fCcJr/v LSUS~) Natuur p§r /Tl arttóhocK [CÜL TUBE WELZIJN! f idem V Turkse volksdanscursus in 'Dorpshuis' At L Les ook toegankelijk voor Nederlandse jeugd Pinda-automaat uit C-drie gestolen Voordeel en andere verrassingen Praatpaal-disco voor tieners aantrekkelijk met '12+ pas' Luchtvaartexpositie in 't Zwaantje maand langer open Weefkring Soestdijk exposeert Zaterdagavond in C-drie PVO en Chorus Line'in concert' REDAKTIE SOESTER COURANT Kinderboerderij De Vrije Teugel retoerboetieh Andere aanvangstijd Flint-voorstelling Chakra-cursus Ontmoeting tussen Turkse vrouwengroep en Vrouwen voor Vrede ^v NNereldH/inkel Utrechtse kunstenaar in Mexico Avond over erfrecht Plattelandsvrouwen Soester Courant - Reclamekrant Expositie 'Landgoederen' in raadhuis IVN-wandeling in het Baarnse Bos 'La captive du dései 'Delicatessen' Plankeniers spelen 'Herfst in Riga' Lort-uitdaging Zo i ondernemers ka ESa v::": '=- I Vliegoefeningen Leer in één maand solliciteren bij Trema *87 Tuinbouwverenigin 't Nut vergadert Open huis Sociale Verzekeringsbank WOENSDAG 5 FEBRUARI 1992 SOESTER COURANT PAGINA i G 3 1-tDMUr Cultureel Creatief Centrum Willaerstraat 49, tel. 22188 Indonesië In maart wordt landelijk weer de jaar lijkse Boekenweek gehouden. Het the ma is: "Het prachtig rijk van Insulinde", een regel van Multatuli, waar hij Indo nesië mee bedoelde. Ook de SLAS (Sa menwerking Literaire Activiteiten Soest) zal het een en ander organiseren in de 'week', die van 10 tot 21 maart duurt, zoals een gezamenlijke activiteit op vrijdag 13 maart in Artishock. Daar is de schrijfster Mischa de Vreede uitge nodigd voor een gesprek en is er een film van onze vroegere plaatsgenote (Soesterberg) Marion Bloem te zien. Maar voordat de bezoekers kunnen kij ken naar de film en praten met de schrijfster kan eerst nog genoten wor den van een overheerlijke rijstmaaltijd. Een uitgebreid programmaoverzicht zult u kunnen lezen in een aparte folder, waarin teven informatie over de toe gangsprijzen zal staan. Naast deze gezamenlijke activiteit zul len de verschillende instellingen ook apart aandacht besteden aan Indonesië. Zo zal er weer een groot boekenfestival worden georganiseerd, er zullen ver schillende boekententoonstellingen zijn en door C-drie wordt zelfs een apart festival aan het thema gewijd. Op 14 maart, van 14.00 tot 22.00 uur, zal C-drie in het teken van Indonesië staan: er komen Balinese danseressen, een foto-explositie, dia- en videopre sentaties, workshops voor kinderen en volwasenen en 's avonds de Indonesi sche muziekgroep Suara Istana. Er ko men vitrines met typisch Indonesische attributen, boeken en folders, waaron der reisfolders. Kortom, in een gezellige ambiance veel activiteiten rond het the ma "Het prachtig rijk van Insulinde". Weefkring Soestdijk Heel vaak bestaat de maandelijkse ex positie in het expocafé van C-drie uit te keningen of schilderijen. Voor de maand februari hebben we eens iets ge heel anders: De weefkring Soestdijk komt laten zien wat zij zoal maakt en waar zij zoal mee bezig is. De expositie van de weefkring Soestdijk loopt van 1 tot en met 27 februari en is dagelijks (behalve 's zondags) te bezichtigen. Kinderbios Op vrijdag 14 februari is in de kinder bios een leuke tekenfilm voor de jonge re kinderen te zien. Het is een prachtig getekende sprookjesfilm met het oude Rusland als onderwerp. Het sprookje gaat overeen arme maar slimme jongen die van de koning allerlei moeilijke op drachten moet uitvoeren. Gelukkig be zit Iwan een paardje dat kan toveren. Samen lukt het wel en aan het eind mag Iwan zelfs met de prinses trouwen. Het gebochelde paardje begint om 15.45 uur en duurt 75 minuten. De film is geschikt voor kinderen vanaf 5 jaar en de toegang is f 2,50. Cabaret 'Yoghurt' Dit is een voorstelling voor jonge men sen, maar met een thema waar ook ou deren zich heel goed in kunnen vinden. De titel "Yoghurt" wordt pas duidelijk aan het eind van het programma, en dat verklappen we hier dus ook niet. In een doorlopend verhaal wordt een