M 40-50-60% KORTING >r Verdwenen Soest DOlNKBt iSTANTEN s andere 5 slaap- wefê eulMê3 wen! nieuws Verdwenen Soest hervonden inmitmn' \ortyyoor letMZé'F i OP SOEST t iNSEN ZOALS WIJ!" 475,- 3.495,- Rondje Soest )E ^OETE AAL Nieuwe activiteiten van de WY-Soest Museum Oud Soest Dakwerken Derde-Wereldgroep in vitrine raadhuis Lezers die de ontbrekende infor- mheid, de echtscheiding, alcohol en werk. je ook A/OENSDAG 5 FEBRUARI 1992 SOESTER COURANT Reageer: (030) 33.15^1 Vrijzinnig Proieslants Centrum An, woordnnumer 9089, 3500ZAUaqJ'J ïuislozen! kan veel ellende voorkomen len dubbelbed, wit. met luifbaar onderbed, incl. 2 spiraal- ns.8o x 190 3gg ikant Thomas', wit met telkleuren, excl. hemeltje Slaapkamer Soest', in de kleur Diamant, voorzien van ombouw met o.a. kasten, spiegel en verlichting, compleet door Arie Wandelaar Zoals het er nu naar uitziet kunnen de [dames en heren die ons in de Soester Gemeenteraad vertegenwoordigen een jbrief van mevrouw Wil van Dorres- lleyn tegemoet zien. Tat zit zo. Vil van Dorresteyn (52) heeft het aan stok met de burgemeester en wet houders en ambtelijke adviseurs die dit college souffleren. Op zichzelf na tuurlijk niets bijzonders, ware het niet het hier een kwestie betreft die [{duidelijk maakt waar een bestuurlijk ■groot dorp, als het om de toepassing 'van de spelregels gaat, zich de afme ting van Madurodam aanmeet. ■Tot 1973 woonde Wil in een boeren- Ihuisje aan de Smitsweg, ook wel be- jkend als 'de zoete inval'. Een bijnaam Idie het dankte aan het feit dat de be- Iwoonster tussen lente en najaar vele I jaren aan jeugdige en volwassen pas- I! santen koffie, ijs en ander lekkers te lgen betaling verschafte. Het nuttige en Jhet aangename gingen in deze tak van 1'de horeca' hand in hand. De kleine I bijverdienste kwam in een ver van be- Fneden modaal huishouding goed van I pas, de vrouwelijke ondernemer, niet I direct het type dat voor het geluk ge boren is, had er dikke pret in op deze I wijze tussen de mensen te komen. In 1973 moest Wil van Dorresteyn verkassen. Haar boerenhuisje was een sta-in-de-weg voor een nieuw te bou wen gymnastieklokaal. Vandaar. I Een woonhuis aan de Nieuweweg 105 werd de nieuwe locatie. Een verhui zing, die haar na verloop van tijd deed besluiten de nieuwe vestiging van 'de zoete inval' te sluiten. Een wegomleg- ging hield de omzet tegen, tot twee keer toe werd de met fris gevulde diep vriezer opengebroken en leeggesto- I len. Door veranderde omstandigheden, recht tegenover de Nieuweweg 105 is I een speelveld aangelegd en bevindt zich een skateboardbaan, mag wat Wil van Dorresteyn betreft de ijspret weer beginnen. Ook en vooral een kwestie van noodzaak om, zonder een beroep te doen op de sociale bijstand, brood op de plank te krijgen en te houden. Ze ziet de belangstelling voor het re creatieparkje groter worden en ook het aantal wandelaars dat er een om metje maakt is haar niet ontgaan. De negotie dus weer opgepakt, de ijsvlag wappert weer als teken dat ijs en Wil van Dorresteyn opnieuw onlosmake lijk met elkaar verbonden zijn. Voorlopig zal de diepvriezer waaruit de handel moet komen echter met plannen gevuld zijn. Klein Duimpje wordt door de gemeente als midden stander beschouwd en aangezien het pand Nieuweweg 105 geen winkelbe stemming kent, overlast en vervuiling worden gevreesd, dreigt de ijsvlag halfstok te worden gehesen. Wil van Dorresteyn gaat als alleen staande door het leven. Ze voorziet als interieurverzorgster in haar levenson derhoud en is aangewezen op de in komsten van een 91-jarige, bedlegeri ge kostganger. Ze zou het zo graag wat kalmer