En dit zijn de knallers van deze week: Schouder karbonade 698 Elzasser cervelaat 139 ■SSS*»; Gemeenteraad schaart zich achter 'afronding' met 1500 woningen Prins Carnaval Steef I onttroond auto smeemg IJspret is helaas van korte duur Wl m 3 Actueel 7 Varia 13 Sport 18 Cultuur 5 Actueel 10 Onderwijs 19 Prikbord Soest weigert Tulpenrally weer toegang tot Vlasakkers Bremeentje wordt fietspad s Alleen Gemeentebelangen handhaaft verzet - College negeert ambtelijk advies Meningsverschillen met bestuur De Narre Knollen Dooi gooit roet in het eten voor schaatsliefhebbers Bouwmeterkast van 1.500 gulden weg Verdachten opgepakt in Amersfoort Weer snelkraak bij kledingzaak Gemeenteraad stelt recreatienota vast Nog 10 dagen lang 20 tot 50% korting herenmode Soesterbergsestraat 51 Soest TEL. 12400 I >i"Vii\irr Vóór een gratis abonnement op de wekelijkse woninggids. HJ De N/li jt Vast- C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars HS "Hendrik Smit WASIEL STEITNER U 0 T 0 7v 0 w T Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 70e JAARGANG NO. 22 WOENSDAG 29 JANUARI 1992 Abonnement per halfjaar f 13,- Buiten Soest per half jaar f 26,- Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Met opmerkelijke eensgezindheid heeft de gemeenteraad zich vorige week in grote meerderheid achter het afrondingsplan geschaard, dat Soest in de periode 1995-2010 aan ten hoogste 1500 nieuwe woningen moet helpen. Die komen - afgezien van de "inbreidingslokaties" binnen de bebouwde kom - te staan tussen de Koninginnelaan en de Jachthuis laan, de Koningsweg en de Dorresteinweg, aan de Bosstraat en in Hees en voor een kleiner deel ook nog achter Braamhage en bij het Griftland College. Alleen de fractie van Gemeentebelangen Groen Soest - tot het laatst fervent pleitbezorger van de Nul-optie - stemde tegen het voorstel van B. W., al liet fractievoorzitter Harry Witte nog weten dat hij wel akkoord zou zijn gegaan met een zeer beperkte nieuwbouw van 450 wo ningen. KE-lijnen in Soesterberg te negeren, omdat die toch geen juridisch waarde hebben. De PvdA, die nog wat proble men had met de Koningsweg en het Griftland, zoals Wil Stekelenburg liet weten, vond het wel jammer dat de Stadhouderslaan-oost niet haalbaar (Lees verder op pagina 3.) Referendum over structuur afgeblazen. Bevolking Soest neemt toe. Nieuwe Spoorlijn lijkt be spreekbaar. Prioriteit voor milieu bij Soester bedrijfsleven. Nieuw Burgerlijk Wetboek. Reformatorische Daniëlschool geopend. H3p Smeeing/BDC mist spelers en mogelijkheden. Zaterdag reünie voor tieners op kinderboerderij De Vrije Teugel aan het Vedelaarpad. Medische diensten Kerkdiensten De discussie over de Structuurvisie nam veel tijd in beslag. Pas om kwart voor elf kon burgemeester De Widt vaststellen dat het voorstel van het College door de raad was aanvaard, met alleen de stem men van Gemeentebelangen tegen. De uitkomst was al geen verrassing meer sinds het College vorige week het com promis-voorstel lanceerde, dat een bij stelling was van de eerder geïntrodu ceerde Nul-plus-optie. Behalve GGS konden alle partijen zich er dan ook in vinden, ook D66 en Progressief Soest en zelfs de WD, die tot dusver een vol strekt eigen koers had gevolgd. Voor de discussie maakten mevrouw Nijs (Vrienden van het Vliegdorp) en de heer Koenis (Groene Driehoek) nog gebruik van het spreekrecht, resp. om aan te dringen op het aanpakking van de KE-lijnen die woningbouw in Soes terberg belemmeren, en om zorg uit te spreken over de aantasting van het groengebied bij het Griftland College en de mogelijke komst van een Albert Heijn-supermarkt aan de Van Weede straat. Koenis constateerde o.a. dat er nog veel te veel onduidelijk