Zeg ook 'Ja' tegen de Gildefotograaf ESSEN 'olitiek wijst 'zuivering' commissie [inderheden voorlopig af scliociiKikcr IKENAAR/ EIDER Gebruikersraad Kruiswerk financiert nieuw thuisproject bibliotheek 'Wat 'n keus in deuren.' DINER DANSANT IN HOTEL HEIDEPARK 7ACTUEEL FOTO SWAGER josk wordt niet herbouwd GRATIS! Kanskaart Veertig kilo taart voor ambtenaren Soest bij de kassa! erk(st)er FotografenGilde PAGINA 2 WOENSDAG 19 FEBRUARI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 3 In verband met vandalisme en zwerfafval Personeelspot van Gemeentewerken naar goede doelen Wie aan politiek doet leest de Soester Courant w® oca-Cola kans op E PRIJZEN as kaart. HYunoni HUIGEN BV SCHOENAKER technische dienst VVD-avond in 'De Soester Duinen' 'Een dienplicht voor iedereen?' Brandweer rukt uit na kortsluiting Valentijns-verrassing van Maison Verkleij 'Bibliobus' wordt afgeschaft Te veel gedronken .utotelefoon weg 'amenstelling wordt opnieuw bekeken baabN -móvjsip Een kompleet avondje uit met een welverzorgd 5-gangen diner a f 90,- per persoon. Dansmuziek: Orkest Eddy Sanchez (4 pers.) Reservering: 030 - 282477 Hotel Heidepark, Jan Steenlaan 22-24, 3723 BV Bilthoven. Goed bereikbaar met openbaar vervoer. De Gildefotograaf is expert in huwelijksfoto grafie. Hij weet dat de mooiste dag van uw leven ook de mooiste foto's verdient. Dus: als u elkaar het 'Ja'-woord geeft, zeg dan ook 'Ja' tegen de fotovakman van het Fotografen Gilde. VAN WEEDESTRAAT 85 3761 CD SOEST TELEFOON: 02155 -13917 OPENINGSTIJDEN: MAANDAG 13.00 - 18.00 UUR. DINSDAG T/M VRIJDAG 09.00 - 18.00 UUR. KOOPAVOND VRIJDAG VAN 19.00 - 21.00 UUR ZATERDAG 09.00 - 17.00 UUR. amenwerkingsverband /aartverzorging, de erzorging en Monuta. werp is geïnteresseerd is van harte wel kom. De avond begint om 20.00 uur in restaurant 'de Soester Duinen', Soes- terbergsestraat 188. Bij de opheffing van de personeelsver eniging van Gemeentewerken, inmid dels twee jaar geleden, besloten de le den het resterende kapitaal van de PGWS aan een goed doel te schenken. De opheffing vond destijds mede plaats in verband met de verhuizing van de verschillende afdelingen naar het nieu we gemeentehuis. Op de opheffingsvergadering spraken de leden zich uit voor twee gegadigden: de stichting Bentinckfonds en het die rentehuis 'tHart. Omdat het dierenasiel veel later naar de nieuwe lokatie aan de Eemweg verhuist dan destijds werd verwacht, is de uitvoering van het be sluit ook twee jaar vertraagd. Maar binnenkort, op 3 maart, zullen de heren Hilgers en Opmeer, resp. voor zitter en penningmeester van de PGWS, een cheque van maar liefst 1000 gulden overhandigen aan de be stuursleden van het Bentinckfonds, mevrouw J. ten Cate en de heer W. Rietveld. Dat gebeurt tijdens een bij eenkomst in Aqua Indoor. In juni (bij de officiële opening) is het dierenasiel aan de beurt. Dat krijgt hetzelfde be drag aangeboden. Industrieweg 12 (Ind.terrein), Soest. Telefoon 02155-10304 Welkom dinsdag t/m vrijdag 8-17 uur. Zaterdag 9-16.30 uur. let ambtelijk voorstel om de commissie Minderheden voortaan uitslui- end te laten bestaan uit vertegenwoordigers van de minderheidsgroepen elf staat voorlopig op een zacht pitje. Het verzet tegen de "zuivering" an de commissie, die zelf de Nederlandse leden graag wil behouden, ►leek vorige week vrucht af te werpen in de (politieke) raadscommissie Velzijn onder leiding van wethouder Frans Kingma. Vrijwel alle fracties varen het erover eens dat de minderheden - als ze dat zélf willen - nog de teun van de Nederlanders moeten blijven houden. De commissie Minderheden moet langzamerhand overigens