Hulleman optiek B V 'cholten fleurida Voor het juiste brilleglas naar Hulleman Optiek Valentijndag 14 februari. Let op! Unieke boeketbezorgservice i ACTUEEL i Soest zit bij Slachtofferhulp voor een dubbeltje op eerste rang Volop Valentijnboeketjes, Valentijnstukjes en Valentijnfleurtjes. Katholiek Vrouwengilde Soest 30 jaar Twintigduizend gulden voor Colombine i SPonseren Qm:u SOESTER COURANT Meningen van lezers Structuurvisie Sticker-actie Milieuplatform VVD-suggestie: Groepswonen-project voor Ouderen bij de Beeldentuin? Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! Bloemen en planten iedere dag veilingvers BLOEMENHUIS Zuidpromenade 9 Tel. 02155 -1 68 77 - WOENSDAG 5 FEBRUARI 1992 Knelpunt Koningsweg/station Soest-Zuid College: Prioriteit voor dubbel fietspad en stalling Nieuweweg Snelkraak zonder buit aan Van Weedestraat Organisatie vraagt kwartje per inwoner PAGINA 5 Wij bezorgen vrijdag 14 februari v.a. 7 uur 's morgens uw Valentijnboeket bij degene die u een warm hart toedraagt! Dus al tijdens het ontbijt een bloemen- verrassingi! BLOEMEN PLANTEN Middelwijkstraat 28 Soest Tel. 02155 - 1 23 36 Bloemboetiek Soesterbergsestraat 9a - Soest Telefoon 02155 - 1 19 11 Jubileumcadeau: spullen voor project Derde Wereldgroep Van der Hucht-actie blijkt grandioos succes H^rweste/i v<j nj/ïfMn 1Col o#)tin< N. \nV)Sto /ÈTt cta<*/» Woe§fc> Nadat iedereen zijn/haar zegje heeft mogen doen over de structuurvisie en heeft gekozen voor de 'nul-optie', of iets daar dichtbij in de buurt, gaan we over tot de orde van de dag, dat wil zeg gen het verder verzieken van wat eens een mooi dorp was in een mooie omge ving. Waar haalt men de arrogantie vandaan te menen, dat men ongestraft kan door gaan de natuur te laten verdwijnen ten gerieve van nog meer 'vooruitgang'? De mens graaft z'n eigen graf en nie mand schijnt de moed te kunnen op brengen het tij te keren. Sicco Mansholt zei kortgeleden: "Je bent een roepende in de woestijn, als je zegt dat het roer om moet." Intussen moge het duidelijk zijn aan ie dere Soester, die Soest en de natuur lief is, op wie men bij de volgende verkie zingen niét dient te stemmen. mevrouw A.L. Potman Lichtelijk bevreemd las ik het stukje van Arie Wandelaar in de Soester Courant van vorige week. Dat hij zo uitgebreid aandacht aan een voorgenomen actie van het Milieuplatform Soest besteedt, deed mij veel genoegen. Alleen de nau welijks verholen agressieve ondertoon verbaasde mij zeer. Een kort persbe richt van het Milieuplatform, twee we ken geleden in de Soester Courant, kon toch geen aanleiding zijn tot zoveel gram. Het opvragen van de Gooi- en Eem- lander van 21 januari jongstleden bracht wat meer licht in de zaak. In een groot opgemaakt artikel wordt onze voorgenomen actie wat al te drastisch voorgesteld. Het Milieuplatform heeft nooit te kennen gegeven een eind te wil len maken aan het verspreiden van on- geadresseerd reclamewerk; hoe zou dat ook kunnen? En al evenmin heeft het platform de gedachte geopperd om za kenmensen dwingend voor te schrijven dat ze in één blad moeten adverteren. ■Wat wil het Milieuplatform Soest dan wel? De bedoeling van onze actie was, de sticker van Milieudefensie opnieuw onder de aandacht van een breed pu bliek te brengen en deze op verschillen de plaatsen in Soest te koop aan te bie den. Er is namelijk een flink aantal mensen, dat al dat reclamewerk niet leest en zich ergert aan de steeds groeiende stroom. Een sticker op de brievenbus is de enige manier om eraf te komen. Bovendien, wat heeft een win kelier eraan als zijn folder ongelezen bij het oud papier terechtkomt, terwijl de irritatie