GEMEENTE BEKIJKT FUNCTIONEREN YAN KONINGSWEG Grootste problemen: tegen de richting in rijden door fietsers; gevaarlijk oversteken; situatie bij Spinet-brug. De kruising Dorresteinweg-Koningsweg. Nu nog kaal, maar in de groeiza- Ter hoogte van de Nieuwegracht komt het voor dat automobilisten op de meperiodegaan weggebruikersnogaleensindefoutdoortevroegnaarlinks Koningsweg te vroeg afbuigen om de links gelegen ventweg in te rijden, af te slaan, waardoor ze op de linkerweghelft van de Koningsweg terechtko- Daardoor ontstaan gevaarlijke verkeerssituaties door tegemoetkomend ver men en dus spookrijder worden. keer op de Koningsweg. Het fietspad langs de Koningsweg wordt tussen de Dalwegen de Dorpsstreek onderbroken, waardoor het fietsverkeer weer met autoverkeer te maken krijgt. Ook ter hoogte van de Klaarwaterweg ontbreekt een oversteekplaats, maar hel langzaam (bromfiets)verkeer heeft die zelf gecreëerd. De brug over de Koningsweg-vijver nabij de Spinet/Di Lassostraat heeft geen goede aansluiting op de Koningsweg. Er is een "sluippad" ontstaan dat zomaar ergens op de Koningsweg uitkomt, waar het gevaarlijk oversteken is. De bloembak op de ventweg langs de Koningsweg nabij de Vrijheidsweg is niet altijd even goed zichtbaar, getuige ook de scherven van autolampen die erbij liggen. Nu de Koningsweg in de huidige vorm een aantal jaren in ge bruik is, wordt het functioneren van de voorzieningen op de ze belangrijke doorgaande weg kritisch bekeken. Het gaat hierbij om het gedeelte tussen de Beckeringhstraat en de Parklaan. Met name de voorzieningen voor het langzaam (bromfiets)verkeer hebben hierbij de aandacht. Momenteel buigen burgemeester en wethouders zich over ambtelijk aan gedragen knelpunten, het oplossen ervan én over de kosten die hiermee gemoeid zijn. De resultaten hiervan zullen te zij ner tijd worden toegelicht tijdens een informatiebijeenkomst in het gemeentehuis. Een aantal van de bij burgemeester en wethouders aangedragen knel punten is hier vermeld. Het meest voorkomende euvel is het door (brom)fietsers op fietspaden tegen de richting in rijden (dus links van de weg). Dit gebeurt vooral omdat dit vaak korter is dan de feitelijk vastgestelde route; omdat de (brom)fietser hierdoor verkeers lichten ontwijkt, of omdat voorzie- ningen ontbreken. Ook op een aantal kruisingen be staat een probleem ten aanzien van het (brom)fietsverkeer. Deze groep van langzaam-verkeersdeelnemers zou in feite een omrijbeweging moeten maken om volgens de regels de Koningsweg over te steken. Dit gebeurt echter zelden of nooit; men geeft er de voorkeur aan tegelijk met en naast de auto' s over te steken in plaats van op de voor hen be stemde plek. Overigens is langs de Koningsweg in het algemeen sprake van oncomfortabele hoogtever schillen in de aansluiting van de fietspaden op de wegen. Voor het autoverkeer wordt het grootste probleem gevormd door op de meest onverwachte plaatsen oversteken van langzaam-verkeer- deelnemers. Als een probleem wordt het ontbre ken van voldoende verlichting van het fietspad langs het eerste gedeel te van de Koningsweg (vanaf de Beckeringhstraat) beschouwd. Een knelpunt is ook de situatie bij de ventweg tegenover de Nieuweg racht. Autoverkeer uit de richting Beckeringhstraat dat de links van de weg gelegen ventweg op wil, blijkt meer dan eens de bocht af te snijden. Het gevolg hiervan is, dat het op de weghelft voor het tege moetkomend verkeer terechtkomt, waardoor gevaarlijke situaties ont staan. Verder ontbreekt hier de mo gelijkheid voor de (brom)fietsers om over te steken naar de Nieuwe gracht. Spookrijders Ook de situatie op de kruising Ko- ningsweg-Dorresteinweg is niet voor iedere weggebruiker duidelijk. Weggebruikers die het industrieter rein via de Dorresteinweg verlaten en linksaf de Koningsweg willen op rijden, doen dit soms te vroeg. Het gevolg is dat ze afslaan vóór de mid denberm, zodat ze op de weghelft voor het verkeer richting Biltseweg terechtkomen. Ze zijn dan dus spookrijders. Overigens levert de begroeiing in de berm tussen de ventweg en de Koningsweg nabij de Dorresteinweg in de groeizame maanden problemen op met be trekking tot het uitzicht ter plaatse. Het oversteken is één van de groot ste problemen op de Koningsweg. Het langzaam verkeer maakt bij wijze van spreken van elke (door hemzelf gecreëerde) mogelijkheid