A Ivr 998 En ditziin de knallers van deze week: C1000 Runder borstlappen Navel sinaasappelen Shoarma rollade Soest zet uitbetaling aan POD stop na Drie mille voor elke meter Gemeente begint maandag met uitzetten milieubox Soest vraagt regering activiteiten op vliegbasis niet uit te breiden ASIEL STEITNI 70e JAARGANG NO. 28 .WOENSDAG 11 MAART 1992 "_J 1 Nog steeds veel technische mankementen Aqua Indoor 3 Actueel 5 Actueel 11 Varia 13 Sport 21 Boekenweek HET VLEESCENTRUM JÊ WL Vast- C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars HS -HendrikSmit Oproep tot deelname aan demonstratie 'Soest bekent kleur' tegen racisme en vreemdelingenhaat 'Joy-riding' van zoon (15) op motor van vader Toren Oude Kerk morgen opnieuw haantje de voorste MODESHOW ZUID PROMENADE 5 SOEST TEL 243 14 1 Voor een gratis abonnement op de wekelijkse woninggids. DE VElJTT Oude linde oude raadhuis verplaatst 'Indien mogelijk Soesterberg als eerste sluiten Man rijdt met auto op fietspad Abonnement r. Soest/Soesterberg Ss jji; per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- r; i Losse nummers 75 ct. Uitlij Gecontr. opl. 9550 irïï VERSCHIJNT 9 Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152' Telefax 02155-24904 Postbank 126156 IEDERE WOENSDAG Verhuizing kazerne naar locatie Beukendal wordt weer actueel. Zorgen om criminaliteit. Bouwplan squashhal vindt goedkeuring college. Kinderdagverblijf De Wit lijkt toch gered. Demonstratie kansen-missen Smeeing/BDC. Laatste strohalm voor Soest. Spanning te snijden bij Red Stars. SEC heeft kampioenschap in eigen hand. Negende boekenweek-festival. Indonesië-festival in C-drie. Foto: Herman van Dam. van één van de appartementen komen. Om het uitzicht van de toekomstige be woners niet te belemmeren, werd beslo ten de beeldbepalende boom enkele meters te verschuiven. Kosten: driedui zend gulden per meter. Bij de werkzaamheden werden een hy draulische rupskraan, een takelwagen en enkele sjofels ingezet. De voorberei dingen en de uiteindelijke verplaatsing trokken veel bekijks, ook van een leger tje ambtenaren en twee van de vier wet houders. De leeftijd van de linde wordt geschat op honderd jaar. Dat is niet extreem, want de linde in de Kerkebuurt (achter de Oude Kerk) is vierhonderd- tot ze venhonderd jaar oud. De schattingen lopen hierover uiteen. "Maar vierhon derd jaar is 'ie minstens", aldus hoofd F. Klandermans van de afdeling groenbe- heer. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 Lange VARKENSHAASJES per kg 19?° ROLLADE populair per kg D?u SPEKLAPJES zonder been, zonder zwoerd, per kg6?" Altijd kwaliteit en betaalbaar. i^^^kpagina #vonBREUKELENbvm 5 100 gram ■Sfe Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02J55-I6251 Telefoon: 02155- 19600 De laatste tijd doen zich stemmen horen, die zich laatdunkend uitla ten over de in onze samenleving aanwezige groeperingen van bui tenlandse oorsprong. Het blijft daarbij niet bij woorden; ze worden gevolgd door bedreigingen en da den van geweld, ook in onze omge ving. Het is van groot belang dat al dege nen, die de gevaren van deze ontwik kelingen in zien, zich ertegen uit spreken. De geschiedenis leert, dat een samenleving, waarin de weder zijdse aanvaarding en waardering van groeperingen van verschillend ras, geloof en cultuur ontbreken, vervalt tot een barre dictatuur. Een gezonde democratie kan zich alleen ontwikkelen en handhaven in een land waarin iedere burger, ongeacht ras, huidskleur of geloofsovertui ging, als gelijkwaardig wordt