f125.000,- AAN BOEKENPRIJZEN BOEKENWEEK92 I c Negende Boekenweekfestival met Liselore Gerritsen, Will Simon en Bouke Jagt Indonesisch Festival in C-drie wordt weer groots cultureel evenement Weerborstels BOEKENWEEK van mijn Een nulnummer in de Boekenweek Boekenweekgeschenk 1992: een intermezzo Libris bestaat 10 jaar en viert feest met u: Cvan de ven Libris Uw Complote Boekliandel. eekavond e Vreede Dinsdag 17 maart in Griftland College: SOESTER COURANT Dunne/VVVLCI\ f PAGINA 21 't Prachtig rijk van Insulinde A. Alberts ki\kt f f N/anda ^^1. Kleerborstel* jev/en van Vrijdag 13 maart in Artishock SLAS organiseert Indonesische maaltijd en literaire avond Boekenweek geschenk Bibliotheken tijdens Boekenweek Boekenweek-essay van A. Alberts Liselore Gerritsen. WillSimon. ander in China en In- >f is als los medewerk- lan o.a. VARA, NRC ij Nederland, Avenue e. In 1989 verscheen ilen over haar kamper- ;rlands-Indië onder de ip' en in 1990'Een ge- Dok in 1990 verscheen n bundel gesprekken eren. Haar nieuwste verleden tijd: Neder- uur. Toegang f 57,50. Literaire Salon film jn ouders' af 15,-, uit- aorverkoop bij VW, de Ven en aan de balie ;rkrijgbaar. de Boekenweek ver- s Artishock op vrijdag Het land van mijn ou- se Marion Bloem, Ne- ïdonesische afkomst, nd e film ziet de kijker nzeker schaatsend op het eind van de film ialinese dans onder de ts wat haar nooit tot in ukken. en precies de culturele ïm zich bevindt. Ze zal nnen schaatsen als de lerlandse schaatslief- zal ze een Balinese in Linnen evenaren. Maar omkeren. Ze schaatst t dan de meeste Indo- i en danst aanmerke- dan de gemiddelde eide op in een Indisch Iers, beiden van ge- ch-Nederlands bloed, ?50 naar Nederland, cte algauw dat ze an- Nederlandse leeftijd- iders zijn' heeft Bloem huwelijk ervaren. Zij ij van huis uit meege- t Nederlands was als waaraan zij als indisch voldoen. Haar studie haar geholpen inzicht 'anders-zijn', dat im- ïaar culturele bepaal- n ouders' is een recon- ems speurtocht naar deze Indische afkomst haar plek die zich er en de Nederlandse en In een persoonlijk do- ;m een goed beeld van vee culturen. Zij koos in een documentarie "views doet. Gesprek- ders, grootmoeder en i afgewisseld met op )men fragmenten van mesië, versjes uit haar kiekjes van haar fami- is er op deze film wel ïn. Er is soms wat te spanning en sommige :ets aan overtuigings- niet kort en strak ge- ïerd. Toch is deze film over een voor de kij- ïmde famlie. Om met onlijke materiaal een reist veel moed. Hoe immers niet om zo'n grond in te boren. In n ouders' legt Bloem Igen op. Ze slaagt erin documenten een al- ontlokken, dat ieder- gevoel in het lijf aan denken zet. uur. Toegang f 7,50. 'Het land van mijn re Salon met Mischa 5,-, uitsluitend in de VW, boekhandel in de balie van Artis- Vierenvijftig jaar geleden schreef E. du Perron een prospectus voor 'Nusanta- ra', een nieuw Nederlands-Indisch, al gemeen cultureel tijdschrift. Een initia tief dat de stijgende belangstelling in culturele kringen voor het toenmalige Nederlands-Indië markeerde. Geldge brek noopte Du Perron verder af te zien van het plan. Ter gelegenheid van het thema van de Boekenweek 1992, '"t Prachtig rijk van Insulinde", heeft de Stichting CPNB het idee weer opgepakt en zal zij een eenmalige editie van 'Nusantara laten verschijnen. Een fictief nulnummer, onder redactie van Margaretha Fergu- son, Henk Maier en Kees Snoek. Het Boekenweeknummer van 'Nusan tara' bevat proza en poëzie, alsmede bijdragen over onderwerpen als archi tectuur en muziek. Een gerubriceerd overzicht van verkrijgbare titels over Nederlands Indië en Indonesië, alsme de van in het Nederlands vertaalde In donesische auteurs, is bijgevoegd. De uitgave kost in en na de Boeken week f 