RWA wil kansarmen op arbeidsmarkt kansrijk maken GEK Aanvragen subsidies Groc RWA wil doorstroming zoveej j j mogelijk bevorderen Ook Soest betaalt voor werknemer bij het RWA] Commissie ouderenbeleid op zoek naar nieuw lid Bericht aan een vandaal... Onderzoek: Geen sprake van schandalige jachtpraktijken tegen door j gevaa situal WOENSDAG 22 JANUARI 1992 OP THOOGT f V Bedrijf wil meer doen in kader van de sociale vernieuwing fff?: K "Wij bieden aangepast werk aan mensen die in welke vorm dan ook ge handicapt zijn. Wij stellen ons dan ook op het standpunt, dat het RWA (de sociale werkvoorziening Amersfoort en omstreken) er is voor ALLE kansarmen op de arbeidsmarkt. Als RWA willen we graag wat meer doen in het kader van de sociale vernieuwing. Het RWA zou heel goed het in stituut kunnen zijn om langdurig werklozen aan werk te helpen. Daar voor zou het RWA een bredere basis moeten krijgen dan de oorspronke lijke die uit 1967 dateert. Want je kunt je afvragen of langdurig werklo zen eerst helemaal de verloedering in moeten voordat ze hier kunnen ko men of dat ze juist eerder aan werk geholpen moeten worden om dat te voorkomen". In De Stapsteen houden de R WA-werknemers zich onder meer bezig met in- en verpakken. De voornaamste doelstelling van het RWA is: "Zoveel mogelijk kan sarmen aan een baan helpen Daarnaast moet iedere medewer ker in staat worden gesteld om door middel van een loopbaanplan en passende opleiding het geëigende denk- en werkniveau in of buiten het RWA te bereiken. Met andere woorden: het RWA kan en wil een opstap zijn naar heropneming in het vrije bedrijfsleven. Het RWA zal dan ook niet nalaten doorstroming actief te bevorderen. Dit gebeurt onder meer door de aansluiting aan het vrije bedrijf te behouden door middel van hoogge kwalificeerd werk. Het RWA wil dit bereiken door bij mensen werk te zoeken in de orga nisatie. Een organisatie die aanslui ting moet bieden aan het vrije be- Aan het woord is de heer J. P. van Zijdveld, hoofd algemene zaken van het RWA in Amersfoort. Hij laat er geen twijfel over bestaan, dat zijns inziens het RWA in het kader van de sociale vernieuwing een be langrijke rol kan spelen waar het gaat om het bieden van werk aan werkwillige werklozen en WA- O-ers. Daarvoor is het evenwel noodzakelijk, dat het RWA offi cieel een bredere opzet krijgt. Daar toe zijn al initiatieven genomen door een poging tot samenwerking met Banenpools en het Jeugd Werk Garantieplan (JWG). Daarnaast is de medewerking van het bedrijfsle ven noodzakelijk. Te denken valt aan het ontwikkelen van een sys teem waarin het bedrijfsleven ge schikte RW A-medewerkers op neemt en het RWA zorgt voor on dersteuning en begeleiding. Overi gens gebeurt dat al in een aantal ge vallen. Het RWA kan een belangrijke bij drage leveren aan het vergroten van de motivatie om te werken. Hiertoe is een goede samenwerking met de sociale dienst, de gemeenschappe lijke medische dienst en het ge westelijk arbeidsbureau een aller eerste voorwaarde. Immers, deze instituten hebben tot taak de zwak keren in onze samenleving te on dersteunen en zijn erbij gebaat dat hun cliëntenkring niet verder groeit. Om het RWA de rol te geven die het zichzelf ziet vervullen en waartoe het ook de mogelijkheden heeft, is een verdere verbetering van het image nodig. De naam die het RWA in het verleden ten onrechte had, speelt de organisatie soms nog parten en zou een bredere inzet van het RWA langer dan nodig en ge wenst is in de weg kunnen staan. Zeven gemeenten Het RWA bestaat