:ZOCHT ringen Verdwenen Soest 1 c 69 Verdwenen Soest hervonden rnrnm. OP SOESTi Jl ten horst nieuws En waarom ook niet. iüüil P. van Buuren 'Een stuk toneelwereld bij de schoolwereld brengen' 'O Nieuws van de bibliotheek ~~PAGiKi?VOENSDAG 19 FEBRUARI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 21 TYPE 807 >ndje Soest ELLICHT ELATEN GEWICHT fEEKJE IS...? bxh 165x122x133 cm en tussen de twaalf en vijftien jaar van l Door Ambitie raat 82, 21719 ÏÏÏKï °"b"!a°31 Herdenkingsdienst Piet Majoor KB O houdt bingo Verzorging aangifte-biljet INKOMSTENBELASTING Administratie- Financieringskantoor N. J. KONIJN Museum Oud Soest Loodgieterswerk Meningen van lezers Pleidooi voor Zonnegloren Voorstelling 'Op je gympenin Mavo-Soest Vleeswond Soester na botsing met auto Installatie van één mille uit auto r stichting openbare bibliotheek Nieuwe aanwinsten jeugdafdeling Prentenboeken (kleuters) Tel. 03420-9159, Tel. 0346S-7541R Tel. 03402-44998 Tel. 03200-33950 Tel. 03404-1671] door Arie Wandelaar and, tel. 02977 30100 Eg-plussers kunnen bij de Neder- idse Spoorwegen terecht voor een "jgskaart. 65-Plussers hebben jet een 65+-kaart weer andere voor den! Bezitters van puberpuistjes ko ten in aanmerking voor een CJP-pas. tuttige, in sommige gevallen zelfs oorzakelijke faciliteiten die het le en en de portemonnee van oudere ju- ioren en senioren kunnen veraange- amen. lij ons in Soest doen ze daar nog een chepje bovenop. Deze maand werd loor de stichting Welzijnswerk Soest 12-f-pas ingevoerd. geen zetfout. U leest het goed: B+-pasje, aankoopprijs vijf gul- 'iedt kinderen in de leeftijd van waalf ndere de gelegenheid om tegen een Igfirè prijs de disco's in de buurthui- te bezoeken. Eén van de argumen- voor de invoering van het 2+-pasje luidt dat tieners die niet in iet bezit zijn van veel geld zo'n ex- raatje goed kunnen gebruiken. ioor iemand als Arie, die de zes kruis- al enige tijd is gepasseerd, ligt het 'oor de hand met voorbeelden aan te jeven op welke wijze in zijn tijd kinde- le straat werden gehouden. ^fij laat evenwel deze mogelijkheid mbenut. Het is goedkoop, niet ter zake doende. Andere tijden, andere normen niet waar? üm Desondanks vraagt Arie zich af of er wellicht een steekje los zit als de op- Tang van kinderen vanaf twaalf jaar wordt gestimuleerd met het op aan- I beresterke, llitzondcrlijlilrekkelijke wijze financiële voorwaar- den stimuleren van een disco-cultuur. :eer zuinige besteller. Ak Alles beter dan dat deze leeftijdsgroep 1, in„„ r, lis loslopend wild de straat terrori- k lage prijs. Ruim genoefjcert) luidt „aarschijnlijk de motive- eel baten, weinig kosten™gvoor 12+en disco inde buurthui- snellingen. Uitgerust mclHet standpunt, wellicht ook een oplossing, maar het getuigt van weinig iinemotor. Een echte car5maak en creativiteit. Het verschijnsel losse steekjes beperkt t Terra. Wij laten U graagekfll jbverigens niet tot Soest, het heeft iets weg van een virus, aeze goedkope arbeids Vu al weer geruime tijd geleden waren Marie en Arie onderweg naar een weekendje Maastricht. Ter hoogte van Geleen deden twee gemotoriseerde agenten het dringende verzoek de wa gen aan de kant te plaatsen. "Je reed te hard. Dat wordt een duur weekendje," wist Marie te vertellen. Een misverstand. Arie werd uitgeno digd een blaasconcert ten beste te ge ven. Het was vijf uur in de middag, dus Arie was zo nuchter als een pasgebo ren kind. "Pech gehad," concludeerde de hoog ste in rang. ruikt wel alcoholvrij, maar ik zie |ens een sticker met: 'Ik rij alco- ij"\ vervolgde hij. fet dat dan in Limburg?" infor- jirde Arie. "Met de sticker 'Ik rij alcoholvrij' rij den is uiteraard niet verplicht, maar het bied wel voordelen als blijkt dat u tijdens controle dit principe in praktijk brengt", vulde de tweede oom agent wagen Groep EH 1ERG AIR BASE EWEG JIS TER HEIDE "Zoals?", vroeg Marie, die als het om winnen van prijzen altijd op