Lezingen in kader van het nieuwe bestemmingsplan Landelijk Gebied Natuurtuin geeft indruk van omschakeling naar een meer natuurlijk groenbeheer in Soest Thema-les Boomfeestdag Bijzondere bijstand is mogelijk voor inwoners die niet voldoende hebben aan gewone bijstandsuitkering Tijdelijke afsluiting overwegen De vorming van het Soester landschap en zijn vroegere bewoners Eempolders Bos, heide en stuifzand (natuur, recreatie en houtproduktie) Natuurlijk oefenen mÈÊÊmWËÈÊËÈMÊ^ê Donderdag 9 april: Dinsdag 9 juni: Donderdag 10 september: Donderdag 12 november Veranderingen Spreekuur en papieren Soesterberg WOENSDAG 18 MAART 1992 OP 'T HOOGT PAGINA 2 Over bepaalde aspecten van het nieuwe bestemminsgplan Landelijk Gebied, waaraan door het bureau Zandvoort wordt gewerkt, worden dit jaar enkele lezingen gehouden. U kunt het hieronder afgedrukte programma uitknippen of kopiëren en bewaren (of ophangen), zodatu het hele jaar op de hoogte bent van alle activiteiten. Veertien dagen geleden heeft de Soester Courant uitvoerig bericht over de achtergronden van deze lezingencyclus, die bedoeld is om de Soester burgers wat directer te betrekken bij de waarde van het Soester land schap (tweederde deel van de gemeente Soest) en de bescherming van onze flora en fauna. Elke lezing (aan vang telkens om 20.00 uur) wordt voorafgegaan door een excursie onder leiding van het Instituut voor Natuurbeschermings educatie (IVN) Eemland in het betrokken gebied, en een kleine expo sitie van foto 's en kaartmateriaal in de hal van het gemeentehuis. Zon dagmiddag 12 januari werd de eerste wandeling gehouden door het Soesterveen en in het landgoed Pijnenburg. Zeker honderd belangstel lenden namen deel aan deze excursie onder leiding van een vijftal IVN- natuurgidsen. Naast een aantal positieve ontwikkelingen in dit gebied werd vooral de aandacht gevestigd op de verontreustende verwachtingen over de te grote wateronttrekking door het Waterleidingbedrijf Midden-Neder land in Soestduinen. Daardoor wordt gevreesd voor een ongewenste verandering van het landschap in de toekomst. Genoeg discussiestof dus voor de eerste lezing over ons buitengebied op donderdag 13 fe bruari in de raadzaal van het gemeentehuis. De toegang is gratis. Door de heer dr. P.G.E.F. Augustinus, universitair hoofddocent fysi sche geografie van de Rijksuniversiteit Utrecht. Onderwerp: De opbouw van de ondergrond en het ontstaan van het Soester landschap. Door de heer drs. W. J. van Tent, provinciaal archeoloog bij het Rijks instituut voor Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort. Onderwerp: De oorspronkelijke bewoners en gebruikers van het ge bied rond Soest en de sporen daarvan in het landschap (zoals de graf heuvels). Deze lezing wordt voorafgegaan door een wandeling onder leiding van het IVN op zondag 8 maart om 14.00 door de Korte Duinen. Vertrekpunt: Restaurant De Korte Duinen aan de Birkstraat. Door de heer C.E. Wantenaar, agrariër te Soest en lid van de Landin richtingscommissie Eemland. Onderwerp: De landbouwkundige betekenis van het Eempolderge- bied, met name de positie van de rundveehouderij en de ontwikkelin gen met betrekking tot de natuur- en milieuaspecten. Door de heer Drs. P.H. Veen, hoofd van de stafeenheid Milieu-onder zoek en Milieu-educatie van de gemeente Apeldoorn, lid van het IVN en voorzitter ad interim van de Soester Commissie Milieubeheer. Onderwerp: de ecologische betekenis van de Eempolder aan de hand van de waarden: flora (het kwelmilieu) en fauna (weidevogels en win- tergasten). Waar nodig wordt een relatie gelegd met het verleden. Deze lezing wordt voorafgegaan door een wandeling onder leiding van het IVN op zondag 10 mei door de Soester Eempolder. Vertrekpunt: Parkeerplaats Oude Kerk, Soest. Door de heer ir. J. J. Mulder ten Kate, adjunct-directeur afdeling Vast goed Landelijk van de AMEV (eigenaar Soester deel Pijnenburg). Onderwerp: Het duurzaam bosbeheer zoals de AMEV