WD-fractie vindt houding College over verkeersplan ontoelaatbaar Werkgelegenheidsproject voor minderheden roept nogal wat twijfels op sclmciimkcr Bloemen gestolen van graf Kingma en Swinkels willen bouwen op handbalterrein Politiek gesteggel over 'invulling' winkeloppervlak Van Weedestraat Karrevracht vol van Soest naar Kroatië iACTUEEL t Gemeente moet nodig om de tafel met Smitshof-omwonenden Hans Wewer Hairstyling 'Wat 'n decoratieve kasten enwandmeubelen.' WOENSDAG 4 MAART 1992 SOESTER COURANT PAGINA 3 'Onduidelijkheid is alleen maar groter geworden' DE TROMSLAGER Kosten: 145.000 gulden Commissie verwerpt 'wazig' briefje SCHOEMAKER technische dienst Op algemene begraafplaats aan de Veldweg «DO Bouwplan met parkeerplaats op 120 meter mag doorgaan 'DE SPITSHEUVEL' Gordel-controle Hulpactie blijkt groot succes ïn een ongemeen felle brief heeft de WD-fractie het College van B. W. deze week de les gelezen over de gang van zaken met het verkeers plan. Volgens fractievoorzitter Neks Blommers heeft het College de on duidelijkheid alleen maar vergroot door tijdens de informatie-avond over de herinrichting van de Van Weedestraat niet in te gaan op de reac ties. Ze vindt dat, zeker in het licht van de komende besluitvorming (die al in juni moet plaatsvinden), ontoelaatbaar. Blommers wijst erop dat Soest al een lange periode bezig is met een uitspraak over de Structuurvisie, op basis van de afspraken die daarover aan het begin van de raasdperiode zijn gemaakt. "We naderen thans juni 1992. Dat is het mo ment waarop de raad zich dient uit te spreken over het meest gewenste ont wikkelingsmodel voor Soest." Externe bureaus, ambtenaren, partijen en niet te vergeten burgers hebben al lerlei ideeën ontwikkeld en de burgers konden ook regelmatig reageren op de voor particulieren en bedrijven! De salade- en koud buffet-specialist\ 02155 - 22871 diverse deelplannen. "Steeds is vanuit het College de indruk gewekt dat die reacties zouden worden betrokken bij het uiteindelijke concept-plan, waar over in juni een raadsuitspraak wordt verwacht." Het stemt de WD bitter dat al die moeite en inzet vergeefs zijn geweest, zoals volgens Blommers blijkt uit de gang van zaken tijdens de informatie avond over de Van Weedestraat op 24 februari, onder leiding van D66-wet- houder Mieke Swinkels. "Het College nam toen geen enkele verantwoordelijkheid voor het door AGV gepresenteerde plan. Opvallend was dat er kennelijk wél nieuwe rand voorwaarden aan de opdracht waren toegevoegd, maar dat er op geen enkele manier inhoudelijk werd gereageerd op de verschillende reacties en aangedra gen alternatieven," briest Blommers. "Het resultaat was dat de onduidelijk heid alleen maar groter werd. Wéér werd de betrokken en geïnteresseerde burger niet serieus genomen. De WD-fractie vindt dat dit ontoelaat baar is!" Rondweg Volgens de WD-fractievoorzitter moeten nü de verschillende visies op de toekomst van Soest gewogen worden door de consequenties daarvan op een rij te zetten. "Dat betekent dat zowel de VVD-structuurvisie als de PvdA-i- deeën over een rondweg, maar ook de visie van de Groene Driehoek en de Stadhouderslaan-bewoners betrokken moeten worden in de totaal-afweging van een verkeersplan voor Soest." Als het College de inspraak serieus neemt moet het alle argumenten voor en tegen meewegen bij het maken van een eigen voorstel, en dus ingaan op alle inspraakreacties, óók die van indivi duele burgers, vindt Blommers. "Dat betekent ook dat men niet alleen kijkt naar de mogelijkheden op korte ter mijn, maar juist ook naar de 'speelruim te' op middellange termijn. Tenslotte praten we over een Structuurvisie voor de periode na 1995!" Verantwoordelijkheid nemen Het College moet dan ook