3 b^; Hulleman optiek Verdwenen Soest c jÖPSBËSTt ^ondjl^w!l Jl Verdwenen Soest hervonden Een volledige oogmeting bij Hulleman Optiek nieuws o©@®( Wij leveren meer dan 30 modellen waterbedden Bibliotheken Soest in actie tijdens de Boekenweek WlitWïïi' O Nieuws van de bibliotheek NA 16 WOENSDAG 4 MAART 1992 SOESTER COURANT PAGINA 17 UIT DE WACHTKAMER Oogmeting per computer Oogmeting per phoropter Rood-groen test Nabij test Oogdruk controle AQUADUCK B. W.-toestemming voor evenementen B.V. Meningen lezers Democratisch Met Wereldwinkel en Amnesty International Ouderenbus 19190. Museum Winnend lot Kunstuitleen: nr. 910 stichting openbare bibliotheek Kunstwerk van de Maand Centrale verwarming I Informatiebord bij het Slangenbosje Klaverjassen bij Cantate Domino Vliegoefeningen Hondenkaart Soest Plattelands man van Dam. ?k tijdens het s 'stekende dans-Ë lerman van Dam. Arie bezoekt met enige regelmaat een internist. De man heeft hem bezworen dat hij 100 kan worden, mits hij onder zoeken en consulten bijhoudt en ver strekte medicijnen niet laat bederven. U bent dus nog niet van Arie af! Aan ieder bezoekje gaat uiteraard een wachttijd vooraf. Geen huisarts of specialist is er in de 20e eeuw in ge slaagd, wat dienstregeling betreft, op de NS te lijken. Horden wachtenden nemen dit dagelijks voor lief en dat schept - hoe vreemd het op het eerste gezicht wellicht ook lijkt - toch iets van een band. Je leest dezelfde belegen, overjarige wachtkamerlectuur, en kijkt tegen op muren geplakte waar schuwingen aan die duidelijk maken dat roken slecht voor de gezondheid is, alcohol je ook niet beter maakt, vet een regelrechte sluipmoordenaar is. De temperatuur van de wachtkamer waarin Arie de laatste keer verbleef, was afgestemd op winterse waarden. Het feit dat de te consulteren internist dit keer kennelijk vergeten was zijn horloge op te winden droeg er onge twijfeld aan bij dat er bij de wachten den iets van een broeierige sfeer aan het ontstaan was. De een liep aan van de hitte, een ander van ergernis. Er waren er ook die van beide te lijden hadden. "Waar blijft-ie nou?", informeerde een man op korzelige toon. "Ik was om half negen besteld en het is nu bij na tien uur." Een spichtige juffrouw die door de internist was ingehuurd en opgeleid om dit soort vragen op gepas te wijze te beantwoorden richtte zich tot de gehele lichting wachtenden van die morgen. "Dokter is bezig met een spoedopera tie", luidde de verklaring, waarmee het geknars der tanden tot zwijgen moest worden gebracht. "Zo een goeie hebben we nog niet ge had", merkte de korzelige man op." Dat is voor de derde keer dat ik met zo'n verklaring het bos word inge stuurd. U moet uw repertoire toch eens uitbreiden." De juffrouw in het wit koos voor ho ren, zien en zwijgen en verdween via een deur die voorzien was van een bordje met daarop het woord admini stratie. "Dat is toch geen manier van doen vervolgde de leider van de opstand. Zich tot Arie wendend sprak hij met trillende stem: "Als u of ik hier vijf mi nuten na de afgesproken tijd binnen komen dan is het al opgestaan, plaats vergaan, maar een dokter, waar een mens toch van afhankelijk is, kan zich alles veroorloven. Een spoedoperatie, laat mij niet lachen." De inhoud van de wachtkamer was in twee kampen verdeeld. Een deel zag je onhoorbare adhesie betuigen, een meerderheid hoorde je denken: dom geboren en niets bijgeleerd. Het verzet van de minderheid werd verder vertolkt door een zeer volslan ke dame die zich vanwege haar korta demigheid beperkte tot het uitspreken van zeven woorden: "Je bent nu een maal aan ze overgeleverd." Het sorteerde tot ergernis van de kor zelige geen enkel effect en dus bracht hij zwaarder geschut in stelling. De schare overziende sprak hij: En wat ik het ergste vind: die gasten kla gen ook nog dat ze het zo druk hebben en zo weinig verdienen. Nou, ik heb er nog niet een gesproken die met mijwi ruilen, bij wijze van spreken dan. Het vonnis was nog niet uitgesproken, of het lijdend voorwerp kwam na een scherp getrokken sprintje in de gang tot stilstand bij zijn afnemers. Beste mensen, mijn verontschuldigingen.