1,-. Het verhaal van A.F.Th, van der Heij den dat deze week verschijnt als Boe kenweekgeschenk, is onderdeel van zijn nog niét voltooide, al ruim 1.600 pagina's tellende cyclus 'De tandeloze tijd'. De titel zal luiden 'Weerborstels' (De tandeloze tijd. Een intermezzo). Het ook los van de cyclus te lezen ver haal telt 96 pagina's. In één zin samengevat gaat 'Weerbor stels' over een man die, verblind door vadertrots, zijn zoon de afgrond induwt en daarmee zichzelf en de rest van zijn gezin te gronde richt. A.F.Th, van der Heijden werd op 15 oktober 1951 geboren in het Eindho- vense stadsdeel Tivoli, dat toen nog on- der de gemeente Geldrop ressorteerde. f n mnderHeijdm, Hij groeide op in een Brabants arbei- A.F.TH. VAN DER HEUDEN dersmilieu. Na de middelbare school, die hij in Eindhoven doorliep, studeer de hij filosofie - aanvankelijk in Nijme gen, later in Amsterdam, waar hij ook woont. Voor zijn eerste verhalencyclus 'Een gondel in de Herengracht' ontving hij in 1979 de Anton-Wachterprijs. Nog dat zelfde jaar verscheen de roman 'De draaideur'. Beide eerstelingen werden gepubliceerd onder het pseudoniem Patrizio Canaponi. Van der Heijden is vooral bekend geworden door zijn nog onvoltooide romancyclus 'De tandelo ze tijd'. Het voorlopig laatste en vierde deel is 'Advocaat van de hanen'. Eerder verschenen 'De slag om de Blauwbrug', 'Vallende ouders', 'De gevarendrie hoek' (Multatuliprijs 1986, F. Borde- wijkprijs 1986). Buiten de cyclus staan de twee romans 'De Sandwich. Een requiem' en 'Het le ven uit een dag'. Het Boekenweekgeschenk is, als ieder jaar, gratis bij aankoop van ten minste f 19,50 aan boeken (op op). Na de Boekenweek kost het f 7,50. Libris is jarig, en dat willen we graag en uitbundig vieren. Tien jaar lang al kopen de Libris-boekhandels gezamenlijk uw boeken in. Tien jaar lang al staat het Libris-merk garant voor kwaliteit, dat wil zeggen: een breed assortiment, optimale presentatie, gerichte informatie en deskundige service. Bij zo'n verjaardag horen cadeautjes. Maar liever dan die zelf te krijgen, beloont de jarige uw trouw als klant. Dat doen we in de vorm van een prijsvraag, met een vrolijke stortvloed aan boekenprijzen. Bij uw Libris-boekhandel vindt u het prijs vraagformulier waarop u antwoord kunt geven op de twaalf prijs-vragen. Twaalf vragen waarvan de antwoorden schuilgaan in het Libris-magazine. Winkelcentrum "Hartje-Zuid" - Tel. 12419 PAGINA 20 WOENSDAG 11 MAART 1992 iaart de Boekenweek 1992 ele Vereniging Artis- 13 maart een Boeken- sn staan op het pro- :he rijsttafel; on met schrijfster Mis- d van mijn ouders' van n Bloem. i voor de Indonesische luitend in de voorver- ïr a f 15,00 bij Boek en op de Zuidprome- bij de Culturele Ver- ik aan de Steenhoff- n de voorverkoop ver- mbinatiekaarten voor en de film tegen een js van f 10,00. i voor de literaire salon erlijk zijn op 13 maart krijgbaar a f 7,50 per avond in Artishock op worden ingeluid met schrijfster Mischa de de Vreede werd in het toenmalige Bata- ïeerd te zijn geweest ers repatrieerde zij in 'uders en broers. ;rde ze met het korte Hands meisje in Parijs' iet poëzie in het drie- 'Morgen mooi weer ontving zij een Poëzie- Amsterdam en debu- el met de bundel 'met indsdien heeft ze kin- ïreven, hoorspelen en alde zij onder andere il Bellow, 'De geverfde Kozinski en kinder- neer van I.B. Singer. de woont in Amster- g zij voor een jaar naar iten waar ze writer-in- n de University of Mi- \ir.i\r Jp npopnJp Icppr Voor de negende keer organiseert 't Nut, in samenwerking met Boekhan del Van de Ven en de uitgeverijen De Prom en De Fontein, ter gelegenheid van de Boekenweek 1992 het Boeken weekfestival op dinsdag 17 maart in de aula van het Griftland College, Noor- derweg 79 te Soest. Het