60 GEiUlAI "Een goed Soestse 'Met Glans van de Schans' Rabobank her BEL DE INFO-LIJN iWELZÜiVI Veel inspraakreacties op ontwerp-Beleidsplan Natuur en Landschap Utrecht KBO begroet duizendste lid Varkenshaas Speeldoos Tas met geld uit bureaula gestolen Ouderenbus 19190. Jeannette ter Beek met nicht in TROS-programma VRAGEN OVER HEPATITIS A/B/C/D/E Sukadelappen met maïsbrood Stef Bos: 'Is dit nu later' Bert Visscher: Don Chaöt en de foute architekt Klachten bezorging Soester Courant De Speeldoos Theater Agenda Provincie past plan op aantalpunten aan Nola Rae: "Elisabeth's Last Stand" O Nieuws van de bibliotheek Kunstwerk van de maand Echtpaar Kok in de bloemen gezet Ries van Asch vt Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 De Katholieke Bond van en voor Ou deren St. Jozef (KBO) heeft het dui zendste lid kunnen begroeten. Dat is het gevolg van een succesvolle leden werfactie, die in drie maanden ruim driehonderd nieuwe leden opleverde. Met de aanmedling van het echtpaar Kok bereikte de KBO de mijlpaal. Wie van het tweetal het duizendste lid was, werd natuurlijk in het midden gelaten. Het echtpaar werd door voorzitter Remkes en penningmeester Bosboom in de bloemen gezet. Bovendien mogen de heer en mevrouw Kok een dagtocht uit het reisprogramma van de KBO uit kiezen. In november vorig jaar startte de KBO een ledenwerfactie. Niet alleen om het ledenbestand op te voeren, maar ook om het ouderenwerk nadrukkelijker uit te dragen. Ouderenwerk behelst niet al leen recreatieve opvang van ouderen, maar is tevens een vorm van belangen behartiging voor ouderen. Om dat werk voor de toekomst te verzekeren, is het van belang dat de ouderenbond ook le den heeft die wat minder oud zijn. Daarom deed de KBO met name een beroep op de 'jongere' ouderen in Soest. In drie maanden tijd kon Ans Ja cobs, voorzitter van de evenementen- Het echtpaar Kok wordt geflankeerd door KB Ó-voorzitter Remkes (links) en penningmeester Bosboom. commissie, triomfantelijk het duizend ste lid inschrijven. Het echtpaar Kok voelt zich in het geheel niet oud en wil dat ook nog niet zijn. Maar ze willen met hun lidmaatschap duidelijk maken dat dat gevoel geen excuus mag zijn om aan de kant te blijven staan. "Ouderen werk is van groot belang voor de oude ren van nu en voor de ouderen van de toekomst. Dat werk moet je gewoon steunen", aldus het echtpaar Kok. In het Medisch Centrum aan de Nieu- weweg is vorige week een vrouw uit Bilthoven 175 gulden armer geworden. Het geld zat in haar tas die uit een bu reaulade werd gestolen. De vrouw is 49 jaar. WOENSDAG 5 FEBRUARI 1992 Jeannette ter Beek heeft vrijdag meegedaan met het TROS-programma 'Met Glans van de Schans'. Samen met haar nicht Josette Huizing Buiter (18) uit Emmen haalde de twintig-jarige Soestse een nat pak in het Val- leibad in Veenendaal. De TROS zendt het populaire programma, dat deel uitmaakt van 'Ter land, ter zee en in de lucht', vrijdagavond uit via Nederland 2. Vanaf 19.55 is een selectie van de opnamen te zien. Of de verrichtingen van Jeannette en haar nicht daadwerkelijk op de beeld buis te zien zijn, is de vraag. Maar zekei is dat Jeannette en Josette grote schik hebben gehad. Het feit dat ze achter in het veld van 45 deelnemers eindigden, doet daar niets aan af. Sterker nog: de lage klassering was eenvoudig te ver klaren. Jeannette: "In het water lag een oester. Je moest een parel uit de schelp tillen om de bel te laten klinken. Het water ging nogal te keer, omdat er ook duikers in het water lagen. Ik kon niets zien. Op een gegeven moment dacht ik dat ik de parel had en ging ik weer naar boven. Maar toen bleek dat ik een dui ker te pakken had gehad. Ik moest dus nog een keer naar beneden." Jeannette en Josette klokten een tijd van 25.3 se conden, ruim twintig seconden achter de winnaar. Oproep Het tweetal had begin januari naar de aflevering 'Tobbedansen' zitten kijken. De TROS deed toen een oproep aan de kijkers zich op te