^ heeft het waarschijnlijk van mijn assis tente wel gehoord, maar ik had een spoedoperatie. Vandaar dat ik u moest laten wachten. Het spijt mij. Alle blikken richtten zich vervolgens op de aanvoerder van de rebellie, ue man blikte of bloosde niet en sprak vervolgens de historische woorden: "Moet kunnen, dokter." Achter zijn geneesheer aa"loPe"° verdween hij uit beeld, het restant van de wachtenden in verbijstering ac er zich latend. "Wat een slijmerd", hoorde Aneje- mand in een overvalst Amsterdams accent opmerken. n "Het zal je vent maar wezen voega de kortademige, die vijf minuten eer der had opgemerkt dat je aan ze bent overgeleverd, eraan toe. Niemand reageerde. De aanw« g lectuur en de opschriften aan de muur bleken nog niets aan nieuwswaarde te hebben ingeboet. arie wandelaar MMkz serie serie serie Diverse Gerstenhauer-brief^aartenl serie 55 Dat boerderijtje van drie weken gele den, misschien zijn we daar een stapje verder mee. Een vriendelijke mevrouw, geboren en getogen op 't Hart, denkt dat de afbeelding het boerderijtje weer geeft dat met de voorzijde aan de Vin- kenweg heeft gestaan en met de achter kant naar de Nieuwstraat. Het werd bewoond door Jan Boom houwer en zijn vrouw - ome Jan en tante Ali. Mevrouw Stokwielder, die ons de ze informatie gaf, weet zich het echt- paar goed te herinneren, "het was fami lie van mijn vader." Zij en andere kin deren uit de buurt liepen wel over het erf van de Boomhouwers, en dan kon ome Jan goed brommen, vertelde ze. "Vanuit het raam richtte hij dan zijn pijp op ons, net als een pistool." Tot wanneer het boerderijtje er zou hebben gestaan, is niet zeker, maar het zou er in elk geval nog in de jaren dertig zijn geweest. Ook over de schilder van het geheel hebben we informatie gekregen. De heer Van der Steeg uit Baarn, verwoed briefkaartenverzamelaar en geabon neerd op het blad De Prentbriefkaart Verzamelaar, stuurde ons een kopie van een artikeltje uit dat blad. De schrij ver heeft zijn gegevens over de schilder J.G. Gerstenhauer o.m. van een Neder landse verzamelaar in Canada! Het blijkt dat Gerstenhauer (Johan Georg), op 5 mei 1858 in Amsterdam werd ge boren en via Rotterdam en Den Haag in 1903 naar Utrecht kwam, waar hij in 1931 stierf. Kennelijk had Gerstenhauer een voor liefde voor dit soort boerderijtjes, want er blijken heel wat van zulke briefkaar ten te bestaan. Hij schilderde ook jonge vrouwen in klederdracht, soms verge zeld van een dito jongeman, soms sa men met een hond. Er zijn mensen die speciaal Gerstenhauerkaarten verza melen! Automatisch bepalen van de glassterkte. Het bekende oogmeten tussen beter en slechter zien. Voor het juiste evenwicht. Het bepalen van de juiste leessterkte. Een meting door een non-contact tonometer. Door een luchtstootje wordt de oogdruk gevoelloos gemeten. Rel of kom lanas voor een afspraak, telefoon 1 38 59. Dus zeker ook die ene die u zoekt! waterbedden Amersfoort-Zuid Bussum Leusderweg 266 Huirerueg 40, 033 - 63 01 83 02159 - 2 00 94 Vrijilusimmd kimpimmil- Acpiucluirll h uimgciliiten bij tic NVtt'5. Het College van Burgemeester en Wet houders heeft een aantal verenigingen en instellingen toestemming gegeven voor het houden van de volgende eve- nementen: De Regentuuter mag op woensdag 13 mei tussen 18.30 en 20.30 uur een rommelmarkt houden in de school aan de Weegbreestraat 104; De Trim- en Toerclub Leusden mag op dinsdag 19 en vrijdag 22 mei een deel van de avondfietsvierdaagse door de gemeente Soest laten rijden; De Amersfoortse Tweedaagse mag op vrijdag 26 juni de gemeente Soest aandoen; De plaatselijke regelingscommissie Avondvierdaagse Soest heeft toestem ming gekregen om van 1 t/m 4 juni de Avondvierdaagse te houden. OOGMETING - BRILLEN - CONTACTLENZEN Optometristen O.V. - Contactlensspecialist A.N.V.C. BURG. GR0THESTRAAT10- 3761 CM S0ESTDIJK -TELEFOON 02155 -1 38 59 's Maandags gesloten Steenhoffstraat 9A, tel. 12075 Arrangementen Te boeken bij VW-Soest Texel: r Catamaranzeilen, inclusief cursus, van af f 580,-. Parachutspringen, inclusief cursus. Zee-kanovaren, inclusief cursus f 595,- Branding-kanoën. 6-daags wandelarrangement, t 48U,-. 