bleef, hoe wel de ergste zorgen van de Groene Driehoek wel waren weggenomen. De redevoeringen van de fractiewoord voerders, die vervolgens om de beurt hun zegje mochten doen, waren in het algemeen nogal uitvoerig. Harry Witte (Gemeentebelangen) kritiseerde het voorstel op nagenoeg alle onderdelen, al stelde hij aan het eind enigszins ver zoenend vast dat het bewustzijn in de raad over de waarde van natuur en landschap wat leek te zijn gegroeid - naar zijn inschatting een gevolg van de entree van zijn partij - en betoogde o.a. dat deze prioriteiten beter te bereiken zijn met een kleiner aantal inwoners dan 40.000. 'Ommezwaai' Opmerkelijk was de "ommezwaai" van Progressief Soest, dat zich tot dusver nogal nadrukkelijk tot de voorstanders van de Nul-optie had bekend. Leidje Tomassen liet weten dat zij niet tegen windmolens wilde vechten nu deze visie op korte termijn niet haalbaar bleek en sloot zich bij het College-voorstel aan als het "meest acceptabele resultaat". Dat gold ook voor Loet Jansen (D66), die eerder had gepleit voor minder nieuwbouw en die nog wel moeite had met Braamhage en vooral het Grift land. Het CDA schaarde zich bij monde van Kees Verheus zonder veel moeite ach ter het College maar pleitte ervoor de Het College van B. W. van Soest heeft opnieuw besloten de AMAC- Tulpenrally geen toestemming te geven voor het houden van een aantal klassementsproeven op de Vlasakkers. Dat gebeurt tegen de ambtelijke adviezen in, die ervoor pleitten tijdelijk vrijstelling te ver lenen van de voorschriften van het bestemmingsplan. Enkele jaren geleden verbood de toen malige burgemeester, mr. Paul Schol ten, de klassementsproeven - die in het verleden niet op grote bezwaren stuit ten - op grond van het feit dat er in het voorafgaande jaar te veel publiek door de afrasteringen van het terrein was ge drongen. De politie moest daardoor in actie komen. De stichting AMAC heeft destijds een procedure aangespannen bij de Raad van State, die de beslissing van Scholten op formele gronden vernietigde. De be langrijkste overweging was dat de Vla sakkers geen openbaar terrein is, zodat de "openbare orde" niet in het geding was. In de latere jaren is burgemeester De Widt, zoals hij vorige week ver- Voor het eerst in de rijke geschiedenis van De Narre Knollen is tussen tijds een prins Carnaval afgezet. Steef de Eerste kreeg vrijdagavond van voorzitter Henk te Pas te horen dat de samenwerking tussen beide partij en tot de verleden tijd behoorde. 'Diepe meningsverschillen' zijn er vol gens Te Pas de oorzaak van dat de carnavalsvereniging en Steef Hoon horst uit elkaar zijn gegaan. Nog in hetzelfde weekeinde is Berend Sieben uit Baarn benoemd tot prins Carnaval. De ontkroonde prins was in verband komt er misschien niemand meer naar Foto: Goos van der Wilt. !?-*• met een verblijf in het buitenland niet bereikbaar voor commentaar. Zijn vrouw: "Hij heeft geen behoefte om te reageren. Hij vindt dat de mensen maar moeten denken wat ze denken willen." Voorzitter Te Pas: "De meningsver schillen betreft zaken die betrekking hebben op het uitdragen van carnaval, de kleding en de activiteiten. Dat is niet iets van de ene op de andere dag, maar speelt al langer, zeg maar van kort nadat hij werd herbenoemd." Bescherming Te Pas zegt dat het bestuur de carna valsvereniging in bescherming heeft ge nomen door prins Steef I af te zetten. "Als we met Steef waren doorgegaan, was het misschien van kwaad tot erger geworden tijdens het carnaval. En dan De Narre Knollen toe." Dat de prins en het bestuur verschilden van inzicht, is nog niet eerder op deze basis voorgekomen. "Het bestuur heeft zich een week beraden over wat we zou den doen. We vinden het vreselijk. We hebben niets tegen de persoon, maar hebben dit besluit in het belang van de vereniging genomen." Steef I was vorig jaar ook prins Carna val. Hij regeerde toen zonder proble men over Knollendam, zoals Soest in carnavalstijd wordt genoemd. Het ver baast Te Pas dat Hoonhorst er ditmaal ineens andere ideeën op na hield. 