IELP IREN DOL! 5900 LAATSTE WEEK i de EURONICS 71WjjAtl 5.000 EUROPESE ELECTR0 SPECIALISTEN. DE BESTEN VAN DE WERELD Ds. Jan van Buuren: 'Dominee zijn is een schitterend beroep' Van der Hucht morgen en vrijdag in de weer voor 'Colombine' dQQK WOENSDAG 22 JANUARI 1992 SOESTER COURANT in zijn de oekomst imes Weurentelevisie videorecorders A«St0naWCIe Wasdifogers OBA^^ PAGINA 9 Kleurentelevisies - video's - camera's - stereo-apparatuur - wasautomaten - drogers - stofzuigers - fornuizen - huishoudhulpen. Meestal splinternieuw, soms overjarig, soms beschadigd, altijd service en garantie. Voor alle zekerheid! Predikant Julianakerk viert zilveren jubileum Klachten bezorging Soester Courant Alcoholcontrole: twee bekeuringen KAPSALON ZONNESTUDIO - NAGELSTYLISTE - Soest - Telefoon 02155 -19991 VAN DER HTSCHOLEN ~OR ood 1^3© BIJ SCHOEMAKER fsq, lnc\- ir* ^ar 55 incl.a«bed ind 3 jaaf 9^at1 Ignis 479,- /2 Vcg nu |\A\e\e elektronisch6 1399 droger deoband ideoband condensdroget, géén af*°et 1199 banden 649,- De laatste week opruiming! Het is druk bij Schoemaker. Dat is het gelukkig meestal, maar nu in 't bijzonder. Schoemaker ruimt op om plek te maken voor de nieuwe spullen van 1992. Volgende week ziet Schoemaker er weer tip-top uit. Nu is het nog wat rommelig, maar dat maken we goed met fantastische prijzen. U koopt nu voor weinig prima apparaten met volledige garantie én Schoemaker-service. Wij stunten niet zo met prijzen, maar als we het doen, doen we het goed! Dus als u voordelig uw slag wilt slaan, kijk dan nu bij Schoemaker. sclioeiiuiker VAN WEEDESTRA AT 78 - TEL. 172 53 TECHNISCHE DIENST - TEL. 103 44' Eigen technische mensen verzorgen snelle service en garantie 'Natuurlijk is het leuk om 25 jaar do minee te zijn. Het is een schitterend beroep, want je bemoeit je overal mee en het werk is heel gevarieerd. Wat is er nou spannender dan met mensen omgaan? Jazeker, dat doet een winke lier ook - maar die moet eraan verdie nen en ik ben er, al klinkt dat vroom, voor hen..." Ds. Jan van Buuren is binnenkort 25 jaar predikant. Na Wommels, Nijkerk en Delft streek hij in 1985 in Soest neer in de Julianakerk en daar wordt binnen kort dan ook feest gevierd. Het zilveren jubileum passeert, zoals het heet, "niet ongemerkt" en er is in zijn wijkgemeen- te al een commissie aan het werk om een groot feest te organiseren. Voor hem hoeft dat eigenlijk niet, want hij omschrijft zichzelf als een gewoon bur germannetje dat zich niks verbeeldt - "ik val precies in alle maten" - al is hij zeker in voor een feestje. "Ik hou veel van plezier, en dat zit vaak in kleine dingen. Ik hou van m'n werk, van het bezig zijn met mensen aan wie ik iets vrolijks vertellen mag. Niet omdat er toch al zoveel ellende in de wereld is, maar omdat je al veel plezier kunt heb ben door er gewoon te zijn en samen te lachen. Daar hoef je geen mop voor te vertellen." Zo'n 75 procent van zijn werk gaat zitten in gesprekken over problemen, maar het evangelie stelt hem in staat "op verhoogde toon" bezig te zijn met wat hij aan zorgen en narig heid tegenkomt. Jan van Buuren geniet van het leven, zoals hij zelf zegt. "Mijn dagen zijn ge vuld, ik buit de tijd uit, m'n agenda houd ik tot op tien minuten nauwkeurig bij. Behalve fotograferen heb ik geen hobby's die tijd vergen, al sta ik tegen woordig al om kwart over zes op om te gaan wandelen, door het dorp of in het bos." Tijd is voor hem overigens geen relatief begrip; er zit een begin en een eind aan, volgens de joodse opvatting. "De joden zien de tijd niet als een cirkel, maar als een lijn. Zij hebben ons de ge schiedenis geleerd." Pluraal In de afgelopen 25 jaar heeft de tijd be paald ook niet stilgestaan, stelt hij vast. "Er is heel wat veranderd, ook in Soest, al weet ik dat natuurlijk alleen maar van de laatste zes jaar. Als ik naar m'n eigen Julianakerk kijk zie ik dat er veel meer ruimte is gekomen voor mensen die buiten het geijkte patroon vallen, bij voorbeeld voor kinderen en gehandi capten. De Julianakerk is heel pluraal en dat betekent dat er voor veel mensen heel wat te herkennen is. Ze blijven niet meer weg als ze 't er niet mee eens zijn, dat is een fase geweest in een ontwikke ling, en wie het heeft meegemaakt heeft in elk geval het nodige incasseringsver mogen opgebouwd." Opmerkelijk vindt hij wel dat de jeugd in de kerk vaak "ouderwetser" is dan de oudere kerkgangers. "Die hebben al zo veel meegemaakt dat ze nog wel iets nieuws aanleren. De