Invoering (KCA) milieubox in Soest definitief! Soest natuurlijk De inlevermogelijkheden voor klein chemisch afval Nieuwe inlevermogelijkheid Milieuwedstrijd voor alle basisscholen WOENSDAG 19 FEBRUARI 1992 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Schrikt u maar niet! Welk deel van het huisvuil valt onder KCA? De milieubox De chemokar Wie krijgen zo'n milieubox? Plannen tot uitbreiding diensten pakket "De Kwekerij" Klein Chemisch Afval en SULO's Voorlichting Milieu Educatief Centrum "De Kwekerij' Minder KCA door bewust koopgedrag 1. Bestaand, bij winkeliers. Veel Soester leveranciers zijn al bereid om klein chemisch afval dat zij ooit als nieuw produkt aan u verkocht hebben, weer in te nemen. Garagebedrijven nemen bijvoorbeeld afgewerkte motorolie in; fotozaken accepteren onder meer uw lege batterijen, en apothekers nemen resten me dicijnen van u terug. De leveranciers die meewerken aan het innemen van KCA zijn in de meeste gevallen herkenbaar aan de sticker op of bij hun deur. Het voordeel is dat u niet ver hoeft te gaan om uw KCA kwijt te raken. Het nadeel is dat u naar verschillende adressen moet, want u kunt natuurlijk niet van uw apotheker verwachten dat hij uw afgewerkte motorolie accepteert! 2. Bestaand, de Schans en de Anth. van Leeuwenhoeklaan. Gedurende de openingstijden van de afvalbrengplaatsen aan de Schans in Soest en de Anthonie van Leeuwenhoeklaan in Soesterberg kunt u uw KCA daar kwijt. Voordeel is dat uw met al uw KCA naar één adres kunt. Voor sommigen echter is de afstand naar deze brengplaatsen een bezwaar. Openingstijden De Schans in Soest: dinsdag, donderdag en vrijdag van 13.00 tot 18.00 uur. Zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. Anth. van Leeuwenhoeklaan in "Soesterberg: zaterdag van 9.00 tot 12.00 uur. 3. De milieubox en de chemokar. Eén keer in de maand komt op een vaste tijd de chemokar bij u in de buurt. Het KCA dat u in uw milieubox hebt bewaard, kunt u dan bij de chemokar inleveren. De voordelen zullen u duidelijk zijn: - u hoeft niet ver weg om uw KCA kwijt te raken; - u kunt al uw KCA op één punt kwijt; - u beschikt ondertussen over een veilige en nette opslagbox voor uw KCA. Deze service, die een aanvulling vormt op de bestaande inlevermogelijk heden, gaat helaas niet zo ver dat er in de avonduren of op zaterdag gebruik van gemaakt kan worden. De kosten zouden te hoog oplopen. De Soester(bergse) burgerij zal eraan moeten wennen: naast de reeds in gebruik zijnde groene SULO-container voor huishoudelijk afval zal in maart 1992 de MILIEUBOX voor Klein Chemisch Afval (kortweg KCA) U krijgt er geen dérde minicontainer bij, maar wel een bijzonder geconstrueerd emmertje (van bescheiden afme tingen!) voor het giftige deel van uw afval. U zult, nadat u er een plekje voor gevonden hebt, verder alleen maar gemak hebben van deze milieubox! De gemeente Soest biedt u namelijk met de milieubox een extra mogelijkheid om -naast de twee reeds bestaande mogelijkheden- het giftige deel van uw huishoudelijk afval (het KCA) kwijt te raken. Alle chemische stoffen die uit het huishouden vrijkomen en die gevaar opleveren voor het milieu als ze bij het ove rige afval terechtkomen, behoren tot de groep klein chemisch afval. Een uitgebreide lijst van KCA is in bewerking, maar een paar voorbeelden willen we u hier alvast gevenafgewerk te motorolie; resten cosmetica; medicijnen; verfresten en oplosmiddelen; bestrijdingsmiddelen, en verbruikte bat terijen. worden ingevoerd. Bovendien zal de CHEMOKAR een vertrouwd beeld in onze gemeente worden. De milieubox is gemaakt van hergebruikt plastic en meet 39 x 30 x 35 centimeter (lxbxh). Het druipwaterdichte deksel is scharnierend bevestigd en voorzien van een slimme, kinderveilige sluiting. Er is desgewenst zelfs een mo gelijkheid voor extra beveiliging door middel van een (door u zelf aan te schaffen) hangslotje. Een stevig hengsel maakt de box gemakkelijk vervoerbaar; een kartonnen binnendoos wordt meegeleverd. Deze binnendoos kan normaal gesproken talloze malen gebruikt worden. Alleen als het écht nodig is, kan een nieuwe binnendoos verstrekt worden. De duidelijk herkenbare chemokar komt -zoals gezegd- één keer per maand op een vaste tijd bij u in de buurt. Om voor de hand liggende redenen mag het gevaarlijke KCA niet onbeheerd aan de openbare weg staan. Het is daar om beslist niet toegestaan om uw KCA "alvast" maar neer te zetten als u te vroeg bent voor de chemokar. Bent u te laat voor de chemokar, dan zult u uw chemisch afval weer mee naar huis moeten nemen of naar één van de afval brengplaatsen moeten gaan. Het is evenmin toegestaan om de milieubox bij uw gewone huisvuilcontainers aan de openbare weg te zetten. Trou wens, de mensen van de reiniging hebben de uitdrukkelijke order dat zij geen KCA mogen meenemen! ML, Gelijktijdig met de invoering van de milieubox en de chemokar zal aan alle bovenbouwleerlingen (de groepen 6, 7 en 8) van de basis scholen in de gemeente Soest een lesbrief over klein chemisch afval worden aangeboden. Aan