van de ontvanger misschien wel negatief voor hem uitwerkt? Het Mi lieuplatform kan en wil niemand iets dwingend voorschrijven, ook de winke liers niet. Er is alleen maar gesugge reerd een bestaand huis-aan-huis blad wat meer als advertentiemedium te ge bruiken - als dat de hoeveelheid losse folders zou kunnen verminderen. Dit was dus ons plan, maar inmiddels heeft het Direct Mailing Instituut Ne derland (DMIN), waarbij men zich via een ingewikkelde en tijdrovende proces dure kon laten registreren om geen re clamedrukwerk te ontvangen, onder toenemende druk van gemeenten en publiek, besloten zijn sticker gemakke lijker verkrijgbaar te maken. Met in gang van dit voorjaar zal hun sticker straks op alle postkantoren in Neder land te koop zijn. Het enige dat wordt gevraagd is een kaartje in te vullen met straatnaam, huisnummer en postcode. Per gemeente en wijk kan men zo het aantal stickers vaststellen. Producenten en verspreiders kunnen hiermee reke ning houden, zodat de hoeveelheid drukwerk al aan de bron kan worden verminderd. Het belangrijkste doel van het Milieu platform, de gemakkelijke verkrijg baarheid van de sticker, wordt hiermee bereikt. Bovendien kent het DMIN een klachtenregeling waaraan de versprei ders zich moeten houden. Het Milieu- platform Soest zal deze actie dan van harte steunen en haar bij de Soester be volking onder de aandacht brengen. Namens het Milieuplatform Soest, Erica Hoksbergen WD-fractievoorzitter Neks Blommers heeft het College van Burgemeester en Wethouders een nieuwe suggestie ge daan voor een lokatie voor een Groeps wonen-project voor Ouderen. Volgens Blommers moet er ook eens gekeken worden naar de plek aan het Egeltjes pad, tussen de Beeldentuin op de kop van de Bosstraat en de Koningsweg. Blommers heeft kontakt gehad met de vereniging Groepswonen Ouderen Soest (GOS), die al geruime tijd tever geefs op zoek is naar een geschikte lo katie om het project gestalte te geven. Tot dusver is een aantal ideeën, dat de GOS daarvoor had aangedragen, ge strand op de medewerking van het ge- meentbestuur. Blommers wil van het College nu wel eens wat concreets horen over de ont wikkelingen op dit gebied. "Wanneer en waar geeft u duidelijkheid over de (onmogelijkheden?" Ze verlangt van B. W. dat er op korte termijn duidelij ke afspraken gemaakt worden, zodat deze "woonvorm" ook in Soest moge lijk kan worden gemaakt. OOGMETING - BRILLEN - CONTACTLENZEN Optometristen O.V. - Contgctlensspecialist A.N.V.C. BURG. GROTHESTRMT10- 3761 CM SOESTDIJK -TELEFOON 02155 - 1 38 59 's Maandags gesloten Bij de diverse voorstellen tot verbete ring van de Koningsweg - die deel uit maken van de afgesproken evaluatie - moet de aanpak van het knelpunt bij station Soest-Zuid prioriteit krijgen. Het College wil daarom het eenrich- tingsfietspad tussen de Nieuweweg en de Parklaan verdubbelen voor twee- richtings-fietsverkeer en in het ge biedje een fietsenstalling laten aanleg gen. Veel fietsers steken vlak voor het spoor de Koningsweg over, met alle gevaren vandien, of nemen vanaf de Nieuweweg zonder de Koningsweg over te steken de ventweg om bij het station te komen, wat overigens maar 15 meter scheelt met de officiële route. De "sluiproute" zou geformaliseerd kunnen worden, maar dan moet het fietspad verbreed worden voor tweerichtingsverkeer, hebben de ambtenaren voorgesteld. Een nadeel is dat ze wel de rij auto's voor het stoplicht Koningsweg/Nieu weweg moeten doorsnijden. Een ander probleem is dat fietsers, als ze al besluiten de oversteek naar het sta tion pas aan de éndere kant van het spoor te maken, niet eerder dan ter hoogte