5-daagse vogel- en natuurontdekkings- reis, vanaf f 480,-. Appartementen met diner eiland-ad- venture. YYY-Winkel Wandelkaart Gooi- Vechtstreek; wandelkaart Utrechtse Heuvelrug; fietskaarten Veluwe, Salland, Rivieren gebied, Utrecht Oost West; Mu seumjaarkaart, korting 65+ en tot 18-jaar; sportvisakte voor 1992; tele foonkaarten; kadobonnen. VW-Soest, Steenhoffstraat 9 A, tel. I 12075, maandag tot en met vrijdag 9.30 tot 16.30 uur. Steenhoffstraat 13 3764 BH Soest Telefoon 02155 - 1 01 15 De Boekenweek is dit jaar van 11 tot en met 21 maart en het thema is: "Hel prachtig rijk van Insulinde". De Openbare bibliotheken in Soest heb ben ervoor gekozen de aandacht te richten op het Indonesië van nu, een land met grote contrasten. Een prachtig land waar de natuur over weldigend mooi is, een land dat ieder jaar miljoenen toeristen trekt, maar waar ook mensen onderdrukt worden en schrijvers niet kunen schrijven wat ze willen. Samen met de Wereldwinkel hebben de bibliotheken aan de Albert Cuyplaan en in Overhees een tentoon stelling ingericht van materialen die in Indonesië gemaakt worden, en die te koop zijn in de Wereldwinkel. De bibliotheek heeft een grote collectie boeken over Indonesië, en een deel daarvan zal te zien zijn op deze tentoon stellingen. Er zijn reisverhalen, geschie denisboeken, romans en verhalen. Op vrijdagavond 20 maart, vanaf 18.30 uur, schenkt de Wereldwinkel "Max Havelaar"-koffie aan de bezoekers van de bibliotheken in Soest. Armoede en afhankelijkheid onder kleine koffie boeren zijn helaas geen achterhaald probleem. "Max Havelaar"-koffie staat voor een keurmerk waaronder vele soorten koffie op de markt zijn. Het keurmerk garandeert dat een eerlijke prijs is betaald, rechtstreeks aan organi saties van kleine koffieboeren. Daarnaast speelt Amnesty Internatio nal in op het thema van de Boekenweek door een kaartenactie voor drie Indo nesische schrijvers. Deze actie loopt tij dens de Boekenweek in de bibliotheken in Soest en Soesterberg. De bezoekers van de bibliotheken kunnen een kaart kopen en opsturen om zo te pleiten voor de vrijlating van deze drie schrij vers. Op zaterdagochtend 14 maart ko men een paar medewerkers van Am nesty-Soest deze kaartenactie promo ten in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan. Vrijdag j.l. heeft de trekking plaats gevonden van het winnende lot in de loterij onder de nieuwe abonnees van de Kunstuitleen Soest. Alle mensen die in de maanden decem ber, januari en februari lid werden kregen zo'n lot, waarmee zij kans maakten op het uitgeloofde kunst werk: een blauw-zwarte glazen schaal van de kunstenaar Frank van der Ham. Deze kunstprijs is gevallen op lot nummer 910. De winnaar wordt ver zocht kontakt op te nemen met de Kunstuitleen of de Bibliotheek (tel. 12468). De bedoeling is het kunst werk komende vrijdag uit te reiken. Geachte redactie, In uw krant van woensdag 18 februari 1992 op pagina 7 is een stuk verschenen onder hoofdstuk "Turks comité is vol gens 'onafhankelijke' jongeren niet re presentatief." Graag wilde ik reageren naar het stukje van 2e kolom onder alinea "vlees in de kuip". "Volgens sommige ingewijden zouden insprekers nauwe banden kun nen onderhouden met een Turkse fun damentalistische groep, die enige jaren geleden al voor opschudding zorgde door een hooglopend conflict rondom de moskee aan de Parallelweg, waaraan zelfs de politie te pas moest komen." Ik denk dat u hier over MGT-WBV Soest heeft. MGT-WBV Soest is een in 1989 statutair opgerichte vereniging. Is het niet een beetje onobjectief en onde mocratisch tegen een statutaire vereni ging "Turkse fundamentalistische groep" te zeggen? En u gaat verder: "die enige jaren geleden al voor op schudding zorgde door een hooglopend conflict rondom de moskee". Zou het niet veel objectiever zijn als u zo had ge schreven: "De vereniging had de zaal van de vereniging Vogelzang gehuurd om een open bijeenkomst te houden en werd verhinderd door mensen die de bedoeling van de bijeenkomst verkeerd hadden opgevat"? Trouwens zijn de mensen nu trouwvol tegenover de MGT-WBV Soest alhoewel ze destijds tegen MGT-WBV waren. U zou er