heel se rieus thema aangeboord. Iets waar we allemaal wel eens mee te maken hebben of mee zullen krijgen. Maar Robert Brouwer heeft dit thema verpakt in een programma vol nonses, rare typetjes, bizarre verhaalswendingen en kostelij ke grappen. En het thema? Frits, een doodgoeie veertiger, overdenkt zijn eindeloos saaie leven. Wanneer hij per ongeluk zijn vrouw vermoordt, beseft hij dat het nu de allerlaatste kans is om aan de sleur van alledag te ontsnappen. Maar voordat Frits aan de yoghurt toe is, zult u als bezoeker al vele malen in la chen zijn uitgebarsten. Robert Brouwer is te zien op 27 februari, 20.00. Wordt verwacht: februari: expositie weefkring Soestdijk 14 februari: bios: Het gebochelde paardje 27 februari: Robert Brouwer met "Yoghurt" 28 februari: bios: Vincent en ik 3 maart: jeugdtheater Spelbeeld met "Niels" 6 maart: bios: Ronja de roversdochter 14 maart: Festival "Indonesië Pro memorie: C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 tot 12.30 uur, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur; op zaterdag van 15.00 tot 23.00 uur. Op zondag is C-drie gesloten. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49,3766 CP in Soest en telefonisch te be reiken onder tel. 02155-22188. RADIO SOEST FM 105.9 MHz/97.0 MHz (kabel) De Vangrail, tel. 17615 Het Kruispunt, tel. 21987 De Praatpaal, tel. 19546 De Vangrail Nachtegaalweg 8C, tel. 17615. Creatief voor volwassenen Elke donderdagmiddag (13.30-15.00 uur) worden er onder het genot van een kopje koffie of thee leuke decoraties ge maakt voor in en om het huis. De kosten zijn f 1,50, excl. materiaal. Trichem Trichem (stoffenverf) is geschikt voor vele materialen, dus niet alleen voor stof. Wie zin heeft om deze leuke verf techniek te leren kan op dinsdagmor gen (10.00-11.30 uur) meedoen aan deze cursus, die zes weken duurt en f 22,50 kost, excl. materiaal. Informatie/opgave: tel. 17615. Opnieuw is in het Turks sociaal-cultu reel centrum aan de Smitsweg - beter bekend als het Turkse "Dorpshuis" - vorige week een cursus volksdansen voor de jeugd van start gegaan. De cur sus staat onder leiding van Turgay On- atli en wordt op vrijdagmiddag/avond gegeven. Ook Nederlandse jeugd is welkom. De 8-12-jarigen oefenen tussen half vijf en zes uur; van zes tot zeven uur zijn de 12-18-jarigen aan de beurt. Er worden diverse Turkse volksdansen geoefend, uit allerlei landstreken. Er zijn inmiddels twee lessen gegeven, maar wie nog mee wil doen is hartelijk welkom. De lessen zijn gratis en wie eens een kijkje wil komen nemen kan elke vrijdag in de zaal van het centrum Turgay Onatli oefent met de kinderen hier de Dokuzlu, een dans uit het zuid oost-Turkse Gaziantep. aan de Smitsweg terecht. Turgay Onatli is in opleiding voor onderwijzer en spreekt goed Nederlands, dus de ver staanbaarheid hoeft geen probleem te zijn. De medewerkers van C-drie moeten een nieuwe pinda-automaat kopen. Een dergelijk apparaat werd uit het ge bouw aan de Willaertstraat gestolen. Een man uit Bussum deed daarvan aan gifte. De Praatpaal, het buurthuis van de stichting Welzijnswerk Soest aan de Smitsweg, introduceert een voor Soest nieuw fenomeen: de pas", speciaal bestemd voor de regelmatige disco- De op 9 december door burgemeester De Widt geopende expositie van goua ches van historische Fokker-vliegtui gen, gemaakt door beeldend kunste naar Serge Stone, is dank zij de welwil lende medewerking van de NV Ko ninklijke Nederlandse Vliegtuigenfa- briek Fokker nog een maand langer te zien in restaurant 't Zwaantje te Soes terberg. Ook het unieke, speciaal voor het jubileum "80 jaar Luchtvaart en Oranje" door Serge Stone gemaakte schilderij "Het eerste koninklijke be zoek aan het Vliegkamp Soesterberg" zal nog een maand langer worden ten toongesteld. Fokker heeft nu definitief toestemming gegeven de gouaches van historische Fokker-vliegtuigen tot begin maart in 't Zwaantje te exposeren. De fraaie goua ches van de legendarische vliegtuigen staan afgebeeld in het boek "Fokker Verkeersvliegtuigen", terwijl