aruóhocK LSblS~) f B jBÜËKENWËEK]- /f] nr\ [COjjWR& WELZIJN! Muziekband 'Suara Istana in C-drie Balinese dans van SinarBulan f Expositie in Anna Paulownahuis Lezing over wayangpoppen C-drie Reisvereniging 'Selamat Jalan' op Indonesisch Festival 'Omgaan met spanningen' bij CMD WOENSDAG 11 MAART 1992 SOESTER COURANT PAGINA 20 Poppenbeurs en -expo in De Witte Bergen Sterrenkijkdagen op De Schothorst Indonesisch Festival: Programma Indonesisch Festival Indonesisch Festival: Etsen van Manken Oltheten Indonesisch Festival: Boekenmarkt van 70-jarig Apollo Rommelmarkt PVO Creatieve Cursussen van Karen Rahusen 'De tweede cirkel' NNereldI/1/inkel Glas uit Guatemala - Vereniging de Engh zoekt secretaris Mischa de Yreede 'Het land van mijn ouders' *r Libri Cultureel Creatief Centrum Willaerstraat 49, tel. 22188 C-drie heeft dit seizoen 18 kindercur sussen en 54 cursussen voor volwasse nen in het programma. Expositie De maand maart staat de expositie ruimte geheel in het teken van Indone sië. Van Bob van Alphen hangen schit terende foto's uit 't prachtig Rijk van Insulinde" en van Erik van Evert is een tiental schilderijen te bezichtigen. Deze laatste zijn voornamelijk landschappen, gemaakt met olieverf, houtskool, inkt of waterverf. Al bij het inrichten van de expositie bemerkten we dat het onder werp Indonesië erg in de belangstelling staat. Veel bezoekers van het centrum vertelden spontaan hun reisverhalen of haalden gezamenlijk herinneringen op. Dat belooft heel wat voor ons Indone sisch Festival. Indonesisch Festival In het kader van de Boekenweek, die van 11 tot 21 maart gehouden wordt, organiseert C-drie een reusachtig Festi val over Indonesië op zaterdag 14 maart. Vanaf 14.00 uur kunt u in C-drie terecht en het feest duurt tot ongeveer 22.00 uur. De toegang is f 5,- per per soon. Voor het programma verwijzen we u naar de aankondigingen elders in deze krant. Tekenfilmspecial In de kinderbios van vrijdag 20 maart draait een tekenfilmspecial voor de jongste kinderen. Het gaat hier echt om heel eenvoudige korte tekenfilms, waarbij vooral de beelden en de muziek het verhaal vertellen. Het totale pro gramma duurt ongeveer 70 minuten en de toegang is als altijd f 2,50. Cabaretgroep Radetzky Op donderdag 26 maart kunnen lief hebbers van onvervalst amusement, lichte satire en pure show komen kijken en luisteren naar Radetzky. Dit is een groep, bestaande uit twee mannen en twee vrouwen, die een bijzonder leuk programma brengen. Het is getiteld "Kom onmiddellijk thuis". Het pro gramma valt uiteen in twee delen. Voor de pauze maakt het publiek kennis met de familie Akker. Deze familie heeft het (on)geluk over vier kinderen te be schikken, die allen sympathiek, zeer moedig maar o zo labiel zijn. Zij bele ven wel heel bizarre avonturen, waar het publiek heerlijk om zal kunnen la chen. Na de pauze is men als het ware te gast bij de "Helpende Hand Show". Hierin wordt op een geheel eigen ma nier de draak gestoken met shows die tegenwoordig niet meer van het tv-scherm zijn weg te denken. "Kom onmiddellijk thuis' is een avondvullend programma, dat begint om 20.00 uur. De toegang is f 15,-. Wordt verwacht Maart: expositie foto's en schilderijen "Indonesië 14 maart: Indonesisch Festival 20 maart: kinderbios: tekenfilmspecial 26 maart: Cabaret Radetzky: "Kom onmiddellijk thuis" 3 april: kinderbios: De Bremer Stads muzikanten 9 april: Rense Ferwerda met het mu ziekprogramma: "Nu 't kan". Pro memorie: C-drie is op werkdagen geopend van 9.30 tot 12.30 uur, van 13.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 23.00 uur; op zaterdag van 15.00 tot 23.00 uur. Op zondag is C-drie gesloten. