Verdwenen Soest Verdwenen Soest hervonden L nieuws Huldi OP SOEST! Leijendekker volgt Remkes op als voorzitter van KBO Milieutas met statiegeld De ir Lieve Diana, ALEXXX R. OUD B.V» VERHUUR WOENSDAG 11 MAART 1992 SOESTER COURANT PAGINA e WOENSDAG Rondje Soest HAND IN HAND Museum Oud Soest Meningen van lezers Honden Carnaval bedankt voor de bloemen en het fijne weekend. Ik hou van je! yutukwiÉ Bouwmaniakken stichting openbare bibliotheek O' Nieuws van de bibliotheek - De Lopers van de week Voorzitter Accoi Videoth Computer beveiligingen I door Arie Wandelaar Marie is met een vriendin de winter maanden doorgekomen door zich te storten op een cursus 'Hoe leer ik brid gen'. Een volstrekt nutteloze bezig heid, als je in het dagelijks leven voor klaverjassen nauwelijks een voldoen de haalt. Tot iets wat op een diploma zou kunnen lijken, of een vaardig heidscertificaat voor vragen en bieden is het dan ook niet gekomen. Begrijpe lijk overigens, want de uitslag van ie dere cursusavond was er een dat ze on geveer slap van het lachen onder tafel hadden gelegen. Achteraf werd het Arie duidelijk dat het beide cursisten meer om een avondje uit dan om het leren van bridge was begonnen, het geen uiteindelijk het inschrijfgeld voor de cursus toch rechtvaardigde. De naweeën van 'Hoe leer ik bridgen' kwamen aanvankelijk bij Arie minder positief over. Marie's kennissenkring is erdoor uitgebreid, hetgeen als con sequentie heeft dat, de volgens Marie aardigste man van de bridge-cursus, ons had uitgenodigd zijn vetjaardag te komen vieren. Op zich hoeft er natuurlijk niets tegen te zijn om van een volstrekt onbeken de een borreltje in ontvangst te ne men, tenzij er vooraf voorwaarden aan zijn gekoppeld. Daarvan was dus spra ke. De per telefoon verstrekte uitnodi ging hield in dat we op zondag 8 maart tussen vijf en half zes bij de feestneus werden venvacht. Arie maakte Marie duidelijk dat hij al le overige dagen van 1992 voor feeste lijk huisbezoek oproepbaar was, maar niet op de geplande tijd van de achtste maart. Feijenoord - Ajax live uitgezonden op de televisie, luidde zijn ijzersterke ar gumentatie. Marie, die iedere sportpa gina van de krant ongelezen laat, stel de daar 8 maart als wereld-vrouwen dag tegenover. De voor Arie niet te winnen wedstrijd resulteerde zondag jongstleden in een bezoek aan de bloe- menhal van het Amersfoortse station, waar hij een verjaardagsruiker in de kleuren rood en wit aanschafte. Marie vond het een merkwaardige composi tie. De verborgen boodschap, de stille hint, aan de jarige gastheer ontging haar volkomen. Een ietwat nerveuze echtgenote van de jarige begroette ons aan de voor deur. "Het is al begonnen hoor", ver ontschuldigde ze zich, alsof het Se samstraat betrof. Zo een mens met zijn neus in de boter kan vallen, dan is dit Arie zondag jongstleden overkomen. Rond het kij- korgel bevond zich een schare vreem delingen die collectief de trein naar De Kuip gemist had. Boven het gezel schap een waslijn met rood-witte pa pieren vlaggetjes, in de omgeving van de huistribune vele gevulde glazen en een batterij flessen. De jarige, ene Cees, plaatste Marie op een pianokruk en wees Arie een keu kenstoel als zitplaats aan. "Van harte gefeliciteerd", begon Ma rie. "Komt straks wel", oordeelde de filiaalhouder van De Kuip. "Zijn die gek", fluisterde Marie in Arie's oor op het moment dat de hym ne hand-in-hand-kameraden spon taan door de inhoud van de huiskamer werd overgenomen. "Bent u een liefhebber van voetbal len?", wilde de gastvrouw van Arie weten. "Arie past zich zo gemakkelijk aan" sprak Marie met een zoet-zuur stem geluid. "En u?", informeerde de vrouw van de jarige bij Marie. "Die is meer geïnteresseerd in brid gen", antwoordde Arie voor zijn beurt. "Kunnen we het over iets anders heb ben", commandeerde iemand op de tribune. "Het is wel Feijenoord-Ajax hoor." De rust in De Kuip werd door de aanwezigen benut om