■HM I I I n I I I Tips om een 'vergeten pensioen' te vinden SffJL WELZIJN! I Publikatie waanzin De lessei U krijg Curs H Belangrijke telefoonnummers Zoekgeraakte uitvaartpolissen AOW per 1 januari 1992 Seniorenvoorlichters van start (tel. 02155-27997) Leeftijdsgrens AAW nog gehandhaafd op 65 jaar mUBBHIHHHBHPiHMmHimS WOENSDAG 22 JANUAR11992 SOESTER COURANT PAGINA 2A Reacties van Lezers Ouderenbus 19190 Maaltij d voorziening 16324 Ouderenalarmering 19289 S.W.O.S. 23681 C.M.D. 19004 Kruisvereniging 18770 Seniorenvoorlichting 27997 Een tweede Ouderenbus in Soest Secretariaten Ouderenbonden Aktiviteiten PCOB Soest Aktiviteiten PCOB - Soesterberg Aktiviteiten ANBO-Soest ANB O- Soesterberg OhtfElGEKIlNG VOLGENö GEM. «OENSDAG 2 <1A .MENEER GANZEN; EIGEN NEN NEMEN V/a P>E KA3EA KRAAN Aktiviteiten KBO/St. Jozef I I De Seniorenpagina valt on- De volgende Seniorenpa- der verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor ou deren te melden, neem dan contact op met of schrijf naar: Werkgroep Publici teit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, tel. 13786 of 23681. gina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 19 februari 1992. Kopij graag uiterlijk vrijdag 10 februari inleveren bij de redactie; adres: zie hier naast. SENIOREN PA01NA Bij het nagaan van pensioenaf spraken gebeurt het wel eens dat men vastloopt. Gegevens ontbre ken bijvoorbeeld, bedrijven zijn opgeheven, verplaatst, gefuseerd, of pensioenfondsen zijn samenge voegd onder een nieuwe naam, enz. Het is echter belangrijk om zelf initiatief te nemen tot het "halen" van pensioen. Zeker als u op uw 6Sste verjaardag nog geen bericht hebt ontvangen over uw pensioe nten). Doet u dat niet, of niet tij dig, dan kan uw aanspraak name lijk vervallen. Daarom hier een paar tips om gegevens over "ver geten pensioen(en)" te achterha len. Schriftelijke gegevens Bij het achterhalen van de verschil lende pensioenaanspraken zijn alle schriftelijke gegevens die u heeft van belang. Hierbij kunt u denken aan de naam van het pensioen fonds, uw registratienummer, de volledige naam en/of het soort be drijf van de werkgever, en eventueel het oude adres van de werkgever. Ook de gewerkte periode(n) en de aard van het dienstverband (los, vast, tijdelijk enz.) In bepaalde gevallen, met name na verhuizing(en) of opheffing, is de werkgever niet meer te vinden. Ga dan bij het gemeentehuis en/of de Kamer van Koophandel informe ren. Of u spoort oud-collega's op om te vragen of zij al een pensioen hebben, dan wel over informatie be schikken. Bestaat het fonds niet meer? Als een bepaald pensioenfonds niet meer bestaat, kunt u bij de Verzeke ringskamer aankloppen, liefst schriftelijk: Postbus 9029, 7300 EM Apeldoorn. Gaat het om een pensioenvoorziening onderge bracht bij een verzekeringsmaat schappij, dan kunt u zich wenden tot de Ombudsman Levensverzeke ringen, Groothertoginnelaan 8, 2517 EG Den Haag. De meeste pensioenfondsen zijn wel bereid, ook bij telefonische na vraag, om nategaanofu daar al dan niet bekend bent. Maar het is beter in geval van twijfel een briefje te schrijven. Vermeld daarin uw volle dige (voor)naam, geboortenaam en eventuele vorige adressen. Ontvangt u op uw aanvraag van het pensioen een (gedeeltelijke) afwij zing, aarzel dan niet om het regle ment op te vragen. Roep eventueel deskundige hulp in en stel daarbij de stukken beschikbaar. Bron: Samen op weg-nieuwsblad ANBO. ANBO-Soest: P. de Roos, Wil- laertstraat 166, 3766 CR Soest, tel. 18018. •KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75,3765 EK Soest, tel 17938. PCOB-Soest: W.L. Schuitema ker, Veenbesstraat 656, 3765 BT Soest, tel. 10748. ANBO-Soesterberg: mevr. C. Eeftens, Dorpsplein 98, tel. 53552. