N 1 Door de vele bomen is het bos niet meer te zien Vernieuwing in ouderenzorg kan en moet doorgaan I WELZIJNI Samenwerking tussen hulp-instanties ouderen zo nodig afdwingen Struktuur-gedoe d'Ancona geeft f 350.000,™ voor projecten voor oudere vrouwen Fysiot Fysio Belangrijke telefoonnummers "iw Verzot WOENSDAG 19 FEBRUARI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 10' Reacties van Lezers Ouderenbus Maaltij dvoorziening Ouderenalarmering S.W.O.S. C.M.D. Kruisvereniging Seniorenvoorlichting 19190 16324 19289 23681 19004 18770 27997 Kiooi- Advies van de Raad voor het Ouderenbeleid: Vaccinatie tegen griep Europees Jaar van de Ouderen Secretariaten Ouderenbonden Aktiviteiten ANBO-Soest Aktiviteiten ANBO - Soesterberg Ex-krijgsgevangenen Aktiviteiten PCOB-Soest Aktiviteiten KBO/St. Jozef WOENSDAC Bijna 101 str; Echtpaar r, Accoi Natuui De Seniorenpagina valt on- De volgende Seniorenpa- der verantwoordelijkheid van de Stichting Welzijn Ouderen Soest. Hebt u iets over of voor ou deren te melden, neem dan contact op met of schrijf naar: Werkgroep Publici teit SWOS, p.a. Albert Cuyplaan 101, 3764 TM Soest, tel. 13786 of 23681. gina zal verschijnen in de Soester Courant van woensdag 18 maart 1992. Kopij graag uiterlijk vrijdag 6 maart inleveren bij de redactie; adres: zie hier naast. SENIOREN PAGINA In Nederland zijn veel regelingen en bijzondere pasjes voor onderen en mensen die weinig verdienen. Wij willen u er enige noemen, waar u eventueel wat aan hebt. Pas 65 Hiermee kunt u, ongeacht uw inko men, blijven deelnemen aan allerlei culturele, sociaal-culturele, recrea tieve en maatschappelijke activitei ten. Informatie kunt u inwinnen bij deVW. 60 Seniorenkaart NS Na aanschaf kunt u een jaar lang 40% korting krijgen op enkele rei zen en dagretours in Nederland. Ook heeft u recht op zeven keuze- dagen, het z.g. "vrij reizen". Bijzondere Bijstandsregeling De gemeentelijk Sociale Dienst kan u in bijzondere gevallen bijstand verlenen, o.a. bij alarmering, tafel tje dek je, gezinsverzorging en wijk verpleging, etc. De aanvraag moet vooraf ingediend worden bij de GSD. Reductieregeling minima Een aantal gemeenten heeft zo'n re geling, die kan worden toegepast bij o.a. kwijtschelding gemeentelijke belastingen. Ook bij kosten voor krant, telefoonkosten, lidmaat schap ouderenbond, openbaar bus vervoer, EHBO etc.; reparaties in dien de Algemene Bijstandswet niets vergoedt. Inlichtingen in te winnen bij de afdeling Voorlichting van de gemeente. Steunfonds Dit fonds dient om hulp te bieden in financiële noodsituaties. U kunt te recht bij de Gemeentelijke Sociale Dienst. Kredietverlening De verstrekking van een persoonlij ke lening op maatschappelijk ver antwoorde wijze. U kunt inlichtin gen krijgen bij de Gemeentelijke Kredietbank of de afdeling Voor lichting van de gemeente. Standaardpakket-polis ziekte kosten Particulier verzekerden kunnen, als de premie uitstijgt boven een be paald bedrag, hun polis inruilen te gen een standaardpakket-polis. Voor informatie kan men zich wen den tot de particuliere ziektekos tenverzekeraar of bij de KLOZ, Postbus 142, 3990 DC Houten, tel. 03403-92411. Hondenbelasting (Indien de gemeente vrijstelling van deze belasting geeft.) Informatie hierover bij de gemeente te verkrij gen. Onroerend-goedbelasting De eigenaar