Het oog wil ook wat. ©i Wildschut Optiek college Verhuizing kazerne naar locatie Beukendal wordt weer actueel Zorgen om criminaliteit scliociimkcr IACTUEEL t maart Woningbouw voorwaarde verhuisplan Gemeente onderzoekt verhuizing Shot LINDEN Commissie dringt aan op nieuw convenant Geen gewonden bij felle brand in Soesterberg Buitenlampen voor derde keer vernield SCHOEMAKER technische dienst De ene house-party is de andere niet PAG|NA 2 WOENSDAG 11 MAART 1992 SOESTER COURANT PAGINA 3 Weer snelkraak winkelcentrum van Soest-Zuid DE TROMSLAGER Man mag twaalf uur niet rijden Betonnen kabouter uit tuin gestolen Komende jaren 550.000 gulden nodig voor sporthal Verplaatsen Smeeing/BDC en De Eemvogels nog onzeker Tafeltennisvereniging misschien naar Beukendal INHANDEL Restaurant van den Brink VERGADEREN? De vrouw met liefde voor stijl en kleur. Natuurlijk laanstraat 67 baarn 02154-15588 Finest buffet-specialist Politiek Soest maakt zich ongerust over de toename van het aantal mis drijven in de gemeente. Die zorg wordt versterkt door het feit dat de "wijkgerichte aanpak", die juist moet leiden tot het voorkómen van mis drijven, door gebrek aan menskracht in het slop dreigt te raken. Dat bleek maandagavond in de vergadering van de raadscommissie Algeme ne Bestuurszaken, waar de politici zich bogen over het recente halfjaar verslag van de politie. het idee dat de bestrijding van de crimi naliteit alleen een zaak is van politie en justitie." De sterk gestegen misdaadcijfers logen er volgens de commissie niet om. Som mige raadsleden erkenden dat ze ervan geschrokken waren, vooral van de toe neming van geweldsmisdrijven. Het feit dat het aantal manuren voor de wijkge richte aanpak in korte tijd is gedaald van 69 naar 41 procent stemde de com missie niet bepaald gelukkig, vooral omdat de extra 600.000 gulden die de gemeente zélf jaarlijks - naast de rijks uitkering - voor de politie beschikbaar stelt (het zogenaamde convenant) met name daarvoor was bedoeld, zoals Kees Boerkoel (PvdA) onderstreepte. De commissie drong bij de politie aan op een nadere analyse van de oorzaken van de gestegen criminaliteit. "Om wel ke groepen gaat het, waar wonen ze, wat zijn hun motieven??", aldus Loet Jansen (D66). Hij vroeg zich overigens als enige af of "meer politie op straat" wel het meest effectief is. De andere fracties benadrukten allemaal dat wat hen betreft de wijkgerichte aanpak nog steeds prioriteit moet krijgen, maar de resultaten zijn "wat magertjes", zoals CD A-fractievoorzitter Kees Verheus het omschreef. Hier en daar werden vraagtekens gezet bij tijdverslindende activiteiten als con gressen en cursussen. Günther Plomp (WD) en Wicbe Meilof (GPV) meen den dat hier wellicht wat in gesnoeid kon worden, zodat er meer tijd over bleef voor het "echte" politiewerk. Leidje Tomassen (Prog. Soest) vond dat de tijd rijp was om eens te praten over een nieuw convenant; het oude loopt in april volgend jaar af, als de re organisatie van de politie haar beslag moet hebben gekregen. Burgemeester De Widt antwoordde dat hij al blij was dat er een convenant was, omdat de situatie zonder de extra gel den uit de gemeentepot waarschijnlijk nog veel zorgelijker zou zijn geweest. Op 17 maart wordt er in het Soester po litiebureau een bijeenkomst gehouden, waar politie en politici uit het nieuwe district (Baarn, Bunschoten, Eemnes en Soest) met elkaar gaan praten over o.a. de personele "invulling", en het leek hem een goede gedachte een nieuw convenant daar maar eens aan te kaar ten, om te beginnen. De Widt compli menteerde het politiekorps, omdat het in zeer korte tijd en ondanks de enorme werkdruk een andere organisatie uit de grond moet stampen. Extra diensten Hoofdinspecteur E. de Natris, plaats vervangend korpschef, gaf toe dat het met de wijkgerichte aanpak de verkeer de kant opgaat. Als oorzaken noemde hij o.a. nogal wat ziekteverzuim en het beroep dat voor allerlei extra diensten op de politie wordt gedaan. "Het een klemt het ander af," aldus De Natris. Het heeft geen zin tijdelijk meer men sen in dienst te nemen als ze volgend jaar - als de politie alleen nog aangewe