NOG 1 WEEK VOLOP >PEN HUIS KRANTEN BEZORGERS IACTUEEL I ialiteit... m Referendum over structuur afgeblazen IATIE OVER T ONDERWIJS dudok college rmatie-avond >ruari: MEAO scliocimikcr Gemeente wil geen Nederlandse leden meer in commissie Minderheden Bevolking Soest neemt toe Middengeleider in Ossendamweg helpt Raad geeft extra geld voor kinderopvang in Emmaschool ELD VERDIENEN? LAANSTRAAT 67 BAARN TEL. 02154 - 1 55 88 DRUKKERIJ SMIT BV Politiek slaakt zucht van verlichting 30L VOOR MAVO bruari: MCO k (tdoO> oU Gemeenteraad schaart zich achter 'afronding' met 1500 woningen SCHOENAKER technische dienst 'Combinatie autoblik en beeldentuin is ongewenst' Koningin Beatrix jarig Nieuwe verordening stuit op verzet Meer woningen, woningzoekenden en huwelijken Hein Roethof-prijs Oversteeksituatie aanmerkelijk verbeterd Alleen CDA tegen greep uit overschot Al meer dan 60 betalende leden Vereniging Soest-Kedzierzyn/Kozle zonder ophef van start Kampeervergunning wordt niet gewijzigd Soest verwijt camping King's Home 'salami-tactiek' aan Birkstraat Inbraakpoging aan Burg. Grothestraat Heb je op de woensdag middag een uurtje over? Bij de Soester Courant vragen wij: en invallers. Inlichtingen tel. 14152 Qnt Van Weedestraat 227 PAGINA p WOENSDAG 29 JANUARI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 3 OPRUIMING NATUURLIJK... alle soorten bedrukte computer- i aangepast aan uw software. t: Levering van kleine tot oplagen tegen gunstige prijzen. :ijd. computer-etiketten lijstpapier dragerbaansets overig handelsdrukwerk inadiumweg 6 - 3812 PZ Amersfoort 033 618747' Vlocht er ooit nog eens een referendum in Soest worden gehouden, dan :och niet over de Structuurvisie en wat daarbij zoal aan bouwlokaties en •aantallen komt kijken. De gemeenteraad besloot vorige week nagenoeg eensgezind een dikke streep te halen door het initiatiefvoorstel van Ge meentebelangen Groen Soest en hoogstens nog eens na te denken over een referendum-in-het-algemeen, losgekoppeld van welk heet politiek hangijzer dan ook. Na de hamerslag, waarmee het referendumvoorstel in de prullenmand verdween, ging er dan ook een bijna hoorbare zucht van verlichting door de raadzaal. kstraat 28, 3741 AK Baarn 3foon 02154- 14978 Ier Bestuur van de Stichting Schoolbestuur Baarn scteur: C.P.K.J. Weerkamp directeur: W. Welling nodigen belangstellende leerlingen lun ouders/verzorgers van harte 'P ons 92 van 10.30-12.30 uur. Ie Mavo met streekfunctie. Veel eed aan persoonlijke begeleiding /an de leerlingen. t voor EEN GOED LEERKLIMAAT gen voor de brugklas vóór 1 april asisschool of rechtstreeks bij de iyschool. Wie de gang van zaken over de volks raadpleging tot dan toe een beetje had gevolgd, werd bepaald niet overrom peld door dit besluit. Het zat er al een tijdje aan te komen en de vraag was al lang niet meer óf de politiek nog onder het referendum zou proberen uit te ko men, maar hoogstens met welke argu menten die terugtocht zou worden ge motiveerd. Die argumenten werden keurig gele verd door D66, dat zo'n beetje het mo nopolie schijnt te hebben als het op "verstand van referendums" aankomt en in 1990 al voorstelde - toen de Struc tuurvisie nog niet eens aan de orde was - haar democratisch troetelkindje onder bepaalde voorwaarden in te voeren. De raad wilde er toen niet aan, en het moet de democraten behoorlijk gestoken hebben dat uiteindelijk niet zij, maar de kwajongens van Gemeentebelangen met de referendum-eer leken te gaan strijken. Harry Witte moet geweten hebben dat hij de wraak van de democraten over zich afriep toen hij in september een ini tiatief-voorstel voor een referendum over de Structuurvisie lanceerde en daarmee D66 de referendumkaas van het democratische brood snoepte. In