in de Zwanenzaal een zestal gouaches van historische militaire Fokker-vliegtui gen wordt tentoongesteld, die zullen worden afgebeeld in het 1993/94 te verschijnen boek "Fokker Militaire Vliegtuigen". Luchtvaartsfeer Restaurant 't Zwaantje, dat vanaf het begin van de Nederlandse Luchtvaart banden heeft met de vliegerij op Soes terberg, wil weer meer aandacht schen ken aan de Nederlandse luchtvaart in het algemeen, onder andere door het organiseren van luchtvaartexposities. In maart wordt dan ook weer een nieu we tentoonstelling opgezet met lucht vaart-kunstwerken van Inge Krassen- burg. Ook ligt het in de bedoeling in de herfst een expositie met luchtfoto's van de bekende luchtfotograaf Ger Middel koop te organiseren. De huidige expositie van gouaches van historische Fokker-vliegtuigen en het prachtige schilderij "Het eerste konink lijke bezoek aan Soesterberg" is tot be gin maart te zien in 't Zwaantje, Rade- makerstraat 2, Soesterberg. Per CN-bus met onder andere lijn 52 te be reiken (halte 't Zwaantje). Van 1 t/m 27 februari is in C-drie prachtig werk van de weefkring Soest dijk te zien. De weefkring wordt ge vormd door een zeer hechte groep weefsters, die al tien jaar actief zijn. Er is in deze jaren dan ook een duidelijke ontwikkeling naar het fijnere werk te zien. Elke maand komt de groep bij el kaar en worden er ervaringen uitge wisseld en werken gekritiseerd. Ook zijn ze lid van de FLWK (Federatie Landelijke Weef Contact), die vier keer per jaar een blad uitbrengt. Daarnaast organiseert deze federatie jaarlijks een landelijke bijeenkomst, waarbij deelne mers hun werk kunnen tentoonstellen door het houden van lezingen en/of dia voorstellingen. Als afsluiting wordt er vaak een modeshow gehouden van zelf geweven kleding. Dan is er ook het contact in de regio, die de weefkringen uit de provincie Utrecht, het Gooi en een deel van Gel derland omvat. Afgevaardigden van de hierbij aangesloten weefkringen komen regelmatig bij elkaar voor onderlinge uitwisseling, het organiseren van rei zen, cursussen, doe-programma's enz. Het werk dat in de expo-ruimte te be zichtigen is, is zeer uiteenlopend: kle ding, gebruiksvoorwerpen zoals stoel- bekleding en gordijnen, maar ook tas sen en wandkleding, en grove vodden- kleden. Vloerkleden, lopers en andere nuttige zaken zorgen voor de variatie in het werk. De expositie is voor iedereen vrij toe gankelijk tijdens de openingstijden van C-drie. De openingstijden zijn van ma. tot vr. van 8.30 - 23.00 uur en op zater dag van 15.00 - 23.00 uur. "Een koor en een harmonie-orkest kunnen best samen", heeft muziek vereniging PVO gedacht bij de voor bereidingen van het concert 1992. En zo staat Chorus Line naast het concert van PVO op zaterdag 8 februari op de planken in cultureel centrum C-drie. PVO - een goede bekende in Soest - heeft voor deze avond een gevarieerd programma samengesteld. Muziek stukken als "Linz Symfonie" van W. A. Mozart, in een arrangement van Willy Hautvast, en de "Radetzky-mars" van Strauss, worden in een vlot tempo afge wisseld door de "Caisson Song" van E.L. Grüberen "Benidorm" van Rendy Beek. Licht-klassiek en populair: beide staan op het programma van PVO. Het 50-man sterke orkest staat ook nu weer onder leiding van Piet Daalhuisen en garandeert een plezierig concert met de nodige verrassende variaties. Daarnaast presenteert Chorus Line zich als veelbelovend populair zang koor. Chorus Line is ontstaan uit het verplegend en ander personeel van zie kenhuis Zonnegloren in Soest. Sinds 1986 bestaat het repertoire uit popmu ziek van o.a. John Lennon en The Car- penters, maar ook een compositie van Mendelssohn is bij dit jonge en enthou siaste koor te beluisteren. Chorus Line wil zich in de naaste toe komst ontwikkelen tot één van de voor aanstaande amateurkoren in Midden- Nederland. Zo'n 60 zangers en zange ressen en een enthousiaste Paul-Michèl Tijssen als dirigent zijn er klaar voor. Tijdens het PVO-concert in C-drie zal het koor muziekstukken als "Woman in Love", 