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49,3766 CP in Soest en telefonisch te be reiken onder tel. 02155-22188. In motel De Witte Bergen wordt op za terdag 14 maart een grote poppenbeurs annex expositie gehouden. Op de beurs zijn 40 poppenmaaksters present, evenals poppendokter Henk Hemkes. De openingstijden zijn: 10.30-16.30 uur. Entree: f 4,50; 65+: f 4,-; kinde ren tot 12 jaar: f 1,-. Op vrijdag 13 en zaterdag 14 maart vin den de landelijke sterrenkijkdagen plaats. De volkssterrenwacht "Schot horst" is op beide dagen geopend voor het publiek. Bij helder weer wordt o.a. naar de maan en naar Jupiter gekeken. De maan is in haar eerste kwartier. Daardoor zijn de kraters te zien, die zich op de grens van licht en donker be vinden, met lange slagschaduwen en verlichte bergtoppen. Op Jupiter zijn enkele wolkenbanden te zien en met wat geluk de grote rode vlek, een or kaan die daar al ruim 400 jaar wordt! Ook zijn de vier helderste maantjes, die rond de planeet cirkelen, zichtbaar. Met de videoapparatuur kunnen opna men worden gemaakt van de diverse hemelobjecten en deze 'live' op een grootbeeld tv - te laten zien. Mensen die een VHS-videoband meenemen mo gen zelf - bij helder weer - een opname maken van de maan of Jupiter. Inmiddels is ook de beschikking gekre gen over ontvangstapparatuur voor weersatellieten, waardoor het mogelijk is om Meteosat en de NOAA direct te ontvangen. Dhr. Scherhorn van de werkgroep "Kunstmanen" zal aanwe zig zijn om het een en ander uit te leggen en te demonstreren met o.a. eigen ge maakte apparatuur, die is gekoppeld aan de ontvanger. Bij bewolkt weer zijn er diverse video opnamen te zien, die eerder werden ge maakt, en enkele diashows. De sterrenwacht is gevestigd aan de Schothorsterlaan 3A in Hoogland en geopend: vrijdag 19.30-22.00 uur, za terdag 13.00-17.00 uur en 19.00-22.00 uur. Op 14 maart zal de muziekband The Royal Hawaiian Minstrels vanaf 20.00 uur zorgen voor een gezellige muziek- en dansavond. De band werd in de jaren dertig in voormalige Nederlands-Indië opgericht. De Engelse naam moest in de Japanse bezettingstijd veranderd worden omdat Engels verboden was. De naam werd toen vervangen door Suara Istana. De band zorgt voor een avond met prachtige krontjong- en Hawaii-mu- ziek. De bandleden zijn met deze mu ziek opgegroeid, dus het zit er goed in. Ze spelen geen eigen nummers, maar kunnen bijna alle krontjongnummers spelen. De krontjong-muziek is ontstaan in de tijd dat de Portugezen de eilanden kolo niseerden. Op Java is de muziek samen gegaan met de Gamelan en daar is de typische krontjong-stijl ontstaan. On dertussen mengde die muziek zich weer op Ambon met de meer Hawaiiaans georiënteerde muziek. Daarom lijken Hawaii- en krontjong-muziek vaak op elkaar. Het optreden vindt in de Grote Zaal van C-drie plaats, die in een feestelijke en tropische sfeer wordt ingericht. Men kan lekker zitten luisteren naar de mu ziek, maar er is ook gelegenheid om te dansen. Ook 's avonds zorgt de horeca voor Indonesische hapjes en drankjes. Suara Istana begint om 20.00 uur en de toegang is f 5,-. Het Indonesisch Festival, dat op za terdag 14 maart in C-drie wordt ge houden, kent allerlei activiteiten en bezienswaardigheden. Het festival is opgezet naar aanleiding van de Boe kenweek, die als thema heeft: "'t Prachtig rijk van Insulinde", naar een citaat van Multatuli. Het programma ziet er als volgt uit: Balinese dans Grote zaal - dansvloer, 14.15- 15.25 uur. Lezing over Wayang Zaal 2, 14.30 - 15.30 uur. Kinderactiviteiten