Trema "87 vijf jaar: een begrip in Soest ■nözhulp: 'ISPECIAL mmers De lessen toen ...Trema'87 nu! U krijgt er geen spijt van! in start Het team 'van alle markten thuis' De kinderopvang Cursussen voor Nederlandse Soesters Trema'87 prijst zich gelukkig met inzet vrijwilligers Cursussen voor buitenlandse Soesters Extra activiteiten, buiten de lesuren om... |(lj PAGINA 24 WOENSDAG 22 JANUARI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 25 90 124 189 >81 104 70 197 KMAJ-.. 'RAArT;;; 1) De administratie ,j kil"// In de jaren '70 kwamen relatief veel buitenlandse werknemers naar Soest. De noodzaak om Nederlands te leren tjg uiteraard voor de hand, maar van enige structuur was nog geen sprake. Door enthousiaste vrijwilligers wer- jen - veelal bij de mensen zelf thuis - eerste beginselen van het Neder lands aangeleerd. Na verloop van tijd werd een bestuurs- ijd van de VU ingeschakeld om - orga nisatorisch - de zaak op poten te zetten, twee docenten werden aangetrokken, waarvan één de huidige adjunct-direc teur Nelleke Streefkerk en er werd één keer per week anderhalf uur les gege ten aan een groep buitenlandse man nen met sterk wisselende vooropleidin gen. Ook werd er één keer per week (naailes aan buitenlandse vrouwen gege ven. Materiaal en methoden waren er nage noeg niet, maar met veel vindingrijk heid toog men aan de slag. De proble men - vooral op het organisatorische vlak - namen echter steeds grotere vor men aan en deze leidden tot de aanstel ling van een speciale ambtenaar van de afdeling Onderwijs. Rond 1981 verscheen een circulaire van het ministerie van Onderwijs en So ciale Zaken, waarin bekend werd ge maakt dat gemeenten geld kregen vooi lessen aan Nederlanders en Neder- lands- taligen, die - door welke omstandigheid aan ook - moeilijkheden ondervonden vanwege het niet of nauwelijks kunnen lezen en schrijven en voor lessen in Ne derlands aan mensen uit de mediterra ne landen. Project De gemeente Soest startte meteen het Project Alfabetisering en Educatieve Activiteiten. Er werden twee groepen geformeerd: De Lees- en Schrijfgroep voor de Ne derlanders en de Nederlandstaligen, met als stuwende kracht Marijke King- ma. Zij wierf voor deze groep docenten en benaderde mogelijke kandidaat cursisten. De lessen Nederlands voor andersta ligen. Coördinator voor beide groepen werd de ambtenaar van bureau Onderwijs Henny Visser-Dumoulin, de huidige directeur van Trema'87. Maar liefst op vijf locaties - verspreid over Soest - wer den lessen gegeven: clubhuis "De Vangrail", de Desmond Tutuschool, het Internationaal Vrouwencentrum, eerst aan de Parallelweg en later aan de Smitsweg, het Artishockgebouw en de MAVO Soest. In 1986 verscheen de Rijksregeling Ba siseducatie, die op 1 augustus 1987 ook in Soest werd toegepast. nteraadsleden valt I geen aktie hebben Volgend jaar be- e voorbereidingen :ingen van 1994 en wij weer mee. Eigen ruimte Op 17 januari 1987 werd een eigen ruimte aan de Klaarwaterweg op feeste lijke wijze officieel in gebruik genomen. Het gebouwtje kreeg de naam: Tre ma'87. Over deze naam was duidelijk nagedacht: trema als accentteken, de puntjes op de i zetten en uiteindelijk de afkorting van Taal - REkenen en MAatschappijleer verbonden met het jaartal van de oprichting. Nu - bij het eerste lustrum - wordt aan drieëndertig verschillende nationalitei ten, waaronder uiteraard ook Neder landers, in groepen op verschillende ni veaus les gegeven in o.a. lezen en schrij ven, Open Schoolse