dat ziet. Door de heer ing. H. Kampf te Soest, natuurtechnicus bij het ministe rie van Landbouw, Visserij en Natuurbeheer, en lid van de gemeente lijke comissie Milieubeheer in Soest. Onderwerp: Het optimale beheer van de Soester bossen, heideter- reintjes en stuifzandgebieden vanuit het oogpunt van de natuur. Deze lezing wordt voorafgegaan door een fietstocht, georganiseerd door de gemeentelijke afdeling Groen en Recreatie op zondag 6 september om 14.00 uur. Door luitenant-kolonel J.A. de Vries, Eerstaanwezend Ingenieur-di recteur van de directie Utrecht van de Dienst Gebouwen, Werken en Terreinen van Defensie. Onderwerp: Het gebruik en beheer van de defensieterreinen in het landelijk gebied van Soest. Deze lezing wordt voorafgegaan door een fietstocht door de defensieterreinen op zondag 8 november om 14.00 onder leiding van het ministerie van Defensie. Sinds 1 augustus vorig jaar is de Bijzondere Bijstand veranderd. Omdat hiermee ook inwoners van Soest te maken kunnen hebben, leggen we enkele vragen hierover voor aan Wibo Rip, het hoofd van de gemeentelijke sociale dienst. Hij legt eerst uit wat bijstand in het algemeen is: een minimum uitke ring, afgestemd op iemands per soonlijke of gezinsomstandigheden. "Iedereen in Nederland kan die uit kering aanvragen als men niet zelf in voldoende mate in het levensonder houd kan voorzien. Anders gezegd: je kunt bijstand krijgen als je onvol doende geld hebt om gewone uitga ven als j e huishuur en j e eten te beta- len. Die algemene bijstand is in het hele land even hoog. Het maakt niets uit of je in Groningen woont of in Maastricht. Voor een echtpaar is de bijstand gelijk aan het minimum loon, voor een éénoudergezin is die 90 procent en voor een alleenstaan de 70 procent van het minimum loon. Deze bedragen liggen dus voor ie dereen gelijk. Maar omdat er situa ties zijn datje kosten hebt die ande re mensen niet hebben, is zelfs die bijstandsuitkering niet altijd vol doende om alles te betalen. In dat geval komt de bijzondere bijstand om de hoek kijken. Je kunt bijvoor beeld denken aan iemand die een bril nodig heeft, aangepaste schoe nen of een cursus om de kansen op een baan te vergroten; j e kunt het zo gek niet verzinnen of het kan in principe uit de bijzondere bijstand betaald worden". "Heel belangrijk is dat de gemeente een vast bedrag krijgt van het rijk. Daar moet de gemeente het dus mee doen. Als we meer uitgeven, moet dat uit eigen zak betaald wor den. Dat zal betekenen dat er bij voorbeeld minder straatlantaarns geplaatst worden. Houden we over, dan kan dat juist betekenen dat er méér straatlantaarns komen, in bij voorbeeld onveilige buurten. Door een vast budget uit te geven, hoopt de regering de uitgaven in de hand te houden. Het idee is dat de gemeenten zuiniger zullen zijn dan wanneer ze bijna alles kunnen de clareren zoals dat tot 1 augustus vo rig jaar het geval was. De gemeente Soest heeft echter als doelstelling steeds meer mensen bijzondere bij stand te verstrekken. Dus niet al leen werklozen, maar ook ouderen met alleen maar een kleine pen sioentje, gehandicapten en wedu wen en weduwnaars. Dus we ver wachten de eerste jaren alleen maar extra geld uit te geven". Wibo Rip wijst in dit verband ook op het intrekken van de BLD; het feit dat het drempelbedrag niet geldt voor kosten van kinderop vang, kosten van her- of bijscholing, kosten van een advocaat in een pro cedure om een bepaald inkomen te verwerven, aflossingsbedragen voor leningen en borgstelling in schulden. Kan iedereen nu voor die bijzondere bijstand in aanmerking komen?" "Ja, in beginsel iedereen die door bijzondere kosten onder het be staansminimum dreigt te komen. Dat minimum is voor een echtpaar ongeveer 1.700 gulden schoon per maand. Voor een alleenstaande moeder met kinderen ongeveer 1.500 gulden, en een volwassen al leenstaande man of vrouw 1.200 gulden. Heb je een inkomen dat bo ven die bedragen zit, dan moet je een