Handvaardigheidslokaal Sprookjes vertellen 14.30 - 15.00 uur; Maskers maken 15.00 - 16.30 uur. Workshop Gamelan Vijverzaal, 16.00 - 17.30 uur; Max. 16 deelnemers (reserveren noodza kelijk) Diapresentatie 'Selamat Jalan' Vijverzaal, 19.00 - 21.00 uur. Muziekband Suara Istana Grote zaal, 20.00 - 22.00 uur. Verder kan men genieten van heer lijke Indonesische hapjes en drank jes die met zorg bereid zijn. De toe gang bedraag f 5,- en is geldig voor zowel het middag- als het avondpro gramma. Op 14 maart brengt Sinar Bulan tijdens het Indonesisch Festival enkele indruk wekkende Balinese dansen ten toneel in C-drie. Dansen die in Indonesië ope- voerd worden, dienen tijdens ceremo nies en feesten vaak zowel voor ver maak van de aanwezige gasten als om goden en geesten te plezieren of te be zweren. Een voorbeeld is de Balinese barong-keket-dans, die uitgevoerd wordt om ziekten en zwarte magie te weren. Bij de Balinese dans is opvallend dat zij een "brutale" uitstraling heeft, doordat de danser hun ogen wijdgeopend heb ben en snelle bewegingen met de han den en armen maken. Sinar Bulan bestaat uit twee danseres sen: Els en Yvonne van Beukering. Zij hebben op Bali een opleiding aan het Kokar-conservatorium gevolgd, die werd gegeven door G. NGR. Supartha. Hij is leider van de groep Whratuala, die bekend is van zijn toernees door Amerika, Azië en Europa. Els en Yvonne beginnen om 14.15 uur met de welkomstdans Puspa Wresti. Vervolgens ziet men een vrolijke mo derne vogeldans, de Manuk Rawa. Tenslotte laten ze een gedeelte van een klassieke hofdans zien, de Legong Kra ton. Tussen de dansen door zullen er korte pauzes zijn, zodat er de gelegenheid is om van kostuum te verwisselen. De kostuums die de twee Indonesische da mes aan hebben, zijn origineel in Bali gemaakt en schitterend om van dichtbij te bekijken. Henny Boekhoff (docente Internationaal volksdansen) zal de drie dansen voorzien van uitleg. De toegang is f 5,- en geldig voor het hele festival, zowel het middag- als avondprogramma. Kinderactiviteiten Voor de kinderen is er op 14 maart de gelegenheid om maskers te maken. Om alvast goed in de sfeer van Indonesië te komen wordt er eerst een typisch Indo nesisch sprookje voorgelezen. Daarna kunnen de kinderen lekker gaan knut selen. De nieuwe docente voor beeldende vorming, Irene Bangma-Witte, zal zor gen voor de uitleg en begeleiding. Aan de hand van voorbeelden van Indonesi sche maskers is het aan de kinderen de taak om een soortgelijk masker te ma ken. Natuurlijk mogen de kinderen de maskers als ze af zijn mee naar huis ne men. Het sprookje zal om 14.00 uur voorge lezen worden. Om 14.30 uur kan dan gestart worden met het maskers-ma ken. Kinderen die iets later komen, kunnen tot 16.00 uur zich nog aanslui tend bij het maken van maskers. De toegang is f 1,- voor de materiaal kosten). Leeftijd: 5 t/m 12 jaar. In galerie Anna Paulownahuis aan de Burgemeester Grothestraat 51 is van af aanstaande zondag tot en met 24 april een expositie ingericht van mo no-kleuretsen van Mariken Oltheten. De expositie wordt op 15 maart om 16.00 uur geopend. Beperking, grensoverschrijding en uit daging - deze thema's vormen de basis van het werk van Mariken Oltheten, zo wel inhoudelijk als voor wat betreft de techniek. Ze maakt mono-etsen (uni ca): grote, kleurrijke beelden, opge bouwd uit vlakken, organische vormen en lijnen die een sterke ruimtelijkheid suggereren. Haar uitgangspunt zijn mythische ver halen, eigen ervaringen en die van de mens in het algemeen. Ze vertaalt ze in abstracte motieven als tegenstelling, begrenzing, uitdaging, strijd