jmmm welzijn i 4^ wssper 'Soest, bezint eer gij begint!' 'Kunst op Soest': kunstmanifestatie bij 25-jarig bestaan van Artishock Soest een weekendje op z'n Indonesisch iQPiniiEi- Energiebesparing noodzakelijke stap 23, 24 en 25 maart R. OUD B.v. VERHUUR WOENSDAG 18 MAART 1992 SOESTER COURANT PAGINA 21 Boekenweek in teken van 'Insulinde' WÊÊÊÊÊÊÊÊ Wegens verbouwing gesloten: Wij zijn weer open op 26 maart. Radio Soest: postbus 3062 Open brief aan het gemeentebestuur Activiteitenmarkt op 29 augustus Snorfiets gestolen Man onder invloed veroorzaakt botsing met twee auto's 'Place d'Amis' rondom Raadhuisplein TRA I TE U R»C A TER N Uw dagelijkse maaltijd voor 11,50 Specialiteiten en primeurs Broeikaseffect dringt door In Artishock, de biblotheek en in C-drie is in het afgelopen weekeinde ruim aandacht besteed aan de Boe kenweek, die dit jaar in het teken stond van "Het prachtig Rijk van Insu linde", naar een citaat uit de Max Ha- velaar. Vrijdagavond begon dat met een geza menlijke Indonesische maaltijd in de grote zaal van Artishock, die een ver volg kreeg in de knusse theater/film zaal met een literaire avond in SLAS- verband, waar de bekende schrijfster Mischa de Vreede te gast was. Ze werd geïntroduceerd door Nelleke Streef kerk, las uit eigen werk - o.a. over haar ervaringen in het Jappenkamp tijdens haar Hollandse jeugd in Indonesië - en ging uitvoerig in op vragen over haar werk. Later op de avond konden de bezoekers - enige tientallen - genieten van de film "Het land van mijn ouders" van Marion Bloem, waarin een treffend beeld wordt geschetst van de "verscheurde" jeugd die veel Indonesische Nederlanders moeten hebben doorgemaakt. Aardig was het om uit te film te kunnen opma ken dat het gezin Bloem na de reis naar Holland nog in Soesterberg woonde. "Soest op z'n Indonesisch" kreeg zater dag een vervolg in de bibliotheek, waar o.a. de Derde-Wereldgroep en Amnes- ty International de "andere kant" van Indonesië onder de aandacht brachten, en vooral in het cultureel centrum C-drie, waar alles was ingericht voor tei MODE ZUIDPROMENADE 12 - SOEST-ZUID TELEFOON 02155 - 2 35 30 ZUID PROMENADE 12 SOEST-ZUID De bezoekers van de gamelan-work shop in C-drie mochten zelf plaatsne men achter de instrumenten. het Indonesisch Festival dat daar 's middags en 's avonds werd gehouden, met een zeer afwisselend programma. Enige honderden belangstellenden na mens in de loop van de dag een kijkje en maakten voor het eerst of opnieuw ken nis met allerlei cultuuruitingen uit de "Gordel van Smaragd". Veel belangstelling was er o.m. voor de demonstraties van Balinese dansen, de workshop over gamelan-muziek, de in formatie over reizen naar Indonesië en de lezing over wajang-poppen. De jeugd kon zich in het handvaardig heidslokaal amuseren met het maken van maskers en vooral de Indonesische hapjes en drankjes, die in het Witte Ca fé werden geserveerd, trokken heel wat gretige afnemers. De organisatoren van de verschillende activiteiten in de SLAS - Samenwer king Literaire Activiteiten Soest (C-drie, Artishock, de bibliotheek en boekhandel Van de Ven) konden rede lijk tevreden zijn over de kwaliteit van het gebodene en de publieke belang stelling viel evenmin tegen. In het kader van de Boekenweek zou dinsdagavond in het Griftland College nog het jaar lijkse Boekenfestival van 't Nut plaats vinden, georganiseerd in samenwer king met boekhandel Van de Ven en uitgeverij De Prom. Radio Soest heeft sinds kort een nieuw postbusnummer. Correspon dentie voor de lokale omroep kan voortaan gericht worden aan: Radio Soest, postbus 3062, 3760 DB Soest. van gereedschappen Industrieweg 37b SOEST Tel. 02155-13298 Min of meer in vervolg op de mani festatie "Kunst op Soest", die op Ko ninginnedag wordt gehouden, streeft wethouder Jan Visser naar een Soester "activiteitenmarkt". Als datum daarvoor heeft hij zaterdag 29 augustus al geprikt, en de lokatie wordt het Raadhuisplein. De bedoeling is dat allerlei Soester instellingen, verenigingen en clubs zich die dag - aan het begin van het nieuwe seizoen - presenteren aan het publiek om propaganda te maken en leden te werven. "De voetbalclub, het zangkoor, de bibliotheek - ieder een mag meedoen," aldus Visser, die het evenement in samenwerking met Bert Krijger, o.a. bekend als WD-raadslid, gaat opzetten en zich al heeft verzekerd van de medewer king van de gemeentelijke afdelin gen Sport en WVC. Als tegemoetkoming in de kosten heeft de gemeente voor elk van de deelnemende instellingen een be drag van 200 gulden in petto, af komstig uit het nieuwe culturele sti muleringsfonds. Daarnaast zullen ze zich volgens Visser moeten voorzien van sponsors. Een 18-jarige Soester meldde de politie vorige week de diefstal van zijn snor fiets. Het rijwiel was weggenomen uit een tuin aan de Ossendamweg. Het gaat om een roze Gilera Funny met een waarde van 1500 gulden. Op de Soesterbergsestraat is donder dagavond ter hoogte van de kruising met de Dennenweg en de Van Beunin- genlaan een botsing tussen drie auto's ontstaan. Het ongeval, waarbij geen gewonden vielen, werd veroorzaakt door een 36-jarige man uit Woudenberg. Hij bleek wel een figuurlijke snee in zijn neus te hebben. De man had te veel ge dronken. De politie nam zijn rijbewijs in beslag. Ook de delen I en II van zijn wa gen werden ingetrokken, dit vanwege de zware schade. De Woudenberger kwam vanuit de richting Soest, toen hij achter op de au to van een 23-jarige Soesterbergse bot ste. Die vrouw wilde rechtsaf de Den nenweg inrijden. Door de duw knalde ze met haar wagen tegen een tegenlig ger die eveneens de Dennenweg in wil de. De schade aan die twee auto's was matig. De problemen van ons dorp Soest en de toekomst van dit dorp komen in grote verscheidenheid in de discussies van de verschillende min of meer luidruchtige groepen op ons af. Iedere groepering ventileert vaak op lui de wijze haar ideeën en ombuigingen, meestal gebaseerd op eigenbelang. ]$arde feiten en conclusies van andersdenkenden, ja zelfs fundamentele analyses worden als niet ter zake doende aan de kant geschoven. Dit structurele aspect, waarbij alles draait om ikke-ikke-ikke en de rest kan stikke, wordt waarschijnlijk door de meeste inwoners van Soest met ge mengde gevoelens opgepakt. De nu door de nodige commissies in de structuurvisie naar buiten gebrachte ideeën, met als uitgangspunt consolida tie, lossen bitter weinig op. Ook het in geschakelde bureau Zandvoort komt met een aantal oplossingen die op z'n minst wat vreemd aandoen. Wat te den ken van bijvoorbeeld een bus via de Korte Brinicweg door de F.C. Kuiper straat van de Van Weedestraat? De doelstelling moet toch zijn de in standhouding en het bevorderen van veilig en goed doorstromend verkeer naar de diverse winkelcentra? Dit hoort toch de taak van de gemeentelijke over heid te zijn, waarbij ook de particulier initiatief niet vreemd hoeft te zijn. De onderzoeken en rapporten volgen elkaar in rap tempo op, maar het leven in Soest gaat gewoon door. Als de ge meente met incidentele ingrepen en be slissingen buiten het totaalplan om stra ten gaat afsluiten, verkeersdrempels en mini-rotondes aanlegt, lijkt het erop dat men de inwoners van Soest een beetje gerust wil stellen, zo van: "Kijk eens wat wij allemaal voor jullie doen". Maar blijven dit geen lapmiddelen, die een totale structuurvisie op de helling zetten? Zijn alle aspecten van ons dorp wel diepgaand