verantwoor delijkheid nemen voor een zorgvuldige procedure en de WD-fractie wil zo spoedig mogelijk horen hoe het College Neks Blommers (VVD). van plan is de plannen en commentaren bij de besluitvorming te betrekken. "Wij verwachten dat u dat doet op een zodanige termijn, dat zowel de inspre kers als andere geïnteresseerden daar op een normale wijze kennis van kun nen nemen en erop kunnen reageren. Dat wil dus zeggen: op tijd publiceren en in voldoende mate voorlichtingsma teriaal voorhanden laten zijn." Alleen op die manier, aldus de WD, kan de gemeenteraad een verantwoor de keuze maken, gebaseerd op argu menten en feiten, op technische moge lijkheden en inzicht in de kosten. Blom mers wil op zeer korte termijn een ant woord van B. W. Weggegooid geld, of juist een zinvolle investering? Die vraag beheerste vorige week de discussie in de commissie Minderheden, over het plan van de gemeente om 145.000 gulden uit te trekken voor een speciaal werkge legenheidsproject voor allochtonen in Soest. Wethouder Jan Menne heeft hoge verwachtingen van het project, en de commissie gunde hem die graag maar behield haar twijfels. Het project moet acht maanden gaan duren en vergt van de deelnemers 40 uur per week. De helft daarvan gaat zit ten in een intensieve cursus Nederland se taal, de andere helft in een beroeps gerichte opleiding en praktijkervaring. Het streven is erop gericht dat de deel nemers een vaste baan krijgen. Het project is een vervolg op een soort gelijk plan, dat vorig jaar niet doorging omdat zich te weinig gegadigden meld den. Er reageerden slechts 23 van de 100 uitgenodigde personen en er waren er uiteindelijk maar zeven die echt mee konden doen. Voor het nieuwe project gelden geen eisen voor wat betreft leef tijd, geslacht of werkloosheidsduur, en daarom verwacht de gemeente nu meer respons uit de 110 kandidaten. Er is in principe plaats voor 15 deelnemers. Wethouder Jan Menne kwam het plan, samen met ambtenaar Jan Booi van de sociale dienst, bij de commissie Min derheden aanbevelen en om advies vra gen. "Als je werkt worden veel proble men opgelost. Er zijn 214 Turken en Marokkanen die werk moeten zien te vinden, en dat is nogal wat." Hij wees erop dat het werkloosheidspercentage onder de allochtonen veel hoger is dan onder de Nederlanders en dat de situa- tie in Soest eerder verslechtert dan ver- betert. "Onrustbarend," aldus de wet- houder. Hij ontvlamde vervolgens in een op merkelijke tirade aan het adres van de allochtonen, die hij voorhield dat zij "de handen uit de mouwen moesten ste ken" en bijvoorbeeld ook best eens konden proberen een eigen zaak op te zetten. "Het zou toch fantastisch zijn als u over vijfjaar een paar Nederlanders in dienst kon nemen? Dat zou pas integra tie zijn!" Volgens Menne was bewezen dat de allochtonen net zoveel hersens hebben als Nederlanders: "U künt het!" Redelijk Nederlands Het project is overigens niet gericht op het stimuleren van het eigen onderne merschap, maar op functies in het be drijfsleven: produktiemedewerkers, verkoopsters/caissières, magazijnme dewerkers en functies in de zorgsector, waarvoor werkgevers vandaag de dag in het algemeen al minstens een ma- vo/lbo-opleiding verlangen. Menne stelde vast dat alles staat of valt met het spreken van "redelijk" Nederlands, en daarvoor is in het project dan ook veel tijd ingeruimd. De commissie hoorde de wethouder minzaam aan, maar bleek niet aan stonds overtuigd. Een feitelijke garan tie voor een baan kon de wethouder im mers niet geven en het is nog maar de vraag of de genoemde functies wel pas sen bij de deelnemers die de gemeente op het oog heeft. Het grootste struikel blok zou ook de beheersing van het Ne derlands wel eens kunnen