en over winning en de motieven manifesteren zich zowel in het beeld als in de titel. Ar chitectonische beeld-elementen, zoals bijvoorbeeld de ladder of de toren van "In visible con versation van Mariken Oltheten. Babei, zijn daarvan een weerslag, maar ook haar affiniteit met de muziek komt tot uiting. Kleur is een onmiskenbare eigenschap van haar werk. Aanvankelijk gebruikte Mariken voornamelijk blauwen en ro den, maar de laatste jaren is haar palet uitgebreid met aardkleuren. De beper kingen van de techniek heeft ze tot haar voordeel weten te keren. Haar grote technische beheersing levert haar be wegingsvrijheid, wat zich uit in direkte en krachtige beelden, zonder spoor van terughoudendheid. Toevalligheden zijn in de hand gehouden en elk element draagt bij aan het totaal. Kijken naar het werk van Mariken Oltheten is een ont dekkingsreis. De openingstijden van de galerie zijn: dinsdag-vrijdag 9.00-17.00 uur; zon dag 13.00-17.00 uur; of na telefonische afspraak (tel. 11563). Toneel, dans, zang en andere voor drachtskunsten nemen een belangrijke plaats in de Indonesische samenleving in. Deze was oorspronkelijk aangewezen op monde linge overlevering, omdat maar een klein deel van de bevolking kon lezen. Sommige volken (Toraja's, Papoea's) kenden zelfs helemaal geen schrift. Op deze manier werden historische en op voedkundige verhalen toch bij de men sen gebracht. Grote populariteit geniet op Java en Bali de wayang kulit, het schimmenspel met platte, uit leer gesneden poppen. Het schimmenspel is waarschijnlijk al voor het jaar 1000 vanuit India op Java geïntroduceerd. Wayangvoorstellingen vormen vaak het kroonstuk op een feest of ritueel; wanneer men het zich kan veroorloven worden een poppenspeler en een gamelan(orkest) uitgenodigd. De poppenspeler, de dalang, zit met ge kruiste benen achter het scherm. In de kist naast hem liggen zo'n honderd pop pen, terwijl de kist ook gebruikt wordt als een soort trommel. Bepaalde patro nen komen in elk verhaal terug. Bijna altijd is er sprake van een strijd tussen de goede (rechter) en de kwade (linker) partij. Ook moderne wayangverhalen, de wayang revolusi, zijn in omloop. Zij hebben de onafhankelijkheidsstrijd tot onderwerp, bijvoorbeeld de strijd tegen de Nederlanders. Tegenwoordig wordt de wayang ook gebruikt om voorlich ting over gezinsplanning te geven. Naast de platte poppen van het scha duwspel zijn er ook de ronde aangekle de poppen, de wayang golek. Deze vorm is door Chinese migranten in de 15e of 16e eeuw ingevoerd. De meeste verhalen zijn van Perzisch-Arabische oorsprong en gaan over Amir Hamzah, de oom van Mohammed. In de wayang golek is het mystieke element vrijwel verdwenen. Daarnaast zijn er nog vele andere vormen van wayang bekend. Op het Indonesisch Festival in C-drie wordt een lezing gegeven over de wayang door mevrouw Supriyantor. Zij zal het onder meer hebben over de rela tie tussen de wayang en de mystiek (zwarte kracht - Goena Goena). Mys tiek in de betekenis van de Javaanse fi losofie, zoals die tot uitdrukking wordt gebracht in de wayang. Zij zal daarbij een videofilm gebruiken om een en an der te illustreren. De lezing begint om 14.30 uur. "Selamat Jalan" is Indonesisch voor "Goede Reis", en dit is een heel passen de naam voor een vereniging die reizen organiseert naar Indonesië. "Selamat Jalan" is een Hollandse reisvereniging uit Soest, en gespecialiseerd in de orga nisatie van reizen naar Indonesië. De reizen worden in groepsverband ge maakt. Bij de vereniging bestaat zo langzamerhand veel kennis over zowel het land als over de manier van