nte op kening Soest MET HET OOG OP UW BRIL. /AK J LilURKOOPJS .000,- ENPARK [r. Insinger steelt de show in Soest gratis oogdrukmeting Internationale Vrouwendag in het teken van 'solidariteit' '0°^ 1 ACTUEELt Wildschut Optiek Hans Wewer Hairstyling 1 MJ UW pagina] )ENSDAG 19 FEBRUARI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 5 ste zaak van de wereld. >0,- december, ot 1 maart 1992. \norme opkomst bij lezing over landgoederen Utrechts Landschap 'in de markt' voor Zonnegloren Ook voor uw Autodieven troosten zich met zak drop Te hard rijden kost echt te veel Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! De LAAGSTE PREMIE en toch UITGEBREID VERZEKERD! natuurlijk bij: SOESTER ONDERLINGE BRANDVERZEKERING W.A. Discussie-avond CDJA en RKJS Structuurvisie: hoe nu verder? Zaterdag 7 maart, wijkgebouw Emmakerk A.A. VAN BREUKELEN B.V. og> A.A. VAN BREUKELEN B.V. Herenslip, 3 kleuren, maat 4-8 STREREN iJES UIT. r demonstreren onze Burmesc olifanten lair. Ook onze zeeleeuwen staan garant J en Banjo verrassen u telkens weer; •oor zichzelf en natuurlijk ook een klein en u kennismaken met de aard en de 'N BESTELLEN. nl te bestellen; in en voeg voor ieder aangevraagd de naam op de achterzijde te zetten), ngevulde betaalcheque, Eurocheque of r ons toe en u krijgt de abonnementen zraagkaart vóór 21 maart 1992 op. U kantoor. Vergeel niet de pasfoto's mee "Postbus 9, 3910 AA Rhenen. NT NU AL TE LACHEN. en gezinsabonnement voor de familie: :nde gezinsleden: f65,-(vanaf 1/4/92 f75.-) f60,- vanaf I /4/92 f 70.-) 'f45,- (vanaf 1/4/92 f50.-) tan de leeuwcnkaart. Mei die kaart krijg ik kosten f20,- voldoe ik direkt bij het betalen lid I pasfoto. Hel abonnement wordt mij Ouwehand-kantoor (dagelijks geopend van I I pasfoto mee. x. f 25,- duurder. Mochten de bestuurders van Soest weer eens te klagen hebben over de publieke belangstelling voor hun woordc'i en daden, dan hebben ze voorts11 een uitstekende remedie bij de ha/'d in de persoon van mr. J.H.O. bewoner van het Baarns/ »s/er landgoed Pijnenburg. Tijdens /ezing over landgoederen genoot k verrassend groot aantal Soesters - kleine driehonderd, wat een re- hl-opkomst is - van zijn boeiende en Jer humoristische verhaal, en het Koet een klein kunstje zijn om de ladzaal nog een paar keer vol te krij ten door hem - al is het maar tien mi- juten - eerst even aan het woord te la- en. Wie het voorrecht had de snaakse en srudiete causeur (ooit ambassadeur in Spanje en België) aan te horen, kreeg in alk geval een uiterst vermakelijk kijkje op het leven van een veelgeplaagde Ijfcdgoedbewoner in het algemeen en van eentje die óók nog heel wat te stel- lep had met de Soester vroedschap in het bijzonder. De aanwezigen genoten ®lop van zijn lezing, die al met al bijna een uur duurde en doorspekt was met amekdotes, waarmee hij absoluut de show stal. wethouder Jan Visser - initatiefnemer van de lezingencyclus (in het kader van het nieuwe bestemmingsplan Landelijk ffiebied in eendrachtige samenwerking met het IVN opgezet) - moet de avond van zijn leven hebben gehad, niet alleen gezien de gigantische belangstelling, maar ook door het succes van de lezing, get publiek werd eerst onthaald op een Bteressante bijdrage van de heer H. "bgtmeijer, directeur/rentmeester van iet Utrechts landschap, dat ook een antal landgoederen beheert. Hij schet- de ontstaansgeschiedenis