enpark 1 ACTUEEL I 'Wie hier niet werkt, kan straks beter Turks Comité weerspreekt beschuldiging van gebrek aan representativiteit Provincie kiest voor Baarnse ambulance-uitrukpost PvdA-fractie oneens met weigering herbouw kiosk Foekenlaan _!agima. A/O ENSDAG 26 FEBRUARI 1992 SOESTER COURANT PAGINA 5 EKHOUDING IN HU|$ v totaalinstallateur an den DIJSSEL bv al uw/ installatiewerk TER )UW )UD ZUIDPROMENADE 15 "HARTJE ZUID" SOEST Alle merken films worden door ons ontwikkeld en afgedrukt met de mo dernste apparatuur, een garantie voor top kwaliteit. Uw foto's leveren wij af in een GRATIS MINI ALBUM. TEL. 02155 - 1 28 74 - VRIJDAG KOOPAVOND Politici op CDJA-avond over structuur visie SAS gasonderhoud. raat 34a - Soest oon 02155-12472 ergens anders een huis gaan zoeken' urant - Reclamekrai EITEN. us. JEN. Aanvragen Kermispot: tot 31 maart 'Het CDA knikt wel eens naar links of rechts' B&W-toestemming voor 'markten' DE TROMSLAGER Politie ontzet 'opgesloten' kinderen Kroegentocht bij einde Carnaval Troelstrastraat gaat tijdelijk dicht Politie onderzoekt 'verdachte situatie' PvdA-Soest stemt over voorzitter Verkiezing trok 'overweldigende' belangstelling Standplaats Soest moet verdwijnen Frontale botsing auto en autobusje Bingo voor 55+ 'Niet via video van natuur genieten iden u met behulp van de comput», 1 mak en de snelheid van het venJ,' houding in huis. Maak een afsDrxi iten u de mogelijkheden zien e" Advies- en administratiebureau de Gondel 29, 3742 GNBaan, Tel. 02154 - 17803 fax 02154. 2e afdruk GRATIS Alleen bij ontwikkelen en afdrukken op Agfa top-foto. Aanbieding geldig tot 28 maart 1992. ®K4PPWl$ai tot 7 jaar) tot 7 jaar) t we hands Dierenpark, even je naam doorgeeft o speciale brochure samen, -s over wat wij organiseren, oals geboorten. In „Dier in lijk uitgebreide educatieve 'ter als u 20,- per gezin is een soort superabonne- d Info (zie elders in deze kortingen. ingevraagd abonnement ten). Stuur deze in een girobetaalkaart, voor 21 pril thuisgestuurd. 11992 op. U betaalt dan mee te nemen. Rhenen. ^nnement voor de familie: Dat gebeurde nadat ze alle drie nog |ns in het kort hun standpunt uiteen Jdden gezet over de structuurvisie, Iet name de keuze van de woning- juwlokaties. Plomp legde nog eens uit aarom de WD gekozen had voor uit- riding aan de noordwestkant - "Je kunt de mensen nou eenmaal niet ver bieden om kinderen te krijgen" Witte hield opnieuw een lofzang op de Nu- ffifoptie en het afgefloten referendum, en Van den Breemer toonde zich - na- lens het CDA als "richting gevende artij" - ingenomen met het uiteindelijk lor de raad gekozen afrondingsscena- jfo. Verrassend was dat allemaal niet en is keken de spaarzaam opgekomen slangstellenden nieuwsgierig uit naar de antwoorden van het politieke drietal op de vraag: "Hoe nu verder?", waarbij ze met name werden geacht zich uit te ireken over het verkeers- en het win- slbeleid. Plomp maakte duidelijk dat in zijn op lek er - ondanks het beleid om de auto srug te dringen - toch wegen nodig blij den. Aan de knelpunten Van Weede- traat en Ossendamweg moet dus zeker ets gedaan worden. Een noordelijke Dute om de Van Weedestraat heen is Jfolgens hem de beste oplossing, zij het tuit nood geboren", en voor de Ossen damweg leek een soort tunnelbak hem weliswaar niet mooi, maar onder de ge geven omstandigheden toch een rede- ujke oplossing. "Dat moeten we maar pens uitzoeken." (Dubbel-denken' •Jij vond overigens dat veel Soesters [zich schuldig maken aan een vorm van "dubbel-denken": "Ze willen zelf wel Ergens snel komen, maar dulden in hun feigen straat geen ander verkeer. In som- nige wijken wordt bijna gevochten om ken parkeerplaats voor de deur." Vol gens Plomp moeten zowel de Van Wee- üestraat als Hartje-zuid en de Smitshof profiteren van de mogelijkheden tot uitbreiding van het winkelbestand. "En En die volgorde", benadrukte hij. Vitte vond dat het verkeersprobleem jaan de Ossendamweg niet overdreven noet worden. "Je ziet wel ergere din- !gen, maar er zijn verwachtingen gewekt en de gemeente is - na de beloften toen de weg over de Eng niet doorging - nu wel verplicht iets te doen." Een tunnel Twas voor hem zeker niet onbespreek- den: f M,-I\anaf I '4'92 f 75.