Natuur Nabij GEZOCHT huurwoningen OPHEFFINGS UITVERKOOP IVARiAt Twintigduizend gulden van Kinderzegels voor YSOP in Soest INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS Alles moet wegi oe treawuzEfi Ergens tussen met-de-vuist-op-tafel en 'zeg maar hoe je 't hebben wilt'... Ballonvlucht van burgemeester en gevolg eindigt in polder Epilepsie? Zet jezelf niet buitenspel Nieuwe IVN-cursus Vogelherkenning IVN-wandeling in De Korte Duinen KvK-voorlichtin" voor ondernemers Inbraak Oranjehof Organisatie komt nog veel geld te kort ïïïïBEBA! De lente nadert! o SP tS O N -S Z. Qa <u hJ O ^3 .O ■Si (030)66.00.64 Pro Disco Laanstraat 63, Baarn Yousef Kharkhach over jongerenwerk: WOENSDAG 4 MAART 1992 SOESTER COURANT PAGINA 18 Burgemeester Hans de Widt heeft vori ge week een deel van zijn gemeente uit de hoogte kunnen aanschouwen. Sa men met drie ambtenaren maakte hij een ballonvlucht vanaf de Eng, die hem uiteindelijk in de Flevopolder deed be landen. Even voor kwart voor vijf, donderdag middag, steeg de ballon van Rob Wie- gers uit Hilversum vanaf het speelveld op de Eng omhoog. De weersomstan digheden waren eindelijk gunstig (ther miek) om een oude belofte van Wiegers in te lossen. In het gevolg van de burge meester mochten ook drie vertegen woordigers van het Soester ambtena renkorps mee de lucht in: gemeente- voorlichter Ben van Os (tegenwoordig communicatiemanager geheten), Aad Demage (namens de medezeggen schapscommissie) en Josien Veerman (namens de personeelsvereniging). Een gewichtig gezelschap dus, maar dat leverde voor de luchtreis zelf geen pro blemen op. De zuidelijke wind dreef de ballon over Soestdijk, Baarn, Eemnes, Blaricum, Huizen en Almere-Haven naar Lelystad, waar hij na ongeveer an derhalf uur een zachte landing maakte De start van de ballon vanaf het spel- veld op de Eng. Foto: bureau Voorlichting Soest. in de buurt van de weg Lelystad-Mui- derberg, vlak bij McDonald's. Al met al hadden ze hemelsbreed zo'n 35 kilome ter afgelegd, met een gemiddelde hoog te van om en nabij de 500 meter. Vol gens de ballonvaarders was het een on vergetelijke ervaring om de wereld van die hoogte te aanschouwen. "De auto's in de Van Weedestraat leken net Dinky Toys." De nieuwbakken luchtreizigers kregen een officieel luchtdoop- certificaat en werden opgenomen in een speciale or de, waarbij zij werden benoemd tot ba ron resp. barones "van Soest tot Alme- re". Voor de plechtige eedsaflegging moest het gezelschap overigens wél op de knieën, maar dat werd weer goedge maakt met het ontkurken van de cham pagne, waarmee ze eerst werden be sprenkeld maar die vervolgens met eni ge gretigheid door het keelgat werd weggespoeld. IVN Eemland, vereniging ter bevordering van het natuur- en milieubesef. Afdeling van het landelijk Instituut voor Natuurbeschermingseducatie IVN. Het IVN-Eemland organiseert vanaf dinsdag 17 maart voor het tweede jaar een mini-cursus Vogelherkenning, ge richt op "beginners": mensen die wel belangstelling hebben voor de bijzon dere vogelwereld, maar veel soorten en geluiden niet herkennen. De cursus omvat drie dinsdagavonden in de Kwekerij (Molenstraat 157) van 20.00 tot 22.00 uur en twee excursies op de zaterdag. Het programma ziet er als volgt uit: Zondagmiddag 8 maart wordt in Soest een natuurwandeling gehouden in het stuifduinen- en bosgebied "De Korte Duinen". Gidsen van IVN-Eemland verwachten de deelnemers om 14.00 uur bij het restaurant "De Korte Dui nen" aan de Birkstraat, bereikbaar met CN-lijn 70. De