En dit zijn de knallers van deze week: C1000 College woest om beschuldiging van ambtenaren door PvdA-raadsleden Sociale woningbouw krijgt voorkeur Haan pronkt weer op toren Oude Kerk Zonnekuur auto smeeing Malse biefstuk Champignons Schouder karbonade volle pond voor uw hu» n 3 Actueel 15 Sport 19 Soesterberg Seniorenpagina Op 't Hoogt Vrouw in woning verkracht Wacht even met het kopen van een PROFIL,Z nieuwe fiets.... He* j mm Fractie krijgt wind van voren Baanvak van NS wordt vernieuwd Koopavond van vrijdag 17/4 op donderdag 16/4 Exploitatietekort wordt niet gedekt met huizen in vrije sector Aannemer: 'Restauratie is in juni afgerond' De Panda Skyline nu voor 15.650,- DlVlJJI Voor een gratis abonnement op de wekelijkse woninggids. H3 DE VT A VY Politie op zoek naar dader Inbraak in woning Soesterbergsestraat Volgende week: HEPKE RAS Verzorging aangifte-biljet INKOMSTENBELASTING Administratie- Financieringskantoor N. J. KONIJN Vast goed rvanBREUKELENbvm 5 TALENPRAKTIKUM AMERSFOORT START DIREKT TEL. 033-729097 Chauffeur peinst: auto tegen trein HET VLEESCENTRUM C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars HS -HendrikSmit WASIEL STEITNER U T q_ K 70e JAARGANG NO. 2! WOENSDAG 18 MAART 1992 Het College van B. W. is gegriefd en verwerpt alle kritiek die de PvdA-fractie onlangs heeft verwoord op het optreden van ambtenaren bij de behandeling van kwijtscheldingsverzoeken. Dat blijkt uit de opval lend boze brief die het College aan de PvdA-raadsleden Kees Boerkoel en Wil Stekelenburg heeft teruggeschreven. "Hoogst onzorgvuldig" noe men B. W. het "beschuldigende oordeel" van de fractie over de mede werkers, die niet in de gelegenheid zijn gesteld hun mening naar voren te brengen. Bovendien heeft de PvdA-brief een "dermate suggestief karak ter" dat het College er zelfs moeite mee heeft zich te beperken tot een za kelijke beantwoording. De PvdA-fractie liet het College on langs weten "ontzettend kwaad" te zijn over het optreden van enkele ambtena ren, die een bewoonster van de Vijver hof op botte manier te kennen zouden hebben gegeven dat ze niet in aanmer king kwam voor kwijtschelding van de gemeentelijke afvalstoffenheffing en het rioolrecht, nadat ze eerst was "over vallen" met forse aanslagen, die op kor te termijn betaald moesten worden. Boerkoel en Stekelenburg knoopten daaraan een hele tirade vast over het klant(on)vriendelijke optreden van de ambtenaren tegenover "mevrouw X", die volgens de PvdA-raadsleden zelfs bedreigd was met de deurwaarder. "Het topje van een ijsberg?" vroeg de PvdA-fractie. Het College overwint zijn weerzin om op de kritiek in te gaan en schrijft in zijn zakelijke antwoordbrief dat er correct is gehandeld, in overeenstemming met het beleid en de afspraken. "Er zijn ons geen controleerbare feiten voorgelegd waaruit zou blijken dat door mede werksters uitlatingen zijn gedaan die door u op basis van via-via-informatie worden gesuggereerd," aldus B. W., die ook bijzonder ontstemd zijn over het feit dat de PvdA de naam van een lid van de bewonerscommissie, die bij de kwestie zijdelings betrokken was, in de publiciteit heeft gebracht. 'Gebruikt' Deze mevrouw heeft het College laten weten dat ze daar zeer ongelukkig mee is, en voelt zich door de PvdA-fractie "gebruikt". Ze had alleen maar aan dacht willen vragen voor de benadering van de oudere generatie door (jongere) ambtenaren en de gewraakte uitlatin gen ook maar "van horen zeggen". Een bemiddelingspoging tussen het College en "mevrouw X" - om de "feiten" op ta fel te brengen - is nu op niets uitgelo pen, omdat "mevrouw X" daartoe niet bereid is. Het College bestrijdt dat er sprake is van een "verrassing" met aanslagen. Die komen elk jaar en de bejaarden die zelfstandig in een complex wonen, wor den bij de afwikkeling daarvan al ont zien. "Het is wettelijk niet toegestaan - en zou zelfs als discriminerend kunnen worden ervaren - mensen met alleen AOW geen heffing op te leggen," rea geert het College op de PvdA-sugge- sties in die richting. B. W. zijn niet van plan het door de fractie verlangde on- derzoek-tot-op-de-bodem