jeugd leeft vaker in sjablonen. Als je 65 bent geweest kun je relativeren..." De gelovigen van de middelbare leeftijd zijn volgens hem de "zekerweters bij het leven", waarschijn lijk door hun werk. "Die hebben alle re den om te houden wat zij hebben. In de kerk gaat het erom al die groepen bij el kaar te houden, en dat moet soms met zachte drang geschieden." De kerk moet volgens hem zeer alert zijn op wat haar "van buiten" wordt aangereikt: vragen over abortus, eutha nasie en erfelijke aandoeningen zijn voor de meeste predikanten nog onbe kend terrein, maar ze nemen in aantal toe. "Je hoeft niet meteen een antwoord klaar te hebben, maar je moet de vraag wel hóren." 'Tuttige orde' Juist daarom moeten de kerken attent zijn op wat er in de samenleving aan de hand is, vindt hij. Een voorbeeld: "In de Raad van Kerken spraken we pas nog over het feit dat de moslims van de ge meente in de moskee geen sociaal-cul turele activiteiten mogen ondernemen. Dat kan blijkbaar niet in een geordende samenleving als de Nederlandse. Nou, ik hoop dat er buiten onze tuttige orde nog een heleboel kan. Mensen moeten zichzelf kunnen zijn. Dat heeft niks met christendom te maken, maar met mens zijn." Er gebeurt volgens hem trouwens veel meer goeds in de wereld zonder dat dat meteen christelijk wordt genoemd. "Mensen tot hun recht laten komen, daar gaat het om, en dat is niet het al leenrecht van christenen. Doen wat je doen moet, dat is goed, en dat is niet hetzelfde als braaf." Hij houdt van preken en vindt de kerk gang van eminent belang. "Ik vind echt: je mót naar de kerk. Daar zijn christe nen als christenen herkenbaar. Daar klinkt het woord, dat je erbij hoort, en dat wordt bezongen in oude en nieuwe termen. De tijd waarin we leven komt daar aan de orde." Dat de kerk er is om troost te bieden spreekt hem overigens ook wel aan. "Als je in een plensbui van Ds. Jan van Buurefr en zijn vrouw Betsyzijn op 14 februari het middelpunt van het jubileumfeest. misère terecht bent gekomen mag je best komen schuilen. Dat is wat anders dan het ontvluchten van de werkelijk heid." Er zijn Aan de andere kant kan hij het gewicht van de prediking wel relativeren. "Er is nog nooit iemand door een preek van mij bekeerd. Dat gebeurt wel in ge sprekken van mens tot mens. Praten- derwijs kom je met z'n tweeën vaak er gens." Voor een predikant is het pasto raat dan ook minstens zo belangrijk als de preek. "Ik breng per week tientallen bezoekjes. Er zijn, dat is belangrijk. Meeleven en naar elkaar vragen, be langstelling tonen bij alle gelegenheden waarin er te lachen en te huilen valt. Wat ik te vertellen heb is vers twee. Ik huil wel eens met de mensen, of ik zing met ze, bijvoorbeeld als ik op bezoek ben in een verpleeghuis. In een zieken huis bid ik met de mensen, zelfs al gaan de verpleegsters met een dweil onder m'n voeten door. Laten ze zich maar af vragen of ik wel normaal ben; ik wil de mensen laten voelen dat ik bij hen durf te zijn..." Bijzondere aandacht verdient de posi tie van de gehandicapten in de kerk en de samenleving. Hij zet zich daar per soonlijk voor in, o.a. als lid van de werk groep Theologie en Handicap. De om gang met hen ziet Jan van Buuren als een "existentiële manier van leven". Zijn eigen ervaringen met een handicap spelen daarbij een belangrijke rol. "Ik ken het verdriet dat als een muis knaagt.De aandacht voor mensen met een handicap neemt wel toe, maar zo'n WAO-discussie als we gehad hebben kan voor hen heel beledigend zijn, want ze trekken het zich vaak persoonlijk aan. Ook daarop moeten we als kerk at tent zijn." Gewone mensen Het is goed dat mensen met een handi- Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt u de krant de volgende dag in de namiddag bezorgd. Op de Steenhoffstraat is vrijdagnacht een staande alcoholcontrole gehouden. Tussen half twaalf en vijf uur werden op verschillende locaties automobilisten aangehouden. Twee van hen hadden te veel gedron ken en kregen een bekeuring. Het be trof een Amersfoorter die één uur later weer mocht rijden en een Baarnaar die een rijverbod van vijf uur kreeg opge- legd. Op de Middelwijkstraat werd een 49-jarige Soester aangehouden, die ook te veel alcohol op had. Hij mocht twee uur niet autorijden en kreeg een bekeuring van 250 gulden. cap langzamerhand eens zelf aan het woord komen. "Er is te lang en te veel óver hen gesproken. Het meeste werk speelt zich af in de sfeer van de diako- nie, en daar zal je