IE I".:. S1 Natuur p Nabij QS^p J IVARiAl Malsovit WORDT )LLEN uishulpcentrale laat vaste verzorgers /ri] zijn in hun eigen huis' Ouwehands Dierenpark: 'Laat de mensen ook eens lachen met een gezinsabonnement' P. van Buuren Milieuplatform Soest in actie tegen 'brievenbusvervuiling' 'Bos der Onverzettelijken' houdt herinnering aan verzet levend Laat niets te Woonwensen over 15 Jonge natuurliefhebbers gezocht BEZORGERS iENSDAG 19 FEBRUARI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 17 l4jEB§J MmM ZUIDPROMENADE 15 "HARTJE ZUID" SOEST TEL. 02155 - 1 28 74 - VRIJDAG KOOPAVOND Alle merken films worden door ons ontwikkeld en afgedrukt met de mo dernste apparatuur, een garantie voor top kwaliteit. Uw foto's leveren wij af in een GRATIS MINI ALBUM. Opel Senator 3.0 i Aut. 03-90, m. grijs, 46.500 km Stanton, THC-kontaktpersoon voor Soest: Top Van 12.000.- acc. 36.500. Mercedes 280 elden aan hun "eigen" leven toe. 3.3 Diesel 04-89,e'is er dikwi'ls nict bi'- THUISHULPCENTRALE EEMLAND WORDT U DE M uw kleding mtie-aanbieding <ORTING\oP ikket voor ^ank-Kuur Hulpaanvragen THC Tegen ongeadresseerd reclamedrukwerk Initiatief van Samenwerkend Verzet Huisvesting van Trema'87 komt in voorjaar aan bod Gevraagd Soester Courant 2e afdruk GRATIS Alleen bij ontwikkelen en afdrukken op Agfa top-foto. Aanbieding geldig tot 28 maart 1992. ende pa die thuis de dagelijkse hebben voor een demente- CH flflA eride partner, een chronische zie- O I >UuU.'e of een lichamelijk/verstandelijk ehandicapt kind, komen maar C£ Jke dag moeten ze klaar staan oor degene die het voorwerp van 04-85, m.beige, mn zorg is en het komt vaak voor 140.280 km 'a* ze *leni ®iaar nauwelijks een OÓ CCfl noment alleen kunnen laten. Er £0-Uüu.'ens een middagje of een avondje 7p D rp uit, al is het maar voor een Nissan Patrol toodschap of een verjaardagsvisi- Wit, 23.800 km Hard-0 2011 s'tuat'e die vaker voorkomt nn [an men denkt - is de Thuishulpcentra- (THC) een uitkomst. Deze instelling f^|rvoor dat gezinsleden een poosje ontlast, doordat kundige en iwde vrijwilligers die zorg enkele per week van hen overnemen. Auto V30 Doorn iteeds vaker doen "hulpvragers" een demo's en occasions 'eroeP °P de THC- vooral omdat het stuk vnnr stuk hu&verzorgen meer en meer wordt ;estimuleerd, en ook de behoefte aan zonnetjes Tijwilligers is dus groot. OOk in prijs. irica Stanton is sinds eind vorig jaar ;ontaktpersoon van de Thuishulpcen- rale in Soest. Ze behandelt hulpaan- 'ragen, werft vrijwilligers, begeleidt de Loepzuivere garantie, koppelingen" die er uiteindelijk toe niet te evenaren noeten leiden dat de vrijwilligers de service 'inancierin^ iïiaat. Bij AutO van lyernemen, en is een schakel tussen Doorn al tien jaar Uit 'nerizijds de hulpvrager en de vrijwilli- voorraad leverbaar. irr anderzijds de professionele hulp- 'érlening. jDeinensen zijn soms zo zwaar belast. \ls ze de zorg een poosje kunnen over- aan een ander komen ze ook eens chzelf toe. Ook al gaan ze niet eg, dan kunnen ze bijvoorbeeld blijk eens rustig een half uurtje in ;itten... 'Vrij zijn in je eigen huis', Va#fgpiwaar de re mm öeisst rijn? ïerrargers Ui ifi «aar gezitssistfu aprhae-dijapï». bKigtJurtg wke. g wwge» kWtagi krijgt voor aflevering een landefing. krijgt voor aflevering een houdsbeurt APK eringsprijs Z195.