Last voor minute tips wintersporters Boedapest, Wenei of.Den Bosch Ga goed verzekerd op pad Op Stap in Nederland p66 ziet social De Krokusvakantie: een waardig afscheid van de winter Van Helsinki naar Sint Petersburg: een historische gelegenheid Reis- en sneeuwlijnen 'Landgoederen en hun b Morgenavond e 'Landelijk Gebi Themamiddag met Ma Reiskoffiezetapparaat PAGINA 18 De dagen worden weer langer en lichter, maar de natuur zwijgt nog, om straks in frisse kleuren open te barsten. En terwijl de kille kaalheid nog alom overheerst, krijgen velen reeds de lentekriebels: ze wil len er eens even tussenuit. De Krokusvakantie biedt uit komst: het is de ideale periode om - alvast! - afscheid te ne men van de donkere winter. Voor heel wat Nederlanders betekent de Krokusvakantie uitgesteld sneeuw- en ijsple- zier, en zij popelen om onder het genot van een bruinend lentezonnetje op de skilatten te staan. Weer anderen wor den op het laatste moment aangestoken en boeken alsnog een reisje naar de sneeuw. Er zijn ook mensen die de da- gelijkse omgeving eens even willen verruilen voor de ka rakteristieke sfeer van een gro te stad; zij komen op adem door op hun gemak rond te slenteren door eeuwenoude straatjes, door musea en wa renhuizen, of zij dromen weg in het pluche van een Weense operazaal, of... Ook zij die bij voorbeeld dich ter bij huis iets leuks met de kinderen willen doen, kunnen ruimschoots aan hun trekken komen. Zo is er 'Op Stap in Nederland': een handzaam boekje met uitgekiende tips voor dagtochten en korte va kanties in eigen land. Hoe men het zich verder ook voorstelt - een zorgeloze va kantie begint met een gedegen voorbereiding en daarvoor kan iedereen als lid terecht bij de ANWB. Te denken valt daarbij aan het afsluiten van een goede reisverzekering of aan een Internationale Reis- en Kredietbrief. Deze pagina zet daarom een aantal belang rijke zaken op een rijtje voor hen die zich verheugen op zor geloos lentevertier in de stad, op de piste of tussen de kro kussen. In gedachten staat u waarschijnlijk al op de lange latten om aan de afdaling over die mooie besneeuw de berghelling te beginnen, of u wandelt op uw lang- laufski's door een witte wereld, terwijl de sneeuw Hebt u zich wel eens afgevraagd wat er gebeurt wanneer u tijdens hel skiën met iemand in botsing komt? En welke juri dische problemen er dan kunnen ont staan? Hoe luiden de regels op de piste? En...? Natuurlijk gaat u er niet vanuit dat het onheil 'uw' piste zal doorkruisen, maar gewapend met enige voorkennis staat u straks ongetwijfeld steviger op de lat ten. 'Uit en thuis in de wintersport' luidt de titel van een handzame brochure die helder licht werpt op allerlei facetten van de wintersport. Zij maakt beginners wegwijs in de wereld van de wintersport en vormt een handig geheugensteuntje voor de 'vaste klanten'. De brochure is voor leden gratis ver krijgbaar op alle ANWB-kantoren, waar men ook terecht kan voor allerlei vragen over populaire skigebieden. De afdeling 'Wintersport' van het hoofd kantoor verstrekt meer uitgebreide in formatie, evenals de afdeling Centrale Informatie, telefoon 070 - 3141420. Auto en wintersport Koning Winter stelt zware eisen aan auto en chauffeur, en dal geldt des te meer als u met de auto op vakantie gaal naar bergachtige sneeuwgebieden. Hoe u uzelf en uw auto het best op deze reis kunt voorbereiden, leest u in de bro chure 'Auto en Winter(sporl)'. Aan de orde komen onderwerpen als 'de win- terbeurt', 'rijden in de winter', 'sneeuw kettingen', 'winlerbanden' en 'ski boxen'. Vóór alles is het belangrijk dal uw auto in goede conditie verkeert, zodat de sneeuwpret niet al bij voorbaat wordt bedorven door pech onderweg. Zeker als u de auto gebruikt om naar een win tersportgebied te rijden, is een winler- beurt bij één van de ANWB Technocen tra sterk aan te bevelen. Als uw auto nog onlangs een grote beurt