zich te ver diepen in nabeschouwingen en analy ses, terwijl elders in huis het waterlei dingbedrijf Midden Nederland onder zware druk werd gezet. Een van Arie's geestverwanten maakte hem erop at tent dat Marie van de tribune verdwe nen was. Arie zocht en vond haar in gesprek met de vrouw van Cees. "Gaat zeker niet over Feijenoord-A- jax", veronderstelde hij. Leuk is an ders, viel er van het gezicht van Cees z'n vrouw af te lezen. "Doodziek word ik ervan", liet de gastvrouw weten, terwijl ze een stalen netje met bitterballen in het diepe liet zakken. "Soms denk ik wel eens: Cees heeft niks meer in zijn leven dan Feije noord." Om de hoek van de keukendeur ver-, scheen het hoofd van Marie's mede cursist. "Het staat 1-0 voor Feije noord", luidde zijn blijde boodschap, Vanuit de huiskamer spoelde het han d-in-hand-kameraden door het gehele huis. Het bleef doordreunen tot de scheidsrechter het vertreksignaal voor beide elftallen gaf. "We hebben de bloemen nog in de wa gen liggen", herinnerde Marie zich. Even later werden rood en wit met bij passende felicitaties aan de jarige overhandigd. "Dat is het mooiste cadeau dat ik van daag gekregen heb", liet Cees spon taan weten. "Hoe wist je dat, van Feijenoord en mij?" ARIE WANDELAAR Een groep van liefst 56 mensen en bin nen enkele dagen hebben we alle na men. Nou ja, alle namen. Een enkele blijft onzeker en misschien hebben we niet voor iedereen de juiste spelling. Maar in principe is de foto van de schoolklas nu toch 'rond'. Het is een he le lijst, dus laten we maar meteen van start gaan. 1. Sjaak Javurek 2. Henk van Duin 3. Piet Schothorst 4. Nellie Schoonderbeek 5. Joop Brouwer 6. Bertus Hoekstra 7. Jo Hilhorst 8. Bertus Majoor (x) 9. Annie Kuyer 10. Jo Baars 11. Toon van Dijk 12. Annie Dijkman 13. Gerrit van Breukelen (x) 14. Marie van der Grift 15. Wim van Dijk 16. mej. Ortt 17. Odilia Onwezen 18. Ben Vrakking (x) 19. Jo Liverse 20. Mien Baars 21. Truus Pieper 22. Egbert Kersten 23. Jaak Naathuis 24. Riek Lustenhouwer 25. Mien van Zuylen 26. Joop Couturier 27. Riek 't Lam 28. Annie van Breukelen (x) 29. Cor Overgoor 30. Theo Lieverse 31. Annie 't Lam 32. Riek van der Linden 33. Johan Lagarde 34. Valeria van Dongen 35. Adriana Dijkman (x) 36. Tonia van Duin 37. Gerard Vlug 38. Frits Groenestein (x) 39. Cor Sukel 40. mej. Radersma 41. Wim van de Hoed 42. Rijkje Stalenhoef 43. Mien Kaats 44. Piet Lustenhouwer (x) 45. Wim van Velzen 46. Jaantje Wijnhoff 47. Bep Kok 48. Kees Schadewijk 49. Bertus van Zuylen (x) 50. Miep Bosboom 51. Annie Groenestein (x) 52. Jan van Breukelen 53. Ko Kok (x) 54. Arnold van Grol (x) 55. Mien Groenestein 56. Herman Hoek (x) Hoewel er nog verschillende leerlingen van dezeklas(sen) in Soest wonen, heb ben er maar enkelen contact met ons gezocht. Vrijwel de volledige informa tie kwam van Gerard Vlug. Hij kende niet alleen nog ongeveer alle namen, maar had ook veel aanvullende infor matie. Onder meer wist hij van een aan tal klasgenoten dat ze niet meer in leven zijn; in de lijst is dat met (x) aangege ven. Via hem zijn we met enkele ande ren in contact gekomen, soms ter aan vulling, altijd ter bevestiging. Onzeker is inmiddels nog of het gaat om de derde en de vierde klas (de helft daarvan, de andere helft zou bij meester Schalkwijk hebben gezeten), of dat het de helft van de vierde was met de vijfde klas. In het eerste geval moet de foto in 1929 zijn genomen, in het tweede geval was het 1930. Ook het grote meisje met de witte blouse (nummer 34) was moei lijk thuis te brengen. Voor zover nu be kend was ze een Hongaarse, die hier maar kort is geweest. En mejuffrouw Radersma was, zo is ons verteld, de handwerkjuffrouw en als zodanig ei genlijk alleen bij de meisjes van de klas bekend. De klassejuf, mejuffrouw Ortt, had de hele schare onder haar hoede, 54 kinderen! Misschien is het daardoor dat ze er op de foto wat zorgelijk uitziet. En dat niet iedereen