Activiteiten, com- puterkunde, sollicitatietrainingen en Nederlands als tweede taal. Trema'87 aan de Klaarwaterweg is nu veel te klein geworden. Voor de kinder opvang moet worden uitgeweken naar de naast het gebouwtje staande basis school "De Schakel" en ook daar is een extra leslokaal voor Trema'87 inge richt. Ook op het gemeentehuis, in de MAVO-Soest en in het Internationaal Vrouwencentrum en zelfs in "Don Bos- co" in Leusden worden lessen gegeven. Reikhalzend wordt dan ook naar een ruimere locatie, bijvoorbeeld in de vorm van een vrijgekomen basisschool in Soest, gekeken om alle activiteiten toch weer onder één dak te krijgen. We blijven optimistisch en gaan met volle moed het tweede lustrum in. Docente Thea van Wijk instantie gemakke- •ver hun financiële lagen van 9.30 tot ontakt gezocht wor- sniorenvoorlichters, le telefoonnummer SWOS-secretariaat: ter van dit secreta- lelding door aan de an het team senio- die ervoor zorgt ivoorlichter kon takt - betrokken belang- 'rager. en vanzelfsprekend in de seniorenvoor de uiterste discretie In ons cursusboekje en op folders staat altijd geschreven: "Bij Trema'87 is le ren leuk en boeiend". Niet zomaar een kreet, hoor ik van cursisten die nu bij Trema'87 op les zitten en van oud-cur sisten die ik bij het boodschappen doen in Soest tegenkom. Men heeft veel geleerd en het was nog leuk ook. De eerste stap naar Trema'87 is voor de meeste mensen lastig. Er is een beetje durf voor nodig. U bent echt niet de eni- Directeur Henny Visser (r.) en ad junct-directeur Nelleke Streefkerk. nisterie van Onderwijs, net zoals in het jeugdonderwijs, de meeste kosten voor zijn rekening neemt. De gemeente Soest draagt geld bij, alsmede het Ar beidsbureau in Amersfoort. U betaalt alleen inschrijfgeld en boekengeld. U wilt alleen naar de basiseducatie en verder niet? Dan kan dat. U wilt naar de basiseducatie om u ge die zichzelf een duwtje moet geven, 'voor te bereiden op werk?Dat kan ook. Basiseducatie is voor alle Soesters die in hun jeugd geen diploma's hebben be haald, om welke reden dan ook, of voor Soesters met een verouderd diploma van het LHNO, LTS of MULO. Wat u bij Trema'87 kunt leren vindt u in artikelen op deze pagina, geschreven door de verschillende medewerkers van Trema'87. Bij Trema'87 wordt in 25 verschillende lesgroepen gewerkt. Op de ochtend, middag of avond. Eén keer per week, twee keer per week of vier keer per week. U betaalt geen lesgeld, omdat het mi- U wilt doorleren voor een diploma? Na de basiseducatie kan dat. U kunt naar het PBVE (Primaire Beroepsge richte Volwasseneneducatie) of naar de Dagschool voor Volwassenen om een MAVO-Diploma te behalen. Kom eens langs, of maak een afspraak. Adres: Klaarwaterweg 5, 3762 XT Soest, tel. 25771. Het kantoor is ge opend: maandag-, dinsdag-, woens dag- en donderdagmorgen van 10.00 uur tot 13.00 uur. U krijgt er geen spijt van! Henny Visser-Dumoulin, directeur. Trema'87 is een nog steeds groeiende instelling met ongeveer 250 cursisten die begeleid worden door een team van dertien hardwerkende mensen: één kleuterleidster voor de kinderop vang en tien docenten. Lachen, huilen, slapen. Bezigheden die internationaal zijn en overal ter wereld herkend worden. Ook bij Tre ma'87. Niet alleen volwassenen leren bij ons. Vier morgen per week hebben we wel erg jonge "cursistjes". In de kinderopvang verblijven op die mor gen 10 a 12 kinderen, in de leeftijd van ongeveer 3 maanden tot 4 jaar, van in ternationale afkomst. In het