zen is op de rijksuitkering - weer op straat gezet moeten worden. Hij beaamde dat er sprake is van een ongewenste ontwikkeling op het gebied van de criminaliteit, hoewel Soest daar in bepaald niet alleen staat. Voor een intensieve 24-uurs politiezorg zijn er eenvoudig te weinig mensen, aldus De Natris. Voor één politieman in de sur veillance zijn door de opzet van het dienstrooster ongeveer zes formatie plaatsen nodig, dus voor alle "ploegen" van vijf agenten moeten in totaal al zo'n dertig korpsleden worden ingeroos terd. Op Meilofs vraag of de stijging van de misdaad een tendens of en incident is, hield De Natris het op het eerste. "Het geweld neemt toe in allerlei sectoren, ook in de gezondheidszorg bijvoor beeld. We moeten ook afstappen van Prioriteiten De Natris maakte verder duidelijk dat er een samenhang is tussen de effectivi teit van de "repressie" (ingrijpen na een misdrijf) en de "preventie" (het voor komen ervan). De daling van het aantal opgeloste misdrijven met 15 kon vol gens hem niet los worden gezien van de nadruk die in Soest nu eenmaal is ge legd bij de preventie. Bovendien wordt de politie voortdurend geconfronteerd met nieuwe prioriteiten (o.a. de nieuwe verkeersrgels, de milieuwetgeving), "maar er wordt er nooit één wegge streept," aldus De Natris, "en de politie moet 't maar zien op te lossen." Verheus illustreerde in de tweede ron de nog eens zijn bezorgdheid door erop te wijzen dat er 30 jaar geleden in Soes- terberg wel drie wijkagenten waren (en geen Amerikanen), terwijl er nu maar één is. "Als de politie zichtbaar aanwe zig is wordt het vandalisme snel ge smoord," aldus de CD A-er. "De poli tiepost in Soesterberg is, maar één uur per dag bezet." Meilof informeerde nog eens hoe het nu zat met de surveillance in de wijken. Het leek hem onlogisch dat die alleen overdag plaatsvond en ook Leidje To massen wenste wel meer "wijkgericht werk" in de uren dat de jeugd niet op school zat. Boerkoel opperde voorzich tig nog eens het idee van de "stadswach ten" en drong aan op nader onderzoek naar het voorkomen van criminaliteit in bepaalde groepen of wijken. De Natris stelde overigens dat er geen duidelijk "aanwijsbare groep crimine len" is, maar dat er naar zijn idee sprake is van een algemene normvervaging. Het idee van de stadswachten is ook in Soest wel bekeken, maar uiteindelijk bleek de gemeente te klein om voor subsidie in aanmerking te komen. Bij een felle brand in een woning aan de Kamerlingh Onneslaan in Soes terberg zijn geen gewonden of slachtoffers gevallen. Het gezin, bestaande uit vader, moe der en drie kinderen, alsmede een lo geetje, konden het huis op tijd verla ten. De vader stelde drie van de vier kinderen in veiligheid. Door de rook- en vuurontwikkeling kon hij zijn oudste zoon niet meer bereiken. Die kroop echter, op aangeven van zijn pa, via de achterzijde naar bui ten. De brandweer bevrijdde hem la ter van het dak. De brand ontstond woensdagmor gen omstreeks half acht. De exacte oorzaak is niet bekend, maar ver moed wordt dat één van de kinderen met vuur heeft gespeeld. De brand weer, die drie wagens inzette, kon niet voorkomen dat het vuur grote schade aanrichtte aan de bovenver dieping. Een 33-jarige bewoner van de Regen- tesselaan deed maandag bij de politie aangifte wegens vernieling. Een onbe kende dader had de beide buitenlam pen aan weerszijden van de oprit van zijn huis met grof geweld kapot gesla gen. Het was inmiddels de derde keer in successie dat hij het slachtoffer was ge worden van dit ergerlijke staaltje van vandalisme. Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* De ene house-party is de andere niet. Dat bleek maandagavond uit het antwoord van politiechef E. de Natris op vragen van Kees Boerkoel (PvdA), die zich zorgen maakte over zo'n feestje bij een café aan de Bos straat, waarvan de aankondiging hem niet was ontgaan. "Iedereen weet langzamerhand wel hoe het op zo'n feest toegaat," aldus Boerkoel. "Dit is toch geen geschikte plek. Moeten we dat nu toestaan?" De Natris wees erop dat de landelij ke opwinding vooral betrekking heeft op illegale feesten in grote loodsen, met overvloedig gebruik van drugs en andere onwettige za ken. "Daar is hier geen sprake van. Wij controleren alles, in goed over leg met de eigenaar van het café. Dit is gewoon een ander soort house party." De Natris liet verder weten dat de politie zich vier weken lang intensief - zowel zichtbaar als onzichtbaar - heeft beziggehouden met de contro le op de veronderstelde overlast van de jeugd die het café regelmatig be zoekt. Dat was allemaal nogal mee gevallen. "Er is eigenlijk niets aan de hand; het gaat nu goed." Hij beloof de wel dat de politie de ontwikkelin gen goed in de gaten zou houden. Telefoon 02155 - 2 28 71 Aan de serie snelkraken in winkel centrum Soest-Zuid lijkt geen einde te komen. Opnieuw was vorige week glasgerinkel te horen, ditmaal bij Storina. De krakers namen een partij kin derkleding mee met een winkel waarde van tweeduizend gulden. Om in het pand aan de Zuidprome nade te komen, sloegen ze de glazen voordeur in. Dat werd gehoord door een buurtbewoner, maar toen de gealarmeerde politie arriveerde, wa ren de dieven al gevlogen. De getui ge had hen snel zien wegrijden in een auto. Een fijverbod van twaalf uur krijg je niet zomaar. Daar moet je heel wat al cohol voor nuttigen, voordatje in je au to stapt. Een 42-jarige Soester viel vorige week woensdagavond de twijfelachtige eer ten deel een rijverbod van een half et maal te krijgen. De man was aangehou den op de Molenstraat, nadat hij slinge rend over het wegdek had gereden. Bij de blaastest bleek dat hij veel te veel had gedronken. Omdat hij de ademanalyse test niet meer kon volbrengen, werd een dokter ingeschakeld voor het nemen van een bloedproef. De uitslag daarvan wordt eind deze week verwacht. Het begint erop te lijken dat iemand be zig is het interieur voor zijn tuin stelend bij elkaar te krijgen. Nadat eerder op de algemene begraafplaats bloemen van graven zijn gestolen, werd vorige week een tuinkabouter uit een tuin aan de Veldweg meegenomen. Het betreft een betonnen beeld van een kabouter die onder zijn arm een hert draagt. De zeventig-jarige bewoner mocht drie plastic kabouters houden, want die werden niet meegenomen. Het clubhuis van Smeeiing/BDClijdt aan houtrot en verrotte vloerdelen. Het is niet zeker of het noodzakelijke onder houd wordt uitgevoerd. andere clubs ruimte moeten afstaan. Maar volgens de gemeente hebben die clubs momenteel een overcapaciteit. In een eerder uitgekomen doelmatigings- beleidsnota werd al gezegd dat met na me de voetbalclubs SEC, WZ'49 en Soest een veld zouden kunnen missen. voor particulieren en bedrijven! De salade- en koud 02155 - 22871 Wij zij geopend: dindag t/m vrijdag lunch vanaf 11.30 uur. diner vanaf 17.30 uur. Zaterdag en zondag diner vanaf 17.30 uur. 's Maandags gesloten. f Onderwijs: ministralieve, economische, automatische informatie- ,'ijs o.a. HEAO. :rlands Wetenschappelijk rden a commerciële en secretariële telematica en lar. Bijzonder geschikt voor end beroepsbeoefenaar ;n ouder, een algeronde t boekhouden/handels- ;rnemer in de detailhandel en hel bedrijfsleven n hoger beroepsonderwijs ,*rden ctischc variant voor ichtingen textiel, isartikelen. icnd beroepsbeoefenaar en ouder, een afgeronde s, maar is ook een goede g voor Detailhandel (OVD). (ingang bij \mersfoortsestraatweg) In sporthal Beukendal moet de komende acht jaar voor 548.000 gulden worden verspijkerd. Dat staat vermeld in de concept-sportnota van het college. Daardoor zal wellicht de discussie oplaaien of de hal al dan niet moet plaatsmaken voor een nieuwe brandweerkazerne. Die mogelijk heid is al eerder, onder meer in politieke kringen, geopperd. Concreet zijn hierover nog geen voorstellen gedaan, maar brandweercommandant J. Th. Bakker zou er niet rouwig om zijn als de kazerne naast het politie bureau zou verrijzen. In de concept-sportnota wordt met geen woord gerept over eventuele af braak van de sporthal. Dit ondanks dat vanuit ambtelijke hoek die mogelijk heid wel was opengelaten. Het is echter niet bekend of het college definitief kiest voor behoud van de sporthal dan wel een politieke discussie probeert uit te lokken. Gunstiger