af wachting van de beraadslagingen over de Structuurvisie bleef het voorstel nog geruime tijd in de la liggen. Het College zag aanvankelijk wel wat in een referen dum, maar schoof de beslissing uitein delijk wijselijk door naar de raad, ge zien de diepe politieke verdeeldheid over de voorwaarden waaraan de volksraadpleging zou moeten voldoen. Nog op de valreep kwam Gemeentebe langen vorige week met een uitgewerkt voorstel, en dat leverde D66 uiteinde lijk de gewenste munitie voor haar ver geldingsactie. Witte wilde dat het refe- rendum geldig zou worden verklaard als minstens 50 van de opgekomen kiezers bij de laatste raadsverkiezingen zou meedoen (de Biesheuvel-norm). Als de meerderheid daarvan tegen zou zijn, zou het raadsvoorstel geacht moe ten worden te zijn afgekeurd door de bevolking. Witte baseerde zijn voorstel op de overtuiging dat de raad met het aannemen van het voorkeursscenario in hoge mate voorbijgaat aan de wens van de Soester bevolking. Achterban Nadat H. Bas namens de woningbouw verenigingen nog eens tegen het refe rendum had gepleit (ook al omdat het zoveel tijd en moeite zou kosten om de achterban van huurders en woningzoe kenden te mobiliseren), kreeg Witte het woord om zijn voorstel nog even toe te lichten, al liet hij wel doorschemeren er zelf nauwelijks meer in te geloven. Hij kreeg gelijk. Loet Jansen hield een omstandig verhaal, waarin hij eerst het College verweet dat het wat al te gretig was ingegaan op het referendum-idee van Gemeentebelangen, zonder dat er zelfs maar zicht was op een ordentelijke verordening, en waardoor het uiteinde lijk doel - de burgers meer te betrekken bij de besluitvorming - eerder was ge schaad dan gesteund. Dat kwam ook door het niet meer aan de burgers uit te leggen standpunt dat er over de Nu l-optie niet gestemd zou kunnen wor den. Vervolgens veegde Jansen compleet de vloer aan met het GGS-plan. Zoeter kon de wraak nauwelijks zijn. Wat Wit te had gewrocht deugde volgens Jansen - op wie gelijk Kwatta nu aller ogen ge richt waren - zogezegd voor geen meter, hoewel Witte zich voornamelijk had ge baseerd op de door D66 zelf voorge stelde procedures. Hij vond het on voorstelbaar dat Witte met "zulke ram melende, incorrecte en onzorgvuldige voorstellen" durfde te komen. Het reglement zat volgens hem vol fouten en zou zelfs in strijd zijn met de Grond wet. Vanuit het oogpunt van de demo cratie vond hij het voorstel ronduit on verantwoord. 'Verstand' Jansens mokerslagen kwamen de ande re fracties als geroepen. Jan Zwaanen burg (CDA) stelde kort en goed vast dat het gemeentebestuur de burgers een hoop frustratie kon besparen, nadat zijn fractievoorzitter Kees Verheus al eer der had laten weten geen "behoefte" meer te hebben aan een referendum. Neks Blommers (WD) schaarde zich zonder omwegen achter Jansen, "om dat hij er verstand van heeft" en omdat de VVD toch al niets van een referen dum over zo'n complexe zaak als de Structuurvisie had willen weten. Wiebe Meilof (GPV) legde de vinger op een wel heel pijnlijke plek door erop te wijzen dat de raad het D66-initiatief eerder had afgewezen omdat het niet over een concrete zaak ging, en nu het Gemeentebelangen-voorstel eveneens verwierp omdat het wél zo was. "Dat is nu politiek in Soest," schamperde hij. "Wij lopen erg graag weg voor het ne men van besluiten." Leidje Tomassen (Prog. Soest) liet we ten in principe wel voor te zijn, maar Jansen na diens "briljante verhaal" van harte te steunen, en Kees Boerkoel (PvdA) verweet Witte dat hij "als een snel jongetje eerder zijn briefje had in geleverd" dan D66, wat hij oneerlijk vond. 