Carnaval 1992 in Soest: een heel gezellig feest actief Plattelandsgenotsknotsen ook 1 CARNAVAL! De Regentuuter werd de 'Snoedelboedel' Carnavals-kapitaaltje groeit van f 11,11 tot f 15,20 Optocht kleiner, maar wel mooier Iris Boissevain is elf jaar Tuut, tuut,.... dat is snel WOENSDAG 4 MAART 1992 SOESTER COURANT PAGINA 16 WACI Klavei bij Ca Carnaval slaat toe na Cito-toets Knotsendam Nieuwe carnavalsvereniging begroet jongste inwoner De Knotsmobiel van de Plattelands- jgenotsknotsen won de 2e prijs. Loco-burgemeester Menne overhan-\ \digde op de Prinsenwagen de sleutels! van Soest aan Prins Berend I. t Het kindercarnaval op de kinderboer-\ \derij werd een groot succes. De kinderen! \konden o.m. ezeltje-rijden. I* Polonaise op het schoolplein van cteI Regentuuter.1 - WBÊÊÊm Prins Berend (r.) bleek tijdens het se niorencarnaval en uitstekende dans- %partner te zijn. mmsmm Carnaval en het "gekkengetal" 11, ze horen bij elkaar. Dat bedachten de Narre Knollen elf jaar geleden ook toen ze, zoals de traditie wil, de Prins van destijds met zijn gevolg van Raad van Elf en Dansmariekes zijn opwachting lieten maken bij de jong ste inwoner van Soest. Dat was toen Iris Boissevain, die op 27 februari 1981 werd geboren. Prins Henk I verraste moeder Nelle- ke en dochter Iris met een bezoekje én een spaarbankboekje met een toepasselijk saldo: f 11,11. Vader Boissevain weet zich nog te herinne ren dat het een heel bijzondere ge beurtenis was. Iris is vorige week elf jaar geworden en ze mag - zoals haar ouders des tijds beloofden - nu "aan haar geld komen". Dat heeft intussen "ge jongd": sinds de laatste rentebij schrijving van f 0,35 beschikt Iris over een carnavalskapitaal van maar liefst f 15,20. Wat ze met het geld gaat doen is nog niet bekend. Mag ik twee verlengsnoeren van 25 me ter, twee verlengsnoeren van vijftig me ter, plastic emmers met troffels, voeg spijkers, een waterpas, een moker, een breekijzer en een klauwhamer, maar wel snel. Tuut, tuut. Een Soester aannemer is in de afgelo pen week snel een grote hoeveelheid materiaal kwijtgeraakt. Bovengenoem de spullen werden weggehaald van een bouwterrein aan de Steenhoffstraat. Volgens de aannemer vertegenwoordi gen de spullen een waarde van 625 gul den. Bovendien werd op het terrein voor zeshonderd gulden schade aange richt aan een betonnen muur. De aannemer deed aangifte van de dief stal. En passant deelde hij de politie mee dat hij eerder in de week al voor 2.500 gulden aan spullen lichter was ge maakt. Enkele dagen later kwamen de dieven terug. Da's snel. Arie bezoekt internist. De i dat hij 100 ka zoeken en co strekte medic U bent dus n Aan ieder be; wachttijd vo specialist is c slaagd, wat d de NS te lijk nemen dit dj schept - hoe 1 gezicht wellic een band. Je oveijarige i kijkt tegen o schuwingen j dat roken slt is, alcohol je een regelrecl De temperat waarin Arie was afgesten Het feit dat d dit keer ken horloge op t twijfeld aan I den iets van het ontstaan de hitte, eer waren er ooi hadden. "Waar blijft een man op om half negc na tien uur. die door de i: opgeleid om te wijze te b tot de gehele die morgen. "Dokter is b tie", luidde het geknars moest word* "Zo een goe had", merkt Dat is voor zo'n verklai stuurd. U r eens uitbreii De juffrouw ren, zien en een deur di bordje met stratie. "Dat is tod vervolgde d Zich tot Ari trillende stei nuten na de komen dan vergaan, ms mens toch v alles veroor laat mij niel De inhoud twee kampe onhoorbare meerderhei* geboren en Het verzet verder verte ke dame die demigheid 1 van zeven v maal aan z< Het sorteer zelige geen hij zwaarde De