festival begint om 20.15 uur; de zaal is open vanaf 19.30 uur. Rondom presentator Wim Hazeu scha ren zich de volgende gasten: Liselore Gerritsen met een ontroerend en boeiend solo-optreden naar aanlei ding van het verschijnen van haar bun del 'Je kunt niet alles hebben'. Een ech te performer, met veel inzet, overtui gingskracht en geloofwaardigheid. Will Simon, de man die 'Opsporing ver zocht' tot een veelbekeken programma maakte. Schrijft nu policiers, gesitueerd in kamer 119 van een Amsterdams po- genwoordig heeft hijeen eigen advoca tenkantoor in Den Haag. Zijn nieuwste boek, 'Erven van Indië', is tevens zijn meest autobiografische. Het Boekenfestival 1992 wordt gehou den op dinsdag 17 maart aanstaande in het Griftland College. Toegangskaar ten zijn voor f5,- in de voorverkoop verkrijgbaar bij boekhandel Van de Ven in Hartje-Zuid en bij de VW-kan- toeren in Soest en Baarn. Boekhandel Van de Ven zal aanwezig zijn met een boekenstand. Iedere bezoeker ontvangt een boekenbon van f 2,50 en bij aanko pen ter waarde van ten minste f 19,50 tevens het boekenweekgeschenk 'Weerborstels' van A.F.Th, van' der Heijden. Bouke Jagt. litiebureau, in de sfeer van 'Hill Street Blues'. De aanpak als team (mannen en vrouwen) prevaleert beven het optre den van één rechercheur. Op deze avond zal het eerste exemplaar worden gelanceerd van zijn nieuwste boek 'Moord in de Stopera'. Bouke Jagt onderstreept het thema van de Boekenweek 1992, "'t Prachtig rijk van Insulinde". Bouke Jagt werd gebo ren in het voormalig Nederlands-Indië, Hij is een 'kleurling' met een eigen cul tuur en traditie, maar tevens voor een deel van Nederlandse afkomst. Na een baan als leraar in onder andere Delft en op Curagao studeerde hij rechten en publiceerde hij een aantal romans. Te- Deze regel, geplukt uit de Max Ha- velaar van Multatuli, vormt het cen trale thema van de Boekenweek 1992. Hiermee wordt ingehaakt op de almaar stijgende belangstelling voor alles wat met Nederlands-Indië en Indonesië te maken heeft. Er is veel vraag naar boeken van Neder landse schrijvers die een relatie heb ben met 'de gordel van smaragd'. En ook boeken van hedendaagse schrij vers uit Indonesië kunnen op steeds meer aandacht rekenen. Ook Soest besteedt in het kader van de Boekenweek 1992 aandacht aan dit andere facet van ons verleden. Ar —11T/M 21 MAART 21 MAAR' terug op °ns V Indische verleden. ch.ym sswmj* Een oude droom .van E du Perron krijgt toch nog gestalte. Indische gu|den, libris 'Hart^Zuid" -Tol. 12«9 De Openbare Bibliotheek, de Cultu rele Vereniging Artishock, het Cultu- reel-Creatief Centrum C-Drie en Boekhandel Van de Ven organiseren al sinds jaren literaire activiteiten in Soest. Sedert december 1988 opere ren deze instellingen onder de naam SLAS: Samenwerking Literaire Acti viteiten Soest. Het doel van SLAS is het op elkaar af stemmen van de verschillende activitei ten op literair gebied; bovendien wor den gezamenlijke activiteiten georgani seerd. Dit jaar komst dat tot uiting in de Literaire Avond op 13 maart in Artis hock. De wijze waarop de verschillende in stellingen elkaar hebben gevonden en met elkaar samenwerken mag uniek worden genoemd. Iedere instelling be houdt haar eigen verantwoordelijkheid voor het programmeren en organiseren van literaire presentaties. Dat het werk van SLAS wordt verge makkelijkt door het welwillende spon sorschap van boekhandel Van de Ven op de Zuidpromenade en de publicitai re ondersteuning van Mediovox BV mag daarbij niet onvermeld worden ge laten. Het programma voor 13 maart ziet er als volgt uit: 18.00 uur: Borrel en drankje 18.30 uur: Indonesische rijsttafel 20.00 uur: Mischa de Vreede 22.00 uur: Film: 'Het land van mijn ouders' 23.30 uur: Sluiting Maaltijden alleen