heeft gehad, kunt u de auto speciaal na laten kijken op onderdelen die in de winter het meest kwetsbaar zijn, zoals de accu en de ont steking. Ons land telt 22 Technocentra en acht dependances. Voor meer inlich tingen kunt u bellen naar de Centrale In formatie: telefoon 070 - 3141420. Zeker de moeite waard is de cursus 'Grip Sliptraining', die weliswaar niet in de eerste plaats te maken heeft met sneeuw, ijzel of zware regenval, maar die wel leert hoe u moet omgaan met minder extreme praktijksituaties. U kunt immers ook in een slip raken door een plotselinge uitwijkmanoeuvre of door zand op de weg. Paniekreacties in onverwachte situaties leiden vaak tot verkeerde handelingen. Maar na deze eendaagse cursus bent u beter voorbe reid op het onverwachte en kunt u veel leed en schade voorkomen. Daarbij komt dat het ook gewoon spannend en leuk kan zijn om eens een dag te ma noeuvreren met een vierwieler. Voor telefonische afspraken en infor matie kunt u bellen naar de afdeling 'Rijvaardigheid', telefoon 070 - 3146468. Skimateriaal onder uw voeten kraakt. In ieder geval is de sneeuw- vakantie al geboekt. Toch zijn er ongetwijfeld nog een aantal zaken, waarover u meer wilt weten. goede skibril of naar langlaufkleding en ziet u door de bomen het bos niet meer, vanwege het enorme aanbod. Twee lij vige brochures voor de alpine-skiër en de langlaufer kunnen in dat geval uit komst bieden. Zowel de 'Koopgids Al pine ski-materiaal' als de 'Koopgids Langlauf ski-materiaal' geven algeme ne informatie, kooptips, technische de tails en een compleet overzicht met alle prijzen van het skimateriaal. Heeft u uw wintersport-uitrusting voor elkaar en wilt u graag een informatie- kaart over de plaats van bestemming, dan kunt u ook bij de ANWB terecht voor de zogenoemde 'wintersport-in- formatiekaarten'. Deze wijzen u de weg naar en in het besneeuwde middel- en hooggebergte van Oostenrijk, Zwitser land, Duitsland (mét de Belgische Ar dennen), Frankrijk en Italië. Op de kaarten vindt u informatie over de ver schillende gebieden en plaatsen, toe gangsroutes en verkeersknelpunten (in het hoogseizoen) en tabellen met prakti sche gegevens voor alpine-skiërs en langlaufers. Zowel de koopgidsen als de informatiekaarlenzijn voorleden gratis af te halen op alle kantoren of telefo nisch te bestellen via Centrale Informa tie, telefoon 070 - 3141420. Ski'92 Begint u intussen al aardig warm te lo pen voor de wintersport, maar heeft u concrete plannen hiertoe nog even in de ijskast gezet, dan komt u misschien op aardige ideeën via het magazine Ski'92. Dit blad schenkt onder meer aandacht aan: het testen van skimateriaal, ski plaatsen voor bepaalde doelgroepen (beginners, geoefenden en zonliefheb- bers), het onderhoud van langlaufmale- riaal en skimode. Ook biedt het blad een aantal praktische extraatjes. Zo kun je met een bon uit Ski'92 skigrafieken be stellen van de plaats van bestemming, met informatie over bij voorbeeld sneeuwzekere weken. Het gaat in totaal om 130 opvraagbare plaatsen in Oos tenrijk, Zwitserland, Italië en Frank rijk. Ski'92 kost voor zowel leden als niet-leden 15,00 en is te koop bij boek handel en ANWB-kantoor. Wintersport 'dichter bij huis' Een goedgemutste Koning Winter kan natuurlijk ook dichter bij huis op een flinke portie sneeuw tracteren. Even Nederland is weliswaar een klein land, maar het biedt aan jong en oud onnoemelijk veel mogelijkheden om zich naar hartelust te vermaken. Bent u van plan om tijdens de Kro kusvakantie iets leuks met de kinde ren te gaan doen, dan is het boekje 'Op Stap In Nederland' een absolute aanrader. Vijftien hoogst interessante recreatiege bieden alsmede allerlei ideeën voor een compleet dagje uit. komen in dit boekje aan bod; van de stad en omgeving van Groningen en Bergen aan Zee tot aan Walcheren en Maastricht. Wilt u een stad bezoeken, uitwaaien aan zee. een museum bezichtigen, een bos wandeling maken, met de stoomtrein mee of naar een pretpark? Het kan alle maal. Bovendien treft u di\erse voor deel-arrangementen in dit boekje aan. zoals: een actief weekend of een mid week in Dallsen. een driedaags hotel - Helsarrangemeni in Berg en Dal. drie leuke Loosdrecht.se dagen of twee da gen opeen stijlvol landgoed met kasteel. ANWB-leden kunnen 'Op Slap in Ne derland' gratis afhalen op een van de ANWB-kantoren. Schriftelijk bestellen kan ook: via de afdeling Postorders van de ANWB. Antwoordnummer 10029. 