bepaald percentage van die ruimte boven dat minimum aan wenden voor de bijzondere kosten. Je kunt je dit door de sociale dienst precies laten voorrekenen. Heb je vermogen als spaargeld of bijvoorbeeld beleggingen in aande len, dan moetje eigen geld boven de 17.000 gulden ook gebruiken voor bijzondere lasten. Dus 17.000 gul den blijft vrij. Bij een alleenstaande is dat de helft, dus 8.500 gulden. De eerste 180 gulden van de kosten moet je bijna altijd zelf betalen. Er moet altijd eerst bekeken wor den of er niet een ander soort uitke ring is die in de betreffende kosten voorziet. Iemand met een hoge huur moet bijvoorbeeld eerst kijken of er een mogelijkheid is voor huur subsidie; iemand die een nieuw kunstgebit nodig heeft, moet eerst kijken of het ziekenfonds de kosten hiervan vergoedt". Als men nu meent dat men vooreen bijzondere bijstand in aanmerking komt, wat moet men dan doen? 'Tedere inwoner van Soest kan van maandag tot en met vrijdag elke ochtend naar het Raadhuisplein ko men, bij de afdeling sociale dienst verlening. Soms moet je dan even wachten tot er een spreekkamer vrij is. Dan wordt er in de beslotenheid van de spreekkamer een eerste ge sprekje gevoerd om snel te kijken of een officiële aanvraag zinvol is_ of dat men ergens anders moet zijn. Dus je hoeft je financiële zaken en eventueel daarmee samenhangen de problemen niet te bespreken waar anderen bij zijn. Het is erg handig als je direct de eer ste keer al gegevens over je inkomen meebrengt, bijvoorbeeld een loon- strook, een bankoverschrijving en nota's of andere stukken over de bijzondere kosten. Na korte tijd krijgt men dan een uitnodiging voor een nader gesprek, waarbij alle fi nanciële gegevens op een rijtje wor den gezet. Na dit gesprek neemt de gemeente een besluit over wel of geen bijstand en zo ja, hoe hoog. Van dat besluit krijgt men schrifte lijk bericht. Soesterbergers kunnen natuurlijk naar Soest komen, naar het mooie gemeentehuis, maar we hebben ook wekelijks een spreekuur in het Dorpshuis in Soesterberg. Iedere woensdag van 11 tot 12 uur is daar iemand van onze dienst aanwezig die de mensen verder kan helpen". Je hoort vaak mensen zeggen: "Ik heb bepaalde problemen, mijn bu ren hebben dezelfde; zij krijgen be paalde bijstand en wij niet". Kun je daar iets over zeggen "Ja, dat hoor je inderdaad nogal eens zeggen. Naar mijn oordeel komt dat doordat je lang niet altijd weet wat er bij je buren precies speelt. De situatie lijkt dan precies hetzelfde als bij jou thuis, maar er is wel degelijk iets meer aan de hand. Het kan zijn dat mensen bepaalde kosten geheim willen houden, bij voorbeeld psychologische hulp voor één van de kinderen, noem maar op. Dan lijkt de situatie gelijk, maar omdat de sociale dienst maat werk wil leveren, komt er dan toch een andere uitkering uit. Wij probe ren iedere uitkering af te stemmen op iemands werkelijke persoonlijke omstandigheden. Individualiseren noemen we dat met een duur woord". Als er mensen zijn die iets meer willen weten over bijzondere bij stand, dan kunnen ze elke ochtend de gemeente bellen, telefoon (02155-) 93411 en vragen naar de afdeling sociale dienstverlening. Als onderdeel van de milieucom municatie heeft de aanleg van een natuurtuin in het Milieubeleids plan een belangrijke plaats gekre gen. Met de aanleg ervan is inmid dels naast het milieu-educatief centrum De Kwekerij aan de Mo lenstraat 157 een begin gemaakt. Uitgangspunt van deze natuurtuin is het geven van uitleg over en het begrijpelijk maken van de omscha keling naar een meer natuurlijk groenbeheer. Het beheer van de tuin wordt verzorgd door de voor man van de kwekerij, J. Tolboom. Doel van de natuurtuin is op kleine schaal de in Soest voorkomende landschapstypen en -elementen na In verband met werkzaamheden aan het baanvak van de spoorlijn Amersfoort-Baarn zullen in de pe riode van nu tot en met vrijdag 24 april en in de weken van 22 tot en met 26 juni en 6 tot