schare wat ik het gen ook noj en zo weinig nog niet eei ruilen, bij Het vonnis of het lijdei scherp getr tot stilstanc mensen, mi heeft het ws tente wel spoedopera moest latei Alle blikkc op de aanv man blikte vervolgens "Moet kun Achter zij verdween de wachter zich latend "Wat een i mand in e accent opn "Het zal je de kortade der had op overgeleve Niemand lectuur en i bleken nog hebben inj VER! Data: Inboi Kluiz Bran< Zangkoor seertopdii veijasavor "Open Hc zijn prachi Hetkaarte is open va de opkon tijdig aam deelname Dat het Carnavalsfeest ook de scholen in zijn greep heeft gehad werd vorige week bewezen op de Jenaplan-basis- school De Regentuuter aan de Weeg breestraat. De school was voor de gele genheid omgedoopt in de "Snoedel- boedel" en had zelfs een Prins en Prin ses Carnaval, bijgestaan dooreen heuse Raad van Vijf. De Carnavalsactiviteiten bij de Regen tuuter begonnen al op donderdagmid dag 20 februari, nadat er 's morgens nog was meegedaan aan de Cito-toets. Uit elke "stamgroep" werd een kind in de Raad van Vijf gekozen en op vrijdag kwam er een complete verkiezingscam pagne - met spandoeken, posters en muziek - aan te pas om uit te maken wie Prins en Prinses Carnaval mochten worden. Tijdens de "gekke haren"- middag werden Dennis Kuyer en Eva de Bruin gekozen tot Prins en Prinses en als voorproefje op het echte feest werd de middag afgesloten met de Carnaval spolonaise. Na het weekeinde volgden twee gewo ne schooldagen, maar woensdag was het weer raak en mocht Mark van Dor- restein - de bedenker van de naam - de school "omdopen" in de "Snoedelboe- del", waarna Prins Dennis en Prinses Eva de schoolsleutel overhandigd kre gen. Vrijdagmorgen kwamen alle kin deren verkleed op school en begon het echte feest. Er werden toneelstukjes ge speeld, gedichten voorgedragen, er werd gezongen en er was ook een band je. Natuurlijk eindigde het feest ook nu weer met de polonaise. De Regentuuter kent als Jenaplan school vier principes waarbij wordt uit gegaan van menselijke activiteiten: ge sprek, spel, werk en viering. In de afge lopen week stond de "viering" centraal in het feest, dat grotendeels door de kinderen zelf was georganiseerd. Tij dens de keuzecursus hielde ze zich bezig met het maken van spandoeken, pos ters en versieringen. Het schoolwerk ging verder gewoon door, maar als voorbereiding voor het geslaagde Car navalsfeest was het een leuke afwisse ling. Foto: Herman van Dam. Foto: Herman van Dam. de weg getimmerd en wilden eigenlijk geen bekendheid aan onze activiteiten geven. Het is niet zo dat wij in een reac tie op de ontwikkelingen binnen De Narre Knollen zijn opgericht. Wij heb ben geen ruzie met De Narre Knollen en zijn geen tegenhanger of concurrent. Maar bij ons komen veel ouderen die al enkele jaren niet meer naar carnaval gingen. Vroeger was het in de hal van Van Asch nog gezellig, maar sinds ze in de Knollenburcht op de Bosstraat zit ten, is de lol er voor veel mensen af. Op onze feestavond waren wel 250 mensen en we hebben veel oudere carnavalvier- ders gezien. Loco-burgemeester Men ne was er ook." De Plattelandsgenotsknotsen (ze de den mee aan de optocht van De Narre Knollen) is eigenlijk een besloten car navalsvereniging, maar volgens Prins Peter is het initiatief uitgegroeid tot een grote club mensen. "Het is als een gek- Prins Peter van de Plattelandsge notsknotsen en zijn gevolg waren maandagavond op bezoek bij Esmée Hilhorst, de jongste inwoner van Soest. Foto: Herman van Dam. heidje begonnen, maar inmiddels heb ben we een eigen Raad van Elf met elf mensen en dansdeernes. En wij sturen Prins