ite op ening oo,- >oest ST Betty Krook blijft toch bij gemeente Kinderdagverblijf De Wit lijkt toch gered iVARiAt INFORMATIE OVER VOORTGEZET ONDERWIJS Cheque van f 1000 voor Bentinckfonds l'THC^ FONSHOPPlNG BIJ PAGINA in i/OENSDAG 11 MAART 1992 SOESTER COURANT PAGINA 11 icember. 5 maart 1992. i Heimwee doet 'ex' van burgemeester terugkeren Thuishulpcentrale I /A* Kernland Weer house party in Bos en Duin Groente/fruitshow PCOB morgenavond Wim van Doorn Bus hulpgoederen voor Tsjernobyl vertrekt vrijdag Dordtse kunst in Groeneveld te zien Van personeelsvereniging Gemeentewerken Verzorging aangifte-biljet INKOMSTENBELASTING Administratie- Financieringskantoor N. J. KONIJN Laat niets te Woonwensen over 'In de gordels of in de kreukels?' Autokraak M 'DE SPITSHEUVEL' Lente-geuren bij Mayindra spakenburg Oplossing lijkt gevonden na gesprek met gemeentelijke afdeling wvc j| 'Ik vind het heel erg. Ik ben nog net het proces bezig dat ik hier straks niet meer werk.' Deze woor den sprak Betty Krook in juli vorig (nar in een interview in deze krant. )e secretaresse van burgemeester •lans de Widt was verhuisd naar Rosmalen en zou in die omgeving gaan werken. ^laar heimwee dreef haar terug naar joest. Op 1 mei moeten Betty en Hans Krook hun nieuwe huis in Rosmalen «verlaten. "We hadden het zó verkocht", zegt Betty. "Het is spliksplinternieuw." Ze zijn er nog niet in geslaagd een wo eling in Soest te bemachtigen. "Maar jesnoods gaan we even bij m'n moeder mwonen", zegt Betty. 'De heimwee was te groot. Hans had er geen last van, maar ik hartstikke veel. Ik Ten er zelfs een tijdje ziek van geweest", iekent ze. Ze verhuisde vorig jaar naar Rosmalen ^m dichter bij het werk van haar man te Vonen. Korte tijd later gaf ze te kennen nat ze in Noord-Brabant wilde werken, Imdat ze elke dag in de file stond. Ook haar vrije-tijds-liefde, volleybalvereni ging Stam/SoVoCo, verliet ze, zij het pet veel pijn in haar hart. Dmdat Betty en Hans Krook terugke- en naar Soest, blijft ze voor de gemeen- te Soest werken. Maar haar baan als se- iretaresse van de burgemeester is ze in- hiddels kwijt. Nadat Betty haar vertrek (ad aangekondigd, werd Sjouk van Ooorn benoemd tot de rechterhand van burgervader De Widt. Zij was eerder Verkzaam voor de sportstichting en op [de afdeling financiën. Betty vervulde na die wisseling van de wacht verschillende functies. Maar sinds bekend is dat ze blijft, werkt ze voor de afdeling welzijn. Ze is belast met de commissie minderheden en met het emancipatiebeleid. "Gedeeltelijk vind ik het wel jammer, want het was leuk werk. Dit is natuurlijk iets heel an ders. Ook leuk hoor." Het bestuur van Stam/SoVoCo heeft haar reeds benaderd met het verzoek weer vrije uren in de club te steken. "Natuurlijk ga ik dat doen. Hans gaat Betty Krook kijkt alweer uit naar de zaterdagmiddagen in De Bunt, als het eerste damesteam van Stam/SoVoCo thuis speelt. ook weer een team trainen en ik ga weer spelen. Ik heb een half jaar niets ge daan, dus ik moet voorzichtig beginnen, misschien wel bij de recreanten. Dat weet ik nog niet. Wat hebben we de za terdagmiddagen in De Bunt gemist. Ik ben blij dat we er voortaan weer bij kun nen zijn." tel. 033 - 63 39 24 Thuishulp Centrale Eemland zoekt voor gezinnen of situaties waar de ou ders/verzorgers/partners/kinderen/ [buren (mantelzorgers) de dagelijkse [zorg hebben voor een gehandicapte, [dementerende of chronisch zieke, een [vaste vertrouwde vrijwilliger, die en- Bkele uren per week ondersteuning wil ■bieden. ■De vaste verzorger kan op deze manier leven weg, vrij zijn in zijn/haar eigen ■huis, iets voor zichzelf doen of iets met ■de andere kinderen/de partner onder- I nemen. De vrijwilliger kan in een thuis- I situatie zijn of haar capaciteiten en mo- I gelijkheden aanwenden. Zo zijn ze sa fe men thuis beter af. De coördinatoren van de THC, Jorieke Rijsenbilt en Lucie Wildervanck, orga- I niseren deze hulp. Voorde volgende si- I tuaties zoeken zij vrijwilligers. [Wie ervoor voelt voor één van onder- lstaande thuishulpvragers hulp te geven (kan bellen vooreen vrijblijvend kennis- Imakingsgesprek (vrijwilligers ontvan- Hgen begeleiding en een kleine onkos- I tenvergoeding van f 2,50 per uur). Het telefoonnummer is 033-633924, p/a ji MDE, Bloemendalse Binnenpoort 7, I hoek Havik. Soestdijk E Voor een actieve, wat vergeetachtige R alleenstaande dame, die houdt van kin- deren, buiten zijn, wandelen, fietsen, op I een terrasje zitten wordt iemand ge- zocht die haar daarbij kan begeleiden ■voor enkele uren per week. Soest-Zuid Voor een andere vergeetachtige dame, [die vroeger veel heeft gereisd en gemu- gsiceerd, wordt een vrijwilliger gezocht Idie het leuk vindt een ander te stimule- tiren tot activiteiten voor enkele uren per ■week. Soest-Klaarwater Voor een vergeetachtige heer, die houdt van tv-kijken, kleine huishoude lijke klussen en creatief bezig zijn, wordt een vrijwilliger gezocht die eens per maand op zaterdag deze heer gezel schap wil houden, zodat zijn vrouw hun dochter kan bezoeken. Amersfoort-Kattenbroek Voor een langdurig zieke heer, die slecht ter been is, wordt een vrijwillig ster gezocht die op vrijdagmiddagen aanwezig kan zijn om in geval van nood deze man te helpen. Gezocht wordt ie mand die zichzelf kan vermaken en de ze heer niet bezig hoeft te houden. Baarn Voor een slechtziende vrouw die tevens slecht ter been is, wordt een vrijwilliger gezocht die een auto heeft, zodat hij/zij deze vrouw eens per week mee kan ne men naar het winkelcentrum. Baarn Voor een dementerende mevrouw wordt een vrijwilligster gezocht die haar één keer in de week gezelschap houdt zodat de echtgenoot een paar uur voor zichzelf kan besteden. Baarn Voor een slechtziende, slechthorende, slecht ter been zijnde, pittige dame van 92 jaar, wordt iemand gezocht die één a twee dagdelen per week overdag of 's avonds de zorg van haar schoondochter overneemt. Ze wil graag voorgelezen worden uit de krant. Leusden Voor een verstandelijk gehandicapt jongetje van vijfjaar wordt een vrijwil ligster gezocht die circa één keer per maand op zaterdagmiddag en zaterdag avond op hem wil passen, zodat de moeder met de andere kinderen iets kan ondernemen. Leusden Voor een chronisch zieke heer wordt een vrijwilligster gezocht die één keer per maand verspreid over de dag enige hulp kan geven zodat zijn vrouw eens een dagje weg kan. In Bos en Duin aan de Bosstraat wordt zaterdag opnieuw een house party ge houden. Dansen op wèl eigentijdse mu ziek kan vanaf 21.00 uur. Voor die muziek zorgt drive-in show Dominator. Om de house party bij te wonen, moet vijf gulden entree worden betaald. Woensdag 11 