Clubs gedupeerd door Sporttotalisator 'Koffie of een biertje in de dweilpauze' Soest blijft z< [3 Eén punt Sta Sportman/ sportvrouw Invoering terminals toto en lotto betekent inkomstenderving TOTO LOTTO Ed Smits bewaart alle rondetijden van grote schaatsevenementen HOBBY Uitslag 'topper' (2-2) te, Drachten in bomvolle Degradatiekandidaat mmm WOENSDAG 12 FEBRUARI 1992 SOESTER COURANT Met ingang van maandag 17 februari beschikt een groot aantal ver kooppunten van de toto- en lottoformulieren over een terminal. Die is rechtstreeks verbonden met de computer van de Stichting De Nationa le Sporttotalisator (SNS) in Den Haag. Dat heeft voor veel verenigin gen ingrijpende gevolgenwant hun inkomsten uit de toto en lotto zul len aanzienlijk slinken. Veel clubs moeten daardoor op andere wijze hun begroting sluitend proberen te krijgen. Voetbalvereniging SEC haalde tot dusver jaarlijks ruim vijftienduizend gulden op. Dat bedrag zal tot ver onder de tien mille dalen en op den duur wellicht tot een mini mum worden gereduceerd. Al twintig jaar doet Wil van der Heij den elke vrijdag zijn ronde langs de vaste inleveradressen. Daar haalt hij honderden toto- en lottoformulieren op. SEC krijgt tien tot 12,5 procent van de omzet. Maar de automatisering van de Sporttotalisator zal voor de voetbalvereniging en veel andere clubs een fikse inkomstenderving tot gevolg hebben. De sportclubs krijgen alleen provisie over de formulieren die via de vereni gingen worden aangeleverd. Via de ter minals doen de deelnemers direct mee aan de toto en/of de lotto. De clubs zul len derhalve veel vaste klanten verlie zen. Bovendien wil de SNS het percen tage op de omzet gaan afbouwen. "SEC heeft nog zeven adressen waar de formulieren kunnen worden opge haald. Vier daarvan gaan over op een terminal", peinst Van der Heijden. Een rekensommetje leert hem dat SEC er op z'n minst voor de helft op achteruit gaat. En dat is voor de groenwitten een verontrustende gedachte, want in het afgelopen seizoen kampten ze al met een begrotingstekort. "Voor de clubs, en zeker voor SEC, is het een behoorlijke aderlating. De toto/ lotto is voor ons, na de contributie, de tweede inkomstenpost. Eén keer heb ben we in een jaar 25.000 gulden opge haald." Monopolie "Het is wel begrijpelijk", zegt Van der Heijden over de invoering van de termi nals. "Je moet met je tijd mee. Maar de Sporttotalisator misbruikt haar mono polie en laat de verenigingen zitten. En juist de verenigingen hebben voor een deel de toto en de lotto opgebouwd." Van der Heijden heeft al actie aange kondigd. "We openen de concurrentie strijd met de Sporttotalisator. We gaan alle klanten aanschrijven die abonnee- lotto zijn en vragen die of ze via SEC willen spelen. Dan blijven we inkom sten houden." Van de zeven adressen die hij elke week aandoet, blijven drie zaken met de 'ou de' stempelmachine opereren. "Maar ik vermoed dat de Sporttotalisator de oude formulieren er op den duur wil uitgooien. Ze hebben nu al de terminals gezet in de zaken, waar de meeste om zet wordt gemaakt. Ze gaan nu met twee systemen werken en dat zullen ze wel willen terugbrengen naar één." SEC heeft een, in dubbel opzicht, rijke historie met de toto en de lotto. De club verdient al 37 jaar aan de goklustigheid van Nederland. In 1955, toen de toto in navolging van het betaalde voetbal, werd ingevoerd, haalden Jan Veldhui zen en Bart Veenendaal de formulieren op. Het was de tijd van de zegels die la ter overbodig werden door de komst van de stempelmachine. Klapper "In 1971 heb ik het overgenomen van penningmeester Twenter. In 1974 kwam de lotto erbij. Dat was de klap per. We hadden eind jaren zeventig vierhonderd spelers met alleen al twee honderd maandformulieren. Het is wel een verplichting hoor, om elke week langs de adressen te gaan. Elke vrijdag ga je om een uur of drie weg en je komt 's avonds om negen uur thuis. Je moet elke week. Je kan niet zeggen dat je hoofdpijn hebt. En als er mist, hazel of sneeuw was, moest je er toch doorheen. Ik heb het bijna altijd met iemand an ders