van land- bederen en hun belang voor de ont- ©kkeling van Nederland. De toekomst an de landgoederen is volgens hem einig rooskleurig, omdat ze hun func- Is (landbouw, bosbouw, wonen/wer- In, jacht) nagenoeg hebben verloren eö alleen de publieksrecreatie nog eöigszins voor inkomsten kan zorgen. Landgoederen kunnen een mooie com pensatie vormen voor de "hi-tech-leef- ömgeving" waarin de moderne mens opgroeit, "om te voorkomen dat we een soort ruimtemannetjes worden," aldus Ljbgtmeijer. Landgoederen hebben vol gens hem een overlevingskans als de "oases" in de structuur van Nederland, waarin alles lijkt te worden opgeofferd aan bouwgrond voor huizen, wegen en bedrijven. "Landgoedeigenaars heb ben altijd een beter planologie bedre ven dan alle ambtenaren en wethouders bij elkaar, want die kwamen altijd uit op compromissen," vond Lugtmeijer. Bakkeleien met de bisschop Mr. Insinger viel hem goeddeels bij in zijn "requiem" voor de landgoederen. "Ik heb het 38 jaar volgehouden, maar moet hem helaas gelijk geven." Hij dook uitgebreid in de historie van Pij nenburg, waarvan de naam al werd ge noemd in een (uitgeleend en kwijtge raakt) document uit de 12e eeuw, waar in sprake is van "die van Pijnenburg", die met de bisschop van Utrecht bakke leiden over de afgraving van het Soester veen. De afloop van het conflict is ove rigens onbekend. Insinger nam zijn gehoor mee door de middeleeuwen, verhaalde van de ver schillende "hoeven" op het landgoed, dat uiteindelijk een kasteel werd en la ter werd bewoond door Indië-gangers die hun fortuin in de tropen hadden ge maakt, tot het tenslotte in het bezit kwam van de Insingers. "Het is geen lol letje," aldus de heer Insinger. "Het is dat ik in veel in Spanje woonde, dan hield ik net geld over." Eventuele ad- spirant-landgoedbewoners hield hij voor: "Doe het niet, want het is allemaal kwel en kommer en met een huis in de duinen ben je beter af." Hij legde ook de betekenis van de ver schillende namen van de paden en bos percelen uit: die waren terug te voeren op verzetshelden, zoals ook zijn vader er een was geweest. De ontroerende verhalen uit de oorlogstijd maakten op zijn gehoor diepe indruk. Dat gold, op een andere manier, ook voor het onge woon amusante relaas van zijn "aanva ringen" met het gemeentebestuur van Soest. Ruiterplaag Met burgemeester Scholten - "ik ge denk hem in mijn gebeden" - had hij het wel kunnen vinden, want die had ten minste ooit een blik agenten openge trokken om op te treden tegen ruiters die er een gewoonte van maken kris kras door het landgoed te draven. Een hebbelijkheid waar Insinger een hart grondige hekel heeft, zoals mocht blij ken uit de opmerking dat "ruiters de ergste plaag van deze wereld zijn" en "de Aids van de moderne bosbouw". "Alles wordt gewoon platgewalst, 't is gewoon crimineel, en als je protesteert krijg je nog een klap met een karwats ook, of ze proberen je dood te rijden." Alleen moutain-bike-rijders waren vol gens hem nog erger dan ruiters. Hoogst vermakelijk, maar ook onthut send was het relaas van zijn wederwaar digheden met het Soester gemeentebe stuur dat van geen wijken wilde weten bij de toewijzing van een woning op het De discussie tijdens de lezing over het landgoed Pijnenburg kreeg don derdagavond nog een opmerkelijk staartje. Nadat de heer Insinger had uitgelegd waarom een stuk van Pij