een niet kan rekenen. Vliegbasis Soesterberg. Een van de twee agenten haalde een kleine houten grabbelton uit de zijtas van zijn motor te voorschijn en ver strekte toelichting. "Automobilisten die met zo'n sticker Vrijden, u dus niet, en aan eerder ge noemde voorwaarden voldoen, mo gen een kansje wagen in de grabbel- ton. De kleinste prijs is een waardebon ""voor een flesje alcoholvrij bier, de hoofdprijs een dinerbon voor twee personen, inclusief halen en brengen met een taxi." iVóor deze vorm van gekte kwamen 'MSjirie en Arie dus niet in aanmerking. Het gebeurde hield ons tot aan ons aperitief bezig. I 11 li UJ I We keken in en filosofeerden over wat de toekomst ons op dit terrein nog zou Sr»\/r\s*. 'kennen brengen. 'llVOOrZIGninQOli 'ZBl het volledig betalen van je weke- n. lijkse boodschappen aan de kassa ooit -r-04256Telefax 033-80406 nog eens worcjen gehonoreerd met een Irorting? Verspeelt Marie de kans op een lintje, indien zij het bedrag dat ze een wolwinkel liet opschrijven ver- t te voldoen? Of wat nog erger is: it de prijs van een avondje Yab im Arie's neus voorbij als een con- ilerende instantie er achterkomt dat slippertjes ten laste kunnen wor- gelegd? het langstlevende lid van een fa lie bij een begrafenis vooraf aan aak maken op enig voordeel? snoods doet 'ie het zwart... ARIE WANDELAAR interesseerd in de vele eden van RWA De Schothorst vnor9Ib/eid? dokurnentatie an waff. ,7 1 l,ivend 9esprek 5n wat u wenst) ting/instelling Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 VERKOOP VAN OCCASIONS Schrijfmachines Rekenmachines Copieermachines rhnfhrt 'n e9ve|°p sturen na O I I RADIO SOEST 1105.9 MHz/97.0 MHz (kabel) venlichtingsspeciaalzaak verlichting - huishoud - elektro Groot assortiment: van klassieke schemerlampen tot moderne halogeen- verlichting. Uitgebreide sortering kleine huishoudelijke apparaten. Installatiemateriaal voor de doe-het-zelver. Alleen de betere merken. ai moer dan 30 jaar ^Kundigheid en serv.ee. Nieuweweg 99, 3765 GC Soest Telefoon 02155 - 14575 Telefax 02155- 12764 Op zaterdag 22 februari wordt in de Pe trus en Pauluskerk om 11.00 uur de plechtige eucharistieviering gehouden ter nagedachtenis van de op 8 februari in Brazilië overleden Soester missiona ris Piet Majoor. Hoofdcelebrant is pater N. van der Knaap van de priesters van het Heilig Hart in Nederland, de con gregatie waartoe Piet Majoor behoor de. Verschillende confraters van Piet Majoor zullen mee voorgaan in de vie ring. De gezangen tijdens deze re- quiemdienst worden verzorgd door het parochieel gemengd koor St. Caecilia, onder leiding van Gerard van de Sche- pop. De Katholieke Bond van en voor Ou deren (KBO) houdt vrijdag 21 februari een bingo. Die is alleen bestemd voor leden van de ouderenbond. De balletjes rollen vanaf 14.00 uur in de zaal van dienstencentrum De Vijverhof aan de Klarinet. Het vermoeden was, zo schreven we eind november, dat het gaat om het mannenkoor van de Petrus en Paulus kerk. We schreven ook dat we dachten dat de foto rond de eeuwwisseling ge maakt moest zijn. Hoera, hoera, het klopte allemaal, zo hebben we ontdekt, aan de hand van wat lezers ons meldden, maar vooral dank zij de onvolprezen heer E. Heu- pers en zijn boekje 'Kent u ze nog... de Soestenaren'. Want in dat boekje, foto nummer 40, staat dezelfde groep man nen, zij het in een wat andere opstelling. Die foto is uit 1904. We geven u de namen zoals we die van uit Heupers hebben gereconstrueerd, en beginnen met de achterste rij, van links naar rechts. 