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. Vele oudere personen hebben er gens bij de familie-papieren of in een oude schoenendoos nog oude polissen, die goed zijn voor een uitkering van vijfentwintig, vijftig of vijfenzeventig gulden. Zo'n ou de polis ziet er als een zeer waarde vol document uit. Met mooie sier letters geschreven wordt vermeld dat bij overlijden een bedrag zal worden uitgekeerd. Maar het is nu volstrekt onduidelijk welke instantie het bedrag moet uit betalen. Van de genoemde verzeke ringsmaatschappij ontbreekt ieder spoor. De rechten en plichten van de verzekeringsmaatschappij zijn overgedragen aan andere grote verzekeringsmaatschappijen. Die maatschappijen houden zich over het algemeen koest. In de afgelopen j aren hebben er vele fusies plaats gevonden tussen klei nere en grote levensverzekerings maatschappijen. Het is voor nabe staanden geen gemakkelijke speur tocht om te achterhalen bij welke maatschappij een oude begrafenis- polis uit het begin van deze eeuw verzilverd moet worden. De Nederlandse Almanak van Le- Per 1 januari 1992 zijn de uitkerin gen op grond van een aantal socia le verzekeringswetten verhoogd. Dit is een gevolg van de verhoging van het minimumloon met 1,45% en van de wijzigingen in belastin gen en sociale premies. De uitke ringen zijn aan het minimumloon gekoppeld. De daglonen waarnaar de uitkerin gen op grond van de WAO, de WW en de WWV worden berekend wor den per 1 januari 1992 verhoogd met 1,48%. AOW De netto AOW-uitkering van een "gehuwde met een partner die ook 65 jaar of ouder is, gaat met bijna f 22,- per maand omhoog en komt daarmee op f 837,23. Dit betreft de 50%-uitkering per maand, voor een AOW-gerechtig- de zonder aanvullend pensioen en met een ziekenfondsverzekering. Beide partners hebben recht op dit bedrag. Het AOW-pensioen voor gehuw den is netto gelijk aan 50% van het netto minimumloon als beide part ners 65 jaar of ouder zijn. Het netto pensioen van een gehuwde met een partner jonger dan 65 jaar en van een ongehuwde is gelijk aan 70% van het netto minimumloon. Één oudergezinnen ontvangen een pen sioen dat netto gelijk is aan 90% van het netto minimumloon. Het gaat om ongehuwde bejaarden met een kind dat jonger is dan 18 jaar voor wie zij kinderbijslag ontvangen. De gehuwde gepensioneerde met een partner jonger dan 65 jaar kan een toeslag op het ouderdomspen sioen ontvangen, die afhankelijk is van het inkomen van die jongere partner. Van dit inkomen wordt eerst een deel buiten beschouwing gelaten. Deze vrijlating bedraagt 15% van het bruto minumumloon met inbegrip van de overhevelings toeslag (f 356,92) en een derde deel van het meerdere aan bruto inkom sten. Wat daarna overblijft, wordt in mindering gebracht op de toe slag. Bij een bruto inkomen van de jon gere partner van meer dan f 1.166,68 (met inbegrip van de overhevelingstoeslag) per maand bestaat geen recht meer op toeslag. vensverzekeringen 1991 maakt melding van ongeveer driehonderd niet meer bestaande verzekerings maatschappijen. Maar dit overzicht gaat niet verder terug dan 1918. Bij de grotere verzekeringsmaat schappijen, zoals bijvoorbeeld de AMEV, AEGON, de Nationale Nederlanden, zijn enige miljoenen begrafenispolissen verzameld, waar van er honderdduizenden nooit uit betaald zullen worden. Maar de premies zijn wel geïnd. Onlangs, bij het regelen van een uit vaart, is het mij overkomen dat na veel speurwerk van vier vergeelde polissen de nu tot uitkering ver plichte instantie kon worden opge spoord. Mijn advies is: Raadpleeg de oude polissen nu reeds; Haal de oude polissen eens uit de schoenendoos; Wacht niet tot een overlijden heeft plaatsgevonden, maar pro beer nu reeds te achterhalen welke verzekeringsmaatschappij t.z.t. moet uitkeren. De grote bovenge noemde verzekeringsmaatschap pijen kunnen u daarbij behulpzaam zijn. Vraag wel om