"Sport is rijp voor nieuwe impulsen Aantal inwoners van Soest ook in 1991 vrijwel constant gebleven Kopers van kavels grond kunnen geen BTW terugkrijgen Bouw 14 vrije sectorwoningen Birkstraat aan 1andkleed siert de kleine trouwzaal ieuw hoofd sport Gerda van der Linden: jeenkomst oningsweg OP 'T HOOGT PAGINA 3 derboerderij tess traaf fietspad f ietsrichting voetpad zijn op de vingers van één tl te tellen, de vrouwelij- hoofden sport in Neder- 14j. Ze vallen dus nog op lens regionale en landelij- (njeenkomsten, "maar in t nu nog een mannenwe- is, worden we positief angen", zegt Gerda van !r Linden. Zij, sinds kort het nieuwe hoofd sportzaken in Soest als opvolgster van Johan Hilhorst, is één van de weinige vrouwen die leiding geven aan een gemeentelijke sportafdeling, aan het hoofd waarvan men nog niet eens zolang geleden beslist geen vrouw verwachtte. Tegen woordig is er niets vreemds meer aan. Ook al is in de meeste gemeenten het sport gebeuren hoofdzakelijk een mannenwereld, langzamer hand dringt ook hier de emancipatie door. Door een vrouwelijke kijk op de ver schillende facetten van de sport kan dat zelfs leiden tot veranderingen, vernieuwin gen en verbeteringen, die de cirkel doorbreken waarbin nen de bestuurlijke aspecten van de sport zich doorgaans afspelen. Gerda van der Lin den is er een voorbeeld van. de sport in Soest sinds 1 januari anders is georganiseerd (Sport en Re latie is voortaan alleen Sport, de openluchtrecreatie valt nu onder ïoenbeheer) en Soest ook op sportgebied consolideert, zal de nadruk jral op het aspect van de sportstimulering komen te liggen. Soest heeft het gebied van sportaccommodaties altijd een actief beleid gevoerd, lar in de Sportnota die eind deze maand in het college van burgemees- en wethouders zal worden behandeld, wordt in het kader van de so- le vernieuwing een verbreding van het beleid voorgesteld. :gelen zijn vanaf 26 februari te Dest. In het gemeentelijk infor-| atiecentrum in de hal van het ;meentehuis aan het Raadhuis-1 ein. Op de informatiebijeen- )mst op woensdag 26 februari l m men hierop reageren. Vanaf I e datum tot en met woensdag 4 f aart is het ook mogelijk schrif-1 lijk te reageren voor hen dief et in de gelegenheid zijn de in- rmatie-avond bij te wonen. lle reacties, dus ook de eventu- 1 schriftelijk ingekomen, zullen rvolgens worden afgewogen, ede op grond hiervan zal een ibtelijk voorstel worden gefor ceerd. Burgemeester en wet- 'uders zullen hierover een be- ssing nemen en deze voorleg- n aan de commissie milieu, ïze zal uiteindelijk beslissen :lke maatregelen zullen wor- n uitgevoerd. ingezien de plannen meer kos- i dan het bedrag dat beschik- ar is, moet tevens worden be ten of bepaalde maatregelen t zullen worden uitgevoerd of aanvullende financiële mid- en zullen worden beschikbaar iteld. t is de bedoeling dat hierna de nnen eerst worden uitgewerkt dat nog voor de bouwvak- antie een begin wordt ge- akt met de uitvoering ervan. ge periode in de sport. Een periode waarin de Sportstichting werd op geheven en het Soester Natuurbad werd verkocht, om maar eens twee belangrijke en tijdrovende verande ringen te noemen. Daarnaast werd de discussie afgerond over de plaats van de openluchtrecreatie (zoals wandelen, fietsen, ruitersport, de openbare speelvoorzieningen) in de sport. Het resultaat daarvan is ge weest, dat de openluchtrecreatie sinds 1 januari van de sport is over geheveld naar Groenbeheer. Gerda van der Linden beschouwt dat niet als een onoverkomelijk ver lies. Er is immers op het gebied van de sport nog zoveel (vernieuwends) te doen, dat ze er voorlopig de han den aan vol zal hebben. Daar ziet het in Soest geboren en getogen nieuwe hoofd sport niet tegenop, net zo min als dat het geval was bij alle vorige veranderingen in haar gemeentelijke werkkring. jerda van der Linden: "In de nota •rdt meer de nadruk gelegd op as- :ten als het voorkomen van leeg- nd van sportaccommodaties, het jzetten van sportbij eenkomsten or allochtonen, vrouwen en ou- iren, en mogelijke arbeidsplaat- b voor langdurig werklozen. Dat :en ommezwaai: zoals eerder ge was vroeger het accent voor elij k gericht op accommoda- [gs. Nu is ook het recreatief sporten In tendens waar we als gemeente op in moeten spelen". tartstimulering is één van de be langrijkste aspecten in de Sportnota die de richting voor de toekomst ingeeft. Dit kan men onder meer ?reiken door degenen die willen jorten, een gevoel v^n veiligheid te |ven. "Er zijn nog steeds meisjes en vrouwen die 's avonds niet naar fn sporthal durven omdat er wel ïns iets is voorgevallen. Soest heeft ïor Aqua Indoor een sociale- vei- Btfieidsprijs gekregen. Daar is het dus wel in orde. Maar er zijn nog zo- ;el andere gebouwen, die dezelfde indacht verdienen. Dat zou opge bikt moeten worden". Naast het >eken naar mogelijkheden tot sti mulering van de sportbeoefening, iet als bijkomend positief effect het weel mogelijk voorkomen van ïgstand van accommodaties, ioeten vooral allochtonen, vrou wen en ouderen worden aangezet tot sportbeoefening. "Daarvoor is een breed aanbod aan mogelijkhe den nodig", zegt Gerda van der Lin den. lanenpools in het kader van de sociale vernieu wing kan de sport ook een rol spelen langdurig werklozen een zinvol le taak te geven. In het kader van de Tanenpools, waarbij ze hun uitke- ig behouden, zouden ze bijvoor- ;eld kunnen worden ingezet als as- stent van de sporthalbeheerder, m de terreinbeheerder, als toe- [chthouder, en zo zijn er nog wel leer voorbeelden te vinden. Het nieuwe hoofd sport van de ge- Berda van der Linden heeft er zin meente Soest, Gerda van der Lin- p. Er zijn zoveel mogelijkheden in den. het Soester sportgebeuren om sti mulerend en vernieuwend bezig te dat ze er geen moment spijt van Na haar schoolopleiding werkte zij [eeft "ja" te hebben gezegd tegen twee jaar als administratief mede- 3 opvolging van Johan Hilhorst. werkster bij een auto-importeur in ij houdt zich nu in algemene Utrecht. Het dagelijkse reizen be- lienst bezig met speciale projecten, wd haar op den duur niet meer. Ze ia een vooral de laatste jaren roeri- ghig naar iets anders uitkijken. Een De medewerkers van de gemeentelijke af deling sport, met op de bank derde van rechts het nieuwe afdelingshoofd Gerda van der Linden. "IZA-correspondent" (ziektekos tenverzekering voor ambtenaren) op de afdeling personeelszaken, waar de gemeente Soest in een ad vertentie om vroeg, vond ze zo'n mooie "titel" dat ze besloot te solli citeren. Ze werd aangenomen, deed het Werk twee jaar, en verhuisde toen voor vijf jaar naar de binnen dienst van de sociale dienst. Daarna koos ze de kant van het maatschap pelijk werk. Zeven jaar lang was ze actief in de buitendienst, toen wilde ze weer wat anders gaan doen. In het kader van het functie-roulatie systeem kwam ze, voor een tijdelijk project, op de afdeling onderwijs te recht, en na korte tijd op de afdeling welzijn. Ruim een jaar geleden ver anderde ze opnieuw, toen er een va cature beleidsmedewerker vrij kwam op de afdeling sport en re creatie. Daar is ze inmiddels zo goed ingewerkt, dat ze de onlangs met speciale projecten belaste Johan Hilhorst als hoofd is opgevolgd. De vrouw die zegt zelf "een beetje te tennissen en te zwemmen" en "al lerlei sport" te hebben gedaan, maar "geen natuurtalent" te zijn, heeft het er prima naar de zin. Ze le verde op de afdeling haar visite kaartje af door het schrijven van de Recreatienota in het kader van de Structuurvisie. Daarnaast is erbij de gemeentelijke afdeling sport nog zoveel te doen, dat ze voorlopig nog niet nadenkt over de volgende ver andering in haar loopbaan, maar duidelijk is wél, dat ze niet iemand is die jaren en jaren aan één plaats zit vastgebakken. Maar dat is juist ty perend voor hen die op wat voor manier dan ook met sport bezig zijn! Evenals in 1990 vertrokken vorig jaar meer mensen uit Soest dan zich er vestigden. Dat niettemin het aantal inwoners in 1991 toe nam, van 41.394 tot 41.589, is het gevolg van een vestigingsover schot. Dit ontstond onder meer doordat er tegenover 362 overlij- dens 506 geboorten stonden. In deze cijfers, zoals gebruikelijk ver strekt door Staf Voorlichting van de