-1 f60.-(vanaf 1/4/92 f70.-| «nkaan. Met die kaan 'ten 120.- voldoe ik Bei abonnement wordt ■nd-kamoor (dagelijks lid I pasfoio mee. Dit jaar wordt van woensdag 27 tot en met zondag 31 mei op het Evene mententerrein op de Eng de jaarlijk se kermis gehouden. Zoals gebrui kelijk zal de Stichting Coördinatie Kermissen zo spoedig mogelijk na afloop van de kermis bepaalde be dragen uitkeren aan verenigingen en instellingen die op sociaal-cultureel of charitatief gebied in Soest of Soes- terberg werkzaam zijn. Deze bedra gen zijn afkomstig van de pachtsom men. Verenigingen of instellingen die denken daarvoor in aanmerking te komen, moeten voor 31 maart een schriftelijke aanvraag indienen bij de Stichting Coördinatie Kermissen Soest, p.a. gemeentehuis, Raadhuis plein 1, 3762 AV Soest. In de brief moet tevens het doel van de aan vraag omschreven worden en indien mogelijk een begroting bijgevoegd worden. baar, ook al omdat Soest er naar zijn mening financieel niet al te beroerd voor staat. Wat de Van Weedestraat betreft was hij het oneens met Plomp. "Het winkel centrum is gewoon een maatje te groot voor Soest." De uitbreiding van de win kelstand moest volgens hem dan ook el ders plaatsvinden. Éénrichtingsverkeer in de Van Weedestraat leek hem heel slecht, omdat het verkeer over de Brink daardoor sterk zal toenemen, en van de afsluiting van de Stadhouderslaan wilde hij evenmin weten. "We moeten ge woon vaststellen dat het probleem nau welijks op te lossen is." Niet zo'n grote Arie van den Breemer vond dat de ge meente moest vasthouden aan het uit gangspunt dat al het verkeer over be staande wegen moet worden geleid. Wat de Ossendamweg betreft dacht hij eventueel ook aan een tunnel - "maar niet zo'n grote" - in combinatie met ro tondes. Ofschoon het Van Weede- straat-plan nog niet in de fractie be sproken was, zei Van den Breemer zich geen alternatieve routes over Lange en Korte Brink te kunnen voorstellen. "De problemen aan de Van Weedestraat zijn veroorzaakt door de winkeliers zelf. Alles is volgebouwd, zonder reke ning te houden met het parkeerpro bleem. Dat moet niet op de omgeving worden afgewenteld." Technische op lossingen in de sfeer van parkeren en la den/lossen leken hem voldoende en hij pleitte voor een winkelspreiding waar van Overhees en de Smitshof meer zou den profiteren. Tussen de gemeenlijk nogal zwijgzame CD A-jongeren roerde vooral het oud-VVD-raadslid Gert Beijen zich. Hij vond het onzin dat Witte pleitte voor winkels "waar de meeste mensen wonen", want dat was nergens zo, maar Witte noch Van den Breemer vonden dat hij Soest met andere gemeenten kon vergelijken. De laatste ontkende overi gens dat hij de Van Weedestraat wilde "opdoeken" en Plomp maakte duide lijk dat het onverhoopt doodbloeden van het winkelcentrum een enorm kapi taalverlies zou zijn, "en wie zal dat beta len?" Het drietal mocht zich nog even uit spreken over de vele verkeersdrempels, die volgens Plomp beperkt moesten blijven, maar waaraan Soest volgens Van den Breemer nu eenmaal niet ont kwam ("de bewoners vragen er zelf om") en waarvan Witte zich een groot voorstander toonde: "Het spijt me al tijd dat we er op de Molenstraat niet een stuk of zeven hebben..." Elders kijken Om de discussie te verlevendigen lan ceerde Bart Krol, die als gespreksleider niet bepaald een zware avond had, nog een aantal stellingen. De eerste ging over de vraag of de jeugd van Soest hier - nu de beperkte woningbouwplannen door de raad waren omarmd - eigenlijk nog wel zou kunnen blijven wonen. Witte meende dat het wel mee zou val len: "Ze moeten wel iets langer wachten op een huis." Plomp erkende dat het voor wie in Soest wil blijven wonen na 1995 een groter probleem zou worden, en Van den Breemer hield het erop dat Soest voor een aanzienlijk deel van de jongeren nog wel onderdak zou kunnen bieden, "maar wie hier niet werkt kan straks beter ergens anders een huis gaah zoeken..." Op de stelling dat er eigenlijk geen ver keersbeleid mogelijk is zonder nieuwe wegen kreeg hij genuanceerde ant- ïoe nu verder?" Dat was verreweg de meest interessante vraag die ge- reksleider Bart Krol vrijdagavond op tafel legde tijdens het forumge- over de Structuurvisie, die het CDJA-Soest samen met de RKJS had georganiseerd. Drie politici - Arie van den Breemer (CDA), Gün- ther Plomp (WD) en Harry Witte (Gemeentebelangen) - mochten daar hun gedachten over de ruimtelijke structuur van Soest verder ontvouwen. V.l.n.r. Harry Witte, Arie van den Breemer, Bart Krol en Günther Plomp tijdens de discussie in het Gildehuis. woorden. "Niet sec te zeggen" (Plomp), "Het hoeft waarschijnlijk niet" (Van den Breemer), en "Het kan, dus het moet" (Witte). De uitspraak dat de Van Weedestraat in feite al hét hoofdwinkelcentrum is werd door Witte bestreden, maar door Van den Breemer zuinigjes en door Plomp volmondig beaamd. Dat Zonnegloren heel geschikt is voor woningbouw vond Plomp ook ('"t is al bebouwd, maar het moet wel goed ingepast worden in het landschap"), Van den Breemer beperk te zich tot een voorzichtig knikje en Witte was het er absoluut niet mee eens. Dubbel spoor Een dubbel spoor tussen Soest-zuid en Amersfoort leek het drietal vooralsnog tamelijk illusoir. Plomp: "Ik denk niet dat wij dat nog meemaken." Van den Breemer: "Ach, studeren kan nooit kwaad". Witte: "Ik zou daar hoogst on gelukkig mee zijn. Ik ben er behoorlijk van geschrokken..."Witte bestreed ten slotte nog de opmerking van een CDJA- of RKJS-jongere dat de meeste jeugd straks uit Soest zal wegtrekken, en dat er dan alleen nog etnische min derheden en heel rijke mensen in het dorp zullen blijven wonen. Volgens Witte worden Soester jongeren hele maal niet weggejaagd en is er genoeg dynamiek: "Er komen er ieder jaar on geveer net zoveel in als er uitgaan." Over échte (landelijke) politiek gaat het in Soest bijna nooit, maar nu en dan breekt er toch een glimpje door van zaken die op "hoger niveau" aan de orde zijn. Tijdens de discussie over de Structuurvisie prikkelde Günther Plomp (WD) de CD A-er Arie van den Breemer met de op merking dat het CDA in een linkse club altijd naar rechts buigt, en in een rechtse club naar links. "Ze zitten al tijd fantastisch in het midden." Van den Breemer, minzaam als al tijd: "Het CDA buigt niet, maar is al tijd vriendelijk en knikt wel eens naar links of rechts." Hij vond juist dat WD en PvdA elkaar vaak in de haren zaten en roemde de "Texelse rede" van CDA-voorman Elco Brinkman als een schoolvoorbeeld van niet-polariseren. "Hij zette de lijn uit, en wij in Soest volgen in dat spoor." Voor het houden van de volgende markten heeft het gemeentebestuur toestemming verleend: De Ouderraad O.B.S. De Schakel heeft toestemming gekregen om op za terdag 14 maart van 10.00 tot 14.00 uur een rommelmarkt te houden in