KORTING: 10%! En dit zijn de knallers van deze week: C1000 9 Misdaad in Soest is fors toegenomen Soest even door de 'duvel' bezeten... Parkeren kan geld gaan kosten Witlof vang?efe Forse dwangsom voor autosloperij Schut auto smeeing en Magere mnderriblappen Kuikenbout Kie*e?" makdaa' hu«e 3 Actueel 5 Actueel 9 Sport 16 Carnaval 17 Op Soest 19 Prikbord Brandstichter Koninginnelaan: 'Ze bekijken het maar...' i >iVTiji HEROPENING WOENSDAG 4 MAART 1992 RGANG NO. 27 IS 'Werkdruk is hoog, maar werklust ook' Bejaarde vrouw op straat beroofd Dader na Duitse trip gearresteerd Stortplaats Tammer voorlopig dicht Gestolen brommer bij zwembad terug Voor een gratis abonnement op de wekelijkse woninggids. DE Vl J J I HET VLEESCENTRUM Vast goed rVanBREUKELENbv^ 5 Gemeente Soest wil onderzoek voor nieuw beleid "De Gouden Hand" Uw adres voor het opnieuw stofferen van al uw meubelen. Verzorging aangifte-biljet INKOMSTENBELASTING Administratie- Financieringskantoor N. J. KONIJN C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars HS -Hendrik Smit WASIEL STEITNER EHflEE BBtZJIBBB B E BB Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152 Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13 Buiten Soest f 26 Losse nummers 75 ct Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG COT In het afgelopen jaar is de misdaad in Soest met forse cijfers gestegen. De politie telde in 1991 maar liefst 3877 misdrijven van uiteenlopend karak ter, en dat is aanzienlijk meer dan de 2631 die in 1990 werden geregi streerd. Het oplossingspercentage daalde van 22,3 procent in 1990 naar 15 procent vorig jaar. Dat blijkt uit het onlangs gepubliceerde halljaar rapport van hoofdinspecteur E. de Natris, plaatsvervangend chef van het Soester politiekorps. Het aantal geweldsmisdrijven nam in een jaar tijds toe van 353 naar 645. Er werden o.a. 53 seksuele misdrijven ge teld, 28 bedreigingen, 12 misdrijven te gen het leven en 67 mishandelingen. Ook het aantal inbraken nam aanzien lijk toe; van 1400 naar 1582, terwijl het aantal "eenvoudige" diefstallen van 603 naar 800 steeg. In 1991 waren er met 734 fietsdiefstallen (was 647). Daarnaast werden er 92 bromfietsen gestolen (was 98). Er werden 104 au to's gestolen (was 35) en er vonden 489 diefstallen uit auto's plaats (was 299). Er werden 14 gevallen van zalckenrolle- rij gemeld (was 8). Het aantal winkel diefstallen steeg van 29 naar 66 geval len, al was 1990 in dat opzicht nogal laag. In het verkeer legde de politie opnieuw 321 misdrijven tegen de Wegenver keerswet vast, werd er 151 maal "rijden onder invloed" vastgesteld (was 148) en er was sprake van 155 gevallen van doorrijden na een aanrijding (was 159). De politie rukte vorig jaar 6815 maal uit om ergens assistentie te verlenen, en ook dat is vergeleken bij 1990 (6445 maal) een behoorlijke stijging. De bijna 3900 misdrijven die vorig jaar ter kennis van de politie kwamen, wer den gevolgd door ruim 3000 aangiften of processen-verbaal. Daarvan werden er 447 opgelost, wat neerkomt op 15 procent. Het jaar daarvoor waren dat er 586 van de 2631, en dat was 22,3 pro cent. Problemen genoeg In het rapport stelt De Natris - die com missaris Schutzmann vervangt, omdat die te druk is met de reorganisatie in het politiedistrict Eemland-Noord - dat de "inrichtingsoperatie" veel tijd en ener gie vreet, maar dat "de winkel" deson danks gewoon open blijft voor politie diensten, waar de bevolking ook recht op heeft. Problemen zijn er overigens genoeg: er is geen extra menskracht be schikbaar en Soest moet het doen met een sterkte van 69,3 mensen, terwijl er voor de hoeveelheid werk eigenlijk 85 zouden moeten zijn, zoals berekend is. Zonder het convenant - het bedrag dat de gemeente jaarlijks aan de politie be steedt (naast de rijksuitkering) - zou het allemaal nog moeilijker zijn, maar ook deze inkomstenbron zal binnenkort op drogen. De Natris wil overigens geen mineur stemming oproepen en constateert dat het korps zich uitstekend heeft