een echt vrolijke herinnering aan deze schoolperiode heeft overgehouden! Ditmaal weer een foto uit het archief van de gemeente, waar de heer Piekema druk bezig is verdere klaarheid te bren gen in het verleden van Soest. Voor alle duidelijkheid: het is de ge meente niet onbekend waar het pand, dat u hierbij ziet afgebeeld, heeft ge staan. Het stond op de hoek van de Van Weedestraat en de F.C. Kuyperstraat, en als we goed zijn ingelicht heeft het er tot 1956 gestaan. Maar verder? Wie of wat huisde erin, waarom moest het wij ken, etcetera. Ér moeten lezers zijn die er nog het een en ander over weten te vertellen. We houden ons ten zeerste aanbevolen! Lezers die de ontbrekende infor matie over de foto hebben, gezich ten herkennen worden uitgeno digd ons dat te laten weten, onder het motto "Verdwenen Soest", Soester Courant, Postbus 57,3760 AB Soest. Bij voorbaat dank voor de medewerking! Daar gaan we weer. Uitlaatvelden (nou ja, velden). Waren we eindelijk een beetje gewend aan het uitlaatveldje op het Fazantpad, moet het weg volgens het hondenuitlaat-terreinkaartje. Kin derspeelplaats moet het gaan worden, terwijl er vier minuten vandaan een knots van een speelveld is. Wat krijgen wij ervoor terug? Waar mogen onze honden dan los? Als het aan onze gemeenteraad ligt helemaal nergens. Het liefst zien ze de honden helemaal verdwijnen, terwijl ze hun mond vol hebben over natuur en milieu. De uitwerpselen van een hond in een perkje of op een stuk gras, milieuver vuiling zeggen ze. Nou ik heb het gras nog nooit zo mooi zien groeien met deze natuurlijke mest. Waar niets aan gedaan wordt, is de kat- tenoverlast. Deze viervoeters mogen door onze tuinen lopen en onze planten en bomen kapotmaken, terwijl hier geen stuiver belasting voor betaald hoeft te worden. Wij hondenbezitters betalen grof geld en mogen niets. Na een telefoontje met de gemeente hier over, werd verteld dat binnen drie we ken een inspraakavond wordt gehou den voor de bewoners en alle betrokke nen over het terrein Fazantpad. Hondenbezitters, houd de Soester Courant en/of de kabelkrant in de ga ten. Komt allen naar deze avond om uw zegje te zeggen! Laat uw stem horen en protesteer tegen dit anti-hondenbeleid. B. Veerman Carnavalsvereniging 'De Narre Knol len' wil alle Soester carnavalvierders hartelijk danken voor het zeer geslaag de verloop van het afgelopen carnavals feest. De grote opkomst bij onze feestavon den, het zeer geslaagde Seniorencarna val en de blije gezichten bij het Kinder carnaval hebben ons de overtuiging ge geven de goede weg te zijn ingeslagen. En al was de opkomst bij de optocht Steenhoffstraat 13 nfftgwi 3764 BH Soest B Y Telefoon 02155 - 1 01 15 COMPUTERSUPPLIES Discettes Discette opbergsystemen Opbergbanden Kasten dan nog niet al te groot, de deelnemers die hebben meegedaan, verdienen alle lof voor hun grote creativiteit. Niet voor niets gooiden enkele deelnemers hoge ogen bij de optocht in Hoogland. De optocht in Soest moet één grote genera le repetitie worden voor Hoogland. U allen hebt bewezen dat carnaval in Soest op een hoog peil kan worden ge vierd. Namens het bestuur van De Narre Knollen Rob Joustra, waarnemend voorzitter Er verschijnen toch wonderbaarlijke berichten in de Soester Courant. Uit de editie van vorige week begrijp ik dat de wethouders Kingma en Swinkels vin den dat open plekken binnen de ge meente 'eventueel in aanmerking kun nen komen' voor nieuwbouwwoningen met als voorbeeld-slachtoffer het hand balterrein aan de Henriëtte Blaekweg. Afgezien van het feit dat deze formule ring het idee al wel heel wankelig maakt, vind ik het soort ideeën onge zond en de wijze waarop ze worden ge lanceerd ronduit onfris. Komt er ooit een eind aan de bouwobsessie van het College? Wat kunnen we voortaan be schouwen als open plekken? Over hoe veel vierkante meter ruimte moeten we ons al ongerust gaan maken? Maakt het dan nog verschil of die open