2250 AD Voorschoten, of telefonisch via Centrale Informatie, telefoon 070 - 3141420: u betaalt dan wel 4,75 verzendkosten. Het IJzeren Gordijn heeft velen weerhouden, maar zelfs tussen de tsarensteden Helsinki en Sint Pe tersburg ligt de w eg nu open - ook al is die soms nog een beetje hob belig... Stelt u zich uzelf eens voor: turend over de reling van de Finnjet Een heel bijzonder schip, dat met zijn twee v liegtuigmotoren een snelheid kan halen van 56 km per uur - net zo snel als 'ons' marineschip Witte de Wilh. En dan. blinkend aan de ein der: Helsinki, de blanke dochter van de Oostzee. Intenser kan de eerste kennismaking met deze ontspannen tsarenslad nauwelijks zijn. Ontspannen ja. want in twee dagen lijd kun je een heel goed beeld krij gen van Helsinki's monumentale ar chitectuur. die de Finse hoofdstad voor een groot deel te danken heeft aan de Russische tsaren: neo-klas- sieke regeringsgebouwen aan het Se- naatsplein. de strak-moderne archi tectuur van de Finlandia-hal en het gloednieuwe gemeentehuis, de grote Dom met zijn koepeldak, het Sibeli- usmonument en natuurlijk de unie ke, in een grote granietrots uitge hakte kerk. Maar Helsinki is vooral ook een heerlijke slenterstad met mooie win kels waar bekende Finse merken als Marimekko (kleding), Arabia (por selein) en Arikka (vormgeving m hout) worden verkocht. Van Helsinki naar Sint Petersburg (tot voor kort nog Leningrad) is on geveer zes uur rijden per auto. In Finland over prima wegen, door een glooiend landschap van bossen en meren. Een rustgevend landschap! De formaliteiten aan de grens vallen mee. de weg naar Sint Petersburg niet. die zit werkelijk vol kuilen en gaten. Maar de stad zeil is wat ont beringen waard. Een bezoek aan Sint Petersburg betekent eindeloos w andelen langs prachtige gebouwen aan Nevski Prospekt; het bekijken van imposante kerken die vaak geen kerken zijn maar sporthallen, op slagplaatsen of musea; maar vooral ook: onder de indruk raken van het barokke winterpaleis en de Hermi tage, waar 2.7 miljoen kunstvoor werpen zijn opgeslagen. In het februari-nummer van het maandblad REIZEN doet Colette Alberts op indringende wijze verslag van haar reisbelevenissen in Helsin ki en Sint Petersburg. Bovendien biedt het blad een unieke reis aan naar de twee tsarensteden aan de Finse Golf. met als extra een mini cruise naar Stockholm op de groot ste veerboot ter wereldde Silja Sym- phony. REIZEN nummer 2 is verkrijgbaar vanaf 24 januari in tijdschriftkios ken en op ANWB-kantoren. Losse nummers kosten 7.50. Natuurlijk is de trein er niet alleen voor oudere reislustigen, al schenkt het februari-nummer van de Kampioen wel speciaal aandacht aan senioren die met de trein op reis gaan - in dit geval naar Boedapest en Wenen. 'Vutters' en gepensioneerden beschikken nu eenmaal over meer tijd en kunnen ook mak- De nieuwe uitgave zal in april verschijnen, keiijker op stap buiten het seizoen. Op grond van hun leeftijd komen 60- plussers in aanmerking voor riante NS- kortingen: een 60 seniorenkaart (bin nenland) en de Rail Europ Senior kaart (buitenland). Ook zijn er reisorganisa toren met een aanbod aan reizen, dat zich kenmerkt door speciale aandacht en zorg voor ouderen. Het tempo is daarbij aangepast en de dagprogram ma's zijn niet overladen. De reisbestem- mingen zijn zorgvuldig geselecteerd op voorzieningen die voor