en gebruiker van een huis betalen ieder een deel van de onroerend-goedbelasting (OGB). Om eventueel kwijtschelding te verkrijgen moet men zich wenden tot de Ontvanger der Directe Belas tingen. Afvalstoffenheffing/Rioolrecht Kwijtschelding hiervan is mogelijk. Aanvragen bij de afdeling Compta biliteit, bureau Belastingen van de gemeente. Zuiveringsheffing Ook wel genoemd milieubelasting. Heeft u bezwaar hiertegen, dan kunt u na ontvangst van de aanslag schriftelijk kwijtschelding verzoe ken bij Gedeputeerde Staten. Individuele huursubsidie Wie meer huur betaalt dan zijn of haar inkomen toelaat kan, uiteraard onder bepaalde voorwaarden, een beroep doen op de Individuele Huursubsidie. Zo'n aanvraag moet vóór 1 januari bij de gemeente zijn ingediend. Huurgevvenningsbijstand In het algemeen gaan de huren na woningverbetering fors omhoog. Om de huurders te laten wennen aan die verhoging is een huurge- wenningsbijstand in het leven ge roepen. WoonkostentoeslagNaast de in dividuele huursubsidie is er nog een andere regeling. Inlichtingen wor den verstrekt door de Gemeentelij ke Sociale Dienst. Bijdrage verhuizing 60+ Om eventueel in aanmerking te ko men voor zo'n bijdrage kunt u in lichtingen krijgen bij de afdeling Voorlichting van de gemeente. Doorstromingsfonds Voor nadere informatie hierover kunt u zich wenden tot de Gemeen telijke Sociale Dienst. Onderhoud of woningverbete ring Om eventueel hiervoor in aanmer king te komen dient men zich te wenden tot de Gemeentelijke So ciale Dienst. WTV-Bijdrage (service-flats en aanleunwoningen) Ook hier geldt dat men zich moet wenden tot de gemeente om even tueel in aanmerking te kunnen ko men voor een bijdrage. Zoals u uit vorenstaande ziet, zijn er veel en soms ingewikkelde voor schriften om in aanmerking te ko men voor een bijdrage of kwijt schelding van opgelegde heffingen. Natuurlijk rijst de vraag: "Waarom niet alle inlichtingen en informaties bij één loket?" Bij ouderen doen zich vaak ver- schillende hulpvragen tegelijk voor. Samenwerking tussen de hulpverlenende instellingen is dan een eerste vereiste. Tot nu toe heeft de aandrang die de overheid op de instellingen heeft uitgeoefend om samen te werken weinig uitgericht. De Raad herhaalt in zijn advies een voorstel van enke lejaren geleden om over het gehele land centrale meld- en coördinatie punten in te stellen. Kleinere plaatsen zullen met één meldpunt kunnen volstaan; in gro tere zal er zo'n centraal punt per wijk of buurt moeten komen. Ou deren hoeven dan niet meer zoe kend allerlei adressen en "loketten" af, maar kunnen op één plek terecht voor al hun informatie en verzoe ken om hulpverlening. Het centrale punt regelt met de er voor in aanmerking komende in stellingen de benodigde zorg- of dienstverlening en ziet toe op een goede uitvoering van de gemaakte afspraken. Ook om zo'n centraal punt doel treffend te laten functioneren is het gewenst dat de samenwerking tus sen de instellingen verplicht kan worden gesteld. Niet hun belang staat immers voor op, maar dat van degene die hulp vraagt. De Raad constateert dat vooral door de vergrijzing van de bevol king de huidige personeelsschaarste in de zorgsector in de komende tien jaar sterk zal toenemen. In het jaar 2000 zal bij ongewijzigd beleid rond de 23% van de arbeidsplaatsen niet kunnen