zijn, want juist voor het deelnemen aan de inten sieve taalcursus geldt dat men het Ne derlands eigenlijk al "behoorlijk" moet beheersen, zoals Trema-directeur Hen- ny Visser-Dumoulin uitlegde. "Voor anderstaligen is een mavo/lbo-niveau in acht maanden volstrekt onbereik baar. Bij de start moeten ze dan al goed aan spreekbaar zijn in het Nederlands, an ders is het onhaalbaar en maak je de mensen blij met niks." Wie alleen in het land van herkomst op school had geze ten maakte volgens haar bij voorbaat weinig kans. Harde kern De commissieleden bleef sceptisch over de kans dat er 15 kandidaten gevonden zouden kunnen worden die aan de eisen kunnen voldoen, omdat er sprake is van een "harde kern" van 37 werklozen, die juist allerminst taalvaardig zijn. Men vonden het aantal wat te hoog gegrepen - "er is niet één werkgever die iemand in dienst neemt die al drie jaar werkloos is" - maar Menne wilde niet bij voorbaat denken aan een regionale opzet. Voorzitter Dik Stroband vatte de dis cussie samen met de vaststelling dat de commissie niet twijfelde aan de goede bedoelingen, maar wel de nodige kant tekeningen had bij de uitwerking van het project. De commissie gaf de wet houder nog een aantal suggesties mee. Zo zou er vooral rekening gehouden moeten worden met ieders persoonlijke mogelijkheden en belangstelling - "in dividuele begeleiding is veel effectie ver" - en zouden de lessen bij voorkeur niet in het gemeentehuis moeten plaats vinden, maar op "eigen terrein", zoals het Turkse sociaal centrum of Trema. De vrouwen zouden eerst apart bena derd moeten worden. 'Beloning' De beste manier om deelname aan het project te stimuleren was volgens de commissie uiteraard een baan-garantie, maar er zou ook gedacht kunnen wor den aan een "beloning" in financiële zin. In elk geval drong de commissie er op aan dat de kandidaten volledig in zicht zouden krijgen in de consequen ties voor hun inkomen. Voorkomen zou moeten worden dat deelnemers tussentijds afhaken, omdat ze via een tijdelijke baan wel (even) meer geld kunnen verdienen om vervolgens ook niet meer bij het project te kunnen aan haken. Het was volgens de commissie ook zin loos om de kandidaten met een briefje te benaderen, omdat dat in de Turkse en Marokkaanse gemeenschap nu een maal niet werkt. Ze kunnen daarom be ter benaderd worden door bijeenkom sten te beleggen via het Turkse en het Marokkaanse Comité, en het Interna tionaal Vrouwencentrum. Wanneer, of en hoe het project uitein delijk van de grond komt staat nog lang niet vast. De gemeente moet nodig om de tafel gaan zitten met de omwonenden van de Smitshof. Op die manier kunnen de problemen eens worden uitgepraat en bekeken worden welke oplossingen er zijn voor de dreigende "verloedering'" van de omgeving van het winkelcen trum. >e raadscommissie Financiën en Eco- f lomische Zaken floot het College van B. W. vorige week terug van het voornemen om de omwonenden, die onlangs flink aan de bel trokken, een - briefje te sturen waarin werd uitgespro- ken dat het gemeentebestuur hun zor- gen deelt, maar hen verder met een kluitje het riet instuurde door de aan- Eigen vakmensen verzorgen snelle leparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Vooralle zekerheidI Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* kondiging dat er "op korte termijn" pannen worden verwacht, waarover de omwonenden t.z.t. hun zegje zouden mogen doen. Het briefje viel allerminst in goede aar de. "Inconcreet," oordeelde Ries van Logtenstein (CDA), die een andere be nadering wilde. "Als er niet snel iets gaat gebeuren vist de Smitshof achter het net." Loet Jansen (D66), Leidje To massen (Prog. Soest) en Kees Boerkoel (PvdA) verlangden meer duidelijkheid. "Zo'n wazig