wandeling is vooral bedoeld als in leiding op de lezing over "De vorming van het Soester landschap en zijn vroe gere bewoners" op donderdag 9 april in de raadzaal van het gemeentehuis. Die lezing geeft een beeld van wat geologie en archeologie in gezamenlijke inspan ning boven water hebben kunnen krij gen over de oeroude geschiedenis van het betrokken gebied. De keuze voor De Korte Duinen houdt verband met het feit dat hier een aantal typische grondvormen van Soest aan el kaar grenzen. Het vlakke gebied van de Eempolders, grenzend aan het geacci denteerde gebied uit de ijstijden, dat even verder weer is "overspoeld" door stuifzand uit het gebied dat thans als Noordzee bekend staat. In dit gebied vinden we al deze compo nenten nu eens lekker dicht bij elkaar. We kunnen kennis nemen van eenvou dige grondboringen, waarbij een "pin- point"-inzicht wordt verkregen van de opbouw van diverse grondlagen, maar ook een slootje graven en de kant daar van haarscherp afsteken om het verloop van de grondsamenstelling over een grotere afstand te volgen. Toch prettig als je straks de lezing bijwoont en je hebt diverse componenten al met eigen ogen kunnen zien. Een voor in de zaal gepro jecteerd beeld kan hier niet tegenop. Maar hoewel het accent zonder meer ligt op dit spannende geschiedenisboek der natuur, wordt er ook aandacht be steed aan de vernieuwing die zich ieder jaar in het voorjaar voordoet. Het die- ren- en planteleven wordt door de ho gere temperaturen geactiveerd. De vo gels zingen hun eerste lied en krijgen nesteldrang. Knoppen in dé hier over heersende eikestruwelen, die in het af gelopen najaar reeds aanwezig waren, hebben nu de aandrang om in nieuw jong leven uit te barsten. Informatie: tel. 24701 in Soest (17.30-19.30 uur). dinsdag 17 maart: Vogelzang rond om het huis (Bert Huisman); zaterdag 21 maart: Vroege-vogel wandeling (06.00 uur) in Pijnenburg; dinsdag 24 maart: Flevopolders (Hans Gartner); zaterdag 28 maart: bus-excursie door de Flevopolders; dinsdag 31 maart: Vogelleven in het weidegebied (Jelle de Jong). De cursus is een vervolg op de succes volle vogelherkenningscursus die het IVN in maart 1991 organiseerde en die 50 cursisten trok. In de cursus wordt niet alles geleerd, maar de ogen worden wel geopend en de belangstelling wordt gevoed. Er is plaats voor maximaal 30 deelnemers. De kosten bedragen f 20,- (voor IVN- donateurs f 15,-) -f f 15,- voor de bu s-excursie. Informatie en aanmelding bij: Jenny Wansleeben, tel. 24701 in Soest. "Pak de rode draad op in uw com municatie" De Kamer van Koophandel organiseert op donderdag 19 maart een avondbij eenkomst over reclame en public rela tions; over hoe men als ondernemer tot een professionele(re) aanpak komt in de benadering en beïnvloeding van de doelgroepen, maar ook... hoe men moet omgaan met professionele bu reaus. B.G.J. Eigenhuis (COMTEC/ PR) en A.J.M. Geerars (Geerars Com municatie) pakken de draad op bij het begin van alle communicatie om ver volgens de rode draad in de eigen activi teiten van de deelnemers te ontdekken. "De invloed van het Nieuw Burger lijk Wetboek op uw onderneming" Het Nieuw Burgerlijk Wetboek is met ingang van 1 januari 1992 ingevoerd. Treffen de wijzigingen ook uw bedrijf? Om u in de gelegenheid te stelllen zich te informeren over de invloed van het Nieuw Burgerlijk Wetboek op uw be drijfsvoering, organiseert de Kamer drie praktijkgerichte seminars. 