- ierings voorwaarden. Rlat is heel vaak al het belangrijkste." (Erica Stanton spreekt uit eigen erva- Sring. |Tot voor kort combineerde ze de "dagelijkse zorg voor haar gezin (een "echtgenoot en vier opgroeiende kinde- ren)ïmet die voor haar dementerende moeder, die in huis kwam toen haar va- der in het ziekenhuis terechtkwam en overleed. "Moeder bleef langer dan we en en kon van de vroege morgen t de late avond geen moment alleen Hi Gelukkig hadden we wel vrienden i kennissen die wel eens koffie kwa- aar St°PPen dTXmS\1twsS^élinmènaw: de THC een vrijwilligster kregen die ïlemaal in haar vingers had, ook al ,t ze zelf een verpleegkundige ach- rnd had, net als mijn moeder." ndin Dè'vrijwilligster kwam een vaste mid dag per week en nu en dan ook nog eens Repareren Veranderen Moderniseren (ook leder) Stomerij "ten van een rok. per Want. 'St, telefoon 02155-11917. vaker, in onderling overleg. Erica was wde afslankmethode: 11 vmintwoord en snel *ro°d, nieuw calorie- bletten en zeer over haar te spreken: "Ze kwam hier niet met het air van: hier is de hulp verleenster, maar als een echte vrien din. Dat zou moeder ook niet op prijs geiteld hebben." De vrijwilligster bleek voor Erica ook een geweldige steun toen haar moeder uiteindelijk in een verpleeghuis moest worden opgeno men. "Het is heel moeilijk om zoiets als dochter te berde te brengen, want een dementerende wil vaak niet weten van Al met al leidden de plezierige ervarin gen met de vrijwilligster ertoe dat Erica - van huis uit eveneens verpleegkundige - als kontaktpersoon voor Soest de THC is gaan versterken. De Thuishulp- centrale is vooral een idealistische orga nisatie, vindt ze. "Waar anders in de ge zondheidszorg kun je helemaal de hulp vinden bij je past?" De ideale vrijwilliger bestaat natuurlijk niet, maar de THC probeert wel altijd de beste te vinden die bij een specifieke hulpvraag past. Het kan dan ook wel eens lang duren voordat een "koppe ling" tot stand komt, en soms gaat het helemaal niet door. Bij de koppeling wordt zorgvuldig gekeken naar de per soon in kwestie en adspirant-vrijwilli- gers wordt veel gevraagd, bijvoorbeeld over zijn/haar motivatie en ervaring. Beroepservaring is overigens absoluut geen vereiste. Een vrijwilliger verbindt zich voor minimaal een jaar aan de THC voor gemiddeld drie uur per week. De Thuishulpcentrale schakelt overi gens alleen vrijwilligers in voor taken waaraan de andere (professionele) hul pinstanties niet toekomen. Het gaat dus bijvoorbeeld nooit om huishoudelijk werk of verpleging, maar om aanvul lende activiteiten, zoals o.a. oppassen, een spelletje doen of een praatje ma ken, een stukje wandelen en allerlei an dere dingen - uiteraard naar eigen idee in te vullen - die de "eigen" verzorgers vaak al jaren volhouden zonder ooit eens aan zichzelf toe te komen. Betrokkenheid De vrijwilligers - die een bescheiden on kostenvergoeding krijgen - moeten wel de grenzen van hun betrokkenheid in het oog houden, maar mogen eigenlijk alles. "Het hangt natuurlijk ook af van de afspraken die gemaakt worden. Ze worden in elk geval niet zomaar losge laten, maar worden eerst uitgebreid 'in gewerkt' door de hulpvragers." Verder zorgt de THC voor regelmatig onder- Erica Stanton is sinds eind vorig jaar kontaktpersoon voor Soest van de Thuishulpcentrale. ling kontakt en goede