maart Voorlichtingsdag: Het Vallei Collega; voor VBO-handel, Parelhoenstraat 12a, Amersfoort. Aanvang 19.00-21.00 uur. Donderdag 12 maart Informatieavond voor ouders: Het Nieuwe Lyceum, voor mavo, havo, atheneum, gymnasium, Jan Steenlaan 38, Bilthoven. Aanvang 19.30 uur. Voorlichtingsdag: Het Vallei College: voor vwo, havo, mavo, Paladijnenweg 611, Amersfoort. Aanvang 19.30 uur. Woensdag 18 maart Open huis: De Nieuwe Baarnse School, voor onderw. op algem. grondslag, Smutslaan 8, Baarn. Van 19.00-20.15 uur. Donderdag 19 maart Open huis: Dudok College, voor econ., meao, mco, korte opl.: administ. en detailh., Breughellaan 5, Naarden. van 16.00-19.00 uur. Morgenavond (donderdag 12 maart) vindt in de Open Hof aan de Veenbes straat de grote groente- en fruitshow plaats, die de Soester PCOB organi seert in samenwerking met Anton's Groente en Fruit. Vanaf half acht kan men er terecht voor allerlei informatie en demonstraties op het gebied van gangbare groente en fruit, exotisch fruit, biologisch dynamische produkten en rauwkost. De avond duurt tot ca. tien uur en iedere bezoeker krijgt een consumptiebon voor koffie of thee en een lot voor de verloting van een paar fruitmanden. De toegang is vrij. BOUWBEDRIJF SOEST TEL. 02155-15073-FAX17496 NIEUWBOUW VERBOUW RENOVATIE ONDERHOUD Aanstaande vrijdag 13 maart vertrekt vanuit Soest een bus, gevuld met hulp goederen, naar twee Russische school internaten in het door radioactiviteit ernstig besmette gebied rondom Tsjer nobyl. Voor dit doel is in Soest enige tijd geleden een rommelmarkt gehou den nij de familie Tolsma aan de Eiken laan. De Dordtse kunstenaars Nico de Deugd en Jan Hensema exposeren van af 14 maart in Kasteel Groeneveld in Baarn. Van het tweetal worden voornamelijk aquarellen, pen- en potloodtekeningen van stadsgezichten tentoongesteld. De meeste afbeeldingen zijn in Dordrecht gemaakt van plaatselijke locaties. De Deugd en Hensema zijn zaterdag van 14.00 tot 17.00 uur aanwezig om bezoekers te begroeten. De expositie is te zien tot en met 17 mei. Kasteel Groe neveld is dinsdag tot en met vrijdag ge opend van 10.00 tot 17.00 uur en zater dag en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. (ook T-biljet) - Redelijk tarief. Ook verzorging BOEKHOUDING en alle bijbehorende belasting formaliteiten. Tevens bemiddeling: persoonlijke lening/financiering/continu- kredieten. De Akkeren 18 - 3762 AS Soest Telefoon 02155 - 1 26 71 Het Bentinckfonds, de organisatie die zich inzet voor de gehandicaptensport in Soest, is vorige week duizend gul den rijker geworden dank zij een gift van de (voormalige) personeelsver eniging van Gemeentewerken. Het geld werd in de vorm van een che que door de oud-bestuursleden van de PGWS, de heren Hilgers en Opmeer, met enig ceremonieel overhandigd aan de Bentinckfonds-bestuurders de heer Rietveld en mevrouw Ten Cate. Dat ge beurde in de toepasselijke ruimte van Aqua Indoor, sinds de opening zo'n beetje de "thuisbasis" van het Ben tinckfonds. Bij de opheffing van de verening - die is opgegaan in de éne personeelsclub die de gemeente sinds de ingebruikneming van het nieuwe gemeentehuis heeft - had de ledenvergadering de resterende "middelen" toebedacht aan twee goede doelen: het Bentinckfonds en het diere nasiel, dat immers twee jaar geleden al voor de verhuizing