Q99 enen :h /f Valentijndas CD stunt f Spectaculaire slipjacht in bossen Soest p66 ziet sociale dienstplicht wel zitten Romantisch is Frank Masmeijer als zingende vuilnisman 'Landgoederen en hun betekenis' Morgenavond eerste lezing over 'Landelijk Gebied' Soest Burg. Grothestraat 25 - Telefoon 02155 - 2 04 88 'Omgaan met spanningen' bij CMD NNereldH/inkel Hulporganisatie Tara uit India Inbreker neemt 1.200 piek mee Nu honderden CD's voor weggeefprijzen een greep uit de aanbiedingen: P. van Buuren int Petersburg: enheid themamiddag met Marie-Lousie Tiesinga In galerie Coninck Amersfoort Expositie 'Pandora's Boxes' van Nadjezjda van Ittersum 14 februari' VALENTIJNDAG Instituut voor gezichts- en lichaamsverzorging ï/ht muziek verte/Je watje van el/aar vindt-. Opnamen voor tv-serie in Thorbeckestraat Reageer snel, want OP OP. 14 FEBRUARI Autokraak Sociale dienstplicht - "een jaar van je leren geven aan het instandhouden van de samenleving, ongeacht geslacht of lichamelijke conditie" - is voor D66 op z'n minst bespreekbaar. Het idee om de militaire dienstplicht te vervan gen deze vorm van "dienstverlening" door jongeren (jongens én meisjes), is zeker de moeite >vaard, al moet er wel goed gekeken worden naar de maat schappelijke kosten en baten. was in grote lijnen de slotconclusie van de themamiddag die D66-Soest, in samenwerking met de Jonge Democra ten (de jongerenorganisatie van D66), afgelopen zaterdag in Soest hield. In De Deel (achter de Oude Kerk) werd het onderwerp besproken door ca. twintig plaatselijke en regionale geestverwan ten. Zij kregen inleidingen te horen van het Eerste-Kamerlid Marie-Louise Tiesinga, bestuurslid Peter de Leede van D66-Soest en Rik Rolleman van de Jonge Democraten. Tiesinga gaf een vrij uitvoerig overzicht van de parlementaire discussie over de dienstplicht, die al sinds 1977 wordt ge voerd. Vorig jaar heeft de minister van Defensie een commissie ingesteld die de zaken nog eens op een rijtje gaat zet ten, nu er bij het einde van de Koude Oorlog opnieuw wordt gesproken over afschaffing van verkorting van de mili taire dienst. Dat onderzoek moet overi gens nog beginnen. Er is ook sprake van scheve verhoudin gen, aldus Tiesinga. "Het merendeel van de jonge mannen wordt niet opge roepen, en een groot deel schijnt zich bij tijd en wijle ook nog flink te vervelen." Ze wilde de dienstplicht dan ook in een ruimer kader plaatsen en beperken tot maximaal 12 maanden, als een stop op weg naar een maatschappelijke dienst plicht voor mannen én vrouwen in sec toren van de samenleving waar nu "door geldgebrek" zoveel werk blijft liggen: zieken- en zwakzinnigenzorg, ouderenzorg, natuur- en faunabeheer, stadsonderhoud en het milieu. Van de Marie-Louise Tiesinga (r.) aan het woord in De Deel. bevolking schijnt 64% voor zo'n dienst plicht te zijn. Sommige mensen vinden het idee bela chelijk, aldus de D66-senator, "maar als je ze vraagt naar praktische oplos singen voor dit soort problemen, die al leen nog maar groter worden door de vergrijzing en waarvoor sociale dienst plicht misschien een oplossing zou zijn, dan geven ze niet thuis. Maar élke op lossing kost geld." 