'Alexander's Ragtime Band" en "Seventy six trombones" vertolken. En dan... het kan haast niet anders, zullen PVO en Chorus Line samen "Give us peace" en "The Elvis Selection" ten ge hore brengen. Variatie en verrassingen Zoals eerder gezegd: variatie en verras singen genoeg tijdens dit concert. En na de pauze klinkt natuurlijk de originele blaasmuziek van "De Eemlander Blaaskapel". De kap - samengesteld uit zo'n 16 doorgewinterde PVO-muzi- kanten - brengt onder leiding van Joop Oversteegen nummers als "Little Brown Jug", "Western Parade" en "Polka ze Stra ni". Het "unieke" concert van Blaaskapel, Chorus Line en PVO begint om 20.00 uur precies. Vanaf 19.30 uur is de grote zaal van cultureel centrum C-drie open voor belangstellenden. En ook nu is de toegang gratis. gangers onder de tieners De pas biedt voordelen en verrassingen Vanaf deze maand wordt de pas uitge reikt voor een bedrag van vijf gulden. De discogangers krijgen op vertoon daarvan een gulden korting op de en tree en betalen dus twee in plaats van drie gulden. De eerstvolgende disco wordt op zaterdag 8 februari gehouden. In de toekomst komen er nog meer acti viteiten, die met een pasje voordeliger zijn voor de tieners. Na vijf discobezoe- ken is de prijs van de 12+ pas al "terug verdiend", maar 12+-leden krijgen ook voorrang als er op kamp wordt gegaan en bij andere evenementen. Het nummer van de pas werkt ook als lotnummer. Bij een feest kan zo'n num mer bijvoorbeeld getrokken worden en dat levert de eigenaar dan een extra ver rassing op, zoals een gratis discobezoek of een cadeautje. De 12+ pas kan vanaf 8 februari wor den aangeschaft en geeft al direct een gulden korting op de disco. Wie hem hebben wil, moet wel twee pasfoto's meenemen. Kantooradres: Van Weedestraat 227 Telefoon 14152 Telefax 24904 Vedelaarpad 53, tel. 18136 Donderdag 6 februari Vandaag beginnen we met de volwasse- nengroep die elke donderdag bij elkaar komt en mooie dingen maakt. Het duurt van 9.30 - 11.30 uur en kost slechts 2,50 gulden om mee te doen, in clusief koffie en materialen. Vandaag tevens vier groepen van de Desmond Tutuschool die meedoen aan onze natuurprojekten. Tot slot van de dag komen twee kinde ren hun verjaardag vieren. Vrijdag 7 februari Weer vier groepen van de Desmond Tutuschool die meedoen aan onze na tuurprojecten. Na schooltijd van 15.45 - 17.45 uur: Mark en Dennis die met 20 vriendjes komen verjaarsfeesten. 's Avonds van 19.00 - 20.30 uur: Kin- derdisko. Gezellig dansen en wedstrijd jes doen op leuke muziek. De entree is slechts een gulden en er zijn lekkere hapjes en drankjes te koop voor kinder- vriendelijke prijzen. Er is vanavond geen thema voor de kinderdisko, maar er zijn wel veel leuke dingen te doen. Tevens kunnen kinderen geschminkt worden en mooie dingen maken. Zaterdag 8 februari Een drukke dag, want twee kinderen komen hun feest vieren en nemen maar liefst 45 vriendjes mee. Dit betekent veel aktiviteiten en tot slot een theater voorstelling van de medewerkers van de theatergroep van de kinderboerde rij. Ook kunnen kinderen vanaf 10 jaar vanaf 13.30 uur helpen met dierenver- zorging. Woensdag 12 februari Vanaf 9.30 - 11.30 uur de peuter/ou- deractiviteit. Bestemd voor ouders die graag met hun peutertjes komen spelen. Zingen, iets knutselen en een gezellige sfeer kenmerken deze ochtend. Niets hoeft, alles kan. Het kost drie gulden per ouder/kindpaar. 's Middags is de theatergroep van de kinderboerderij weer aktief. Een nieuw toneelstuk wordt gespeeld. Het begint om 14.00 uur en na de voorstelling kunnen kinde ren meedoen aan diverse aktiviteiten. Als het mooi weer is, worden er ook ritjes met de ezelkar gemaakt. VOORDEEL Over enkele weken gaat onze zomercollec tie de winkel in. Profiteer dus nü nog van zéér voordelige winteraanbiedingen, zo als: mantel 12,50; trui 5,-; rok 4,50; kostuum 10,-. Nog kleine voorraad ski-kleding. Ook voor schoeisel, babykleding en huishoud- textiel kunt u terecht bij de: Open dl. t/m vr. 9.00-16.00 uur (zaterdags 10.00 -14.00 