Brandweercommandant Bakker: "Ik vraag me af of het plan ooit op de baan heeft gestaan. Maar de plek van de brandweerkazerne zou veel gunstiger kunnen liggen en in dat verband is de locatie van Beukendal wel eens ge noemd", zegt Bakker. "Misschien dat de sportnota aanleiding is om hier weer over te gaan denken. De locatie van Beukendal is wel een goede. We komen dan naast de politie, zodat die samen werking nog beter kan verlopen. En je zit dan op een kruispunt, waardoor je sneller op de plaats van de brand kunt komen. We zitten graag in de buurt van risicogebieden. De kans dat brand uit breekt, is overal gelijk, maar de gevol gen kunnen in oude woonwijken en in dustriegebieden groter zijn." Bakker vindt de situering aan de Lange Brink- weg verre van ideaal, omdat de door gang op de rijksweg (Steenhoffstraat, Van Weedestraat en dergelijke) vaak wordt bemoeilijkt door het intensieve verkeer. Het plan om een brandweerkazerne op de resten van Beukendal te bouwen, is al eens globaal financieel bekeken. "Dat viel jammer genoeg tegen. Maar als er op de huidige locatie van de ka zerne kan worden gebouwd, zou het waarschijnlijk wel haalbaar kunnen zijn. Ik verwacht dat er binnenkort wel een discussie zal ontstaan. De brand weerkazerne is ook aan renovatie toe. Er is jaren geroepen dat we hier zouden weggaan en daarom is het onderhoud steeds uitgesteld." De kosten van renovatie aan de brand weerkazerne zijn geraamd op één mil joen gulden. De isolatie moet worden verbeterd en een aantal milieuvoorzie ningen, zoals een vloeistofdichte be strating, zijn dringend nodig. Behoefte Het is geen geheim dat verreweg de meeste (ex-)gebruikers hopen dat sporthal Beukendal behouden blijft. Blijft Beukendal bestaan, of wordt de sporthal nog voor het jaar 2000 afge broken om plaats te maken voor een nieuwe brandweerkazerne? Het is ook de vraag waar en hoe een ver vangende hal zou moeten worden ge realiseerd. Want op dit moment is in Soest zeker behoefte aan twee sporthal len. Aqua Indoor alleen zou de vraag naar zaalruimte niet aankunnen. En verplaatsing naar de Banninghal in Soesterberg lijkt, ondanks de gedeelte lijke leegstand aldaar, niet reëel. Bij de behandeling van de sportnota (die in de zomer moet worden vastge steld) krijgen de raadsleden de kans hun licht te laten schijnen over de diver se mogelijkheden. Zij moeten uiteinde lijk beslissen of ze geld willen besteden aan onderhoud en renovatie van Beu kendal en andere sportcomplexen. De stalen platen in het dak van Beuken dal zijn volgend jaar aan vervanging toe. Die operatie kost 150.000 gulden. In 1997 moet de sportvloer worden ver nieuwd. Dat zou, de derde keer zijn sinds de opening in 1969. Een nieuwe vloer kost, inclusief de belijning, 306.000 gulden. In 2000 kan de huidige cv-installatie op de schroothoop wor den gegooid. In de sportnota staan ook het noodza kelijk onderhoud en renovaties aan de overige sportaccommodaties in Soest en Soesterberg. Tot en met 2001 zou ruim twee miljoen gulden moeten wor den uitgetrokken voor dat soort werk zaamheden. ioghoudt ilmoes lerenburg Findlater's Scotch Whisky Aan het feuilleton van Shot, dat nu al jarenlang duurt, is een nieuwe aflevering toegevoegd. Het college gaat onderzoeken of de tafelten nisvereniging in sporthal Beuken dal kan worden geïntegreerd. De gymzaal aan de Heideweg, waar de tafels van Shot staan opgesteld, is ei genlijk rijp voor de sloop. Dat valt tus sen de regels door in de concept-sport nota te lezen. Omdat Shot bovendien liever naar een andere locatie wil, stelt de gemeente een onderzoek in het vooruitzicht naar de haalbaarheid van een verhuizing naar Beukendal. Volgens voorzitter Joop Kok zit Shot niet te springen om in Beukendal te gaan sporten, althans niet in de huidige situatie. zal zijn wat de gemeente concreet voor ogen heeft. Als er in of bij Beukendal een splitsing komt, is er misschien wel een oplossing denkbaar." Open De gemeente houdt wat dat betreft elke mogelijkheid open. Onderzoek moet uitwijzen of het plan haalbaar is, en zo ja, in welke opzet. Kok noemt het 'verwonderlijk' dat de gemeente plotseling met