ouderen van be lang zijn, zoals de toegankelijkheid en dieetvoorschriften Het februarinummer van De Kampioen heeft ook aandacht voor de stad Den Bosch, die tijdens het carnavalsgedruis drie dagen lang omgetoverd wordt tot •'Oeteldonk'. Wie ook door Oeteldonk wil 'dweilen', kan door de nodige prak tische informatie in dit artikel alvast in de stemming komen. Stedengidsen Behoort u tot de categorie mensen die carnaval liever ontloopt, om van een buitenlandse vakantie te gaan genieten, dan volgt hier nog een aantal handige opstekers. Zo geeft de ANWB een serie 'Stedengid sen' uit, met daarin bij voorbeeld toeris tische routes, plattegronden, tips voor winkelen en uitgaan, een aantal hotels, restaurants en cafés er de belangrijkste bezienswaardigheden. Het zijn beknop te reiswijzers in een handzaam formaat, rijk geïllustreerd en geschreven m een vlotte stijl over: Londen, Rome, Wenen en Parijs. Eind februari verschijnen de stedengidsen over Boedapest en Berlijn. Voorts is er een nieuwe serie taalgidsen, die haar nut ter plekke bewijst; handig bij hel doen van boodschappen, bij pech onderweg, bij het vertalen van de menu kaart of voor het opzoeken van een me dische term. Voor reizigers met eigen vervoer zijn de routekaarten een praktisch hulpmiddel Zij geven een overzicht van de autosnel wegen en andere doorgaande wegen naar de vakantiebestemming. Als ex tra's vindt u op de kaarten: afstanden, tol-aanduidingen, wegnummers, hel lingspercentages, passen met sluitings maanden, enzovoort. Behalve de route kaarten bevatten de landenfolders bijna onmisbare reisinformatie, die zowel van nut kan zijn gedurende de voorberei ding als tijdens de trip. Alles wat u moet weten voordat u de grens overgaat, is hierin te vinden. Een landenfolder bevat onder meer informatie over: reisdocu menten, brandstof, tolprijzenen buiten landse feestdagen. Ook valt hierin veel te lezen over de doorreislanden. Zowel de routekaarten als de landenfol ders zijn voor leden gratis verkrijgbaar op alle ANWB-kantoren en telefonisch op te vragen bij Centrale Informatie, te lefoon 070- 3141420. over de grens, maar toch niet zo heel ver weg. bevinden zich wintersportgebie den waar men kan wandelen, langlau fen en zelfs alpine-skiën. Denk daarbij aan de Belgische Ardennen en Sauer- Iand, de Harzen de Eifel in Duitsland. De gratis wintersport-informaliekaarl Duitsland/België geeft u alle informa tie. Informeer, om teleurstellingen te voorkomen, wel eerst even naar de sneeuwomstandigheden. Alshet weereven meezit kunt u zich ook in Nederland op het ijs of op de lang- laufski's wagen, om vervolgens behaag lijk bij te komen onder het genot van een kop hete chocola. Informatie over langlaufmogelijkheden en KNS B-goedgekeurde schaatstoch ten op natuurijs is in de periode decem ber tot april 24 uur per dag op te vragen via het telefoonnummer 06-9623 (50 cent per minuut). Misschien bent u nog op zoek naar een De zogenoemde 'Sneeuwlijn' geeft informatie over sneeuwhoogten en weersomstandigheden in de Belgi sche en Duitse wintersportgebie den en de belangrijkste winter sportplaatsen in Oostenrijk, Frank rijk, Zwitserland, Noord-ltalië en Andorra. Van deze plaatsen zijn te vens gegevens beschikbaar met betrekking tot de conditie van de pistes en de prijzen van de ski-pas. De Sneeuwlijn is te bereiken via te lefoonnummer 06 - 9623 (50 cent per minuut). De telefoonnummers 'Aktuele Reisinformatie Buitenland' ver strekken aktuele informatie over verkeer, weer en eventuele calami teiten. Voor België, Frankrijk, Spanje en Groot Brittannië is dat: telefoon 06 - 91091010 (50 cent per minuut). Voor Duitsland, Oostenrijk, Zwit serland, Italië, Joegoslavië en Grie kenland: telefoon 06 - 91091080 (50 cent per minuut). U gaat met vakantie om er eens hele maal uit te zijn, om onbezorgd te ge nieten, wèg van de alledaagse be slommeringen. Maar zorg er dan ook voor, dat uw