Carnaval niet weg. Op een aantal invalswegen hebben we borden met Knotsendam neergehangen. Het was de bedoeling om een geintje uit te halen en de borden onder die van Knollen dam te hangen. Maar de borden van De Narre Knollen heb ik niet gezien." Prins Peter en zijn gevolg waren maan dagavond te gast bij de familie Hilhorst aan de Lange Brinkweg 87. Voorlopig zal de nieuwe carnavalsvereniging wei nig tot niets van zich laten horen, maar volgend jaar gaan ze opnieuw carnaval vieren. van de optocht begaf, ook al omdat hij de deelnemers moest jureren. Dat viel hem, evenals de andere juryleden onder leiding van Wim Butzelaar, waarschijn lijk niet makkelijk, want wat de deelne mers dit jaar op straat hadden gebracht bleek in het algemeen van een uitzon derlijke hoog gehalte. De omstanders genoten van een op tocht die met 13 deelnemende groepen of individuelen weliswaar een stuk klei ner was dan andere jaren - vorig jaar ging hij niet door, omdat burgemeester De Widt het hele evenement afblies in verband met de Golf-oorlog - maar wel opviel door de bijzondere kwaliteit. Er was zeer veel zorg besteed aan de uit monstering van de praalwagens en de "bemanningen". De Prinsenwagen zelf daarentegen viel volgens omstanders een beetje uit de toon: hoewel aan de uitvoering veel zorg was besteed sprak het geheel - een grote "Soester Knol" - kennelijk wat minder tot de verbeelding dan de soms prachtige ensembles van andere groepen. Topper De Brink Absolute topper was ook dit jaar weer De Brink, met als motto: "Carnaval, een duvels gebeuren", dat helemaal was geïnspireerd op de duivel en zijn tra wanten (onder wie ook des satans "ou we moer") en vele anderen. Het geheel zag er bijzonder verzorgd uit en het is dan ook geen wonder dat De Brink hiermee opnieuw de eerste prijs (en de wisselbeker) in de wacht sleepte. De tweede prijs bij de grotere groepen (vijf of meer personen) ging naar de fraai uitgedoste "concurrenten" van de "Plattelandsgenotsknotsen" ("in de wieg gelegd voor Carnaval"); de derde was dit jaar voor De Bunt, met prachtig versierde reuzekippen die gepresen teerd werden als de Kippendeels (vrij naar de blote-mannengroep The Chip- pendales), een thema dat overigens meer gebruikt was. Bij de individuele deelnemers won Marco de Jong de eerste prijs met zijn versie van "Boer Kippendeel" en bij de kleine groepen (twee tot vijf personen) wonnen Tiny Kroon en An van Asch de eerste prijs met hun "zonnige" presen tatie van het Ozonlaag-probleem: "Wij zijn paraat als het om de ozonlaag gaat". Erik Huizinga won met "Ik heb een ton op de bank" de tweede prijs, ge volgd door Monique de Beer die met het inmiddels alom bekende "Foutje - bedaankt" de derde prijs haalde. Voor de dames van de Raad van Elf en het bestuur - ook al als "Boeren-Chippen- dales" - was er een aanmoedigingsprijs. Beentjes van de vloer Ook dit jaar ontrolden de feestelijkhe den zich voor een groot deel in de Knol lenburcht: café Bos en Duin. Het Bal der Zotten en het Knollenbal, resp. op zaterdag en op zondag, trokken hon derden feestvierders naar deze ver trouwde omgeving en de beentjes gin gen uiteraard veelvuldig van de vloer. Foto: Herman van Dam. Zondagmorgen bleek het "Frühschop- pen" - een nieuw initiatief - wat minder belangstelling te trekken dan gehoopt was (vermoedelijk door het fraaie weer én het feit dat in Hoogland op dat mo ment de grote optocht bezig was), maar het Kindercarnaval op de kinderboer derij De Vrije Teugel (voor het eerst) was volgens jong en oud een groot suc ces. De jeugd - meer dan 100 jongens en meisjes - konden zich uitleven in allerlei