begin van het cursusjaar is er veel verdriet. Voor de meeste kinderen is onze opvang immers de eerste stap bui ten het vertrouwde, eigen wereldje. Mamma laatje opeens achter bij een juf en allerlei andere kinderen, die je niet Trema'87 heeft een ruim cursusaan bod voor Nederlandse Soesters. Dit aanbod bestaat uit lang- en kortlopen de cursussen. Deze cursussen worden één keer per week gegeven. Langlopende cursussen Er wordt op verschillende niveaus les gegeven. Het eenvoudigste niveau is de leer- en schrijfgroep: voor mensen die (heel) veel moeite hebben met lezen en schrijven. Daarna hebben we de cursussen Alge mene ontwikkeling en Open School I en II. Deze cursussen bestaan uit de onder delen: Nederlands, rekenen en sociale vaardigheden. Sociale vaardigheden kun je omschrijven als kennis van onze maatschappij en ook de vaardigheden om die kennis toe te passen. Tijdens de lessen wordt regelmatig rond een project gewerkt. Enkele we ken (maanden) wordt één onderwerp uitgediept en alle vakken worden daar omheen gegroepeerd. Enkele onderwerpen van het laatste jaar: Europa'92, massacommunicatie middelen (radio, krant, t.v.), wonen, geld, etc. Soms worden daarbij gast sprekers uitgenodigd of gaan we zelf op pad.' Er werden excursies gemaakt naar het Provinciehuis in Utrecht (in de Sta tenzaal hebben we een vergadering van de Provinciale Staten nagespeeld), de bibliotheek, Kasteel Groeneveld, Slot Zeist, het politiebureau, een raadsver gadering, het Naardermeer. Ook wer den tentoonstellingen bezocht. Mensen die vroeger op school een hekel hadden aan leren, hebben er nu plezier in. De manier van lesgeven en leren is volkomen anders dan u vroeger op school gewend was. Ook leren de cur sisten veel van elkaar. ts.ennismaK.en met ae computer, een van de kortlopende cursussen. t de hieraan verbon- isico's ging de Twee- 3ord met uitstel van van de premieplicht ^92. In de tussenlig- zou dan onderzoek aar het gebruik van loor gehandicapten, iet kabinet besloten nde herschikking en het voorzieningen- handicapten. In ver- visering en de beno- ig van de wet- en re en de voorgenomen eerder dan per 1 ja den ingevoerd. Het wetsvoorstel regelt n 65 jaar en ouder ten de verzekerings- t vallen. Kortlopende cursussen Dit zijn cursussen die drie tot zes maan den duren: sollicitatietraining, typecur sus, kennismaken met de computer en zojuist gestart De Aanloop. De Aan loop moet een aanloop zijn voor de vol wassenen Mavo, een beroepsopleiding of werk. Naast de bekende vakken Ne derlands en rekenen, wordt er aandacht besteed aan studievaardigheden en oriëntatie op opleidingen en de arbeids markt. Er is nog plaats! (2x per week les, kosten f 25,- inschrijfgeld, f 25,- boekengeld). De redenen waarom men een cursus bij Trema'87 volgt lopen zeer uiteen: men wil najaren thuis te zijn geweest, straks weer gaan werken; de kinderen beter kunnen helpen bij het huiswerk; als voorbereiding voor een cursus En gels of Duits bij de VU; als voorbereiding voor de volwasse nen- Mavo/Havo of een beroepsoplei ding; men voelt een tekort aan algemene ontwikkeling. Terugkijkend op vijf jaar Trema'87 denk ik aan zeer enthousiaste en mij als docente zeer inspirerende cursisten. Misschien wat voor u? Probeer het eens. Docente Nelfke Streefkerk In samenwerking met de Openbare Bibliotheek wordt de Boekenweek voorbereid. kent en bovendien niet verstaat. En waar er één huilt volgen er vaak meer! Al vrij snel treedt er echter een soort herkenning en