nenburg aan de Amev was verkocht, liet zijn medespreker de heer Lugt meijer weten dat ook het Utrechts Landschap - dat in Utrecht al diverse landgoederen beheert - er wel be langstelling voor had gehad. "Wij willen ook Zonnegloren wel graag kopen. Dan breken we het af en her stellen op die manier de ecologische verbinding tussen de Lange en de Korte Duinen." Wethouder Jan Visser reageerde ad rem: "Nou, meneer Lugtmeijer, u kent de prijs..." Op zijn beurt liet Lugtmeijer weten dat een en ander helemaal afhangt van de bestemming die het gemeen tebestuur wil geven aan het zieken huisterrein. "Wij zouden het groen graag wat meer body willen geven. We moeten ook eens wat géven aan de natuur, niet alleen maar némen." Visser sloot de conversatie af met een blik van verstandhouding in de richting van zijn collega-wethouder Mieke Swinkels. "We moeten met meneer Lugtmeijer maar eens ver der praten..." Bij Wildschut is een bril een kwestie van passen en meten. Zuiver vakwerk met behulp van verfijnde apparatuur. Bij Wildschut kunt u rekenen op de deskundigheid van de gediplomeerde opticien/optometrist. Die neemt de tijd vooru, adviseert u met smaak. U hebt recht op die bekwame en persoonlijke begeleiding. Met het oog op uw bril. ©GROOTSTE COLLECTIE BIJ: ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 landgoed, die eerder was bewoond door een joodse familie, aan uitgere kend de chef van de lijfwacht van NSB- chef Mussert. "Mijn vader was des dui vels," aldus Insinger. Zijn verslag over het zwarte-pietenspel met Soest over de bestemming van een stukje grond naast de Hees-kapel, dat gekocht werd door een medewerker van de VARA, werd met lachsalvo's beloond. In Soest was men (ten onrechte) uitgegaan van de veronderstelling dat Insinger met "rooien" wel geen zaken zou doen... Traan van Corver Vooral het verhaal over de grondruil met Soest voor de aanleg van een sport veld, die bijna uitliep op onteigening, had een bijzonder hoog vermakelijk heidsgehalte. Insinger had destijds nog al wat te stellen met burgemeester me vrouw Corver, die volgens hem behoor lijk kon zaniken en huilen als ze haar zin niet kreeg. Niet voor niets heeft hij een stuk van het landgoed dan ook de "Traan van Corver" genoemd. Insinger was niet optimistisch over de toekomst van landgoederen, omdat re creatie de enige inkomstenbron is. Dat vergt echter goed samenspel met de overheid, die op dat punt terughou dend is. "Het gaat me niet om een cross baan of zo, maar een mini-golfbaan of een kampeerterreintje moet toch kun nen." Zijn pleidooi voor beperkte openstelling van Pijnenburg was des tijds afgewezen, omdat het strijdig was met de ambtelijke regeltjes. Opmerkelijk was zijn antwoord op een vraag uit het publiek, waarom hij nog niet zo lang geleden een flink stuk van het landgoed aan de Amev had ver kocht: "Ik denk dat ze speculeren op wijzigingen in het bestemmingsplan. Als dat uiteindelijk niets oplevert doen ze 't wel weer weg." Hij liet overigens weten dat hij de grond graag aan Na tuurmonumenten had aangeboden ("al laten die 't meestal verwilderen"), maar die kwam met een te laag bod. Insinger: "Waarom moet ik dan de klos zijn en in m'n eigen vlees snijden?" Volgens hem had ook de gemeente Soest kunnen we ten dat de verkoop ophanden was. "Op het kadaster had een lichtje moeten gaan branden. Ze hadden ook een voorstel