worden vervuld. Om dat tegen te gaan stelt de Raad een aantal maatregelen voor, die in samenhang moeten worden uitge voerd, zoals een verder dan nu doorgevoerde functiedifferentiatie. Die zal vooral inhouden, dat meer en een grotere variatie van functies worden gecreëerd voor mensen die een lage vooropleiding hebben en dan bijvoorbeeld in een verpleeg- of ziekenhuis geen verpleegkundig, maar het meer assisterende werk kunnen doen. Het streven van zorginstellingen om efficiënter te werken en daardoor geld uit te sparen mag volgens de Raad niet, zoals nu gebeurt, door de overheid worden afgestraft met kortingen op hun budget of het ver minderen van het aantal perso neelsplaatsen. Het bespaarde geld moet door de instellingen behouden kunnen wor den voor kwaliteitsverbetering en uitbreiding van personeel met uit voerende taken. Bron: Staatscourant 215 05-11-1991. dd. Voor Nederland is in recent onder zoek berekend dat over een periode van 22 jaar de gemiddelde, met in fluenza samenhangende sterfte 2.200 per jaar bedraagt. Door een verhoging van de vaccinatiegraad tegen Influenza Stichting is deze oversterfte deels te voorkomen. De Nederlandse Influenza Stichting zal in opdracht van het ministerie vanWVCin 1992 maatregelen tref fen, onder meer in de vorm van pu blieksgerichte activiteiten, om de vaccinatiegraad ook van ouderen te verhogen. 1993 Is door de Europese Gemeen schap uitgeroepen tot het Jaar van de Ouderen. Het Europese Comité voor Sociale Zaken organiseerde samen met de Stuurgroep Experimenten eind vo rig jaar een tweedaags internatio naal congres in Amsterdam. Daar werd o.m. geconstateerd dat het welvaartspeil in Europa nogal uit eenloopt, maar ook dat de proble matiek van de ouderen veelal het zelfde is. In 1993 zal daarom het accent ge legd worden op zaken als woonom standigheden, gezondheid, sociale zekerheden en sociale integratie van ouderen. Men wil komen tot de opbouw van een netwerk van orga nisaties en ook tot het uitwisselen van ervaringen in de diverse landen. ANBO-Soest: P. de Roos, Wil- laertstraat 166, 3766 CR Soest, tel. 18018. •KBO/St. Jozef: H. Henken, Va leriaanstraat 75,3765 EK Soest, tel 17938. PCOB-Soest: W.L. Schuitema ker, Veenbesstraat 656, 3765 BT Soest, tel. 10748. ANBO-Soesterberg: mevr. C. Eeftens, Dorpsplein 98, tel. 53552. PCOB-Soesterberg: mevr. Meyerink, Chr. Huygenslaan 108, tel. 52041. Zondag 23 februari: Praatmiddag in Honsbergen (14.00 - 16.00 uur). Dinsdag 17 maart: Busreis naar Noord-Brabant (Biesbosch). Vrijdag 20 maart: Voorjaarsvergadering in De Vij verhof; 14.00 uur. Zondag 22 maart: Musical Nieuwe Geinstheater 14.00 uur in De Vijverhof. Zondag 29 maart: Praatmiddag in De Vijverhof (14.00 - 16.00 uur). Op donderdag 12 maart a.s. wordt voor de leden van de ANBO-Soes- terberg in De Drie Eiken een lezing met vertoning van dia's gehouden over het onderwerp "Rondom Pa leis Soestdijk". Aanvang 10.00 uur. Ex-dienstplichtige militairen en ge wezen reservisten beneden de rang van officier die tussen 1943 en 1945 in Duitse krijgsgevangenschap za ten, kunnen een éénmalige vergoe dingvan 700 gulden krijgen. Wedu wen die tijdens de krijgsgevangen schap met deze militairen waren ge trouwd, krijgen de vergoeding ook. Voorwaarde is dat de ex-krijgsge- vangenen in die jaren geen soldij hebben ontvangen. De