van de Dr. s'Jacobstraat kunnen afslaan, en dat scheelt maar liefst zo'n 220 meter! De meesten laten dat wel uit hun hoofd - hoewel voor hun veiligheid het oversteken bij de Eikenlaan onmo gelijk is gemaakt - en steken kort voor of op de overweg over. Stalling Volgens de plannen zou er met een dubbel fietspad en een fietsenstalling (kosten: f 71.000) aan de Parklaan-zij de - waardoor fietsers het spoor niet hoeven over te steken - van het spoor al heel wat gewonnen kunnen worden. Wel moet het autoverkeer dat het fiets pad kruist heel goed attent worden ge maakt op het van twee kanten komende fietsverkeer en zou er een verhoogde middengeleider moeten komen om de veiligheid van de fietsers te verhogen. Het College voelt er veel voor deze maatregelen - als de raad ermee ak koord gaat - vooruit te laten lopen op de totale aanpak van de Koningsweg, die binnenkort de vijfde fase ingaat. De kosten zouden afzonderlijk bestreden kunnen worden uit het restant-krediet van de 3e en 4e fase, of alvast uit het potje voor de 5e fase, maar dat geld zal ook hard nodig zijn om de totale kosten van alles wat er nog óp en rondom de Koningsweg verbeterd moet worden te kunnen betalen. Een onbekende dader heeft zondag morgen omstreeks kwart voor zes een snelkraak gepleegd bij een drogisterij aan de Van Weedestraat. Hij smeet een tegel door de winkeldeur en kwam de zaak binnen, maar vond kennelijk niets van zijn gading. Er wordt in elk geval niets vermist. Wel bleek de dader de stroomkabel van de kassa te hebben doorgeknipt, maar wat hij daarmee heeft willen bereiken is volgens de poli tie een raadsel. DE JUISTE SAMENSTELLING DE JUISTE EIGENSCHAPPEN optisch verantwoorde en dunnere rand en middendikte. op comfort afgestemde gewichtsreductie optimale bescherming tegen ultraviolette straling de meest effectieve bescherming tegen krassen de juiste keuze van het getal van Abbe ter voorkoming van kleurschifting Bw stichting Slachtofferhulp - de vrijwilligersorganisatie die zich ont- den de twee vertegenwoordigers daar- fermt over mensen die op een of andere wijze het slachtoffer zijn gewor- over ook niet het allerlaatste woord den van een misdrijf of een ongeval en hen desgewenst met raad en daad zeëgen- Gerth benadrukte nog eens dat terzijde staat - heeft vorig jaar in Soest kontakt gehad met 300 "geval- ?°est al,een wil uitgaan van de werke- len". Daarvan werden er ruim 160 effectief geholpen. De moeilijkheids- t," T i verw?c^e K»jj dat de andere gemeenten hun subsidie graad neemt echter oe, en daarom worden er hoge eisen gesteld aan de wel zouden v|rl als er ld zou kwaliteit van de hulpverlening. Slachtofferhulp wil daarom dat de ge- overblijven. Volgens Lievers ging het meente Soest haar subsidie verhoogt van een dubbeltje (per inwoner) echter om harde toezeggingen. naar een kwartje. Bestuurslid mevrouw Bijl en plaatselijk coördinator de heer Lievers bepleitten vorige week tijdens de hoorzitting van dé Commissie voor de Beroepschriften d^t Soest, net als de andere regio-ge meenten, ook een kwartje gaat betalen, zoals de minister van Justitie destijds hartelijk heeft aanbevolen. Dat zou neerkomen op een subsidieverruiming van 4000 naar 10.000 gulden. Soest heeft dat verzoek afgewezen, omdat de gemeenteraad heeft afgesproken dat er alleen gesubsidieerd wordt op basis van de werkelijke kosten, die ook nog "aan nemelijk" moeten worden gemaakt. De stichting zit nu met een begrotings tekort van ruim zes mille, en dus zou het Soester kwartje haar heel goed van pas komen bij de uitoefening van deze taak "in het verlengde van de rechtspleging, waaraan de politie niet