reizen. Op 14 maart, tijdens het Indonesisch Festival in C-drie, is "Selamat Jalan" bereid haar ervaringen te delen met de ongetwijfeld grote groepen belangstel lenden. Selamat Jalan verzorgt een uit gebreide diapresentatie over Indonesië. Gedurende de twee uur worden dia's vertoond, voorzien van commentaar. Voor mensen die al in Indonesië zijn ge weest presentatie een enorme herken ning en er zullen ongetwijfeld veel her inneringen worden opgehaald. Voor mensen die van plan zijn om (eens) naar Indonesië te gaan is de presentatie een interessante manier om aan veel infor matie te komen. De diapresentatie begint om 19.00 uur. De toegang tot het festival bedraagt f5,-. Bij voldoende deelname start het Cen trum voor Maatschappelijke Dienst verlening Soest/Baarn/Eemnes voor deze gemeenten binnenkort weer een groep voor mannen en vrouwen rond het thema: "Omgaan met spanningen". Spanningen kunnen een grote rol spe len in het dagelijkse leven. Spanningen in je gezin, in je relatie, in je werk of juist omdat je geen werk hebt. Spanningen kunnen ook lichamelijke klachten veroorzaken, die op hun beurt nieuwe spanningen oproepen. Het is vaak moeilijk om in je eentje de cirkel te doorbreken. In een groep ontmoet je mensen met vergelijkbare problemen, je vindt steun, begrip en herkenning bij elkaar. In een veilige omgeving kun je nagaan wat je zelf kunt veranderen aan de oorzaken van je spanningen en aan de manier waarop je ermee omgaat. De groep wordt begeleid door twee maatschappelijk werk(st)ers. Er zijn tien wekelijkse bijeenkomsten. Deelna me aan de groep is kosteloos. De groep start op dinsdag 21 april, tijd stip: 19.00-21.00 uur, en men kan zich aanmelden bij Thecla Wolf of bij Marij ke Kleine, tel. 19004. Ter gelegenheid van het zeventig-jarig bestaan houdt mannenkoor Apollo een boekenmarkt op zaterdag 14 maart. De koorleden bieden meer dan vijfdui zend boeken in de verkoop aan. De ver scheidenheid in het aanbod is groot. De boekenmarkt begint om 10.00 uur. Plaats van handeling is het clubhuis van handbalvereniging Smeeing/BDC aan de Henriëtte Blaekweg (hoek Birk- straat/Ferdinand Huycklaan). De Soester muziekvereniging organi seert op zaterdag 13 juni een grote rom melmarkt in en om haar gebouw aan de Rembrandtlaan. Het gebouw is al oud en is dringend toe aan een opknap beurt. De opbrengst van de rommel markt is daarvoor bestemd. PVO kan uiteraard heel wat spullen ge bruiken, dus als er bij de grote schoon maak bruikbare spullen overblijven, worden die - na overleg - graag opge haald. Daarvoor kan men bellen in Soest tel. 20857 of 21921, in Soester- berg tel. (03463) 51292. Het belooft een grote en gezellige markt te worden, met voor elk wat wils en ook een verloting met prijzen, die door de Soester middenstand worden geschon ken (en dat ook vorig jaar royaal deed). De rommelmarkt begint die zaterdag om 9.00 uur en duurt tot 14.00 uur. In een pas geopend atelier aan de Heu- velweg worden sinds 1 maart jongstle den cursussen gegeven, 's Avonds zijn er lessen 'Creatief naaien', een andere kijk op het werken met stof! Tijdens de ze wekelijkse lessen leert men technie ken als onder andere biaisband maken en naaien, watteren, cordoneren en ap- pliceren. Al deze technieken kan men gebruiken bij het maken van accessoi res voor keuken, woon-, slaap-, baby- en kinderkamer. Er zijn veel patronen, voorbeelden en ideeën aanwezig, ook voor het maken van aparte kinderkleding en bijbeho rende zaken als slofjes, haarbanden en nog veel meer. De kosten voor deze les sen zijn f 50,- per maand. Ook worden er in het weekend thema cursussen gegeven. Deze cursussen du ren één hele middag en er staat altijd een bepaalde techniek of thema cen traal. Het programma voor de komende drie maanden luidt: zondag 15 maart: Stiffy-bow (werken met stof en lijm); zaterdag 28 maart en zondag 5 april: Paascursus; zaterdag 25 april: Picknickmand (zelf bekleden met stof); zondag 17 en 31 mei: Stenceling (af drukken met zelf gesneden sjablonen). De thema-cursussen kosten f 42,50 (inclusief koffie/thee en materiaal). In formatie: Karen Rahusen, tel. 24171. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 12 maart 'Hij is gestopt met ademen' zijn de eer ste woorden in 'De tweede cirkel' van Alexander Sokoerov; de regisseur waarvan het circuit eerder 'Madame Bovary' uit 1989 vertoonde. De titel van zijn nieuwste film verwijst naar Dantes 'Divina commedia' waarin de eerste cirkel die van de geboorte is, en de tweede die van de dood. Een student in Leningrad hoort dat zijn vader is overleden en vertrekt naar het dorp waar de man ligt opgebaard. De student arriveert in het weekend wan neer er geen begrafenisondernemer is te vinden om de praktische handelingen te verrichten. Te doen valt er derhalve weining, te denken en te voelen des te meer. 'De tweede cirkel' is een beschouwing over leven en dood; de regisseur maakt ruimte voor de filosofie, de bespiege ling, het denken en het voelen over het feit dat aanleiding is voor de handelin gen. Het is de kracht van 'De tweede cirkel' om uit te drukken waar het in wezen om gaat: de werkelijkheid achter de onooglijke kleinigheden. Voor Sokoerov is film geen entertain ment. Hij vindt dat een filmer die de pretentie heeft om anderhalf uur van ie mands leven in beslag te nemen, de taak heeft iets terug te geven dat meer is dan onnut. Met 'De tweede cirkel' dwingt de regisseur je na te denken over dood en leven, de realiteit van de dood onder ogen te zien, de angst daarvoor weg te zuiveren waardoor het leven zelf ge makkelijker kan worden aanvaard. Daarom is 'de tweede cirkel' niet zon der meer een sombere film. Aanvan: 20.30 uur. Toegang f 7,50; le den/ CJP/Pas-65 f 5,-. ^^^tichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Als men in Guatemala een fles fris drank koopt, moet men een lege fles in leveren. De lege flessen gaan terug naar de bottelarij en het afvalglas wordt op gekocht door de glasblazers van de coö peratie Copavic. Van blauwe colafles sen maakt men bijvoorbeeld de mooiste glazen, vazen en karaffen, stuk voor stuk met de mond geblazen. Toen in de jaren zeventig de glasfa briek, die met verlies draaide, haar deu ren sloot, kwamen de arbeiders op straat te staan. Enkelen namen de fa briek over en zetten haar in coöperatie ve vorm voort. Dat was de start van Co pavic. De fabriek is nu weer winstge vend en biedt werk aan zestig werkne mers. Om het coöperatieve karakter te benadrukken, werken de werknemers in kleine groepen samen. SOS-Wereldhandel selecteerde een aantal vazen, karaffen en een glasser vies. Het glas heeft een zachtblauwe tint, soms met een helderblauwe rand. Heel apart. Omdat het glaswerk stuk voor stuk wordt geblazen is elk exem plaar uniek. Te zien en te koop bij de Wereldwinkel Soest, Steenhoffstraat 9A, dinsdag en donderdag 13.30-17.00 uur; woensdag 9.30-12.00 uur; vrijdag 9.30-21.00 uur; zaterdag 9.30-16.00 uur. De Vangrail, tel. 17615 Het Kruispunt, tel. 21987 De Praatpaal, tel. 19546 De buurtvereniging De Engh is op zoek naar een secretaris m/v, die in de wijk woont en zich belangeloos wil inzetten voor de leefbaarheid van de buurt. Wie houdt van aantekeningen maken, uit werken, typen, brieven