Zeg ook 'Ja' tegen de Gildefotograaf FOTOSWAGER WINTER scliocmakcr 1 ACTUEEL Wapen en naam Soest op deur van locomotief NS Extra geld kinderopvang Trema'87 viert zijn vijfjarig bestaan Recordaantal muskusratten gevangen in de provincie Commissie stuurt College weer naar onderhandelingstafel Politiek wil dolgraag af van CAl-net ONTBIJT-SERVICE Wildschut Optiek FotografenGilde College grist uit overschot 1990 De LAAGSTE PREMIE en toch UITGEBREID VERZEKERD! natuurlijk bij: SOESTER ONDERLINGE BRANDVERZEKERING W.A. Herbestrating Willibrordusstraat Tremakrant voor wethouder Menne SCHOEMAKER technische dienst PAGIIMAj WOENSDAG 22 JANUAR11992 SOESTER COURANT PAGINA 3 Milieuplatform Soest in actie tegen ongeadresseerd drukwerk Wie vergelijkt leest de Soester Courant n attentie. SOEST ER TER <VAK MET ONS el. 02155-19954 Twijfels over gelijk van ambtenaren Raadsleden willen 'het onderste uit de kan' ïze week: DETROMSLAGER Inschrijving voor patio-woningen in Klein Engendaal Op initiatief van 'loco'-burgemeester Riagg-cursus voor adoptie-ouders buffet- De Gildefotograaf is expert in huwelijksfoto grafie. Hij weet dat de mooiste dag van uw leven ook de mooiste foto's verdient. Dus: als u elkaar het 'Ja'-woord geeft, zeg dan ook 'Ja' tegen de fotovakman van het Fotografen Gilde. Het college van Soest is toch bereid extra geld te geven aan de Stichting Kindercentra Soest. Dat blijkt uit het gewijzigde raadsvoorstel dat morgen avond wordt behandeld. De kinderop vang kan rekenen op 330.000 gnlden extra. Dat geld wordt gehaald uit het over schot van 1990. Het is nodig voor de aanpassing van de voormalige huis- houdschoool Emma. De Stichting Kin dercentra zal het pand aan de Talma- laan gaan huren van de gemeente. Het college heeft besloten extra geld te geven, omdat een meerderheid van de commissie welzijn dat wilde. Ook voor zitter L. Bosman drong aan op extra gelden. Immers, de gemeente wilde rijkssubsidie voor Kinderopvang ge bruiken voor de aanpassing van het ou de schoolgebouw. Omdat het college toch akkoord is ge gaan, is 1,3 miljoen gulden beschikbaar voor Kindercentra. De stichting krijgt behalve 330.000 gulden van de ge meente ruim vier ton van het rijk. De stichting zal jaarlijks 57.000 gulden huur aan de gemeente betalen. Op basis daarvan kan de gemeente een éénmali ge investering van 583.000 gulden doen. Van de gelden is het schoolgebouw ge kocht van het ministerie van Onderwijs en Wetenschappen (ruim zes ton) en zal het gebouw worden aangepast aan kin deropvang. BRAND STORM GLAS DIEFSTAL Nu uitgebreid met: SCHADE- en LEVENSVERZEKERINGEN Inlichtingen: tel. 02155 - 1 60 11 VAN WEEÖESTRAAT 85 3761 CD SOEST TELEFOON: 02155 -13917 OPENINGSTIJDEN: MAANDAG 13.00-18.00 UUR. DINSDAG T/M VRIJDAG 09.00 - 18.00 UUR. KOOPAVOND VRIJDAG VAN 19.00 - 21 ,QO UUR. ZATERDAG 09.0O - 17.00 UUR. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* Vorig jaar zijn ruim 93.000 muskusrat ten in de provincie Utrecht gevangen. Dat is ruim 20.000 meer dan in 1990. Hieruit mag niet worden afgeleid dat ook de populatie-dichtheid - dat is het aantal muskusratten per oppervlakte - is toegenomen. Het vangstrecord is vooral te verklaren door de stijging van het aantal vangers. In 1991 waren 42 beroepsvangers in de provincie Utrecht actief, waarvan acht tijdelijke vangers. Daarnaast helpen tien vrijwilligers mee bij de bestrijding van de muskusrat. Ook een doelmati ger werkwijze van de muskusrattenbe- strijding heeft bijgedragen aan het sterk toegenomen aantal gevangen dieren. Voor- en najaag zijn toptijden Verreweg de meeste dieren (ruim 58.000) werden in west-Utrecht gevan gen. In het Kromme Rijngebied waren dat er ruim 30.000. Het laagst was het aantal gevangen muskusratten in het Eemland en op de Heuvelrug: 4.300. Dat is onder meer te verklaren doordat