onderzocht? Beschik ken wij over gegevens die écht tot in zicht leiden om tot een goed beleid te komen, of ontbreekt ook daar nogal wat aan? Moeten wij als inwoners ons verzetten, omdat er geen totaalvisie is en de structurele oorzaken niet met fun damentele oplossingen worden bestre den? Economisch klimaat Een dorp als het onze heeft toch geen bestaansrecht zonder een goed econo misch klimaat. Dat klimaat wordt aan gegeven door de bedrijven, banken, za ken, markt, etcetera; het gaat er om een multifunctioneel pakket te hebben, waar zo min mogelijk ontbreekt. Men hoeft niet over veel fantasie te beschik ken om verdere verbrokkeling tegen te gaan. Dit is ons aller belang. Geen en kele Soester is erbij gebaat als straks praktisch geen winkelcentrum meer met de auto benaderd kan worden. De spoeling voor de middenstand zal dunner worden, omdat de ontwikkeling achterblijft. Er kan niet meer geïnves teerd worden, er zullen zaken vertrek ken en/of failliet gaan, er komt een dui delijke achteruitgang in het aanbod. Bedrijfspanden komen leeg te staan, met als uiteindelijk gegeven: verpaupe ring. Is dit het doel dat ons huidige gemeen tebestuur nastreeft? Verdere afbrokke ling van het economische klimaat zal werken als een boemerang. De om ons heen liggende gemeenten als Utrecht, Amersfoort, Hilversum en Baarn staan handenwrijvend voor de deur om de Soester koper, met auto en al, welkom te heten. Daar is wél gezorgd voor ade quate parkeergelegenheid en parkeer garages. Openbaar vervoer Waar blijft Soest met z'n millieuplan- nen? Tientallen kilometers verderop boodschappen doen en winkelen, is dat uw zorg voor landschap natuur? Het openbaar vervoer laat veel te wensen over. De slogan: "In het openbaar ver voer lees je de krant en eet je een crois sant", kunnen wij hier wel vergeten. Bij ons kun je in de wachttijden op dat openbaar vervoer een heel brood ope ten en gerust een dik boek meenemen. De auto is echter voor de meeste men sen niet alleen maar een vervoermiddel, maar ook een vorm van recreatie ge worden. Als bij ons de situatie zó ver ward is dat men eerst een half uur moet zoeken, levert ook dét weer overlast op voor het doorstromend verkeer. De nu voor de deur staande laad- en lossituatie lost bij onvoldoende contro le op naleving hiervan niets op. Immers, onze politie is al overbezet met werk; men hoeft slechts de laatste gegevens hierover te raadplegen. Ook bij ons neemt de misdadigheid hand over hand toe. Willen wij ons dorp goed leefbaar hou den, dan zullen wij met de huidige ont wikkelingen moeten meegroeien. Niet alleen voor ondernemers is dat belang rijk, maar ook voor ons, zodat er een wisselwerking ontstaat. Kiezen wij voor prettig en ontspannend winkelen of voor een bekrompen toekomst? Maar dan ook geen geklaag dat de financiële bronnen straks opdrogen en de werkge legenheid op een laag pitje staat! Ik vraag de gemeentebestuurders dan ook: 1Maak nu eindelijk eens een écht plan, waar we in Soest mee uit de voeten kun nen. 2. Zorg voor goede bereikbaarheid van de diverse winkelcentra, per openbaar vervoer, per auto of per fiets. 3. Neem geen maatregelen die het win- kelbeleid zodanig treffen, dat de Soes ter middenstand over een aantal jaren niet meer bestaat, of in het gunstigste geval nog maar voor de helft. Terrasjes Elke verder afbrokkeling zorgt voor verpaupering in de naaste toekomst. De uitgestrekte bebouwing en de daardoor op een aantal plaatsen aanwezige win kelcentra in Soest hebben alle hun eigen charmes en aantrekkingskracht; de vormen van sociaal en economisch win kelen lopen uiteen. Zorg voor wat meer terrasjes. Dat bevordert de onderlinge contacten; mensen van diverse nationa liteiten