aan willen doen. Minder uren buiten de deur maken, meer aandacht schenken aan de commensaal, die ruim een kwart eeuw voor inkomsten en aanspraak zorgt. Maar ja, hoe krijgt ze de bestuursleden van dit dorp door de bocht heen? Volgens Arie staat ze niet met lege handen. In het verleden is er nooit een burgemeester of wet houder geweest die het belang van Soest geschaad zag door de handel van Klein Duimpje. Andere bestuurders, andere normen. In 1992 liggen over last en vervuiling op de loer in de om geving van de Nieuweweg 105, en daar zijn wij met z'n allen terecht aller gisch voor. Blijft natuurlijk wel het gegeven be staan dat overlast en vervuiling vol strekt onbewezen zaken zijn die slechts als denkbeeldig worden opge voerd. Wil van Dorresteyn is aller minst iemand die zielig wil overko men, eerder het type vrouw dat zich de kaas niet van het brood laat eten, in dit geval het ijs niet uit de mond laat val len. Aantoonbaar is dat er in het verle den zowel aan de Smitsweg als aan de Nieuweweg nimmer sprake is geweest voor hetgeen men in de toekomst vreest: overlast en vervuiling. Het zou figuurlijk gesproken 'een zoete inval' zijn als degenen die over de toekomst van de letterlijke 'zoete inval' te be slissen hebben de bewoonster van de Nieuweweg 105 het voordeel van de twijfel aanbieden en daarover binden de afspraken maken. ARIE WANDELAAR Steenhoffstraat 9A, tel. 12075 Vanaf vandaag kan men bij de Soester VW een vakantie in eigen land boe ken, bijvoorbeeld: - wandel- en fietsvakanties, van hotel naar hotel, in iedere provincie; - kano- en fietsvakanties; - culinaire vakanties; - auto-vakanties; - Twentse sagen-arrangement. Ook nieuw zijn: bemiddeling bij bunga low-verhuur, Gran Dorado, Center- parcs en Roompot-recreatie. Inlichtingen en gidsen: VW-Soest, Steenhoffstraat 9A, tel. 12075, maan dag t/m vrijdag 9.30-16.30 uur. Geen enkele foto in de rubriek 'Verdwenen Soest' heeft zóveel reacties opgeroepen als de villa die gesloopt moest worden (15 januari). Een do zijn brieven en zeker tweemaal zoveel telefoontjes, en helemaal niet al leen uit Soest: u moest eens weten hoeveel oud-Soesters er over het hele land verspreid zitten, die nog steeds de Soester Courant lezen! Heel veel reacties, en dus ook veel informatie - maar dat leverde gelijk ook weer een probleem op, want niet alle informatie was gelijkluidend. We hebben heel veel energie moeten steken in het nagaan van alles wat we te horen kregen, wat helaas wel veel tijd kostte (daarom duurde het ook bijna een maand voor u iets te lezen krijgt), maar niet altijd leidde tot een helder beeld. We geven u het verhaal dus naar ons beste weten en met veel dank aan alle informanten, en hopen niet te ver van de waarheid te zitten. Het verhaal begint omstreeks 1922, toen een Hagenaar, rijk geworden in de tabak op Sumatra, voormalig Neder- lands-Oost-Indië, van de Soester ma kelaar Out twee hectare bosgrond kocht. Die grond had Out een jaar eer der gekocht van Aleida Kok, land bouwster, weduwe van Pieter Hartman. Op dat stuk stond ook nog een woning - de foto daarvan drukken we hierbij af - maar vermoedelijk heeft de bewoner daarvan snel het veld moeten ruimen toen de grond een nieuwe bestemming Als burgemeesterswoning hadAnna- Marie een prachtig verzorgde tuin, al was het grootste deel van het terrein nog bos. kreeg. Zo ging dat wel vaker in die tijd. De nieuwe eigenaar, Theodoor Hen drik MacGillavry, nam een Haagse ar chitect in de arm, die een naar Neder landse begrippen zeer ruime villa moest ontwerpen. Verschillende lezers heb ben ons gewezen op de gelijkenis met de villa