kunnen doen en bijvoorbeeld een paar stukjes kunnen kopen voor een schoon industrieterrein. Daar was ik best ingetrapt." Blauw oog De discussie werd afgerond met een vraag uit het publiek aan wethouder Jan Visser: wie er nu eigenlijk bevoegd was om op te treden tegen het ergerlijke ge drag van ruiters. Visser speelde de vraag door naar zijn collega Mieke Swinkels, volgens hem "wethouder van paardezaken" ("en hondepoep", zoals ze zelf aanvulde). Volgens haar was het een kwestie van de politie en van sociale controle door de burgers ("maar je hebt een blauw oog voordat je 't weet..."). "We zullen de politie er eens op zetten," aldus de D66-wethouder. Het was al laat toen het publiek zich naar huis begaf, allemaal met het gevoel dat ze een kostelijke avond hadden be leefd en met hooggespannen verwach tingen voor de volgende lezing in de cy clus, die op 9 april plaatsvindt over "het Soester landschap en zijn vroegere be woners". Autodieven hebben zich getroost met een zak drop, toen een poging tot dief stal mislukte. Ze probeerden tevergeefs de bedrading van het contact door te verbinden. Daarvoor hadden ze een ruit vernield om in de wagen te kunnen komen. Negentien automobilisten zijn vrijdag middag bekeurd voor te hard rijden op de Koningsweg. De politie controleer de daar ter hoogte van de Dorpsstreek. In tweeëneenhalf uur tijd registreerde de politie de snelheid van 602 voertui gen. Degenen die te hard reden, werden aangehouden. De hoogst gemeten snel heid bedroeg 83 kilometer per uur, ruim dertig kilometer te veel. VOOR AL UW VERZEKERINGEN Inlichtingen: tel. 02155 - 1 60 11 Aanstaande vrijdagavond (21 fe bruari) organiseren CDJA en RKJS een discussie-avond over de Struc tuurvisie. Daaraan werken mee de gemeenteraadsleden Arie van den Breemer (CDA), Günther Plomp (WD) en Harry Witte (Gemeente belangen). Gespreksleider is Bart Krol. De bijeenkomst wordt gehou den in het Gildegebouw (achter Ar- tishock), Steenhoffstraat 46, en be gint om 20.00 uur. De gemeenteraad heeft inmiddels de eerste beslissingen over de toekom stige ontwikkeling van Soest geno men. Het referendum is van de baan. Definitieve besluiten vallen in de loop van dit jaar. Kan de Soester jeugd met deze besluiten in Soest blijven wonen, als zij dat wil? Wat is er nu eigenlijk afgesproken over het verkeers- en het winkelbeleid? De politici kunnen deze avond der gelijke vragen verwachten, en nog veel meer. Op grond van het onder werp, dat tenslotte iedereen in Soest raakt, wordt het ongetwijfeld een in teressante discussie. VOOR HAAR EN VOOR HEM M.i.v. jan. 1992 knippen wij in de herensalon op vrijdag en zaterdag uitsluitend op afspraak. Openingstijden maandag t/m vrijdag 8.30-17.30, zaterdag 8.00-15.30 uur. Steenhoffstraat 53 Soest Telefoon: 02155 - 21433 Eén dag eerder dan de officiële datum (8 maart), wordt op zaterdag 7 maart ook in Soest de Internationale Vrou wendag gevierd. Dat gebeurt met een cabaretvoorstelling, een optreden van een volksdansgroep en een gezamen lijke maaltijd. De activiteiten vinden vanaf half drie 's middags plaats in het wijkgebouw van de Emmakerk aan de Regentesselaan. Verbindend thema voor de Vrouwen dag is "solidariteit". Dat is ook de rode draad die door de cabaretvoorstelling van Dorien Mijksenaar loopt, die haar programma "Dorien goes Europe" in Soest voor het voetlicht brengt. Ze