die gebieden minder rijk zijn aan water dan het westelijk deel van provincie. Bovendien is daar de populatie groten deels onder controle. Schade De provincie bestrijdt de muskusrat omdat het dier schade veroorzaakt aan dijken en slootkanten. Muskusratten zijn echte gravers. Door hun uitgebrei de gangenstelsels kunnen verzakkingen ontstaan. Bovendien eten de dieren al lerlei land- en tuinbouwgewassen. Hierdoor kan de schade flink in de pa pieren lopen. Sinds kort heeft de provincie een spe ciaal telefoonnummer ingesteld voor het melden van muskusratten. Dat nummer kan worden gebruikt als de be strijders in het gebied niet bereikbaar zijn. Als men een muskusrat heeft ge signaleerd, kan men telefoonnummer 030-583769 bellen. Dat nummer staat in de nieuwe folder van de provincie Utrecht, die binnenkort bij alle ge meentehuizen en bibliotheken in Utrecht verkrijgbaar is. In het onderstaande staatje het aantal gevangen dieren per jaar: 1976 50 1977 125 1978 236 1979: 389 1980 571 1981 1.340 1982 2.195 1983 5.515 1984 10.598 1985 21.704 1986 27.184 1987 55.411 1988 63.581 1989 65.380 1990: 72.461 1991 93.039 Volgens de advertentiecampagne van het ministerie van VROM begint het milieu bij jezelf. Vanuit deze gedachte is ruim een jaar geleden in Soest het 'Milieuplatform Soest' opgericht. Het platform bestaat uit vertegenwoordi gers van milieu-organisaties en uit le den, die er op persoonlijke titel deel van uitmaken. Tot de doelstellingen van het platform behoren het elkaar op de hoogte hou den van de activiteiten van de aangeslo ten organisaties en het volgen van en reageren op het gemeentelijk milieube leid. Zo heeft het platform meegedaan aan de inspraakronde over het gemeen telijk milieubeleidsplan. Daarnaast is het platform van plan ac ties te ontwikkelen, die erop gericht zijn de kwaliteit van het milieu in de ge meente Soest te verbeteren. Momen teel wordt een actie voorbereid om de verspreiding van ongeadresseerd recla- medruk te beperken. Een eenvoudige berekening toont aan, dat jaarlijks enkele tientallen tonnen drukwerk in deze categorie door de brievenbussen van de bewoners van Soest glijden. Een deel van de ontvan gers zal deze vorm van reclame op prijs stellen. Voor een ander deel betekent het een regelmatig terugkerende bron van ergernis, omdat dit gezien wordt als een milieuschadelijke verspilling van materiaal en energie. Over deze actie zijn de Soester winkeliersverenigingen benaderd. Het 'Milieuplatform Soest' wil een zo breed mogelijk forum voor overleg en een centrum van actie zijn voor het par ticulier initiatief met betrekking tot mi lieuzaken in Soest. Wie mee wil doen is hartelijk welkom. Voor nadere infor matie kan men terecht bij mevrouw P.C.J.M. van Leeuwen, tel. 17036, en E. Algra, tel. 16597. atiebedrijf op het gebied de woning- en utiliteits- /vordende service- en on- jen. alis eren) rswerk te leren) aarden, winstdeling a staat. (02155-19954 of cursisten uitgebreid verslag doen van hun ervaringen op het gemeentelijk centrum voor basiseducatie. Menne kreeg daarvan het eerste exemplaar uit gereikt. In een van de artikelen in de Trema krant gaat Henny Visser uitgebreid in op de vijjarige geschiedenis van Tre ma'87, die begon met een bureau op de afdeling onderwijs en met cursussen op vijf verschillende plaatsen in Soest. Bij de opening van Trema waren er cursis ten uit 13 landen, welk aantal inmiddels is gegroeid tot maar liefst 33, terwijl het gebouw bepaald niet is meegegroeid. De huisvestingsproblematiek speelt momenteel een belangrijke rol, maar er zijn plannen om de nood voorlopig te lenigen door de plaasting van twee por- tacabins, waarmee het centrum tijdelijk wel uit de voeten kan, in afwachting van een definitieve behuizing - bij voorkeur in of in de buurt van het Smitsveen of de Eng. "Het