vakantieplezier niet ver knald kan worden doordat u geen goede reisverzekering hebt gesloten. Want waarom zou wat anderen is overkomen, u ook niet kunnen gebeu ren? Met een goede reisverzekering bent u in ieder geval voor de meeste risico's gedekt. Staat u de komende vakantie op de ski latten, dan weet u dat u op de piste extra risico loopt. De winlersportverzekering dekt al deze risico's. Voor mensen die een paar keer per jaar op pad gaan en langere vakanties afwis selen met tussendoortjes, is de Vaker Vakantie Verzekering mét of zonder wintersportdekking een comfortabele keuze. Het pakket geldt het hele jaar door en het grote voordeel is, dat u niet telkens opnieuw een verzekering hoeft te sluiten - ook niet als u zomaar spon taan een weekend weggaat. Op die ma nier bespaart u uiteraard geld. De reisverzekering van de ANWB is een verzekering op maat voor zowel leden als niet-leden. Het basispakket vormt al een prima reisverzekering, die u naar ei gen inzicht kunt uitbreiden. Als u trouwens een reisverzekering hebt gesloten, lid bent en overeen Internatio nale Reis- en Kredietbrief (IRK) be schikt, bent u voor drie zaken verze kerd. Het lidmaatschap voorziet in de persoonlijke hulp, de IRK staat borg voor de voertuighulp en de reisverzeke ring betaalt - op basis van de dekking - de schade. Een onnodige (én dure!) dub- beldekking wordt zo vermeden. Een folder met aanvraagformulier voor de Reisverzekering of Vaker Vakantie Verzekering is af te halen op alle ANWB-kantoren of telefonisch aan te vragen bij Centrale Informatie, telefoon 070- 3141430. Ook telefonisch kunt u deze verzekeringen sluiten: telefoon 06 - 0503 (gratis). Diverse lidmaatschappen Op het gebied van verkeer, recreatie en toerisme doet de ANWB van alles en nog wat voor haar leden, zodat zij ner gens alleen voor hoeven te staan. De or ganisatie geeft informatie, adviezen en tips, zorgt voor prima verzekeringen, verleent hulp in binnen- en buitenland, organiseert leuke en interessante din gen, geeft populaire tijdschriften uit en voor de leden is er het veelgelezen gratis maandblad De Kampioen. Er zijn diverse mogelijkheden om lid te worden, te weten: een gewoon lidmaat schap, een jongerenlidmaatschap, een lidmaatschap voor het leven en een be- drijfslidmaatschap. Speciale folders hierover zijn op alle kantoren verkrijg baar. Een onmisbaar document Als u met eigen vervoer naar het buiten land reist, is de Internationale Reis- en Kredietbrief (IRK) een onmisbaar do cument. Als aanvulling op uw persoon lijk ANWB-lidmaatschap, waarme? u recht heeft op juridisch advies en alle*lei vormen van persoonlijke hulp in het buitenland, krijgt u dan tevens hulp bij problemen die te maken hebben met uw voertuig. Dit kan zijn: repatriëring van het voertuig, een vervangende chauf feur en of een vervangend voertuig, het nazenden van onderdelen, hulp en sleephulp langs de weg en kostenver goeding. Alle hulp is ondergebracht bij de ANWB Alarmcentrale, die non-stop bereikbaar is, en die u steevast in het Ne derlands te woord staat. De Alarmcentrale De meest bekende vorm van hulpverle ning van de Alarmcentrale in de winter periode is natuurlijk de gipsvlucht, ook al weten de leden deze hulpdienst ook de rest van het jaar wel te vinden. Op basis van dit lidmaatschap krijgt u persoonlijke hulp bij ziekte of ongeval, brand, natuurrampen, het verlies van reisdocumenten of zelfs juridische pro blemen. Wie ook door de ANWB gehol pen wil worden bij problemen in het bui tenland met betrekking tot zijn of haar voertuig, moet in hel bezit zijn van de eerdergenoemde Internationale Reis- en Kredietbrief. Behalve de Alarmcentrale in Den Haag (070-3141414) heeft de ANWB een aantal steunpunten - met Nederlands sprekend personeel - in landen die veel Nederlandse toeristen trekken. In Oos tenrijk bevindt het steunpunt zich in Innsbrück; in Frankrijk in Lyon; in Spanje in