vergoeding van f 700,- heeft geen invloed op pensioenen en uitkeringen. Ook maakt de vergoeding geen deel uit van het belastbaar loon of belast baar inkomen. Aanvragen, onder vermelding van 'Eenmalige uitkering soldij', moe ten worden ingediend bij het minis terie van Defensie, Dienst Zorg Postactieve Militairen, Buro OIPA/ PA, Postbus 7000, 6460 NC Kerk- rade. Bijeenkomsten Donderdag 12 maart: "De Open Hof', Veenbesstraat 2, 20.00 uur: Groente- en fruit-voorlichtings- show. In samenwerking met An- ton's Groente en Fruit, Tamboerijn 21, organiseert de PCÓB Soest een doorlopende groente- en fruitshow van 20.00 tot 22.00 uur. Er komen vier stands: gangbare groente en fruit; exotische fruit; rauwkost; en onbespoten groente en fruit (biolo- gisch-dynamisch). Bij deze laatste stand zal ook iemand van de Moer manvereniging aanwezig zijn. Eén en ander wordt ondersteund door diverse demonstraties, klaarge maakte hapjes en videofilms. Heeft u geen vervoer? De Ouderenbus rijdt die avond speciaal voor de PCOB. Belt u wel tijdig tel. 19190 (alle werkdagen tussen 9.30 en 12.30 uur). De toegang is vrij. Donderdag 2 april: Dienstencen trum "Honsbergen", Wiardi Beck- manstraat 475,14.00 uur: Mevr. C. Isings houdt een causerie met dia's over glas uit de bijbelse tijd. Hieraan voorafgaande vindt de jaarvergade ring plaats. Toegang vrij. Vrijdag 24 april: Dienstencen trum "Vijverhof', Klarinet 39, 20.00 uur: Toneelvereniging "De Rietpluim" zal voor onze afdeling een voorstelling verzorgen. Toe gang vrij. Bowling Schema voor de komende weken: Dinsdag 18 februari; 3, 17 en 31 maart; 14 en 28 april; aanvang 10.00 uur in cultureel centrum C-drie, Willaertstraat 49 (Over- hees). Soosmiddagen: op de woensdagen 11, 18 en 25 maart, telkens 14.00 uur in de Vij verhof. woensdag 26 februari: klaveijas- wedstrijd, 14.00 uur in de Vijver hof. Jaarlijkse grote bingo vrijdag 21 februari, 14.00 uur in de Vijverhof; alleen voor leden. Jaarvergadering vrijdag 13 maart, 14.00 uur in de Vijverhof; na de pauze diavoorstel ling Soest door de heer B. van Os, gemeentevoorlichter. Gezelschap Ab Faas Zondag 14 maart, 14.30 uur in de Vijverhof. Kontaktpersoon KBO/St. Jozef evenementen: mevr. Jacobs, tel. 15350. Reizen donderdag 12 maart: Breda en omgeving; donderdag 23 april: Varen op de Linge en bezoek aan Schoonhoven. Kontaktpersoon KBO/St. Jozef- reizen: mevr. Korte-Tieland, tel. 13960. Regeren is vooruitzien en besturen dus ook. Soest heeft een visie, kijkt vooruit tot het jaar 2010. Daarna zien we wel weer en komt misschien de nu afgewezen Nul-optie aan de beurt. Niemand hoeft dat overigens te geloven, want ook dan zal Soest ervoor zorgen dat er nog steeds een duizend of wat woningzoekenden ingeschreven staan. Immers, wie nu in Soest woont en kleiner of groter wil, meldt zich aan en wordt dan genoteerd als woning zoekende. Wat men achterlaat, telt niet mee. Dat daar eventueel een andere woningzoekende mee ge holpen kan worden, is voor de note rende ambtenaar niet belangrijk. Met de huidige stand van zaken moeten we niet 1500 huizen gaan bouwen, te beginnen in 1995, maar direct en dadelijk zo'n 4000 wonin gen. Liet de grootste raadsfractie, naar aanleiding van een "Mening van le zers" in de Soester Courant, niet weten dat bij de Nul-optie "enkele honderden Soesters per jaar