blijft behelpen, maar het geeft een beetje lucht," aldus Visser. Doordouwen Menne las enkele stukjes uit de krant en toonde zich onder de indruk van het en- Ter gelegenheid van het eerste lus trum wordt de nieuwe Trema-vlag ont rold, tot vreugde van alle omstanders. thousiasme van alle betrokkenen. Hij onderstreepte verder het belang van de Nederlandse taal voor de kans op werk. Voor de leiding van Trema had hij be wondering, zeker nadat deze de voor malige huishoudschool aan de Talma- laan - uiteindelijk gegund aan de Kin deropvang - aan haar neus voorbij had zien gaan. "Ik ben blij dat u blijft door douwen. Zo hoort het ook, want Soest kan niet zonder Trema; het is een pijler voor de toekomst van onze gemeente." Volgens Visser is Trema'87 met mo- rpenteel 261 cursisten, 10 docenten en minstens 12 vrijwilligers een bruisende instelling. Dat werd o.m. nog eens on derstreept door het enthousiasme waarmee de nieuwe vlag van het cen trum, die door een van de cursisten - mevrouw Adrie Jansen - werd gehesen in tegenwoordigheid van de wethouder en andere gemeentelijke "officials". In twee instanties, volkomen los staand van elkaar, heeft de raadscom missie Ruimtelijke Ordening vorige week het College opgedragen het ge sprek met bezwaarde burgers te hero penen. In beide gevallen klonken openlijke twijfels aan het veronder- jstelde gelijk van de ambtenaren in de ze kwesties. 9e eerste tik die de commissie het be stuursapparaat op de vingers gaf, had «trekking op de gang van zaken rond fde winkel van de heer Teeuw in Soes- Êterberg, die zijn pand voor veel minder geld moest verkopen omdat hij door de ambtenaren niet goed zou zijn voorge dicht over de bestemming en de sane- [ringsmogelijkheden. Nagenoeg alle fracties kapittelden het optreden van de lambtenaren, al was over de exacte gang f van zaken weinig meer te vertellen dan Idat die onduidelijk was geweest. De [wethouder hield staande dat de ambte- I naren volgens hem correct hadden ge- Ihandeld en dat de betrokken burger de Izaak waarschijnlijk niet had begrepen. i Hij wees de beschuldiging van de VVD-er Willem Blaauw, dat de ambte naren de man met opzet op het verkeer- de been hadden gezet, categorisch van 1 de hand. Hij beloofde op aandrang van F de commissie nog een gesprek tussen de j ambtenaren en de heer Teeuw te zullen I regelen. De tweede "affaire" waarvoor de com missie het College terugstuurde naar de onderhandelingstafel was het conflict tussen een aantal Eigendwomweg-be- woners onder aanvoering van Reeu- wert Tromp en het gemeentebestuur. Inzet van dit alles: een illegale bomen- kap op een nieuwbouwterrein achter de Eigendomweg, waarmee ook verder van alles was misgegaan. Tromp c.s. eis ten o.a. een schadevergoeding voor de gekapte bomen, maar de commissie voelde alleen voor een herplantplicht. Misleid? Als voornaamste steen des aanstoots gold de vraag of Tromp destijds inder daad was misleid, toen hij door de amb tenaren een situatieschets kreeg voor gelegd, die afweek van het vastgestelde bestemmingsplan en waarin behalve de bomen ook een plotseling opgedoken trafohuisje een rol speelde. Op basis daarvan hadden Tromp c.s. hun aan vankelijke bezwaren ingetrokken, maar na terugkomst van vakantie gemerkt dat de bomen tóch gekapt waren, maar toen was het inmiddels te laat om alsnog bezwaar aan te tekenen. De ambtelijke mededeling dat hij dan maar een "zaak waarnemer" had moeten aanstellen was hem in het verkeerde keelgat gescho ten. Tromp mat zijn verontwaardiging over de gang van zaken nog eens breed uit tijdens het spreekrecht voor de burgers SURPRISE, SURPRISE Wilt u iemand 's ochtends met een luxueus ontbijt verrassen? Wij bezorgen in feestelijke outfit aan huis én tegen een redelijk tarief! Tevens het adres voor uw luxe hapjes en salades. voor particulieren