die (nog altijd) langs de grote weg in Huis ter Heide staat, en die iri 1969 op een Nederlandse postzegel heeft gestaan. Maar die werd (in 1915) ontworpen door R. van 't Hoft, een an dere architect dus, zij het wel uit dezelf de school. MacGillavry moet in 1923 naar Soest zijn gekomen en met zijn vrouw A. de Winter de villa hebben betrokken. De villa stond er als een symbool van mo- De woning die omstreeks 1920 op het terrein langs de Soesterbergsestraat heeft gestaan - weet iemand nog wie er huisde? derne welvaart, en om toch nog wat om handen te hebben deed MacGillavry ook nog wat in automobielen: hij im porteerde uit Engeland buschassis van het merk Guy en had daartoe op de hoek Birkstraat-Van Lenneplaan een garage waar verschillende modellen te zien waren. Helaas echter loopt het verhaal Mac Gillavry niet goed af, want al gauw na de crisis van 1928/29 verloor hij het grootste gedeelte van zijn vermogen. Hij verkocht het huis aan een welgestel de dame, mevrouw Anna-Maria H. Lommen (die in Utrecht een hoeden zaak had gehad), en betrok met zijn vrouw een wat bescheidener villa aan de Bartilottilaan. Het verhaal gaat dat hij uiteindelijk al zijn geld kwijtraakte. Hij overleed in 1949 en zijn weduwe leefde nog tot 1973 in een garage aan de Bartolottilaan. Nazaten had het echt paar niet. Mevrouw Lommen, die waarschijnlijk haar voornaam aan de villa gaf, heeft er negen jaar gewoond en verkocht toen het buiten aan mr. W. A.J. Visser, die in 1937 burgemeester van Soest was ge worden en die het geheel kort daarna overdeed aan zijn vrouw. Villa Anna-Marie was nu dus de burge meesterswoning van Soest en zou dat blijven, ook toen Visser in 1939 werd opgevolgd door mr. A.L. des Tombe. Des Tombe was in die tijd nog niet ge trouwd en bewoonde de villa met zijn moeder, broer en zuster, plus twee dienstbodes. De tuinman, Henk van Oest, woonde in een dienstwoning op het terrein. Hij zorgde voor het om vangrijke buitengebeuren en reed de auto van de burgemeester. De oorlogsperiode liet ook Anna-Ma rie niet onberoerd. Des Tombe werd door de Duitsers uit zijn functie onthe ven en moest ondèrduiken. Het pand werd door de Luftwaffe gevorderd en pas in 1945 keerde het burgemeesters gezin terug op honk. Overigens niet voor lang, want al in de zomer van 1946 werd Des Tombe benoemd tot burge meester van Apeldoorn. Zijn opvolger, mr. S.P. baron Bentinck, vond de villa te groot en vestigde zich vlak er achter in de Vosseveldlaan. Einde van de bur gemeesterswoning-periode van Anna- Marie. De villa, die in de oorlog ernstig geleden had, bleek daarna niet zo makkelijk meer te bewonen, al zag het er van de straatkant allemaal nog erg impone rend uit. In 1949 deed jonkvrouwe Vis ser-de Geer het buiten over aan me vrouw Priem-Wassink uit Soest, maar via verschillende opvolgende eigenaren kwam het in 1952 tot een veiling, waar bij mevrouw W.H.W. Henning-Haan de nieuwe eigenaar werd. Ook haar zou Anna-Marie geen geluk brengen: ze overleed binnen enkele ja ren, wat er mede toe leidde dat haar fo tograaf-echtgenoot het leven niet meer verkoos. Zodat Anna-Marie al in 1954 In de jaren vijftig was het terrein van Anna-Marie een lust voor de Soesters om te zien - afgezien van de periode waarin het pand en tuin slecht werden verzorgd. Steenhoffstraat 13 uffinpnni 3734 BH Soest v Telefoon 02155 - 1 01 15 COPIESERVICE Vergroten Verkleinen Inbinden Plastificeren De opschriften op de huizen luiden: "Tabak u. Cigarren", "Café Condito- rei", en "Gasthof zu den drei Hufei- sen", met helemaal links zoiets als "Fahrrader" - dat kan toch geen ver dwenen Soest zijn? Maar