uit te voe ren op de vraag of het botte optreden van de ambtenaren soms "gebruikelijk" is. "Dat vindt ook niet plaats. Er wordt binnen de wettelijke mogelijkheden de maximale soepelheid toegepast. De fractie kent het beleid daaromtrent en is er medeverantwoordelijk voor." Het College weerspreekt ook de be schuldiging dat de ambtenaren op dit punt langs elkaar heen werken. Ze heb ben voldoende onderling kontakt. Mensen die niet in aanmerking komen voor kwijtschelding krijgen niet auto matisch een tegemoetkoming op grond van de bijzondere bijstand toegekend. "De ervaring leert - of men dat nu te recht vindt of niet - dat mensen het als vervelend kunnen ervaren op deze ma nier in kontakt te komen met een aspect van de sociale dienstverlening. Men dient zelfstandig te beslissen of men een beroep doet op het steunfonds of de bij zondere bijstand of niet. Er vindt wel een maximale inspanning plaats om de mensen op die voorzieningen te atten deren," aldus het College, dat er overi gens or> wiist dat daaraan ook een scha duwzijde zit, omdat er vaak ten onrech te verwachtingen ontstaan. In de steek gelaten Het College gaat verder nog in op de PvdA-verwijten dat het beleid niet door ambtenaren mag worden gemaakt, maar alleen uitgevoerd. "Daar is geen sprake van," aldus B. W. "Het beleid is door de raad - dus door uzelf - en ons College vastgesteld. Wij zijn voor de uitvoering verantwoordelijk. Wij lopen voor die verantwoordelijkheid niet weg en kunnen niet anders dan constateren dat dat opgedragen beleid correct wordt uitgevoerd. De verzorging en de begeleiding van de belastingen vergen van de ambtenaren grote zorgvuldig heid. Zij voelen zich nu door u als hun eigen opdrachtgevers in de steek gela ten..." Tenslotte geeft het College nog een ant woord op de vraag - "die bij een vrien delijke interpretatie van de brief er wel licht in verborgen zit" - of het invorde- ringsbeleid voor deze categorie bewo ners te versoepelen is (zoals door de be wonerscommissie van d Vijverhof is ge vraagd). Dat wordt nog onderzocht. Herinrichting De Schans is nodig. Meerderheid voor chemische middelen. Verhuizing van kazerne naar Beukendal kost teveel geld. College wijst WD-kritiek op structuurvisieprocedure af. Strooniberg pakt eerste prijs met Soest. Geen verkeerslichten Soester berg-kom. Premie AAW 65-pIussers inconsequent. Gemeente bekijkt mogelijk heden van betaald parkeren bij winkelcentra. Het baanvak van de spoorlijn Amers- foort-Baarn wordt in het voorjaar en in de zomer vernieuwd. De werkrichting is van Baarn naar Amersfoort. Deze ver nieuwing zal geheel mechanisch wor den uitgevoerd in de periode van maan dag 16 maart tot en met vrijdag 24 april en in de weken 22 tot en met 26 juni en 6 tot en met 10 juli. De werkzaamheden worden in de nachten uitgevoerd, hetgeen betekent dat de overwegen op dat traject bepaal de nachten afgesloten zijn voor alle ver keer. Het is helaas niet mogelijk vooraf bekend te maken welke overwegen op bepaalde dagen gesloten zijn. Het gaat hier om de overwegen: Grote Melm- weg, Weideweg, Eemweg, Spiekerweg en Peter van den Breemerweg. Wel zal getracht worden dat telkens niet meer dan één overweg afgesloten zal zijn. De Federatie MKB-Soest laat weten dat de wekelijkse koopavond van vrijdag 17 april komt te vervallen. De koopavond wordt daarom ver plaatst naar donderdag 16 april. Een en ander in verband met Goede Vrij- De politieke fracties in de gemeen teraad hebben de voorkeur gege ven aan sociale woningbouw bo ven nieuwe huizen in de vrije sec tor. Het gaat om een deelplan bin nen het bestemmingsplan Klein Engendaal, waar een groot aantal woningen wordt gerealiseerd. Dat daardoor een exploitatietekort van 289.000 gulden ontstaat, maakt de po litici niet uit. Zij zijn ervan overtuigd dat binnen het totale bestemmingsplan vol doende dekkingsmiddelen te bedenken zijn. Wat is het geval? De gemeente heeft in gestemd met het project Groepswonen Ouderen Soest (GOS). Dat project be staat uit 22 sociale woningen in Klein Engendaal op terrein Koperwiek II. Bij de woningen komt een gemeenschaps