leek te staan. Volgens penningmeester Rietveld kan het Bentinckfonds de gift uitstekend gebruiken. Het geld zal vooral worden besteed aan de aanschaf van spelmate riaal en attributen voor de sport/spel activiteiten voor verstandelijk gehandi capten, die sinds enige tijd in de sport zaal van het Griftland College worden gehouden en die inmiddels zo'n twintig deelnemers trekken. Deze Bentinck- fonds-activiteit staat onder leiding van Griftland-conciërge Martin van Gils. Het is overigens de bedoeling dat ook deze "tak" binnen afzienbare tijd naar Aqua Indoor overgaat, waar veel meer V.l.n.r. mevrouw Ten Cate en de heer Rietveld van het Bentinckfonds en de heren Hilgers en Opmeer van de voor malige) PGWS. bentinckfonds-activiteiten plaatsvin den. Daardoor wordt het sociale kon- takt gestimuleerd en de concentratie in één accommodatie biedt ook meer mo gelijkheden voor de intergratie van ge wone en gehandicaptensport. Het Bentinckfonds maakt sinds de ope ning van Aqua Indoor een periode van opmerkelijke groei door. Momenteel doen er zo'n 60 a 70 mensen mee aan de wekelijkse zwem-activiteit op zaterdag. Ook de handboogschutters maken ge bruik van de accommodatie aan de Dal- weg, althans in de winter, 's Zomers wij ken de 20 deelnemers uit naar het bui tenterrein aan de Eemweg. ANN01950 Even terug in de tjjd. Leuke dingen voor de mensen: oude radio, printtassen. fotolijstjes... allemaal in stijl. De jaren vijftig komen weer tot leven in de themahoek van Nijhof. Jazeker, ook FUN SHOPPING hebben wij op voorraad. NJJH0 Minervaweg 3,3741 GR Baarn, telefoon 02154 -16246. Vanmorgen heeft de minister van Ver keer en Waterstaat, mevrouw J.R.H. Maij-Weggen, voor het stadhuis van Utrecht het startsein gegeven voor de landelijke en regionale autogordel campagne 'In de gordels of in de kreu kels?' Per 1 april is het dragen van autogordels ook op de achterbank verplicht. Deze draagplicht geldt voor alle auto's die voorzien zijn van gordels op de achter bank. Nederland geeft daarmee gevolg aan een richtlijn van de EG. In EG-ver band is bepaald dat alle lidstaten voor 1 april 1993 deze maatregel moeten heb ben gerealiseerd. De uitbreiding van de draagplicht van gordels en het stimuleren van het ge bruik van kinderzitjes zal een belangrij ke bijdrage moeten leveren aan het ver minderen van het aantal verkeers slachtoffers. Door het consequent dra gen van gordels op de achterbank kan jaarlijks het aantal verkeersslachtoffers met minimaal dertig doden en duizen den gewonden worden teruggebracht. In de provincie Utrecht gaat de politie in riVeë maanden tijd zo'n 100.000 au tomobilisten controleren op het ge bruik van gordels. De bestuurders die voorin geen gordel dragen, krijgen zon der pardon een bekeuring. De passagier die zonder gordel achterin zitten, ko men er de eerste maand met een waar schuwing vanaf. Tijdens de landelijke en regionale cam pagne worden de verkeersdeelnemers op tv en radio en in de kranten over de nieuwe regels voorgelicht. Ook is er een Postbus 51-folder verkrijgbaar in post kantoren en bibliotheken. Aan de Dokter Rupertlaan is in de nacht van zondag op maandag een auto opengebroken. De 44-jarige eigenaar stelde vast dat de radio-cassetterecor der was ontvreemd. Het apparaat had een waarde van 600 gulden. De dief had een van de portierraampjes