Hamlappen 149 KORTING: 10%! auto smeeing Commissie Minderheden woedend over plan om Nederlanders te wippen ,ond Verkeersborden doelwit van vandalen Doyenne Du Commice handperen Het volle p voor huis m Soest gaat monumentale linde verplanten f 1 >1 Vi i j r> Voor een gratis abonnement op de wekelijkse woninggids. De Vlijt Overweg Molenstraat tijdelijk gesloten HET VLEESCENTRUM 19?° 6?° 22?" Eurosport en Discovery/Kindernet Twee tv-kanalen erbij op kabel Openlijk wantrouwen over ambtelijke 'procedurefouten' 3 Actueel 5 Actueel Dodelijk ongeval op werkterrein Dader van snelkraak Zuidpromenade gevat Verzorging aangifte-biljet INKOMSTENBELASTING C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT HS -HendrikSmit WAS1EL STEITNIR x X X u E x SI® 8 Varia 19 Welzijn Inbrekers sloopten muur bij de buren Politie verijdelt monsterkraak Soesterberger gepakt met vals kenteken Spectaculair en milieuvriendelijk karwei Karatepak gestolen 70e JAARGANG NO. 23 Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 NSDAG 5 FEBRUARI 1992 Abonnement per halfjaar f 13,- Buiten Soest per half jaar f26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG Spelerswisselingen bij dames Stam/SoVoCo. WZ'49 rond met Visee. Wie worden sportman en sportvrouw van het jaar? Reünie kinderboerderij slaat aan. Een ouwe plant moet je niet ver potten, luidt een bekend gezegde, maar bij de gemeentelijke afdeling Groen hebben ze daarover heel andere gedachten. Dat geldt al thans voor een momumentale lei linde in het plan Klein Engendaal. constateerde dat er een deur was gefor ceerd van een kantoor, waaruit echter niets was weggenomen. Bij het verdere onderzoek ontdekte de politie echter dat er een complete muuur was gesloopt, die het Forbo-ge- bouw scheidt van het naastgelegen be drijfspand van Hitachi (fabrikant van o.a. televisie- en video-apparatuur), waarbij de daders gebruik hadden ge maakt van een zgn. "stempel", zoals in de bouw wordt gebruikt. Er was inmid dels een gat gemaakt van enkele vier kante meters en de daders waren ken nelijk nog bezig geweest met het slopen van een andere muur. Er werd niemand aangetroffen, zodat men aanneemt dat de daders de politie hebben horen aankomen en vermoede lijk via het dak zijn gevlucht. Een groot scheeps onderzoek bleef zonder resul taat. Mogelijk was de roldeur geopend voor een elders klaarstaande wagen, waarin de spullen hadden moeten wor den afgevoerd. De daders waren het "buur"-gebouw in eerste instantie via een lichtkoepel binnengedrongen. De boom moet eigenlijk weg, en dat is zonde. De oplossing is even simpel als spectaculair, en nog mi lieuvriendelijk ook: verplanten dus. De inpassing van bestaande, oude (en waardevolle) bomen speelt bij woning- MAKELAARDIJ O.G. KERKSTRAAT 84 SOEST TELEFOON: 02155-16824 Foto: Johan van Beek. bouwplannen tegenwoordig een be langrijke rol. Ook bij de verkaveling van het plan Klein Engendaal is daar mee zoveel mogelijk rekening gehou den, maar soms lukt dat nu eenmaal niet. Verplanten is dan een alternatief, al vereist dat wel een heleboel natuur- en cultuurtechnische kennis van zaken. Bij "Groen" hebben ze die in huis, en daarom durft men het karwei wel aan om de 80 jaar oude leilinde bij het voor malige huis van mevrouw Schelvis aan de Winterkoning een ander plekje te geven, ondanks zijn hoge leeftijd. Er is naarstig gezocht naar een geschikte lo- katie, en die is gevonden in een nabije groenstrook bij de in aanbouw zijnde woning Winterkoning 98. De toekom stig bewoners