GEAAAR J Even grappig Even serieus Bijeenkomst over sluiting Groen van Prinstererschool De Waldheim-Mavo: een goede keus 'Dessa' staat no: Griftland College vernieuwt brugklasmodel i ONDERWIJS Kennedy Mavo: een goed leefklimaat zorgt voor een goed leerklimaat Reformatorische Daniël-school £eoP^n Botermalse BIEFSTUK Indonesisch restaurant voo Open dagen Vredeborch Open dag op zaterdag 1 februari De Lopers van de week Swinkels hijst vlag en doorboort papieren deur ir DE A i\Ninke\kr'»ng van weedestraat Foto: Herman van Dam. De Kennedyschool aan de Kerkstraat te Baarn is een zelfstandige school met één onderwijstype voor kinderen die geschikt zijn voor het volgen van Mid- delbaar Algemeen Voortgezet (Vor mend) Onderwijs. Leerlingen uit Baarn, Bunschoten/Spakenburg, Eem- nes, Soest, Lage Vuursche, en Hilver sum bezoeken de school. De Kennedy Mavo is een katholieke school, wat betekent dat de school zich laat leiden door de leer van Christus. Schoolleiding en docenten zullen bij het vormingsproces van uw kind dan ook i uitgaan van deze leer. Hierbij is het niet zozeer een kwestie van kennis, als meer van een levenshouding. Belangrijke ele menten hierin zijn: het leren met ande ren samen te leven, samen te werken aan een toekomst waarin voor ieder een menswaardige plaats is. Deze houding zal voor vele leerlingen aansluiten op wat ze thuis aan waarden meekrijgen. De school Via het beeld in de voortuin van de school - voorstellende twee leerlingen die praten over school en andere zaken - komt u in de Komzaal, het hart van "De Kennedy"; hier bent u welkom als ouder en/of belangstellende. Hier is uw zoon/ dochter welkom als leerling. Hier ko men de leerlingen bij elkaar tijdens pau zes, festiviteiten, disco-avonden en tij dens tussenuren om er in alle rust te stu deren. De leerlingen van de brugklassen zullen zich hier spoedig thuis voelen. De Kennedy Mavo is een school die er naar streeft goed en degelijk onderwijs te verzorgen in een gedisciplineerde en toch gezellige sfeer. Dat dit hand in hand kan gaan blijkt uit de uitstekende exa- menresultaten die bijna spreekwoorde lijk te noemen zijn voor de 'Kennedy'. Begeleiding van de leerlingen Schoolprestaties zijn niet alleen afhan kelijk van de intellectuele aanleg van uw kind. Allerlei omstandigheden binnen en buiten de school en de ontwikkeling die een kind doormaakt spelen een rol in de schoolloopbaan. Wij laten uw kind niet aan zijn lot over. Élke klas/groep heeft een mentor (klasseleraar). Deze heeft ruimte om extra aandacht an uw kind te geven. Deze kan uw kind helpen om praktische of persoonlijke proble men op te lossen. De klasseleraar houdt contact met u over het functioneren, de prestaties en de kansen van uw kind. Er zijn begeleidingsuren, waarin achter standen, hiaten en dergelijke worden weggewerkt. Tevens is er een huis werkklas van maandag tot en met don derdag, aansluitend aan het rooster. Tij dens deze uren kan de leerling huiswerk maken in alle rust onder toezicht van een docent. Het verzorgen van huiswerk, de controle op de boeken, het hebben van een goed handschrift horen eveneens bij de begeleiding. Directie en docenten proberen uw kind zolang mogelijk een optimale begelei ding te garanderen. De leerlingen moe ten met plezier naar school gaan. Het "goed met elkaar omgaan" en het "el kaar ontmoeten" zijn zeer belangrijk. De sterke maar ook de zwakke punten van de leerlingen moeten herkend worden. Veel zorg wordt besteed aan de opvang van de brugklasleerlingen door de brugklas-coördinatrice. Klassikaal In de Kennedy Mavo wordt voorname lijk klassikaal les gegeven. Voor leerlin gen en docenten is dit zeer overzichte lijk. Achterstanden kunnen snel worden opgespoord en weggewerkt, onder an dere in de begeleidingsuren. Bij alle vak ken maakt de school gebruik van de mo dernste methoden, video- en computer apparatuur completeren