hun heil elders moeten zoeken". En ook dat we het Soester probleem niet op "het bord van een andere gemeen te" mogen neerleggen. Maar we doen nu anders. We lossen met koopprijzen van ruim f 300.000,- tot f 470.000,- (Hee- takker) en vanaf f 363.400,- (Klein Engendaal) problemen van andere gemeenten gedeeltelijk op. Geen bijdrage dus voor de proble men van de 4000 ingeschreven wo ningzoekenden. Vooral beginnen de jongeren en ouderen die iets be taalbaars zoeken, zowel huur als koop, zullen tot na 1995 moeten wachten, want dan beginnen de Soester vroede vaderen pas met een visie. Tot dan gelden slechts gulden tekens op de netvliezen van onze bestuurders. Overigens gaat de visie van veel protesterende inwoners niet veel verder dan hun voortuin. In hun omgeving mag niets gebeuren en werd het karrespoor voor hun huis ooit met gemeenschapsgeld van klinkers voorzien, dan is die weg al len voor hen bestemd. Ander ver keer is niet of in zeer beperkte mate toegestaan. Als onze raadsleden een beperkte visie hebben, dan komt dat omdat veel inwoners ook zo beperkt zijn. Maar volgend jaar beginnen we weer aan de voorbereiding van de verkiezingen voor de gemeenteraad van 1994 en dan komen al die ande re, nu stilzwijgende Soesters, weer aan bod. De provincie L tre> verzoeken kw zuiveringsheffing gen. En aant£ nog verder oplo 10.000. Dat is bij als in 1989. Het ken is meei ojhet bedrag da Tis flink gestegi .000 gulden a; kwijtgeschold< Ibedrag voor >1 minstens 3 ■aagt. Zowel het ït bedrag dat érr 'schter achter bij d< provincie raamde toen op 20.000. Pi den destijds maxir schikbaar voor kv Dat staat in een nc ve kwijtschelding: /eringsheffing var :ussentijds wordt j :ie staat op de ag jommissie Water' aruari aanstaandi van de zuiveringsl vincie Utrecht c schoonmaken var maatregelen om verbeteren. Vanaf 1 januari 1! Minister d'Ancona van WVC heeft onlangs aan het Landelijk Platform Vrouwen 50+ voor drie jaar een subsidie van f 115.000,- per jaar beschikbaar gesteld. Het platform overhandigde haar in Utrecht een rapport met aanbeve lingen om de positie van oudere vrouwen boven de 50 jaar te verbe teren. De minister sprak haar waar dering uit voor de brede samenstel ling van het platform, waarin verte genwoordigers van vrouwenorgani- Verbetering beeldvorming saties, ouderenbonden en alleen staanden samenwerken. Daar komt binnenkort nog een vertegenwoor digster van etnische groepen bij. d'Ancona geeft de subsidie aan het platform voor drie projecten: sociale netwerken; beeldvorming oudere vrouwen; voorbereiding van een Europese oudere vrouwen-manifestatie in 1993, het Jaar van de Ouderen. Pr. Hendrikla Leo en Moniqi sinds anderhal eigenaars van cent Fitness De zaak aan c is inmiddels 01 Fitness Prom naam laat nic beid bestaan, der Horst hee gevoegd aan I ness. Beiden hebben peut in de Ver< Ze wilden terug en zochten tusse en Zuid-Hollar een geschikte lo De keuze viel O] Soest. "Omdat droom van ons rapie te combii Monique. Nieuw in de za straat (achter d de fitness-test. I ten en kwaliteil zodat vooriede: programma ki Ook sportmass DIENST Oude Utr Minister d'Ancona heeft de Ka mer een evaluatie gestuurd van de demonstratieprojecten in de oude renzorg. De voornaamste conclu sie van de evaluatie, die gebaseerd is op een aantal onderzoeksrap porten en waarover