zijn het er helemaal mee eens; de bijzondere waarde van de lei linde was hun ook al opgevallen. Als de weersomstandigheden en ande re voorwaarden gunstig zijn zal de afde ling Groen zich van deze spectaculair erj milieuvriendelijke taak gaan kwij ten. Dat duurt misschien nog een poos je* In verband met werkzaamheden aan de spoorwegovergang Molenstraat is de overweg van zondag 23 februari 24.00 uur tot maandag 24 februari 05.00 uur voor alle verkeer in beide richtingen af gesloten. vloertegels - plavuizen - natuursteen Neptunusplein 13 Amersfoort - tel. 033-755865 DEZE WEEK BIJ 1 Altijd kwaliteit en betaalbaar. 1 BIEFSTUK botermals per kilo ROLLADE populair per kilo R1BEYE-STEAK per kilo Birkstraat 49 Soest Telefoon 02155 - 1 24 77 Op woensdag 5 februari wordt de Centrale Antenne Inrichting in de gemeente Soest uitgebreid met twee extra kanalen. Vanaf die da tum is op kanaal 45- Eurosport te vinden en op 28+ Discovery Chan- nel en Kindernet. Signaal-onderbrekingen Voor het zover is, vinden er echter in de komende dagen ombouwwerk- zaamheden plaats. Daardoor kan het signaal korte tijd (ca. 20 minu ten) onderbroken worden. Tot 5 februari is in de wijken waar de apparatuur is omgebouwd op de be treffende kanalen een testbeeld te Nederlands of Engels? Kindernet zendt Nederlandstalige kinderprogramma's uit van 07.00 tot 09.00 uur op 28+. Op datzelfde kanaal zendt Discovery Channel van 16.00 tot 24.00 uur populair weten schappelijke documentaires uit. De ze zijn Engelstalig, maar worden voor ca. 70 tot 80% in het Neder lands ondertiteld. De sportzender Eurosport is op ka naal 45- meestal te beluisteren in het Nederlands, maar met een stereo-te levisietoestel is te kiezen voor Ne derlands of Engels. Nieuwe zenderoverzichten zijn ver krijgbaar bij het REMU-regiokan- toor in Soest. dealer voor Amersfoort, Soest en omstreken Moedwil of misverstand? Met die vraag is - heel in het kort - de affaire beschreven die zich in de afgelopen dagen heeft afgespeeld rondom de commissie Minderheden en die leidde tot een fikse aanvaring tussen de commissie en de gemeente, of liever: de ambtelijke afdeling WVC. Inzet van het conflict: de verordening op basis waarvan de commissie in de toe komst moet gaan functioneren, sinds de gemeenteraad heeft besloten dat zij vooralsnog mag blijven bestaan. De aanleiding: de concept-verorde ning die de ambtenaren van WVC hebben opgesteld - waarin met name wordt voorgesteld de Nederlandse leden te wippen - en die op dat uiterst gevoelige punt sterk afwijkt van wat de commissie zélf (unaniem) heeft voorgesteld. Vooral de gevolgde procedure bleek de commissie zeer te vertoornen. Kun je een minderheden-commissie "regelen" waarin uitsluitend de min derheden zelf stemrecht hebben - met als motief dat ze dan gevrijwaard zijn van overvleugeling door de verbaal nu eenmaal beter toegeruste Nederlanders - óók als die minderheden dat zelf hele maal niet willen? Wie overvleugelt nu wie? Over deze kwestie moet de Soester politiek binnenkort een soort Salomo'- s-oordeel uitspreken. Pas in maart stelt de raad een nieuwe verordening vast. De commissie heeft zich daarover zes maanden het hoofd gebroken en een volgens haar uitgewo gen voorstel gedaan aan het gemeente bestuur. Het College van B. W. heeft zelf (wijselijk?) nog geen standpunt in genomen en laat zich - met name over het heikele punt van de samenstelling - eerst graag adviseren door de (politie ke) raadscommissie Welzijn. Die verga dert daarover op 12 februari en