'Te- dereen was het met het bestuur eens, behalve adjudant Harrie van Weegen. Hij is opgestapt." Het vertrek van beide knollen heeft en kele verschuivingen tot gevolg gehad. Prins Steef I wilgeen commentaar ge ven op de ontwikkelingen binnen De Narre Knollen. De Mitsubishi Colt 1.3 GLi De Mitsubishi Colt heeft 'n rotsvaste wegligging, is handzaam in het stads\ erkeer. uiterst comfortabel, voorzien van vele luxe extra's, heeft veel binnenruimte en het geluid van de pittige motor dringt nauwelijks door het interieur. De Mitsubishi Colt 1.3 GLi nu completer dan ooit, van 26.545.- Nü voor: 23.890,-. Mitsubishi, de Gestaalde Perfektie. A MITSUBISHI dealer voor Amersfoort. Soest en omstreken Koningsweg 14, Soest, tel.: 02155-13227 Berend Sieben is de nieuwe prins van De Narre Knollen. Hij is al zeven jaar lid van de carnavalsvereniging. Sieben zal de taken van Steef I overnemen. Zijn functie als adjudant wordt overgeno men door Henk Landaal. Een tweede adjudant zal niet worden aangesteld en de Raad van Elf wordt dit jaar evenmin aangevuld. Prins Berend I debuteert zaterdag avond tijdens het Kleintje Carnaval in Bos en Duin aan de Bosstraat. Dat be gint om 20.30 uur. Te Pas: "We zullen daar geen officieel vertoon van ma ken." DEZE WEEK BIJ HET VLEESCENTRUM Altijd kwaliteit en betaalbaar. KlPRLET -« rtcn per kilo12? SUCADELAPPEN per kilo12? BIEFSTUK Stroganoff per kilo2Q50 Birkstraat 49 - Soest Telefoon 02155-1 24 77 klaarde, daarmee in de lijn gebleven en verleende hij dan ook de gevraagde toe stemming. Het huidige College is echter van me ning dat de klassementsproeven op de Vlasakkers ongewenst zijn in verband met de negatieve milieu-effecten. Het beroept zich in dat verband op de op merkingen in het beleidsprogramma, waarin wordt gepleit voor terugdrin ging van de auto. Het toestaan van de klassementsproeven is daarmee niet echt te verzoenen, is kennelijk de over tuiging van B. W., en bovendien trekt het evenement veel autoverkeer aan van het publiek. Het standpunt van het College doet in dat verband sterk den ken aan de affaire rondom de occasion markt van de Soester autodealers op de Eng, die pas na veel politiek getouwtrek kon doorgaan. Militair terrein Omdat de Vlasakkers geen openbaar terrein is, geldt niet de APV, maar het bestemmingsplan biedt wel mogelijk heden om het evenement te verbieden. Daarin staat immers dat de grond over eenkomstig de bestemming moet wor den gebruikt, en dat is "militair ter rein" De burgemeester zelf heeft even tueel nog de bevoegdheid om het eve nement te verbieden als er aanleiding is voor "ernstige vrees van verstoring van de openbare orde", op basis van de wetsartikelen die zijn collega's in ande re plaatsen wel eens gebruiken om een risico-voetbalwedstrijd te verbieden. Opmerkelijk is dat de ambtenaren - zo wel van de politie en van de afdeling Sport als van de afdelingen Milieu en Ruimtelijke Ordening - het advies heb ben gegeven de tijdelijke vrijstelling, zij het onder het stellen van een aantal voorwaarden, te verlenen. Het College negeert die adviezen en heeft besloten geen vrijstelling te verlenen. Het was voor veel mensen weer vallen en opstaan. Sommi gen begaven zich op glad ijs, anderen trokken hun baantjes alsof ze nooit anders doen. Doorlopers, Noren, sledes en zo hier en daar en stoel werden meegesleept naar