het onderwijs in de talen, aardrijkskunde, geschiede nis, biologie en maatschappijleer. In de brugklas wordt informaticales gegeven. Activiteiten Veel activiteiten worden georganiseerd in het kader van de buitenles-activitei- ten. Zo maken de leerlingen van de vier de klas in de maand september hun Ken- nedy-Parijs-reis (al negentien keer een enorm succes); gaan de tweedeklassers een dag culturele activiteiten doen en gaat klas drie naar Den Haag om kennis te maken met het politieke leven. Ook wordt deelgenomen aan verschil lende sportevenementen en bezoeken de leerlingen De Speeldoos (theater) voor de meest uiteenlopende activitei ten. Al deze activiteiten hebben vooral ook tot doel de onderlinge band te ver sterken en het leren aanvaarden van lei ding onder veranderde omstandighe den. Open dag Zaterdag 1 februari aanstaande houdt de "Kennedy" open dag van 10.30 - 12.30 uur. U bent van harte welkom om nader kennis te maken met de school en voor het verkrijgen van verdere infor matie. Alle medewerkers van de school staan voor u klaar om uw vragen te beantwoorden en u wegwijs te maken in de verschillende vakken. Bent u deze dag verhinderd: een telefoontje (02154-14978) is voldoende voor een brochure of voor het maken van een af spraak voor een persoonlijk gesprek. Ons adrès is: Kerkstraat 28, 3741 AK Baarn. Het schoolgebouw van de Kennedy- Mavo in Baarn. "Dat mag in de krant," hoor je de mensen wel eens zeggen als iemand een mooie prestatie beeft geleverd. Dat vinden wij ook en daarom zwaaien we hier graag lof toe aan "de lopers van de week". Dat zijn de jon gens en meisjes die de krant rond brengen en daarbij een tijd lang - twee maanden - geen enkele klacht hebben gekregen. Ze krijgen een ex traatje (voor het goede voorbeeld) én een eervolle vermelding. Deze week is het: Raldy de Haan. Rijkjan Damen. Marcel Hilhorst. Een of andere cabaretier schijnt eens gezegd te hebben: "Een vriendin van mij won een reis naar Nieuw Zeeland. Nu probeert zij daar, al jaren, een terugreis te winnen..." Wij komen er nog maar weer eens op terug: uw uiterlijk wint aan char me met een mooie moderne bril, uit onze gloednieuwe kollektie. Een verre reis is on nodig. Op ons adres is die kollektie. Het bestuur van de vereniging Protestants Christelijk Onderwijs Soest (PCO) houdt maandag 3 fe bruari een informatieavond voor ouders van leerlingen van de Groen van Prinstererschool. Die school zal in 1996 worden geslo ten. U maakt voor uw kind een goede keus, als u voor een school kiest, die aansluit bij uw opvattingen over opvoeding en onderwijs. Op de Waldheim-Mavo bestaat daarover geen onduidelijk heid. De Waldheim-Mavo is een pro testants christelijke school. Vanuit die gedachte dragen we verantwoordelijk heid voor elkaar en voor de wereld en om ons heen. Daarom staan respect en aandacht voor de ander, inzet voor de minder bedeelde mens en bewust om gaan met de schepping bij ons hoog in het vaandel. Het bovenstaande blijkt uit onze leer lingenbegeleiding, acties en modern onderwijs. Bij dit alles wordt de kwali teit van het onderwijs niet vergeten. Begeleiding We geven onze leerlingen veel persoon lijke aandacht. Dit kan, omdat de Waldheim-Mavo een niet al te grote school is, waar leerlingen en leraren el kaar goed kennen. Bovendien wordt dit door een aantal activiteiten onder steund. Elk schooljaar beginnen weer voor de brugklassers met een introduc tiedag. In spelvorm leren zij elkaar, de leraren en het schoolgebouw kennen. De brugklassers hebben hun eigen mentor, die met u contact onderhoudt. Tijdens het mentorkwartier worden eventuele problemen en de studieresul taten met de leerlingen besproken. Wanneer blijkt dat de resultaten tegen vallen, wordt door middel van steunles- sen extra hulp geboden. Deze lessen worden 's morgens, voor het begin van de gewone lessen, gegeven. Sommige leerlingen