be schouwd en zich veilig kan voelen. Daarop hebben al die buitenlanders recht, die ten behoeve van onze eco nomie naar ons land zijn gehaald; daarop moeten asielzoekers, die uit gevaar voor hun leven naar ons land zijn gevlucht, kunnen rekenen. Niemand kan zich ten aanzien van de bejegening van medelanders neu traal opstellen. De stemmen moeten worden gehoord van allen, die zich verzetten tegen racisme en discrimi natie. Het is daarom, dat een groot aantal instellingen - waaronder vak bonden, mensenrechtenorganisaties en vredesbewegingen - oproepen tot een demonstratie en manifestatie onder het motto: 'nederland bekent kleur'. Deze demonstratie en mani festatie vinden plaats op de Dam in Amsterdam, op zaterdag 21 maart om 13.00 uur. Het Vredesplatform Soest roept de bewoners van Soest op zoveel moge lijk aan deze demonstratie en mani festatie tegen vreemdelingenhaat en racisme deel te nemen. Het gaat er om dat ook Soest, een gemeente waarin veel buitenlanders wonen, kleur bekent. Deze oproep wordt gesteund door de Stichting Internationaal Vrou wencentrum Vrouwen voor Vrou wen in Soest en de Stichting Vluch telingenwerk Soest. De gemeente Soest heeft de uitbetaling aan Project Ontwikkeling Drach ten (POD) stopgezet. Het bedrijf dat in opdracht van de gemeente Aqua Indoor liet realiseren, krijgt de nog openstaande 1,3 miljoen gulden pas uitgekeerd als alle technische gebreken zijn verholpen. Het oplossen van de problemen zal volgens de gemeente nog enkele maanden duren. Soest zal proberen de daardoor extra gemaakte onkosten op POD te verhalen. Hoe hoog die kosten uitvallen, is nog niet bekend. Aqua Indoor werd vo rig jaar juli met enkele weken vertraging, ook al door technische manke menten, geopend. De volledige isolatie van het sportcom plex moet worden vervangen. Door condensatie functioneert de isolatie niet meer. POD is momenteel bezig nieuw materiaal aan te brengen. Door het condensprobleem is het gasverbruik hoger dan verwacht. Volgens een woordvoerder van de gemeente is op jaarbasis ongeveer 310.000 kubieke meter gas nodig. Maar dan moeten alle technische voorzieningen wél naar be horen functioneren. In de huidige situa tie verbruikt Aqua Indoor 362.000 kuub gas. In geld vertaald betekent dat ongeveer 18.000 gulden extra energie kosten. Volgens de woordvoerder is dat bedrag echter niet exact aan te geven. Omdat Aqua Indoor pas negen maanden wordt geëxploiteerd, zijn nog geen defi nitieve jaarcijfers bekend. "Maar als de isolatie optimaal is en de andere aan passingen achter de rug zijn, moeten we dicht in de buurt van 310.000 kuub kunnen komen", aldus de woorvoer- der. De gemeente krijgt binnenkort de beschikking over een geavanceerd sys teem, Waardoor alle energieverbruik gespecificeerd kan worden gecontro leerd. "Na twee jaar wordt gekeken hoe groot het verbruik is. En aan de hand daarvan wordt bepaald hoeveel de ge meente bijdraagt in het exploitatiete kort." Volgens een andere woordvoerder is het overigens niet zeker dat de gemeen te de extra stookkosten, die nu worden gemaakt, kan verhalen op POD. Het is moeilijk te bewijzen dat die extra kosten een gevolg zijn van de condensproble- "Maar als de oplevering officieel is, zul len we een eindrekening maken. Als er nu wordt gewerkt, waardoor veel stof ontstaat, moet extra geld voor schoon maken worden uitgegeven. En er zijn nog wel meer onkosten bedenkbaar. Aqua Indoor moet die nog bij ons de clareren, waarna wij de onkosten bij POD zullen declareren. Om hoeveel geld