ingeslagen. De ongekende klasse van Barbecue- Restaurant Weer of geen weer, tóch barbecuen in ons nieuwe barbecue-restaurant. Wij zijn geopend: Maandag t/m vrijdag 07.30-23.00 uur. Zondag vanaf 16.00 uur. Zaterdag vanaf 17.00 uur. Utrechtseweg 254 - Amersfoort (Nabij Stichtse rotonde) Tel. 033-615631 Het vooijaar kondigt zich aan en lente geuren komen ons alweer tegemoet. Lentegeuren horen tot de vele geuren die ons leven beïnvloeden. Aan sommi ge geuren hebben mensen prettige her inneringen, van vakanties, leuke ge beurtenissen; andere geuren roepen vervelende herinneringen op. Geuren worden op verschillende ma nieren verwerkt in produkten. Zo kent iedereen natuurlijk parfum, bad- schuim, de pot-pourri's, enzovoort, maar er zijn ook de zuivere oliën die men op verschillende manieren kan ge bruiken. Al sinds mensenheugenis spelen geuren een belangrijke rol. Zo kennen we alle maal de motteballen met ceder-geur, of de lavendelzakjes voor in de linnenkast. Een schaaltje pot-pourri in een be dompte of berookte kamer doet ook wonderen. Daarnaast zijn er pure oliën. Doordat de oliën helemaal zuiver zijn kan men ook profiteren van hun werking (die men bij chemische geuren wel kan ver geten en die zelfs schadelijk kunnen zijn). De aromatische oliën worden meestal gebruikt om te verdampen in een olie lampje. Dat verfrist de lucht en brengt een extra dimensie aan de ruimte. Men kan de oliën verdampen vanwege de geur. Echte voorjaarsgeuren zijn bijvoor beeld de bergamot, cananga, ho- ningklaver, lemongrass, kajeput en ro- zehout. Het zijn lichte, frisse en soms zoetige geuren. Men kan de verschillen de geuren ook mengen. Verder kan men de aromatische oliën ook gebrui ken om hun werking. Bijvoorbeeld bij griep of verkoudheid, een bad met eu calyptus, kajeput en oregano, waarna men bijvoorbeeld thijm kan verdam pen. Zo zijn er ook speciale oliën en toepas singen die werken bij slapeloosheid, de pressie, vermoeidheid, spier- en ge wrichtspijnen. Men kan ze ook in ge rechten verwerken. Zo is de pompel moes (grafefruit) een goede ondersteu ning bij reinigen en werkt tevens verma gerend. Overtuig u er eerst van dat de olie helemaal zuiver is voordat u haar verwerkt in het eten. Bij Mayindra kun nen ze daarover voldoende inlichten. Ook in het alledaagse leven kan men de geuren gebruiken, bijvoorbeeld in het sopwater of een drupje op de stofzui ger. Ze laten het huis heerlijk fris en schoon ruiken. Wie nog een cadeautje zoekt, moet eens denken aan een geur- lampje met een olie. Het zijn succesvol le cadeaus. Er is in Mayindra genoeg informatie op folders, in (eenvoudige) boeken, en in de winkel vertellen ze er graag meer over. Er is ook genoeg te ruiken, het aantal verschillende geuren is weer flink uitgebreid. Voor alle oliën en informatie kan men bij Mayindra, Kerkstraat 3-5, terecht. L070,-. Bank 2 zits 3.775,-. Bij" il 2.210,-. Salontafel 125 x 80 lertafel 120 cm 0, inleg in wortel' retkamerfauteuil 1.540,-. Dressoir ast inkl. verlichting 4.055,-. BuffeL iting 7.640,-. koopavond van 7.00 - 9.00 u. 1 In Nederland zijn de peuterspeelzalen en kinderdagverblijven de laat ste jaren als paddestoelen uit de grond verrezen. Toch worden de wachtlijsten steeds langerwant de vraag naar een kindplaats groeit sneller dan het aantal opvangmogelijkheden. Steeds