geven. Jeannette en Josette schreven zich in voor de wed strijd in de Oostenrijkse sneeuw, maar die aflevering zat al vol. "Toen heeft de TROS gevraagd of we aan 'Met Glans van de Schans' wilden meedoen. Nou, daar zijn mijn nicht en ik wel voor te vinden", aldus de MEAO-studente. Ze hadden slechts twee weken de tijd om een voertuig te preparen. Oom Jaap, de vader van Josette, stak de ar men uit de mouwen en dus konden de twee nichtjes naar Veenendaal. Daar waren ze een hele dag in touw. Na de aanmelding en de keuring van het voer tuig, begonnen 's avonds om zeven uur de opnamen. Pas rond middernacht gingen de lichten van de camera's uit. Met startnummer 13 werd het geduld van Jeannette en Josette op de schans op de proef gesteld. "We hadden een heleboel ballonnen op de auto en hoor den steeds een knal. We dachten dat het startschot werd gegeven, maar het was steeds een ballon die knapte door de hitte van de lampen. We hebben lang moeten wachten, want jurylid Ted de (20 cent per minuut) Nederlandse Lever Darm Stichting Nederlandse Leverpatiënten Vereniging Postbus 25 3620 AA Breukelen Braak moest een droge broek aantrek ken nadat hij nat was geworden." "M'n nichtje heeft een beetje hoogte vrees, maar toen we boven op de schans stonden, kreeg ik het ook wel een beetje benauwd. De schans is negeneneenhal- ve meter hoog. We stonden doodsang sten uit." Niettemin kwamen de nichten veilig beneden en konden ze ongedeerd het water uit klauteren. Daarna volgden ze de rest van het programma vanaf de tribune. "Je maakt het ter plekke anders mee dan wanneer je het op de televisie ziet. Je ziet bijvoorbeeld niet wie eerste staat en zo." Jeannette en haar nicht werden voordat ze de schans afgleden, niet geïnterviewd. Ze vormden één van de vijf vrouwelijke equipes. Beiden zijn vast van plan zich opnieuw op te geven voor de volgende serie. "Tobbedansen lijkt ons wel wat", zegt Jeannette. Proefrijden Dat ze als voertuig voor een auto kozen, is volgens haar simpel te verklaren. "Onze hobby is proefrijden in nieuwe auto's. We stappen gewoon naar een garage en doen dan alsof we een auto willen kopen. Na de proefrit zien we er toch maar vanaf. Soms vragen we ook om een rekening. En dan vragen we wat het kost als er een spoiler of zo op gezet wordt. Maar we kopen nooit. Het kan wel gebeuren dat we op die manier in drie auto's op een dag rijden." Jeannete ter Beek (links) en haar nicht Josette Huizing Buiter vlak voor dat de ze met glans van de schans glij den. Deze week een andere manier om 'draadjesvlees' te bereiden. Op deze scho tel zijn vele variaties mogelijk: u kunt bijvoorbeeld kunt u boontjes, maïs, bleekselderij, enz. toevoegen. Daarmee hebt u een hele maaltijd in één pan gekookt. Ingrediënten. Voor het vlees: 2 eetlepels bloem 1/4 theelepel knoflookpoeder 1/4 theelepel peper ca. 750 gram sukadelappen 2 eetlepels plantaardige olie 250 cc bier (een blikje of flesje) 3 eetlepels tomatenketchup %/-'- i 4 grote aardappels, in stukjes 7^ f/i 4 grote wortels, in stukjes J Voor het maïsbrood: 250 cc maïsmeel (grof) 2 theelepels bakpoeder U 1 ei 60 cc plantaardige olie Meng de bloem, knoflookpoeder en peper en wrijf hiermee de sukadelappen in. Verhit de olie op een matig ingestelde warmtebron en braad hierin het vlees aan tot het aan alle kanten bruin is. Voeg bier, de ketjap en de ketchup toe en breng aan de kook. Draai de warmtebron laag en sudder het geheel on geveer 1,5 uur in een gesloten pan. Voeg indien nodig wat vocht (bier of wa ter) toe. Voeg de groenten toe en sudder nog 30 minuten (of tot de groenten gaar zijn). Meng voor het maïsbrood de droge ingrediënten goed door elkaar. Meng het ei en dé olie door de melk en doe dit bij het bloemmengsel. Giet het beslag in een ingevet bakblik (liefst een laag vierkant of rond bakblik, geen cakevorm, of een gietijzeren koekepan) en bak in een voorverwarmde oven van 185 gra den; ca. 30 minuten. Het brood is gaar als u er met een vork