gedaan. Om de twee, drie jaar kwam iemand anders helpen, mar de laatste vijfjaar doe ik het alleen", zegt de 46-jarige Soester die in het tiende zaalvoetbalteam van SEC speelt en het jeugdteam in de zaal begeleidt. Hij is al ruim dertig jaar lid van SEC. Hij zal zelf geen medailles winnen, maar toch betekenen de Olympi sche Spelen in Albertville 'gouden' tijden voor Ed Smits. De Soester zit de afgelopen dagen en de komende anderhalve week aan de buis ge kluisterd als de schaatswedstrijden worden uitgezonden. En, hij schrijft alle rondetijden op. Zo doet hij dat al vanaf de jaren zestig. "Ze moeten me niet storen. Koffie of een biertje doe ik wel in de dweilpau ze." Enkele weken geleden sloofden familie en vrienden zich uit om de nieuwe woonruimte van zoon Ro nald bewoonbaar te maken. Grote afwezige was pa Ed. Hij volgde de Europese kampioenschappen schaatsen in Heerenveen op de voet... "Dat weten ze", zegt Ed Smits zonder enig schaamtegevoel. "Als er visite komt, hebben ze pech gehad. Ik ben sportgek en zeg alles af voor schaatsen. Ik mis geen wedstrijd." Vrouw Tonnie: "Tijdens het schaatsen is hij niet aanspreekbaar. Ik moet nu al lemaal andere dingen bedenken om te doen." Ed kijkt niet alleen, maar schrijft ook nauwkeurig alle rondetijden van de schaatsers op. Voordat hij in 1964 voor de koninklijke luchtmacht naar West Duitsland vertrok, deed hij dat al met zijn vijf zwagers. Achter het linkerdeur tje van een kast in de woonkamer ligt een stapel papieren. Daarop staan alle tijden van alle grote schaatsevenemen ten vanaf 1981. Spanning "Ik vind het gewoon leuk om de tijden op te schrijven. Ik ondervind er meer spanning door en af en toe vloek ik op Heinze Bakker omdat hij de verkeerde tijd doorgeeft. Na drie ronden kun je vaak al zien op welke tijd ze zijn wegge gaan. Ik heb een lijstje met alle sche ma's, dus meestal weet ik al in welke tijd ze ongeveer finishen. De 1.500 meter is moeilijk te volgen. Dat is eigenlijk één lange sprint. Maar als ik niet zou schrij ven, zou ik waarschijnlijk alleen maar naar de ritten van de Nederlanders kij ken." Smits doet alles tegelijkertijd. Kijken, schrijven, juichen en teleurstellingen wegslikken. Want hij is tevens suppor ter van de vaderlandse schaatsers. Hij dicht Leo Visser goede kansen toe op de 1.500 meter (vandaag) en plaatst Bart Veldkamp en Europees kampioen Falco Zandstra in het rijtje favorieten met Johan Olav Koss en Geir Karlstad op de 5.000 en 10.000 meter. Bij de sprintafstanden houdt hij het op de Amerikaan Dan Jansen en de Duitser Uwe-Jens Mey. "En die Japanners, maar die lijken allemaal op elkaar. Die kan ik niet uit elkaar houden. Hier heb ik nog twee namen staan, maar die zijn de vorige keer allebei gevallen." De meest spannende herinneringen be waart Smits aan de Olympische Spelen in Serajewo (1984) en Calgary, vier jaar later. De lijsten worden erbij gepakt. "Het ging om fracties van seconden. In Serajewo reed Malkov 7.12.30 op de 5.000 meter. Gustaffson reed 7.12.28, tweehonderdste seconde sneller. Maar op de tien kilometer won Malkov in 14.39.90. Gustaffson werd toen tweede in 14.39.95. In Calgary was het natuur lijk leuk dat Yvonne van Gennip drie gouden medailles won. Visser werd toen tweede op de vijf kilometer in 6.44.98, terwijl Gustaffson 6.44.63 reed. Ik denk niet dat Gustaffson nu nog een keer een stunt uithaalt." '...en een beetje...' Moeiteloos schudt Smits de wereldre cords op de verschillende afstanden en de houders ervan uit zijn mouw. Vijf honderd meter bij de mannen? "Dat is niet zo moeilijk. Dan Jansen, pasgele den nog." De vijftienhonderd meter bij de vrouwen? "Karin Kania, in 1.59 en een beetje." Soms vergelijkt hij de tij den van verschillende wedstrijden. "Als je het EK in Finland neemt of dat van Heerenveen, dan zit er soms wel een minuut verschil in de eindtijd." Smits zit liever in de huiskamer dan dat hij zich tussen de hossende menigte in het Thialf-stadion van Heerenveen be geeft. Hij heeft het wel een keer gepro beerd. Tevergeefs. Hij beseft dat het moeilijk is aan kaartjes