ruimte, zoals dat past in het project. Op de betreffende locatie waren aan vankelijk vrije-sectorwoningen en pre miekoop-A-huizen gepland. Bij dat soort woningen is de grondopbrengst voor de gemeente hoger dan bij sociale huur- of koopwoningen. In dit geval be draagt de inkomstenderving voor de gemeente 289.000 gulden. Het college wil dat 'verlies' compense ren. Op het terrein van Van den Broek (ook in Klein Engendaal) staat de bouw van veertig sociale huurwoningen op het programma. Het college wil daar 24 woningen van schrappen en vervangen door woningen in de vrije-sector. De leden van de commissies financiën en volkshuisvesting hebben daar een stokje voor gestoken. De vraag naar so ciale woningen is zo groot, dat de politi ci dat soort woningen niet langer van de planninglijst wil schrappen. Ze vinden dat er de laatste tijd onevenredig veel vrije-sectorwoningen zijn neergezet. "Die compensatie zit ons dwars. Dht moet toch eens anders kunnen", riep Bart Krol van het CDA. Zijn mening werd gedeeld door de overige partijen, met de aantekening dat de fractie van SGP/GPV/RPF niet was vertegen woordigd. Dit geheel tegen de zin in van wethouder Jan Menne van financiën. Het exploitatietekort is, volgens de po litici, op te vangen in het totale bestem mingsplan Klein Engendaal. Wens Met het project Groeps Wonen Oude ren waren alle fracties het eens. Dat be tekent dat op korte termijn kan worden begonnen met de bouw van 22 sociale huurwoningen. Voor de GOS gaat daarmee een lang gekoesterde wens in vervulling. Een tweede project van de GOS zal daarentegen voorlopig niet haalbaar zijn. Dat werd duidelijk te ver staan gegeven van gemeentezijde. De opzet achter de GOS is dat oudere mensen langer zelfstandig kunnen wo nen. Door in de buurt van elkaar te wo nen en de inrichting en het gezamenlijk gebruik van een gemeenschapsruimte kunnen ze elkaar helpen op momenten dat dat nodig is. Overigens liet woord voerder P. Konings van de GOS weten dat er ook nog een ander zorg is. De ou deren die in Klein Engendaal gaan wo nen, moeten nog geld bij elkaar zoeken voor de inrichting van de gemeen schapsruimte en de installatie van een lift. Het is niet uitgesloten dat de ge meente voor bijvoorbeeld de lift subsi die toekent uit de pot huisvesting oude ren. Een haan zonder kam is kaal. Een hervormde kerk zonder haan op de torenspits ook. Wat dat betreft is de Oude Kerk aan de Kerkstraat weer 'aangekleed', want de vergul de haan kijkt sinds vorige week donderdag weer over Soest en om geving uit. Daarmee werd een mijlpaal bereikt in de restauratie van de kerktoren, waar mee vorig jaar werd begonnen. Hoewel de werkzaamheden vermoedelijk pas in juni zijn afgerond, kunnen de steigers van bovenaf langzaam worden afgebro ken. Mevrouw Vetkam, verantwoordelijk voor de opknapbeurt van de bladgou den haan, mocht en durfde helemaal naar boven te klimmen om de haan op zijn vertrouwde stek te plaatsen. De toren, die vermoedelijk in 1481 is gebouwd, zal in juni zijn ontdaan van de metalen stangen die de trots van oud- Soest momenteel grotendeels verhul len. De gerestaureerde wijzerplaten moeten nog worden aangebracht op het nieuwe uurwerk. Het uurwerk zal van uit Zuid-Duitsland radiografisch wor den bestuurd. Dat maakt het, volgens deskundigen, onmogelijk dat de klok van de Oude Kerk nog ooit voor of ach ter zal lopen. De zomer- en wintertijd worden automatisch ingesteld. Voor stroomstoringen hoeft geen vrees te be staan. De gemiddelde zonnebank kost u toch al gauw een vermogen. Bij Auto Smeeing bent u echter al voor 300,- klaar. Dat betaalt u namelijk meer voor de Panda Skyline met zonnedak, waarin u kunt genieten van de voorjaarszon en vele andere extra's. |j||i|i j Wij bakken ze wel erg bruin met 1.550,- voordeel Vraag naar onze voorwaarden. Amsterdamseweg 19, Amersfoort, tel.: 033-635535 Koningsweg 14, Soest, tel.: 02155-13227 MAKELAARDIJ O.G. KERKSTRAAT 84 SOEST TELEFOON: 02155-16824. Een 29-jarige vrouw uit Soest is zater dag 7 maart in haar woning verkracht. Dit gebeurde onder bedreiging van een mes. De dader was via een niet af gesloten