voor passe-partout- houders. Prijzen: Passe-partout: f 25,-. Alleen Mischa de Vreede en film: f 10,-. Alles inclusief een boekenbon ter waarde van f 2,50. Kaarten verkrijgbaar in de voorver koop bij Boekhandel Van de Ven, Ver eniging Artishock en de Bibliotheken. AFTh.van der Heijden toont zich ook een meester op de korte baan. ^obngdevoorraa^trel^ De Boekenweek is dit jaar van 11 tol en met 21 inaart en het thema is "'I Prachtig rijk van Insulinde". De Openbare Bibliotheken in Soest heb ben er voor gekozen de aandacht te richten op het Indonesië van nu, een land met grote contrasten. Een prachtig land waar de natuur over weldigend mooi is, een land dat ieder jaar miljoenen toeristen trekt, maar waar ook mensen onderdrukt worden en schrijvers niet kunnen schrijven wat ze willen. Samen met de Wereldwinkel hebben de bibliotheken aan de Albert Cuyplaan en in Overhees een tentoonstelling in gericht van materialen die in Indonesië gemaakt worden, en die te koop zijn in de Wereldwinkel. De bibliotheek heeft een grote collectie boeken over Indone sië, en een deel daarvan zal te zien zijn op deze tentoonstellingen. Er zijn reis verhalen, geschiedenisboeken, romans en verhalen. Op vrijdagavond 20 maart, vanaf 18.30 uur, schenkt de Wereldwinkel maA- Havelaarkoffie aan de bezoekers van de bibliotheken in Soest. Armoede en af hankelijkheid onder kleine koffieboe ren zijn helaas geen achterhaald pro bleem. 'Max Havelaar'-koffie staat voor een keurmerk waaronder vele soorten koffie op de markt zijn. Het keurmerk garandeert dat een eerlijke prijs is betaald, rechtstreeks aan organi saties van kleine koffieboeren. Daarnaast speelt Amnesty Internatio nal in op het thema van de Boekenweek door een kaartenactie voor drie Indo nesische schrijvers. Deze actie loopt tij dens de Boekenweek in de bibliotheken in Soest en Soesterberg. De bezoekers van de bibliotheken kunnen een kaart kopen en opsturen om zo te pleiten voor de vrijlating van deze drie schrij vers. Op zaterdagochtend 14 maart ko men een paar medewerkers van de af deling van Amnesty in Soest deze kaar tenactie promoten in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan. werking met stagebegeleider Irma Kra mer heeft Marian het leeuwedeel van de voorbereidingen voor haar rekening genomen. Draaiboek Dat er bij het organiseren van zo'n eve nement heel wat komt kijken staat vast. Je bent er niet met het op papier zetten van wat ideeën en gedachten, want alles moet worden vastgelegd in een draai boek dat van minuuut tot minuut moet kloppen, en als organisator heb je dan ook nog de zorg voor de uitvoering. Het Indonesisch Festival bood Marian alle mogelijkheden om haar talenten tentoon te spreiden, want het omvat al lerlei afzonderlijke activiteiten op uit eenlopende gebieden van de cultuur, die tot een min of meer samenhangend geheel moesten worden gesmeed: de monstraties, een lezing, een workshop, kinder-activiteiten, een dansvoorstel ling, een muziekuitvoering, twee expo sities, dia's en nog zo het een en ander. Dat moest allemaal worden opgezet in nauw overleg met de cursus-poot en de horeca-afdeling van het centrum en uit monden in een programma, waarbij alle ruimten van C-drie gebruikt worden."