de vijvers en de Peters Baan. Weer anderen pakten de auto om elders een tocht te maken over meren, kanalen of rivieren. Maar helaas, de ijspret was van korte duur. Toen het ijs een maal betrouwbaar was, viel vrij snel de dooi in. Jammer voor die duizenden Soesters die de laatste weken het kwik zo in de gaten hadden gehouden. En terwijl de geruchten over een Elf stedentocht verstommen, liggen de schaatsen weer op zolder of in de kelder. Maar wel dusdanig, dat ze snel kunnen worden gepakt als er weer kan worden geschaatst. Foto: Goos van der Wilt. Op een bouwterrein aan de Eigendom weg is een bouwmeterkast gestolen. Het apparaat vertegenwoordigt een waarde van vijftienhonderd gulden. De kast is eigendom van een Soester bouw bedrijf. Bij een snelkraak die in de vroege uren van de zaterdagmorgen plaatsvond bij de modezaak van de firma Wortmann aan de Burgemeester Grothestraat is voor ongeveer 9000 gulden aan heren- pullovers buitgemaakt. Getuigen zagen dat twee jonge mannen met stoeptegels de ruit van de voordeur vernielden en er met de kleding vandoor gingen in een auto, die in de richting Amersfoort ver dween. De vernielingen aan de voor deur betekenen een schadepost van nog eens 2000 gulden. De Amersfoortse politie hield later die nacht twee knapen aan - van wie in Soest nog geen persoonsgegevens be kend waren - in de auto die vermoede lijk bij de snelkraak in Soest was ge bruikt. De wagen, een Opel Kadett van een inwoner van Maastricht, was 's middags gestolen aan de Anthohie van Leeuwenhoeklaan in Soesterberg. Mo gelijk hebben dezelfde daders eerder een poging gedaan een andere Kadett te stelen, die met vernield portier en kontaktslot aan dezelfde straat werd aangetroffen. Het Bremeentje wordt doorge trokken en zal voor fietsers een be langrijke verbinding tussen Baarn en Soest worden. Dat is duidelijk geworden nadat de gemeenteraad de recreatienota heeft vastgesteld. Alleen Gemeentebelangen Groen Soest maakte bezwaar tegen het ge bruik van het Bremeentje. Maar enkele jaren na een eerdere discussie over het Bremeentje werd de weg 'openge gooid'. "Als het Bremeentje opengaat, krijgen we hondenoverlast. Dan kunnen we de controleur daar non-stop neerzetten", waarschuwde Gerard van den Deijssel. Hij stelde voor een wildrooster aan te brengen, zodat de honden niet zomaar de polder in kunnen lopen. Gemeentebelangen was overigens ook tegen de openstelling van het Jaagpad. "Als iedereen daar gaat lopen, is er geen kip meer die er broedt en zien we niets meer. Als het Jaagpad open moet, dan over ons lijk", aldus Van den Deijs sel. Maar zover wilde burgemeester Hans de Widt niet gaan. In de recreatienota is tevens vastgelegd dat de dagrecreatie aan de Birkstraat mogelijkheden heeft om uit te breiden. Die mogelijkheden zijn, op verzoek van de commissie milieu, alsnog in de nota opgenomen. In het bestemmingsplan Landelijk Gebied moet te zijner tijd worden bekeken wat wel en wat niet kan. Recreatie is, volgens de PvdA, ook een golfbaan op De Stompert. Maar, zo liet wethouder Mieke Swinkels weten, daar kan pas over worden gesproken als de fensie die grond vrij geeft. op restanten kostuums, kolberts, panta lons, jacks, jassen, pullovers en vesten. Merken: Arrow, Desch, Pierre Lafitte, Paul Shark, Trenco, Wellington of Bilmore. MAKELAARDIJ O.G. KERKSTRAAT 84 SOEST TELEFOON02155-16824 pagma van BREUKELEN bv vloertegels - plavuizen - natuursteen Neplunusplein 13 - Amersfoort lel. 033-7SS8SS c-noo fijn of grof 100 gr. 500 gram Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 MAKELAA R D|| OP M A A T BURG. GROTHESTRAAT 32 SOEST-TEL. 02155-11304 T ~p ~G N_ Telefoon: 02155 - 19600

Soester Courant | 1992 | | pagina 1