briefje zegt niks," aldus Boerkoel. "Zeg nou gewoon dat er in juni besluiten vallen over het winkelbe- leid en dat direct daarna met het opkap pen van de Smitshof zal worden begon nen." Ook Hans' van Wuijckhuijse (Gemeen tebelangen) en D. van Arkel (GPV/SGP/RPF) verwezen de ant woordbrief naar de prullenmand. Vol gens de een schoot het ingewikkelde schrijfsel z'n doel volstrekt voorbij en volgens de ander zou het best eens zo kunnen zijn dat ook de omwonenden zélf allerlei "zinvolle ideeën" hebben, waarvan de realisering geen jaren op zich hoeft te laten wachten. Neks Blom mers (WD) vroeg zich af of het Colle ge sinds de brief eigenlijk al eens kon- takt met de omwonenden had gehad. "Het gaat om het zicht dat de mensen dagelijks op het winkelcentrum heb ben. Maak nou 's een afspraak met ze en ga met de projectgroep en de burgers om de tafel zitten." Vanaf de tribune lieten enkele omwo nenden weten dat ze zeer veel ideeën hebben en dat ze ervan uitgingen dat er vruchtbare samenwerking mogelijk zou zijn. Wethouder Jan Menne besloot de gewraakte brief weer in te slikken en be loofde de commissie dat hij de Smits- weg-bewoners zou uitnodigen voor een gesprek, eerst alleen en later met de on dernemers erbij. Over de termijn waar op het winkelcentrum wordt aangepakt durfde hij nog niet zo concreet te zijn. "We moeten eerst de plannen afwach- VOOR HAAR W EN VOOR HEM S M.i.v. jan. 1992 knippen wij in de herensalon op vrijdag en zaterdag uitsluitend op afspraak. Openingstijden maandag t/m vrijdag 8.30-17.30, zaterdag 8.00-15.30 uur. Steenhoffstraat 53 Soest Telefoon: 02155 - 21433 Op de algemene begraafplaats aan de Veldweg zijn vorige week van ten minste twee graven bloemen weggenomen. De politie kreeg, kort achter elkaar, twee meldingen. Op donderdag verdween een plant van een graf, die eerder door een broer van de overledene was bijge zet. Een vrouw uit Soest meldde een dag later dat een pot hyacinten en twee sierstenen waren ontvreemd. De betrokken families stelden elkaar op de hoogte van de diefstallen, waarna ze besloten de politie in te lichten. Het is bekend dat wel vaker bloemen van de begraafplaats worden gesto len. Dat wordt evenwel niet altijd bij de politie gemeld. Een woordvoerder kon zich geen re cente diefstallen van grafbloemen herinneren. De wethouders Frans Kingma (PvdA) en Mieke Swinkels (D66) blijven van mening dat op het handbalterrein van Smeeing/BDC aan de Henriëtte Blaekweg woningen moeten worden gebouwd. Dat laten ze weten in een reactie op de concept-sportnota. Tijdens de behan deling van de Structuurvisie is het sportcomplex tot dusver buiten schot gebleven als het ging om woningbouw. Dit ondanks een onderzoek naar de mogelijkheden daartoe. In de sportnota staat dat het terrein aan de Henriëtte Blaekweg niet zal worden bebouwd. Maar Kingma en Swinkels willen zich daar niet aan confirmeren. Volgens de twee wethouders moeten open plekken binnen de bebouwde kom eventueel in aanmerking kunnen komen voor nieuwbouwwoningen. Zij zijn van mening dat de handballers moeten inleveren om een aantal sociale woningen te kunnen realiseren. Er zou dan één verhard veld kunnen blijven liggen, alsmede een baan voor jeu-de- boulers. 