begeleiding, o.a. door de gerichte informatieavonden die eenmaal per twee maanden worden ge houden. Daar wisselen de vrijwilligers ook hun praktijkervaringen uit, en dat werkt heel goed. Daarnaast werft de THC ook gericht vrijwilligers voor het project Thuiszorg ("verpleeghuis thuis"), maar dat wordt in de oproepen dan ook duidelijk on derscheiden. "De Thuiszorg-vrijwilli gers zijn misschien net het laatste puz zelstukje dat past in de hulp die de pro fessionele hulpverlening thuis biedt," aldus Erica Stanton. "Het gaat daarbij meestal om alleenstaanden." Wie belangstelling heeft voor de Thuis hulpcentrale - als hulpvrager of als vrij williger - kan voor algemene informatie kontakt opnemen met de coördinato ren Jorieke Rijsenbilt of Lucie Wilder- vanck op het THC-bureau in Amers foort, p/a MDE, Bloemendalse Bin nenpoort 7 (hoek Havik), tel. 033-633924 (tijdens kantooruren). Voor gerichte hulpvragen kan men zich ook wenden tot Erica Stanton in Soest: tel. 19226. De Thuishulpcentrale zoekt mo menteel vrijwilligers voor de onder staande hulpaanvragen: Soest Bij een alleenstaande ouder wordt voor haar verstandelijk gehandicap te zoon van 5 jaar een oppas ge vraagd voor incidenteel een avond of middag per week. Soest-'t Hart Voor een iets vergeetachtige heer, die zich niet meer zo gemakkelijk voortbeweegt, wordt gezocht naar een liefst mannelijke vrijwilliger die één a twee dagdelen per week bij hem kan zijn, zodat zijn vrouw eens weg kan. Soesterberg Ter ontlasting van haar echtgenoot wordt voor een chronisch zieke vrouw iemand gezocht die een paar uur per week bij haar kan zijn en eventueel met haar in de rolstoel naar buiten kan gaan. Mevrouw houdt van kruiswoordpuzzels, spel letjes en bloemen. Soest-Zuid Voor een verstandelijk gehandicapt meisje van 6 jaar met een alleen staande ouder wordt een speelgezin gezocht met grotere kinderen, waar ze af en toe kan zijn, en een vrouwe lijke vrijwilliger die elke woensdag avond thuis op haar kan passen. Soesterberg Voor een dementerende heer wordt een oppas gezocht, liefst elke dins dagavond van ca. 19.00 tot 22.00 uur. Zijn vrouw zou daarmee enorm geholpen zijn. Hulpaanvragen Thuiszorg Voor het project Thuiszorg worden vrijwilligers gevraagd voor de vol gende hulpaanvragen: Soest-Overhees Voor een oudere dame die moeilijk ter been is en houdt van "onder de mensen zijn" wordt iemand gezocht die één middag per week met haar in de rolstoel wil wandelen. Soest-Zuid Voor een ouder echtpaar waarvan de man wat vergeetachtig is en de vrouw slecht ter been, wordt een vrijwilliger gezocht die één dagdeel per week aanwezig wil zijn. Soest-Zuid Voor een oudere, vergeetachtige da me wordt iemand gezocht die haar met geduld en respect enkele uren per week kan begeleiden. Soesterberg Ter ontlasting van de taak van de echtgenote wordt iemand gezocht die enkele uren per week aanwezig kan zijn bij een chronisch zieke ou dere heer. Wie belangstelling heeft om in deze situaties als vrijwilliger op te treden kan (tijdens kantooruren) bellen met de Thuishulpcentrale Eem- land, tel. 033-633924. Vanaf deze week is een sticker van de Vereniging Milieudefensie met bet opschrift: 'Geen ongeadresseerd re clamedrukwerk' op een aantal adres sen in de gemeente Soest verkrijgbaar. Op deze manier wil het Milieuplat form Soest inwoners van