kreeg van WVC alleen haar eigen ambtelijke concept voorgeschoteld, waarin de ver anderingen alvast maar waren opgeno men, met voorbijgaan van het eigen voorstel van de commissie, die zich door de hele gang van zaken dan ook volledig gepasseerd voelde. "Een foutje," liet secretaris Inge Hogenbijl, die tevens de minderheden-ambtenaar van WVC is, de uiterst "geladen" com missie vorige week weten. Gemeen H. Yilmaz (Turks Comité) onder streepte vorige week nog eens dat hij het "gemeen" had gevonden dat dat ge sprek buiten de Nederlanders om had plaatsgevonden. "Zo'n gedachtenwis- seling hoort in de héle commissie thuis. Dit is geen manier van doen." Hij maakte er bovendien ernstig bezwaar tegen dat de protesten nog nergens wa ren vastgelegd, zodat ook de raadscom missie Welzijn geen kennis kon nemen van de bezwaren. De voltallige commissie Minderheden viel vervolgens over de door WVC ge volgde procedure heen. Voorzitter Dik Stroband maakte duidelijk dat hij zich volstrekt had gedistantieerd van het "onderonsje" en dat ook hij onaange naam verrast was door het ambtelijk concept, waarin het roer volledig werd omgegooid. Hij beschouwde de rond zending van het omstreden stuk aan de raadscommissie, zonder eerst de com missie Minderheden in te lichten, als een "uitermate onvriendelijke daad". Op zijn voorstel besloot de commissie een extra vergadering te wijden aan de inhoud van het WVC-advies, en nu al leen te spreken over de gang van zaken. In de discussie klonken in vele toonaar den woede en ergernis, omdat de com missie zich door het opzetje van WVC pijnlijk genegeerd voelde. Zij had im mers formeel geen weet van de ideeën die binnen de ambtelijke afdeling leef den en de stukken waarin ze waren vast gelegd waren niet eens verspreid. Stro band liet zelfs weten zich door de ge meente "gedesavoueerd" te voelen. "Geen opzet," verdedigde Inge Hogen bijl zich nog, maar de commissie liet zich daardoor absoluut niet overtuigen. Volgens sommigen was de onzorgvul digheid waarmee met de hele procedu re was omgesprongen een regelrechte schande. 'Scenario' Yilmaz was het felst in zijn protest: "Het lijkt erop dat er ergens in de ge meente een secenario is geschreven om de commissie zó uit te kleden, dat ze binnen een jaar kan worden opgeheven. Zo wordt ons alsnog de nek omge draaid." Ook uit andere reacties kwam naar voren dan men de onzorgvuldig heden aan de zijde van WVC (en in het verlengde daarvan mogelijk het College zelf?) nauwelijks meer als ongelukkige incidenten wenste te beschouwen. Se cretaris Inge Hogenbijl, op wie nage noeg aller verontwaardiging zich leek te ontladen, zat er dan ook niet ver naast toen ze aan het slot vaststelde dat ze, omdat de commissie de "vergissingen" niet voor zoete koek wenste te slikken, een sfeer van openlijk wantrouwen proefde. De commissie weersprak dat ook niet en besloot voorlopig niet inhoudelijk op het ambtelijk concept in te gaan, maar daartoe een extra vergadering uit te schrijven. Die vond maandagavond plaats (zie het verslag elders in deze krant), zodat de politieke commissie Welzijn er nog tijdig kennis van zou kunnen nemen. 