meer ouders wil len hun maatschappelijke carrière niet volledig opgeven voor hun kin- d(eren). Mevrouw De Wit uit Soest exploiteert al 22 jaar een kinder dagverblijf en sinds tweeëneenhalf jaar een peuterspeelzaal. Het voort bestaan van haar werk wordt echter bedreigd. Ze voldoet niet meer aan de nieuwe eisen. "En ik heb in al die jaren nog nooit één klacht gehad", reageert ze geschrokken. Als de gemeente geen water bij de wijn doet, ziet mevrouw De Wit geen andere oplossing dan haar kinderdagverblijf aan de Kamper foeliestraat en peuterspeelzaal aan de Ereprijsstraat te sluiten. "De maatregelen die ik moet treffen om aan de nieuwe voorwaarden te voldoen, kan ik niet betalen." Mevrouw De Wit werd onlangs onaan genaam verrast met het pakket eisen dat de gemeente op tafel legde. Er wer den drie oplossingen aangedragen, die allemaal een grote investering vergen. Mevrouw Dc. V* ït zou drie peutertoilet ten moeten laten installeren, slaapka mers realiseren, een beroepskracht in dienst nemen en het aantal kindplaat sen verminderen. "Dat is niet meer haalbaar, dan zou ik pro deo moeten gaan werken. Dan moet er geld bij", zegt ze over de gewenste maatregelen. Het gesprek dat ze afgelopen maandag met een ambtenaar van welzijn, volks gezondheid en cultuur heeft gevoerd, heeft haar optimistischer gestemd. Magnetron In het kinderdagverblijf aan de Kam- perfoeliestraat hoeft ze niet terug van dertien naar negen, maar van dertien naar twaalf kindplaatsen. Daar kan ze mee leven. Bovendien hoeft ze maar één peutertoilet te realiseren in plaats van drie en is de aanschaf van bijvoor beeld een magnetron voldoende om maaltijden voor de kinderen op te war men. Er hoeft geen aparte slaapkamer te komen in de ruimte die mevrouw De Writ huurt van de woningbouwvereni ging Soest (WS). Tenminste, als burgemeester en wet houders daarmee akkoord gaan. De Wit: "Volgens de ambtenaar zou deze oplossing wel mogelijk zijn, maar we moeten afwachten hoe de gemeente reageert. Het kan best zijn dan deze op lossing niet wordt goedgekeurd." Uit het gesprek met de ambtenaar bleek tevens dat De Wit geen beroepskracht in dienst hoeft te nemen. Haar dochter Tialda, die in de peuterspeelzaal werkt, kan volstaan met het volgen van een studie om de vereiste papieren te halen. De studie neemt één dag per week in beslag. Op die dag mag mevrouw De Wit een vrijwilligster inzetten, zodat de totale onkostenpost binnen de perken blijft en het voortbestaan van het kin derdagverblijf niet meer in gevaar komt. Ontheffingen Als het gesprek van maandag uitmondt in de goedkeuring en noodzakelijke ontheffingen van het college, zijn de peuterspeelzaal en het kinderdagver blijf gered. Maar mevrouw De Wit heeft wel in de rats gezeten. Ze kon het niet begrijpen dat haar kinderopvang in- neens niet meer volgens de regels frinc- tioneerde. "Ik heb nog nooit één klacht gehad. De ouders zijn altijd tevreden. Het werkt hier goed. Ik zit vol en heb een wachtlijst van vijftig kinderen. Nou, daar blijkt toch wel uit dat de ouders vertrouwen in ons hebben." Al 22 jaar is mevrouw De Wit in Soest actief als opvangster van kinderen. Hoewel een laatste gesprek met de ge meente positief is verlopen, wordt het voortbestaan van haar kinderdagop- vang en peuterspeelzaal bedreigd. H.'

Soester Courant | 1992 | | pagina 11