gemeente, zijn ook die van Soesterberg opgenomen. De landelijke trend dat de animo om te trouwen weer toeneemt, is ook in Soest merkbaar. Werden in 1990 nog 167 huwelijken voltrok ken, vorig jaar was dit 201. Het aan tal scheidingen bleef nagenoeg con stant, 67 in 1990, 65 vorig jaar. Van een daling was sprake in de af gifte van paspoorten, 4.574 (5.314), toeristenkaarten 199 (206) en rijbewijzen, 4.606 (4.935). Het aantal woningen in Soest nam met 80 toe en in Soesterberg met 52. In Soest werden daarnaast door sloop (19) en verbouw (2) ook 2l huizen aan de woningvoorraad ont trokken, zodat er een positief saldo van 111 overbleef. Dit leidde tot een uiteindelijke toename van het aantal woningen tot 16.921, waar van 14.329 in Soest en 2.592 in Soesterberg. Woningzoekenden Het aantal ingeschreven woning zoekenden nam ook vorig jaar weer toe. Bedroeg dit in 1989 nog 3.478, in 1990 was dit gestegen tot 3.845 en ook vorig jaar was er sprake van een, zij het zeer lichte, stijging: tot 3.858. Het aantal verleende woonruimte- vergunningen aan ingeschreven woningzoekenden bedroeg in de ja ren 1989, 1990 en 1991 resp. 728, 613 en 752. Met betrekking tot niet ingeschreven woningzoekenden waren de cijfers resp. 88, 706 en 830. Brandweer De brandweer in Soest en Soester berg rukte vorig jaar 214 keer uit, waarvan 157 keer voor brand en 57 keer voor hulpverlening. In deze cij fers zijn ook drie bijstanden aan an dere korpsen voor brand en even eens drie voor hulpverlening opge nomen. Augustus (26), juli en de cember (24) en mei (23) waren de maanden met de meeste uitrukken. In niet alle gevallen was dat nodig: er was 59 keer sprake van loos alarm. Wat de branden betreft ging het 7 keer om een grote brand, 11 keer om een schoorsteenbrand en 56 keer om een buitenbrand. In 22 ge vallen ging het om brand in een wo ning. In totaal werd voor niet min der dan 4.290.940 gulden schade aangericht. De grootste schade viel in de horecasector, 2.330.600 gul den, gevolgd door de handel en dienstverlening, 1.000.000 gulden. Aan woningen ontstond voor 701.840 gulden schade, aan land, tuin en bos 250.000 gulden. Auto- branden veroorzaakten een schade van 49.100 gulden. Begin mei gaat aannemingsmaatschappij T. GJ. Hofstee uit Hilversum beginnen met de bouw van 14 vrije-sector- woningen op het terrein van het voormalige café De Rode Haan aan de Birkstraat. De woningen zijn zeer geschikt voor 1- en 2-persoonshuishoudens. Het totale bouwplan bestaat uit twee blokken van vier woningen en één blok van zes woningen. Ze hebben een grote woon-eetkamer met open keuken. Op de verdieping zijn twee slaapkamers, waarvan één met een grote glasgevel, en een badkamer met uitbreidingsmoge lijkheden. Dezelfde typen huizen zijn een aantal jaren geleden gebouwd aan de Nieuwe Englaan in Bussum, tegen over het gemeentehuis aldaar. Vier woningen hebben een garage, de andere tien een berging. De ontsluiting van het project is aan de Birkstraat. Verder is er een wandel-fietsverbinding met de Soesterbergsestraat. De prijzen van de huizen liggen tussen de 198.000 en 232.500 gulden. In het gemeentelijk informatiecentrum in de hal van het gemeentehuis kan men zich voor één van deze woningen inschrijven. Het infocentrum is geopend elke werkdag tussen 8.30 en 16.30 uur en bovendien op de wekehjkse koopavond op vrijdag tussen 19 en 20 uur. De in schrijfformulieren moeten vóór maandag 2 maart worden ingeleverd. In het infocentrum hangen ook de tekeningen van de woningen. chtwerk aan de oevers ronddê voltooid is. Dit is de basis voorn rvan is de gemeentelijke afdc-1 2ter en de oever gemaakt mdM 'n zhn rietstekken en lisdodde 1 maakt door op de oevers groot*1 idere vegetatie zal zich opdeel te zien. Dit is de uitzwempl^é 'ngeenden. Ze kunnen weertt'ü J Sinds kort hangt aan één van de wanden in de kleine trouwzaal een fraai wandkleed, voorzien van het gemeentewa- Ipen van Soest. Het is een werkstuk van mevrouw J. Merts-Zuidema, van de handwerkclub De Drie Eiken in Soes- terberg. Het werd aan het college van burgemeester en wethouders aangeboden tijdens de