zelf wel eens yat actiever worden. "Ambtelijke ondersteuning leidt algauw tot passi- iteit. Dat is geen waardeoordeel maar een constatering," aldus Kingma. derdag 20 febr. 3n geldt alleen bij mitshof. De meest prestigieuze Hyundai. Modern gesti leerd. Ideaal als zaken- auto. U heeft de keuze uit diverse motoren met als topper de 3 liter V6. UTOCENTER kstraat 109, Soest, si. 02155-16410. )e samenstelling van de commissie /linderheden wordt in de komende tijd og eens bekeken. Dat had ook te ma- en met de geluiden die twee Turkse Dngeren, H. Korkmaz en I. Kurt, tij- ens het inspreekrecht lieten horen. Zij onden dat het Turks Comité niet re presentatief is voor de Turkse bevol- ingsgroep en eisten ook een plekje in le commissie Minderheden. De raads- ommissie reageerde opvallend welwil- end op deze suggesties (zie het artikel lders in deze krant), loofdmoot van de discussie was uiter- ard het conflict tussen de ambtelijke fdeling WVC en de commissie Min- ierheden, met als voornaamste strui- :elblok de toekomstige samenstelling. Cingma liet met nadruk weten dat de imbtelijke/bestuurlijke aanzet voor de liscussie juist was ingegeven door de >ehoefte om de minderheden serieus te ïemen. "Maar het weegt natuurlijk rwaar dat zij er zelf anders over den- Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344' De commissie onderschreef dat. Elske van Gorkum (Gemeentebelangen) stelde vast dat de minderheden duide lijk willen dat de commissie blijft wat zij is. "Het zou bevoogding zijn om het an ders te doen." Volgens haar moest de commissie nog "toegroeien" naar zelf standigheid. "Maar serieus genomen worden is niet hetzelfde als je zin krij gen." Gesprek Kees Boerkoel (PvdA), knorrig omdat het conflict in de publiciteit werd uitge vochten (het College had zorgvuldiger met de stukken moeten omspringen), had geen problèem met een "ruime" sa menstelling van de commissie. Hij vond dat de zaak niet op de spits gedreven moest worden en drong aan op een ge sprek, liefst onder de (relativerende) leiding van gemeentesecretaris Wim de Kam. Nel Koster (Progressief Soest), die Leidje Tomassen verving, vond dat van ambtelijke zijde te veel de nadruk was gelegd op het wantrouwen in de com missie Minderheden. Over de samen stelling merkte ze op: "Wie zijn wij om te zeggen dat de Nederlanders eruit moeten?" Alleen al door de taalproble men kan het volgens haar nog wel een generatie duren voordat de minderhe den zelf "mondig" genoeg zijn. Bart Krol (CDA) voelde weinig voor zwartepieten; volgens hem was de voornaamste oorzaak van de rel dat het College zelf geen voorstel had willen doen. "Dat is lekker makkelijk, want nu ligt de bal bij ons." Hij vond ook dat er nog maar eens goed gepraat moest wor den en wilde het advies van de commis sie zwaar laten wegen. Uiteindelijk - misschien over een, twee of drie jaar - mikt het CDA wel op een commissie waarin alleen de minderheden zelf ver tegenwoordigd zijn. Loet Jansen (D66) meende dat de com missie en de ambtenaren er als verstan dige mensen wel uit zouden komen. "De afstand kan niet zo groot zijn." Hij drong aan op een duidelijke doelstel ling voor de commissie, ook al omdat het belang groter was dan van de min derheden alleen. Monddood Bert Krijger (WD) stelde vast dat de commissie weliswaar "eindig" is, "maar zo ver is het kennelijk nog lang niet." Hij vond het te vroeg om te beslissen in welke samenstelling de commissie re presentatief was en drong aan op over leg, en ook Wiebe Meilof (GPV) zat op dat spoor. "Als de minderheden zelf Nederlanders willen moet je daaraan toegeven, anders schakelen we