23 maart: valkuilen in algemene leverings- en betalingsvoorwaarden; 31 maart: zekerheid voor betaling; 6 april: pro- duktaansprakelijkheid. Informatie: afdeling Handelsvoorlich ting van de Kamer van Koophandel, tel. 033-612964. Een inbreker heeft vorige week kans gezien een appartement in de Oranje hof aan de Burgemeester Grothestraat binnen te dringen. Hij verdween met een bedrag aan vreemd geld ter waarde van ca. 25 gulden. De bewoonster, een 43-jarige Soesterse, deed aangifte bij de politie. De Vereniging Samenwerkende Ou der- en Patiëntenorganisaties (VSOP) in Soest heeft twintigduizend gulden ontvangen van de Stichting Kinder postzegels Nederland. Enkele leden van de Soester afdeling kwamen per soonlijk een cheque overhandigen in het kantoor van de VSOP aan de Vre dehofstraat. De VSOP bevordert voorlichting, tijdi ge verwijzing en onderzoek op het ge bied van erfelijkheid en aangeboren aandoeningen. Het aantal mensen dat hierbij betrokken is, is zeer groot. Al leen al meer dan 200.000 families zijn lid van de 36 bij de VSOP aangesloten organisaties. Jaarlijks onderhoudt de VSOP 40.000 informatiecontacten. Uit gesprekken blijkt dat slechts één op de drie a vier informatievragers direct bij het juiste adres aanklopt. Alle anderen worden niet ofte laat verwezen naar in stanties waaar zij met hun ongerustheid of nood terecht kunnen. Goede informatie over erfelijkheid blijkt een gat in de 'markt' van de ge zondheidszorg. De VSOP vormt een brug tussen kennis en onwetendheid, zowel voor de bevolking als voor een groot deel van de werkers in de gezond heidszorg. Hoewel de VSOP ins ons land de enige organisatie is die snel en doeltreffend kan verwijzen naar de juiste instanties, moet de vereniging rond zien te komen van giften, sponsorgelden en project matige subsidies. De VSOP beschikt niet over structurele financiële midde len. Door het tekort, dat mede hierdoor ontstaat, komt de verwerking van het groeiende aantal hulpvragen ernstig in gevaar. De schenking door de Stichting ISOP-penningmeester J. Posthoorn Kinderpostzegels Nederland is dan ook (l.) ontvangt de cheque van het Soester dankbaar in ontvangst genomen. Kinderzegel-comité. Mevrouw C. Burgerman, voorzitter van de plaatselijke afdeling Kinderpostze gels Nederland, overhandigde met en kele dames van de afdeling de schen king aan de heer J. Posthoorn, penning meester van het VSOP-pand, waarin de vereniging sinds november vorig jaar dank zij de steun van HKH prinses Juliana is gehuisvest. Vredehofstraat 31 was tot die tijd het woonadres van HKH prinses Irene. De VSOP heeft een speciaal gironum mer opengesteld voor giften an actie- gelden: giro 585. Voor meer informa tie: tel. 28155 in Soest. Dinsdag: 10 maart Voorlichtingsdag: Het Vallei College, voor VBO-Techn., Cons.tecbn., Mode en Kleding VBO-IBO, Hooglandseweg 55, Amersfoort, van 16.00 - 20.00 uur. Voorlichtingsavond: s.g. De Amersfoortse Berg, voor vwo, havo, mavo, Hugo de Grootlaan 25, Amersfoort. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 11 maart Voorlichtingsdag: Het Vallei College; voor VBO-handel, Parelhoenstraat 12a, Amersfoort. Aanvang 19.00 - 21.00 uur. Voorlichtingsdag: Het Vallei College, voor VBO-Administratie en Verkoop, Dierenriem 11, Amersfoort. Van 13.00 - 15.30 uur. Donderdag 12 maart Informatieavond voor ouders: Het Nieuwe Lyceum, voor mavo, havo, atheneum, gymnasium, Jan Steenlaan 38, Bilthoven. Aanvang 19.30 uur. Voorlichtingsdag: Het Vallei College: voor vwo, havo, mavo, Paladijnenweg 611, Amersfoort. Aanvang 19.30 uur. Installatie- en Servicebedrijf B.V. Erkend C.V. gas- en waterinstallateur Het is nu de hoogste tijd voor: aanschaf nieuwe V.R. of H.R. c.v.