ingezet, en dat ook zal blijven doen. "De werk druk is hoog, maar de werklust ook,al dus de korpschef ad interim, die de ger- meenteraad bij het doornemen van zijn rapport "gepast leesplezier" toewenst. Hij meldt o.a. nog dat de politie in het afgelopen half jaar extra aandacht heeft geschonken aan plaatsen in de gemeen te die wat het aantal gepleegde misrij- ven betreft daarvoor speciaal in aan merking kwamen. Veel energie werd gestoken in een aantal afpersingszaken, die echter dank zij de regionale samen werking adequaat werden afgehandeld. Ook werd aandacht geschonken aan aan sinalen over verkoop en gebruik van soft-drugs door jongeren. Met na me het "posten" kostte veel tijd. Het probleem houdt een hoge prioriteit, al dus De Natris, "en er wordt alles aan ge daan om deze problematiek te bestrij den." Vreemdelingen In het verslag staat ook een opsomming van het aantal "vreemdelingen" dat per 1 januari j.1. in Soest woonde en in het bezit was van geldige papieren. Dat zijn er 3317. Het aantal Turkse inwoners is het hoogste: 1315, gevolgd door de Amerikanen 1115) en de Marokkanen (285). Uit Groot-Brittannië zijn 130 Soesters afkomstig, uit Duitsland 85, uit Italië 36, uit België 34, uit Spanje 20 en zo zijn er nog een aantal nationalitei ten (in totaal 63) met aanzienlijk min der vertegenwoordigers. Er wachten daarnaast nog 278 vreemdelingen op de uitkomst van hun aanvraag. Summier gaat De Natris in op de vorig jaar aan het licht gekomen fraude bij de vreemdelingendienst, waarbij aan Turkse inwoners verblijfsvergunningen werden uitgereikt op grond van valse bescheiden, zoals huurovereenkom sten en werkgeversverklaringen. Een van de medewerkers is tijdelijk buiten dienst gesteld, aldus de korpschef, en het onderzoek is nog niet afgerond. 1 WD vindt houding college over verkeersplan ontoelaat baar. 1 Werkgelegenheidsproject voor minderheden roept twijfels op. Soest stimuleert evenementen met 40.000 gulden. voor Patnck Dokter weer 1 Carnaval: een heel gezellig feest. Verdwenen Soest (hervonden) 1 Medische dienst Hulpverleningsadressen Kerkdiensten Een bejaarde vrouw uit Soest is vrij dagavond op straat van haar tas be roofd. Ze was op weg van een bus halte naar haar woning aan de Klari net. Toen ze op de Di Lassostraat liep, kreeg ze plotseling een stomp van een fietser die zonder licht was gena derd. De vrouw viel en de onbeken de man nam haar tas mee. Daarin za ten enkele persoonlijke spullen en een kleine hoeveelheid geld. Een 20-jarige Soester heeft vorige week bekend dat hij in de nacht van dinsdag op woensdag brand heeft gesticht in het pension aan de Konin ginnelaan, waarvoor brandweer en politie omstreeks half vier met groot materieel uitrukten. De jongeman - die volgens een poli tiewoordvoerder enigszins "vreemd" is - had bij het aansteken van een si garet de brandende lucifer wegge gooid op een stapel papier, die op de bank naast de televisie lag. Aanvankelijk leek de brand te zijn veroorzaakt door het televisietoe stel, maar de bekentenis van de jon geman maakt de oorzaak duidelijk. Brandweer en politie hadden veel moeite om het pand, dat is opge deeld in huurkamers, te betreden. Dat werd in eerste instantie nodig geoordeeld omdat men veronder stelde dat de bewoner nog binnen was. De politie moest zich terugtrek ken en de brandweer ging met pers luchtmaskers het huis binnen, waar werd vastgesteld dat er niemand meer in was. De oorzaak van de brand werd dui delijk nadat de Soester politie woensdag een telefoontje kreeg van collega's uit het Duitse Ernstetlum, waar een 20-jarige jongeman uit Soest was aangehouden omdat hij geen papieren bij zich had. Toen de politie uit Soest vernam dat het ging om de "vermiste" kamwerbewoner van de Koninginnelaan werd hij op verzoek direct op transport naar Soest gezet. Na zijn aankomst meldde de jonge man zich aan het bureau, waar hij na overleg met de officier van justitie werd ingesloten en verhoord. Vol gens de politie had hij wel gezien dat