beter aan doen door een inter view met de jongens te maken zodat zij ook hun stem kunnen laten horen. Dit zou ook veel democratischer zijn, denk ik. Namens MGT-WBV Soest, Recep Soysal, woordvoerder. Installatiebedrijf j. cornelisse bv. ea Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Telefoon (02155)-1 3014 De afdeling Groenbeheer van de ge meente heeft vorige week een informa tiebord geplaatst bij het zogenaamde Slangenbosje in de wijk Colenso. Be zoekers worden daarmee geïnformeerd over de ontstaansgeschiedenis van het bosje en de huidige (zeldzame) natuur waarden, die het dankt aan zijn lage, natte ligging. De afdeling Groenbeheer hoopt met het informatiebord een bij drage te leveren aan de kennis van en de waardering voor het groen in de woon omgeving. ■choolplein van voorgedragen, er r was ook een band- »de het feest ook nu aise. cent als Jenaplan- :s waarbij wordt uit- ijke activiteiten: ge- i viering, ft) 4e afge- le "viering centraal rotendeels door de georganiseerd. Tij- s hielde ze zich bezig n spandoeken, pos- :n. Het schoolwerk on door, maar als r het geslaagde Car- t een leuke afwisse- effiöHKV VERKOOP VAN Datasafes ïnbouwkluizen Kluizen Brandkasten tf<f Zangkoor "Cantate Domino" organi- seert op dinsdag 10 maart de laatste Kia- veijasavond van dit seizoen m "Open Hof' aan de Veenbesstraat, b zijn prachtige prijzen te winnen. Het kaarten begint om acht uur. De zaal is open vanaf half acht. In verband met v de opkomst wordt iedereen verzocht tijdig aanwezig te zijn. De kosten van deelname bedragen f 3,50 per persoon. Toch nog maar een keer proberen, zo'n schoolklas. Deze keer zijn het zelfs twéé schoolklassen, met twee juffies: de dames Ordt en Radema ker, van de Mariaschool op Soestdijk. De'inzender van de foto, een oude Soester, zou graag willen horen welke klassen het zijn, welk jaar en zo mo gelijk de namen van alle 56 afgebeel- den. Uw hulp daarbij is onmisbaar, en voor uw gemak hebben we ieder een genummerd, grofweg van links naar rechts. Mocht u informatie hebben, dan graag een berichtje (of telefoontje) bij de redactie, of bij leden van het Museumbestuur (Boris Berkhout, tel. 16372). Onze dank! Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Hul'arvO 2. E f (,G kf.', Het Kunstwerk van de Maand is een ets van Pieter Holstein en heet 'Hol land ze zeggen'. Pieter Holstein heeft recentelijk geëxposeerd in het Institute for Contemporary Art in Amsterdam. Hij heeft naam ge maakt met dit soort ingekleurde, cartooneske etsen. Een abonnement op de Kunstuit leen kost f 75,- per jaar. Wie al lid is van de bibliotheek betaalt f 65,-. 'Holland ze zeggen' van Pieter Holstein. Men kan een kunstwerk gedurende drie maanden lenen. Verlengen is mogelijk. Openingstijden Kunstuitleen: maandag- en vrijdagavond 18.30- 20.30 uur; woensdag- en vrijdag middag 14.00-17.00 uur. Het op de vliegbasis Soesterberg gesta tioneerde 32 Fighter Squadron gaat met straaljagers van het type F-15 Eagle vliegoefeningen houden in de avonduren op 16, 17, 18 en 19 maart, tot 's avonds 21.00 uur. Ook het 298 Squadron gaat vliegen met Alouette II- I-helikopters, op 2 en 10 maart, tot 's avonds 22.00 uur. De afdeling Groenbeheer van de ge meente Soest heeft een nieuwe, enigs zins gewijzigde "hondenkaart" uitgebracht. Daarop staan alle uitlaatterreinen en de voor honden verboden gebieden aangege ven. De kaart is toegezonden aan alle eigenaar van honden, die bij de ge meente staan geregistreerd. Anderen kunnen hem afhalen aan de balie van het Infocentrum in het gemeentehuis. Het aanpassen van de kaart op onder delen was noodzakelijk, omdat de praktijk uitwees dat sommige uitlaat- plaatsen tot te veel overlast leidden of om andere redenen - bijvoorbeeld wo ningbouw - gewijzigd moesten worden. Het systeem als zodanig is echter onver anderd gebleven. Dus nog steeds geldt: alleen de hond uitlaten op de aangewezen uitlaat- en losloopterreinen. Buiten deze terreinen moeten "ongelukjes" worden opge ruimd. Speelplaatsen en winkelcentra zijn voor honden verboden gebieden. Informatie: afdeling Groenbeheer, tel. 93709 of 93646.

Soester Courant | 1992 | | pagina 17