leren elkaar zo kennen: het is prettig zittend op een terras zo'n sfeer op te snuiven. Een echte city is voor Soest niet aan de orde, maar we kunnen wel ons best er voor doen om de diverse winkelcentra gezelliger te maken. Dat hoeft de ge meente natuurlijk niet alleen te doen: ook de Soester middenstand zal z'n bes te beentje voor moeten zetten. Goede bereikbaarheid van de centra is dan wel een vereiste. Na diverse malen geen parkeerplaats te kunnen vinden, ver plaatst de consument zich naar een an dere omgeving, waar wél parkeerplaat sen of parkeergarages zijn. Door de stijging van de welvaart is ook de motorisering toegenomen. Dat is een onomkeerbaar feit. Selectief ge bruik hiervan is gewenst, maar is niet al tijd mogelijk. Vooral voor zware bood schappen is de auto dus het vervoer middel bij uitstek. Het is primair een taak van ons gemeentebestuur te zor gen voor een goed en betrouwbaar ver keerssysteem. Het is voor ons allen belangrijk dat er zo'n groot mogelijke verscheidenheid in detailhandel in food en nonfood aan wezig is, uit praktische en uit concur- rentie-overweging. Als we in onze ei gen omgeving in de behoefte van de ge zinnen kunnen voorzien, maakt dat vele onnodige kilometers uit. Dan bespaar je natuur en milieu. Daarvoor moeten weldoordachte maatregelen genomen worden. Zo niet, dan pakt het in de toe komst verkeerd uit. Parkeergarages Ten aanzien van de parkeergelegenheid moet het criterium zijn dat de aanwezi ge parkeerplaatsen door het winkelend publiek optimaal gebruikt kunnen wor den, desnoods met parkeermeters. Het afsluiten van steeds meer wegen is geen echte oplossing, daarvoor hoef je geen verkeersdeskundige te zijn. De slui proutes nemen toe, de hoofdwegen worden nog drukken dan ze al zijn, er gernis en agressie doen hun intocht. Waarom is er in Soest geen enkele par keergarage? Met medewerking van de plaatselijke overheid, middenstand en burgers moet dat toch mogelijk zijn? Zelf heb ik een dertigtal jaren zaken ge daan in de Amsterdamse binnenstad, was bestuurder van een winkeliersver eniging en heb via commissies jarenlang in de clinch gelegen met de beruchtste wethouder van Nederland, Van der Vlis. De slogan: "Is er in Amsterdam iets mis, nou dan weetje 't wel, 't is Van der Vlis", heeft niet voor niets naam ge maakt. De man was gek van trambanen. De fietsen, de auto's, ja zelfs de bussen van het openbaar vervoer moesten hiervoor wijken. De miljoenen guldens die deze dwarsligger Amsterdam heeft gekost zijn niet te tellen. Bij de laatste verkie zingen werd hij dan ook snel op dood spoor gezet. Ik vraag dan ook aan B W van Soest: Bezint eer gij begint. Een masterplan is broodnodig. Daar waar een totaalvisie en een ontwikkelingsfilosofie ontbre ken blijft de burger met lege handen staan. Geen incidentele maatregelen, maar een goed doordacht plan in Soest, met visie voor de toekomst s.v.p. Ton Mast "Kunst op Soest", zo heet de grote kunstmanifestatie die op Koninginne dag (30 april) in Soest mee te beleven zal zijn. Dat gebeurt naar aanlei ding van het zilveren jubileum van de vereniging Artishock, in samen werking met de gemeente en de andere culturele instellingen van Soest: C-drie en de bibliotheek/kunstuitleen. "Pièce de résistance" van het ge heel is de openlucht-expositie "Place d'Amis" rondom het Raadhuis plein, waaraan een groep van 21 beeldende kunstenaars uit Soest en Baarn zal deelnemen met diverse objecten en die in zekere zin een ver volg is op het succesvolle "Jardins d'Amis", dat vorig jaar met Pinksteren in Soest werd gehouden. De Dalweg is door de organisatoren voor die dag uitgeroepen tot de "cultu rele as" van Soest. Aan het begin staat - globaal gesproken - de "klassieke" kunstmarkt op het plein naast het Artis- hock-gebouw aan de Steenhoffstraat, waar de bezoekers worden onthaald op kunst van hoge kwaliteit en levende muziek. Op de stoep langs de Dalweg (tussen Raadhuisplein en Albert Cuyp- laan) organiseert Artishock met mede werking van de plaatselijke midden stand een grote stoeptekenwedstrijd voor de jeugd. Vervolgens kunnen de mensen een kijkje nemen bij het "Place d'Amis", dat zich grotendeels rondom de vijver voor het gemeentehuis en in de "achtertuin" (richting Soesterengweg) afspeelt. Tenslotte belanden zij aan het andere eind van de "as": C-drie en de Kunstuitleen aan de Willaertstraat in Overhees, waar eveneens een aantal evenementen zal plaatsvinden. Kunst-wethouder Jan Visser presen teerde de plannen vorige week tijdens een persconferentie in het gemeente huis, daarmee onderstrepend dat het gemeentebestuur een actieve rol in de opzet speelt. Hij neemt zelf trouwens ook deel aan "Place d'Amis", in een project waarbij ook de Soester school jeugd wordt betrokken. Het grootse kunstfestijn is opgezet door het jubilerende Artishock, dat zich in 25 jaar van een "kunstenaarsvereni ging" heeft ontwikkeld tot de culturele club van Soest, met allerlei uiteenlo pende activiteiten. De plannen voor de viering van het zilveren jubileum sloten goed aan bij de ideeën die Visser had over een vervolg op "Jardins d'Amis". Aanvankelijk was de gedachte het Raadhuisplein - met de kubussen van Marijke de Goey - te gebruiken voor een speciale kunstmarkt, maar die blijft aan de Steenhoffstraat, al krijgt ze wel een extra accent. Kunstmarkt De kunstmarkt heeft dit jaar op 30 april een aantal opmerkelijke elementen. Ook nu zullen er een kleine 40 kramen staan, waarin schilders, keramisten en edelsmeden hun "waren" te koop aan bieden. Het geheel wordt verlevendigd met het muzikale entertainment van de groep PlusMinus en het duo de Garde robes, en optredens van de leerlingen van balletdocente Nanda Redeker. Het is overigens niet het enige jubi leum-evenement van Artishock, want in de periode tot 9 mei stelt de vereni ging haar euren open voor de hele be volking, o.a. met twee speciale film voorstellingen, een jaren '60-concert van "De Bretels", een koffieconcert, een speciale Jazzclub en een popcon cert. De "gewone" activiteiten - de te kenclub, de yogagroep etc. - houden in die week een open huis. Poolse kunstenaars In de expositiezaal van Artishock wordt van 26 april tot 5 mei een tentoonstel ling gehouden, waaraan drie Poolse schilders zullen meedoen. Zij komen naar Nederland op uitnodiging van de Soester kunstenares Nadjezjda van It- tersum, die in de zustergemeente Kozle al enige malen heeft deelgenomen aan een artistieke uitwisseling. De Polen komen hier o.a. op atelierbezoek en brengen werk mee, dat ook tijdens de kunstmarkt te zien zal zijn. DE TRAITEUR THUIS UIT! Uw receptie of feestavond bij u thuis, met alles d'r op en d'r an. Le Saladier F.C. Kuyperstraat Le Saladier achter A.H. Le Saladier makkelijk parkeren Openingstijden: dagelijks van 10.00 - 20.00 uur - zondag van 15.00 - 20.00 uur 's woensdags gesloten F.C. Kuyperstraat 3 3761 EG Soest Tel.: 02155-24664 Op Koninginnedag tekent Artishock ook voor de organisatie van de stoepte- kenwedstrijd voor de schooljeugd. Dat gebeurt tussen 10.00 en 12.00 uur en alle scholen zijn aangeschreven om mee te doen. De nadruk ligt overigens niet op het wedstrijdelement, want alle deelnemertjes krijgen een aardigheidje. Er is in elk geval plaats voor een paar honderd kinderen. Het evenement wordt mede mogelijk gemaakt door de firma Blokker, die het materiaal ter be schikking stelt. C-drie/Kunstuitleen Aan de andere zijde van de "culturele