een sympo sium is gehouden, luidt: Verschui ving van zware zorg in bejaarde noorden naar lichtere zorg aan huis is voor veel ouderen heel goed mogelijk. Ook zwaar hulpbehoe vende ouderen kunnen thuis ver zorgd worden als de hulpverleners maar goed samenwerken. Op zeven plaatsen in Nederland is nagegaan of de zorg voor ouderen op een andere manier dan het klas sieke bejaardenoord, verpleeghuis of thuiszorg mogelijk was. Daarbij is aangesloten bij de wens van oude- Vernieuwing ren om zo lang mogelijk zelfstandig te blijven wonen terwijl ook nage gaan is of de kosten van de nieuwe vormen van zorg lager zouden zijn dan die in bejaarden oord of ver pleeghuis. zorgbemiddelaar en een cliëntge bonden budget en het Willem Dreeshuis in Den Haag duidelijk besparingen op te leveren. Bij de andere projecten zijn er aanwijzin gen dat in ieder geval de thuiszorg voor zeer ernstige patiënten niet goedkoper is dan een bejaarde noord, dat per plaats gemiddeld f 30.000,- per jaar kost. Het verpleeghuis, dat gemiddeld ruim f 70.000,- per jaar kost, lijkt wel duurder dan zorg thuis. De ou deren zelf vinden de zorg in de pro jecten in ieder geval niet slechter en soms beter dan in een instelling. Het doel van de projecten, om zorg van eenzelfde kwaliteit op een nieuwe manier te bieden, lijkt De analyses van de kosten van de verschillende projecten zijn nog niet afgerond. Toch lijken in ieder geval het Rotterdamse project met een De samenwerking tussen instellin gen, gemeente, provincie en minis terie is een goed voorbeeld van de nieuwe manier van werken bij het ministerie van WVC. In de beleids brief over het welzijnsbeleid in de jaren negentig, "Samen werken langs nieuwe wegen", kiest minister d'Ancona voor complementair be stuur om vernieuwing tot stand te brengen. Voor het ministerie ziet zij vooral een signalerende en stimule rende taak. Voor vernieuwende ex perimenten stelt WVC samen met gemeenten en provincies geld be schikbaar, het bemiddelt en past re gels aan of geeft er ontheffing van. De verantwoordelijkheid voor de uitvoering blijft bij instellingen en gemeenten of provincies; daar wil het ministerie niet in treden. Bij suc cesvolle experimenten verspreidt het ministerie de resultaten, zodat niet overal het wiel uitgevonden hoeft te worden. Bij de demonstra tieprojecten is die verspreiding nu aan de orde. Naast het gehouden symposium geeft WVC een aantal publikaties uit in de reeks "Onderzoek innova tie ouderenzorg". Een meer popu laire samenvatting van de projecten verscheen onder de titel "Goed voorbeeld doet volgen". De brochure "Goed voorbeeld doet volgen" kan schriftelijk aange vraagd worden bij: Afdeling Pu blieksvoorlichting WVC, Postbus 5406, 2280 HK Rijswijk. 'Koffiedrin Zondag 23 fe 11.00 uur, is i met de boswat neveld. Er wor nen van drinl den. Nederland hee van de wereld voor ons, gebn lag betaalt, hee kan niet protes men die in nooi nen geen actie Hoe gaat het r Hoeveel plant< gelopen jaren dwijnen als we genlijk erg als soorten uitstei Op deze en vel antwoord krijj directeur van en de heer S« Stichting Di André Wiersn water in het g steld is en wat als er nog me wordt onttrok De drinkwa steeds meer g pen op de win het nog schot tuurgebieden. ter elders hol verantwoord gebruiken. "Nee", zegt c

Soester Courant | 1992 | | pagina 8