Soest, die geen prijs stellen op de grote hoeveel heid ongeadresseerd reclamedruk werk die wekelijks door hun brieven bus glijdt, in staat te stellen op een eenvoudige wijze zo'n sticker aan te schaffen. Wie er een op zijn brieven bus plakt, mag verwachten dat die bus door de bezorgers van reclamedruk werk wordt overgeslagen. De stickers zijn voor één gulden per stuk verkrijgbaar bij: De Kwekerij, Milieu Educatief Cen trum van de gemeente Soest, Molen straat 157, tel. 22530 (dinsdag, woens dag en donderdag van 13.00 tot 16.00 uur); Wereldwinkel Soest, Steenhoffstraat 9a, tel. 28132 (dinsdag en donderdag: 13.30 - 17.00 uur; woensdag: 9.30 - 12.00 uur; vrijdag 9.30 - 21.00 uur en zaterdag 9.30 - 16.00 uur); Hulpsecretarie Soesterberg, Dorps plein 17, tel. 03463-51412 (dinsdag en donderdag: 14.00 - 16.00 uur); Mevrouw E. Hoksbergen, Hartman- laan 20, tel. 18069; Ouwehands Dierenpark op de Greb- beberg in Rhenen, wie kent het niet? Het prachtig aangelegde dierenpark wordt jaarlijks bezocht door honderd duizenden bezoekers. Een dierenpark is eigenlijk altijd leuk, zowel voor vol wassenen als kinderen, en daarom is een gezinsabonnement zeker aan te bevelen. Een gezinsabonnement kost, voor het hele gezin (onder gezin wordt verstaan ouders met kinderen, vanaf drie jaar, die niet getrouwd (geweest) zijn en die op één adres zijn ingeschreven bij de burgerlijke stand van die woonplaats) slechts 170 gulden. Voor dat bedrag bent u het hele jaar welkom in Ouwehands Dierenpark. De kaart is geldig van 1 april 1992 tot 1 april 1993. Bestelt u het gezinsabonne ment na 1 april 1992 dan betaalt u hier voor 195 gulden. Na slechts drie be zoekjes met vier personen zijn de abon nementskosten er al uit! Natuurlijk is het ook mogelijk om een individueel jaarabonnement te nemen. Verkrijgbaar bi De Stichting Samenwerkend Verzet heeft vorig jaar het initiatief genomen ior de aanplant van het "Bos der On- •rzettelijken", dat in de polder bij jlmere de herinnering levend moet lan houden aan het verzet in de jaren 40-1945. De eerste bomen worden ilgende maand geplant en het bos loet in 1995 klaar zijn. december j.1. is het ontwerp van het s aangeboden aan prins Bernhard, beschermheer is van de Stichting imenwerkend Verzet. Het werd de 'ins overhandigd door de heren P.J.G. [olthoff namens de SSV en burge- [eester C.H. de Cloe van Almere. ontwerp voorziet in de aanplant 2133 bomen, overeenkomend met aantal Nederlandse verzetsmensen it door de Duitse bezetter werd gefu- 'eerd, en voorts van een boom voor onbekende" gefusilleerde. Daar- last komen er vijf bomen te staan voor van de verzetsjaren en nog eens drie :oninginnebomen", gewijd aan de ko ninginnen Wiliieimina, Juliana en Bea trix, waarmee de band tussen het Ko ninklijk Huis en het verzet tot uitdruk king zal worden gebracht. De lanen en paden in het bos krijgen namen die her inneren aan verzetsdaden. Vijftig jaar Het is de bedoeling dat de eerste bomen in maart van dit jaar worden geplant. De gebeurtenis moet samenvallen met de jaarlijkse Nationale Boomfeestdag van de Nederlandse schooljeugd. Het "Bos der Onverzettelijken" moet in 1995 worden voltooid, het jaar waarin Nederland het feit zal herdenken dat het vijftig jaar tevoren van de Duitse overheerser werd bevrijd. Wie belangstelling heeft, kan voor f 45,- een boom in het "Bos der Onver zettelijken" laten planten. Men ont vangt dan een certificaat. Inlichtingen: Commissie "Bos der Onverzettelij ken", mevr. B. Hoogenhout, Assum- burg 50, 1081 GC Amsterdam, tel. 020-6441929. 