ontmoeting "Praten met IB. en W in Soesterberg. I Op de foto hangen twee medewerksters van de afdeling Burgerzaken, Judith Klarenbeek links) en Marjan ten Oe- I ver, het fraaie wandkleed op. Eind vorig jaar heeft in dagbladen het bericht gestaan dat sommige kopers van een eigen huis de door hen betaalde B.T.W. van de ge meente kunnen terugeisen. Dat bericht heeft ook binnen de ge meente Soest voor veel onrust en extra werk gezorgd. Veel mensen meenden, op grond van informatie in het krantebericht dat zij ineens geld konden terugkrijgen. Het be richt was echter lang niet volledig. Huib Reumerman, hoofd van de gemeentelijke afdeling Grondza ken en Vastgoedinformatie, te vens belastingexpert, legt uit hoe het precies in elkaar zit. "Dezelfde dag al dat het stukj e in de krant stond, kwamen er telefoontj es van mensen die in het verleden een kavel van ons gekocht hebben. Het bericht was echter niet duidelijk, omdat het niet aangaf wanneer wel en wanneer geen BTW betaald moet worden. Veel mensen dachten blijkbaar: Misschien geldt dat ook wel voor mij, laat ik het maar eens proberen, vragen staat vrij. Wat doet de gemeente met de B TW? "Die draagt ze af aan de inspectie van de belastingen. De gemeente is slechts tussenpersoon. Zelf mogen wij er niets van houden. Hierbij moet ik benadrukken dat wij ver plicht zijn BTW te heffen. We heb ben daarin geen keus. Of de gemeenten nu ten onrechte BTW hebben geheven? Over het al gemeen niet. Volgens de wet op de omzetbelasting moet over een ver vaardigde kavel omzetbelasting, dat is dus BTW, worden geheven. Het was bekend dat de Hoge Raad in 1980 al een arrest bekrachtigd heeft waarin werd gesteld dat een bouw- kavel vervaardigd is als de grond zelf (lees het grondstuk) is bewerkt en/of als er voorzieningen zijn ge troffen die uitsluitend dienstbaar zijn aan die grond. De staatssecretaris heeft echter aan de gemeenten geschreven dat ook van een vervaardigde kavel gespro ken kan worden als zo'n kavel in een exploitatieplan viel en er alleen voorzieningen in de buurt van de kavel waren getroffen. Dat wil zeg gen dat er dan ook BTW moet wor den betaald. De datum van de overdracht heeft er ook mee te maken. Als geen van de genoemde bewerkingen heeft plaatsgevonden vóór de datum van overdracht, dan hoeft geen BTW te worden betaald. Dus uitsluitend in dat geval is overdrachtsbelasting verschuldigd, geen BTW. Onder bewerking van de grond ver staat men ontgraven, ophogen, slo pen van opstallen, dempen van slo ten, bestarting aanleggen enzo voorts. De Hoge Raad bedoelt met grond grondstuk, dat betekent de kavel. Bewerken betekent dat van dat stuk grond iets anders wordt ge maakt dan wat het was. Het was bij voorbeeld weidegrond en wordt nu bouwkavel. Alleen de bestemming veranderen, dus de administratieve handeling, is onvoldoende. Het grondstuk moet ook daadwerkelijk een verandering hebben onder gaan. Hierbij passen ook werk zaamheden op gemeentegrond die uitsluitend dienstbaar zijn aan dat grondstuk. Met uitsluitend wordt bedoeld dat het niet voor een ander stuk grond dienst doet Een voorbeeld: Als we een oprit voor een huis maken, dan geldt dit alleen voor dat huis. Als we één oprit maken voor twee huizen is dat niet meer uitsluitend voor dat ene huis". Ishetnuzo, dat binnen degemeente Soest alle briefschrijvers en bellers en negatief antwoord op hun ver zoek hebben gekregen? "Inderdaad. Het artikeltje heeft voor onnodige onrust gezorgd, met alle gevolgen van dien. De Hoge Raad heeft zich over de BTW-kwestie duidelijk uitgespro ken". Mochten er mensen zijn die meer willen weten over deze aangelegen heid, dan kunnen zij contact opne men met het gemeentehuis, tele foon 93411, en vragen naar de af deling Grondzaken en Vastgoedin formatie. In 1991 hebben zich in Soest 1.866 mensen gevestigd en zijn 1.874 in woners vertrokken. Kleintjes Carnaval. Burgemeester De Widt bindt strijd aan tegen gokverslaving onder de jeugd. - "Wedden, jongeman, dat het hem lukt?" Ziekenhuis Zonsondergang. Ook zo'n zin in een knalfeest met De Narrige Knollen?

Soester Courant | 1992 | | pagina 29