hebben spelling- en/of re kenproblemen. Voor hen zijn speciale hulplessen georganiseerd. Huiswerk De ervaring leert dat de meeste leerlin gen bij voorkeur hun huiswerk in de ei gen omgeving maken. Ze kunnen dan hun eigen tijd indelen. Voor leerlingen die zich thuis niet kunnen concentreren op hun huiswerk of er geen gelegenheid voor hebben, bestaat de huiswerkklas. Een uur na schooltijd kunnen deze leer lingen onder toezicht hun huiswerk ma ken. Uiteraard is dat gratis. Andere activiteiten Naast het gewone werk is er ook tijd voor minder schoolse zaken. Op de vrij dagmiddag zijn de lessen om 13.40 uur afgelopen. Dan is er tijd voor de vrij dagmiddagactiviteiten, zoals textielver ven, bloemschikken, de computerclub, EHBO-cursus, rolskien, enzovoort. Ook worden er andere buitenschoolse activiteiten georganiseerd, zoals schaatsen, excursies, sporttoernooien, langlaufen en de werkweek naar Parijs (klas 3). Nieuwe vakken We gaan uiteraard met onze tijd mee, want ons onderwijs moet opleiden voor de toekomstige maatschappij. In ons goed geoutilleerde computerlokaal krijgen de leerlingen les in informatica. Bovendien wordt er elk jaar voor ou ders een beginnerscursus gegeven. Steeds weer blijkt het enthousiasme van de ouders voor deze cursus erg groot te zijn. Trots zijn we op ons technieklokaal. We zijn de eerste school voor voortgezet onderwijs in Baarn en Soest waar het vak techniek is ingevoerd. Bij dit nieu we vak gaat het erom praktische red zaamheid in en rond het huis bij te bren gen. Al werkend aan eenvoudige op drachten maken de leerlingen kennis met de technische taal en werkwijzen. Hoofdgedachte bij de invoering van dit vak is, dat in de toekomst de techniek een steeds grotere rol gaat spelen. Een prettige bijkomstigheid is dat de leervakken afgewisseld worden met doe-vakkert. De bezichtiging van dit lo kaal is zeker de moeite waard. Dat de invoering van techniek niet ten koste gaat van creativiteit is duidelijk, als u weet dat we al jaren tekenen als exa menvak hebben. Ideaal voor leerlingen met aanleg voor tekenen. Overigens is de overheid van plan de vakken infor matica en techniek in te voeren via de Wet op de Basisvorming. U ziet: De Waldheim-Mavo gaat een stap verder met hét bouwen aan de toekomst van zijn leerlingen. Verdere informatie Wie vragen heeft over het werk op onze school, de eventuele overstap naar Ha vo, de inrichting van het onderwijs of de opvang bij lesuitval tijdens tussenuren, wordt gewezen op het Open Huis van zaterdag 1 februari aanstaande van 10.00 - 12.00 uur en op de informatie avond op dinsdag 25 februari aanstaan de om 20.00 uur. Beide worden gehou den in het schoolgebouw aan de Von dellaan 2 te Baarn (vlak bij het station). Wanneer men een aparte afspraak wil maken met de directie is dat natuurlijk ook mogelijk. Het telefoonnummer is: 02154-12315. Over die ontwikkeling werd in novem ber ook al gesproken. Het schoolteam, de medezeggenschapsraad en het PCO-bestuur lichtten de ouders toen in. De meeste ouders hebben, zegt het PCO-bestuur, positief gereageerd. Om te voorkomen dat overhaaste beslisin gen worden genomen, wilde de school leiding de ouders nog een keer in de ge legenheid stellen om te praten over de voorgenomen sluiting. Het bestuur en de schooldirectie heb ben gezamenlijk besloten dat de Groen van Prinstererschool moet worden ge sloten. De school telt momenteel nog maar negentig leerlingen, terwijl de rijksoverheid de voorwaarde stelt dat een school minimaal 134 kinderen in de lokalen heeft zitten. De vereniging PCO adviseert ouders hun kinderen na de sluiting naar de Professor J. Wate- rinkschool aan de Smitsweg te sturen. Die school telt ruim tweehonderd leer lingen. De Da Costaschool blijft open, evenals De Bron en de Insingerschool. Een commissie onderzoekt de fusiemo gelijkheden tussen de Minister de Vis- serschool en de Savornin