"Op 't Hoogt" krijgt een positieve beoordeling Seniorenvoorlichters kunnen niet zonder medewerking hulpverleners Praten met B. en W. Kadavers afgedekt aanbieden Aan enkele suggesties bij enquête kan direct worden voldaan! Vóór de pauze forum, daarna gesprek met collegeleden Vandaag in "Op 't Hoogt" Inzenden enquête "Op 't Hoogt" levert boekje op Wethouder Frans Kingma: Uitgave gemeente Soest Staf Voorlichting Raadhuisplein 1 3762 AV Soest Telefoon 02155 - 93777/ 93459/93460 Vanavond, in Soesterberg: Op boomplantdag start aanleg van heemtuin bij gemeentekwekerij HUISVUIL IN2AM6L 1992 - Locomotief krijgt naam en wapen van gemeente Soest ONKRUID VERGAAT NIET I .vanzelf Een zeer ruime meerderheid van degenen die de moeite heb ben genomen de enquête over het gemeentelijk voorlichtings blad "Op 't Hoogt" in te vullen, heeft positief gereageerd. Van de mogelijkheid om naast het beantwoorden van vijf vragen ook eventuele suggesties te doen, is veelvuldig gebruik ge maakt. Aan een groot aantal er van kan worden voldaan. Bij andere is dit niet het geval, bij voorbeeld vanwege het koste naspect. Overigens zal in de toe komst, indien zich nieuwe mo gelijkheden voordoen, zeker met de op- en aanmerkingen re kening gehouden worden. De reacties werden verwerkt door Anita Borgonjen, een HBO-studente die momenteel stage loopt bij de gemeentelijke afdeling voorlichting. Ofschoon er geen belangrijke keuze kon worden gedaan (zoals bijvoorbeeld bij een nieuw aan bod aan televisiezenders), kwa men niet minder dan 117 enquê teformulieren binnen. Op de vraag hoe men "Op 't Hoogt" vindt, vulden 75 inzenders (64,1 procent) "informatief' in. "Inte ressant" lieten 36 inzenders (30,8 procent) weten. Vijf reac ties (4,3 procent) gaven "weinig ter zake" aan, één inzender (0,8) procent) had de vraag niet beant woord. De vraag hoe men de artikelen in "Op 't Hoogt" beoordeelt, werd door 97 inwoners (82,9 procent) met "begrijpelijk" beantwoord. Elf inzenders (9,4 procent) vin den de artikelen te lang, vijf (4,3 procent) te vluchtig, en vier (3,4 procent) te moeilijk. Van de inzenders geven er 60 (51,3 procent) de voorkeur aan een "Op 't Hoogt" als afzonder lijke bijlage bij de dikke Soester Courant. Daarnaast waren er 45 reacties (38,5 procent) die dui delijk maakten dat "Op 't Hoogt" voldoende opvalt in de Soester Courant. Elf inzenders (9,4 procent) hadden deze vraag niet beantwoord, één (0,8 pro cent) had geen voorkeur. De lay-out en de leesbaarheid van "Op 't Hoogt" worden door 16 lezers 13,7 procent) als "zeer goed" beoordeeld, door 56 (47,9 procent) als "goed", en door 38 (32,5 procent) als "voldoende". Daarentegen gaven 6 inzenders (5,1 procent) een "onvoldoen de", terwijl één inzender (0,8 procent) geen antwoord had in gevuld. Pagina 2: RWA wil kansarmen op ar beidsmarkt kansrijk maken Commissie ouderenbeleid zoekt nieuw lid Bericht aan een vandaal Pagina 3: Gemeente bekijkt functioneren van de Koningsweg Pagina 4: Soest blijft actief op het gebied van milieuverbetering Oprichting Wildbeheereenheid Eemland Lezingen in het kader van het nieuwe bestemmingsplan Lan delijk Gebied. Nieuwjaarswens voor 1992: veel heil en zegen in "Op 't Hoogt"! Gedeputeerde Schapenk in de Amersfoortse Courant: "Binnen het gewestje Eemland is men bezig een gezamenlijke reactie op te stel len". Burgemeester Schreuder van Amersfoort een dag later boos in de Amersfoortse gemeenteraad: "Schapenkje is het gedeputeer- detje van het provincietje Utrecht". De Soester wethouder Jan Visser nog een dag later gnuivend tijdens een vergadering van het dagelijks bestuur van het Gewest Eemland: "Goedemiddag Schreudertje, hoe is het hier in uw Amersfoortje?" Soester Jachtcombinatie: Mijn naam is haas. Mieke Milieu. Tal van inzenders van de enquête over "Op 't Hoogt" namen niet al leen de moeite de vragen te beant woorden, maar ook om suggesties te doen met als doel de kwaliteit en aantrekkelijkheid van de gemeen telijke voorlichtingskrant nog ver der te vergroten en te verbeteren. Aan een aantal suggesties kan di rect worden voldaan. De eerste be treft het opnemen van een in houdsopgave op de voorpagina van "Op 't Hoogt". Met