of saté-prikker in prikt en deze er droog uit komt. Eventueel kan er wat geraspte kaas op het brood worden gesmolten. Dit brood is heerlijk met verse roomboter. Eet smakelijk. De veelzijdige artiest Stef Bos (compo nist, tekstschrijver, toneelspeler, caba retier) is het afgelopen jaar definitief doorgebroken als zanger met prachtige Nederlandstalige nummers als 'Is dit nu later''Gek zijn is gezond' en de hit 'Pa pa'. Als erkenning voor zijn succesvolle debuut ontving hij in februari 1991 de Zilveren Harp van de Stichting Cona- mus en tevens in mei 1991 de Edison in de categorie 'Populair Nederlands Lied'. In 1982 won Stef Bos met het ca baretduo 'Kaliber' de Publieksprijs van 'Camaretten' in Delft. Tijdens het 'Wim Sonneveld Cabaretfestival' in 1988 kreeg hij de tweede prijs met zijn duet 'Idioten blozen niet'. Dit solo-programma van Bert Visscher ging op 18 januari 1991 in première in de Stadsschouwburg van Groningen. Na 'Desnoods geblinddoekt op één been', 'Bij Parijs linksaf en 'Tango aan de Dnjepr' de vierde voorstelling. Een leeg podium bij aanvang van de voorstelling en aan het eind de gebrui kelijke chaos. Tussen die momenten al le ingrediënten die nodig zijn voor een typische Visscher-voorstelling. Bert Visscher heeft vaak het advies ge kregen wat meer rustpunten in het pro gramma in te bouwen. Daartoe heeft hij het tweezitsbankje aangeschaft. Even rust en dan weer vol ertegenaan. Daar bij figureren op het podium: Indianen, het Franse verzet, cowboys, the secret service, kabouters, een zen-leermeester en vele anderen. Inmiddels is deze voorstelling door Stichting Cultureel Jongeren Paspoort uitgeroepen tot CJPusproduktie. Een label dat volgens de Stichting CJP ga rant staat voor kwaliteit en toeganke lijkheid. Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt u de krant de volgende dag in de namiddag bezorgd. Dinsdag 4 februari, 20.15 uur: 'Lusten en Lasten' Toneelstuk met in de hoofdrollen Mar- greet Blanken, Bea Meuleman en René Retel. Kaarten f 27,50; Pas 65/CJP f 26,-. Woensdag 7 februari, 20.15 uur: 'Is dit nu later' Eerste avondvullend theaterprogram ma van Stef Bos. Kaarten f 20,-; Pas 65/CJP f 18,-. Donderdag 13 februari, 20.15 uur: 'Don Chaot en de foute architekt' Solo-programma van Bert Visscher. Kaarten f 17,50; Pas 65/CJP f 15,-. Vrijdag 14 februari, 19.30 uur: 'Blues brothers en sister Lou' Jeugdtheater Marmelijn. Kaarten f 5,-. Zaterdag 15 februari, 20.15 uur: 'Elisabeth's last' Mime-programma van Nola Rae. Kaarten f 17,50; Pas 65/CJP f 15,-. Dinsdag 18 februari, 20.15 uur: 'This is me' Klucht met in de hoofdrol Joop Dode- rer. kaarten f 25,-; Pas 65/CJP f 22,50. Woensdag 19 februari, 14.00 uur: 'Kikker en de walvis' Een vrolijke speelfilm met ondertite ling geschikt voor kinderen vanaf acht jaar. Kaarten f 5,-. Dinsdag 25 februari, 20.15 uur: 'Macbeth' Engels poppentheater met Nederlands gesproken versie van het klassieke meesterwerk. Kaarten f 15,-; Pas 65/CJP f 12,50. Donderdag 27februari, 20.15 uur: 'Tsjechov' Musical met in de hoofdrol Boudewijn de Groot. Kaarten f 40,-, ook voor Pas 65/CJP. SOESTER COURANT PAGINAj WOENSDAG 5 FEBRUAf Of het nu één biefstukje van anderha! ons is of een barbecue voor duizen man, slagerij Van Asch maakt over: evenveel werk van. Het succes dan! zijn zaak volgens eigenaar Ries va Asch aan het vertrouwen dat de klar ten in hem, zijn medewerkers en d kwaliteit van het omvangrijke assort ment vlees en vleesprodukten hebbei Slagerij Van Asch laat zien waar ee klein bedrijf groot in kan zijn. Als er één bedrijf bij de Van Weed< straat hoort, dan is het wel de bekenc kwaliteitsslagerij van Ries van Asch. zestig jaar lang weten vleesliefhebbe uit Soest en omgeving de slagerij op c hoek te vinden. In de jaren dertig opei de de grondlegger van het bedrijf, c vader van de huidige eigenaar, een bi scheiden slagerij op de hoek van de Va Weedestraat en de Stadhouderslaan. Nu, zestig jaar later, is de kleine