ruimte groen of geplaveid is? Kunnen sportter reinen niet beter worden opengesteld voor het publiek in plaats van ze vol te plempen met bebouwing? Een ander aspect is dan nog de mede deling dat de bebouwing betrekking heeft op 'sociale woningen'. Bij mij rijst meteen de vraag of het terrein naast het gemeentehuis niet beter had kunnen worden benut voor sociale woning bouw, indien daaraan behoefte is. Als ik het goed heb, is daar nu een ander ty pe woningen gepland. En was daaraan dan zo'n behoefte? Kort en goed: - open plekken worden volgebouwd; -sportterreinen zijn vo^" gelvrij; -sociale woningbouw op gese lecteerde locaties; - wethouders weten zich geen raad met hun 'macht'. Burgers: Let op uw bestuur! Hans de Bruin Jan Leijendekker wordt de nieuwe voorzitter van de Katholieke Bond voor Ouderen/St. Jozef (KBO). Hij volgt in de afdeling Soest Joop Rem kes op, die op vrijdag 13 maart wordt uitgezwaaid. Remkes blijft echter actief voor de KBO. Hij zal de ouderenbond verte genwoordigen in de Stichting Welzijn Ouderen Soest (SWOS). Remkes' functie bij de SWOS wordt vice-voor- zitter. De KBO telt momenteel 1.020 leden. Bijna de helft daarvan werd verworven in de jaren 1990 en 1991. Leijendekker wordt hun nieuwe praeses. De over dracht van het voorzitterschap vindt vrijdag plaats tijdens de algemene le denvergadering. Die begint om 14.30 uur in dienstencentrum De Vijverhof. 69 Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Vandaag begint de landelijke Boekenweek die duurt tot en met 21 maart. Het thema is 'Het Prachtig rijk van Insulinde'. De bibliotheek laat samen met de Wereldwinkel en Amnesty International een andere kant zien van Indonesië. Naast de prachtige natuur, het heerlijke eten en de gastvrije bevolking is Indo nesië ook een land waar schrijvers gevangen zitten en mensen onderdrukt worden. Op zaterdagochtend 14 maart wordt er door medewerkers van Amnesty een kaartenaktie gehouden in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan en op vrij dagavond 20 maart krijgen de bezoekers van de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan en in Overhees een kopje Max-Havelaarkoffie aangeboden door medewerkers van de Wereldwinkel. Romans Dini, Nh. Djatajy Met scherp waarnemingsvermogen en op een licht kritische toon tekent de schrijfster een samenleving waar de eeuwenoude tradities in verdruk king komen. Toch behouden haar hoofdfiguren in het moderne Indo nesië hun typisch Javaanse karakter. Lambertz, Lambert, Taboe op Bah De stof voor "Taboe op Bali" ont leent de schrijver aan de tijd dat hij als ontwikkelingsdeskundige werk zaam was in Indonesië. Met het titel verhaal won de auteur in 1982 de jaarlijkse essay-prijsvraag van het Cultureel Supplement van NRC- Handelsblad. Mahieu, Vincent, Schat, schot, schat Deze verhalen dateren uit het begin van de jaren vijftig. Opvallend is dat in deze verhalen uitsluitend de strijdbare Indo naar voren komt, de djago, de vechthaan, de vrouwenja ger, levend buiten de westerse ver houdingen en de westerse ethiek, wreed en meedogenloos, maar ook trouw en opofferend in zijn aanhan kelijkheid. Studieboeken az.z-indo-948.1 Breton de Nijs, E. Batavia: koningin van het Oosten Foto met toelichting van de hoofd stad van het voormalig Nederlands- Indië omstreeks de eeuwwisseling, az-indo 995.2 Lueras, Leonard, Bali: hemel en aarde Sinds de "ontdekking" van het ei land door het Westen, zo'n 400 jaar geleden, is Bali tegen wil en dank een droomeiland geworden, in trek bij gelukzalige dromers op zoek naar het paradijs. Dit boek laat de sfeer van Bali zien zoals deze eeuwenlang was op dit eiland, en ondanks de mo dernisering en de directe communi catiesystemen blijven Bali en zijn rij ke cultuur iets mysterieus en my thisch houden. az.