hen uit en maken hen monddood." De hele commissie vond, in navolging van Van Gorkum, dat het onderscheid tussen beleids- en uitvoeringsadviezen te gekunsteld was. "Dat levert alleen maar verwarring op," aldus het Ge meentebelangen-raadslid, "en ieder een begrijpt dat bemoeienis met de in stellingen geen doel op zichzelf is." Een officiële minderhedennota zal er wel niet komen, maar de fractiewoordvoer ders vonden wel dat de commissie haar voordeel zou kunnen doen met korte jaarlijkse werkplannen. Over de wenselijkheid van (extra) amb telijke ondersteuning voor de commis sie Minderheden liepen de meningen uiteen. Van Gorkum vond het niet no dig: "Er wordt te gemakkelijk een claim gelegd op iets extra's. De commissie moet zelf actiever worden." Koster vond echter dat er best iets gebeuren kon. "Dat WVC overbelast is, is geen argument. De buitenlanders hebben al leen door de taal veel moeite. Laten we daarvoor maar een potje aanboren. Hoe kunnen ze anders volwaardige partners zijn?" Ook Jansen zat op dat spoor. "Als je 't goed wilt doen kost het extra geld." Hij zag wel iets in de aan stelling van een externe secretaris (a la de Sportraad). Krijger meende dat dit onderwerp in de commissie ABZ be handeld moest worden en Meilof vond dat eerst de conflicten de wereld uit moesten, maar dat de secretariële on dersteuning dan wel afgeslankt moest worden. 'Iets beters' Kingma reageerde op de opmerkingen uit de fracties met een uitvoerig betoog, waarin hij beloofde de samenstelling van de commissie Minderheden nog eens "in bredere zin" te bekijken. Dat het College de fracties twee alternatie ven had voorgelegd was volgens een be wuste keus geweest. "Het is heel goed dat we het op deze manier hebben aan gepakt, want nu liggen er weer nieuwe elementen op tafel en dat leidt mis schien uiteindelijk tot iets beters." Kingma benadrukte overigens nog eens dat het omstreden "onderonsje" van WVC met de minderheden met zijn in stemming had plaatsgevonden. "Dat is in goed overleg met mij gebeurd - daar loop ik niet voor weg." Over de taak stelling was hij duidelijk: de commissie mocht wat hem betreft wel "signaleren" als er problemen waren bij de uitvoe ring van het minderhedenbeleid, maar hoefde ze niet zelf op te lossen. "Het lijkt er wel eens op dat de instellingen bij Op maandag 24 februari organiseert de VYD-afdeling Soest in restaurant 'De Soester Duinen' in Soest een openbare thema-avond rond dit ac tuele onderwerp. De militaire dienst plicht staat op dit moment immers ter discussie. Ontwikkelingen in de krijgs macht, mede ingegeven door de ver anderende situatie in Oost-Europa, maken herbezinning op deze plicht noodzakelijk. Iets wat door de Twee de Kamer wordt onderkend, getuige onder andere de instelling van de com- missie-Meyer die over dit onderwerp binnen een jaar rapport moet uitbren gen. Velen zijn het er in ieder geval over eens dat de wijze waarop deze plicht nu nog door enkelen vervuld moet worden be paald geen rechtvaardige zaak is. Maar is afschaffing van een dienplicht nu wel verstandig? Welke risico's brengt dat met zich mee? Is er geen weg terug? Of zou een dienplicht juist echt voor ieder een moeten gelden en zo wellicht een oplossing kunnen bieden voor maat schappelijke sectoren, waar door per soneelstekort problemen dreigen te ontstaan: de zogenaamde 'sociale dien plicht'? Kortom, vele vragen die de gemoede ren bezighouden. Bovendien een on derwerp waarmee elke Nederlander vroeg of laat te maken heeft gehad of mee te maken kan krijgen. Op 24 februari zal een aantal betrokke nen hun visie op de zaak geven en met de