toekomt", zoals Lievers het omschreef. "Wij vragen Soest om gewoon collegiaal mee te doen, ook al omdat het werk hier is toe genomen." De 300 Soester gevallen vormen 15 procent van het Eemlandse totaal. Winst? Namens het College van B. W. liet ambtenaar Hans Gerth weten dat de gemeente niet "lukraak" een kwartje per inwoner wil uitgeven. Volgens hem zou de stichting vorig jaar, als de andere Eemland-gemeenten (Amersfoort, Baarn, Bunschoten, Hoevelaken, Wou denberg, Eemnes) inderdaad een kwar tje gaven, meer aan subsidie in de wacht moeten hebben gesleept dan in haar be groting stond. Hij veronderstelde dat de stichting op die manier winst zou kun nen maken, wat toch ook niet de bedoe ling is. In natura Lievers weersprak dat en wees o.a. op de kostbare trainingen van de hulpver leners, de telefoondienst, de vergoedin gen en de computerkosten. Soest is de enige gemeente die echt de hand op de knip houdt. Wel bleek dat Amersfoort haar bijdrage deels "in natura" ver schaft, door een vaste kamer op het po litiebureau beschikbaar te stellen. In Soest mogen de vrijwilligers incidenteel gebruik maken van een verhoorkamer. De commissie, onder leiding van voor zitter mr. G.B. Spruit, toonde zich zeer geïnteresseerd in de financiële gang van zaken bij de stichting, maar omdat de penningmeester op vakantie was kon- Nachtwerk Commissielid Harry Witte (Gemeente belangen) had in het jaarverslag van de stichting juist ontdekt dat er sprake was van veel "kortstondige kontakten", maar mevrouw Bijl wees erop dat in het algemeen het werk zwaarder en inten siever is geworden. "Het is voor onze vrijwilligers steeds vaker dagwerk, en zelfs nachtwerk." Gerth meende dat de stichting ook niet hoeft aan te kloppen om een voorschot van een kwartje per inwoner, dat dan achteraf wordt verrekend, omdat Soest zich heeft vastgelegd op het maximum bedrag van 4000 gulden. "En het minis terie van Justitie kan zeggen wat het wil..." Op de vraag van comissiesecretaris Schmittmann waarom de stichting vo rig jaar geen principieel protest had aangetekend - ook toen beperkte de ge meente zich tot een dubbeltje - ant woordde Lievers dat dat gewoon niet nodig was geweest, omdat de provincie toen een eenmalige bijdrage had ver schaft. De commissie trok zich na de pleidooi en terug voor beraad en zal t.z.t. advies uitbrengen aan de gemeenteraad. maar er zal zeker nog heel lang over na gepraat worden. Het bepalen van de uiteindelijke op brengst - de helft voor de actie "Plant een boom", de andere voor het "We reldvakantiehuis" - heeft al met al nog heel wat tijd in beslag genomen. Voor dat alle kinderen de bij elkaar gelopen en gezwommen bedragen hadden inge leverd werd er heel wat optel- en aftrek- werk verricht en pas maandag j.l. kwam definitief vast te staan dat de Van der Huchtscholen gezamenlijk zo'n 20.000 gulden en nog wat bij elkaar hadden ge bracht. Bij Colombine zijn ze daarover uiteraard meer dan tevreden. Het werk van de stichting, en dan voor al het project voor het "Wereldvakan tiehuis", blijkt zeer tot de verbeelding van de kinderen te hebben gesproken. Dat kwam o.m. tot uitdrukking in de opstelletjes die aan de Van der Hucht- school aan de Libel in Overhees werden gemaakt. Eén daarvan gaf heel goed weer waar het allemaal om begonnen was, het verhaal dat Fransje de Boer van de Valeriaanstraat schreef: Colombien Overal op de wereld zijn kinderen, groot en klein. Sommige hebben niet eens een huis om blij in te zijn. De andere zijn ziek, ze kunnen ner gens heen of ze hebben pech en voe len zich alleen. Daar doet Colombien wat aan. Er komt een heel mooi huis. Iedereen