gebruik om de andere kant van de weg te bereiken. Automobilisten rekenen hier vaak niet op. Tussen de Vrijheidsweg en de Dalweg lig gen twee van dit soort oversteken kort na de bij verkeerslichten aan gegeven oversteekplaatsen. Het ge vaar schuilt vooral hierin dat de au tomobilist bij een kruispunt vaart maakt om het groene verkeerslicht te halen of om op te trekken na voor het rode licht te hebben gewacht. Ter hoogte v^n de Vrijheidsweg is de ventweg, waarop tweerichting- verkeer is toegestaan, afgesloten door een omvangrijke bloembak. Bij slecht weer en 's avonds is de zichtbaarheid hiervan niet opti maal, zo is vastgesteld. Het langzaam (bromfiets)verkeer zorgt ook voor problemen op de route Johannes Poststraat-Vrij- heidweg-Koningsweg. Afgezien van het feit dat deze groep verkeers deelnemers ten onrechte van het voetpad bij de Joh. Poststraat ge bruikmaakt, volgt men op de Vrij heidsweg niet de voorgeschreven route (dus oversteken en rechts rij den), maar blijft men meestal aan de linkerkant van de Vrijheidsweg rij den, dus tegen de richting van het verkeer in. Brug Het oversteken van de Koningsweg ter hoogte van de brug die de ver binding vormt tussen Spinet/Di Lassostraat en de Koningsweg zorgt eveneens voor problemen, omdat op de Koningsweg geen goede oversteekmogelijkheid aanwezig is. De brug was oorspronkelijk niet in het ontwerp van de wijk opgeno men. Hij werd aangelegd als cadeau van de bouwer van de wijk en zo goed mogelijk ingepast als schakel tussen Spinet/Di Lassostraat en Koningsweg. Eenzelfde soort oversteekprobleem bestaat ook op het gedeelte van de Koningsweg tussen de Johannes Poststraat en de Klaarwaterweg. Via de parkeerplaats steekt men de Koningsweg over, hoewel hier een officiële oversteekplaats ontbreekt. Bij de Dalweg-Koningsweg doet zich ten aanzien van het oversteken een probleem voor. Hier ontloopt men het op de voorgeschreven wijze oversteken door al vóór de kruising de weg over te steken. Weliswaar komt men dan aan de overkant op het weggedeelte voor het tegemoet komend verkeer terecht, maar dat risico verkiest menigeen boven de als lastig ervaren (dubbele) over steek op het kruispunt zelf. Een ongewenste situatie voor het (brom)fietsverkeer doet zich voor op de Dorpsstreek. Hier wordt het overigens vrijliggende fietspad langs de Koningsweg tussen de Dal- weg en de bocht naar rechts in de Dorpsstreek onderbroken. Het langzaam verkeer krij gt hier weer te maken met autoverkeer. Halverwege de Dalweg-Varen- straat, schuin tegenover de Dorps streek, is opnieuw sprake van een niet als zodanig ingerichte en aan gegeven oversteekplaats. Hoogteverschillen Eèn volgend probleem doet zich voor op de kruising Eigendomweg- Koningsweg. Voor het (brom)fiets- verkeer is de afslag naar rechts slecht te nemen door de aanwezig heid van een haakse hoek. Hier ont breekt de ruimte voor het creëren van een minder problematische si tuatie. Ter hoogte van de Nieuweweg is het probleem gesignaleerd van te vroeg overstekende fietsers die naar de winkels en woningen langs de vent weg willen. Zij rijden op een gedeel te van de Nieuweweg tegen het ver keer in. Dit gebeurt zelfs ook door (brom)fietsers die naar het veel ver der weg gelegen NS-station Soest- Zuid willen. Zij willen hiermee voorkomen, dat ze in feite pas op de Ossendamweg kunnen oversteken om het station te bereiken, namelijk ter hoogte van de Dr. s'Jacobstraat. Eerder is eigenlijk niet mogelijk, omdat direct na de spoorwegover gang de verhoogde middenberm oversteken onmogelijk maakt als gevolg van het slechte uitzicht ter plaatse. De bereikbaarheid van het station valt echter buiten de evalua tie. Al met al zijn er heel wat grote en minder omvangrijke problemen ge signaleerd op en rondom de Ko ningsweg. Daarom wordt gezocht naar de meest gewenste en logische oplossingen. Nadat burgemeester en wethouders hebben besloten wat zij inderdaad als knelpunten zien en welke van deze punten moeten wor den opgelost en op welke wijze, zal hierover een informatie-avond worden gehouden. In een volgende "Op 't Hoogt" zal op de besluiten van burgemeester en wethouders worden ingegaan. Nadat de informatie-avond is ge houden, zal uiteindelijk de raads commissie milieu en verkeer een eindbeslissing nemen over de uit te voeren maatregelen.

Soester Courant | 1992 | | pagina 31