1. Cees Bosboom 2. G. van de Meij 3. Chris Uijtendaal 4. Jan Schalkx 5. Helmus Butzelaar (ook T-biljet) - Redelijk tarief. Ook verzorging BOEKHOUDING en alle bijbehorende belasting formaliteiten. Tevens bemiddeling: persoonlijke lening/financiering/continu- kredieten. De Akkeren 18 - 3762 AS Soest Telefoon 02155 - 1 26 71 6. Johan van Schalkwijk 7. meester De Munck 8. J.L. Alders, de gemeente ontvanger 9. Gies van Hees (zonder witboord, ge heel links, middelste rij) 10. Evert Bosboom 11. Jan van Schalkwijk 12. B. van Schalkwijk 13. Jan Mets 14. Leo Dreumer en dan zittend: 15. B. van Schalkwijk 16. Hein Ebbenhorst 17. kapelaan Rademakers 18. meester H. Th. Horvers 19. C. Ebbenhorst (vadertje). Van mevrouw Dijkstra, kleindochter van Gies van Hees, hoorden we dat haar grootvader wel vijftig jaar in koren heeft gezongen. Na het koor van de Pe trus en Pauluskerk zong hij in het koor van de kerk aan het Nieuwerhoekplein. Dat zingen geen ongezonde tijdspasse ring is, zou je voorzichtig kunnen aflei den uit het feit dat Van Hees 86 jaar oud is geworden. Hij overleed kort voor de Tweede Wereldoorlog. Hij was de eni ge van het koor die geen witte boord droeg. Hij had een eenvoudige functie aan het paleis, en dan droeg je geen wit te boord. Zo simpel was dat in die tijd. Een mooie zomerse dag. Een dorsma chine (er hoefde dus niet meer met de hand te worden gedorst) en tien mensen op de foto. Het moet in Soest geweest zijn, zo is ons verzekerd. Aan u de vragen: Weet u wie er op de foto staan? Weet u wéar het was? Of weet u misschien wannéér het was - al hebben we daar zelf ook wel enige ideeën over. Zoals gewoonlijk is alle informatie ons welkom, bij de redaktie of op telefoon nummer 16372. Bedankt! Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! 1 Steenhoffstraat 9A, tel. 12075 LET OP ONZE AAN BIEDINGEN Brood- en banketbakkerij Winkelcentrum Smitshof Soest - Telefoon 1 18 30 Arrangementen Toeristische vakantie-arrangementen, te boeken bij VW-Soest: Wandelen en fietsen in het land van Thorn. Afwisselende vakantie, stads wandeling in Thorn (tiende eeuw), le gende-route op de fiets in België; vier dagen/drie nachten; prijs f 315,- per persoon. Drie dagen Maastricht, vanaf f 290,-. Kuur-arrangement in Valkenburg; drie dagen f 180,-. Beauty- en kuurdagen; drie dagen voor hem en haar; f 349,-. Voetreis door Limburg, volpension, wandeltocht door Zuid-Limburg; vijf dagen/vier nachten; f 392,-. WY-winkel Sportvisakte 1992 f 13,-; telefoon kaarten; museumkaart, één jaar geldig, vanaf f 10,-; gidsen voor vakantie en vrije tijd; fietskaarten: Utrechtse Heu velrug, Noord- en Zuid-Veluwe, West- Zuiderheide, De Zoom, Soester Dui nen, Hoge Vuursche; boeken voor vakantie-bungalow in Centerparcs of Gran Dorado. Steenhoffstraat 9a, open: maandag tot en met vrijdag 9.30-16.00 uur, tel. 12075. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155) -1 30 14 Ik was verleden week op Zonnegloren de plek waar zoveel hoop uit wanhoop werd geboren. Die plek heeft geen reden meer om te bestaan, want TBC is God zij dank en tot eer der media van de baan. Maar waarom nu ook de naam moet gaan verdwijnen is mij een raadsel en niet alleen de mij ne. Die naam, waar zoveel herinnering aan kleeft voor alles wat medisch vecht en ook medisch leeft. Wat is eigenlijk een naam, zei Shakes- peare reeds, maar die had nog nooit van 'Zonneglo ren' gehoord, hooguit getemde feeks. Doch feeksen temmen, ik zeg het maar bescheiden, is heel wat anders dan temmen van menselijk lijden. De naam Molendael is slechts een men selijk verhaal. Het vertelt ons van twee plaatsen die buren waren, samen fuseerden en gingen paren. Op medisch gebied, maar dat was wel even wennen, want ieder wilde vooral zichzelf blijven herkennen. De een had een weg langs de molen en daar kwam die dus vandaan. De ander had een weg door het dal en zo is het gegaan. Maar 'dal' dat was zo'n burgerlijke naam, vandaar die 'e', dat doet wat voornamer aan. Zo, nou weet iedereen, in Baarn en in Soest, wat-'ie eigenlijk al weten moest. Een naam mag dan wel niks zeggen, maar het minste wat men kan doen is het uit te leggen. En met deze uitleg wil tevens nog kwijt, dat het verdwijnen van de naam Zonne gloren mij spijt. Niet om de naam, niet om de plek, maar om het gemis aan