een schriftelijke be vestiging als u de juiste maatschap pij hebt gevonden. P.C.P. SOS Telefonische Hulpdienst 035-45555 k. Elke dag en nacht bereikbaar Voor een gesprek over persoonlijke *nrechten onderdak erlies van een partner discriminatie eenzaamheid MfMÊÊsexua 11 verslaving Sinds enige jaren heeft Soest een Ouderenbus. Een bus die op werk dagen op telefonische aanvraag - tel. 19190 - ouderen binnen de ge meente haalt en brengt voor dok- ters-/ziekenhuisbezoek, winkelen, familiebezoek e.d. De belangstel ling hiervoor is zo sterk gegroeid, dat vaak niet aan alle aanvragen kan worden voldaan. Bovendien is het met de bestaande rode bus niet al tijd even gemakkelijk om mensen met rolstoelen mee te nemen, om dat dit toch speciale voorzieningen vraagt. Aan die perikelen komt binnenkort een einde. Nog net voor de jaarwis seling heeft de SWOS een nieuwe ouderenbus besteld, die tevens is aangepast voor het vervoer van mensen in een rolstoel; dus met een lift en bevestigingsmiddelen voor de rolstoel. Binnenkort rijden er in Soest dus twee ouderenbussen, waardoor be ter aan de aanvragen en de wensen van de klanten kan worden vol daan. De Seniorenpagina van fe bruari zal uitgebreider op de inge bruikneming van de tweede bus en de mogelijkheden daarvan ingaan. Bijeenkomsten: Dinsdag 11 februari, Groot En- gendaal, Boekweitland 102, 14.30 uur: Dhr. J. Bleyerveld zal spreken over fysiotherapie voor ouderen en het nut van meer bewegen. Toegang vrij. Donderdag 12 maart, De Open Hof, Veenbesstraat, 20.00 uur: In samenwerking met Anton's Groen ten en Fruit, Tamboerijn, organi seert de PCÓB-afdeling Soest een groente- en fruitshow. Toegang vrij. Donderdag 2 april, Honsbergen, Wiardi Beckmanstraat 475, 14.00 uur: Mevr. C. Isings houdt een cau serie met dia's over glas uit de bij belse tijd. Hieraan voorafgaande vindt de jaarvergadering plaats. Toegang vrij. Dinsdag 21 april, Dienstencen trum Vijverhof, Klarinet 39, 20.00 uur: Toneelvereniging De Riet pluim zal voor onze afdeling een voorstelling verzorgen. Toegang vrij. Bowlen Schema voor de komende weken: Dinsdag 21 januari, 4 en 18 februa ri, 3,17 en 31 maart, 14 en 28 april. Aanvang 10.00 uur in cultureel centrum C-drie, Willaertstraat 49 (Overhees). Momenteel zijn er gemiddeld plm. 16 deelnemers. Er is nog plaats. Loop eens even vrijblijvend binnen. Informatie en aanmelding bij: dhr. T. Duhen, Van Hamelstraat 80, tel. 17193; dhr. J. Schippers. Wiardi Beckmanstraat 107, tel. 13683. Donderdag 20 februari: jaarver gadering PCOB. Donderdag 19 maart: spreker dhr. Cloo (direkteur Groot Engen- daal) over Dagopvang. Zondag 26 januari: praatmiddag in de Vijverhof; aanvang 14.00 uur. Maandag 10 februari: Bestuurs vergadering in de Vijverhof; aan vang 09.30 uur. Zondag 23 februari: praatmid dag in Honsbergen; aanvang 14.00 uur. De eerste busreis in 1992 vindt plaats op dinsdag 17 maart en gaat richting Noord-Brabant, de Bies- bosch. Nadere mededelingen voor de leden volgen per circulaire. De door de ANBO georganiseer de zondagse praatmiddagen zijn toegankelijk voor alle 55+-ers uit Soest en Soesterberg. Lidmaat schap van de ANBO is niet nodig. Iedere bezoeker krijgt twee gratis consumpties. Er zijn geen sprekers of inleiders, maar er is wel gezellige muziek. De afdeling Soesterberg van de ANBO biedt haar leden op donder dag 13 februari een operettemiddag aan. Vier solisten brengen in kos tuum een repertoire uit bekende operettes. Enkele verzoeknummers kunnen desgewenst worden inge last. Dit muziekgebeuren vindt plaats in DDE, aanvang 14.00 uur, einde 16.30 uur. De vaste bijeenkomst, die elke tweede donderdag van de maand gehouden wordt, vervalt op ge noemde datum. u,MI/4UM'tu„/V„lk,/yKvv^^7^y i/Al/f ■"Tl Ï//4 ie jaren '70 kwan uitenlandse werknen Noodzaak om Nee i uiteraard