'Doodgeboren kindje' Peter de Leede was wat kritischer en signaleerde o.a. het gevaar dat de werk- gelegenheidsperspectieven op deze ter reinen voor kansarme jongeren hele maal onder druk zouden komen te staan. "Jongere werklozen worden zo uit de markt gedrongen." Het leek hem ook erg moeilijk er ergens geld voor te vinden: "Je creëert mooie functies, die na een jaar of twee verdwenen zijn, en dat probleem wordt niet opgelost met de invoering van sociale dienstplicht," volgens hem "een doodgeboren kind je". Rik Rolleman beschouwde de sociale dienstplicht als een bruikbaar middel om de afkalving van de verzorgings staat te stoppen en vond - hoogst op merkelijk voor een D66-er - dat er aan de "pragmatische" discussie eerst een "ideologische" vooraf moest gaan. De militaire dienstplicht in haar huidige vorm leek hem niet meer te handhaven, o.a. omdat er een onjuist onderscheid wordt gemaakt tussen mannen en vrou wen en omdat de praktijk uitwijst dat sommige jongens de dans makkelijker ontspringen dan anderen. Boppers Hij oordeelde positief over de sociale dienstplicht en zag bijvoorbeeld wel wat in de aanstelling van "Boppers" (bed den-opmakers in verzorgingstehuizen), al vreesde hij wel voor een "gigantisch bureaucratisch apparaat" om het ge heel in goede banen te leiden. Hij vond overigens dat de discussie over deze op zichzelf logische zaak moest worden opgenomen in een brede discussie over "rechten en plichten in de maatschap- Pij"- Na de inleidingen volgde nog een le vendige discussie, o.a. aan de hand van een aantal stellingen die Tiesinga had opgesteld. Daaruit kwam naar voren dat D66 het in elk geval de moeite waard vindt het onderzoek naar de ef fecten van de invoering van de sociale dienstplicht nu met voortvarendheid ter hand te nemen. "Nadjezjda" betekent "hoop" in het Russisch, en hoop borrelt inderdaad letterlijk uit de mystieke bronnen van Nadjezjda's "Pandora's Boxes". Elke doos lokt de toeschouwer binnen een magisch landschap van onverwachte optieken en ludieke verrassingen. In ie dere doos vindt men verschillende la gen, die het onderbewustzijn weerspie gelen; achter iedere schaduw ligt een nieuwe horizon. In een organische sa menstelling van veren, hout, bladgoud en grafische "flarden" is het haar uitste kend gelukt haar strandjutters-instinct tot een unieke kunstvorm te verheffen. De toeschouwer maakt op die manier een volstrekt onconventionele ontdek kingsreis mee naar de innerlijke wereld van verborgen gevoelens en gedachten. Met een zwierige mengeling van vorm, kleur, licht en schaduw streeft ze naar een visuele "satori". In haar wereld in weinig plaats voor het kille en bereke nende intellect, want dit is het domein van hart en ziel, een wonderland be volkt door schimmen en emoties, ex centrieke vogels en toekomstdromen die ineenvloeien tot een déja-vu. Galerie Coninck, Kleine Spui 8, in Eén van de "Pandora's Boxes" van Nadjezjda van Ittersum, te zien in gale rie Coninck. Amersfoort is van donderdag tot zon dag geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Bij voldoende deelname start het Cen trum voor Maatschappelijke Dienst verlening Soest/Baarn/Eemnes voor deze gemeenten binnenkort weer een groep voor mannen en vrouwen rond het thema 'Omgaan met spanningen'. Spanningen kunnen een grote rol spe len in het dagelijks leven. Spanningen in je gezin, in je relatie, in je werk of juist omdat je geen werk hebt. Spanningen kunnen ook lichamelijke klachten veroorzaken, die op hun beurt nieuwe spanningen oproepen. Het is vaak moeilijk om in je eentje de cirkel te doorbreken. In een groep ontmoet je mensen met vergelijkbare problemen, je vindt steun, begrip en herkenning bij elkaar. In een veilige omgeving kun je nagaan wat je zelf kunt veranderen aan de oorzaken van je spanningen en aan de manier waarop je ermee omgaat. De groep wordt begeleid door twee maatschappelijk werk(st)ers. Er zijn tien wekelijkse bijeenkomsten. Deelna me aan de groep is kosteloos. De groep start op 25 maart, tijdstip: 19.30-21.45 uur. Aanmelden bij Jean- ny van