-ketel. Nu nog met hoge subsidie. Vraag ons om een vrijblijvende prijsopgave. Kantoor/showroom C V. gas-en olie gestookt RwLLJ Laanstraat 23 Luchtbehandelingen 3762 KA Soest Alle sanitaire werkzaamheden Tel. 02155-14184 Lood, zink en bitumineuse werkzaamheden Fax 02155-16655 <U -t: s-j 43 ÜJ <4 HOUSINa MANAGEMENT OFFICE irr nccinrr W! - - '"J-ÜJ L.1 IW LJ LJ in de directe omgeving van de Vliegbasis Soesterberg. Gratis bemiddeling 32 CSS DEH SOESTERBERG AIR BASE DOLDERSEWEG TEL. 03463 - 53113 3712 bs huis ter heide Nederland telt minstens 100.000 mensen met epilepsie. Er over praten EPILEPSIE VEBEHIGIHG NEDEBIAMD met elkaar helpt. Word lid. r\ r\ w r\ EPILEPSIE Eli MAATSCHAPPIJ Postbus 9840, 3506 GV Utrecht Op 1 april gaat Pro Disco in Baarn definitief dicht. Daarom houdt Pro Disco in de maand maart totale opheffingsuitverkoop met gigantische kortingen. Zoals kortingen op CD's 25%, op posters 40%. Unieke kans om nu iets moois voor weinig geld te krijgen. In de laatste week van maart verkopen we de ïnver- taris uit, zoals displays, CD-spelers, CD-bakken, verlichtingsarmaturen, enz Bod vooraf mogelijk. Christalljka Boekhandel H.v.Viandenstraa! 10, 3817 AB Amersfoort, Telefoon 033 - 633699 Belangrijke Verkoping 10.000 EiEels Op do. - vr. - za. - 12 - 13 - 14 maart v.a. 9.00 uur 2e hands - Theologische werken w.ó. de rubrieken: - Bijbels en Bijbelgedeelten Kerkgeschiedenis, dogmatiek Exegese, verklaringen prak. theologie Naslagwerken, handboeken Taalstudie, liturgie Bijb. en wetenschappen, onderwijs Filosofie, stromingen en wereldgodsdiensten Levensbeschrijvingen, zendingsromans Pastoraat, maatschappij en ethiek Prediking, meditatie, gebed Huwelijk, gezin, opvoeding Series, reeksen, theologische tijdschriften Catechese, geloofsopvoeding Kerkelijke zang en muziek - Alg. inl. OT/NT Literatuur en poezie rond de Bijbel Bijb. kunst, diversen, evangelistiek Sociologie, catholica, ethiek, recht Ac tas, economie en media Zending en missiologie Diverse boeken Engels, Duits, Franse theologie Antiquarische uitgaven, enz. enz. enz. Wij acceplercn: GB-kaarten/ cheques, boekenbonnen. VW-bonnen Betaling a contant, makkelijk bereikbaar met openbaar vervoer, div. buslijnen stoppen bij de H.v.Viandenstraal. ArWi; durven wl te zeggen: u kusten voor hel razen, verdient u terug door onze lage prijzend Sinds 1 maart is Yousef Kharkhach (21) officieel aangesteld als vaste Ma rokkaanse jongerenwerker in Soest, verbonden aan de Stichting Welzijns werk, nadat hij vanaf 1 januari op proef al bij de stichting werkzaam is geweest. In zijn functie houdt hij zich 20 uur per week bezig met de opvang en begeleiding van Marokkaanse jon geren, voornamelijk in Het Kruispunt. In het buurthuis aan de Albert Cuyp- laan, dat nog in afwachting is van een complete verbouwing - als alles goed gaat: deze zomer - is Yousef beschik baar voor de Marokkaanse jongeren in de leeftijd van 14 tot 19 jaar. Daarnaast is hij (tijdelijk) in geschakeld bij de op vang van de tieners (12-16 jaar) in De Praatpaal aan de Smitsweg, maar dat gaat veranderen als de nieuwe accom modatie van de Molensoos aan de Mo lenstraat klaar is. Daar wordt hij voor de andere helft van zijn tijd betrokken bij de opvang van jongeren van diverse herkomst, zowel Nederlanders, Turken en Marokkanen als Surinamers. Yousef is zelf van Marokkaanse af komst en begrijpt "zijn" jongeren als geen ander. Hij woont sinds