algemeen bestuur. Door deze fusie wordt de mogelijkheid gegarandeerd voor een zo breed moge lijk onderwijspakket van hoog niveau, variërend van lbo tot vwo, uitgaande van een katholieke identiteit. DIENSTVERLENING AAN MIDDEN- EN KLEINBEDRIJF Oude Utrechtseweg 12 - 3768 CC Soest - Telef. 02155 - 1 69 11 60 stichting openbare bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Nieuwe aanwinsten jeugdbibliotheek Prentenboeken (kleuters) Ze kwamen logeren... en gingen niet meer weg!, door Anthony Brown. Winnie's rustige, regelmatige leven samen met haar vader verandert to taal als vaders vriendin met haar on deugende zoontje komt logeren. Zo wel kinderen als volwassenen kun nen genieten van de vele grappen in de paginagrote, surrealistische pren ten. Puntje puntje puntje, door Geert de Kockere. Een sprookjesachtig prentenboekje, waarin een klein puntje in steeds grotere dieren verandert, maar uit eindelijk weer een zwart puntje wordt. Het boekje is voorzien van zwart-wit tekeningen op uitklapbare bladzijden, waaruit platen met pasteltinten te voorschijn komen. Dit geheel maakt het tot een apart boekje. Vanaf ca. vier jaar. B-boeken (8-12 jaar) Spoorloos, door Hans van de Waar- senburg. Vier spannende verhalen waarin de spoorloze verdwijning van een mens of een voorwerp steeds voor grotere opschudding zorgt. Vanaf circa elf jaar. Doe open, de zeerover komt eraan, door Dagmar Chidolue. Voor in het boek staat dat het hier om een ondeugend, zo onbe schaamd boek gaat, dat het eigenlijk niet gedrukt had mogen worden... Het gaat in dit boek om een klein jongetje, Otscho, dat erg veel gepest wordt door zijn vier grote zussen. C-boeken (vanaf 12 jaar) Het teken in de as, door Cynthia Harnett. Spannend verhaal, spelend in Enge land aan het eind van de vijftiende eeuw, waarin een complot tegen de toenmalige koning door de jongen Stephen verijdeld wordt. Dit verhaal is het laatste deel van een historische serie over de Engelse geschiedenis. De voorgaande delen zijn: Het wol complot, Een lading papier ver dwijnt en Het geheim van de groene valk. Alle delen zijn ook afzonderlijk te lezen. Video's Hef lelijke jonge eendje en andere sprookjes. Deze video bevat de verfilming van vier verschillende prentenboeken. Behalve het sprookje van het lelijke jonge eendje zijn ook de drie kleine biggetjes, de nieuwe kleren van de keizer en Tomte Tummetot aanwe zig. Er wordt Nederlands gespro ken. Informatieve boeken Knutselen met planten, door Mela- nie Rice. Twaalf ideeën om iets met planten te doen; van het maken van lavendel zakjes tot het kweken van je eigen sa lade. En je hebt er niet eens een tuin voor nodig. Vanaf circa acht jaar. Katten, door Henk Hokke. Een boek over de kat als huisdier en over katachtige familieleden in het wild. Dit boek heeft op iedere blad zijde een mooie grote kleurenfoto en enkele regels eenvoudige tekst. Om samen te bekijken vanaf circa drie jaar of om zelf te lezen vanaf circa ze ven jaar. Cassettebandjes Het geheim van de zilveren zebra, musical voor de bovenbouw. Tekst: Paul Fenger. Muziek: Hans Peters Jr. Een musical voor groep 7/8 van het basisonderwijs met ver keersveiligheid als thema. Dit com plete musicalpakket is in samenwer king met Veilig Verkeer Nederland ontwikkeld en leent zich behalve voor een schoolverlatersfeest ook uitstekend als onderdeel van een project rondom het verkeer. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur Openbare bibliotheek Overhees Willaertstraat 49 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrijdagmid dag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur Maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Het thuiswerkvrije systeem waarmee sinds een aantal jaren op Mavo Soest wordt gewerkt, voldoet aan alle ver wachtingen. Dat blijkt in de eerste plaats in de dagelijkse praktijk op school, maar ook uit het feit dat steeds meer ouders en kinderen voor Mavo Soest kiezen. Het leerlingenaantal is de laatste jaren met ruim 20% per jaar toegenomen. De lessen, het zelfstandig studeren dat het huiswerk vervangt en individuele begeleiding van de leerlingen vormen op Mavo Soest een geïntegreerd geheel. De schooldag is daardoor weliswaar wat langer dan op andere scholen, na melijk van 8.30 - 16.00 uur, maar huis werk is er 's avonds en in het weekeinde in principe niet bij. De leerlingen van de brugklassen hebben nog wel de woens dagmiddag vrij. Per dag volgt iedere leerling zes lessen. Daarin wordt werk opgegeven dat door de leerlingen zelfstandig gemaakt en geleerd moet worden. Dat verwerken van de leerstof gebeurt in de studie ruimte, volgens een planningssysteem. In de studieruimte heeft iedere leerling zijn eigen cabine, waarin in alle rust ge werkt kan worden, onder toezicht van twee leraren. Eerst wordt een planning gemaakt in de studiemap. Volgens die planning gaan de leerlingen anderhalf uur aan het werk, onderbroken door een pauze. Goede planning Veel aandacht wordt besteed aan het le ren maken van een goede planning. Zo moeten de leerlingen bijvoorbeeld zor gen voor afwisseling in leer- en maak werk, in gemakkelijk en moeilijk werk en goed leren plannen in de tijd, ook voor een langere periode. Belangrijk hierbij is een goede inschatting van ei gen capaciteiten en de moeilijkheids graad van de leerstof. De aanpak van huiswerk is voor veel kinderen en ook voor de ouders een probleem. Het gevolg is dan vaak dat het chaotisch, onvolledig of helemaal niet wordt gedaan en dat leidt weer tot slechte resultaten en spanningen op school en thuis. Op Mavo Soest behoort dat tot het verleden. Als leerlingen na vier jaar het mavo-di ploma hebben behaald, hebben zij naast een hoeveelheid kennis ook een stuk studievaardigheid opgedaan, waarmee zij in het vervolgonderwijs goed en zelfstandig verder kunnen. i- uur Individuele begeleiding krijgt op Mavo Soest gestalte in het i-uur. iedere och tend van 8.30-9.00 uur worden leerlin gen die problemen ondervinden met de leerstof of met de aanpak van de studie individueel of in een klein groepje door de betreffende vakleerkracht op het goede spoor geholpen. Om 16.00 uur gaan de leerlingen naar huis, zonder zware schooltas. Boeken en schriften laten zij op school in het ei gen kluisje. Maar nog belangrijker: zonder de druk van een heleboel huis werk voor de avond of in het weekein de. Om de vorderingen goed te kunnen volgen en zo nodig tijdig te kunnen in grijpen, krijgen de leerlingen iedere maand een rapport mee naar huis. En op de dag dat de rapporten worden uit gereikt, is er 's middags sport en spel op school of in een sporthal. Mavo Soest is een school op algemene grondslag. Dat betekent dat alle leerlin gen met een mavo-advies in principe kunnen worden toegelaten. Op dinsdag 28 januari is er een kennis makingsavond van 20.00 - 22.00 uur voor belangstellende ouders en hun kinderen. Een brochure is te krijgen op de basisschool of wordt op verzoek toe gestuurd (02155-15689). Automatisch bepalen van de glassterkte. Het bekende oogmeten tussen beter en slechter »en. Voor het juiste evenwicht. Het bepalen van de juiste leessterkte. Een meting door een non-contact tonometer. Door een luchtstootje wordt de oogdruk gevoelloos gemeten. Bel of kom langs voor een afspraak, telefoon 1 38 59. OOGMETING - BRILLEN - CONTACTLENZEN Optometristen O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG. GR0THESTRAAT10- 3761 CM SOESTDIJK -TELEFOON 02155 - 1 38 59 's Maandags de gehele dag gesloten ^1

Soester Courant | 1992 | | pagina 17