as" organiseren C-drie en de Kunstuit leen op 30 april ook een aantal evene menten op het plein voor de hoofdin gang van het centrum. Vanaf 12.00 uur wordt er een gezellig terras ingericht en vinden er diverse optredens plaats, o.a. van het accordeonduo Accordéon Mé- lancholique, een circusclown (met een echte Pipo-wagen), en het straattheater van Arno Huibers, met muziek, levend poppenspel, pantomime en nog veel meer. De kinderen kunnen zich ook la ten schminken. In het expo-café van C-drie hangt de hele maand mei werk van de kunstenaars die deelnemen aan "Place d'Amis". Ruime informatie over hen - foto's, biografieën, uitleg over hun werk - is verkrijgbaar in de naastge legen Kunstuitleen, die op Koninginne dag eveneens geopend is (en die dag een korting van 30 verleent op het lidmaatschap van de artotheek!). Drieduizend bootjes "Place d'Amis" biedt een "podium" voor 21 beeldende kunstenaars uit Soest en Baarn, waarvan een aantal vo rig jaar ook meewerkte aan "Jardins d'Amis". Van 10.00 tot 17.00 uur zul len ze op Koninginnedag in groepjes van twee of drie hun (speciaal vervaar digde) objecten aan den volke tonen. Een aantal van hen krijgt een plekje in de tuin van raadhuis-buurman Kraai- poel, die belangeloos zijn medewerking verleent. De objecten hebben als verbindend the ma "feest" en blijven de hele dag staan. De "invulling" van het geheel is nog een verrassing, maar deelnemer-organisa tor Jan Visser onthulde vorige week al dat zijn project - "Vriendschap" gehe ten -wordt uitgevoerd met de school jeugd van Soest. Die moeten voor Ko ninginnedag massaal bootjes gaan vou wen van oranje papier, die vervolgens in de vijver bij het raadhuis te water worden gelaten, samen met een fles waarin een citaat is gebotteld van de kersttoespraak van koningin Beatrix, vorig jaar, over de kunst, en een stukje poëzie van Vissers hand. Als Visser alle schoolkinderen van Soest warm krijgt - hij is daar optimistisch over - varen er op Koninginnedag 3000 bootjes in de raadhuisvij ver- De kunstenaars die hun medewerking aan "Place d'Amis" hebben toegezegd zijn: Nadjezjda van Ittersum, Peter Snoei, Jan Visser, Monica Keijzer, Winnifred van Rossum, Inez de Heer Klootz, Theo van der Hoeven, Marja Glimmerveen-Coumou, Lize Stap-van den Berg, Ria van Herwerden, Eliza- beth Verdhuysen-Sterk, Joke Peters, Ab van Vloten, Grada van Wessel, Harry van der Lit, Mari Shields, Jean- Marie van Staveren, Lied Zwagerman, Meindert Rasker en Ineke Talen. Dia's en 'uitkrant' Alle kunstuitingen van 30 april worden vastgelegd op dia's, die t.z.t. te bezichti gen zullen zijn op een expositie in het gemeentehuis. De evenementen zijn al lemaal gratis toegankelijk. In de loop van april verschijnt er huis-aan-huis een speciale uitgave van het verenigings blad van Artishock, waarin het volledi ge programma is opgenomen en dat wordt verspreid met medewerking van het Soester PR-adviesbureau Media- vox en andere ondernemers. Het blad wordt voor die gelegenheid aangevuld met informatie over allerlei andere cul turele evenementen in Soest en omge ving, zodat het uitgroeit tot een echt "cultureel magazine", een soort "uit krant". De kop van dit artikel lijkt een afschrik wekkende boodschap in te houden, maar zo is het niet bedoeld. Of mis schien toch. Er wordt veel geschreven over het broeikaseffect en er wordt veel onder zoek gedaan naar de precieze oorzaken en gevolgen ervan. Dat ons eigen ener giegebruik een grote rol speelt, staat vast. Dat is bekend bij wetenschappers en bij de beleidsmakers van de over heid. Maar wat weet de 'gewone' man of vrouw in de straat ervan? En wat doen wij met die kennis? Al jaren wordt gewaarschuwd voor de dreigende werking van het