en bedrijven! De salade- en koud 02155 - 22871 in de commissie. Die reageerde una niem met de vaststelling dat er iets "be hoorlijk fout" moest zijn gegaan in het kontakt tussen Tromp en de ambtena ren en vond dat er opnieuw een gesprek moest komen. Wethouder Jan Visser nam het ook in deze kwestie tevergeefs voor zijn amb tenaren op. Volgens hem was er eigen lijk geen sprake van "verschrikkelijke dingen", maar van een ongelukkig mis verstand, dat een eigen leven was gaan lijden. Hij toonde zich bereid het ge sprek met Tromp - die inmiddels ook een procedure heeft lopen bij de Raad van State - opnieuw aan te gaan. Als het aan de meerderheid van de raadscommissie Ruimtelijke Orde ning ligt - en daar ligt het ook aan - I ontdoet Soest zich op termijn onder de meest gunstige voorwaarden van het eigen CAI-net. Volgens de meeste fracties is het een uitstekend idee om het kabelnet aan de meest biedende te verkopen en dat moet als het even kan zelfs nog meer opbrengen dan de nu geraamde 17,2 miljoen gulden. Alleen de WD-fractie stond niet echt te juichen bij het principe-voorstel van het College. Volgens Willem Blaauw moet het er op den duur wel van komen, maar moet Soest oppassen voor een te vroege verkoop. "En zeker niet aan een log lichaam dat zich nauwelijks op dit terrein beweegt," aldus de VVD-er, die daarmee waarschijnlijk de Remu (nu de beheerder van het net, maar ook gega digde voor de overname van de exploi tatie) op het oog had. "Eindelijk komen we er dan toch van af," stelde Harry Witte (Gemeentebe langen) opgelucht vast. "Het is buiten gewoon vervelend hier steeds groepen te moeten aanhoren die weer voor een of andere zender kwamen pleiten." Wil Stekelenburg (PvdA) drong er bij wet houder Jan Visser op aan de hoogste prijs uit de verkoop te halen, "liefst nog hoger", en Leidje Tomassen (Prog. Soest) drong zonder omwegen aan op "het onderste uit de kan". Loet Jansen (D66) pleitte voor het opnemen van een beding dat in Soest zodra mogelijk zou worden begonnen met de overscha keling op glasvezel, die in de verre toe komst de koperkabels moet gaan ver vangen. Bart Krol (CDA) stelde vast dat privati sering van de CAI gewenst was nu de gemeentelijke taak nagenoeg ten einde was met de aansluiting van de onrenda bele percelen. "Wij kunnen zeerwel le ven met het voorstel." Hij waarschuwde Tomassen dat wie het onderste uit de kan wil hebben nu eenmaal het lid op de neus kan krijgen en gaf met zoveel woorden aan dat zijn fractie met name Bouwbedrijf E.A. van den Hengel uit Soest gaat in april beginnen met de bouw van zes patio-woningen in het ge bied Klein Engendaal. Vanaf maandag 27 januari kan men in het gemeentelijk INFOrmatiecentrum de brochures en inschrijfformulieren voor deze wonin gen afhalen. Vóór donderdag 6 februari moeten de ingevulde formulieren inge leverd zijn, waarna de toewijzing volgt. De prijzen van de woningen variëren rond de 279.500,- gulden. De wonin gen hebben op de begane grond twee slaapkamers (18,3 m2 en 9,9 m2) en op de verdieping een hobbykamer, de ga rage is inpandig. De woonkamer heeft een oppervlakte van 54 m2- De firma v.d. Wakker uit Amersfoort is maandag j.1. begonnen met herbestra- ten van het trottoir van het gedeelte Willibrordusstraat tussen de Plasweg en de Oude Utrechtseweg. Het gaat hier om het trottoir dat ligt aan de zijde van de voormalige school. De werk zaamheden zullen, afhankelijk van het weer, ongeveer veertien dagen duren. het oog heeft op de Remu als gegadig de. 