vertrouwen in en wordt de sfeer ontspannen en gezellig. Elkaar verstaan geeft inderdaad wel wat problemen, maar lachen wordt al tijd begrepen en boos kijken ook! Of je dat nu doet in 't Turks, Filippijns, Ma rokkaans, Pools, Amerikaans, Thais, Eritrees, Somalisch of gewoon in 't Ne derlands! Er wordt gezellig gespeeld, gezongen en vaak gelachen en onder tussen wordt er spelenderwijs ook nog Nederlands geleerd. Misschien leren de peuters wel sneller dan hun moeders die op dezelfde tijd hun best doen om onze taal onder de knie te krijgen of hun weg gezakte kennis ophalen. Het is erg leuk om te horen dat de peu ters, na de eerste moeilijke aanloop, vragen of mamma weer naar Trema'87 moet, want dan mogen zij ook weer naar school. Maar als ze de eerste voor zichtige stapjes gaan zetten in het echte schoolleven dan is het fijn te weten dat je, dank zij Trema'87, bij hebt kunnen dragen aan de ontwikkeling van het kind en aan de integratie van allerlei na tionaliteiten. AI is het dan letterlijk op "laag niveau". Alle kleine beetjes hel pen! Lien Strijbosch. kleuterleidster. Gisela van der Geest, vrijwilliger kinderopvang. De docenten van Trema'87: zittend v.l.n.r. Joke Rip en Corrie Meijers; staand: Carla Hottentot, Maria Sulenta en Ineke Knollenburg. •Marina Bruning Uw belangstelling voor Trema'87 is ge wekt? Bij uw eerste bezoek aan Trema'87 vraag ik naar uw wensen en ik vertel over de verschillende mogelijkheden. Als u besluit een cursus te gaan volgen, vul ik een inschrijfformulier in. Dat geef ik aan één van de educatief werkers (docenten). De educatief werker nodigt u uit voor een gesprek. Samen met u wordt dan bepaald in welke lesgroep u het beste kunt beginnen. Anderstalige cursisten die al wat Ne derlands spreken, worden na het eerste gesprek uitgebreid getoetst om het ni veau te bepalen en te bekijken in welke lesgroep ze het beste geplaatst kunnen worden. Marina Bruning-Herlé, administratief medewerker. Alle docenten hebben een onderwijs- verleden. (Lesgeven op een basisschool of bij het middelbaar onderwijs.) Velen werkten ook al jaren bij het volwasse nenonderwijs voordat Trema'87 in 1987 werd opgericht. Voor degenen die niet zoveel ervaring hadden met dit type onderwijs was er de urgentie-op leiding: een speciale opleiding voor de basiseducatie. Door al deze kennis en ervaring heeft Trema'87 een deskundig team dat van alle markten thuis is en met veel inzet en enthousiasme werkt. Om de ontwikkelingen in de basisecu- datie te kunnen blijven volgen en om de deskundigheid bij het lesgeven te ver hogen gaat het hele team regelmatig naar een cursus. Zo heeft het bijvoor beeld een weekend besteed aan een cursus leerplannen-ontwikkeling en een ander weekend aan sociale vaardig heden. In 1990 is het team, geheel op eigen kosten, een week door een deel van Turkije gereisd. Het voornaamste doel hiervan was om beter de achtergrond van de cursisten, die uit dat land afkom stig zijn, te begrijpen. U ziet het: Trema'87 is in beweging en het team werkt keihard mee. Docente Ineke Knollenburg Het werk van Trema'87 wordt sinds de oprichting ondersteund door loyale vrijwilligers. Zij vervullen een belang rijke rol in het gedifferentieerde on derwijs op vele niveaus aan meer dan dertig nationaliteiten. Trema'87 prijst zich gelukkig met hun inzet. Hieron der een gesprek met één van de vrij willigers: mevrouw An de Gier. - An, hoe ben jij ertoe gekomen bij Tre ma '87 te gaan werken Dat is een lang verhaal. Twaalf