'Een kast is een kast... Maar toen we bij Schipper Soest kwamen, zagen we het direct, 'n Kast is méér. Veel uitvoeringen met diverse practische snufjes, fraai afgewerkt en exact op maat gemaakt. Zelf kozen we voor de fraaie wandmeubels van March Art Parador voor de huiskamer en de Mirage schuifdeurkasten voor onze slaapkamer. Topklasse en een lust voor het oog. Zoekt u ruimte-oplossers die tegelijk decoratief moeten zijn, ga dan naar Schipper Soest. Óók voor keukens, deuren en plafond- en wandpanelen.' Industrieweg 12 (Ind.terrein), Soest. Telefoon 02155-10304 Welkom dinsdag t/m vrijdag 8-17 uur. Zaterdag 9-16.30 uur. De gemeente mag dan bij de besluiten over de Structuurvisie afgespro ken hebben dat er nog zo'n 5000 vierkante meter winkeloppervlak in Soest mag bijkomen, over de verdeling daarvan zit men nog niet op één stoel. Dat bleek vorige week tijdens de gezamenlijke vergadering van de raasdcommissies voor Ruimtelijke Ordening en Financiën, waar gespro ken werd over het bouwplan-Van den Hengel aan de Van Weedestraat 221-225. Dat plan (voor de bouw van een winkel met zes bovenwoningen op de plek waar nu o.a. naaimachinehandel Van Huissteden gevestigd is) was in eerste instantie afgekeurd wegens het gebrek aan parkeervoorzieningen, want die moeten tegenwoordig in elk plan wor den opgenomen. De aannemer vond daarvoor een oplossing: op de hoek van de Anna Paulownalaan en de Burge meester Grothestraat kunnen zes auto's gestald worden. Volgens hem zullen hooguit twee toekomstige bewoners daarvan gebruik maken; ze liggen op 120 meter afstand van de woningen en de bewoners moeten schriftelijk verkla ren dat ze die zullen gebruiken. De raadsleden - ook zij die aanvankelijk niets van het plan wilden weten - legden daarom met niet te veel enthousiasme neer bij het plan, vooral omdat het ui termate geschikt is voor senioren-be- woning. Het geheel wordt uitgerust met een lift en volgens de bouwer is er al heel veel belangstelling voor de appar tementen. De WD-fractie zinde het echter niet dat op deze wijze alvast een voorschotje werd genomen op de toewijzing van de nieuwe winkel-vierkante-meters uit de Structuurvisie. Neks Blommers wilde daarover eerst duidelijkheid hebben. Volgens haar was er immers sprake ge weest van een "eerlijke verdeling" over de vier winkelcentra, dus 1250 meter voor elk, en ze wilde weten of daar nu een besluit over was genomen. "Nee," antwoordde wethouder Jan Menne. Marginaal Op Blommers' vraag of er al overleg was over de ruimtelijke indeling van de Van Weedestraat antwoordde Menne: "Overleg wel, maar nog geen besluit." Hij liet verder weten dat het VVD-voorstel voor een "verlegde Kor te Brinkweg" (achter de bestaande) niet bij dat overleg betrokken was. "In de Structuurvisie is uitgesproken dat we niet uitgaan van alternatieve routes." Volgens Menne was er geen samenhang tussen het bouwplan-Van den Hengel en de verdeling van de "nieuwe me ters", zoals Blommers vreesde. Het nieuwe pand vergt hooguit 30 vierkante meter winkeloppervlakte meer, en dat is marginaal, vond Menne. De CD A-wethouder vond steun bij zijn politieke geestverwant Ries van Log tenstein, die vond dat er geen liniaaltje te pas moest komen aan de verdeling van de winkelmeters. "Er is wat dat be treft nog niets bepaald." Ook Kees Boerkoel (PvdA) meende dat de WD op eigen houtje invulling begon te ge ven aan de verdeling. "Die 1250 meter moet geen eigen leven gaan leiden." Boerkoel wees er langs zijn neus weg nog even op dat de geplande senioren woningen achter Braamhage t.z.t. toch ook "ontsloten" moeten worden. "Dan hebt u gelijk de kleine rondweg van de VVD of de iets grotere van ons..." Loet Jansen (D66) liet overigens direct we ten dat zo'n verbinding tussen Braam hage en de Stadhouderslaan wat hem betreft onbespreekbaar was. Harry Witte (Gemeentebelangen) sloot zieb - "wij zijn de beroerdste niet" - bij de meerderheid aan voor zover het om het bouwplannetje ging, al vond hij de woningen aantrekkelijker dan de nieu we winkels en de parkeerplaatsen hele maal ongelukkig. Over de winkelme ters was hij kort en bondig: "Wat we ook roepen, in het DPO-rapport staat dat er maar ruimte is voor 550 meter in de non-food-sector, ondanks de grote supermarkt die