'Linke soep' Harry Witte sloeg terug met de mede deling dat hij nog onlangs met D66 had geprobeerd in kontakt te komen, maar dat daaraan van die zijde "geen behoef te" was gebleken. "Het zou fideler zijn geweest als ze ons wat hand- en span diensten hadden geleverd," stelde hij teleurgesteld vast. Volgens hem had hij D66 niet per se willen aftroeven met de snelle introductie van hun eigen gees teskind, maar leek de tijd er rijp voor te zijn. Hij verweet de andere fracties dat het hun wel érg goed uitkwam dat zijn voorstel "een beetje rammelde". "Dat is heel makkelijk, want de bereidheid tot een referendum was van meet af aan al uiterst gering. Men vond 't linke soep. Vanavond is duidelijk gebleken dat de politiek in Soest vindt dat alleen zij het recht heeft om te bepalen waar en hoe er wordt gebouwd, en dat de burgers nooit zo verstandig te krijgen zijn dat zij een gewogen oordeel kunnen uitspre ken." Hij trok het voorstel onmiddellijk weer in, omdat het volgens hem toch geen zin meer had om te proberen het door de raad te slepen. Jansen wilde op zijn beurt nog wel reageren op Wittes op merkingen, maar burgemeester De Widt voorkwam dat. Het was inmiddels bijna half twaalf geworden. Economie r Economisch en Administratief dagopleiding voor functies in de tratieve, economische, commerciële ■taricle sectoren (met automatische tieverwerking d.m.v. computers), reiding op het beroepsonderwijs AO, Bestuursacademie, opleiding, Nederlands Weten- lijk Instituut voor Toerisme e.d. opleiding voor HA VO- neerden. >e Specialisatie, nieuwe variant van aerciële en secretariële richting met akken Europakunde, telematica, jfscommunicatie v.a. het tweede Bijzonder geschikt voor HAVO- neerden. Commercieel Onderwijs: iagopleiding voor zelfstandig Tle1r ,n de detailhandel en voor aële middenkader-functies in het wen. eiding op verschillende vormen r beroepsonderwijs. >pleidjng voor HAVO- eerden. Differentiatie 'textiel', nieuwe e variant voor zelfstandig onder- et de vakken textiel, :elen, schoeisel, lederwaren en len. 20.00 uur Breugheliaan 5, Naarden (naast hoofdgebouw Stork) 02159 - 4 32 34 (Vervolg van pagina 1.) was gebleken. Wiebe Meilof (GPV) kon zich met alle lokaties wel vereni gen. Günther Plomp (WD) be schouwde de Koningsweg niet als een afrondings- maar als een uitbreidings- lokatie en meende dat de Bosstraat/ Hees pas in het laatste stadium aan de beurt moest komen, als er een oplossing is voor de Ossendamweg. Vrijwel alle fracties vonden dat het Col lege wat al te royaal was met het begrip "trendbreuk" en nagenoeg alle woord voerders legden ook veel nadruk op het belang van sociale woningbouw en de bouw van seniorenwoningen, met name bij Braamhage. Over Zonnegloren ble ken de meningen tamelijk verdeeld. Suggesties Van diverse zijden kreeg het College verder de nodige suggesties aangereikt voor de oplossing van de verkeerspro blemen in de Van Weedestraat en de Ossendamweg en het winkelbeleid. Het CDA drong aan op parkeermeters in de winkelcentra en een rotonde aan de Soesterbergsestraat/Ossendamweg en zag het meest in uitbreiding van de Smitshof, evenals andere fracties. De PvdA lanceerde een initiatief-voorstel voor de sloop van 16 woningen aan de Ossendamweg-noordzijde (tussen het Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid I Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* spoor en Schoutenkampweg), waar door de weg verbreed zou kunnen wor den en er tevens ruimte zou komen voor een busstation. Progressief Soest wilde het parkeren in de Van Weedestraat ei genlijk helemaal verbieden. De WD is voorstander van een tunnel in de Os sendamweg. De meeste partijen von den overigens dat het College maar snel moest komen met een nadere uitwer king van het verkeersbeleidsplan en het winkelbeleidsplan. Het College heeft beloofd daarmee voor juni, als