de stapel papier in brand vloog, maar was hij met de uitspraak "Ze bekij ken het maar..." het huis uitgelopen en na enige omzwervingen woens dagochtend vroeg in Soestduinen op de eerste trein in de richting Utrecht gestapt, om tenslotte in Duitsland te recht te komen. Wat de aanleiding voor zijn Duitse trip was, is niet be kend. Volgens de politie kan er in ju ridische zin niet gesproken worden van een "vlucht". Het provincie-bestuur van Utrecht wil stipte naleving van de vergunning voorschriften bij autosloperij Schut in Soest. Daarom heeft de provincie de firma een dwangsom opgelegd. Schut overtreedt voortdurend de voorschrif ten krachtens de Afvalstoffenwet. De problemen spitsen zich toe op de brandveiligheid en het niet overal aan wezig zijn van vloeistofdichte vloeren. Zo is gebleken uit controlebezoeken van de provincie. Hier wil de provincie paal en perk aan stellen. Voor elke overtreding van een voor schrift uit de Afvalstoffenwet verbeurt het bedrijf een dwangsom. Het gaat om in een negental overtredingen. Blijft Schut de voorschriften overtreden, dan loopt het de kans om in totaal een be drag van 75.000 gulden te verbeuren. Het bedrijf zal de komende tijd iedere maand gecontroleerd worden. Een eerdere poging van de provincie om de fa. Schut een dwangsom op te leggen mislukte. De beschikking kreeg kritiek van de inspecteur voor de mi lieuhygiëne. De huidige beschikking Een in Soesterberg gestolen bromfiets is zondag teruggevonden bij Aqua In- door aan de Dalweg. Een broer van de gedupeerde eigenaar zag het voertuig staan. Omdat hij de dief had herkend, liet de politie de naam van de verdachte om roepen. Daarop kwamen twee meisjes uit Soesterberg van dertien en vijftien jaar naar de receptie. Ze werden door de politie verhoord. Aanvankelijk ver klaarde één van hen dat ze de bromfiets in Soesterberg had gevonden, maar uit eindelijk bekende ze de diefstal. 'ffv- De Mitsubishi Colt "EXE" van 28.495,- voor 25.645,- Stuurbekrachtiging; 3 spaaksstuurwiel; sportieve bekleding; toerenteller; grille; bumpers, buitenspiegel en stootsierlijsten in de kleur van de auto: voor en achter spatlappen en sportieve "EXE" wieldoppen...Dat is de Colt "EXE" completer dan ooit. Omdat in maart de opvolger zijn opwachting maakt, staat hij nu hij ons. met een voordeel van: ƒ2850,-!! A MITSUBISHI De Gestaalde Perfektie. dealer voor Amersfoort, Soest en omstreken Koningsweg 14, Soest, tel.: 02155-13227 MAKELAARDIJ O.G. NVM KERKSTRAAT 84 SOEST \TELEFOON| 02155|16824. voldoet geheel aan de wensen van de in spectie. De provincie verwacht dat de fa. Schut op korte termijn de vergun ning zal naleven. Tammer De stortplaats Tammer in Soesterberg moet haar poorten voor 1 maart 1992 sluiten. Dit is het gevolg van de uit spraak van de voorzitter van de Afde ling geschillen van bestuur van de Raad van State. Deze heeft namelijk de ge- doogbeschikking van de provincie Utrecht geschorst. De Gebr. Tammer, beheerder van de stortplaats, beschik ken nu niet over een geldige vergun ning. In het belang van de bescherming van het milieu en van de leefomgeving heeft de provincie besloten de stort plaats te sluiten. Zo nodig past dë pro vincie bestuursdwang toe. De provincie Utrecht had het bedrijf van de Gebr. Tammer op 24 september 1991 toestemming verleend voor het voortzetten van de activiteiten tot 1 au gustus 1992. Deze was bedoeld om de periode te overbruggen tussen de oude vergunningen. Door een misrekening van het bedrijf was deze overbruggings periode nodig. De provincie acht het niet wenselijk om de stortplaats zonder vergunning open te houden. Het schept mogelijk prece denten. Birkstraat49 - Soest - Tel. 12477 SUKADELAPJES per kg 12?° HAMLAPJES per kg 10?° SCHNITZELS (gepaneerd) per kg 12?