het schoolgebouw aan de Klaarwaterweg; Het Soester Mannenkoor Apollo mag op zaterdag 14 maart een markt van gebruikte boeken organiseren op het terrein van de handbalvereniging BDC aan de Birkstraat/H. Blaekweg; De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen mag op dinsdag 17 maart tussen 13.30 en 16.00 uur een creatieve snuffelmarkt in Honsbergen houden; Het Soester Mannenkoor Apollo heeft ook toestemming gekregen om op zaterdag 9 mei op de parkeerplaats van het Gildeterrein aan de Ferdinand Huycklaan een rommelmarkt te hou den. voor particulieren en bedrijven! De salade- en koud buffet-specialist 02155 - 22871 fDËTR In twee gevallen heeft de politie vori ge week vrijdag de helpende hand moeten bieden om opgesloten kin deren te bevrijden. Van de Akkeren kwam er een radeloos telefoontje van een moeder, die even naar bui ten was gegaan en haar kind in de woning had achtergelaten. Toen ze weer naar binnen wilde bleek de sleutel iri het deurslot te zijn afgebro ken en ze kon er dus niet in. De poli tie bracht uitkomst door de glaslat ten van de deur weg te halen, zodat het glas verwijderd kon worden. Enige tijd later kwam er een melding van de Smitshof, waar een Soester per ongeluk zijn autosleutels in het kontaktslot had laten zitten. In de auto bevond zich een klein kind en de man kon er met geen mogelijk heid meer bij komen. Ook hier bood de politie uitkomst, zodat het leed gauw geleden was. De Carnavalsviering in Knollendam (Soest) wordt aanstaande dinsdag 3 maart op traditionele wijze afgesloten met een kroegentocht langs diverse Soester cafés. De tijdstippen waarop deze worden "aangedaan" zijn globaal als volgt: 't Juk: 19.45 uur; Molenschot: 20.45 uur; De Kuil: 21.30 uur; d'Oude Enghe: 22.30 uur; Bos en Duin: 23.30 uur. Om 24.00 uur vindt de definitieve af sluiting plaats op het terras van Bos en Duin aan de Bosstraat, met de traditio nele "verbranding van Krelis" en het haringhappen. In de komende maanden is de Troel strastraat als doorgaande weg overdag tijdelijk buiten gebruik. Dit in verband met renovatiewerkzaamheden aan de woningen. De politie heeft vorige week een onder zoek ingesteld naar een "verdachte si tuatie" bij een verzorgingscentrum aan de Burgemeester Grothestraat. Daar was een nachtzuster in paniek geraakt toen ze wakker was geworden door hard gebonk op de deur, gevolgd door het langzaam naar beneden gaan van de deurkruk. De deur was echter op slot en degene die kennelijk binnen wilde ko men gaf zijn pogingen op. Via het nachthoofd werd de politie ingescha keld. Die begon een speurtocht in de omgeving, maar trof niemand aan. Vol gens een woordvoerder van de politie is er sprake van een "raadsel". Vanavond, woensdag 26 februari, is het de beurt aan de PvdA-leden uit Soest en Soesterberg om zich uit te spreken wie, wat hen betreft, de nieuwe voorzit ter van hun partij kan worden. De keuze gaat tussen Ineke van Dijk, Bob Suur- hof en Felic Rottenberg. De laatste kan didaat heeft zijn voorzitterschap ge koppeld aan dat van Ruud Vreeman, als vice-voorzitter. Behalve over dit onderwerp zal men ook spreken over de andere onderwer pen die tijdens het komende congres aan de orde zijn: het rapport-Van Ke- menade, over de organisatie van de par tij, en het rapport-Wolfson, over werk gelegenheid en de verzorgingsstaat. Tij dens de vergadering die gehouden wordt in het duivenzaaltje aan de Ko ningsweg (20.00 uur), zal ook de Soes ter afgevaardigde naar het congres van de PvdA gekozen worden. Leden die verhinderd zijn, kunnen hun mening ook per telefoon kenbaar ma ken bij Saskia ten Hove, secretaris van de afdeling, tel. 22437 in Soest. Het Turks Comité beraadt