Barcelona, Benidorm en Tor- remolinos; in Italië/Zwitserland in het Zwitserse Mendrisio, en in Griekenland in Athene. Een speciale Credit Card Credit cards nemen steeds meer de plaats in van contant geld. Niet zo ver wonderlijk, want met zo'n handig be- taalpasje kun je op heel wat plaatsen in de wereld altijd gepast betalen. De ANWB Credit Card is geldig in maar liefst 9,5 miljoen zaken (waarvan circa 50.000 in Nederland), herkenbaar aan het Eurocard Mastercard Access-vig net. Er zijn bovendien al ruim 200.000 Iokaties in binnen- en buitenland, waar met deze Credit Card contant geld kan worden opgenomen. De ANWB Credit Card biedt ook speci fieke voordelen, zoals vrijstelling van borg bij autoverhuurbedrijven. Zeer be langrijk is bovendien dat, wanneer u in het buitenland in de problemen bent ge raakt door ziekte, ongeval, diefstal en dergelijke, de Alarmcentrale uw beste dingsruimte kan verhogen met maxi maal 2000 gulden, als andere financiële mogelijkheden ontbreken. Een brochure met aanvraagformulier is verkrijgbaar op alle ANWB-kantoren. Ook kunt u bellen met de afdeling Cen trale Informatie, telefoon 070-3141420. Een reiskoffiezetapparaat om snel een kopje koffie, thee of soep te ma ken, is één van die handige clubarti- kelen van de ANWB. Door de com pacte vorm is het makkelijk op te bergen in koffer of tas, zodat het snel bij de hand is. Het apparaat werkt op 220 én op 110 volt en de prijs be draagt/ 49,50. Beautycase De blauwe beautycase is door haar handzame formaat prima te dragen op reis. De beautycase is voorzien van een tweezijdige spiegel met zo wel normaal als vergrotend beeld, lichtmetalen frame, handvat en schouderriem en uitgevoerd in don kerblauw polytex, afgezet met licht blauwe biezen. Verder heeft de beautycase twee grote vakken - één voor flacons als bodylotion en huid- cleaner, en een ander vak voor bij voorbeeld reispapieren. Prijs: 79,50. Boardcase De boardcase is een reistas, voor zien van een lichtmetalen frame (ter voorkoming van indeuken), ver scheidene in grootte variërende vakken, reisparaplu-hoes, schou derriem en handvat; uitgevoerd in donkerblauw polytex en afgezet met blauwe biezen. De boardcase is zowel te gebruiken bij een korte hoteltrip als bij een lan gere vakantie. Het grote vak biedt ruimte voor enkele kledingstukken. In het voorvak zijn voorzieningen aangebracht voor het opbergen van reis- en grensdocumenten. Ook is er genoeg ruimte voor zaken als tijd schriften, kranten en boeken. "De af metingen van de boardcase zijn zo danig, dat zij als handbagage in het vliegtuig is toegestaan. Prijs. 109,00. Reis/sporttas reportertas De reis/sporttas is er in klein en groot model, heeft één groot vak en twee kleine zijvakken. Bij het grote model zijn deze twee zijvakken af- ritsbaar en eventueel los als schou dertas te gebruiken. De tas is even eens voorzien van een speciaal vak voor een tennisracket of hockeystick en van een vuilgoed-waszak. De tas is uitgevoerd in donkerblauw poly tex met lichtblauwe biezen en voor zien van afneembare schouderriem en handvaten. Prijs klein model 85,-, groot model 110,-. De reportertas bevalt prima tijdens een dagtrip of wandeling. Het grote vak biedt plaats aan een trui, jack of fotocamera. Ook is er voldoende op bergruimte voor documenten, schrijfgerei, een boek of tijdschrif ten. De tas is voorzien van vier af sluitbare vakken; een set draagrie men, waardoor hij als rugzak te ge bruiken is; een schouderriem; een reisparaplu-hoes en een handvat. De reportertas heeft een aluminium frame en is uitgevoerd in donker blauw polytex, afgezet met lichtblau we biezen. Prijs: 79,50 (tijdelijk in clusief reisparaplu). Overzichts- en deelkaarten In samenwerking met Kümmerly Frey geeft de ANWB een aantal over zichts- en deelkaarten uit van prak tisch alle Europese landen en een aantal landen buiten Europa. Alle kaarten zijn uitgevoerd met een