en met 10 juli enkele overwegen tijdelijk zijn af gesloten. De werkzaamheden omvatten ver nieuwingen aan het baanvak. De werkrichting is van Baarn naar Amersfoort. De vernieuwingen zul len geheel mechanisch worden uit te bootsen. De tuin zai een belang rijke rol gaan vervullen als instruc tieplaats voor kinderen die het cen trum De Kwekerij bezoeken. Ove rigens zijn ook volwassenen er wel kom. Daarnaast biedt de tuin ook voor het eigen personeel de moge lijkheid inzicht te krijgen in natuur lijke begroeiingen en het beheer er van. In de tuin zullen de volgende land- schapstypen/-elementen worden aangelegd: - boslandschap met kruid, struik en boomlaag; - stuifzandlandschap met schrale heidebegroeiing; gevoerd. Dat gebeurt 's nachts. Dit betekent dat de overwegen op dat traject gedurende een aantal nachten afgesloten zijn voor alle verkeer. Het is helaas niet mogelijk vooraf bekend te maken welke overwegen op bepaalde data gesloten zijn. Wel zal men trachten telkens niet meer dan één overweg af te sluiten. Het gaat om de overwegen in de Grote Melmweg, Weideweg, Eem- weg, Spiekerweg en Peter van den 1 Breemerweg. - moeras- en veenlandschap als her innering aan het "natte" Soester veen, met ven; - cultuurlandschap met de akker als karakteristiek voor Soest (de Engh); - de schrale berm, belangrijk land schapselement met bloeiende ruig tekruiden die vlinders en bijen aan trekken. Er zal in de tuin dan ook een bijenschans te vinden zijn, waar van dichtbij het leven in de korf kan worden bekeken. Rond de landschapstypen zal een wal worden aangelegd waarop geëxperimenteerd kan worden met inheemse planten en kruiden om er varing op te doen met de toepassing in het openbaar groen. Hierbij zal ingespeeld worden op de verschil len in bodem, vochtigheid en lig ging. Bij de aanleg wordt gebruik ge maakt van verschillende grond soorten, afkomstig uit de diverse milieus in de nabije omgeving. Het is niet de bedoeling in één keer een complete tuin te maken. De aanleg zal gefaseerd zijn om ook de natuur lijke ontwikkeling te kunnen vol gen. Op de jaarlijkse Boomfeestdag op woensdag 25 maart aanstaande zal in het kader van de aanleg van de natuurtuin in samenwerking met Dick Neuteboom van het milieu-e ducatief centrum een aantal activi teiten worden georganiseerd. LEGENDA (7) kwekerijgebouw Q) bijenschans buitenlesruimte Aan Hf», iaarliilrcp Rr»r»mff»pctHao etnrtmnrviant xrrsrsr H*» oonlpn van Hf van crhnrcnaaHiRR pn hfit hpcnnne.n milip.n nn rif» vnrmno Aan de jaarlijkse Boomfeestdag, die dit jaar op woensdag 25 maart wordt gehouden, is voor de twaalf deelnemende basisscholen een the ma-les verbonden. Eén onderdeel ervan is het maken van een slagzin. De groep die de beste slagzin inle vert, krijgt een uitnodiging voor de boomfeestdag. Dit is het officïele startmoment voor de aanleg van de natuurtuin. De groep van de winnende slagzin zal de eerste aanlegactiviteiten star ten: het planten van struiken, het leggen van heideplaggen, het zaaien van graan(mengsel), het aanleggen van schorspaadjes, en het beginnen met dunningswerkzaamheden. Een nog te bepalen gast zal de eerste struik of boom planten. Het landelijk thema van de Boom feestdag 1992 is Bomen en milieu. Soest heeft dit toegespitst op de na tuurtuin: wat is de invloed van het milieu op de vormgeving van het landschap. Bij de natuurtuin, die nu op De Kwekerij in aanleg is, zullen verschillende milieu-omstandighe den de ontwikkeling van de plan tengroei gaan bepalen. De bedoe ling is dat de belangrijkste Soester landschapselementen in de tuin te rug te vinden zullen zijn. 0 natuurlijk groen 0 parkeerterrein 0 veenmoeras akkerland heide stuifzand (W) bos bermbegroeiing 0 wandelpad schaal 1200 datum 19-2-1992 get gez. gew. formaat A 3 afdeling Totnbehttr archlefnr. NATUUR TUIN DE KWEKERIJ Raadhuisplein 1 3762 AV Soesf tel. 02165 - 93411 postbus 2000 3760 CA Soest fax 02155 93689

Soester Courant | 1992 | | pagina 34