de uit eindelijk besluitvorming moet plaats vinden, naar de raad te komen, en daar is voorlopig het wachten op. Uitlachen In de beantwoording toonde wethou der Jan Visser zich bereid de "baldadig heid" van het CDA over de KE-lijnen te honoreren. Hij bespeurde bij Ge meentebelangen toch "enige waarde ring" en stelde vast dat de raad er wat Zonnegloren betreft deze avond niet uit zou komen. Hij beloofde D66 dat de knotwilgen aan de Stadhouderslaan ge spaard zouden worden, maar gaf nog geen garantie om de nieuwbouw bij Braamhage bij voorbaat tot twee hecta re te beperken. Over de lokaties wilde hij zich nog niet vastleggen op een volg orde en voor de Ossendamtunnel zag hij geen mogelijkheden. "Dat kost 25 miljoen. Ze zullen ons in alle omringen de dorpen uitlachen." Zijn collega Mieke Swinkels liet weten dat alle verkeerssuggesties zouden wor den "meegenomen" bij de voorberei ding van het definitieve Verkeersbe leidsplan. Volgens haar is bij de Ossen damweg de breedte van de weg niet zo zeer het knelpunt, maar het oponthoud bij het begin en het einde. Ze beloofde op korte termijn voorstellen voor de in voering van parkeermeters. In de fout In de tweede ronde kreeg Witte het nog even aan de stok met Visser, die hij ver weet wat al te luchthartig met de kritiek om te gaan. Visser beet terug door vast te stellen dat Gemeentebelangen ook van haar geloof in de Nul-optie was ge vallen, nu Witte akkoord wilde gaan met 450 nieuwe huizen. Visser ging in de fout door te suggereren dat het GGS-raadslid Elske van Gorkum als vertegenwoordigster van Soest geen problemen had gehad met de 1000 wo ningen die "gewestelijk" voor Soest wa ren voorzien. Buregemeester De Widt wees hem, na hevig protest van Witte, terecht. Het was al kwart voor elf - en de agenda was nog op geen stukken na afgewerkt - toen burgemeester De Widt aan de be sluitvorming toekwam. Hij deed nog een aarzelende poging de raad op één lijn te krijgen en hoopte, in navolging van het eensgezinde College, op een unnanieme raadsuitspraak, maar Witte en de zijnen wensten daaraan niet me te werken. Met hun tegenstemmen werd het Collegevoorstel echter zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De gemeente Soest heeft met Jan Haze laar, eigenaar van de galerie en de beel dentuin aan de Bosstraat, overeenstem ming bereikt over de verlenging van het huurcontract van de beeldentuin. De verhuur is voor nog eens tien jaar vast gelegd, mits de gemeenteraad daarmee instemt. Bij de onderhandelingen is o.a. gespro ken over de aanwezigheid van de skate- baan in de directe omgeving van de beeldentuin en de daar geplande par keerplaats. Volgens Hazelaar is er wel veel overlast van "disco-bezoekers", die zich in het weekeinde nog wel eens uitleven op de speelvoorziening. Hij heeft verder geen bezwaar tegen de aanleg van de parkeerplaats, als die maar niet direct aan zijn terrein of de beeldentuin grenst. De gemeente is het daarmee eens. "De combinatie van au toblik en een beeldentuin lijkt ook ons ongewenst," aldus het ambtelijk voor stel. Koningin Beatrix wordt a.s. vrijdag 31 januari 54 jaar. In kringen rond de commissie Minderheden is met verontwaar diging kennis genomen van de voorstellen tot wijziging van de verordening, voorbereid door de afdeling WVC van de gemeente. Eén van de ingrijpendste voorstel len is de commissie voortaan al leen te laten bestaan uit vertegen woordigers van de minderheden en de Nederlandse afgevaardigden hun lidmaatschap te ontnemen. Voor het Nederlandse voorzitterschap maakt de afdeling WVC voorlopig nog een uitzondering: pas op termijn - "als de commissie hieraan toe is" - kan die plaats worden ingenomen door iemand Het aantal inwoners van de ge meente Soest is