voor de 'Ie structuur was n f„or enthousiaste v La - veelal bij de mt jp eerste beginselen ,nds aangeleerd. oa verloop van tijd w id van de VU ingescl Jisatorisch - de zaak c TWee docenten werd »aarvan één de huid ,eur Nelleke Streefke leer per week ander en aan een groep t „en met sterk wissele ,en. Ook werd er e naailes aan buitenlan ven. Materiaal en metnoc noeg niet, maar me beid toog men aan c men - vooral op hl vlak - namen echter men aan en deze leic ling van een speciak afdeling Onderwijs. Rond 1981 versch van het ministerie v; ciale Zaken, waarii maakt dat gemeent. lessen aan Nederl lands- De gemeente heeft de plicht be paalde zaken, zoals huwelijken en bijvoorbeeld Hinderwetzaken, te publiceren. Dat gebeurde wat de hinderwet en o.a. bouwvergunning betreft al vele, vele jaren via de krant. Wie schetst onze verbazing toen bekend werd dat het college van burgemeester en wethouders plots besloot de "kranten" terzijde te schuiven en voor bekendmakingen voortaan de kabelkrant te gebrui ken. 'n Motivatie bleef achterwe ge- Als weldenkend stemmer denk je dan: dat zullen de leden van de ge meenteraad wel niet pikken. Maar het bleef daar stil; sterker nog: het is hen niet opgevallen en soms wist men er totaal niets van. En derhal ve is aan dit waanzinnige, niet doordachte besluit uitvoering ge geven. Iedereen, maar vooral ouderen zijn daar de dupe van. Je bent nu verplicht, wil je op de hoogte blij ven (en er zijn ouderen die dat wil len) de kabelkrant aan te zetten om te weten welke voornemens het gemeentebestuur heeft. Oude ren die wat moeilijker lezen, en wat te denken van visueel gehandi capten, zijn nu gedwongen enige keren, derhalve een uurtje of wat voor de buis te zitten om aanteke ningen te maken. De wethouders die voorlichting in zijn portefeuille heeft, een man met in ieder geval een gezond ver stand, dachten we, heeft in zijn grote wijsheid besloten (en de col lege-leden volgden hem als makke schapen zonder zelf na te denken) "dat onderen tijd genoeg hebben (ze doen immers niets) om zijn voorstellen en besluiten te noteren of te onthouden". Waanzin, driedubbele waanzin. Je Soosmiddagen - handwerken, kaarten, gezelschapsspelen op de woensdagen 29 januari, 12 februa ri, 19 februari en 26 februari, tel kens om 14.00 uur in de Vijverhof. 28 januari, 14.00 uur in Honsber gen: notaris Elferink over testament en erfrecht. 16 februari, 14.30 uur in de Vij verhof: Gooise Operette Koor. 21 februari, 14.00 uur in de Vij verhof: de grote KBO/St. Jozef bingo. 13 maart, 14.00 uur in de Vijver hof: jaarvergadering KBO/St. Jo zef, met na de pauze diavoorstelling Soest door gemeentevoorlichter Ben van Os. 15 maart, 14.30 uur in de Vijver hof: gezelschap Ab Faas. Kontaktpersoon KBO/St. Jozef evenementen; mevr. Jacobs, tel. 15350. Reizen Het reisprogramma 1992 is rond. Publikatie in het februarinummer van het Soester Venster. De eerste reis is op donderdag 12 maart. Na dere inlichtingen: Mevr. Korte-Tie- land, Joh. Poststraat 30, tel. 13960. zult een weekje met vakantie zijn (wij ouderen hebben daar immers volop de tijd voor!!!!). Een krant kan bewaard worden, maar vol gens ons college is dat vermoede lijk maar lastig, want het kiesvolk is al zo mondig. Van de gemeenteraadsleden valt! ons tegen dat zij geen aktie hebben ondernomen. Maar wie weet. Volgend jaar be-1 ginnen weer de voorbereidingen voor de verkiezingen van 1994 en dan tellen ook wij weer mee. Met ingang van dit jaar zijn negen seniorenvoorlichters - zeven in Soest en twee in Soesterberg - be gonnen met hun taak: de ouderen die van een minimuminkomen rond moeten komen in kontakt te brengen met de financiële moge lijkheden die er zijn voor onver wachte en onvoorziene uitgaven. Ouderen kennen deze mogelijkhe den vaak niet of hebben schroom er