har de omslag en geven behalve een duidelijk kaartbeeld ook toeristische informatie. Prijs: 11,90 voor leden en 12,90 voor niet-leden. De Ringmatic sneeuwketting is een gebruikersvriendelijke ketting die gemakkelijk is om te leggen. De ket ting is vervaardigd van mangaan- edelstaal. De vierkante gripscha kels en de toepassing ervan in het 'diagonaal spoor' van de ketting, ga randeert een blijvende grip en daar door een betere stuurwerking. Zo doende biedt de ketting een optima le zekerheid, zowel bij het bergop als bergafwaarts rijden. De ANWB Ringmatic sneeuwketting is ver krijgbaar in acht maten, voorzien van een duidelijke en uitvoerige ge bruikershandleiding en montage voorschriften. De prijs varieert van 185,-tot 225,-. Nieuw in het assortiment is de Fast Fit sneeuwketting, een kwalitatief hoogwaardige ketting van man- gaan-staal met standmontage. De ketting heeft een Y-profiel, dat zorgt voor rustig rijcomfort en een goede grip. De vierkante gripschakels bie den meer grip bij optrekken, rijden en remmen. Door de toepassing van de rubberen spanring hoeft de ket ting niet meer te worden nagespan- nen. De Fast Fit sneeuwketting is verkrijgbaar in acht maten en kost 119,-. WOENSDAG 12 FEBRUARI 1992 ^5ÉNSDAG 12 FEBRUA SOESTER COURANT Sociale dienstplicht - "een jaar van jt leven geven aan het instandhouden van de samenleving, ongeacht geslacht of lichamelijke conditie" - is voor D66 op z'n minst bespreekbaar. Het idee om de militaire dienstplicht te vervan gen deze vorm van "dienstverlening" door jongeren (jongens én meisjes), is zeker de moeite waard, al moet er wel goed gekeken worden naar de maat schappelijke kosten en baten. Dat was in grote lijnen de slotconclusie van de themamiddag die D66-Soest, in samenwerking met de Jonge Democra ten (de jongerenorganisatie van D66) afgelopen zaterdag in Soest hield. In De Deel (achter de Oude Kerk) werd he onderwerp besproken door ca. twintij plaatselijke en regionale geestverwan ten. Zij kregen inleidingen te horen vai het Eerste-Kamerlid Marie-Louist Tiesinga, bestuurslid Peter de Leed< van D66-Soest en Rik Rolleman van d< Jonge Democraten. Tiesinga gaf een vrij uitvoerig overzich In de raadzaal van het gemeentehi vindt morgenavond - donderdag februari - de eerste van een serie lezi gen plaats in het kader van het nieir bestemmingsplan "Landelijk G bied", dat door de gemeente woi voorbereid. De bijeenkomst beg om 20.00 uur en de toegang is gral Het thema van deze eerste lezing i "Landgoederen en hun betekent Twee sprekers komen in dat verba aan het woord. De eerste is de ht H.K.M. Lugtmeijer, directeur-re: meester van de Stichting Ghrec Landschap in De Bilt. Hij geeft zijn vi op de belangen van natuur- en clutu historie. De tweede spreker is mr. J.H.O. lns ger, eigenaar van het landgoed Pijn< burg. Hij woont in Spanje en verbl meestal drie maanden van het jaar het landgoed (950 ha), dat hij erfde1 zijn vader, E.H.D. Insinger. Sinds verdeling onder de familie en de koop van 206 ha aan de AMEV wc het resterende bezit sinds 1990 behe door zijn zoon, mr. E.P. Insinger. deze 333 ha ligt 35 ha op Soester gro gebied (Beerssenveld). Mr. Insinger was jarenlang Harer r jesteits ambassadeur in Spanje en gië. Hij kan schitterend vertellen c zijn landgoed en over zijn voor- en oorlogse ervaringen met het gemeei bestuur van Soest. Het onderwerp zijn lezing is dan ook de positie vai landeigenaar en het gemeentelijk be van Soest in heden en verleden. In de hal van het gemeentehuis hap twee zeldzame landkaarten van rijr burg, uit 1628 en 1852. Bovendien in de vitrine enkele bijzondere d< menten tentoongesteld uit het are van de heer Insinger, die volgens houder Jan Visser slechts een ding1 zijn medewerking aan de lezmge clus begeert: een stropdas van de meente Soest. De gemeente organiseert de lean cyclus over het Landelijk Gebied n

Soester Courant | 1992 | | pagina 18