tussen al die vrouwen zijn er ook met kapjes die toch wel heel bekend voorkomen... De foto komt van één van onze lezers en de overlevering wil dat het Soester vrouwen zijn, bezig met een processie in het Duitse Kevelaer. Een processie, dat zou wel eens kunnen kloppen, er loopt een priester bij en de mensen langs de kant accentueren het belang van de ge beurtenis. Maar is er onder onze lezers nog ie mand die iets kan vertellen over deze gebeurtenis, die kan bevestigen dat het om een processie in Kevelaer gaat (of misschien wel juist ontkennen!) Wan neer was het en staan er op de foto nog matie over de toto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! mensen waarvan iemand de namen kent? Kortom: elke informatie is wel kom - bij voorbaat onze dank! installatiebedrijf j. cornelisse bv. PAGINA 15 Telefoon (02155)-1 3014 Als je een bril niet ziet zit ten. maar het eigenlijk niet meer af kan met het blote oog, zijn er tegenwoordig de mooi ste alternatieven. Wat dacht je van lenzen. Een gediplomeerd contactlens specialist als Donker heeft daarvoor de modernste appara tuur in huis. Bij een proefpas- sing kan hij je precies vertellen wat voor jou de mogelijkheden zijn. Het kunnen zuurstofdoor- latende lenzen worden, zachte lenzen of zelfs gekleurde len zen voor een andere kleur ogen. Kies je voor zachte len zen, dan kun je profiteren van het 'Zachte Lenzen Plan'. Voor een vast bedrag kun je dan elk half jaar rekenen op een paar 'verse' lenzen. Maar waar j.e ook voor kiest, lenzen zorgen zonder dat je 't merkt voor een scherpere blik. Dus als je je bril voor gezien houdt, kom dan eens kijken bij Donker. BIJ DONKER IS VEEL TE ZIEN brillen - contactlenzen Winkelcentrum de Smitshof, Smitsweg 30,3765 CT Soest, Bel: 02155 - 18626 Sinds kort is een vitrine in de hal van het gemeentehuis gewijd aan de activiteiten van de Derde-Wereldgroep Soest. De vitrine bevindt zich links van de hoofd ingang aan de wand voor de afdeling Huisvesting. Informatie en foto's worden getoond over het lopende projekt "Comunidade Educacional de Trabelho" in Lins (Bra zilië), dat wordt geleid door de Neder landse Els Koop met medewerking van 22 beroepskrachten en 70 vrijwilligers. De geboden steun bestaat uit het geven van onderwijs, vakopleiding, genees kundige verzorging, voedsel en kleding en les in praktische vaardigheden. De kinderen wonen bij hun ouders. Zij gaan halve dagen naar school. De rest van de dag wordt besteed aan werken op of in het land, de boerderij, viskwe- kerij, weverij, enz. Op dit moment zijn er 250 kinderen in opleiding met een wachtlijst van ruim 400. Er wordt naar gestreefd het projekt geheel zelfverzor- gend te maken. De Derde-Wereld groep Soest wil ook voor 1992 de kos ten van het onderwijs voor haar reke ning nemen (streefbedrag minimaal f 13.000). Voor meer informatie kan men bellen tel. 14622 of 13452; voor Soesterberg tel. 03463-51940. Aan de balie van het gemeentehuis is ook de (gele) algemene informatiefolder over de Derde We- reldgroep Soest verkrijgbaar. De vitrine bevat tevens een kleine selectie uit arti kelen van de Wereldwinkel Soest, ge vestigd aan de Steenhoffstraat 9a. De service-flat 'De Soester Duinen werd om de plek gebouwd waar tevoren de villa had gestaan. Ondanks grote inzet redden de Hobo's het niet en voor de laatste keer wordt er een bestemming gezocht voor Soester bergsestraat 111. Het goed komt in handen van een bouw- en exploitatie maatschappij en dan komt het moment waarop besloten wordt dat de villa niet meer past in deze tijd. Na nogal wat heen-en-weer gepraat valt het besluit: er komt op het