belangstellende aanwezigen discus siëren: mevrouw S. Van Heemskerck Pillis- Duvekot, lid van de WD-fractie in de tweede Kamer en van de kamercom missie Defensie; de heer P. de Klerk, directeur van de Stichting Centrum Maatschappelijke Dienstverlening Soest/ Baarn Eem- nes; de heer H. Schepers, student en aan staand dienstplichtige. Ook zal een lid van het hoofdbestuur van de AVNM, de grootste vakbond voor militair dienstplichtigen, het woord voeren. De bijeenkomst wordt georganiseerd door de WD-afdeling Soest/Soester- berg, maar iedereen die in dit onder- de commissie op het matje worden ge roepen." De wethouder sloot zich voor wat be treft de aanspraken op extra ambtelijke steun aan bij Van Gorkum: "Dat leidt vaak tot passiviteit; dat is geen waar deoordeel, maar een constatering." De commissie zou volgens hem minder af wachtend moeten opereren en vaker het initiatief nemen. Dat WVC niet veel voelt voor extra steun was volgens hem ook op te vatten als een signaal aan an dere ambtelijke afdelingen, "zodat die zelf óók eens zorgen voor een leesbare samenvatting van de stukken". De brandweer is uitgerukt naar de Va leriaanstraat, waar rook uit een meter kast van een woning kwam. De oorzaak daarvan is kortsluiting. Het probleem was vrij snel verholpen. 196 in Soest zoeken wij iet uitvaartcentrum, ver- )ezoeken, het ontvangen houdelijke werkzaam- "nee dat uw werktijden contact opnemen met de >76363. /oorkomen en in Soest bondige brief naar: )0 AA Apeldoorn. isch loodgietersbedrijf t en realiseren van merken zoeken wij n met het tekenen, i de utiliteitsbouw ir vakmanschap igeren worden M. Bosman, Sanitair installaties, Gasen waterleiding, Looden zinkwerk, Gasverwarming, Dakbedekking ia i ir-'1 ie ie lui: I >oe kiosk bij de Lange Duinen, die Sorig jaar mei is afgebrand, zal niet Jvorden herbouwd. Het college beeft dat vorige week besloten. Als redenen geven burgemeester en we/houders op dat de kiosk tot 'vanddisme uitnodigt en dat veel Enen,en afval in het bos achterla ten. ■Vo,fdat het huisje in de as werd gelegd, pahtte mevrouw Van den Brul 29 jaar lag de kiosk van de gemeente. Zij ge- t met haar man onder meer bekend- id als exploitanten van het snoep- Fuisje in het inmiddels afgebroken oester Natuurbad en de kantine van de 'eters Baan. 3e afdeling groenbeheer van de ge- neente en mevrouw Van den Brul wa ren al een pachtsom van 2.100 gulden per jaar overeengekomen. De verzeke ring heeft al een schadebedrag van 20.560 gulden uitgekeerd. Daarvan kan, aldus de gemeente, een nieuwe giosk van beton en met stalen deur en •Huiken worden gerealiseerd. De oude osk was van hout vervaardigd, 'aar het college wil de picknickplaats {iet in de oude situatie herstellen. "De osk is vandalisme-gevoelig", liet wet- [ouder Mieke Swinkels weten. "Je kunt et elk jaar opknappen. Daarnaast is (et moeilijk te beheren en ondanks de irullenbakken laten de mensen in het •os veel zwerfafval achter." /oordelen iet college slaat daarmee het advies 'an de ambtenaren in de wind. De afde- ing groenbeheer had voorgesteld de Jiosk wèl te herbouwen en te verpach ten aan mevrouw Van den Brul. Voor- jelen van de kiosk zijn, volgens de amb- :naren, het toezicht op en onderhoud fan de toiletten. Bovendien voldoet de (iosk in een behoefte van de recrean- n. In de kiosk was altijd een brand- [lusapparaat en een EHBO-doos aan- ezig. En tijdens openingstijden kon a de kiosk informatie aan de recrean- Valentijnsdag: een dag waarop je ie mand Iaat merken dat je van hem of haar houdt... Heel wat gemeente ambtenaren weten zich sinds vorige week vrijdag dus bijzonder geliefd, want