gebruik van te maken, omdat ze het idee hebben dat dit een vorm van diakonie of armenzorg is. Ze zijn er nog te weinig van doordrongen dat deze voorzieningen een recht zijn, evenals het recht op een AOW-uit kering. De seniorenvoorlichters willen de ouderen informeren over de moge lijkheden en hen de weg wijzen; en dan wel de "direkte weg", dus met naam en toenaam van de afdeling en de persoon bij wie men terecht kan. Waar nodig zullen ze ook be hulpzaam zijn bij het invullen van formulieren of het schrijven van een briefje. De seniorenvoorlichters zijn spe ciaal voor dit werk opgeleid; zij zijn vrijwilliger en willen als vertrou wenspersoon voor de belangheb bende optreden. Ouderen die desondanks nog schromen de telefoon te pakken, kunnen het kontakt met de senio- renvoorlichter ook laten leggen door de huisarts, een wijkverpleeg ster, maatschappelijk werkster, wijkdame van de kerk, huishoude lijke hulp van de gezinsverzorging, familie of wie dan ook; mensen met wie ze in eerste instantie gemakke lijker praten over hun financiële problemen. Op alle werkdagen van 9.30 tot 12.00 uur kan kontakt gezocht wor den met de seniorenvoorlichters, via het speciale telefoonnummer van het SWOS-secretariaat: 02155-27997. De medewerkster van dit secreta riaat geeft de melding door aan de coördinatrice van het team senio renvoorlichting, die ervoor zorgt dat een seniorenvoorlichter kontakt opneemt met de betrokken belang hebbende/aanvrager. Het is duidelijk en vanzelfsprekend dat het werk van de seniorenvoor lichters onder de uiterste discretie plaatsvindt. De leeftijdgrens voor de verzeke- rings- en premieplicht- in de Alge mene Arbeidsongeschiktheidswet (AAW) wordt tot 1 januari 1993 gehandhaafd op 65 jaar. Aanvan kelijk zou deze grens op 1 januari 1992 worden opgeheven. Dit ge beurt nu een jaar later, omdat de herziening van het voorzieningen pakket voor gehandicapten, waar mee de leeftijdsgrens in de AAW samenhangt, niet voor 1993 kan worden afgerond. Bij de belastingherziening per 1 ja nuari 1991 was het de bedoeling dat bejaarden premie gingen betalen voor de volksverzekeringen, waar onder de AAW. Dit zou ertoe heb ben kunnen leiden dat zij ook op grote schaal een beroep konden doen op de AA W-voorzieningen. In verband met de hieraan verbon den financiële risico's ging de Twee de Kamer akkoord met uitstel van de uitbreiding van de premieplicht tot 1 januari 1992. In de tussenlig gende periode zou dan onderzoek plaatsvinden naar het gebruik van voorzieningen door gehandicapten. Dit jaar heeft het kabinet besloten tot een ingrijpende herschikking en wijziging van het voorzieningen pakket voor gehandicapten. In ver band met de advisering en de beno digde aanpassing van de wet- en re gelgeving kunnen de voorgenomen wijzigingen niet eerder dan per 1 ja nuari 1993 worden ingevoerd. Het nu ingediende wetsvoorstel regelt dat mensen van 65 jaar en ouder nog een j aar buiten de verzekerings- en premieplicht vallen. In ons cursusboe altijd geschrever ren leuk en boeii kreet, hoor ik v: Trema'87 op les sisten die ik b doen in Soest t veel geleerd en De eerste stap n; meeste mensen durfvoornodig. ge die zichzelf e Basiseducatie is hun jeugd geen haald, om welke Soesters met ei van het LHNO WatubijTrema artikelen op di doordeverschi Trema'87. Bij Trema'87 v lesgroepen ge- middag of ave twee keer per week. U betaalt gee: Trema'87 he bod voor N< aanbod bestï de cursussen één keer pei Langlopei Er wordt op gegeven. He leer- en schi (heel) veel n schrijven. Daarna heb mene ontwil II. Deze cur; delen: Ned< vaardighedt kun je omsc maatschap! om die ken Tijdens de rond een p ken (maan uitgediept omheen ge Enkele or jaar: Euro middelen geld, etc. sprekers u pad.Erwi het Provir tenzaal he de Provir

Soester Courant | 1992 | | pagina 24