'Minderheden'' verwijst amb telijk voorstel grotendeels naar de prullenbak. Noodkreet: Help Kroatië! Katholiek Vrouwengilde 30 jaar. In Soesterberg is maandagmiddag een 23-jarige man uit Bameveld tij dens een bedrijfsongeval om het le ven gekomen. Hij raakte met zijn hoofd beklemd tussen een voertuig en een aanhanger. Hij was op slag dood. Het ongeluk gebeurde rond vier uur op de Willem Stuutlaan. De man wil de de aanhanger aan het voertuig koppelen. Beide voertuigen stonden op een helling. De triangel van de aanhanger schoof echter onder de koppeling. Het voertuig rolde door, waarna de man bekneld raakte. Er wordt een onderzoek ingesteld. De politie van Utrecht heeft na enig speurwerk een 28-jarige inwoner van Zeist aangehouden, die wordt verdacht van een "snelkraak" in een herenmode zaak aan de Zuidpromenade in Soest. Daar werd in november j.1. voor dui zenden guldens aan kleding gestolen. De man werd in Soest verhoord en be kende, nadat hij eerder al had opge biecht dat hij twee dagen eerder in Zeist de auto had gestolen waarmee hij de snelkraak uitvoerde. (ook T-biljet) - Redelijk tarief. Ook verzorging BOEKHOUDING en alle bijbehorende belasting formaliteiten. Tevens bemiddeling: persoonlijke lening/financiering/continu kredieten. Administratie- Financieringskantoor N. J. KONIJN De Akkeren 18 - 3762 AS Soest Telefoon 02155 - 1 26 71 grof of fijn 3 stuks c-noo De Mitsubishi Colt 1.3 GL van 26.545,- voor 23.890,- Eigenlijk zouden we met zó'n korting de achterkant moeten weglaten, of misschien wel het dak of de luxe GL uitrusting. Maar omdat in maart de opvolger zijn opwachting maakt, staat de Mitsubishi Colt 1.3 GL nu bij ons, voordeliger dan ooit, voor*, 23.890,-. Want wij houden nu eenmaal niet van half werk! A MITSUBISHI De Gestaalde Perfektie. Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is PETERS Makelaars Bel 02155-16251 s MAKELAA R D l| OP M ft H T BURG GROTHESTRAAT 32 SOEST-TEL. 02155-11304 5? A N G N K_ W E Telefoon: 02155 - 19600 Koningsweg 14, Soest, tel.: 02155-13227 De Soester politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag een monster- kraak op het Soester industrieterrein weten te voorkomen. De daders wer den tijdens hun werkzaamheden ge stoord en wisten te ontsnappen. Tijdens de surveillance over de Kost- verlorenweg werd de aandacht van de politie omstreeks kwart voor drie ge trokken door een openstaande roldeur bij het gebouw van de Forbo-tapijtfa- briek. De politie ging naar binnen en Soestse 'Met Glans van de Schans'. De politie heeft vrijdagmorgen een 24-jarige Soesterberger aangehouden op verdenking van de vervalsing van zijn auto-kenteken. De man bleek op zijn nummerplaten een L te hebben ver anderd in een E. Bij het verhoor beken de hij op deze wijze de belasting te heb ben willen ontduiken. Er werd proces verbaal opgemaakt. Om het allemaal nog erger te maken was er medio januari ook nog een soort "onderonsje" geweest van WVC met alleen de buitenlandse organisaties die in de commissie vertegenwoordigd zijn, om te polsen hoe zij tegenover de nieu we samenstelling zouden staan. Die lie ten overigens toen al duidelijk weten dat ze absoluut niets voelen voor een uitsluitend "buitenlandse" commissie, zoals WVC wil, en dat ze zich helemaal niet overvleugeld voelen door de Ne derlanders. Een 15-jarige Soester meldde de politie vorige week de diefstal van zijn sporttas met karatekleding. Die was ontvreemd uit een sportschool aan de Parallelweg. Verkeersborden zijn in het weekeinde doelwit geweest van vandalen. Met name op de Ossendamweg werd een aantal borden gedraaidomver getrokken of ontwricht. De politie tast in het duister en werd maandag pas op de hoogte Foto: Johan van Beek. gesteld door de gemeentelijke dienst. De borden werden overi gens maandag al vervangen. De schade loopt in de duizenden guldens.

Soester Courant | 1992 | | pagina 1