dit jaar 25 jaar, een jubileum dat gevierd zal worden met een tweedaags open huis: op vrijdag 26 juni voor relaties en op zaterdag 27 juni voor de geïntere- seerde inwoners van de zeven deel- - nemende gemeenten. Dat zijn be- halve Amersfoort (de vestigings plaats van het RWA), Soest, Baarn, Bunschoten, Leusden, Wouden berg en Hoevelaken. Amersfoort levert het grootste deel van het per soneel, ongeveer 600 man, gevolgd door Soest met ruim 100. De leiding van het RWA bestaat uit 80 mede- werkers. Op initiatief van een aantal ge meenten werd het RWA op 1 juli 1967 officieel opgericht. Voor die tij d bestond er al wel een soortgelij ke organisatie, maar niet in zo'n uit gebreide vorm als het samenwer kingsverband. Het ging van start met een paar honderd werknemers, een aantal dat in de loop der jaren snel groeide tot het huidige aantal van duizend. Zakelijk gezien is het RWA niets meer en niets minder dan een com mercieel bedrijf. Het gaat dan ook, net als elk ander bedrijf, de markt op door commerciële activiteiten te ontplooien en hanteert dezelfde ta rieven als de marktsector. "Onze lonen liggen ook gelijk met het bedrijfsleven; alleen dienen wij wat meer mensen inzetten", zegt de heer Van Zijdveld. Een enkele keer komt nog wel eens het misverstand naar voren dat het RWA lagere ta rieven in rekening brengt dan het bedrijfsleven, maar dat kan dan al snel uit de weg worden geruimd; klachten zijn er dan ook nauwelijks meer. Het feit dat het RWA te vergelijken is met welk ander bedrijf ook, blijkt onder meer ook uit de forse investe ringen in moderne apparatuur. Daarnaast krijgen aspecten als mar keting, commercieel beleid, public relations en reclame steeds meer aandacht. Mede hierdoor heeft het RWA niet te klagen over gebrek aan werk. "Wij werken meestal in loonop- dracht van bedrijven die werk uit besteden" vertelt de heer Van Zijd veld. "Als het een bedrijf goed gaat, heeft het soms moeite met het vin den van voldoende personeel en be steedt het werk uit. En als het een bedrijf eens wat minder gaat, neemt het geen personeel aan en wordt het extra werk ook uitbesteed". Het RWA is daar gelukkig mee, ook omdat het voor afwisseling in het aanbod zorgt. Het is dan ook een misverstand te veronderstellen dat er uitsluitend eentonig werk wordt gedaan. Net als in elke ander bedrijf is er weliswaar werk dat elke dag hetzelfde is, "maar er zijn men sen die het fijn vinden elke dag het zelfde vertrouwde werk te doen". drijf G. van den Pol, het tegelzet- tersbedrijf Van de Riet, de trappen- fabriek Grift, de Van der Hucht- school, en in Soesterberg bij het kampeercentrum en recreatieoord De Meijerij. De meeste RWA-ers werken even wel in één van de vier bedrijven: de industriële bedrijven De Nijverheid en De Stapsteen, het grafisch bedrijf De Brandaen en het cultuur-tech nisch (groen)bedrijf De Schothorst. Vooral personeel van De Schot horst is in de regio actief en uitbe steed aan gemeenten in het kader van de verdergaande privatisering van het groenbeheer. Het meeste werk wordt echter ge daan in, De Nijverheid, De Stap steen en De Brandaen. Dat alles met als voornaamste doel om zoveel mogelijk kansarmen aan een baan te helpen door hen eventueel werk onder aangepaste omstandigheden mogelijk te maken dan wel door hen om te scholen. Als dit uiteindelijk ook nog ertoe leidt dat (steeds meer) werknemers een volwaardige arbeidsplaats krijgen in het vrije be drijf, dan heeft het RWA een extra steentje bijgedragen aan het aan pakken van de langdurige werk loosheid! Veel