zich nog op een reactie op de beschuldigingen dat het niet representatief zou zijn voor de Turkse bevolkingsgroep in Soest. Be weringen van die strekking werden onlangs gedaan door enkele "onaf hankelijke" Turkse jongeren, ten aan horen van de raadscommissie Welzijn. Volgens Hayati Yilmaz, een van de co mité-leden in de commissie Minderhe den, zijn de beschuldigingen nergens op gebaseerd, maar hij wil liever wachten met een officiële reactie tot de brief klaar is die het comité vorige week zou opstellen. Die brief moet de commissie Welzijn overtuigen van het feit dat het comité wel degelijk beschouwd mag worden als vertegenwoordiging van de Turkse gemeenschap. Er zal ook spreekrecht worden aangevraagd voor de commissievergadering, die op 11 maart plaatsvindt. Ibrahim Akyüz, de nieuw-gekozen voorzitter van het Turks Comité, brengt in dat verband nog eens onder de aan dacht dat aan de tweejaarlijkse verkie zingen (die plaatsvonden op 2 februari j.1.) door een "overweldigend" aantal Turkse inwoners werd deelgenomen. Ruim 250 mensen konden die zondag in het Turks cultureel centrum aan de Smitsweg hun stem uitbrengen op 33 kandidaten, van wie er uiteindelijk 15 in het nieuwe Comité werden gekozen. Het dagelijks bestuur bestaat sinds be gin februari uit voorzitter Ibrahim Akyüz, secretaris Halil Sert en pen ningmeester Ahmet Kücük. In de com missie Minderheden zullen de be stuursleden Hayati Yilmaz en Halil Sert opnieuw zitting nemen. Het comité kent verder diverse werk groepen, waarvoor bij de stemming de volgende bestuursleden werden geko zen. De werkgroep culturele activitei ten bestaat uit Aziz Hasancebi, Meh- met Bayraktar, Isa Bayraktar, Sezgin II- De verkiezingen voor het Turks Co mité vonden op zondag 2 februari plaats. han en Muzaffer Cimen. De werkgroep voorlichting uit Sezgin Ilhan, Recep Sen en Ali Riza Baskaya. Voor het tijd schrift "Acilis" zijn verantwoordelijk Kenau Kalyoncu, Aziz Hasancevi, Ah met Yilmaz, Isa Bayraktar, Recep Sen en Akif Ersoy. De werkgroep die zich bezighoudt met de relatie met andere organisaties be staat uit Aziz Hasancebi, Sezgin Ilhan, Hayarti Yilmaz en Ibrahim Akyüz. In de stichting Buitenlandse Werknemers namen zitting Hayati Yilmaz, Mehmet Unlü en Ahmet Yilmaz. De werkgroep educatie (Trema '87) wordt bemand door Akif Ersoy en bij het Op Stap- project wordt het comité vertegen woordigd door voorzitter Ibrahim Akyüz. Gedeputeerde Staten geven gehoor aan de Baarnse bezorgdheid over de bereikbaarheid van deze gemeente per ambulance vanuit de standplaats Amersfoort. Het college pleit voor een uitrukpost van de Amersfoortse am bulance-vervoerder in Baarn op door deweekse dagen, maar blijft van me ning dat de standplaats in Baarn moet worden opgeheven. De standplaats in Soest zou moeten verwijnen. Dat schrijven Gedeputeerde Staten in een ontwerp-spreidingsplan ambulan ce-vervoer voor de provincie Utrecht. Het concept van dit plan verscheen in mei van het afgelopen jaar. Het be staande provinciale spreidingsplan da teert nog uit 1978 en was aan vervan ging toe. Ook de nieuwe indeling van de provincie in twee Centrale Posten Am bulance-vervoer (CPA's) in 1989 vormde voor het college aanleiding om een nieuw plan te maken. De provincie is verantwoordelijk voor de planning van het aantal ambulances en de spreiding van standplaatsen over haar grondgebied. De voorgestelde schaalvergroting moet leiden tot verbe tering van de kwaliteit van de hulpver lening, een grotere paraatheid en een efficiëntere inzet van materiaal en hoog opgeleid personeel. In de visie van GS zullen er in de toe komst ambulances rijden vanuit de standplaatsen Amersfoort (6 ambulan