zijn derde in Nederland, is weliswaar niet geboren maar wel opgegroeid in Gouda en voelt zich naar eigen zeggen voor zo'n 70 procent "vernederlandst". Hij volgde de MBO-opleiding randgroepjonge renwerk aan de Horst in Driebergen en is nog bezig met de HBO-opleiding aan de HVA in Amsterdam. In Het Kruispunt is hij van plan allerlei activiteiten op te starten, vooral op het gebied van sport ("Ik denk aan voetbal len en zwemmen' educatie (o.a. huis werkhulp), recreatie en ook een soos. "Maar veel hangt af van de ideeën die de jongeren zelf hebben," vertelt hij. Geen probleemgroep De ca. 75 Marokkaanse jongelui die hij onder zijn hoede gaat nemen, hebben vooral belangstelling voor sport. "Het is een grote groep, en niet alles kan in één keer, maar het is een leuke groep om mee te werken." Zijn ervaringen zijn tot nu toe heel positief en het wil er bij hem niet in dat Marokkaanse jongeren per se een "probleemgroep" vormen. "Wel nee, dat is echt een vooroordeel. Ik ben het er in elk geval niet mee eens. Indivi dueel komen er wel problemen voor, maar dat geldt lang niet voor allemaal." De tienergroep in De Praatpaal is een internationaal gemengde groep. You sef houdt zich daar vooral bezig met de ÉH "na-schoolse opvang", o.a. op de don derdagmiddag, en met de organisatie van de disco (in de weekeinden, afwis selend met een collega), maar hoop straks in de nieuwe accommodatie aan de Molenstraat de helft van zijn tijd te kunnen besteden aan de Nederlandse jongeren, die door de sluiting van de Molensoos ook een echt centrum mis sen. Ideeën heeft hij genoeg, bijvoorbeeld op het gebied van de educatie. Wat hem voor ogen staat is o.a. huiswerkhulp en begeleiding bij de lessen, waarvoor hij o.a. vrijwilligers hoopt te weven onder stagiairs van lerarenopleidingen als de Pabo en de SOL in Utrecht. Voor het overige denkt hij aan "creatieve" activi teiten, zoals muziek. "Misschien zit het erin om samen een bandje te vormen." Meer mensen nodig In het jongerenwerk zijn eigenlijk veel •neer mensen nodig, vindt Yousef, zo wel beroeps als vrijwilligers en stagiai res. "Alleen kun je nu eenmaal erg wei nig, en ik zou graag meer met collega's van gedachten willen wisselen, zodat je elkaar kunt ondersteunen. Maar voor lopig kan ik hier wel uit de voeten." Zijn werk is niet altijd even gemakke- Yousef Kharkhach. lijk, geeft hij toe. "Het zit ergens tussen met-de-vuist-op-tafel-slaan en 'zeg maar hoe je het hebben wilt' in. Maar het gaat erom hun belangen te beharti gen, afhankelijk van de mogelijkheden die er zijn." Die mogelijkheden worden volgens hem nogal beperkt door het ontbreken van een goede accommoda tie. "Als je geen centraal punt hebt, kun je voor jongeren weinig doen. Nu heb ben ze geen eigen plek en moeten ze de ruimte delen, zodat je niks kunt neer zetten en altijd met alles moet lopen sle pen." Nieuwe impulsen De aanvankelijk geplande 60 vierkante meter in het nieuwe Kruispunt is inmid dels, na veel onderhandelingen, uitge groeid tot 80 meter, en dat is al een stuk beter om de activiteiten te kunnen op zetten. Na de zomer hoopt Yousef het jongerenwerk in een nieuwe ruimte nieuwe impulsen te kunnen geven. Hij hoopt dat ook over de situatie aan de Molenstraat snel duidelijkheid zal ko men, zodat hij ook daar aan het werk kan. Wat hem betreft kan het allemaal niet vlug genoeg opschieten. Aan hem zal het in elk geval niet liggen... "Dét mens een r Dat zwaa lopei gens bren twee hebt traat én e weel M

Soester Courant | 1992 | | pagina 18