jaar ge leden heb ik gereageerd op een oproep in de krant van de Organisatie van Bui tenlandse werknemers. Ze zochten mensen om buitenlandse vrouwen een beetje wegwijs te maken in onze samen leving en ze wat Nederlands te leren. In die tijd bestond Trema'87 nog niet. De vrijwilligers bezochten de mensen thuis, de lessen waren individueel en we werden niet professioneel begeleid. Ie der deed het op zijn eigen wijze en maakte veelal zelf z'n lesmateriaal. On danks het enthousiasme en de inzet van de vrijwilligers, bleek dit niet erg effec tief. Later hebben we in het Centrum Vrouwen voor Vróuwen (nu: het Inter nationaal Vrouwjencentrum) gepro beerd de krachten te bundelen en groepslessen op te'zetten. Ook deze in spanningen leidden niet tot de gewenste resultaten. Inmiddels was Trema opge richt. Het merendeel van de vrouwen, die in ons centrum kwaipen, durfde de stap naar Trema'87 echter niet aan. Wij heb ben toen als organisatie contact met Trema'87 opgenomen en gevraagd of ze in het Centrum een laagdrempelige cursus wilden starren. Trema'87 leverde (oen een docent en ik bleef als vrijwilliger de groep begelei den. Deze 'drempelcursus' was een groot succes. De meeste deelnemers gingen in het nieuwe cursusjaar naar Trema'87 en ik ging ook mee. - Wat boeit jou zo dat je naast je andere drukke werkzaamheden als vrijwilliger in de Vrouwenorganisatie, ook Tre ma '87 trouw bent gebleven? Daar heb ik zelf ook over nagedacht. Ik denk dat het dieper gaat dan de leuke groepssfeer en de prettige samenwer king. In veel vormen van hulpverlening is het zo dat de resultaten niet, of pas op veel langere termijn, zichtbaar worden. Sinds ik met een professionele kracht werk, zie ik zoveel resultaat. Dat geeft voldoening. Ook bij de cursisten denk ik, want in te genstelling tot vroeger is de opkomst heel erg goed. Er wordt praktisch niet verzuimd. De lessen zijn ook erg leuk moet ik zeggen. Er worden vele werk vormen toegepast, waaronder ook spel en samenwerkingsvormen. Dit maakt de groepen hecht. Daarbij is een belangrijk punt voor mij en ik denk voor de meeste vrijwilligers, datje een afgebakend werkterrein hebt. Je weet precies wat er van je verwacht wordt en wat je van de cursisten kunt verwachten. Dat ervaar ik als heel be vredigend. - Aan welke eisen moeten vrijwilligers bij Trema'87 voldoen? Moet je in ver band met de vele nationaliteiten bij voorbeeld je talen goed spreken? Nee, dat hoeft niet. De moderne me thoden zijn direct. Er komt geen woord in een andere taal aan te pas. De enige eis die gesteld wordt is datje het Neder lands in voldoende mate beheerst. Na tuurlijk is het wel zo dat je open moet staan voor andere culturen en over de sociale vaardigheden moet beschikken om met mensen uit andere culturen om te gaan. Verder vind ik dat je geduld moet hebben. - Nu had jij in de vrouwenorganisatie natuurlijk al heel wat ervaring opge daan. Als je niet over die ervaring be schikt, is het dan niet erg moeilijk? Ja, dat voordeel had ik inderdaad. Bo vendien had ik vanuit die organisatie ook verschillende cursussen gevolgd, o.a. over de Islam. Nu is het wel zo dat Trema'87 vrijwilligers die daar belang stelling voor hebben ook in de gelegen heid stelt om cursussen te volgen. Zo wel op cultureel als op didactisch ge bied. Maar 't blijkt dat je in de praktijk ook heel veel kunt leren. Het volgen van een cursus is beslist geen must. - An, hartelijk bedankt voor dit gesprek en veel succes in je verdere werk. Docente