broeikasef fect; eerst op kleine schaal door mi lieuspecialisten en sinds enige tijd ook door de overheid. Tien jaar geleden was het begrip "broei kaseffect" slechts bij een klein groepje specialisten bekend. Uit een onderzoek dat vorig jaar door het ministerie van Economische Zaken is gehouden, blijkt dat nu maar liefst 94% van de bevolking het begrip broei kaseffect kent. Men weet dat bij het opwekken van energie door verbranding van brand stoffen CO2 in de dampkring terecht komt. Doordat we steeds meer energie gebruiken komt er steeds meer CO2 vrij. Daardoor wordt de dampkring als het ware dikker, de warmte rond de aarde wordt vastgehouden, en de tempera tuur op aarde stijgt. Door de hogere temperatuur kan in sommige gebieden grote droogte ontstaan, terwijl aan de andere kant het grote gevaar dreigt dat het poolijs gaat smelten, waardoor de zeespiegel stijgt en grote overstromin gen het gevolg zijn. Relatie energiebesparing en milieu De relatie tussen het eigen energiege bruik en het broeikaseffect is veel min der bekend. Slechts 8% van de bevol king denkt dat zelf energie besparen een oplossing is voor de vermindering van het broeikaseffect. Men denkt dat energiebesparing vooral een zaak is voor de industrie. Dat is echter een gro te onderschatting van de eigen bijdrage. Natuurlijk levert het bedrijfsleven door zijn omvang een belangrijke bijdrage aan de C02-uitstoot en daarmee aan het broeikaseffect. Maar men vergeet dat de vier miljoen huishoudens in Neder land tezamen goed zijn voor 26% van het totale energiegebruik, dus ruim een kwart. Wanneer iedereen een beetje be wuster omgaat met gas en elektriciteit, betekent dat landelijk een aanzienlijke daling van het energiegebruik. Goede wil Toch zijn we met z'n allen van goede wil, zo blijkt ook uit het onderzoek. In de enquête werd gevraagd in hoeverre men het eens was met de stelling: "De bescherming van het milieu is voor mij een belangrijke reden om aan energie besparing te doen." Hiermee is 90% van de bevolking het eens. Het blijkt dat veel mensen nu al bewust omgaan met energie. Zo blijkt de helft van de bevolking zuiniger te stoken en bewuster om te gaan met verlichting dan enkele jaren geleden. We zetten de verwarming lager of uit en doen geen lampen aan in kamers die niet worden gebruikt. Een aantal van ons heeft isolatie en/of dubbel glas aan gebracht. Van alle huiseigenaars heeft één op de drie inmiddels een HR-ketel (hoog rendement, dus zuinig). Ook de spaarlamp is doorgedrongen. 78% van de bevolking weet dit een energiezuinige lamp is. Dat een spaar lamp echter maar liefst 80% minder energie verbruikt dan een gewone gloeilamp, weet lang niet iedereen. Meer dan de helft van de huishoudens heeft inmiddels één of meer spaarlam pen in huis, en gebruikt ze vooral op plekken waar licht gedurende lange tijd aan is (buiten, in de gang e.d.). De wil om energie te besparen is aanwe zig. Er is echter nog wel een tijd te gaan voordat alle vier miljoen huishoudens daadwerkelijk energie besparen.Onder het motto 'Een beter milieu begint bij jezelf voert het ministerie van Econo mische Zaken momenteel een energie besparingscampagne, gericht op parti culieren en bedrijven. Samen met de energiebedrijven ('Doe je het niet voor 't geld, doe 't dan voor het milieu') wordt ernaar gestreefd de 10% ener gieverspilling in Nederland terug te brengen. Hoe dat kan worden gereali seerd, is ook te lezen in de verschillende folders over energiebesparing, het mi lieu en het broeikaseffect, die zijn te verkrijgen bij het energiebedrijf. Daar kunt u ook terecht voor adviezen over energiebesparende maatregelen en voor het aanvragen van subsidies.

Soester Courant | 1992 | | pagina 21