uur) Baarn, Dahliastraat 6, tel. 02154 21895 In de maandagenda van De Flint is een foutje geslopen bij de aankondiging van de familievoorstelling van "Clowns en hun Comedie" van Arno Huibers, op zondag 9 februari. De juiste aanvangs tijd is: 15.00 uur. Op dinsdag 18 februari start in Soest een nieuwe chakra-cursus. Chakra's zijn energiecentra in het lichaam, waar mee de mens de wisselwerking met de omgeving onderhoudt. Gezamenlijk vormen ze een belangrijk bestanddeel van het bewustzijn en door er kontakt mee te maken komt men tot meer zelf kennis. Het doel van de cursus is de chakra's in al hun facetten te leren kennen, zodat men er doelgericht mee kan werken en men het verworvene kan toepassen in het leven van alledag. De cursus omvat zeven middagen of avonden. Informatie: mevrouw A. Dammers, tel. 10263. In het Internationaal Vrouwencentrum vond vorige week dinsdag een bijzon dere bijeenkomst plaats van de Turkse vrouwengroep en Vrouwen voor Vre de, die elkaar voor de eerste keer ont moetten. Met elkaar werd gesproken over de beelden en vooroordelen die over en weer bestaan. Voor Vrouwen voor Vrede was deze bijeenkomst een logisch vervolg op de avond van hun tienjarig bestaan, waar de thema's tolerantie en acceptatie cen traal stonden. Doel van de bijeenkomst was beter kontakt te krijgen met mede burgers met een andere achtergrond: andere gewoonten, een andere cultuur, een andere godsdienst. Er werd heel wat afgepraat en gelachen door de 37 aanwezige vrouwen. Dank zij de tolk konden ook de Turkse vrouwen die het Nederlands nog niet zo goed beheer sen, meepraten. Voor beide groepen was het een goede ontmoeting, waarbij open en spontaan werd gepraat, zonder elkaar te kwetsen. De bijeenkomst zal zeker nog wel een vervolg krijgen. Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Door bemiddeling van SOS Wereld handel verzorgt Willem Noyens, zil versmid te Utrecht, een cursus siera den-ontwerpen voor de zilversmeden in Taxco el Viejo in Mexcio. De eerste keer dat hij Taxco bezocht, in januari 1990, werkte iedereen nog thuis in de schaduw van een boom en er werd bui ten vergaderd. "Waarom bouwen jullie niet een werkplaats, waar jullie met z'n allen terecht kunnen, dat werkt effi ciënter," vond Willem. Toen hij in augustus terugkwam, stond het gebouw er. Zelf gemetseld, tussen elke steen wat ruimte voor licht en ven tilatie. Er stonden tafels, gereedschap (aangevuld met het gereedschap dat Willem voor hen had meegebracht) en een schoolbord. Aan de hand van een maatschets, het kader waarin hun ont werp moet passen, gingen de zilverwer kers vervolgens aan de slag. 'Platero' Willem: "In het begin stonden ze wat wantrouwend naar me te kijken, maar toen bleek dat ik ook achter de werk bank kan zitten en razendsnel een sie raad kan maken brak het ijs. 'Hee, hij is net zo'n platero als wij,' zeiden ze." Hij vindt het van belang dat ze hun eigen ontwerpen maken, als een stap naar zelfstandigheid. "Ze hebben ook een schatrijke cultuur, waarop ze kunnen voortborduren." Alleen kennen ze die cultuur zelf niet, want wie van hen komt er ooit in Mexi- co-stad, waar een groot antropologisch museum staat? Vandaar dat Willem een bus huurde om gezamenlijk naar het museum te gaan. Daar vinden ze een onuitputtelijke bron van inspiratie, vertelt hij enthousiast. De cursus werpt vrucht af. De zelf ont worpen sieraden zijn te bewonderen en te koop in de Wereldwinkel, Steenhoff- straat 9A, tel. 28132: dinsdag en don derdag 13.30-17.00 uur; woensdag 9.30-17.00 uur; vrijdag 9.30-21.00 uur; zaterdag 9.30-16.00 uur. De afdeling Soest van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen houdt op woensdag 12 februari een bijeen komst in De Deel (Kerkstraat), waar notaris mr. H.H. Elferink komt spreken over erfrecht. Ook gasten zijn welkom tijdens deze open avond, die om 20.00 uur begint. De afdeling heeft voor dit jaar nog een aantal interessante onderwerpen op het programma staan: antieke klokken, geuren-analyse, vrouwen in cocos, bin nenhuisarchitectuur, en