schrijven, dat al kan of het wil leren, is welkom. Men kan kontakt opnemen met Engh-voorzitter Reurink, tel. 24173, of Elly Komrij op Het Kruispunt, tel. 21987. De vereniging zoekt ook kontakt met alle mensen die de buurt gezellig en schoon willen houden, bijvoorbeeld door lid te worden van de kontaktcom- missie of als bestuurslid, of door mee te helpen met activiteiten in Het Kruis punt. Uitstapje naar Veluwestrand Op 22 april organiseert de stichting Welzijnswerk in plaats van een dagje naar het Dolfinarium een gezinsuitstap je naar recreatiepark Veluwestrand in Harderwijk, met als afsluiting panne koeken eten in de Vangrail. De kosten zijn: f 22,50 voor volwassenen, f 20,- voor het eerste kind en f 17,50 voor an dere kinderen (onder de twee jaar gra tis). Opgave is verplicht, bij inschrijving betalen. Dat kan op de woensdagen 18 en 25 maart en 1 april, tussen 13.00 en 16.30 uur bij de Vangrail (Jolanda), het Kruispunt (Mirjam) en de Praatpaal (Barbara). Informatie op maandag-, dinsdag- en woensdagmiddag bij Mir jam, tel. 21987. Naailes volwassenen Op woensdag 11 maart straten in het Kruispunt de naailessen voor volwasse nen. Onder begeleiding van ervaren naaisters leert men zelf kleding te ma ken. Kosten: f 35,-, excl. materiaal, voor tien lessen. Er zijn nog plaatsen vrij. Opgaven bij Ellie, het Kruispunt, tel. 21987. Vrijdag 13 maart Boekenweekavond In het kader van de Boekenweek 1992 houdt de Culturele Vereniging Artis- hock op vrijdag 13 maart een Boeken weekavond. Drie evenementen staan op het pro gramma: een Indonesische rijsttafel; een literaire salon met schrijfster Mis- cha de Vreede; de film 'Het land van mijn ouders' van regisseuse Marion Bloem. Toegangskaarten voor de Indonesische rijsttafel zijn uitsluitend in de voorver koop verkrijgbaar a f 15,00 bij Boek handel Van de Ven op de Zuidprome nade, de VW en bij de Culturele Ver eniging Artishock aan de Steenhoff straat. Ook uitsluitend in de voorverkoop ver krijgbaar zijn combinatiekaarten voor de literaire salon en de film tegen een gereduceerde prijs van f 10,00. Toegangskaarten voor de literaire salon of de film afzonderlijk zijn op 13 maart aan de kassa verkrijgbaar a f 7,50 per voorstelling. De Boekenweekavond in Artishock op 13 maart a.s. zal worden ingeluid met een lezing van de schrijfster Mischa de Vreede. Mischa de Vreede werd in 1936 geboren in het toenmalige Bata via. Na geïnterneerd te zijn geweest door de Japanners repatrieerde zij in 1946 met haar ouders en broers. In 1957 debuteerde ze met het korte verhaal 'Een Hollands meisje in Parijs' in Podium en met poëzie in het drie- mans-bundeltje 'Morgen mooi weer maken'. In 1959 ontving zij een Poëzie prijs van de stad Amsterdam en debu teerde zij officieel met de bundel 'met huid en hand'. Sindsdien heeft ze kin derboeken geschreven, hoorspelen en romas, en vertaalde zij onder andere 'Herzog' van Saul Bellow, 'De geverfde vogel' van Jerzy Kozinski en kinder boeken, onder meer van I.B. Singer. Mischa de Vreede woont in Amster dam; in 1983 ging zij voor een jaar naar de Verenigde Staten waar ze writer-in- residence was aan de University of Mi- chigan. Ze reisde onder ander in China en In donesië en was of is als los medewerk ster verbonden aan o.a. VARA, NRC Handelsblad, Vrij Nederland, Avenue en Intermagazine. In 1989 verscheen een bundel verhalen over haar kamper varingen in Nederlands-Indië onder de titel 'Kind in kampen in 1990 'Een ge lijkend portret'. Ook in 1990 verscheen 'Niet zielig', een bundel gesprekken met zieke kinderen. Haar nieuwste boek heet 'Geen verleden tijd: Neder lands op Ambon.' Aanvang: 22.30 uur. Toegang f 57,50. Combinatiekaart Literaire Salon film 'Het land van mijn ouders' a f 15,-, uit sluitend in de voorverkoop bij VW, boekhandel Van de Ven en aan de balie van Artishock verkrijgbaar. In het kader van de Boekenweek ver toont het Filmhuis Artishock op vrijdag 13 maart de film 'Het land van mijn ou ders' van regisseuse Marion Bloem, Ne derlandse van Indonesische afkomst. Aan het begin vand e film ziet de kijker Marion Bloem onzeker schaatsend op de ijsbaan. Aan het eind van de film probeert ze een Balinese dans onder de knie te krijgen, iets wat haar nooit tot in de perfectie zal lukken. Deze beelden tonen precies de culturele kloof waarin Bloem zich bevindt. Ze zal nooit zo goed kunnen schaatsen als de gemiddelde Nederlandse schaatslief- hebster. Evenmin zal ze een Balinese in haar danskunst kunnen evenaren. Maar je kunt het ook omkeren. Ze schaatst ongetwijfeld beter dan de meeste Indo nesische vrouwen en danst aanmerke- lijker gracieuzer dan de gemiddelde Nederlandse. Mario Bloem groeide op in een Indisch gezin. Haar ouders, beiden van ge mengd Indonesisch-Nederlands bloed, vertrokken in 1950 naar Nederland. Het kind bemerkte algauw dat ze an ders was dan haar Nederlandse leeftijd genootjes. Dit 'anders zijn' heeft Bloem een tijd als afschuwelijk ervaren. Zij stelde, dit heeft zij van huis uit meege kregen, alles wat Nederlands was als norm. Een norm waaraan zij als indisch meisje nooit kon voldoen. Haar studie psychologie heeft haar geholpen inzicht te krijgen in dit 'anders-zijn', dat im mers hoorde bij haar culturele bepaal- heid. 'Het land van mijn ouders' is een recon structie van Bloems speurtocht naar haar anders zijn, deze Indische afkomst en daarmee naar haar plek die zich er gens bevindt tussen de Nederlandse en Indische cultuur. In een persoonlijk do cument geeft Bloem een goed beeld van dit leven tussen twee culturen. Zij koos voor de vorm van een documentarie waarin zij de interviews doet. Gesprek ken met haar ouders, grootmoeder en een tante worden afgewisseld met op 8mm -ilm opgenomen fragmenten van haar reis naar Indonesië, versjes uit haar poëzie-album en kiekjes van haar fami lieleden. Technisch gezien is er op deze film wel wat aan te merken. Er is soms wat te weinig drama en spanning en sommige scènes verliezen iets aan overtuigings kracht, omdat ze niet kort en strak ge noeg zijn gemonteerd. Toch is deze film geen knutselwerk over een voor de kij ker volslagen vreemde famlie. Om met dit tere en persoonlijke materiaal een film te maken vereist veel moed. Hoe makkelijk is het immers niet om zo'n 'ik-document' de grond in te boren. In 'Het land van mijn ouders' legt Bloem die kritiek het zwijgen op. Ze slaagt erin haar persoonlijke documenten een al gemeen verhaal te ontlokken, dat ieder een met een beetje gevoel in het lijf aan grijpt en aan het denken zet. Aanvang: 20.30 uur. Toegang f 7,50. Combinatiekaart 'Het land van mijn ouders' Literaire Salon met Mischa de Vreede a f 15,-, uitsluitend in de voorverkoop bij VW, boekhandel Van de Ven en aan de balie van Artis hock verkrijgbaar. - r I: MUlTATUll IMRi Vierenvijftig Perron een j ra', een nieu gemeen culti tief dat de f culturele kri Nederlands- brek noopte van het plan Ter gelegenl Boekenweel Insulinde", het idee wei eenmalige e< verschijnen, onder redac son, Henk J Het Boeken tara' bevat bijdragen o^ tectuur en overzicht v; Nederlands de van in he donesische De uitgave week f 1,-. Libris uitbur Libris in.Tie garan breed gericl Bijzo Maar de jai

Soester Courant | 1992 | | pagina 20