2-zitter 'Highpoint', in 3 kleuren streepstof. Eén van onze 158 zitmeubelen. Van hoge barkruk tot luie TV-stoel. Alles uit voorraad leverbaar. En verder: o.a. 997 lampen, 53 slaapkamers. 232 soorten behang. 314 kasten... Kom en kijk uw ogen uit! NMHO Minervaweg 3.3741 GR Baarn, telefoon 02154 -16246. Voor één persoon betaalt u dan 65 gul den (na 1 april 75 gulden). Voor het tweede gezinslid wordt 60 gulden in re kening gebracht (na 1 april 70 gulden). Het bedrag wordt echter nooit meer dan in totaal 170 gulden. Daarnaast is er de mogelijkheid voor een zoge naamd superabonnement: met bijbeta ling van twintig gulden per gezin ont vangt u een Leeuwenkaart. Deze Leeuwenkaart biedt een aantal flinke voordelen. Eén daarvan is twintig procent korting op de entreekaart wan neer u met niet-abonnementhouders Ouwehands Dierenpark bezoekt. Dat is nog eens een lachertje! Jubileum Op 18 juni 1992 is het precies vijftig jaar geleden dat Cornelis Willem Ouwe hand 'zijn' dierenpark op de Grebbe- berg begon. Ouwehand was voor die tijd een zeer vooruitstrevend en mo dern man. Op de Grebbeberg had hij een kippenfarm en vervaardigde hij zelf kippenvoer. Regelmatig nodigde hij boeren uit de omgeving uit om zij 'mar ketingstrategieën' uit de doeken te doen (in het jaar 1932 was daar vast een ander woord voor!). Deze bijeenkom sten werden druk bezocht en waren ze ker interessant. Verder had Ouwehand een passie voor exotische dieren. De boeren uit de omgeving namen al snel familieleden mee: zij konden onge stoord luisteren naar wat Ouwehand te zeggen had over het bedrijf en hun echt genote, kinderen, etcetera konden on dertussen de prachtige dieren bekijken. Van het één kwam het ander en daarom werd op 18 juni 1932 officieel Ouwe hands Dierenpark op de Grebbeberg te Rhenen gesticht. In dit speciale jubileumjaar is er een groot aanbod van jubileumactiviteiten voor de abonnementhouders. Tevens zijn er, tot en met 30 september 1992, maar liefst 22 verschillende jeugdacti- viteiten. Betrokken Maar als je één keer door Ouwehands Dierenpark hebt gewandeld, dan heb je het voorlopig wel weer gezien, zo luidt de kritische opmerking wanneer ge praat wordt over een dierenpark. Petra Pouwels, marketing manager PR van Ouwehands Dierenpark, weerlegt deze stelling met klem: "Er zijn heel veel mensen die twee minuten bij een beest staan te kijken en hup, dan gaan ze weer verder. Dat is zo jammer, want per soonlijk merk ik datje in de loop van de tijd echt een band met de dieren op bouwt. Ik voel me echt betrokken bij de dieren en de natuur en ik hoop dat we als medewerkers deze betrokkenheid uitstralen naar de bezoekers." Daarom heeft Ouwehands Dierenpark als geen ander getracht om het harmonieus op elkaar afgestelde leefklimaat aantrek kelijk te laten zijn voor mens én dier. De slogan: "Laat de dieren ook eens la chen. Kom naar Ouwehands Dieren park" wordt voor deze eenmalige gele genheid omgedoopt tot: "Laat de men sen ook eens lachen. Koop een gezins abonnement voor Ouwehands Dieren park". De antwoordkaart voor een ge zinsabonnement vindt u elders in deze