ces), Doorn (2 auto's), Veenendaal (2), Zeist (2), Vinkeveen (2), Woerden (2), Nieuwegein (3) en Utrecht (8). In Amersfoort, Zeist, Utrecht, Nieuwe gein en Woerden zou daarnaast een re- serve-auto paraat kunnen staan. Het aantal standplaatsen in de provincie Utrecht zal verminderen van 13 tot 8; het aantal ambulances loopt terug van 37 tot 32. Ook met minder standplaat sen en auto's blijft het mogelijk om alle plaatsen binnen de provincie binnen de 15 minuten met een ambulance te be reiken. Op het concept-plan kregen GS 31 reacties van gemeenten, vervoerders, CPA's, ziektekostenverzekeraars, de overlegorganen voor de algemene zie kenhuizen en andere belanghebben den. De reacties waren over het alge meen positief. In enkele gevallen heb ben de reacties tot aanpassing van het concept-plan geleid. Zo pleit het colle ge voor een uitrukpost in Baarn. GS komen nu pas met het ontwerp- spreidingsplan, omdat het ambulance vervoer in de provincie Utrecht nogal in beweging was; het college wilde voor komen dat het spreidingsplan snel zou zijn achterhaald door actuele ontwik kelingen. Over het spreidingsplan is advies uitge bracht door de provinciale adviescom missie ambulance-vervoer Utrecht. Daarin zijn onder meer artsen, vervoer ders, ziektekostenverzekeraars en de ziekenhuizen vertegenwoordigd; het advies van de commissie is gevolgd. Ook de inspecteur voor de volksge zondheid gaat akkoord met de plannen van GS. De statencommissie voor onder meer volksgezondheid bespreekt het plan op 9 maart aanstaande. Zij zal zich dan te vens buigen over een wijziging van de provinciale verordening, waarin regels voor de paraatheid en spreiding van ambulances zijn vastgelegd. Als Pro vinciale Staten met die verordening ak koord gaan, zullen GS vervolgens het spreidingsplan ambulance-vervoer de finitief vaststellen. Daarna zal aan de CPA's gevraagd worden een paraat heidsplan te maken. Op basis van dat plan bepalen GS welke vervoerders een vergunning krijgen voor het verzorgen van ambulance-vervoer of van wie de vergunningen zullen worden ingetrok ken. Doordat zijn voorruit was beslagen, miste een bestuurder van een autobusje op de Koningsweg het overzicht. Hij raakte op de verkeerde weghelft, waar hij frontaal tegen een voorgesorteerde personenauto botste. Niemand raakte gewond. De automobilist komt uit Soest, de veroorzaker van de aanrijding uit Apeldoorn. Bingo-liefhebbers onder de senioren kunnen aanstaande vrijdag hun hart weer ophalen. In De Vijverhof gaat om 14.00 uur de maandelijkse bingo-mid dag van start, met mooie prijzen en vele extra's De zaal gaat om 13.30 uur open. "Bossen en natuur zijn er om van te genieten. Daar hoort wat ons betreft ook een ontmoetingspunt als zo'n kiosk bij." Dat is de visie van de PvdA-fractie in de gemeenteraad op de weigering van het College van B. W. om de kiosk aan de Foekenlaan te herbouwen. De PvdA-raadsleden hebben vorige week uit de krant vernomen dat het College niet van plan is de kiosk, aan het begin van de Lange Duinen, weer op te bouwen. Daar hebben ze bezwaar tegen, laten Kees Boerkoel en Wil Ste kelenburg weten. "Zowel bij het vaststellen van de re creatienota als bij de landschapsvisie en de discussie over het in voorbereiding zijnde bestemmingsplan Landelijk Ge bied hebben we geregeld gezegd dat wij niet via de video van onze natuur willen genieten, maar persoonlijk," aldus de PvdA-brief aan B. W. De fractie wil vernemen wat nu precies de "achterliggende gedachte" van het College is en kondigt alvast aan dat ze de kwestie op de agenda van de verga dering van de raadscommissie Milieu (op 12 maart) heeft laten zetten.

Soester Courant | 1992 | | pagina 5