eerbied voor wat eens was en niet meer is. Eerbied voor allen, zieken en gezon den, die eens vechtend op de bres van het le ven stonden. Want de titel 'Zonnegloren' werd een monument, dat ons laat weten dat we nimmer mogen vergeten hoe staatsvijand 'één' werd verslagen en hopelijk straks Aids en meer van die plagen. Laat de naam 'Zonnegloren' bestaan; het is het minste wat we kunnen doen als eerbiedige groet aan de medische werkers van toen. G. Brok Als jongeren sporten, gaan ze er flink tegenaan. Met veel ongelukken en sportblessures als voorspelbaar resul taat. Jaarlijks moet één op de drie jon ge sporters zich voor een blessure la ten behandelen. De meeste blessures kunnen evenwel voorkomen werden. Vandaar dat de GGD-Eemland komt met 'Op je gympen', een project over Sport en bewegen, waarin sportstimu- lering en blessurepreventie centraal staan. 'Op je gympen' is een project dat op een gevarieerde manier mogelijkheden biedt om op school aandacht te beste den aan sport, bewegen, (on)sportief gedrag, blessures en blessurepreventie. Het project richt zich op de onderbouw van het voortgezet onderwijs in de regio Eemland en heeft tot doel jongeren kennis en inzicht te geven in het belang van bewegen en sporten voor een ge zonde leefwijze, maar ook over de risi cofactoren bij sport en bewegen. Er is een toneelvoorstelling ontwikkeld over sport, bewegen, blessures en hoe je die kunt voorkomen. Die wordt ge speeld door professionele spelers: Frans Cappers, Frans Krom en Laura Hagt, meestal in gymzaal of aula, en duurt ongeveer vijftig minuten. Daar naast is er een 'leskist' samengesteld, met verschillende (les)materialen over Een achttien-jarige Soester heeft een vleeswond aan zijn knie opgelopen bij een aanrijding op de Smits weg. De man reed op zijn bromfiets, toen een automobilist achteruit een parkeer plaats afreed. Een botsing was het ge volg. Op het Weteringpad is in het weekein de een geluidsinstallatie uit een auto ge stolen. De radio- en cd-speler hebben volgens de twintig-jarige eigenaar een waarde van duizend gulden. Een 23-jarige Soester mist ook zijn au toradiocassetterecorder. De diefstal werd op de Belvedèreweg gepleegd. de onderwerpen sport, bewegen, (on sportief gedrag, blessures en blessure preventie. Daarmee kunnen docenten binnen onder andere de vakken biolo gie, gezondheidskunde en maatschap pijleer het thema verder uitdiepen. De toneelvoorstelling vond dit keer plaats op 5 februari in de - volle - aula van Mavo-Soest aan de Valeriaan straat. Een eigentijds, enthousiast ge beuren dat, begeleid door discomuziek, weerklank vond bij vele tieners. Met een sporthal als decor, waartegen een beweeglijk drietal, twee jongens en een meisje, een aantal scènes speelt. De kernelementen uit de voorstelling: humor - vaart - herkenbaar voor jonge ren - sport is leuk - sport kent vele vor men, er is altijd wel één die bij je past - blessures voorkom je door een goede warming-up - herstel na een blessure is belangrijk, werden aangevuld met ro mantische momenten met theatrale ef fecten. Daardoor kon het stuk niet meer stuk. Er werd niet gefloten, wel geest driftig gereageerd. We zijn tenslotte in Soest. De voorstelling werd krachtig besloten met een gezamenlijk rap-lied. Centrale idee Na afloop liet één van de spelers, Frans Cappers, weten: "Het centrale idee is voor mij natuurlijk de toneelvoorstel ling, niet het sportgebeuren. Ik wil een medium toneel bij jongeren introduce ren en ze er vertrouwd mee maken, een stuk toneelwereld bij de schoolwereld brengen. Daar moet ook subsidie in ge stopt worden. Kinderen moeten achter het tv-scherm vandaan en zien dat er méér is dan dat en popmuziek en video clips. We bouwen het decor zelf op en zorgen voor belichting en geluid. Leerlingen helpen ons daarmee, ook met het afbre ken, en maken op deze manier 'natuur lijk' kennis met toneel. Er is geen drempel, zoals je die hebt