krant. IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. De Scholen werkgroep van het IVN, die heel veel schoolkinderen in Soest al kennen van de slootlessen, de boswan delingen enz., gaat nu buiten schooltijd drie aktiviteiten opzetten. Daarvoor worden 15 enthousiaste kinderen ge zocht in de leeftijd van 8-12 jaar (groep 5 t/m 8). Het programma zal er zo uitzien; Zaterdag 14 maart, 10.00-12.00 uur, boswandeling in de Korte Duinen. Kij ken en luisteren naar alles wat er leeft in het vooijaarsbos. Zaterdag 28 maart, 6.00 - 8.00 uur, vroege-vogehvandehng in Pijnenburg. Luisteren naar vogelgeluiden; met de verrekijker proberen de vogels te ont dekken. Zaterdag 11 april, 10.00 -12.00 uur, bodemdiertjes bekijken (met de micro scoop) in de "Kwekerij". Het inschrijfgeld voor de drie ochten den bedraagt f 5,-. Je kunt je telefo nisch opgeven op tel. 15573. Wacht niet lang, er worden niet meer dan 15 aanmeldingen aangenomen. Wie zich opgeeft, krijgt een brief met alle nodige informatie. J. Hukema, Wiardi Beckmanstraat 46, tel. 20747; Mevrouw N. van Leeuwen, Veenbes straat 710, tel. 17036; Mevrouw B. Rademaker, Zwaluwen- weg 20, tel. 19165. Voor wie geen ongeadresseerd recla medrukwerk in zijn brievenbus wenst te ontvangen is ook bij het Direct Marke ting Instituut Nederland (DMIN) een sticker verkrijgbaar met het opschrift: 'Geen ongeadresseerde zendingen in deze bus'. Deze sticker kan nu nog al leen rechtstreeks bij het DMIN (Post bus 75959,1070 AZ Amsterdam) wor den aangevraagd, omdat het DMIN de verstrekte stickers registreert naar adressen en deze registratie in eigen hand wil houden. Vanaf april zal, zo bleek bij navraag bij het DMIN, deze sticker op alle postkantoren, tegen be taling van een rijksdaalder, verkrijgbaar zijn. Gesprek Inmiddels heeft een gesprek plaatsge vonden tussen het bestuur van de Fede ratie MKBB-Soest (Midden- en Klein Bedrijf) en een vertegenwoordiging van het Milieuplatform Soest. Het platform had om dit gesprek gevraagd om de be doelingen van de sticker-actie aan de winkeliersverenigingen kenbaar te ma ken. Tijdens dit constructief verlopen on derhoud toonde het bestuur van de fe deratie begrip voor die intenties. Het zegde toe ook zelf te zullen zoeken naar wegen om de omvang van de hoeveel heid reclamedrukwerk te verminderen en te voorkomen dat dit drukwerk wordt bezorgd op adressen waar dit niet gewenst wordt. LET OP ONZE AANBIEDINGEN Brood- en banketbakkerij Winkelcentrum Smitshof Soest - Telefoon 1 18 30 Tijdens de behandeling van de voor jaarsnota in april zal de uitbreiding van gemeentelijk centrum voor basise ducatie Trema'87 worden bekeken. Er zijn drie mogelijkheden. Trema'87 krijgt een deel van het gebouw van de voormalige scholengemeenschap Eem land aan de Molenstraat ter beschik king of er worden twee lokalen bij de huidige vestiging aan de Klaarwaterweg geplaatst. Voor de laatste mogelijkheid heeft de gemeente twee offertes ont vangen. Burgemeester en wethouders hebben besloten dat de huisvestingsproblema tiek van Trema'87 tijdens de voorjaars nota wordt behandeld. Trema'87 had vorig jaar verzocht om ruimte in de voormalige huishoudschool Emma aan de Talmalaan. Dat verzoek werd afge wezen. De gemeente verhuurt die ruim te nu aan Stichting Kindercentra. voor de Aanmelden: tel. 1 41 52 ,y

Soester Courant | 1992 | | pagina 15