het idee komt Shot naar Beukendal te verplaatsen. Want na een onderzoek naar alternatie ve locaties voor Shot, werd de club ge adviseerd aan de Heideweg te blijven. En daar willen de tafeltennissers liever vandaag weg dan morgen. "De Heide weg ademt geen sfeer. Daar tobben we al een tijd mee. We merken het ook aan het ledenaantal. Het is moeilijk om het vuurtje aan te houden. De harde kern blijft over, maar vanuit de jeugd komt steeds minder over. En van de jeugd moet je het toch hebben, ook wat be treft het kader voor de toekomst. Op dit moment droogt die bron echter uit." Shot heeft enkele pijlen op haar boog voor wat betreft een nieuwe, centrale locatie. Maar Kok wil die liever eerst aan het college kenbaar maken, voor dat die plannen worden gepubliceerd. Financiële problemen zijn er niet. De Heideweg is reeds afgeschreven en de zaal kost de gemeente elk jaar alleen maar geld. Dat geld kan na verhuizing, worden uitgespaard, terwijl de grond aan de Heideweg geld in het laatje brengt, als die wordt verkocht. iat 49 tel. 12490 Het verplaatsen van handbalver eniging Smeeing/BDC en korfbal vereniging De Eemvogels kan al leen als op de huidige locaties wo ningbouw wordt gerealiseerd. Zonder die constructie is het ver huisplan financieel onhaalbaar. Dat staat in de concept-sportnota die door het college is vastgesteld. De ge meente heeft onderzocht welke moge lijkheden er zijn om het handbalveld aan de Henriëtte Blaekweg en de korf balaccommodatie aan de Staringlaan (beide in Soest-Zuid) vrij te maken. Dat leverde overigens van beide verenigin gen protesten op. Tot nu toe zijn beide terreinen niet aan gewezen als locatie voor nieuwbouw. Als het gemeentebestuur dat tijdens de behandeling en de vaststelling van de Structuurvisie alsnog doet, dan zouden de clubs naar een ander sportpark moe ten verhuizen. Die operatie zou dan kunnen worden betaald met de op brengsten van de grondverkoop. Het is bekend dat de wethouders Frans King- ma (PvdA) en Mieke Swinkels (D66) voorstander zijn van gedeeltelijke wo ningbouw op de handbalvelden. Het clubhuis van Smeeing/BDC ver keert overigens in slechte staat. Het pand wordt geplaagd door houtrot en de vloer is plaatselijk verrot. De ge meente wijt die gebreken aan de leeftijd van het inmiddels afgeschreven gebouw (17 jaar), de hoge grondwaterstand ter plaatse en het feit dat onderhoud steeds is uitgesteld. Het staat niet vast dat het noodzakelijke onderhoud wordt uitgevoerd. Het col lege vraagt zich af of dat verantwoord ZUIDPROMENADE 14 - SOEST HARTJE-ZUID - TELEFOON (02155) 2 22 12 t Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 Bij van den Brink natuurlijk! Bel en vraag naar Claudia, zij vertelt u al onze mogelijkheden. Keizer- bitter is. De gemeente gaat dat nog onderzoe ken. Nieuwe Gracht II Fietscrossclub King's Road Riders en kynologenvereniging Zoys moeten in elk geval naar een andere locatie ver huizen. Hun terreinen liggen op de Nieuwe Gracht II, dat bestemd is als be drijventerrein. De crossbaan en het ver- zameladres van de hondenclub moeten wijken voor nieuwe bedrijfsgebouwen. Ook jeu-de-boulesvereniging De Gemshoorn verkast mogelijkerwijze. Dat zal dan gebeuren op verzoek van de club zelf. De huidige banen aan De Gemshoorn, aangelegd in 1986, zijn niet meer toereikend voor de club. De Gemshoorn wil een grotere locatie tot haar beschikking krijgen. Het college is van mening dat de jeu-de- boulers, de fietscrossers en de honden club op bestaande sportparken moeten worden geïntegreerd. Dat betekent dat "Binnen die opzet zou dat niet de goede oplossing zijn. Wij hebben een dringen de behoefte aan meer avonden per week. In de zaal aan de Heideweg trai nen we elke dag, behalve op woensdag. Als je, zoals wij, prestatief wilt spelen, hebben sommige spelers behoefte aan drie trainingen per week. Dat zou niet mogelijk zijn in Beukendal. Bovendien hebben we de hal ook op zaterdag nodig voor de competitie", reageert Kok op het nieuwe pian. Het bestuur van Shot heeft waarschijn lijk over enkele weken een gesprek met de gemeente. Kok: "Onze eerste vraag

Soester Courant | 1992 | | pagina 3