ingang van dit januari-nummer is daar mee een begin gemaakt. Voortaan zullen bij elke uitgave op de voor pagina in het kort de belangrijkste onderwerpen worden vermeld. Aan het verzoek tot het in voorko mende gevallen opnemen van dui delijker plattegronden met leesbare namen zal zoveel mogelijk worden tegemoet gekomen. De meeste suggesties betroffen het aan het woord komen van de inwo ners van Soest. Besloten is daarom voortaan ook een plaatsje in te rui men voor ingezonden brieven van lezers/lezeressen Voorwaarde is wel dat de inhoud betrekking heeft op artikelen die in "Op 't Hoogt" zijn verschenen of waaraan volgens u aandacht moet worden besteed. Overigens kunnen alle gemeentelij ke zaken ter sprake worden ge bracht. Het is echter nadrukkelijk niet de bedoeling dat de reacties betrek king hebben op artikelen die in an dere bladen verschenen zijn en waarin de gemeente als betrokken partij wordt opgevoerd. Artikelen in de gewone bladen komen voor rekening van de kranteredacties. Bij de opmaak zal desgevraagd aan dacht worden besteed aan het (zo veel mogelijk) vrijhouden van de achterkant van het enquêteformu lier. Er zijn lezers die de uitgaven bewaren en deze liever niet bescha digen. Als het, zoals in het geval van een enquête, wel eens nodig is in "Op 't Hoogt" te knippen, dan doet men dit bij voorkeur indien er op de achterkant van de enquête geen tekst of een foto staat. De suggestie om meer enquêtes te houden, is genoteerd. Indien daar toe aanleiding bestaat, zal dit zeker gebeuren. Verspreiding van "Op 't Hoogt" via de PTT, waar enkele inzenders om hebben gevraagd, is een financiële kwestie. Hierover zal de commissie ruimtelijke ordening, bedrijven en voorlichting zich moeten uitspre ken. Hetzelfde geldt ten aanzien van het vaker verschijnen van het blad. Met betrekking tot de overige sug gesties zal worden bekeken of het mogelijk en nuttig is hieraan gevolg te geven. Vijf (van de 117) inzenders van de enquête over "Op 't Hoogt" hebben tijdens een vergadering van de commissie ruimtelijke ordeningbedrijven en voorlichting als dank voor hun deelname het boekje "Monumentaal" tekst wet houder Jan Visser, foto's Henk Gerth) ontvangen. Het werd overhandigd door Anita Borgonjen (rechts), die als stagiaire bij de afdeling voorlichting de resultaten van de enquête verwerkte. De vijf winnaars werden uitgeloot. Een boekje ontvingen F.A. Schippers, D. Duits, J. teentjes (die op dezefoto ontbreekt), E. Oldenburger-van de Poll, en G.A. Schut-van Tol. De jaarlijkse nationale Boomplant dag op 25 maart gaat in Soest ge paard met het officiële startsein voor de aanleg van een zogenoem de heemtuin bij de gemeentelijke kwekerij aan de Molenstraat. Deze tuin met allerlei inheemse planten, js bedoeld als voorbeeldtuin voor iedere geïnteresseerde. Daarnaast is de tuin interessant voor bijvoor beeld het Instituut voor Natuurbe- Schermingseducatie (IVN), andere utilieugroeperingen en, vanuit edu catief oogpunt, ook voor scholen. De negen seniorenvoorlichters van de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS) die deze maand met hun vrijwilligerstaak beginnen, kunnen niet buiten de medewer king van de verschillende hulpver leners in Soest. Dat is de opvatting van wethouder Frans Kingma, die onder meer de portefeuilles socia le zaken en maatschappelijke dienstverlening beheert. Kingma doelt hierbij zowel op pro fessionele als vrijwillige hulpverle ners die in aanraking komen met (oudere) inwoners die moeite heb ben om financieel het hoofd boven water te houden. Niemand loopt daarmee te koop. Huisartsen, wijk verpleegkundigen, bejaardenhul pen, gezinsverzorgenden, maar ook wijkdames van kerken of vrijwilli gers van ouderenbonden vangen bij hun activiteiten niet zelden signalen op. Zij kunnen voortaan betrokke nen attenderen op of in direct con tact brengen met de seniorenvoor lichters. Deze vrijwilligers van de Stichting Welzijn Ouderen Soest willen men sen met een minimum-inkomen (bijvoorbeeld alleen AOW) de weg wijzen naar aanvullende financiële steun die in veel gevallen te verkrij gen is. Hierbij kan onder andere worden gedacht aan huursubsidie, bijzondere