° Altijd kwaliteit en betaalbaar. kZie l pagina De buurtvereniging De Brink uit Soest heeft zo haar kon takten. Dat mag worden afgeleid uit de "helse"presentatie waarmee de Brinkers afgelopen zaterdag de Carnavalsop tocht opluisterden. Niemand minder dan de duvel zelf en een flink aantal van zijn trawanten bevolkten de praalwagen die de eerste prijs won (en de wisselbeker) bij de grote groepen. Zondag scoorde het geheel ook de eerste prijs in de grote op tocht in Hoogland. Het mag duidelijk zijn: de Brinkers zijn echte duivelskunstenaars. Meer nieuws over het Carnaval el ders in deze krant. Het is niet uitgesloten dat op korte termijn parkeren in Soest geld gaat kosten. Die regeling zou dan met name gaan gelden in de winkelcentra en directe omgeving. In elk geval wil het college een extern adviesbureau in schakelen voor een onderzoek. Het huidige parkeergedrag in Soest zal dan onder de loep worden genomen en vervolgens zullen aanbevelingen worden gedaan voor een nieuw parkeerbeleid. Betaald parkeren is één van de mogelijke oplossingen die voortdurend worden genoemd de par keeroverlast in te dammen. In welke vorm automobilisten moeten gaan betalen voor parkeren, is nog niet duidelijk. Eén van de mogelijkheden is het neerzetten van parkeermeters. Een andere optie is onder meer belasting te gaan heften op eigenaren van auto's. Maar in dat laatste geval zouden men sen van buiten Soest worden bevoor deeld als ze hun auto in Soest parkeren. Overlast De gemeenteraad van Soest hecht veel waarde aan een beter parkeerbeleid. Aanleiding daarvoor is de parkeerover last in de winkelcentra. Het blijkt dat de meeste mensen hun auto zo dicht mo gelijk bij de winkelsparkeren. De groot ste problemen spelen op de Van Wee destraat en de Soesterbergsestraat. Ook zal worden onderzocht of de bevoorra ding van de winkels dusdanig kan wor den gewijzigd, dat de vrachtwagens minder hinder veroorzaken. Met name op de Van Weedestraat ontstaan regel matig opstoppingen, wanneer vracht wagens bij een zaak goederen lossen. Het onderzoek zal zich echter niet al leen toespitsen op de Van Weedestraat: en de Soesterbergsestraat. Ook winkel centra De Smitshof, Overhees, Hons- bergen en Koninginnelaan maken deel uit van het plan. Verder zal het parkeer gedrag bij de supermarkten op de Dal- weg en de Molenstraat worden beke ken. In Soesterberg richt het onderzoek zich op de Rademakerstraat en de Buys Ballotlaan. Wijkbus Onlosmakelijk verbonden aan een nieuw parkeerbeleid is de verbetering van het openbaar vervoer in Soest. Ge dacht wordt aan een wijkbus die een di recte verbinding tussen Soest-Zuid en Soestdijk realiseert. Eerder werd al be rekend dat een dergelijke voorziening driehonderdduizend gulden per jaar kost. Uitgangspunten van de parkeernota zijn dat de overlast van laden en lossen moet worden geminimaliseerd. Daar naast wil Soest het gebruik van de fiets en het openbaar vervoer stimuleren. Het is niet de bedoeling om het aantal parkeerplaatsen uit te breiden. Alleen als dat laatste echt nodig blijkt te zijn, is de gemeente bereid een klein aantal ex tra parkeerplaatsen aan te leggen. Adviesburo Hofstra verkeersadviseurs uit Groningen heeft een offerte gedaan voor een onderzoek. Dat zou de ge meente 51.600 gulden kosten. Dat is meer dan waarmee rekening was ge houden, maar het college wil het onder zoek zo snel mogelijk laten uitvoeren, gezien het belang ervan. In de commis sie milieu en verkeer zal donderdag 13 maart over dit onderwerp worden ge sproken. De politieke vergadering be gint om 19.30 in de raadszaal van het gemeentehuis aan het Raadhuisplein. van meubelstoffeerderij Gespecialiseerd in leer. Alles gratis gehaald en gebracht. TIJDELIJK 10% KORTING T/M 1 APRIL 1992. STEENHOFFSTRAAT 15a TELEFOON 02155-11637 (ook T-biljet) - Redelijk tarief. Ook verzorging BOEKHOUDING en alle bijbehorende belasting formaliteiten. Tevens bemiddeling: persoonlijke lening/financiering/continu- kredieten. De Akkeren 18 Telefoon 02155 - 1 26 71 3762 AS Soest 500 gram Het vertrouwde adres voor de verkoop, van uw huis is Bel 02155-1625I MAKEIAA R Dl| OP M A A T BURG GROTHESTRAAT 32 SOEST-TEL. 02155-11304 Telefoon: 02155- 19600

Soester Courant | 1992 | | pagina 1