organiseert daarnaast cursussen, fiets- en wandel ochtenden en leeskringen. Informatie: tel. 18455 of 25573. Tot en met 21 februari is er een expo sitie 'Landgoederen' ingericht in de hal van het gemeentehuis. De ten toonstelling past in het kader van de lezingencyclus, die gemeente en IVN organiseren parallel aan de voorberei ding van het nieuwe bestemmingsplan Landelijk Gebied. De door Staf Voorlichting samenge stelde expositie bevat onder meer een zestal panelen, die gaan over het ont staan van de Utrechtse Heuvelrug en de trend indertijd van welgestelden om daar landgoederen te vestigen. Het ma teriaal is afkomstig van de Stichting Utrechts Landschap, die zelf op het landgoed Beerschoten in De Bilt is ge vestigd. Ook is een fraaie afbeelding van Kasteel Groeneveld in Baarn te zien, dat het ministerie van Landbouw, Visserij en Natuurbescherming voor di verse tentoonstelling benut. Hoogtepunten uit de expositie vormen een achttal oude stukken uit het fami lie-archief van mr. J.H.O. Insinger, ei genaar van het landgoed Pijnenburg, dat westelijk van de Wieksloterweg over de Biltseweg doorloopt in de ge meente Baarn. Deze stukken zijn voor dit doel door de heer Insinger in bruikleen afgestaan. De expositie bevat voorts een prachtige luchtfoto van Soest (1988), een satel lietfoto van Midden-Nederland en de originele kaart van het geldende be stemmingsplan 'Landelijk Gebied' (1975). De expositie vormt een goede inleiding voor de eerste lezing uit de cyclus op 13 februari om 20.00 uur in de raadzaal van het gemeentehuis. Sprekers over het onderwerp 'Landgoederen' zijn dan genoemde mr. J.H.O. Insinger en de heer H.K.M. Lugtmeyer, directeur- rentmeester van de Stichting Utrechts Landschap. Toegang van de lezingen en de expositie is gratis! IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. Op zondagmiddag 9 februari gaat de maandelijkse wandeling van IV- N-Eemland door het Baarnse Bos. De start is om 14.00 uur vanaf het parkeer terrein tegenover Paleis Soestdijk, be reikbaar met bus 72. Het 80 ha. grote bosgebied, onderdeel van boswachterij "de Vuursche", wordt beheerd door Staatsbosbeheer. Het Baarnse Bos is een echt recreatief bos. Staatsbosbeheer heeft een wandelroute van 4 km. uitgezet. Bovendien worden in dit gedeelte veel honden uitgelaten (geen aanlijngebod). Desondanks is het beslist de moeite waard om een bezoek je te brengen aan dit gebied. Opvallend zijn de lange, rechte lanen (vnl. beu ken), de twee komvormige waterpartij en, het uitkijkpunt en ook de berceaus (loofgangen). Dit zijn nog overblijfse len van een aangelegd park in barok stijl. Een zekere Jan Deutz kreeg in 1733 toestemming om langs de Amsterdam- sche Straatweg een park aan te leggen. De grondvormen van het park zijn nog duidelijk herkenbaar. Aan het eind van de 18e eeuw werd het in het park gele gen buitenverblijf "de Eult" overgeno men door het Koninklijk Huis. In die tijd werd het park verder verfraaid. Met een beetje fantasie kun je je de flaneren de edellieden in de lange, rechte lanen en de berceaus nog wel voorstellen. Door de zware recreatieve druk zijn er nauwelijks zoogdieren te zien. Alleen de eekhoorn laat zich, wegens zijn com fortabel hoge standpunt, niet afschrik ken. Op het vogelterrein valt meer te genieten: grote bonte specht, boomkle ver, mezensoorten, vlaamse gaai, hout duif, merel, roodborst en vink zijn zeker te zien en te horen. In de winter is de natuur op plantenge- bied in rust. Verschillende soorten knoppen, paddestoel- zwamsoorten en naaldbomen maken een bezoek aan het Baarnse Bos de moeite waard. Informatie: 24701 (tussen 17.30 en 19.30 uur). Op donderdag 13 februari start de le zingencyclus over het landelijk gebied Soest, waarbij gemeente en IVN zich gezamenlijk verdiepen in het bestem mingsplan buitengebieden, in de raad zaal van het gemeentehuis. Aanvang 20.00 uur. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 6 februari: Het filmhuis Artishock begint j maand met een vertoning van de scf terende film 'La captive du désert'. film was reeds eerder in het Filmhfl Artishock te zien in de 16 mm-uitvï ring. De belangstelling en waarderf waren dusdanig, dat het Filmhuis hé besloten de film opnieuw te draai© maar nu in de kwalitatief hoogstaai 35 mm-uitvoering. Wie deze scheppij van de Franse regisseur Depardon nc niet heeft gezien krijgt nu dus alsnog g kans. De openingsbeelden zijn raadselachtj en traag. Eindeloos trekt een karavat door het beeld, van linksachter na! rechts en omgekeerd. De camera stal stil en laat de stoet woestijnbewone; met hun lastdieren voorbijsjokken. Aanl de staart van deze stoet loopt een blari^ ke vrouw in een vaalroze jurkje, van dè4 zelfde toon als het stoffige geel van def| woestijn. Telkens weer slaan ze hu tenten op, geven ze Frangoise te eten e te drinken en zit, ligt of hangt ze hal tijd te doden. Iedere gebeurtenis efl handeling duurt precies even lang als z| in het echt duren. Ook de geluiden zijn gewoon. Je hoort slechts het 'gegorgeB van de kamelen, stemmen die in de einj deloze zandvlaktes wegsterven, watel dat uit een waterzak gutst, wind die dl tentdoeken laat klapperen of regen die op het zand klettert. De tralies van deze ongewone gevanl genschap worden gevormd door onmef telijke zandvlaktes. De woestijn is het! decor waartegen ze haar dagen vult mee] alledaagse zaken als eten, drinken en slapen. Haar uitputting blijkt uit de li-Jj chamelijke en geestelijke verwaarlozing die langzaam intreedt. In het begin leest] ze nog en verzorgt zichzelf, maar laten staart ze slechts voor zich uit. Ontroe-J rend is het moment waarop ze twee] meisjes een Frans liedje leert. 'La Cap tive du désert' is een prachtige en fasci-1 nerende film, maar men moet zich well durven overgeven aan de fotografische 1 kracht en de schoonheid van het beeld, j Aanvang 20.30 uur. Toegang f 7,50 Leden/CJP/Pas-65 f5,-. Vrijdag 7februari: Tien jaar geleden werd in Parijs de mid dernachtsvoorstelling van David Lynch, 'Eraserhead', voorafgegaan door de korte film 'Le bunker de la der- nière rafale' van de nog onbekende jon ge Franse cineasten Jeunet en Caro. Deze absurdistische en angstaanjagen de korte voorfilm slaat dermate aan bij het cultminnende publiek dat het voor velen de hoofdreden is om de midder nachtsvoorstelling te bezoeken. Na dit underground-succes storten Jeunet en Caro zich ieder afzonderlijk op het ma ken van onder meer popvideo's en re clamefilmpjes. De samenwerking blijft in eerste instantie beperkt tot het schrij ven van een aantal speelfilmscenario's, totdat een producent besluit over te gaan tot verfilming van het meest haal bare script. 20 miljoen francs en vier maanden later staat 'Delicatessen' op film. De film speelt zich geheel af in een ver vallen en onheilspellend woonblok, ge situeerd in en niet nader gedefinieerd morsig stadsdeel. Het pand wordt be woond door de meest eigenaardige ty pes die allen op hun eigen manier het hoofd boven water trachten te houden. Voedsel en met name vlees is in deze, door oorlog of crisis geteisterde sa menleving niet of nauwelijks voorhan den. De op de begane grond wonence slager annex huisbaas heeft hier iets op gevonden. Over de herkomst van zijn vlees wordt gezwegen maar de buurtbe woners weten dat het niet gezond is je na het invallen van de duisternis op straat te begeven. De aanvoer van het vlees regelt de slager zelf. Via adverten ties in de krant waarin hij klusjesman nen werft, houdt hij zijn voorraad op peil. De bewoners van het blok stem men stilzwijgend toe en kijken reikhal zend uit naar het moment waarop ze hun hongerige magen weer kunnen vul len. De komst van de gewezen clown Louison naar het woonblok vormt de inleiding voor een verandering in de gang van zaken. De slagersdochter Julie wordt verliefd op de nieuwe klusjesman en probeert hem vervolgens van een ze kere dood te redden. 