maakt op het podium als het ware een tocht door de eeuwen heen, vanaf de Grieken tot het Europa van nu, met een uitstapje naar de toekomst, en komt daarin allerlei vrouwentypes tegen. Dorien Mijksenaar speelde o.a. in het ABC-cabaret, vertolkte naast Wim Sonneveld en Johan Kaart een hoofdrol in "My Fair Lady" en was te horen en te zien in tal van radio- en televisiepro- dukties. Ze wordt begeleid door pianist Wim Valenkam, o.a. begeleider van Carrie Tefsen, IJf Blokker en Conny van den Bos, en lid van het Malando- orkest. De Vrouwendag in Soest is namens de Vrouwenraad - waarbij diverse plaatse lijke vrouwenorganisaties zijn aange sloten - voorbereid door een comité, bestaande uit de dames Gee van Root- selaar (NCVB), Edie Radstok (Her vormde Vrouwendienst), Lenie van Logtenstijn (Kath. Vrouwengilde), Truus Verdonk (Vrouwen voor Vrede) en Kitty Feiken (Vrouwenraad). Zij hebben het programma op poten gezet dat "niet al te zwaarwichtig" moest zijn, omdat het voor zoveel mogelijk vrou wen - oud en jong - aantrekkelijk moest zijn. Dat is volgens het comité uitste kend gelukt. "Het programma is mis schien wat korter dan anders, maar het is luchtig en heel interessant." Jenny Allard zal de dag openen met een Het comité dat de Vrouwendag 1992 voorbereidt: v.l.n.r. Kitty Feiken, Gee van Rootselaar, Truus Verdonk, Edie Radstok en Lenie van Logtenstijn. toespraak, waarin het thema "Solidari teit" nader wordt ontvouwd. Na de voorstelling van Dorien Mijksenaar - onderbroken voor een koffiepauze en gevolgd door een drankje en een hapje - volgen twee optredens van de gekostu meerde volksdansgroep Radost, onder leiding van Lea v.d. Eijnden, die een aantal internationale dansen zal laten Antwoord De begrippen "internationaal" en "soli dariteit" krijgen ook gestalte in de aan wezigheid van drie informatiestands: een van Unicef, het kinderfonds van de VN, een van Amnesty International en een van de Derde-Wereldgroep Soest/ Wereldwinkel. Solidariteit moet im mers het antwoord zijn op zaken als ra cisme en nationalisme, die tegenwoor dig de kop weer lijken op te steken. Voor discussie is weliswaar geen plaats in het programma gemaakt, maar in de pauzes is daar alle ruimte voor. Voor allerlei zaken mag de belangstel ling teruglopen, de Internationale Vrouwendag lééft, vindt het organisa tiecomité. "Nee, de Vrouwendag is ze ker niet op z'n retour. De achterban is al heel enthousiast. Vaak wordt ons ge vraagd of het toch wel doorgaat." Voor het eerst is er overigens geen afzonder lijk programma voor buitenlandse vrouwen, hetgeen in de eerste plaats wordt veroorzaakt door het feit dat het feest bijna samenvalt met het begin van de islamitische vastenmaand Ramadan. Met name de Turkse vrouwen laten het daarom afweten. Bovendien lijken de gesproken programma-onderdelen moeilijk te vertalen. De Vrouwendag wordt overigens financieel mogelijk ge maakt door een subsidie van de ge meente, uit de pot voor emancipatori sche activiteiten. De bijeenkomst wordt tussen 18.30 en 20.00 uur afgesloten met een gezamen lijke maaltijd, een koud buffet. De toe gang voor de dag zelf is gratis, maar voor deelname aan de maaltijd (kosten f 7,50 p.p.) dient men zich vóór 1 maart op te geven bij Edie Radstok, tel. 20060. Voor inlichtingen kunnen be langstellenden zich in verbinding stel len met Kitty Feiken, tel. 21009. fvan miTm