'Geestelijk milieubederf' Wiebe Meilof (GPV) was ook ingeno men met de voorgenomen verkoop, vooral omdat het gemeentebestuur vol gens hem toch niet echt bereid was zeg genschap over de kabel uit te oefenen. "Als het om de zenderkeus ging, ont trok de raad zich altijd aan zijn verant woordelijkheid. Het is goed dat we eraf zijn." Hij vroeg zich in dat verband ove rigens nog wel af waarom de plaatselij ke overheid op milieugebied altijd zo bedillerig optreedt, maar zich geen zor gen maakt over het "geestelijk milieu bederf' dat het gevolg is van alle "rom mel" die over de televisie-kijkende bur gers wordt uitgegoten. Dat leverde hem van de zijde van Bart Krol nog een steek onder water op: "We zijn juist voor de verkoop van de kabel om dit soort cu rieuze discussies voortaan te kunnen vermijden..." Wethouder Jan Visser stelde vast dat de meerderheid van de commissie het eens was met het College-voorstel, dat dus wel door de gemeenteraad zal worden aangenomen. Dat betekent dat de gega digden binnenkort een uitnodiging kunnen verwachten om een bod uit te brengen. Behalve de Remu zijn ook Ca- sema, de NKM en het Soester bedrijf Bouwman Communicatie "in de markt". ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 Waarschijnlijk nog dit jaar zullen op één van de locomotieven van de Ne derlandse Spoorwegen (NS) het wa pen en de naam van de gemeente Soest prijken. De aanzet daartoe is gegeven door burgemeester Hans de Widt, zelf een verwoed treinliefhebber. De NS biedt al enige tijd de mogelijk heid aan gemeenten hun wapen en naam op een locomotief te laten af drukken. Daaraan zijn geen kosten ver bonden, behalve als de NS een gesty- leerd wapen moet laten ontwerpen. In zijn vorige gemeente Best heeft De Widt ook al het wapen en de naam van de gemeente op een 'loc' laten zetten. Dit uit het oogpunt van representatie en promotie. "Het wapen komt op de deur van de machinist te staan", aldus De Widt. "De NS heeft meegedeeld dat het wapen van Soest op één van de locomotieven van de 1700 serie komt te staan. Die locs komen dit jaar gereed. De NS zal dan voor een passende plechtigheid zorgen. In Best kwamen ze met de locomotief naar het station." Overigens is uit onbevestigde bron ver- 'Loco'-burgemeester Hans de Widt. nomen dat De Widt liever burgemees ter is dan 'loco'-burgemeester. Onze nieuwe collectie wintersport- zonnebrillen is binnen. De Riagg Oostelijk Utrecht start op donderdagavond 12 maart een cursus van tien avonden voor ouders van bui tenlandse adoptiekinderen. De inhoud van deze cursus is toegespitst op de spe cifieke situatie van het adoptiekind en het adoptie-ouderschap. Alle ouders die (onder anderen) adop tiekinderen hebben, kunnen meedoen: Het is beslist niet nodig dat er hooglo pende problemen in het gezin zijn. Re denen om mee te doen kunnen bijvoor beeld zijn: Je vraagt je wel eens af: hebben ale kinderen dit of is het typisch iets voor adoptiekinderen? Je vindt het leuk om wat meer te ho ren over de ontwikkeling van je (adop- tie)kind. Je wilt graag praktische steun en tips van collega-ouders krijgen. Je denkt soms: had ze dit nou ook ge had als ze een biologisch eigen kind was geweest? Je wilt wel eens weten of je ook op an dere manieren op je kind kunt reageren. Ouders die meer willen weten, een in formatiebrief willen aanvragen of zich willen aanmelden, kunnen contact op nemen met de afdeling Preventie van de Riagg, tel. 033-632164, en vragen naar Jonneke Roosingh of Petra Windmeij- er. Trema'87, het gemeentelijke centrum voor basiseducatie, bestond vorige week vijf jaar en dat werd op beschei den wijze gevierd in het schoolgebouw aan de Klaarwaterweg. Wethouder Jan Menne - die de basiseducatie in zijn portefeuille heeft - Itreegt een spe ciale krant en buiten werd de Trema- vlag onthuld. Trema-directeur Henny Visser-Du- moulin overhandigde de wethouder en een aantal andere genodigden een mi lieuvriendelijke Trema-tas, en gaf hem nog een stapel mee om die uit te delen tijdens de eerstvolgende gemeente raadsvergadering. In elke tas zit een ex emplaar van de Tremakrant, waarin de

Soester Courant | 1992 | | pagina 3