zij konden smullen van (een stukje van) de reuzentaart die banket bakker Lex Verkleij en zijn echtgeno te 's morgens kwamen aanbieden in het gemeentehuis. Het gevaarte was zo groot dat het onder politiebegelei ding van de Van Weedestraat naar het Raadhuisplein moest worden ver voerd. De taart woog ruim 40 kilo en had een afmeting van twee meter bij 65 centi meter. Vanaf half drie 's nachts waren banketbakker Lex Verkleij en zijn koks Evert Schönhagen en Sander Stalen hoef ermee in de weer geweest. Ze ver werkten 100 eieren, 4 kilo suiker, 4 kilo bloem, 20 liter slagroom, 2 kilo choco lade en 5 kilo vruchten in het gebak. De bedoeling van de traktatie was af te lezen uit de opgebrachte garnering, waarin stond: "De gemeente heeft een voorbeeldfunctie. Maison Verkleij heeft de knoop doorgehakt, nu de ge meente nog.Een en ander had betrek king op de gemeentelijke plannen met het winkelcentrum. De taart werd officieel in ontvangst ge nomen door loco-burgemeester J. Menne, die er zonder aarzeling het mes inzette en hem verdeelde in zo'n 350 stukjes gebak, bestemd voor de ambte naren en andere "inwoners" van het ge meentehuis. Die lieten zich de smakelij ke Valentijns-verrassing uiteraard goed smaken. VVD-kamerlid S. van Heemskerck Pillis-Duvekot. ten worden verstrekt. Het college vindt de nadelen (vandalis me en zwerfafval) echter zwaarder we gen en heeft besloten de kiosk niet te herbouwen. De politie hield vorige week op de Kampweg in Soesterberg een 35-jarige automobilist uit Soest aan, die te veel gedronken had. De man moest blazen op het politiebureau en kreeg een rij verbod van drie uur en een proces-ver baal. Jen 26-jarige Soester deed vorige week lij de politie aangifte van de diefstal van lijn autotelefoon. Hij had het apparaat, lit veiligheidsoverwegingen, uit zijn au- gehaald en meegenomen tijdens zijn rblijf in een kantoorgebouw aan de iirkstraat. Daar moet het op een onbe waakt moment zijn gestolen. De Openbare Bibliotheek Soest gaat binnenkort de "bibliobus" afschaf fen, de rijdende bibliotheek waarvan huisgebondenen (ouderen, gehan dicapten) in Soest gebruik maken als ze niet zelf meer naar de bibliotheek kunnen komen. De huidige bus staat min of meer op instorten en wordt niet vervangen. In plaats daarvan wordt een nieuw systeem opgezet, waarbij de "klanten" thuis door vrijwilligers worden bezocht. Aan de hand van een catalogus kan men dan een boekenkeuze maken. De kosten van de nieuwe opzet bedra gen 11.000 gulden per jaar. De biblio theek kan dat niet betalen, maar heeft een "geldschieter" gevonden in de ge bruikersraad van de (voormalige) Kruisvereniging Soest, die vorig jaar is opgegaan in de regionale Kruiswerk stichting. De gebruikersraad beschikt over een fonds - gevormd door de extra bijdragen die de leden boven het vast gestelde lidmaatschap betaalden - en is in principe bereid het nieuwe biblio theekproject drie jaar lang te financie ren, wat dus neerkomt op een bedrag van 33.000 gulden. Volgens voorzitter L. Bots van de ge bruikersraad Soest wordt ook met deze subsidiëring een passende bestemming gegeven aan de gelden in het fonds, dat volgens afspraak met name wordt ge bruikt voor gezondheidsvoorzieningen die ten goede komen van de Soester be volking. Het fonds heeft overigens maar een tijdelijk karakter, want de voorzieningen komen binnen afzienba re tijd geheel voor rekening van de AWBZ. "De aanschaf van een nieuwe bibliobus leek eerst wel gewenst, maar bij nader inzien toch niet zo handig. De bus wordt gaandeweg voor een steeds grotere groep afnemers onbereikbaar, want ze moeten toch hun huis uitkomen