hier en daar nog in een aantal breinen zweeft..." Flexibel Menne maakte nog eens duidelijk dat over de meter-verdeling het laatste woord zeker nog niet gesproken is, ook al omdat inmiddels gebleken is dat het winkelcentrum Overhees er niet eens 1250 meter bij kan hebben. Die extra ruimte zou flexibel over de andere cen tra verdeeld moeten worden. Neks Blommers onderstreepte ten overvloede dat Menne bij haar niet hoefde aan te komen met het "beste den" van de meters voor de Van Wee destraat in het nieuwe bestemmings plan, en daar achteraan dan nog eens extra de 900 meter die Albert Heijn no dig heeft voor een nieuwe supermarkt. Aannemer Van den Hengel kon in elk geval tevreden zijn. Zijn bouwplan wordt doorgestuurd naar de provincie, die zich nog moet uitspreken over deze verandering, vooruitlopend op het nieuwe bestemmingsplan. De ongekende klasse van Barbecue- V Restaurant Weer of geen weer, tóch barbecuen in ons nieuwe barbecue-restaurant. Wij zijn geopend: Maandag t/m vrijdag 07.30-23.00 uur. Zondag vanaf 16.00 uur. Zaterdag vanaf 17.00 uur. Utrechtseweg 254 - Amersfoort (Nabij Stichtse rotonde) Tel. 033-615631 De politie hield vorige week disndag- morgen tussen 11.00 en 12.00 uur een verkeerscontrole aan de Beukenlaan, waarbij speciaal werd gelet op het dra gen van de veiligheidsgordels. Zeven automobilisten werden bekeurd omdat ze "los" reden. Dat gaat ze 50 gulden kosten. atrtoverh Een karrevracht vol, en zelfs méér dan dat, was het resultaat van de inzame lingsactie voor Kroatië, die vorige week werd afgesloten. In de afgelopen weken hebben veel Soesters een bijdrage gele verd aan de spontane actie, op touw ge zet door Karien Bitterling, Bep Rade maker en Annalie Schouten. Woensdagavond werden de spullen in geladen in een grote vrachtwagen, waarmee het voltallige bestuur van de Kroatische Kulturele Vereniging uit Rotterdam naar Soest was gekomen. Bij de boerderij aan de Birkstraat waren de spullen opgeslagen, maar niet eens alles kon in één keer mee. Zelfs de extra ingezette personenwagen bood daar voor te weinig ruimte. Volgens Bep Rademaker gaan er deze week zo'n 1000 a 1500 zakken dozen uit Soest - precies geteld zijn ze niet - mee met de vier treinwagons die de NS gratis ter beschikking heeft gesteld. De spoorwegen vervoeren de ingezamelde hulpgoederen naar Zagreb, en vandaar worden ze via de kerk verspreid over di verse plaatsen, o.a. Ocijek en Zadar, waar ze vooral ten goede zullen komen aan ouderen en kinderen. In de meeste dozen zat voedsel in aller lei soorten, maar er was ook veel kle ding plus een groot aantal dekens. "Een paar honderd zeker," schat Bep Rade- maker. Daarnaast werd ook een hoe veelheid geld binnengebracht, dat vooral besteed zal gaan worden aan de aankoop van medicijnen. Behalve particulieren - die zowel bij de C-1000 supermarkt als Super van Doorn boodschappen voor Kroatië konden doen - lieten ook de katholieke scholen in Soest (en één in Baarn) zich niet onbetuigd, en uiteraard een aantal bedrijven. Met man en macht worden honderden zakken en dozen in de vrachtwagen ge laden. Foto: Herman van Dam. Uit de hand gelopen De drie dames van het organisatiecomi té hebben het de afgelopen weken heel druk gehad. "We hadden echt geen idee dat het zó hard zou gaan. Eigenlijk is het - op 'n goeie manier - uit de hand gelo pen." Langs deze weg willen zij de vele goede gevers in Soest hartelijk bedan ken voor hun steun aan de (eenmalige) actie, die een groot succes is geworden. Het is niet de bedoeling dat de actie een permanent karakter krijgt. "Nee, het ging om een eenmalige activiteit, maar als we weer een oproep krijgen doen we het misschien nog eens," aldus Bep Ra demaker.

Soester Courant | 1992 | | pagina 3