Reuth, tel. 02154-17841, of bij Harry den Besten, tel. 02155-19004. "^^jticMing Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 De hulporganisatie Tara is opgericht door Sharma, hoogleraar filosofie aan de universiteit van New Delhi, die ont dekte dat de uitbuiting het grootste pro bleem van de kasteloze handwerkslie den in India is. Tara stimuleert hand werkers zich samen sterk te maken voor een goede prijs voor hun produkten en voor betere levensomstandigheden. Tara wijst hen de weg naar goedkopere leveranciers van grondstoffen en be middelt bij export naar alternatieve handelsorganisaties. OokSOS Wereld handel in Culemborg behoort tot de af nemers van Tara. Zeepsteen In de Wereldwinkel vindt u een ruime sortering zeepstenen en snuisterijen uit Agra (Noord-India), afkomstig van de bij Tara aangesloten handwerkers. Van kleine beestjes tot forse boekensteunen, allerhande potjes en doosjes en kande laars in diverse maten en kleuren. Zeepsteen (pyrophyllite) wordt gedol ven in de heuvels nabij Gorare. De ruwe brokken vormen het materiaal voor de zeepsteenbewerkers. Zij houwen de vorm uit en polijsten dan de voorwer pen. De uiteindelijke kleur van de kunstwerkjes valt niet te voorspellen; die komt pas te voorschijn bij het polij sten en kan variëren van blank tot don ker rood-bruin. Wereldwinkel Soest, Steenhoffstraat 9A, tel. 28312; dinsdag en donderdag 13.30-17.00 uur; woensdag 9.30- 12.00 uur; vrijdag 9.30-21.00 uur; za terdag 9.30-16.00 uur. Een inbreker heeft aan de Kerkstraat twaalfhonderd gulden buitgemaakt. De dader kwam het huis binnen door de achterdeur te forceren. In de slaapka mer trof hij de hoeveelheid geld aan. Onder welluidend hoorngeschal ging afgelopen zaterdag aan de Bosstraat een slipjacht van start, die de deelne mers door de bossen van Soest voerde. Mede door het fraaie weer werd het een fraai schouwspel. In de periode begin oktober tot eind april organiseert de Koninklijke Neder landse Jachtvereniging - niet te verwar ren met de jagersvereniging KNVJ - wekelijks een slipjacht. Dit weekeinde waren de deelnemers te gast bij de in 1964 opgerichte jachtvereniging Soest- dijk, die een parcours had uitgezet in de bossen van het landgoed Pijnenburg en de weilanden nabij de Wieksloot. Bij de slipjacht gaat het erom dat een dertigtal fox-hounds het spoor volgt van een imitatie-vos, dat diezelfde dag is uitgezet door een "sliptrekker". Hij doet dat men een bundel jute, die naar de verse urine en de uitwerpselen van een vos ruikt. Dè weersomstandigheden waren zater dag ideaal, zodat er veel "scent" (geur van de vos) aan de grond was. Op die manier werd het parcours, ondanks de pittige hindernissen, door het veld van ruim 40 deelnemers in recordtijd verre den. Opnieuw onder hoorngeschal werd de meute na het "opsporen" van de vos be loond met het toewerpen van koeiepens in de zgn. "kill", het einde van de jacht. Na de eerste run rustten de jagers en de meute even uit. Fleedwood Mac n Behind the Maskl",yO Rolling Stones 1Q QC Undercover1","D Graffiti Bridge19,95 Bryan Adams 1 Into the Fire lo,"U The Soul Cages22,50 Level 42 nn rn GuaranteedZ/,OU LET OP ONZE AANBIEDINGEN Brood- en banketbakkerij Winkelcentrum Smitshof Soest - Telefoon 1 18 30 PAGINA 18 WOENSDAG 12 FEBRUARI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 19 Nevski Prospekt; het bekijken i imposante kerken die vaak geen ■een zijn maar sporthallen, op. plaatsen of musea; maar vooral onder de indruk raken van het akke winterpaleis en de Hermi- waar 2.7 miljoen kunstvoor- pen zijn opgeslagen, het februari-nummer van het mdblad REIZEN doet