OvV\ adviseurs in...N AA. van Breukelen B.V. is een onafhankelijk adviesbureau met meer dan 25 jaar ervaring in: HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN r hypotheken vastgoed assurantiën Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest Tel. 02155- 17962/23789 plaats Soest adres Van Goyenlaan ligging de Engh woning 3-kamer hoekappartement op de 3e etage indeling woonkamer, hal, 2 slaapkamers, keuken, toilet, douchecel algemeen berging op begane grond, nieuw keukenblok Gevraagde koopsom 187.500,- plaats Soest adres Albert Cuyplaan ligging de Engh woning 4-kamer appartement op de 4e etage indeling woonkamer met open haard en parketvloer (ca. 9x3,6 m), moderne keuken, hal, toilet, 2 slaapkamers, douchecel algemeen berging op begane grond, zeer verzorgd appartement Gevraagde koopsom: f 98.000,- plaats Soest adres Rubenslaan ligging de Engh woning 4-kamer appartement op 2e etage indeling woonkamer met parketvloer (ca. 9x3,6 m), moderne keuken, hal, toilet, 2 slaapkamers, douchecel algemeen berging op begane grond, zeer verzorgd appartement Gevraagde koopsom f 98.000,- Amersfoort M. Withoosstraat Soester Kwartier middenwoning met gas c.v., gr. stenen schuur met berg zolder en diepe terrastuin (bouwjr. 1935) entree, hal, toilet, L-vormige woonkamer met open vuur, keuken, bijkeuken verdieping 2 slaapkamers met badkamer in aanbouw zolder 1 slaapkamer met doucheruimte algemeen volledig gerenoveerde begane grond, 1 e en 2e etage dient door nieuwe eigenaar verbouwd te worden. Gevraagde koopsom f 149.000,- □dres ligging woning indeling plaats: adres: ligging: woning: indeling: verdieping zolder: algemeen: Soest (nieuwbouw) Heetakker achter nieuw gemeentehuis 4 vrijstaande villa's met garage hal, toilet, mk., woonk. (46 m2), keuken, bijkeuken 4 sl.k.'s, apart toilet, badk. met ligbad, aparte douche bergzolder *ca. 500 m2 grond *opt. warmte-isolatie traditionele bouw *type C v.a. v.o.n. f 470.000,- plaats: Soest (nieuwbouw) adres: Heetakker ligging: achter nieuw gemeentehuis woning: 10 halfvrijstaande woningen met garage indeling: entree, toilet, mk., woonk. (37 m2), keuken verdieping: 3 sl.k.'s, badk. met ligbad, aparte douche, toilet zolder:' zolder met vaste trap, mog. voor 4e sl.k. algemeen: *ca. 300 m2 grond *opt. warmte-isolatie traditionele bouw *type D v.o.n. f316.000,- plaats: ligging woning: indeling: verdieping zolder: algemeen: Soest (nieuwbouw) Heetakker achter nieuw gemeentehuis 6 halfvrijstaande woningen met garage entree, toilet, mk., woonk. (41 m2), keuken, bijkeuken 3 sl.k.'s, badkamer met ligbad, aparte douche, toilet, extra hobbyruimte (12 m2) zolder met vaste trap, mog. voor 4e sl.k. *ca. 310 m2 grond *optimale warmte-isolatie traditionele bouw type B v.a. v.o.n. f371.000,- zolder algemeen: plaats: adres: ligging: woning: indeling: verdieping: Soest (nieuwbouw) Heetakker achter nieuw gemeentehuis 14 halfvrijstaande woningen met garage entree, mk., toilet, woonk. (46 m2), keuken, bijkeuken 3 sl.k.'s., badkamer met ligbad, aparte douche, toilet, extra hobbyruimte (12 m2) zolder met vaste trap, mog. voor 4e sl.k. *ca. 350 m2 grond *optimale warmte-isolatie traditionele bouw *type A, Al v.a. v.o.n. f 372.000,- Wilt u maandelijks ons Gratis WONINGBULLETIN ontvangen? Keuze uit meer dan 40 woningen!!! Info via ons kantoor.

Soester Courant | 1992 | | pagina 3