Lohman- school in Soest-Zuid. De informatieavond op de Groen van Prinstererschool begint maandag om 20.00 uur. De school is gevestigd aan de Groen van Prinstererstraat. RADIO SOEST FM 105.9 MHjt/97.0 MHz (kabel) Met het hijsen van de vlag en het met een ferme vuistslag doorboren van een papieren deur heeft on- derwijs-wethouder Mieke Swin- kels vrijdagmiddag de reformato rische basisschool "Daniël" aan de Smitsweg officieel geopend. De plechtigheid werd door de leerlin gen omlijst met een toepasselijk lied op de wijs van "Er is er één ja rig". Bestuursvoorzitter ir. J. Valk verwel komde de wethouder en tal van andere genodigden op het schoolplein, waar hij haar uitnodigde de vlag te hijsen. Na het vlaggelied zag de wethouder zich ge confronteerd met een papieren deur, die zij zonder aarzelen aan flarden sloeg. Aansluitend vond een korte bijeen komst plaats, waar Valk een korte te rugblik gaf op de ontstaansgeschiedenis van de school, waarvoor eigenlijk al in 1984 initiatieven werden genomen. Uit Soest en omgeving bezochten toen al zo'n veertig kinderen de Johannes Cal- vijnschool in Amersfoort. Het plan was echter niet haalbaar en het duurde tot 1988 - toen ds. R. van Kooten naar Soest was gekomen - dat er een comité werd opgericht dat de stichting van de school met voortvarendheid ter hand nam. De leden van dat comité waren af komstig uit de hervormde Ichthuskerk- gemeente (gereformeerde bond), de christelijke gereformeerde kerk en de gereformeerde gemeente in Soest. In januari 1989 waren er 75 handtekenin gen binnen van ouders die de toezeg ging deden hun kind naar de nieuwe school te sturen. "Een bijzondere reden tot dankbaar heid," stelde de heer Valk vast. De Da- niël-school ging op 1 augustus 1990 of ficieel van start, aanvankelijk in de de Ichthuskerk en enkele noodlokalen. Het bestuur had in die tijd zijn ogen ge richt op de leegkomende Koningin Em- ma-huishoudschool aan de Talmalaan, "maar wij keken de verkeerde kant op," aldus Valk. Hij toonde zich erg gelukkig met de school aan de Smitsweg, die dit jaar be schikbaar kwam. Eerder waren in het gebouw de r.k. basisschool De Wiek slag en de openbare basisschool Zonne dauw (voorheen Rinke Tolmanschool) gevestigd. "We hopen dat het gebouw spoedig te klein zal zijn," aldus Valk. "We hebben recht op dit schooltje; er is geen wet die ons dat kan verhinderen." Hij stelde verder vast dat de gehoor zaamheid aan God rijkelijk was be loond en ging de aanwezigen voor in ge bed en bijbellezing. Durf Wethouder Mieke Swinkels liet in haar toespraakje weten dat er voor de stich ting van een nieuwe school heel wat komt kijken. Ze stelde vast dat het be stuur heel wat "durf" had getoond, Wethouder Mieke Swinkels verricht de opening onder goedkeurende blik ken van voorzitter J. Valk. vooral omdat in de naaste toekomst heel wat scholen moeten fuseren sluiten, en ondanks de twijfels bij hei ministerie, waar men niet geheel en overtuigd was van de groeimogelijkhe den van de school. Volgens Swinkels had het College zich wel eens afgevraagd of het onderbren gen van twee groepen leerlingen in dei kerk niet op problemen bij de kerkgan gers zou stuiten. Ze meende dai het 't bestuur sierde dat het de huisvestings- perikelen zonder morren over zich had laten heenkomen. Heel plezierig vond ze het dat ze op dezelfde plek waar ze| vorig jaar een school had moeten slui ten, er nu een had kunnen openen. Dat| zou haar, gezien de landelijke ontwik kelingen, vermoedelijk niet vaak meerl gebeuren. Swinkels refereerde aan de bijbelse fi guur Daniël, die zich onderscheidde, door zijn grote wijsheid en het vermo gen om vriendschap te sluiten, en zij wenste de school beide eigenschappen van harte toe. De nieuwe school staat onder Ieiding| van directeur F. Moens en telt vier com binatieklassen. Er zijn inmiddels 100 leerlingen, die behalve uit Soest ook af komstig