Colette erts op indringende wijze verslag haar reisbelevenissen in Helsin- :n Sint Petersburg. Bovendien lt hel blad een unieke reis aan r de twee tsarensteden aan de ie Golf. met als extra een mini- se naar Stockholm op de groot- eerboot ter wereld: de Silja Sym- ny. ZEN nummer 2 is verkrijgbaar if 24 januari in tijdschriftkios- en op ANWB-kantoren. Losse tmers kosten f 7,50. ie routes, plattegronden, tips voor <elen en uitgaan, een aantal hotels, lurants en cafés er de belangrijkste enswaardigheden. Het zijn beknop- •iswijzers in een handzaam formaat, geïllustreerd en geschreven in een testijl over: Londen, Rome, Wenen 'arijs. Eind februari verschijnen de engidsen over Boedapest en Berlijn, rts is er een nieuwe serie taalgidsen, laar nut ter plekke bewijst; handig et doen van boodschappen, bij pech ;rweg, bij het vertalen van de menu- t of voor hel opzoeken van een me- le term. r reizigers met eigen vervoer zijn de ekaarten een praktisch hulpmiddel, even een overzicht van de autosnel- :n en andere doorgaande wegen de vakantiebestemming. Als ex- vindt u op de kaarten: afstanden, anduidingen, wegnummers, hei- percentages, passen met sluitings- nden, enzovoort. Behalve de route ten bevatten de landenfolders bijna isbare reisinformatie, die zowel van kan zijn gedurende de voorberei- als tijdens de trip. Alles wat u moet n voordat u de grens overgaat, is n te vinden. Een landenfolder bevat r meer intormatie over: reisdocu- en, brandstof, tolprijzen en buiten- •e feestdagen. Ook valt hierin veel en over de doorreislanden. :I de routekaarten als de landenfol- zijn voor leden gratis verkrijgbaar Ie ANWB-kantoren en telefonisch vragen bij Centrale Informatie, le- n 070 - 3141420. sportertas bevalt prima tijdens dagtrip of wandeling. Het grote >iedt plaats aan een trui, jack of amera. Ook is er voldoende op- ruimte voor documenten, jfgerei, een boek of tijdschrif- De tas is voorzien van vier af- )are vakken; een set draagrie- waardoor hij als rugzak te ge en is; een schouderriem; een araplu-hoes en een handvat, iportertas heeft een aluminium e en is uitgevoerd in donker- vpolytex, afgezet met lichtblau- ezen. Prijs- f 79,50 (tijdelijk in- ef reisparaplu). :ichts- en deelkaarten menwerking metKümmerly jeeft de ANWB een aantal over- >- en deelkaarten uit van prak- alle Europese landen en een I landen buiten Europa. Alle 3n zijn uitgevoerd met een har- nslag en geven behalve een lijk kaartbeeld ook toeristische natie. Prijs: 11,90 voor leden 2.90 voor niet-leden. aste sneeuwkettingen ngmatic sneeuwketting is een jikersvriendelijke ketting die ikkelijk is om te leggen. De ket- s vervaardigd van mangaan- taal De vierkante gripscha- ïn de toePassing ervan in het snaai spoor' van de ketting, ga- fert een blijvende grip en daar- een betere stuurwerking. Zo- Ie biedt de ketting een optima- <erheid, zowel bij het bergop- fgafwaarts rijden. De ANWB iatic sneeuwketting is ver aar in acht maten, voorzien en duidelijke en uitvoerige ge- ïrshandleiding en montage- chriften. De prijs varieert van - tot 225,-. 1 'n assortiment is de Fast ieeuwketting, een kwalitatief vaardige ketting van man- staal met standmontage. De 3 heeft een V-profiel, dat zorgt ustig rijcomfort en een goede 5e vierkante gripschakels bie- 'eer grip bij optrekken, rijden imen. Door de toepassing van 'beren spanring hoeft de ket- et meer te worden nagespan- 5e Fast Fit sneeuwketting is igbaar in acht maten en kost De Soester beeldend kunstenares Nadjezjda van Ittersum exposeert de ze maand in de Amersfoortse galerie Coninck een aantal van haar "Pando ra's Boxes". De