achterdeur de woning bin nengedrongen. Volgens de verklaring deed de man zich voor als buitenlander, maar op grond van taalgebruik wordt ervan uitgegaan dat het om een Nederlander gaat. De man had zijn gezicht bedekt met een donkergroene das met twee rode of gele rechte strepen. Op zijn hoofd droeg de man een lichtblauwe effen skimuts. De leeftijd van de man wordt geschat op zeventien tot twintig jaar. Hij is onge veer 1.65 meter lang en heeft donker blond haar. De politie is nog op zoek naar de dader. De tekencompositie van de dader, zo als de politie die op grond van verklarin gen van het slachtoffer heeft gemaakt. Ook de galmborden moeten nog wor den vervangen, evenals het stucwerk in de opgang van het orgel. Verder zal het voeg- en metselwerk nog worden her steld en wordt de toegankelijkheid ver beterd. De bliksemafleider is al ge plaatst, zodat de Oude Kerk weer veilig is tijdens onweer. De kosten van de restauratie van de to ren van de Oude Kerk waren aanvanke lijk geraamd op vijfhonderdduizend gulden. Een tegenvaller vergde een ex tra uitgave van tachtig mille. De ge- O ver enkele maanden is de restauran - tie van de toren van de Oude Kerk af ge- Foto: Herman van Dam. meente Soest heeft het geld voor de res tauratie voorgeschoten, maar krijgt dat volgend jaar of in 1994 terug van Mo numentenzorg. De toren werd in 1905 en 1958 ook al gerestaureerd. Volgens hoofdaanne mer Aberson uit Steenwijk kan de toren weer twintig tot dertig jaar mee. Een onbekende dader heeft vorige week maandag op klaarlichte dag inge broken in een bovenwoning aan de Soesterbergsestraat. Hij moet binnen zijn gekomen door een keukenraam op de eerste verdieping open te breken. De woning werd doorzocht. De 73-jarige bewoner mist twee portemonnees met zowel Nederlands als buitenlands geld, een agenda met 100 gulden en een zwemkaart. Wat je ook wilt met je fiets Fietsen. Kleding. Accessoires. Nieuweweg 97 Soesr Telefoon 02155-13462 (ook T-biljet) - Redelijk tarief. Ook verzorging BOEKHOUDING en alle bijbehorende belasting formaliteiten. Tevens bemiddeling: persoonlijke lening/financiering/continu- kredieten. De Akkeren 18 - 3762 AS Soest Telefoon 02155 - 1 26 71 kZie i pagina ENGELS - FRANS - DUITS - SPAANS - PORTUGEES - ITALIAANS - ZWEEDS - NEDERLANDS Individuele kursussen spreekvaardigheid op elk niveau. Intensieve begeleiding door ervaren docenien. Algemeen, zakelijk en technisch taalgebruik. Nieuw, aktueel kursusmateriaal. Kombinatie praktijk- en privé-lessen mogelijk. Aanvang van uw kursus elk gewenst moment. Een 35-jarige bestuurder van een vrachtauto raakte vorige week woensdagavond betrokken bij een ongeluk, dat veel ernstiger gevolgen had kunnen hebben. De man, woon achtig in Nijkerk maar in dienst van een Soester bedrijf, reed met de wa gen de onbewaakte overweg ter hoogte van de Veldweg over, juist op het moment dat daar een trein aan kwam. Hij schrok omdat de machi nist de toeter in werking stelde en gaf nog gas om van de overweg af te ko men. De trein raakte de wagen ech ter nog aan de achterzijde, zodat die een hoek van 90 graden maakte en kantelde. De chauffeur zag wit om de neus, al dus de politie, maar mankeerde ver der niets. Hij verklaarde later dat hij de rode overweglichten niet had ge zien, omdat hij in ernstig gepeins verzonken was over zijn werk. Vol gens de politie mankeerde er in elk geval niets aan de lichten van de overweg. De wagen raakte zodanig beschadigd dat het kentekenbewijs werd ingevorderd. Over de schade aan de trein is niets bekend. Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 SUKADELAPJES per kg 1 2.50 Gevulde KALFSROLLADE per kg 13?° Dikke RIBLAPPEN per kg 10?° Altijd kwaliteit en betaalbaar. 500 gram 250 gram Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-16251 MAKELAARPIJ OP M A A T BURG. GROTHESTRAAT32 SOEST-TEL. 02155-11304 Telefoon: 02155- 19600 T_ ~P L ~N K_ W E_ G Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152' Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opI. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG

Soester Courant | 1992 | | pagina 1