die lesbrief is een opdracht verbonden. De groep die met het uitvoeren van die (niet al te moeilijke) op dracht de meeste punten behaalt, wint in z'n geheel een super- spannende natuurexpeditie naar een supergeheim gebied in Ne derland. Wethouder Mieke Swinkels (on derwijs en milieu) en haar mede werkers zullen de leiding van el ke Soester basisschool in de loop van maart persoonlijk bellen om te noteren welke bovenbouw- groepen aan deze milieuvriende lijke wedstrijd meedoen. Een klein tipje van de sluier op lichten? De naam van de expeditie is: "De Blauwe Hand". Ergens rond eind mei of begin juni moet de winnende groep vroeg in de mor gen klaarstaan op NS-station "X". Bij het loket kan -als alles meezit- een zwaar verzegelde en velop opgehaald worden met de eerste geheime instructie. Laat in de avond komt de groep weer terug. Bek-af, maar gega randeerd een unieke ervaring in de vrije natuur rijker. Dat geldt vrijwel zeker óók voor de groeps leerkracht en de begeleidende ouder(s) of verzorger(s) die het één en ander mogen meebele ven! Wethouder Swinkels: "Ik ben er van overtuigd dat elke basis school in onze gemeente zal mee doen aan deze milieuvriendelijke wedstrijd. Beslist niet alleen om dat er zo'n ongelooflijk leuke en spannende prijs mee te verdie nen valt, maar ook omdat ik bijna zeker weet dat alle basisscholen elke gelegenheid zullen aangrij pen om de kinderen nóg milieu bewuster te maken!" In gebouw "De Kwekerij" aan de Molenstraat 157 in Soest is een ruimte gereserveerd voor het Milieu Educatief Centrum (het MEC). Veel scholen maken in middels al gebruik van het MEC voor hun milieu- en natuurge- richte lessen. Ook particulieren zijn natuurlijk welkom in het cen trum. Er bestaan plannen om het dien stenpakket van het Milieu Edu catief Centrum in de nabije toe komst aanzienlijk uit te breiden. Openingstijden van MEC "De Kwekerij": elke middag op dins dag, woensdag en donderdag van 13.00 tot 16.00 uur, met uitzon dering van feestdagen en de zo merperiode. U kunt er trouwens ook terecht met milieuvragen die over ande re onderwerpen dan het klein chemisch afval gaan. Alle particuliere huishoudens in Soest en Soesterberg in laagbouw-, hoogbouw en aanleunwoningen krijgen een milieubox uitgereikt. Bedrijven en bewoners van bejaardentehuizen of verpleeghuizen krijgen géén milieubox. De milieubox hoort bij de woning en blijft eigendom van de gemeente. Bij verhuizing (ook binnen de gemeente Soest) mag hij dus niet worden meegenomen naar het nieuwe adres. Voor de goede orde brengt de gemeente Soest in herinnering, dat het strikt verboden is om KCA in de bruine mi nicontainer te deponeren. Ook mag het KCA niet in de groene container gedaan worden. De eerder genoemde drie inlevermogelijkheden zijn voor particulieren dus de enige die legaal zijn! Via de pers, de kabelkrant en via een huis aan huis verspreide attentiekaart zult u tijdig geïnformeerd worden over de data en de wijze waarop de milieuboxen uitgezet worden. In de binnenkort bij u af te leveren milieubox zit een infopakket met (onder meer) gegevens over de data en de tij den waarop u in uw buurt bij de chemokar terecht kunt. In dit infopakket is tevens een uitgebreide alfabetische KCA-lijst opgenomen, zodat u snel kunt zien wat klein chemisch afval is en wat niet. Wie daarna toch nog vragen heeft, kan tijdens kantooruren terecht bij het infonummer (02155-) 93688 óf bij het Milieu Educatief Centrum "De Kwekerij" aan de Molenstraat 157 in Soest. Hoe minder klein chemisch afval (KCA) we met z'n allen produceren, hoe beter. Dat zal iedereen duidelijk zijn. Eigenlijk zou het mooiste zijn als de chemokar aan het eind van de dag leeg kon vertrekken, gewoon omdat er geen KCA meer was! Maar dat zal zeker nooit gebeuren, want er zal altijd wel klein chemisch afval worden geproduceerd. De hoeveelheid KCA kan worden teruggedrongen als u -waar enigszins mogelijk- kiest voor produkten die vervaardigd zijn van materialen die geen of in ieder geval minder KCA opleveren. Voorbeeld: Kies voor apparaten die zowel op batterijen als op 220 Volt kunnen werken voor stroom uit het stopcontact. Als u tóch batterijen wilt gebruiken, kies dan voor oplaadbare batterijen. In aanschaf zijn ze welis waar duur, maar omdat ze wel duizend keer kunnen worden opgeladen, zijn ze uiteindelijk bijzonder goedkoop. j In gebouw "De Kwekerij" aan de Molenstraat 157 in Soest is een ruimte gereserveerd voor het Milieu Educatief Centrum (het MEC). Veel scholen maken inmiddels al gebruik van het MEC voor hun milieu- en natuurgerichte lessen. Ook particulieren zijn natuurlijk welkom in het MEC. Er bestaan plannen om het dienstenpakket van het Milieu Educatief Centrum in de nabije toekomst aanzienlijk uit te breiden. Openingstijden MEC "De Kwekerij": elke middag op dinsdag, woensdag en donderdag van 13.00 tot 16.00 uur, met uitzondering van feestdagen en de zomervakantieperiode. U kunt er trouwens ook terecht met milieuvragen die over andere onderwerpen dan het KCA gaan!

Soester Courant | 1992 | | pagina 30