om de boeken die ze wiüen lezen uit te zoeken. De bus staat dan op een pleintje in de buurt. In de praktijk blijkt echter dat deze categorie lezers steeds minder mo biel wordt en zelfs de gang naar de bus niet meer kan maken." De bibliotheek heeft daarom besloten dit jaar te beginnen met de nieuwe op zet, waarbij vrijwilligers de "huisgebon denen" persoonlijk gaan bezoeken, bij voorbeeld eenmaal in de week. Aan de hand van een catalogus kan er dan een keuze worden gemaakt, worden de boeken in de bibliotheek opgezocht en de volgende week - "op bestelling" - bij de afnemers afgeleverd. Genereus gebaar De bibliobus telt momenteel zo'n hon derd afnemers. De bibliotheek ver wacht de kosten binnen drie jaar uit ei gen budget te kunnen fourneren, maar heeft in het aanloopstadium het gene reuze gebaar van de gebruikersraad dankbaar aanvaard. De kosten zitten met name in de werving van vrijwilli gers, de administratie en de onkosten vergoeding, maar ook in de uitbreiding van de collectie en de opzet van de cata logus. Als "tegenprestatie" mag de ge bruikersraad propaganda- en voorlich tingsmateriaal neerleggen bij de biblio theek. Over enkele andere, kleinere projecten moet de gebruikersraad nog een beslis sing nemen: de uitbreiding van de "ge zondheidsbibliotheek" in De Bunde ling (Soest-zuid), waarvan de gebrui kersraad de helft van de kosten voor zijn rekening wil nemen (f 1000,-), en een bijdrage in de deelnamekosten aan enkele gezondheidscursussen in De Bundeling, zoals Stoppen-met-roken, Slapeloosheid etc. Door de bijdrage van de voormalige kruisvereniging kan een behoorlijke reductie op de cursusprijs gegeven worden. Verder staat de g- bruikersraad welwillend tegenover de financiering van de aanschaf van ver bandmiddelen voor de plaatselijke EH- BO-vereniging. Ouderenbus Vorig jaar besloot de gebruikersraad een deel van het fonds aan te wenden voor de (gedeeltelijke) financiering van de nieuwe Ouderenbus, die over enkele weken in Soest moet gaan rijden. De ge bruikersraad verklaarde zich destijds bereid de helft van de aanschaf van de bus, waarmee een ton gemoeid zou zijn, voor zijn rekening te nemen. De tweede Ouderenbus is inmiddels gekocht en blijkt iets duurder uit te vallen: f 109.000,-. De gebruikersraad betaalt daarvan 50 procent, dus 54.500 gul den. De bus is gebruiksklaar en wordt binnenkort afgeleverd, voorzien van "een beetje reclame voor het Kruis werk", aldus de heer Bots. Het fonds is opgebouwd uit de bijdra gen die de leden van de vroegere Kruis vereniging Soest jaarlijks betaalden voor aanvullende voorzieningen, onge veer een rijksdaalder per lid per jaar. Met zo'n 8000 leden leverde dat jaar lijks 20.000 gulden op, waardoor het fonds kon groeien. Bij de overgang naar de regionale stichting werd destijds be dongen dat deze "erfenis" aan Soester gezondheidsprojecten besteed moch ten worden. "Het zijn immers Soesters die het geld al die jaren betaald hebben, en dus hebben zij er recht op," aldus de heer Bots. Volgens hem geldt dat met name voor de ouderen, omdat die logi scherwijs het meeste hebben bijgedra gen. 'Ik dacht altijd, een deur is een deur... Totdat we bij Schipper Soest kwamen. Niet om 'n open deur in te trappen, maar die hebben écht een ongelooflijke collectie binnen- en buitendeuren. In talloze stijlen, kleuren, houtsoorten en uitvoeringen, inclusief beslag. Daarnaast krijg je uitgebreid advies waar je wat aan hebt, ook over het aanbrengen. Kortom, kwaliteit, daar draait 't om bij Schipper SoestOók voor keukens, plafond- en wandpanelen en kasten/wandmeubels.'

Soester Courant | 1992 | | pagina 1