- We hadden in het begin de neiging om alles wat interessant zou kunnen zijn in het festival te stoppen, maar daar zijn we van teruggegkomen," aldus Irma en Marian. "Dat zou wel érg veel gewor den zijn. Daarom hebben we ons een beetje moeten beperken en komen vooral de culturele aspecten aan bod, en dan min of meer toegespitst op de de hedendaagse cultuuruitingen. Indone sië is een land met ongelooflijk veel kanten, maar juist zaken als muziek en dans spelen daarbij een hoofdrol. Bo vendien is het een enorme toeristische trekpleister geworden." Marian van Alphen (l.) en Irma Kra mer hebben het Indonesisch Festival in j C-drie voorbereid. Breed publiek De organisatoren mikken op een brq) publiek. "We hebben vooral het c mensen die er geboren zijn of die e tussen op vakantie zijn geweesu zullen hier een heleboel tegenkomen." Met het oog /Caarop heeft C-drie een speciale mailing uitge stuurd naar allerlei instellingéb waarin mensen elkaar ontmoeten «re (nog) banden met Indonesië hebjfen, o.a. in restaurants. "Er zijn veel mensen in Indonesië gebo ren en opgegroeid, en die ondergaan hier de schok der herkenning, zoals bij de exposities is gebleken. Die leveren een enorme respons op. Er komen al lerlei verhalen los van'mensen die er ge weest zijn, soms tiefttallen jaren gele den. Wie de nostalgie zoekt, wordt niet teleurgesteld." Marian en Irma Aadden in zekere zin het voordeel dat ze zélf ook - zij het "op afstand" - enige binding met Indonesië hebben. Marians vader Bob - degene die de foto's exposeert - bracht er zijn jeugd door en ook Irma's grootvader en vader hebben er enige tijd geleefd. Ze kennen allebei dus verhalen van-hui s-uit, en dat heeft hun eigen belangstel ling alleen maar aangewakkerd. "Als we tijd en geld hebben, gaan we er zeker ooit eens naar toe..." Het Indonesisch Festival belooft een bijzonder gezellige dag te worden. Ook de horeca laat zich niet onbetuigd en onthaalt de bezoekers op allerlei sma kelijke hapjes uit de Gordel van Sma ragd. De toegang bedraagt vijf gulden voor de hele dag of f 3,50 voor de mid dag of de avond. Het Indonesisch Festival, dat C-drie in het kader van de Boekenweek 1992 organiseert, belooft weer een groots cultureel evenement te worden, waar mee het cultureel centrum zijn plaats in de gemeenschap van Soest onder streept. Met als uitgangspunt het boe kenweekthema - 't Prachtig Rijk van Insulinde - staat op zaterdag 14 maart in het gebouw aan de Willaertstraat al les in het teken van Indonesië. De twee tentoonstellingen in het witte café van C-drie, die al sinds begin maart te zien zijn, vormen een mooi opstapje naar het festival. De "Indonesische" fo to's van Bob van Alphen en de schilde rijen van Erik van Evert trokken in de afgelopen periode al heel wat belang stelling onder de bezoekers van C-drie, en daaruit kan worden afgeleid dat het thema ook in Soest "leeft". Soest kent heel wat inwoners die op een of andere manier banden met "Indië" hebben (gehad) en in elk geval een groot aantal ware liefhebbers" van Indonesië. Als het evenement slaagt - en dat is niet alléén, maar wel voor een groot deel af te leiden aan het aantal bezoekers - is dat een mooie kroon op het werk van Marian van Alphen en Irma Kramer van C-drie, die de afgelopen weken en maanden razend druk zijn geweest met de voorbereidingen. Irma is de cultu reel coördinator van het centrum, en Marian is als stagiaire zeer nauw bij het festival betrokken omdat het haar sta geproject is. Als studente van de Hogeschool Mid den-Nederland - richting Recreatie, Toerisme en Cultuur - is Marian sinds november actief in C-drie. Haar stage periode duurt tot eind mei en het kwam min of meer toevallig zo uit dat C-drie in deze periode weer een groot cultureel evenement wilde opzetten, inhakend op de Boekenweek. In nauwe samen- A. Alberts A. Alberts schrijft het essay dat ge woontegetrouw het thema van de Boe kenweek begeleidt. De titel luidt: "Twee jaargetijden minder". Alberts probeert onder andere antwoord te ge ven op de vraag of de tijd al rijp is om de balans op te maken over de eeuwenlan ge aanwezigheid van Nederland in de archipel. Deze uitgave kost zowel tijdens als na de Boekenweek f 4,95. Ook hier geldt: zolang de voorraad strekt.

Soester Courant | 1992 | | pagina 21