licht toegenomen. Op de laatste dag van 1991 telde Soest 41.589 inwoners. Dat zijn er 195 meer dan een jaar daarvoor, toen de bevolking afnam. Het geboorte-overschot van 1991 (144) is bijna gelijk aan dat van 1990 (155). Daartegenover staat dat bijna net zoveel mensen in Soest kwamen wonen als dat er naar elders verhuisden. Het aantal vertrekken is met 1.874 acht meer dan het aantal vestigingen (1.866). In 1990 was het verschil nog min 230. Dit alles blijkt uit cijfers van de gemeente. Het aantal woningen steeg van 16.810 naar 16.921. In Soest staan momenteel 14.329 woningen, in Soesterberg 2.592. Een geringe stijging viel waar te nemen bij het aantal woningzoekenden. Op dit moment staan 3.858 mensen geregi streerd, die op zoek zijn naar een ander dak boven hun hoofd. Een jaar daar voor waren dat er 3.845. In 1991 werden 201 huwelijken vol trokken, een stijging van bijna twintig procent. Het aantal echtscheidingen bleef nagenoeg gelijk (67 in 1990,65 in 1991). Er werden 4.574 paspoorten af gegeven. De verwachting is dat dit jaar bijna tienduizend documenten worden verschaft. In het afgelopen jaar werden bovendien 4.606 rijbewijzen vraagd. die afkomstig is uit de mindeheidsgroe- pen. De leden zouden voortaan recht streeks moeten worden benoemd door de raadscommissie Welzijn. In de commissie zitten momenteel zo wel Nederlandse als buitenlandse le den, ofschoon de laatsten numeriek sterker vertegenwoordigd zijn. Vorig jaar werden er van gemeentezijde al voorstellen gedaan om de hele commis sie zo langzamerhand maar eens op te heffen, maar dat stuitte toen op nogal wat verzet bij de commissie zelf en de gemeenteraad besloot anders. De afdeling WVC motiveert de wijzi ging in de samenstelling met een verwij zing naar de Rijksoverheid, waar ad viesorganen voor minderheden ook uit sluitend uit personen bestaan die tot de minderheidsgroepen behoren. Neder landers hebben een verbale voorsprong en zouden een overheersend stempel op de commissie kunnen drukken, vin den de ambtenaren, zodat de minder heidsgroepen afhankelijk blijven. En het is juist zo belangrijk dat ze mondiger en zelfstandiger worden. "Het is belangrijk te weten wat de min derheidsgroepen zelf weten en dat komt het beste tot uiting als de commis sie alleen uit minderheidsgroepen wordt geformeerd," aldus het ambtelij ke advies, dat in dit verband rept van "een commissie voor en door de min derheden". Naar behoefte kan de commissie zich dan nog wel laten bijstaan door alloch tone of autochtone adviseurs uit de di verse plaatselijke instellingen (die nu de Nederlandse leden leveren), vindt WVC, die de vergaderingen structureel of incidenteel kunnen bijwonen maar geen stemrecht hebben. 'Onderonsje' Het voorstel is in en rondom de com missie Minderheden heel slecht geval len. Ook volgens "buitenlandse" leden is er nog geen sprake van dat de Neder landse inbreng in de commissie gemist kan worden, zoals zij - naar verluidt - tijdens een "onderonsje" met de afde ling WVC inmiddels hebben laten blij ken. "Het lijkt allemaal wel heel mooi, zo'n commissie voor en door minderheden, maar in de praktijk stelt dat natuurlijk niets voor. Als de commissie louter uit de leden van de Turkse en de Marok kaanse organisaties gaat bestaan, komt er niets van terecht en wordt hét alle maal alleen nog maar veel moeilijker," stelt een van de Nederlandse betrokke nen. Volgens hem denken zowel de Ne derlandse als de buitenlandse leden van de commissie er heel anders over dan de ambtenaren en zullen zijn zeker niet ak koord gaan met de ambtelijk voorge stelde wijzigingen. De commissie zou de concept-verorde ning gisteravond bespreken. Het stuk komt ook aan de orde in de raadscom missie Welzijn op 12 februari. Soester