slagei van toen alleen nog terug te vinden in c karakteristieke gevel van het pan waar de slagerij nog steeds gevestigd i Achter die gevel gaat een zeer moderr zaak schuil, waarachter nog eens ve vierkante meters ruimte bieden aan os der meer een eigen worstkeuken en et groot aantal koel- en vriescellen. ben zeker twintig jaar aan het verbo' wen geweest," vertelt eigenaar Ries \i Asch (60). De groei van zijn bedrijf is geleideh gegaan. In de jaren zestig vertrok i horlogemaker, met wie de Soester sl ger het pand deelde, en werd zijn wink bij de slagerij getrokken. Tien jaar lat werd ook het achterliggende woonht aan de slagerij toegevoegd. In de jan stichting openbare bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Het Kunstwerk van de Maand is van Fredy Wolf Wubben. Het is een beeld gemaakt van gietijzer, massief staal en brons. Fredy Wolf Wubben werd in 1940 geboren in Den Haag. Ze heeft ten toonstellingen gehad in het Stedelijk Museum in Amsterdam, in musea in Zwitserland, Finland en Oostenrijk. Het spel tussen schijn en werkelijk heid is voor haar een belangrijk uit gangspunt. Telkens zet zij zachte, flexibele materialen om in harde me talen, zonder hun uiterlijk daarbij te veranderen. Voor de toeschouwer blijken karton en textiel bij nader in zien brons en ijzeren daarmee, tegen de verwachting in, hard en ontoe gankelijk. Openingstijden van de Kunstuit leen, Willaertstraat 49, Soest. Maandag- en vrijdagavond van 18.30 tot 20.30 uur. Woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. Een koningin en een dame van middel bare leeftijd - bij Nola Rae een en de zelfde vrouw - die u ontmoet bij Nola's nieuwe theaterproductie "Elisabeth's Last Stand". -Wat hebben een koningin en een al leenstaande dame van middelbare leef tijd gemeen? Beide vrouwen vervelen zich. Allen bij Nola Rae is het mogelijk dat de een zich transformeert in de an der en omgekeerd. Dit humoristische spel, met enkele verwijzingen naar de vroegere Engelse koningin Elisabeth (die, zo zegt het verhaal, op het einde van haar leven niet naar bed durfde te gaan uit vrees de volgende ochtend niet meer overeind te kunnen komen), is op een internationale toernee. Tijdens de ze toernee doet ze in de maand februari voor het eerst Nederland aan en op 15 februari De Speeldoos in Baarn. In de jaren zeventig richtte mimespeel- ster Nola Rae met Jango Edwards de spoedig wereldvermaarde "Friends Roadshow" op. Daarmee werden zij grondleggers van de grote 'fools'-stro- ming binnen het theater. Jango ging zijn weg, Nola koos voor terugkeer naar de meer mimische produkties; haar ver schillende one-woman-shows zijn ge speeld over de hele wereld in het afgelo pen decennium. Het vakmanschap en de creativiteit van Nola veroorzaken louter bijval bij pers en publiek. Wie weet, wordt u door de koningin wel uitgenodigd op de thee. De provincie Utrecht heeft 130 reac ties binnengekregen tijdens de in spraakprocedure van het ontwerp-Be leidsplan Natuur en Landschap Utrecht (BLNU). Naast particulieren hebben ook veel landbouworganisa ties, gemeenten, natuur- en milieu-or ganisatie, sportvissers, jagers en een school gereageerd. Alle insprekers zijn van mening (positief of negatie!) dat het BNLU een trendbreuk is in het denken over het landelijk gebied. Ve len geven blijk van waardering voor de plannen en boden hun medewerking aan. Sommigen kwamen zelfs al met voorstellen voor concrete projecten. In de landbouwsector bestaan grote bezwaren tegen de plannen om land bouwgrond om te zetten in natuurge bied. Met het BNLU wil het provinciebe stuur natuur en landschap in Utrecht beter beschermen, zo mogelijk herstel len en verder ontwikkelen. De belang rijkste manier om dit te bereiken is vol gens GS om te zorgen voor een goede samenhang tussen de verschillende na tuurgebieden, de zogenaamde ecologi sche hoofdstructuur. Het BNLU streeft naar een hoofdstructuur in Utrecht, be staande uit 30.000 hectare bestaand na