'Delicatessen' is mede dank zij een aan eenschakeling van waanzinnige ge beurtenissen en absurde vondsten van het begin tot het einde boeiend en bo vendien uitermate grappig. De film doet overigens sterk denken aan Alex van Warmerdams Abel. Ook hier wordt een geheel eigen werkelijkheid gecreëerd met eigen normen en wetten. Hier dragen de voor de film kenmer kende kunstmatige omgeving alsmede de tijdloze visuele vormgeving zeker toe bij. Aanvang: 20.30 uur. Toegang: f 7,50; Leden/CJP/Pas-65 f5,-. Als derde produktie van dit seizoen heeft het 45-jarige toneelgezelschap De Plankeniers "Herfst in Riga" van Alek- sej Arboezov op het programma staan. Het stuk wordt gespeeld door Clari de Lieme en Harold Christern onder regie van Brigitta Hauer. De première is op zaterdag 1 februari; daarna volgen voorstellingen op 6,7,8,13,14,15,19, 20 en 21 februari. Vanaf 28 februari spelen De Plankeniers een aantal spe ciale jubileumvoorstellingen van "Ezelsvel", geschreven door oprichter mr. H.M. Planten en in 1951 voor het eerst opgevoerd. Enkele spelers van toen - inmiddels in de tachtig - bezetten opnieuw een rol. Plaatskaarten: Vlietlaan 5, 1404 CA Bussum, tel. 02159-34635, werkdagen 9.30-12.30 uur. r 'tyeec-estra>t - .a- aOmaper» in M, -cc bfa-f.: I l.ï L L bednjven EUia DSr- Dt CjWP- d* er rt?- t- _- Ut. De mmaue. - feieve bijeenk Leis pm meL - Lens over helpen j:, Lavond Staat m herteken m r j= Eaa zenchte voorbeener.. Z: - Kose reeds evpnn. - LeBin hei midden-er areen: Ganopde problemen - Sd etpoiteur .y y Kmast zullen de sp:.-.- f |&mer van Koophandel en j. AMRO bank mganr- op y r> L zij ondernemers .renner, re,: Lnbij hun eerste schrener. y v Kyfeenkomst vindt plaats fa Mg 'pevifarte Berger in Eenmes Al,van 19.00 tol --- I Het op de vliesbasis Soesierhèr; zesü- I «meerde 32ste Ftghter Squdrcz :e- 1 oefent het avondvliegen - --- - I ais van het tvpe F-15 zezey es tI I donderdag 6 februar. tc: - - 1 Volgende week. van maar.sig I donderdag 13 februari, gebeurt - I 21.00 uur. I Het met helikopters uilgeros.e I Squadron vliegt op dondeiyg I vioensdas 12 februari - I op dinsdag 18 februari tot 2 - - or. j Klachten I Het klachtennummer var. as v I Soesteibers is inimcaels verander. tel. 0340406199. Uit prakusfae ever- I wesinsen verloopt de k.s-rasraar deling van de ha» na een r Tijdens kantooruren zal deze -s -ysy doorverbinden naar het Bureau-1-'- lichting: daarbuiten naar de van Dienst. Bij Trema '87. het gemeentelfik cen trum voor basiseducatie, slab 'f maandag 9 maart een ^^"5' ning voor Nederlandse Soesteo. Lv cursus omvat twaalf bneenkomsl n wordt 's avonds gegeven en duurt en met 2 april. In de cursus wordt o.a. aanufa.- - - - steed aan: het invullen an een >- tieformulier. het inwinnen matie. het schrijven van een brief/het voeren van telefoonges^ ken. banenmarkt en ^olliciian arbeidsvoorwaarden (vakbonc -■ sterke en zwakke punten van >- -- tam, die met toekomstig werk te mak. hebben. 1.0 Wie aan de training wil meedoen zich opgeven bij Trema t. daarna uitgenodigd voor een gesp-^- Cursisten van Trema '87 kunnen zie opgeven bij hun docent. De lesavonden zijn: maanoa^-. dag- en donderdagavond van i;- 21.15 uur. De lesdataajn 9.t 1- -- 18,19.23,25,26 en 30 maarten april. Voor cursisten van Trema de cursus gratis: anderen be inschrijfgeld van f 12.?0. Belangstellenden kunnen ach Mum den bU Trema '87. Uaarvvatcrwe tel. 25771; maandag t m dond- - 10.00-13.00 uur en na atspraas. De Biologische Tumbouwveremgu Nut (Jachthuislaan) houdt op dm. avond 18 februari haar jaarver,, ring. De bijeenkomst wordt gebov in het gebouw van de dinve De Zwaluw, achter het L-' de Koningsweg, en begint - uur. Op de agenda staan o. verkiezingen. - Het districtskantoor van de Verzekeringsbank m houdt op zaterdag 8 van 10.00 tot 15.00 uurErzt)»™ dingenoverdeverschdlendeafd^ (kinderbijslag, AOW, A monstraties van de gea systemen, een expositie SVB, een videofilm: Een cukd kerheid en welvaart en dienen computer met d stelde vragen over soua d De expositie, de videofilm en puter zijn ook te be van 4 t/m 7 februari in - toor, van 8.00 tot 17.00 uur^e Verzekeringsbank staa ring 181 in Amersfoori 033-769911.

Soester Courant | 1992 | | pagina 20