als je ervoor naar de schouwburg moet. Ik pleit voor een na tionaal jeugdtoneel. Kinderen die tus sen de twaalf en achttien jaar oud zijn, te oud voor de poppenkast en te jong voor het volwassen toneel, vallen tussen de wal en het schip. Het zijn eigenlijk 'verloren' kinderen. Voor hen is het juist zo vormend dat ze toneel binnen de school zien." Ellen de Jong-de Wilde DAMES- EN HERENSALON zonder afspraak (behalve op maandag) Soesterbergsestraat 10 3768 EH Soest-Zuid Tel. 02155 V) OPENINGSTIJDEN: Ma 13.00- 17.30 uur Do Di 8.30- 17.30 uur Vr Wo 8.30 - 17.30 uur Za 8.30-17.30 uur 8.30 - 20.00 uur 8.30 -15.00 uur Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest De openingstijden van de bibliotheek in Soesterberg worden per 1 maart gewijzigd. In plaats van dinsdag- en donderdagochtend gaat de bibliotheek op woensdagochtend open. Wat doe ik... door Barbara Reid Serie van vier hardkartonnen pren tenboekjes zonder tekst maar met bijzonder sprekende illustraties van gekleurde klei. Een meisje beleeft in elk deeltje een dag in een seizoen. Zo zijn de volgende deeltjes versche nen: Wat doe ik... op een zomer dag;... herfstdag;... winterdag; en- lentedag. A-voorlees (3-6) jaar) Het grote boek van Merel, door Rindert Kromhout Verzamelbundel met alle verhalen van Merel en haar onafscheidelijke speelgoedhond. In een paar jaar be leven zij allerlei alledaagse avontu ren. Elk hoofdstuk is afzonderlijk voor te lezen. Vanaf ca. 3 jaar. A-boeken (6—8 jaar) Okkie, door Leonard Roggeveen Oorspronkelijke heruitgave van de Okkie-serie waarvan het eerste deel tje in 1934 verscheen. Okkie is een kabouter van meer dan honderd jaar oud. Hij kan de dieren verstaan en zichzelf omtoveren in mens of dier. De boekjes zijn geïllustreerd met de originele pentekeningen. B-boeken (8-12 jaar) Jan Doedel: Mijn opa en ik, door Ben Kuipers Een 10-jarige jongen probeert er achter te komen of zijn opa echt zo'n slappeling is zoals zijn ouders en oma beweren, of is hij gewoon lief? Een onalledaags boek voor kinderen vanaf ca. 10 jaar. Gwinnie, door Klaas van Assen Gwinnie is stil en ernstig geworden sinds haar moeder vermist (en ver moedelijk omgekomen) is. Haar va der - kunstschilder - probeert haar op te vrolijken en maakt zelfs een schilderij voor haar! Ondanks het wat zware onderwerp een humoris tisch boek. C-boeken (12 jaar en ouder) Onder de meidoorn, door Marita Conlon-Mckenna In de jaren veertig van de vorige eeuw werd Ierland geteisterd door een verschrikkelijke hongersnood. In dit boek zien we de 12-jarige Eily, haar broertje Michael en hun kleine zusje Peggy op een tocht dwars door het hongerende Ierland naar Castle trekken, waar familie van hen woont. Shabanu, door Suzanne Fisher Sta ples Shabanu is een nomaden-meisje van 11 jaar en leeft in het grensgebied tussen Pakistan en India, waar ze met haar familie door de woestijn trekt. Zij wordt traditioneel islami tisch opgevoed. Wanneer haar vader haar wil gaan uithuwelijken probeert Shabanu zich hiertegen te verzetten. Informatieve boeken Liedjes en muzikale spelletjes voor peuters, door Herma Hopster. Vijfenzeventig liedjes en versjes sa mengebracht in een bundel voor peuters. Bij ieder liedje staan afzon derlijke spelmogelijkheden en ach ter in het boekje staan aanwijzingen om zelf muziekinstrumenten te ma ken. Het boekje wordt ondersteund door een geluidscassette waarop de liedjes gezongen worden. Leuk voor ouders en peuterleid(st)ers die muzikaliteit en de ontwikkeling peuter willen stimuleren. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tót en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur Openbare bibliotheek Overhees Willacrtstraat 49 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrijdagmid dag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur Maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. die de van

Soester Courant | 1992 | | pagina 19