te komen. En, in het Thialf-stadion kan hij de rondetij den niet noteren, thuis wel. Zelf schaatsen is er niet meer bij. Een rugblessure deed hem besluiten de ij zers aan de wilgen te hangen. Volley ballen doet hij wel, met de luchtmacht (DATIM in Soestduinen), in competi tieverband. "Ik ben helemaal sportgek. Honkbal, voetbal, basketbal, ik mag het graag zien. Maar daar blijf ik niet voor thuis. Ik keek ook altijd als Mohammed Ali midden in de nacht moest boksen." Zijn fanatisme ging een keer ver. Tij dens de wereldkampioenschappen voetbal in 1974 woonde hij in het gast land West-Duitsland. Met uitzondering van de finale tegen West-Duitsland woonde hij alle duels van Oranje in het stadion bij. De finale volgde hij vanuit de woonkamer van een zwager. Na af loop van het met 2-1 verloren duel ver nielde Ed met al zijn zwagers uit pure teleurstelling de tuin van zijn ene zwa ger, die overigens zelf ook een handje meehielp. De sportieve revanche kwam Foto: Goos van der Wi Foto linksboven: Bij de mannen werdAbdesBelarbi tweede. De Nederlands atletiekkam- pioen op de 1.500 meter kreeg 981 stemmen. Op dezelfde afstand in- door eindigde het lid van A V Pijnen burg als tweede. Belarbi had de sportverkiezing pas serieus geno men, toen hij bij de laatste tien zat. "Ik had niet verwacht dat ze zoveel vertrouwen in mij hadden", aldus de gelukkige alteet. Foto rechtsboven: In de zaal bleef de spanning er tot het einde toe in. Bijna alle sporters hadden supporters meegenomen. Familie, vrienden, clubgenoten en andere belangstellenden volgden de ontwikkelingen op de voet. Ook via de radio kon het programma worden gevolgd. Radio Soest zond de verkie zingsavond rechtstreeks uit. Ook van luisteraars kreeg de lokale om roep positieve reacties. Foto linksonder: Miguel Karsters (links) en Martin Baltus nippen ieder aan hun favorie te drankje. Gert-Jan van Rheenen blijft lachen, ondanks dat hij deze week moet worden geopereerd. De sporters die buiten de prijzen vielen, toonden na afloop geen spoor van te leurstelling. Integendeel, de reacties waren enthousiast en positief. Jack Belt (rechts) weet op dit moment nog niet dat hij de aanmoedigingsprijs zal krijgen. Foto rechtsonder: André Bolhuis, chef de mission van de Nederlandse ploeg voor de Olympische Spelen in Barcelona, sprak de hoop uit dat Jack Belt over vier jaar zal deelnemen aan de OS in Atalanta. In de Verenigde Staten zal triathlon voor de eerste keer in het Olympische programma worden op genomen. Belt kreeg de aanmoedi gingsprijs van de jury. Belt was ver heugd. "Het betekent voor mij dat triathlon serieus wordt genomen in Soest. PAGINA WOENSDAG 12 FEBRUAR11 De strijd om de bovenste plaatsen in de de nend. Soest inaakt nog steeds kans op schap, maar ook op de titel die rechtstr klasse oplevert. Die conclusie valt te trt Soesters en koploper HVC. Soest keek zc ten tegen een 0-2-achterstand aan, maar nuten recht: 2-2. Daarna zouden de nun lijst niet meer scoren. "Ik heb altijd een hele fijne samenwer- Mensen die willen weten welke adres- "Ik denk dat we meedoen, maar in de eerste plaats hou ik het op HVC en Zwaluwen Vooruit. Die ploegen kun nen zowel aanvallend spelen als coun teren. Wij kunnen minder goed verde digend spelen, omdat we in de proble men raken als ze in onze 'zestien' ko men." Jan Stroomberg weet na de ontmoeting met HVC dat zijn ploeg vier punten achterstand, maar nog een wedstrijd te goed heeft. Zijn ploeg staat nu tweede. Zwaluwen Vooruit (verlies tegen PVCV) en HMS (gelijk tegen Bredero- des) hebben evenveel punten als Soest (19), maar ook één duel meer gespeeld. Het zag er aanvankelijk niet naar uit dat Soest zou blijven meetellen. Terwijl een aantal van de vijfhonderd kijkers nog bij de poort stond, lag de bal al achter W/7 van der Heijden haaltformulm Marco van der Grift door een inzet van op bij Richard Bon op de hoek Bom jMike Hazelaar. De vervanger van Pa- i v rr i I. *.1. cmillpn nppft innp- kinggehad met de winkeliers. We zorg- sen dat zijn, kunnen contact opnemen vy um 1' '-ZCrsnVtprtrlieziin snullen