werk van De Schothorst, de "groene poot" van het RWA, wordt in het kader van de privatisering gedaan voor en in dezeven deelnemende gemeen ten. drijfsleven, dat het zelf als hoofj taak ziet mensen bij werk te zoekefl Hoezeer het RWA daarvoor oc( z'n best doet, het realiseren van d overgang van het RWA naar hj vrije bedrijf blijft moeilijk. Het aaj tal doorstromers bedroeg in 199] slechts zes. Een mogelijkheid tot hJ bevorderen van de doorstrominf wordt gezocht in het aanbieden v J een tijdelijk dienstverband aal nieuwe werknemers. Zij zullen pa een definitief dienstverband krijgef op het moment waarop vaststaJ dat zij niet in staat zijn door te strJ men. Hoewel de doorstroming uitgej drukt in procenten van het werknd mersbestand nog laag is, wordt gel tracht met behulp van gericht beleid hierin verbetering tl brengen. Net als de andere zes deelnemende! gemeenten levert Soest een finanj ciële bijdrage aan het RW A van 8001 gulden per werknemer per jaar. Men het bedrag dat het RWA van het rijkf ontvangt alsmede met de opbreng-l sten (20 procent) van de fabricage! en verkoop van produkten en de in-| komsten uit dienstverlening doon uitbesteden van personeel, komtl het bedrijf op een omzet van 50 mil-| joen gulden per jaar. Dat bedrag wordt grotendeels besteed aan! loonkosten (80 procent). De restj wordt gedeeltelijk geïnvesteerd metl als doel het profesionaliseren van' het bedrijf. Als er dan nog geld overblijft, mag dit worden besteed! aan het scheppen van zoveel moge-I lijk nieuwe arbeidsplaatsen. Daarbijl verzuimt men niet om voldoende tel reserveren om het totaal aantal ar-l beidsplaatsen gedurende minimaal! één jaar te kunnen blijven garande-1 ren. Elders geplaatst Werk dat niet alleen gedaan wordt in de vier werkplaatsen van het RWA op het industrieterrein in Amersfoort, want er is ook een aan tal werknemers elders geplaatst. In Soest bijvoorbeeld bij de camping King's Home, het loodgietersbe- ffe. -4 De Brandaen, één van de werkplaatsen van het R WA, is gespecialiseerd in grafische totaalservice. In De Nijverheid vindt industriële co-produktie plaats. Door vertrek van één van de leden van de commissie ouderenbeleid, die benoemd was op grond van persoonlijke kwaliteiten, is een va cature ontstaan. Burgemeester en wethouders roepen daarom be langstellenden voor deze functie op. De commissie ouderenbeleid in Soest bestaat sinds 1987. Ze geeft het gemeentebestuur gevraagd en ongevraagd adviezen over alle za ken van het gemeentelijk beleid die betrekking hebben op de belangen en de positie van oudere inwoners. De commissie bestaat uit een onaf hankelijk voorzitter, zes leden na mens de ouderenbonden, en twee leden op grond van persoonlijke kwaliteiten. Eén van deze laatsten heeft zijn functie neergelegd. Zij die belangstelling hebben voor het lid maatschap van de commissie kun nen hun brief richten aan het college van burgemeester en wethouders, Postbus 2000, 3760 CA Soest (on der vermelding van "commissie ou derenbeleid"). Brieven moeten ui- terujK 1 teDruan lvv2 Dtj de ge meente binnen zijn. Na ontvangst van de brieven, zullen de sollicitanten worden uitgeno digd voor een gesprek met een ver tegenwoordiging van de commissie. De minimale eisen waaraan volgens de bestaande verordening op de commissie voldaan moet worden, zijn: - in de gemeente Soest woonachtig; - tenminste 50 jaar; - bij voorkeur geen lid van één van de ouderenbonden ANBO, PCOB of KBO. De commissievergaderingen wor den 's morgens gehouden. De ver goeding voor het werk van de leden van de commissie is bepaald op 50 gulden per bijgewoonde commis sievergadering en wordt na afloop van een half jaar uitbetaald. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot de voorzitter van de commissie, de heer H. I. Jorna (tel. 02155-18646) of de ambtelijk se cretaris, de heer P. J. Gerth (tel. 02155-93651). Deze papierverzamelbak aan de Parallel weg is zaterdag aangestoken. De schade bedraagt tussen de 3.500 en 5.500 gulden. Van dit bedrag had de ge meente ook een beperkte skateboardvoorziening of een basketbalveldje kunnen aanleggen, waarvan de jeugd jarenlang plezier gehad zou kunnen hebben. Was dit je bedoeling? Naar aanleiding van de behande ling van een brief in de gemeente raad over "vermeende schandalige jachtpraktijken" in het Eempol- dergebied de Langeindsche Ma ten, heeft de regionaal consulent van de Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging (KNJV) een diepgaand onderzoek ingesteld. Hij komt daarbij tot de conclusie, dat er geen sprake is geweest van een onacceptabele situatie, terwijl ook is voldaan aan de zogenaamde weidelijkheidsregels. Naar het oordeel van de consulent was het niet zo, -zoals werd be weerd- dat dieren "bij bosjes afge maakt" werden. Evenmin was er sprake van "het wild in het rond schietende leger", zoals de brief schrijver stelde. Integendeel, de aanpak van de jagers was alleszins acceptabel. De hazen waarop werd gejaagd volgens een methode die al 25 jaar wordt toegepast, hadden wel degelijk kans zijwaarts te ontsnap pen, in tegenstelling tot hetgeen de briefschrijver beweerde. Gezien de grootte van het terrein, het aantal geweren en de percelen die in opdracht van de jagermeester niet betreden mochten worden, is naar het oordeel van de KNJV-con- sulent voldaan aan de waarborg voor het wild om te kunnen ont snappen. Overigens stelt hij vast, dat de er in het gebied van de Langeindsche Maten een zeer geringe jachtdruk bestaat. Immers, de volgende dag al constateerde men in minder dan geen tijd dat er alweer hazen in hun leger lagen. "Daar de in de Langeindsche Ma ten toegepaste jaagmethode als 25 jaar wordt toegepast en ieder jaar hetzelfde aantal hazen wordt bem achtigd, is het duidelijk dat de wild stand deze manier van jagen kan verdragen", aldus het rapport van de KNJV-consulent naar aanlei ding van diens onderzoek. Het gemeentebestuur maakt be langhebbenden erop attent, dat aanvragen om subsidie voor het jaar 1993 op grond van de gelden de "Algemene Subsidieverorde ning Welzijn" vóór 1 april 1992 moeten worden ingediend. De sub- sidie-aanvraag kan men richten aan het college van burgemeester en wethouders, Postbus 2000, 3760 CA Soest. Voor nadere informatie kan men zich wenden tot de gemeentelijke afdeling Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur, Raadhuisplein 1, Soest. Nu de Konin bruik is, wor it belangrijl hierbij om 1 Parklaan. IV (bronifiets)t buigen burg gedragen kr die hiermee ner tijd wor in het gemt Een aantal en wethoui punten is 1: voorkomer (brom)fiet; de richting de weg). E dit vaak k vastgestelc (brom)fiet lichten on ningen on Ook op e staat een het (brom van langs zou in i moeten tr de Konin gebeurt e geeft er met en nr in plaats stemde KoningS' van on schillen fietspadi Voor h grootste op de n overste! deelner Telefonisch bij de heren P. J. Gerth (nr. 936.r 93450). (nr. 93651) of A. van de Haar (nr. 93 Een exemplaar van de geldende subsidieverordening wordt desge vraagd toegezonden. L-- Hetf onde krijg

Soester Courant | 1992 | | pagina 30