organisaties en instellingen kunnen meedingen naar de Hein Roet hof-prijs. Deze prijs kan in de wacht ge sleept worden door een project in te dienen dat, op originele wijze, de beste resultaten heeft geboekt met betrek king tot het terugdringen van de crimi naliteit. Het is dit jaar voor de zesde keer dat de ze prijs uitgereikt zal worden. De prij zen bestaan uit geldprijzen. Elk geno mineerd project krijgt in ieder geval f 2.500,- gulden, terwijl de uiteindelij ke winnaar f 15.000,- tegemoet kan zien. Het project kan tot 13 april 1992 wor den aangemeld bij het secretariaat van de Commissie Hein Roethof-prijs, p/a Directie Criminaliteitspreventie, Post bus 20301, 2500 EH Den Haag. Indien men meer informatie over het onderwerp wil hebben, kan men con tact opnemen met mevrouw A. van den Hof, Bureau Bestuurlijke Preventie, gemeentehuis (tel. 93673). Met uitzondering van het CDA is de gemeenteraad akkoord gegaan met een extra subsidie voor stich ting Kindercentra. Uit het over schot van 1990 zal 330.000 gulden worden gehaald voor de aanpas sing van de voormalige huishoud school Emma aan de Talmalaan. Kindercentra gaat dat gebouw huren van de gemeente. De meeste fracties in de gemeenteraad vinden dat de ge meente zelf het pand moet aanpassen, zodat het gebruiksklaar is. Daarom wil den ze dat het college een nieuw raads- In alle beslotenheid heeft vorige week woensdagavond de officiële oprich ting plaatsgevonden van de Vereni ging Soest-Kedzierzyn/Kozle, die eind vorig jaar in opspraak kwam door de ongezouten kritiek van een van haar woordvoerders op de Stichting Jumelage Soest-Kozle, tot dusver het enige "orgaan" dat de banden tussen Soest en haar Poolse zustergemeente gestalte gaf. Volgens WD-gemeenteraadslid Bert Krijger, één van de initiatiefnemers, wilde men eerst zorgvuldig overleggen met de leden van het comité van aanbe veling en de kandidaat-eden over de doelstelling van de nieuwe Vereniging, en over haar activiteiten en structuur, "We wilden ook de publiciteit, die in november vroegtijdig over de vereni- ging-in-oprichting losbarstte, rustig kunnen nabespreken," aldus Krijger, "en daarom was er geen pers uitgeno digd. Dat gebeurt wel vaker bij vereni gingen." Volgens Krijger zijn de iniiatiefnemers nu zeer tevreden over de gang van za ken tijdens de oprichtingsvergadering. De nieuwe club gaat met meer dan 60 betalende leden van start en er is ook van buitenaf al veel belangstelling voor de activiteiten die zij gaat ontplooien. In de dagen na de oprichtingsvergadering werd ook weer een aantal nieuwe leden ingeschreven. De initiatiefnemers kregen van de leden de opdracht de formele zaken af te wik kelen, zoals het "verlijden" van de sta tuten bij de notaris. In maart volgt dan de eerste algemene ledenvergadering, waar het eerste bestuur zal worden ge kozen. Het postadres is tot dan: Vereni ging Soest-Kedzierzyn/Kozle, p/a La- rixlaan 5, 3768 BD Soest, tel. 16959. voorstel zou maken met een financiële onderbouwing. Het overschot wordt normaal gespro ken alleen aangesproken tijdens de voorjaarsnota en de begroting in het na jaar, maar een uitzondering was in dit geval wel op z'n plaats, meenden de fracties die Kindercentra extra geld wil den geven. Tegen zijn zin in, gaf het col lege uiteindelijk gehoor aan het ver zoek. Alleen het CDA stemde tegen. Bart Krol: "Als er onvoldoende geld is, kun nen we dat bij de voorjaarsnota bekij ken. We moeten niet op voorhand extra geld geven. We zijn niet tegen kinde ropvang, maar wel tegen de procedure die nu wordt gevolgd." Medewerkers van de stichting konden evenwel opge lucht ademhalen, want de raad gaf royaal ruim drie ton extra. De middengeleider die de ge meente Soest heeft aangelegd