dat gaat, weten we pas als alles klaar is." Zuivering Behalve de isolatie, is de zuiveringsin stallatie onvoldoende. Die voldoet nog niet aan de wettelijke eisen. Voor 1 april moet de installatie wél aan de eisen vol doen. Daarvoor is het nodig dat de filte- rinhoud wordt vervangen. De gemeen te verklaart dat de waterkwaliteit wél is goedgekeurd en dat er geen gevaar voor de volksgezondheid bestaat. Andere gebreken vertonen de beton- wanden van de bassins. Door lekkage verdwijnt water druppelgewijs in de ba- domloop om vervolgens te verdampen. POD zal dit gebrek in de zomermaan den verhelpen, aldus de gemeente. Ook alle houten kozijnen in het com plex van 17 miljoen moeten worden vervangen. De verbindingen zijn losge laten, waardoor water van buiten naar binnen kan komen. De gemeente heeft POD formeel in ge breke gesteld en de uitbetaling stopge zet. POD stelt op dit moment alles in het werk de technische mankementen zo spoedig mogelijk op te lossen. De verwachting van de gemeente is dat het bad officieel over drie maanden kan De technische voorzieningen in Aqua Indoor vertonen nog steeds gebreken. Volgens de gemeente zijn die over drie maanden verholpen. Foto: Herman van Dam. worden opgeleverd en dat alle gebre ken dan tot de verleden tijd behoren. Volgens de gemeente ondervindt het publiek weinig tot geen hinder van de mankementen. Zonder dat zijn vader daar iets van afwist, heeft een vijftien-jarige jon gen uit Soest op pa's motor gecrosst. Hij deed dat op de Eng, maar moest zijn 'joy-riding'-avontuur duur be kopen. Omwonenden klaagden bij de politie over overlast en de jongen werd korte tijd later aangehouden. De politie nam de onverzekerde mo tor in beslag. Bovendien was de jon gen te jong om op de motor te mogen rijden. Een rijbewijs had hij logi scherwijze niet. Het haantje van de Oude Kerk aan de Kerkstraat wordt morgen weer op de toren bevestigd. Vanaf dat moment kunnen de steigers langzamerhand worden afgebroken. De verwachting is dat de Oude Kerk in juni weer in volle glorie is te bewonde ren. Alle steigers moeten dan zijn ver wijderd na een opknapbeurt die bijna een jaar in beslag heeft genomen en waarvoor ruim een half miljoen gulden is uitgegeven. Het doet ons genoegen, u uit te nodigen om tijdens de paasshow, in Rest. De Tuin te Soesterberg op zondag 15 maart de lancering mee te maken van onze succesvolle, modieuze, betaalbare voorjaars- en zomer combinatiemode. Modeshow Boutique UNO in Restaurant De Tuin, Rademakerstraat 6 in Soesterberg. De show is doorlopend van 10.30 tot 17.00 uur. Entree is GRATIS. MAKELAARDIJ O.G. KERKSTRAAT 84 SOEST TELEFOON: 02155-16824, De gemeente Soest gaat minister Relus ter Beek van defensie en de leden van de Tweede Kamer vra gen de activiteiten op vliegbasis Soesterberg niet uit te breiden. Dat verzoek is in een brief ver woord. De brief is ondertekend door de burge meesters van Soest, Zeist en De Bilt. Het is de bedoeling dat ook hun ambt genoten van Amersfoort en Leusden dat doen. In de brief spreken de genoemde ge meenten hun bezorgdheid uit over het risico van ongelukken in woonkernen. Dit naar aanleiding van het ongeluk met de F-16 die enkele weken geleden in een Hengelose woonkern neerstortte. Een dergelijke vliegramp is in Soest of andere aangrenzende gemeente niet ondenkbeeldig, aldus de brief. In 1959 stortte een F 86K-straaljager neer op een bloemenkwekerij in Huis ter Heide. Dit type vliegtuig is overigens tijdelijk gestationeerd op vliegbasis Soester- berg. De gemeenten