mij geen kwaad woord over horen zeggen, maar als je niet op past leidt dat gauw tot een zekere neer buigendheid. Het zijn gewone mensen met hun eigen mogelijkheden." Van daar ook dat hij zich verzet tegen de omschrijving "dienst voor zwakzinni gen" voor de speciale kerkdiensten die hij met enige regelmaat in de Juliana kerk organiseert. "Het zijn gewone kerkdiensten van de hele gemeente, waaraan door mensen met een verstan delijk handicap wordt meegewerkt. Het verschil is dat ze meestal erg vrolijk toe gaan." Ds. Jan van Buuren en zijn echtgenote Betsy -"m'n meisje", zoals hij haar noemt - staan centraal in de jubileum viering die op vrijdag 14 februari in de Julianakerk wordt gevierd. Om 16.00 uur begint het feest met een dankdienst, waarna van 17.00 tot 18.30 uur een re ceptie volgt in Credo. Het geheel wordt vanaf 20.00 uur gecompleteerd met een feestavond in de kerk, voor en door ge meenteleden en met medewerking van de bekende cabaretgroep het Collecte- zakkencollectief (voorheen Klungelca baret). "Eén, twee, drie, vier, vijf, zes, zeven, acht, negen, tien - dit toneelstukje gaat over Colombien." Bij de Van der Huchtschool - waar morgenavond de grote actie-avond voor de stichting Colombine wordt gehouden - zat de stemming er vorige week al goed in. Met een toneelstukje en het oefenen van liedjes, uiteraard ook het "Bomen- lied", namen de leerlingen alvast een voorschotje op de gebeurtenissen van donderdagavond. In de drie Van der Huchtscholen gonsde het, vooralsnog achter de schermen, van de activiteiten. De vrijwilligers van Colombine hebben de actie, in samenwerking met de leer krachten en de ouders, goed voorbereid en beantwoordden alle vragen die de kinderen stelden. Gezien het aanstekelijke enthousiasme van de leerlingen kan de actie bijna niet mislukken. Vorige week werd hier en daar al spontaan vooruitgegrepen op het evenement. Zo maakte een van de leerlingen een boekje met verhaaltjes en tekeningen, waarmee alvast 45 gul den voor de "Colombine-pot" werd opgehaald en namen anderen het initia tief tot de oprichting van de "Rakker club", die volgens het systeem van een- MADIC.CI ItlEiE? ■VB jHk I EL m Aarfp Sm heitje-voor-een-karweitje besloot geld in te gaan zamelen. Morgenavond staat in de school aan de Paulus Potterlaan alles in het teken voor de grote actie, die zoals eerder ge meld eigenlijk twéé projecten omvat: de ene helft van de opbrengst is be stemd voor de bouw van het "wereld- vakantiehuis", de andere helft voor het project "Een boom voor het leven". Het wereldvakantiehuis is bedoeld als "pleisterplaats" voor zieke of anders zins in de problemen geraakte kinde ren, die er gedurende enige tijd op ver haal kunnen komen. Het huis wordt ge bouwd in de vorm van een 8. Daar zit een hele filosofie achter: de 8 is het eni ge cijfer dat doorloopt; waar je begint, kom je ook weer uit en aan de ene kant van de 8 kun je ervoor zorgen dat het aan de andere kant beter wordt. De actie "Een boom voor het leven' steunt een aantal projecten van Unicef op het gebied van de gezondheidszorg en het milieu in de ontwikkelingslan den. De helft van de aankoopsom van een boom gaat naar Unicef, en de mi nister van Ontwikkelingssamenwer king verdubbelt dat bedrag. Wie een boom koopt, kan hem eventueel laten planten in het "Bos van Morgen", dat in de buurt van het wereldvakantiehuis moet komen te staan. Het spreekt vanzelf dat de Van der Huchtscholen mikken op een grote op brengst. Het geld wordt bij elkaar ge bracht met de actie-avond in de school aan de Paulus Potterlaan - met een rad van avontuur, foto's maken, spelletjes, schminken, muziek en natuurlijk aller lei zaken die te koop worden aangebo den - én door het sponsor-lopen/ zwemmen dat de oudere groepen vrij- De Van der Huchtjeugd oefent nog een keer op het Bomenlied. dagmorgen in Aqua Indoor voor hun rekening nemen. De jongste groepen gaan, zoals aangekondigd, vrijdagoch tend zingen in Groot Engendaal. Voor wie misschien niet in de gelegen heid is om op een of andere manier bij te dragen aan het welslagen van de actie is het nuttig het gironummer van de stich ting Colombine te kennen. Dat is: post giro 25009 t.n.v. de Stichting Colombi ne, Kerkdijk 11 in Westbroek, 't Is maar een weet. De actie wordt met een fraai affiche onder de aandacht van het publiek ge bracht. Donderdag z"b januani PouJusFfctter/oon: )&.30-£].oouun Let op aankondigingen inknanbenoptjv

Soester Courant | 1992 | | pagina 9