zijn uit Baarn, Eemnes en Bun schoten. Door het onderwijs nog meer af te stemmen op de verschillen in leer- en werkhouding van de twaalf- en der tienjarigen, komen de mogelijkheden van een scholengemeenschap nog be ter tot hun recht. Onderwijs 'op maat' garandeert hierbij de uitdaging die de leerling nodig heeft. Een drietal leerwegen... Een school moet oog hebben voor de verscheidenheid in leerlingen, zowel in de onderwijskundige aanpak als in de begeleiding. De aanpak die voor de een verantwoord of zelfs noodzakelijk is, werkt voor de ander demotiverend. In zijn leerstofaanbod gaat het Grift land College met ingang van het nieuwe cursusjaar uit van: Vwo-Havo-onderwijs voor leerlin gen die kunnen omgaan met grote stuk ken leerstof, die diepgaand wordt be handeld. De kennis wordt op hoog ni veau getoetst waarbij een flink beroep gedaan wordt op de zelfwerkzaamheid van de leerling; Mavo-onderwijs voor leerlingen die goede resultaten bereiken als de leer- Op donderdag 30 januari en zaterdag 1 februari houdt het MBO-College Vre deborch in Utrecht zijn jaarlijkse open dagen. De verschillende beroepsoplei dingen in de sector Dienstverlenings- en Gezondheidszorgonderwijs (DGO) tonen zich van hun beste kant. Hoogtepunt tijdens deze open dagen is de presentatie van de opleiding Mode en Kleding. Bij de Vooropleiding Ho ger Beroepsonderwijs (VHBO) gaat een videoband over deze opleiding op HAVO-niveau in première. Interessant zijn twee nieuwe leerroutes die voor de eerste keer aangeboden worden. Allereerst kan men zich infor meren over een speciale variant van de opleiding Activiteiten Begeleiding (AB), bedoeld voor volwassenen (24 jaar en ouder). In deze opleiding wordt een combinatie gezocht van twee dagen school en twee dagen stage gedurende twee jaar. Werkervaring en levenserva ring van deze volwassen doelgroep moeten garant staan voor deze versnel de opleiding. De opleiding Agogisch Werk (AW) presenteert de specialisatie Kinderop vang als nieuw onderdeel van de oplei ding. Kinderopvang is een groot beroe penveld. Afgestudeerden van de AW, die met deze specialisatie gewapend zijn, kunnen voorzien in een toenemen de behoefte aan geklassificeerd perso neel. De interconfessionele MDGO-school Vredeborch staat aan de Oudenoord 390 in Utrecht. stof in kleinere eenheden wordt aange boden. Veel oefening, uitleg en herha ling zijn bepalend in het leerproces. Meestal is in het basisonderwijs al dui delijk welke van deze onderwijsvormen voor de leerling het meest gewenst is. In bepaalde gevallen ontbreekt echter de duidelijkheid en daarom biedt het Griftland een derde vorm van onder wijs aan in de brugklas: Havo-Mavo-onderwijs in een scha kelklas voor leerlingen voor wie de keu ze een jaar wordt uitgesteld. De leerling ontdekt in het eerste leerjaar zijn toe komstige leerweg: 2 Havo of 2 Mavo. Het brugklasmodel kent dus drie soor ten klassen: vwo/havo - havo/mavo - mavo. Direct na het eerste jaar - en dat is ook nieuw - volgt de indeling in drie aparte richtingen: vwo - havo - mavo. Doordat binnen één gemeenschap meerdere vormen van onderwijs aange boden worden, kan het Griftland bo vendien inspelen op de ontwikkelingen die zich in de loop der jaren voordoen in het leergedrag van een leerling. Wie kent niet de 'laatbloeier', die uiteinde lijk de zelfstandige aanpak aankan, waarvan op elfjarige leeftijd nog geen sprake was? Of de leerling die door leren omgaan met hun faalangstgevoe- lens. Voor de bovenbouwleerling heeft een grote school niet alleen praktische voordelen (denk aan een breed werk weekaanbod). Hoe groter de school, hoe meer ruimte de leerling kan krijgen om zijn eigen examenpakket samen te stellen. Dat het grote potentieel aan creativiteit onder leerlingen en docenten ontwik keld en benut wordt, bewijzen de thea ter-spektakelstukken, die eens in de twee jaar worden opgevoerd. Leerlin