tentoonstelling duurt t/m 29 februari. een kadobon van Studio Karla Karwoczik ontvangen van haar. Steenhoffstraat 13a -15, Soest, telefoon 02155 - 12 1 32. In de raadzaal van het gemeentehuis vindt morgenavond - donderdag 1.3 februari - de eerste van een serie lezin- ;en plaats in het kader van het nieuwe lestemmingsplan "Landelijk Ge bied", dat door de gemeente wordt voorbereid. De bijeenkomst begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Het thema van deze eerste lezing is: "Landgoederen en hun betekenis". Twee sprekers komen in dat verband aan het woord. De eerste is de heer H.K.M. Lugtmeijer, directeur-rent meester van de Stichting Utrechts Landschap in De Bilt. Hij geeft zijn visie op de belangen van natuur- en clutuur- historie. De tweede spreker is mr. J.H.O. Insin ger, eigenaar van het landgoed Pijnen- )urg. Hij woont in Spanje en verblijft meestal drie maanden van het jaar op het landgoed (950 ha), dat hij erfde van zijn vader, E.H.D. Insinger. Sinds de verdeling onder de familie en de ver koop van 206 ha aan de AMEV wordt het resterende bezit sinds 1990 beheerd door zijn zoon, mr. E.P. Insinger. Van deze 333 ha ligt 35 ha op Soester grond gebied (Beerssenveld). Mr. Insinger was jarenlang Harer Ma- jesteits ambassadeur in Spanje en Bel gië. Hij kan schitterend vertellen over zijn landgoed en over zijn voor- en na oorlogse ervaringen met het gemeente bestuur van Soest. Het onderwerp van zijn lezing is dan ook de positie van de landeigenaar en het gemeentelijk beleid van Soest in heden en verleden. In de hal van het gemeentehuis hangen twee zeldzame landkaarten van Pijnen burg, uit 1628 en 1852. Bovendien zijn in de vitrine enkele bijzondere docu menten tentoongesteld uit het archief van de heer Insinger, die volgens wet houder Jan Visser slechts één ding voor zijn medewerking aan de lezingency clus begeert: een stropdas van de ge meente Soest. De gemeente organiseert de lezingen cyclus over het Landelijk Gebied in sa- Soest is wel eens vaker het décor voor televisie-opnamen. Dat zal wel iets te maken met de relatieve nabijheid van Hil versum, en het feit dat nogal wattv-mensen hier wonen, maar misschien ook omdat Soest een behoorlijk televisie-geniek dorp is. Vorige week stonden de bewoners van de Thorbecke straat in 't Hart er in elk geval met hun neus bovenop, toen er opnamen werden gemaakt voor het NCRV-televisiepro gramma "G'oud en Nieuw", dat gepresenteerd wordt door (oud-Soester) Frank Masmeijer. Masmeijer en drie collega's zullen, zoals de omwonenden hebben kunnen vaststellen, binnenkort in het programma te zien zijn als zingende vuilnismannen, die bovendien zelfs een niet overdienstelijk straatdansje weten "neer te zetten". Op de foto wordt er nog even gerepeteerd, voordat de camera het op treden definitief vastlegt. Op de achtergrond een echte Soester vuilniswagen, die op die manier ook een rol speelt in de uit zending. Ten CC q Qr Sheet Music Collezione Amore 1Q QE Italiaanse Verzamel CD Vy,yo Best of Dixieland q- o.a. Dutch Swing College Band James Last 07 ca Pop Symphonies Mr. J.H. O. Insinger (r.) en wethouder Jan Visser. menwerking met het IVN. De wethou der van Ruimtelijke Ordening: "Ik re ken erop dat iedereen, wie het buiten gebied van Soest (twee-derde van de gemeente) ter harte gaat, van zijn of haar belangstelling blijk zal geven." Er is volop gelegenheid om vragen te stel len. Uit de auto van een 28-jarige bewoner van de Prins Hendriklaan zijn vorige week behalve de radiocassetterecorder ook de speakers gestolen. De wagen bleek te zijn opengebroken.

Soester Courant | 1992 | | pagina 19