-indo 991 Schulte Nordholt, Ni co. Indonesië De schrijver is verbonden aan de Vakgroep Ontwikkelingskunde van de Universiteit Twente in Enschede. Hij belicht in dit boek alle facetten van het moderne Indonesië en plaatst die ontwikkeling in haar his torische context. Tegenover een duidelijke stijging van de welvaart, ook voor de laagste inkomensgroepen, staan nog steeds een marginaal bestaan onder de ar moedegrens voor miljoenen en een exorbitante concentratie van rijk dom in de handen van enkelen. Openingstijden Centrale Bibliotheek Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest, tel. 02155-15210. Woensdag- tot en met vrijdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag- tot en met vrijdagmiddag van 14.30-17.30 uur. Dinsdag- en vrijdagavond van 18.30-21.00 uur Openbare bibliotheek Overhees Willaertstraat 49 3766 CP Soest, tel. 02155-12468. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur. Maandag-, woensdag- tot en met vrijdagmid dag van 14.00-17.00 uur. Maandag- en vrijdagavond van 18.30-20.30 uur. Openbare bibliotheek Soesterberg Dorpsplein 17b 3769 DA Soesterberg, tel. 03463-52017. Dinsdag- en donderdagmorgen van 10.00-12.30 uur Maandag-, woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00-17.00 uur Vrijdagavond van 18.00-20.00 uur. Steenhoffstraat 9A, lel. 12075 Ook op Radio Soest, iedere woensdag van 11.45 tot 12.00 uur, kabel 97, FM 105.9 Mhz. Arrangementen-vakan': e 1992 te boeken bij WV-Soest Elfstedentocht op de fiets, startplaats Leeuwarden; fietstocht door Friesland, van hotel naar hotel; Wadden-arrangement vanuit Harlin- gen; watersportvakanties waaronder: zei len in Grouw en zeilen bij Sneek voor volwassenen; hotelaccommodatie, appartementen, bungalows, pensions op de Waddenei landen. WV-winkel (Nieuw:) VW-magazine: evenemen ten, dagjes uit, toeristische tips, f 4,95; Budget-hotels in Nederland f 9,-; Tui nen in Utrecht f 2,-; Van kust tot kust, hotelgids f 3,50. De VVV boekt ook vakantie-arrange menten: 1. 'Lekker weg in eigen land'; 2. Busreisjes naar Floriade, Euro-Dis- ney Parijs, Cambridge, Tour de France; 3. Gran Dorado-bungalows; 4. Theatervoorstellingen, concerten, popconcerten, musicals en ballet. VW Soest, maandag tot en met vrijdag van 9.30 tot 16.30 uur, tel. 12075. van gereedschappen Industrieweg 37b SOEST Tel. 02155-13298 «6 INKt O* X'o#r ren gezond milieu. Pgfrw m "Dat mag in de krant," hoor je de mensen wel eens zeggen als iemand een mooie prestatie heeft geleverd. Dat vinden wij ook en daarom zwaaien we hier graag lof toe aan "de lopers van de week". Dat zijn de jon gens en meisjes die de krant rond brengen en daarbij een tijd lang - twee maanden - geen enkele klacht hebben gekregen. Ze krijgen een ex traatje (voor het goede voorbeeld) én een eervolle vermelding. Deze week is het: Daniël en Lucas Waagmeester Jeroen van Amstel Patricia v.d. Mey In Amersfoort digd door de regi van de Brul kreet is, waarvan 25 f praeses van de flj Hij vertegenwoo handel Eemland school (beroepsi DIENSTV Oude Utr< Sinds kort is een milieuvriendelijke boodschappentas op de markt gebracht. Het betreft een katoenen, ongebleekte draagtas met statiegeld. De tas kost 2,50 gulden. Als de tas wordt ingeleverd, krijgt de consument het geld of een nieu we tas terug. Tassen die nog in redelijke staat verke ren, worden gewassen en opnieuw in circulatie gebracht. De tas kan dus wor den hergebruikt en vormt geen belasting voor het milieu. De tas is uitgebracht door De Natuur- winkel, waar de tas ook verkrijgbaar is. Ook in alle winkels van DOESNatuur- voeding ligt een voorraad van de milieu tas. In 1985 verr Hans Alblas h zekere bestas road voor de 2 onderneming, videotheek Vi straat. Eind v< zaak uit tot V Hans Alblas, de muziek wi van zijn werk Hans Alblas z markt in de vc Met succes bi aan de Van W betrok hij het 1 stantie richtte verhuren van Hij selecteert van beoordel toegestuurd Organisatie, "Als je alleen fümmaatscha lijk alle films 1 Installatiebedrijf j. cornelisse bv. Telefoon (02155)-1 3014

Soester Courant | 1992 | | pagina 8