gen uit alle afdelingen en van diverse leeftijden tonen dat het Griftland niet leeft bij leren alleen. Tenslotte: een kapitaalkrachtige school kan zich een geavanceerde toerusting veroorloven. Moderne computenno- gelijkheden, practicumlokalen voor de exacte en creatieve vakken, maar ook voor het talenonderwijs, een voortref felijk uitgeruste schoolbibliotheek, drie gymzalen en - met ingang van de nieu we cursus - eigen sportvelden bij de school. Met ingang van volgende week - 3 februari - is het bekende Indonesi sche restaurant "Dessa" aan de Beukenlaan in Soest voortaan ook op maandag geopend. Eigenaar Frank de Leeuw komt daarmee te gemoet aan de toenemende be hoefte van de ruime klantenkring. Eerlijk gezegd worden we op maandag soms gek gebeld," aldus De Leeuw. "We wonen boven de zaak, en dan heb je op die manier weinig rust. Dat is niet alleen frustrerend voor ons, maar ook voor de vele gasten die willen komen eten." De Leeuw heeft de gang van za ken daarom nog eens goed doorgespro ken met zijn medewerkers en besloten voortaan ook op maandag open te gaan, zodat de gasten alle dagen van de week welkom zijn in het gastvrije res taurant. "Dessa" staat na acht jaar nog altijd aan de top van de Indonesische restaurants in Nederland, en dat is volgens De Leeuw niet in de laatste plaats te dan ken aan de voortreffelijke kookkunst van zijn moeder - "Oma de Leeuw - die in de keuken de scepter zwaait. Zij is in ons bedrijf de spil waar alles om draait," aldus De Leeuw. Oma de Leeuw is onlangs een paar maanden op familiebezoek in Indone sië geweest, waar ze heel wat nieuwe in spiratie heeft opgedaan voor de bere,~ ding van de gerechten waarmee Des sa" zich zo'n vooraanstaande plaats heeft verworven bij de liefhebbers van de Indonesische keuken. Of dat tot we zenlijke veranderingen zal leiden staa nog niet helemaal vast. "We gaan het natuurlijk eerst allemaal proeven, a - dus De Leeuw. Geheim Bij "Dessa" worden de gerechten be reid volgens de Westjavaanse traditie in het algemeen wat milder en zachter van smaak - die de meeste Nederlan ders zo op prijs stellen. Het daarvan is volgens De Leeuw dat de "keuken" niet nu, maar al zo n honder jaar geleden aan de Nederlandse smaak werd aangepast. "Wie nu naar Indone sië gaat wordt daar vaak teleurgesteld, omdat de keuken zich daar inmiddes langs een andere traditie heeft ontwik keld." In de keuken zwaait Oma de Leeuw (r.) als vanouds de scepter. Betekent grootschaligheid niet dat de enorme ijver terechtkomt opeen plaats, die later te hoog gegrepen blijkt? In voor individuele aandacht De mentor h? S/i K™ l ni^- begeleidt de leerling bij de overstap van recht gedaan Een school waarbinnen basisschool naar 'grote school' Zelden deze ontwikkelingen kunnen worden wordtdezestapachterafe™renals(te) groot, mede dank zij de oriëntatieperio de aan het begin van het cursusjaar. Maar het belangrijkste in dit opzicht is wellicht: het kind leeft in zijn klas. Niet de grootte van de school maar de klas- sesfeer is in de eerste plaats bepalend voor het zich welbevinden van de brugklasleerling. Wie meer wil weten is welkom op: de voorlichtingsavond voor ouders van leerlingen uit groep 8 van de basis scholen op dinsdagavond 4 februari (19.45 uur); de Open Dag op zaterdag 8 februari 1992 (10.00- 13.30 uur). opgevangen, kan hier adequaat reage ren. Voordelen van een scholengemeenschap Een grote scholengemeenschap heeft voor de leerling onmiskenbaar grote voordelen. Al beschreven is hoe het leerstofaanbod afgestemd is op de (ver anderende) behoefte van de leerling. Verder heeft een uitgebreid en ervaren docententeam zich in de loop der jaren specialismen eigen gemaakt. Voorbeel den hiervan zijn de opvang van leerlin gen met spellingproblemen en jongeren WOENSDAG 29 JANUAR11992 SOESTER COURANT PAGINA 1(: WOENSDAG 29 JANUAR11992

Soester Courant | 1992 | | pagina 10