bijstand voor onvoorzie ne (para)medische kosten of nood zakelijk gebruik van de taxi. Bij de start van het proefproject se niorenvoorlichters, waarvoor de gemeenteraad vorig jaar 15.000 gulden subsidie aan de SWOS toe kende, leggen we wethouder King ma enkele vragen voor. Zijn de seniorenvoorlichters een soort hulpambtenaren van de socia le dienst of Staf Voorlichting? Kingma: "Nee, dat misverstand moet niet ontstaan. De senioren voorlichters zijn gewoon medebur gers die dit werk doen als vrijwilli ger van de SWOS. Het is mijn over tuiging dat het project op langere termijn alleen maar kan slagen via stimulering van het maatschappe lijk initiatief. Ik ben dan ook heel gelukkig met de enthousiaste en voortvarende wijze waarop de SWOS het project oppakt. In wezen is dit ook een prachtig voorbeeld van concrete invulling van "sociale vernieuwing". De bur ger in een actieve rol, gesteund door een overheid die de nodige voor waarden schept. Zo heeft de ge meente in dit geval de training van de seniorenvoorlichters bekostigd. Ook de onkostenvergoeding en de verzekering van de vrijwilligers neemt de gemeente voor haar reke ning". De seniorenvoorlichters willen als vertrouwenspersonen voor belang hebbenden optreden. V/at houdt dat in? Kingma: "We hebben als gemeente jarenlang geprobeerd via schriftelij ke voorlichting de mensen op hun rechten te wijzen. Vergeet niet dat het vaak om voorzieningen gaat waarvoor ze zelf jarenlang premie hebben betaald. Je moet gewoon constateren datje de meesten op die manier niet bereikt. Ook landelijk is men er meer en meer van overtuigd dat het alleen via het persoonlijke contact kan werken. Sociale net werkbenadering is daarvoor de vakterm. Alleen is in dit geval die aanpak ex tra moeilijk omdat je je financiële problemen alleen maar kwijt wilt aan mensen die je heel na staan of die je helemaal vertrouwt. Dat ver trouwen zullen de seniorenvoor lichters in hun contact met aanvra gers moeten opbouwen. Belangrijk daarbij is dat ze goed luisteren naar wat de mensen écht nodig hebben, en respect tonen voor de gevoelens van de betrokkenen. Je kunt ie mand natuurlijk nooit materiële hulp opdringen, ook niet al weet je dat hij er recht op heeft. Verder spreekt het vanzelf dat de seniorenvoorlichters alle persoon lijke informatie vertrouwelijk be handelen. Om het project later te kunnen evalueren, worden wel eni ge feitelijke gegevens vastgelegd." Worden aanvragen altijd ingewil ligd als mensen met een minimum inkomen een seniorenvoorlichter inschakelen? Kingma: "Nee, zo eenvoudig ligt het niet. Het zal ook wel eens voor komen dat mensen teleurgesteld moeten worden omdat ze bijvoor beeld net enkele tientjes (of nog minder) boven de norm uitkomen. Het vervelende is dat de ene rege ling vaak een andere minimum norm of drempel kent dan de ande re. Vaak heeft men dan te maken met wettelijke regelingen, waarvan we als gemeente niet mogen afwij ken. Toch zou ik mensen op een mini mum-inkomen dringend willen ad viseren in ieder geval een senioren- voorlichter te benaderen. Soms kan die al bij voorbaat zien of een aan vraag zin heeft. Dan kan men zich de teleurstelling van een vergeefse gang naar het "loket" besparen". Hoe vangt de gemeente het finan cieel op als het project een door slaand succes wordt? Kingma: "Niet alle fondsen die via de seniorenvoorlichters kunnen worden aangeboord, komen ten laste van de gemeente. Wat de bij zondere bijstand betreft: die is van af 1 augustus 1991 voor 100 pro cent ten laste van de gemeente. We krijgen van het rijk een vast bedrag, dat wel extra is verhoogd om ruimer gebruik van bijzondere bijstand mogelijk te maken". Het telefoonnummer van de se niorenvoorlichters van de SWOS is 27997 (op werkdagen van 9.30 tot 11.30 uur). Onder het motto "Praten met bur gemeester en wethouders" wordt vanavond in het Dorpshuis in Soesterberg een bijeenkomst ge houden, waarop iedere inwoner van Soesterberg welkom is. Het voltallige college van burgemees ter en wethouders is van 20.00 tot ongeveer 22.00 uur aanwezig om te horen wat er aan vragen, opmer kingen, wensen of kritiek richting gemeentebestuur leeft onder de ingezetenen "over de berg". Het college wordt in het bijzonder na de pauze bijgestaan door enkele ambtenaren, met bijvoorbeeld kaartmateriaal over actuele ver keerssituaties, speelterreinen en dergelijke. Vóór de pauze heeft de bijeenkomst het karakter van een forum onder leiding van burgemeester J. de Widt. De collegeleden zullen trach ten de vragen zoveel mogelijk recht streeks te beantwoorden. Soms zal een definitief antwoord pas later kunnen worden gegeven. Om die reden wordt van dit gedeelte een verslag gemaakt. Iedereen die zijn naam op de presentielijst zet, krijgt het verslag later thuisgestuurd. Na de pauze bestaat de gelegenheid om op ongedwongen wijze per soonlijk met de burgemeester en de wethouders te spreken. Voor nieuwe inwoners van Soester berg is de bijeenkomst van van avond een mogelijikheid om met het gemeentebestuur kennis te ma ken. Boeren die dode dieren kwijt moeten, zijn volgens de nieuwe destructieverordening verplicht deze op een zodanige plaats te de poneren, dat ze door de vervoer der vanaf de openbare verharde weg kunnen worden opgeladen. Dat is een nieuwe situatie ten op zichte van de vorige. Toen werden dode dieren op het erf van de boer opgehaald indien dit voor de vrachtwagen van het destructiebe drijf goed bereikbaar was. Inmiddels is een ander bedrijf inge schakeld voor het ophalen van ka davers in de regio. Dit vindt het niet effectief om steeds het erf van een boerenbedrijf op te rijden en heeft dan ook als voorwaarde gesteld dat de kadavers op de dag van ophalen aan de openbare weg worden ge legd. Hieraan is wel de voorwaarde ver bonden dat de dode dieren goed moeten worden afgedekt (kleine dieren kunnen is een ton worden aangeboden), zodat voorbijgangers de kadavers niet zien liggen. Dit is trouwens een landelijke regeling. Indien Soest in dit opzicht een uit zonderlijke positie zou willen inne men door hiervan af te wijken, zou hiervoor een overeenkomst met het destructiebedrijf moeten worden gesloten. Dit heeft financiële conse quenties: voor verdergaande servi ce moet de gemeente 15 tot 20 gul den extra per bezoek betalen. Hier van heeft de gemeente uit koste noverwegingen afgezien. Gehoord: In werkelijkheid ziet de realiteit er heel anders uit. J. P. Lokker (CDA) in de raads vergadering: "Als we dit vaststel len, stellen we eigenlijk vast dat we niets vaststellen". In de toren van de Oude Kerk: de bonte knaagkever (mea culpa). Gaslijdingen. Structuurvisie: inbreiden is uit en uitbreiden is niet meer in. PvdA Partij van de Auto. Eén van de dit jaar te leveren nieuwe locomotieven in de serie 1700 zal worden voorzien van de naam Soest. Op de loc 'Soest" zal tevens het gemeen tewapen worden aangebracht. De officiële naamgeving vindt te zijner tijd plaats tijdens een passende plechtigheid. Hiermee komen de Nederlandse Spoorwegen tegemoet aan een wens van de gemeente Soest. Burgemeester J. de Widt had de Spoorwegen verzocht één van de locomotieven de naam 'Soest" te geven. De meeste locomotieven zijn immers voorzien van een ge meentewapen en de bijbehoren de naam. Soest is daar nog niet bij. Dat werd temeer als een gemis gevoeld, omdat Soest een ge meente is met niet minder dan vier NS-stations: Soestdijk, Soest, Soest-Zuid en Soestdui- nen. De burgemeester richtte zijn nu gehonoreerde verzoek aan de Spoorwegen in het kader van de onderdelen representatie en pro motie die tot zijn portefeuille be horen. Is u op de omslag van de nieuwe milieukalender ook het loslopende hondje in het winkelcentrum op gevallen?! Gehoord: Alleen in India lopen de heilige koeien niet op benzine Gelezen in de rubriek "Opmerke lijk" in de Amersfoortse Courant deze uitspraak van Bart Krol (CDA) in de commissie welzijn: "Wat stampen we lekken samen", zei de muis tegen de olifant toen ze samen over een brug liepen. En dan is Soest de muis en Amers foort de olifant". Cryptogram in de NRC: slaapstad- je in het midden des lands (5 letters). 1992: Soest Soes Soe So S 2005: Het egologisch scenario van Tho- masvaer en Pieternel. Carillonmelodie van het Soester gemeentehuis 's morgens om 09.00 uur: - Dank n dat ik hier werken mag.

Soester Courant | 1992 | | pagina 29