in de Ossendamweg, ter hoogte van de kruising met de Schoutenkamp weg, helpt. Er steken meer voet gangers en fietsers over en de si tuatie is ook een stuk veiliger ge worden. Een en ander blijkt uit het onderzoek van het bureau DHV, dat de effecten van de middengeleider onlangs heeft bekeken in opdracht van de Directie Verkeersveiligheid. De constructie werd er in 1987 aangebracht, omdat het Nationaal Plan Verkeersveiligheid II daarvoor ruimte bood. Over het effect en het functioneren van de voorziening was tot dusver onvoldoende kennis voorhanden. De middengeleider in Soest, uitgevoerd met vrijliggende fietspaden, is er een van vijf voorzieningen waarmee proe ven worden genomen die na enige tijd ook geëvalueerd worden. Gebleken is nu dat de verkeersveiligheid in positie ve zin is beïnvloed en dat het aantal overstekende voetgangers met 36% is toegenomen. Er is dus sprake van een aantrekkende werking. De Werkgroep Verkeer zou willen dat de middengeleider "fietsbreed" weer uitgevoerd. Foto: Goos van der Wilt. Het aantal ernstige conflicten waarbij voetgangers betrokken zijn is volgens het onderzoek gehalveerd, al is het snel heidsgedrag van de passerende auto mobilisten nauwelijks veranderd. De gemiddelde snelheid is nog altijd zo'n 56 a 58 kilometer per uur. Zo'n 85% van de overstekers gebruikt de middengeleider; vroeger was dat 61%. Opvallend is volgens DHV dat er nu ook veel fietsers - met de fiets aan de hand - oversteken, al voeren ze soms wel ongewenste manoeuvres uit, zoals fietsen over het trottoir en het in de ver keerde richting fietsen op de vrijliggen de fietspaden. Verder constateert DHV dat de "popu latie" van de overstekende voetgangers veranderd is. Er worden tegenwoordig relatief veel meer kinderen van 12 jaar of jonger waargenomen. De intensiteit, de samenstelling en het aankomstpa troon van het verkeer op de Ossendam weg zijn overigens nauwelijks veran derd. De gemeente komt eigenaar S. de Koning van camping King's Home aan de Birkstraat niet tegemoet bij diens verzoek om wijziging van zijn kampeervergunning. Volgens het ambtelijk advies levert hij "een staaltje salami-tactiek", en daar wenst het gemeentebestuur niet aan mee te werken. De Koning heeft de gemeente gevraagd de vergunning voor een klein deel van zijn terrein in overeenstemming te brengen met het feitelijke gebruik. Een stukje waar nu parkeren is toegestaan zou aangewezen moeten worden voor "toeristisch kamperen" (voor de plaat sing van mobiele caravans), en een stukje dat die bestemming al heeft zou plaats moeten gaan bieden aan "kam peren" (dus ook voor sta-caravans), want dat gebeurt ook al op ander terrein dat die bestemming heeft gekregen en De Koning zou zich daar t.z.t. zeker op kunnen beroepen. Het ambtelijk advies wijst erop dat des tijds bij de verkoop heel nadrukkelijk is afgesproken dat De Koning niet zou af wijken van het gebruik zoals dat in de vergunning is vastgelegd. Dat gaat al verder dan ooit de bedoeling was, aldus het advies. Als de vergunning wordt veranderd is de planologisch discussie straks achterhaald, vreest men in amb telijke kring. De Koning krijgt nu een net briefje van de gemeente, waarin staat dat de kam peervergunning niet gewijzigd zal wor den. Bovendien moet hij - met onmid dellijke ingang - de gegroeide situatie terugbrengen in de staat zoals in de ver gunning was bedoeld. Uitbreiding komt pas aan de orde bij de voorbereiding van het nieuwe bestemmingsplan Lan delijk Gebied. Bewoners van een huis aan de Burge meester Grothesfraat ontdekten vrij dagmiddag dat aan de achterkant een slaapkamerraam geforceerd was. Ver moedelijk is de dader bij zijn werk ge stoord, want hij nam niets mee.

Soester Courant | 1992 | | pagina 3