is welkom daar. Je voelt je daar erg thuis. Uiteraard maakte ook het sportieve evenement grote indruk op de jeugdige deelnemers. Een (helaas onbekend ge bleven) kunstenaar-in-de-dop maakte van het sponsor-lopen/zwemmen in Aqua Indoor (en wat daarbij zoal kwam kijken) de onderstaande artistieke im pressie in de vorm van een stripverhaal. Met een feestelijke ochtendbijeen komst in Vogelzang aan de Parallel weg heeft het Katholiek Vrouwengil de Soest vorige week donderdag zijn 30-jarig bestaan gevierd. Dat gebeur de zonder allerlei officiële plichtple gingen, maar wel met een zeer ge slaagde inzameling van materiaal voor de Derde Wereld. "Meestal krijg je op een receptie veel bloemen en andere dingen, maar daar hadden wij nu niet zo'n behoefte aan," aldus KVG-voorzitter mevrouw A.J. van Veen. "Daarom hebben we bewust gekozen voor een actie voor de Derde Wereld, en dan niet met geld, maar met materiaal. Dat is veel leuker." Het be stuur had tevoren een brief rondge stuurd onder de leden, met het verzoek spullen beschikbaar te stellen voor het kinderproject in Lins (Brazilië). Heel wat leden - het KVG heeft er in Soest bijna honderd - gaven aan dat verzoek graag gevolg. Ze kwamen'het bestuur feliciteren, werden onthaald op een kopje koffie en een lekker stukje ge bak, en brachten allemaal wat voor de jubileumactie mee. Dat leverde al met al meer dan een karrevracht op aan al lerlei zaken, bijvoorbeeld leermiddelen - pennen, schriften, papier, potloden - maar ook lappen stof, brei- en weefma- teriaal, scharen en een forse hoeveel heid leerzaam kinderspeelgoed voor de leeftijd van 0-4 jaar. Het bestuur van het Katholiek Vrou wengilde nam de spullen graag in ont vangst, om ze vrijwel onmiddellijk door te geven aan de mensen van de Derde- Wereldgroep. DWG-voorzitter Leidje Tomassen, die met een degelatie van haar bestuur was uitgenodigd om iets over het project te komen vertellen, kon na afloop zo'n twintig uitpuilende tas sen meenemen. Er was ook een kleine expositie ingericht over het werk van de DWG. Activiteiten Het Katholiek Vrouwengilde in Soest is aangesloten bij de landelijke organisa tie, heeft een duidelijke katholieke identiteit maar staat ook open voor an deren. Het gilde organiseert allerlei uit eenlopende activiteiten, zoals studieda gen, thema-avonden en voorlichtings bijeenkomsten over allerlei uiteenlo pende onderwerpen, van bijvoorbeeld "vrouw en geloof' tot informatie over het werk van de notaris, maar ook ex cursies en fietstochten. De officiële doelstelling van het gilde is bij te dragen aan de ontwikkeling en ontplooiing van de vrouw, zowel in haar persoonlijk leven als met betrekking tot haar positie in gezin, kerk en samenle ving. "Het gaat niet alleen om de gezel ligheid, maar die komt er altijd bij," al dus mevrouw Van Veen. De actie voor de stichting Colom bine, die de drie Van der Hucht scholen van Soest op 23 en 24 ja nuari hebben georganiseerd, blijkt een grandioos succes te zijn gewor den. Vorige week kon al gemeld worden dat de activiteiten-avond in de school aan de Paulus Potter- Iaan zo'n 6000 gulden had opge bracht. De "inkomsten" uit het sponsor-lopen/zwemmen lever den daarnaast nog eens ruim 15.000 gulden op. De einduitslag overtreft, na aftrek van wat kos ten, de 20.000 gulden. Dat de Van der Hucht-kinderen daar voor hun beste beentje hebben voorge zet - uiteraard met de hulp van ouders, leerkrachten en andere vrijwilligers - verdient zeker onderstreping. De rust is inmiddels teruggekeerd op de scholen, ^/er> cli»l Het bestuur van het 30-jarige Katholiek Vrouwengilde.

Soester Courant | 1992 | | pagina 5