activiteiten, waarvan de mensen van de kinderboerderij veel werk hadden ge maakt. Tussendoor brachten prins Berend en zijn gevolg zondag nog een bezoekje aan de jongste en de oudste inwoner van Soest. Dat waren op dat moment Stefanie Angela Scheffer (aan het Van der Veldeplantsoen, die woensdag daarvoor geboren was, en de 98-jarige heer Sukel in Molenschot. Ook Narre Knollen-voorzitter Henk te Pas, die door ziekte geveld zich thuis lag te ver bijten, kreeg een verrassend huldebe toon bij zijn huis aan de Draailier. Ook het Senioren-carnaval, traditio neel op de maandagmiddag, wist heel wat oudere inwoners van Soest te trek ken. Ze werden zoals gebruikelijk ont haald op een heel gezellig programma en uiteraard bleef de dansvloer ook door hen niet ongebruikt. Het Carna valsfeest werd maandagavond voortge zet met het Jeugdcarnaval en de Vero- nica Drive-in show en dinsdag vond de afsluiting plaats, waarbij diverse cafés werden "aangedaan" en loco-burge meester Menne uiteindelijk zijn sleutel terugkreeg. Nog meer prijzen Soest kan terugkijken op een bijzonder gezellig en uitstekend verlopen carna valsfeest. Dat Knollendam zijn Carna valsmannetje staat, werd trouwens nog eens onderstreept door het feit dat de "duvels" van De Brink zondag in Hoogland - waar het neusje van de car navalszalm zich met maar liefst 67 deel nemende groepen liet zien - al met de eerste prijs gingen strijken. De Ge- notsknotsers uit Soest haalden de zesde plaats. Bij de kleinere groepen haalden De Bunt-kippen ook een eerste prijs in Hoogland weg en de Ozon-dames Kroon/Van Ach legden beslag op de zevende plaats bij de duo's. De Plattelandsgenotsknotsen, de nieuwe carnavalsvereniging in Soest, heeft maandagavond de laatste daad van dit seizoen ver richt. Prins Peter Kuijer en zijn ge volg waren op bezoek bij Anton en Doreth Hilhorst aan de Lange Brinkweg om een glimp op te van gen van Esmée Hilhorst, de op dat moment jongste inwoner van Soest. Esmée werd zaterdag gebo ren. De Plattelandsgenotsknotsen, die Soest hadden omgedoopt in Knotsendam zijn dit jaar voor het eerst actief. Onder meer de Rooms Katholieke Jongeren Soest (RKJS) zijn erbij betrokken. Maar ook oudere Soesters waren zater dag van de partij tijdens de feestavond in de kantine van de Peters Baan. Prins Peter: "We hebben zelf niet aan Nu eens niet overschaduwd door een oorlog of andere rampspoeden, hoog stens met de "nadelige" effecten van het prachtige lenteweer, heeft de Soester carnavalsvereniging De Narre Knolllen de honderden carnavalvier- ders in Soest in de afgelopen dagen een prachtig, maar vooral heel gezellig feest bezorgd. De verschillende activi teiten trokken in het algemeen be hoorlijk veel bezoekers en daarmee blijkt dat de Narre Knollen, volgens de beproefde formule, op de juiste koers zitten. plein, waar loco-burgemeester Jan Menne het sein gaf voor de optocht. Hij deed dat na de sleutels van Soest (Knol lendam) te hebben overhandigd aan Prins Berend I, waarbij hij o.a. vaststel de dat het toch wel merkwaardig was dat een Baarnaar tijdelijk de scepter over Soest mocht zwaaien. "Maar ja, in Baarn hebben ze een Speeldoos en daar doen ze het dus binnen, maar wij in Soest doen het buiten en dat is ook veel beter." Menne speelde graag de rol van de "te rugtredende overheid" en wenste de Prins een aangename regeringsperiode, waarna hij zich onder de toeschouwers Soest heette tijdens het carnavals weekeinde niet Knollendam, maar Knotsendam. Foto: Johan van Beek. Het feest barstte zaterdag goed los tij dens de gebeurtenissen op het Kerk-

Soester Courant | 1992 | | pagina 16