stellen dat de Soester- bergse vliegbasis in één van de dichtst bevolkte gebieden ligt. Binnen een straal van vijf kilometer wonen 350.000 mensen. Het dringende verzoek aan de minister is de activiteiten op Soester berg niet uit te breiden. Dat geldt zowel de militaire, recreatieve als burger luchtvaart. Als de Amerikanen als gevolg van de internationale ontspanning besluiten het aantal bases in ons land te vermin deren, gaan de gemeenten ervan uit dat Soesterberg, gezien de ligging, als eer ste in aanmerking voor sluiting komt. De brief aan minister Ter Beek is opge steld door de gemeente De Bilt. Studie Het gemeentebestuur van Soest heeft ook een brief van de Vereniging Neder landse Gemeenten en de gemeente Hengelo ondertekend. Naar aanleiding van de vliegramp in februari heeft Hen gelo op een aantal besluiten aangedron gen. Het vliegen boven woonwijken moet worden verboden; het avond- en circuitvliegen moet worden opge schort; een risicostudie moet worden ingesteld; het aantal F-16's op vliegba sis Twenthe moet worden verminderd; en er moet een studie komen naar de mogelijkheden en effecten om op ter mijn vliegbasis Twenthe te sluiten. De gemeente Soest heeft de brief uit oogpunt van solidariteit ondertekend. "Zou er in Soest of Soesterberg een on geluk gebeuren, dan zouden wij niet an ders handelen en hopen op enige soli dariteit." De besturen van Enschede, Oldenzaal, Losser en Weerselo gingen Soest al voor. Ook de VNG heeft de brief ondertekend. De VNG vindt ook dat de regering het beleid ten aanzien van vliegbases moet herzien. De pro vinciebesturen van Overijssel en Noord-Brabant steunen het initiatief van Hengelo en buurtgemeenten even eens. Vanaf maandag 16 maart worden in Soest milieuboxen verspreid onder de bevolking. De speciale emmer is be stemd voor klein chemisch afval (kca), zoals verfresten en batterijen. In de boxen zit een kartonnen binnen- box en uitgebreid informatiemateriaal. Daarnaast moeten de inwoners van Soest vandaag allemaal een brief van de gemeente hebben ontvangen. Daarin wordt melding gemaakt van de inten sieve voorlichtingscampagne die bin nenkort start. Het nieuwe kca-systeem kost de gemeente dit jaar ongeveer 285.000 gulden. De milieuboxen wor den periodiek geledigd door de ge meente. Vanaf mei zal in Soest ook de chemokar gaan rijden. De wagen zal elke tweede, derde en vierde dinsdag van de maand een aantal haltes in Soest aandoen, waar chemisch afval kan worden inge leverd. De haltes worden genoemd in het voorlichtingsmateriaal. Iedereen die vragen heeft over het nieu we kca-systeem of de chemokar kan bellen met het informatienummer van de reinigingsdienst van de gemeente: 93688. Als je in je auto op het fietspad gaat rij den, is dat niet alleen gevaarlijk, maar ook opvallend. Een Amersfoorter (21) weet daar na zaterdagnacht alles van. Hij verkoos het fietspad langs de Dal- weg in plaats van het wegdek. De politie ontdekte dat en hield de man aan. Hij kreeg een proces-verbaal en een rijver bod, omdat hij onder invloed van drank verkeerde. De linde die al vanaf het einde van de vorige eeuw naast het voormalige ge meentehuis aan de Steenhoffstraat stond, is vrijdag vijf meter verplaatst. Die operatie nam bijna de gehele dag in beslag en kost vijftienduizend gul den. De karakteristieke boom kreeg een an der plaatsje, omdat op het terrein en in het oude raadhuis appartementen wor den gerealiseerd. De kroon van de linde zou anders in aanraking met het balkon

Soester Courant | 1992 | | pagina 1