heeft in2e deifmet kerst altijd voor een kerstpak- me. Wi,v^Hejjden.Hiiisna *00 sator de terminal heeft ingevoerd reeds voor de tweede maal gepasseerd, toen Jan Leyenhorst, in tegenstelling tot de defensie van Soest, niet treuzel de. ket voor de mensen. We houden nu nog drie adressen over." uur bereikbaar via telefoonnummer 20951Foto: Herman van Dam. Zei Em gan ters altij met unit we£ hur Soe ma; trel eer var via Ve dot eer het vei dei "V lijk Ier veertien jaar later. "Mijn ouders waren die dag vijftig jaar getrouwd. Maar ik heb gezegd dat we eerst de wedstrijd te gen West-Duitsland moesten zien. Nou, toen Nederland met 2-1 won, zat de stemming er op het bruiloftsfeest wel in natuurlijk." Rechtstreeks De angst van het gezin Smits voor het kabelnet bleek ongegrond. "De kinde ren dachten dat ik elke dag naar sport zou kijken, maar sport die al geweest is, hoef ik niet te zien. Ik kijk alleen naar rechtstreekse uitzendingen. Op zon dagmiddag hoef ik oog geen uitslagen te weten van het voetbal." Zijn vrouw: "We hebben een video recorder in huis gehaald, zodat ik ande re programma's later kan bekijken." "Tijdens het schaatsen is hij niet aan spreekbaar", zegt Tonnie Smits ow haar man Ed. De Soester schrijft al de cennia lang alle rondetijden op. "Ik mis geen wedstrijd. Foto: Herman van Dam Ed: "Ja, schaatsen en voetbal is vooi mij. Maar voor de rest heb ik niets te vertellen." Het had net zo goed andersom kunnen maakten zaterdag in een bomvolle De I zoekers kregen drie sets als reiskosten twee punten in de wacht. De Soester pl< nuwslopende volleybalduel. Daar wa: voor getekend, maar de ploeg besefte Sinds tijden begon Stam/SoVoCo on bevangen aan de wedstrijd. Met geva rieerd spel waren de dames op weg naar een goed resultaat, totdat op 11 -3 even angst in de gelederen sloop. Op 11-8 herstelde Stam/SoVoCo zich en met drie treffers via het Drachter blok zat de eerste set in de knip: 15-8. De wedstrijd was toen negentien minuten oud. Voor de tweede set zouden de volley- balsters 36 minuten nodig hebben. Stam/SoVoCo zat andermaal op het goede spoor. Met boeiende slagenwis selingen werd een 12-7-voorsprong ge nomen, maar toen ging Stam/SoVoCo opnieuw in de fout. Toen trainer/coach Peter Posthuma van Drachten voor de tweede keer in conclaaf was gegaan met zijn team (13-9), sloeg Stam/SoVoCo de service uit. Daarna kwamen de Soes ters nog op 14-10, maar het setpunt werd door een netfout verspeeld. Op 14-11 maakte de scheidsrechter een be langrijke fout. Drachten werd afgeflo ten op 'vier keer', maar omdat de scheidsrechter te vroeg floot, gaf hij volgens de richtlijnen van het boekje 'dubbelfout'. In plaats van dat Stam/ SoVoCo de opslag terugkreeg, mocht Drachten opnieuw serveren. En dat deed de ploeg tot 14-14, dank zij kardi nale fouten aan Soester zijde. Een ze nuwslopend scoreverloop volgde. Het werd 15-14, 15-15, 16-15 en 16-16, voordat Drachten aan het langste eind trok: 1-1. In de derde set, waarvoor 29 minuten werden uitgetrokken, was de spanning niet minder groot. Stam/SoVoCo scoorde veel via Irene Koelewijn en Ju- dith Lazonder. Drachten steunde voor namelijk op de inbreng van spelver- deelster lmelda Hoogma en aanvalster Foto: Goos van der Wilt Foto: Goos van der Wilt. VVZ'49 heeft zaterdag tegen E Posthoorn ondanks een niet bijst< goede wedstrijd, toch een gemakkeli ke overwinning behaald: 3-0. Tegt de hekkesluiter uit Amersfoort beg< de equipe van Jan Veerman wedero gewijzigd. John Brouwer maakte zijn rentree Cees Jan de Vries bleek nog last te o dervinden van een blessure. En om d zelfde reden hadden Jacob Veerman Olivier Noordam van plaats gewisse Ton Wolfsen moest nog steeds gebl< seerd langs de kant toezien. In de eerste helft liep WZ 49 meer gen zichzelf te voetballen dan tegen Posthoorn. Het liep regelmatig in buitenspelval van de Amersfoorters als het zich kansen creëerde, dan w den die gemist. Dit zorgde voor enigt ritatie onderling, hetgeen het spelbe niet ten goede kwam. Daarnaast wa de Amersfoorters duidelijk voor

Soester Courant | 1992 | | pagina 10