tuurgebied, 10.000 hectare relatienota- gebied, 4.000 hectare natuurontwikke lingsgebied en 350 hectare verbin dingszones (verbindingszones maken de uitwisseling van plant- en diersoor ten mogelijk, bijvoorbeeld via wildvia ducten en wildtunnels). De ontwerp-plannen omvatten ook een groot aantal maatregelen voor de be staande natuurgebieden. Zo is het stre ven om te komen tot een betere be scherming van deze gebieden en het te rugdringen van verzuring en verdro ging. Ëen belangrijk onderwerp in de reacties was de begrenzing van natuurontwik- kelings- en relatienotagebieden. In re- latienotagebieden kunnen landbou wers een vergoeding krijgen voor een natuurvriendeijk beheer van hun gron den. Bijvoorbeeld om pas te gaan maai en of koeien in de wei te laten na het broedseizoen van de weidevogels. Het ligt in de bedoeling dat uiteindelijk de helft van de relatienotagebieden binnen een periode van dertig jaar in eigendom komt van natuurbeschermingsorgani saties als Staatbosbeheer, Natuurmo numenten en Het Utrechts Landschap. Ook de natuurontwikkelingsgebieden zullen ingericht worden op een agra risch gebruik onttrokken gronden. De onttrekking van gronden zal in alle ge vallen op vrijwillige basis gebeuren. Er vindt geen onteigening plaats. 'Indikking' De in het ontwerp-plan aangegeven ge bieden voor natuurontwikkeling en te. latienotagebied zijn omvangrijke: daj de uiteindelijk te realiseren gebiedea Sommige insprekers zijn van menin- dat nu reeds een 'indikking' van dez! gebieden moet plaatsvinden. Andere^ zijn van mening dat dit pas moet gebeu ren bij de definitieve vaststelling van dj begrenzing. Ook waren er vragen oir,, trent de procedure voor de begrenzing Gepleit werd voor een snelle uitvoering van de begrenzing om zo meer zeker heid voor de landbouwers te krijgen Een aantal landbouwers is bang da door de aanwijzing van gebieden voor natuurontwikkeling en relatienota i omliggende gronden ook beperkingen opgelegd krijgen. Een deel van de insprekers had v over de invloed van het ontwerpplan h andere plannen, zoals lopende landin richtingsplannen en het nieuw op te stellen Streekplan. Ook waren er vra gen over de gevolgen van het om- werp-BNLU voor defensie, bosbouw, recreatie, waterwinning, jacht en visse rij. Door een aantal insprekers is vooral gepleit om goed rekening te houden met de landbouwbelangen. Wijzigingen De inspraakreacties zijn voor GS aan leiding om het BNLU op een aantal punten bij te stellen. Zo zijn er wijzigin gen aangebracht in de gebieden die op genomen zijn in de ecologische hoofd structuur. Verder is door GS het aanti te realiseren hectares voor natuuront wikkeling en relatienotagebieden met ongeveer tien procent verminderd. De omvang komt nu overeen met het aan tal door de minister van LNV aan de provincie Utrecht toegedeelde hecta res. Ook geeft het plan de gevolgen voor het Streekplan en bestemmings plannen aan. Het BNLU geeft nu ook meer duide lijkheid over de financiering van dt plannen. De uitvoering kost de provin cie gedurende de komende dertig jaai jaarlijks 7,5 miljoen gulden. Daarvooi ontvangt de provincie jaarlijks twee miljoen gulden van het ministerie vai LNV. Daarnaast zal het ministerie jaar lijks rechtstreeks een bedrag van meei dan vijftien miljoen bijdragen aan de realisering van de ecologische hoofd structuur. Dit geld gaat bijvoorbeeld naar natuurbeschermingsorganisaties voor de aankoop en inrichting van na tuurgebieden. De behandeling van het ontwerp-Be leidsplan Natuur en Landschap Utrecht is op donderdag 6 februari in de Staten- commissie Ruimte en Groen. De vast stelling van dit plan in Provinciale Sta ten is voorzien op woensdag 18 maart Nog voor de komst van de nieuwe t die over een paar weken wordt verwach Soest zich opnieuw garant gesteld voor 'Steuning van de oudebus. Directeur W 7werkgroep vervoer van de SWOS - wat bus valt - opnieuw een bedrag van f 400 biele reclame. f

Soester Courant | 1992 | | pagina 8