Mijntje v.d. Velde De vrijwilligers van Trema'87. - Uit hoeveel landen zijn de cursisten af komstig? Uit drieëndertig landen. - Kan iedereen die Nederlands wil leren bij Trema'87 terecht? Het onderwijs is bedoeld voor die men sen die in hun vaderland alleen lagere school of de lagere school en enige jaren voortgezet onderwijs hebben gevolgd. Het is namelijk basiseducatie. - Spreken de docenten drieëndertig ta len? Nee, helaas niet. Hoe leren de cursisten dan Nederlands? - Net als kinderen: ze kijken en luisteren eerst een tijdje naar woorden, zinnen, kijken naar plaatjes, etc. Dan laten ze door gebaren, bewegingen (en door schriftelijke oefeningen te doen) mer ken dat ze de stof begrijpen. Dit is de zo genaamde stille periode. - Krijgen alle cursisten op dezelfde ma nier les? Nee, gevorderde cursisten spreken al Nederlands. De nadruk ligt bij hen op uitbreiding van de woordenschat, ver betering van de zinsbouw, de uitspraak en de grammatica. - Hoe vaak heeft men les? Twee keer in de week 2,/4 uur of vier keer in de week 31/4 uur. - Leert iedereen even snel? Nee, natuurlijk niet. Het maakt bijvoor beeld uit of je twee of vier keer in de week les hebt, veel tijd hebt om huis werk te maken en wat voor schooloplei ding je al gehad hebt - Worden er ook andere dingen gedaan la, we gaan ook naar 'buiten': de straat op, een winkel in, naar de bibliotheek, naar het banencentrum, we vieren het typisch Nederlandse Sinterklaasfeest, we praten over andere feestdagen, over verkiezingen, enz. - Wat doen de cursisten als ze bij Tre ma'87 klaar zijn? Een aantal van hen leert verder, bij voorbeeld op het CBB (Centrum voor Beroepsoriëntatie en Beroepsoefe ning) in Amersfoort en leert daarnaast Nederlands een gericht beroep. Een an der deel zoekt een baan. De avondcur sisten volgen de cursus bij Trema'87 naast hun werk. Door de cursus krijgen ze binnen het bedrijf waar ze werken meer mogelijkheden. Docente Joke Rip Eén keer per jaar stoppen op een za terdagmorgen een paar autobussen bij Trema'87 aan de Klaarwaterweg. De Nederlandse en buitenlandse cursis ten, de vrijwilligers en de docenten maken dan een educatief uitstapje. Een uitstapje niet alleen voor de gezel ligheid, maar juist bedoeld om Neder land en zijn cultuur beter te leren ken nen. In de lessen voorafgaand aan deze dag wordt door de docenten uitgebreid aan dacht besteed aan de geschiedenis en de betekenis van de bezienswaardigheden, zodat goed voorbereid aan de excursies kan worden begonnen. In de afgelopen vijfjaar zijn er excursies gemaakt naar Amsterdam, met o.a. een bezoek van het Tropenmuseum, Den Haag, waar het Binnenhof en het Vre despaleis bezocht werden, Rotterdam, waar de havens in het middelpunt ston den, en Gouda en Delft, waar iedereen vol bewondering keek hoe het beroem de Delftsblauw aardewerk werd ge maakt. Dit jaar staat het Openluchtmuseum in Arnhem op het programma. Tijdens de lessen worden ook regelmatig excursies gehouden, die in verband staan met de lesstof. Feestelijke slotavond Een andere gezamenlijke activiteit van Trema'87 is de feestelijke avond aan het eind van het cursusjaar. Het hoogte punt van die avond is het uitreiken van de certificaten aan de trotse cursisten door Trema-directeur Henny Visser- Dumoulin. Alle lesgroepen leveren een bijdrage aan deze avond. Zij doen dit in de vorm van een lied, dans, verhaal, gedicht of door het verzorgen van de hapjes en drankjes. Docente Maria Sulenta

Soester Courant | 1992 | | pagina 25