prachtige terrein - dat al die tijd zijn volle omvang heeft gehou den, behalve een kleine strook langs de weg die tot fietspad werd - een service flat met 39 wooneenheden. In welk sta dium van de bouw de villa zal worden afgebroken, is nog onzeker. weer een nieuwe eigenaar kreeg, de niet-Soester Van de Wal. Een deel van de jaren vijftig werd de vil la bewoond door de familie Van den Brink, bekend doordat ze in Alphen aan de Rijn het vogelpark Avifauna tot stand hadden gebracht. Het terrein aan de Soesterbergsestraat moet onder hun beheer heel aantrekkelijk zijn geweest, met prachtige struiken, vogels, beelden en gebeeldhouwde banken, maar een echt gelukkige periode is het voor de fa milie niet geweest, onder meer niet doordat vader Van den Brink kwam te overlijden. Opnieuw begon er voor Anna-Marie een slechte periode. Het pand stond lang leeg, drie onduidelijke branden richtten grote schade aan - het monu mentale trappenhuis sneuvelde, even als de schitterende lambrizering - en pas in het begin van de jaren zestig kwam er weer zicht op betere tijden. In 1960 wordt het hele pand opge knapt, de tuin krijgt een grote beurt en de volgende fase in het leven van de vil la kan beginnen: Anna-Marie wordt vakantie- en conferentie-oord en gaat De Wiekelaar heten. Het grote huis wordt opnieuw ingedeeld en inclusief de bijgebouwen kunnen er wel twaalf gezinnen verblijven, onder leiding van het echtpaar Hobo, dat op de Veluwe zijn sporen had verdiend in het vakan tiewezen. getekend heeft voor de flat. Het gezin Van Ommen - hij kwam als architect bij Van Wijk - mocht er wonen totdat Soest een woning beschikbaar stelde. Dat zou bijna drie jaar duren. Mevrouw van Ommen is een van de weinigen die een werkelijk gelukkige periode in Anna-Marie (de oude naam is weer in gebruik genomen) heeft ge had, ondanks het feit dat 'het geheel ontzettend in verval was'. "Van al de glorie was niets meer over, alleen de parketvloer. De centrale verwarming deed het niet meer en de keuken was zo Nog eenmaal leek de villa op te bloeien, in de jaren zestig. Nog stonden er de prachtige bronzen lantaarnsde marmeren banken - waar zouden die nu zijn? jonge vrouw wonen. Ook zij hebben er positieve herinneringen aan - hun eer ste kind werd er geboren - waarschijn lijk ook het enige kind dat binnen de vil la het leven zag. Norbert Schalkx is van 6 juni, en 17 november moeten ook de ze laatste bewoners de villa verlaten. En daarmee valt dan het doek voor een ge- De flat zal in feite óm de villa worden gebouwd, en er is nog even sprake van dat de villa als werkpand zal blijven staan tot de flat is voltooid. Zo is het niet gegaan - al in een eerder stadium zal het bijna een halve eeuw oude gebouw te gen de vlakte worden gehaald en de machtige kelder (onder het hele pand) worden opgevuld. Maar vóór het zover is zullen er, na el kaar, nog twee gezinnen in Anna-Marie verblijven. Gezinnen van employés van het architectenbureau Van Wijk, dat groot dat we die niet gebruikt hebben. Trouwens, alles was gigantisch groot..." Maar de grote tuin, het bos, de vijvers, dat alles vergoedde de ongemakken van het pand zelf. In 1967 kunnen de Van Ommerens een 'echte' woning betrekken, en opnieuw staat Anna-Marie leeg. Dan, tot slot, in 1969, mag tekenaar Schalkx er met zijn De laatste dagen van de markante vil la - eind 1969 gaat het pand tegen de vlakte. bouw dat zo markant is geweest dat het ook nu nog zoveel Soesters tot reacties heeft gebracht. Voor alle mensen die ons beetjes informatie voor dit verhaal hebben aangedragen, onze grote dank!

Soester Courant | 1992 | | pagina 15