Gemeente bekijkt mogelijkheden van betaald parkeren bij winkelcentra Reklame ten koste van alles? Principe-besluit tot afsluiting van wegen Bloeiende graanakkers komen terug op de Soester Engh oor ben 'AGINA 2 WOENSDAG 18 MAART 199?" OP 'T HOOGT PAGINA 3 i 5 Onderzoek en planvorming xwgi reekkamer vrij beslotenheid een eerste ge- nel te kijken of ig zinvol is of ers moet zijn. ciële zaken en samenhangen- te bespreken e direct de eer- ver je inkomen eeld een loon- erschrijving en jkken over de Na korte tijd itnodiging voor waarbij alle fi- 3 een rijtje wor- sprek neemt de ïit over wel of ja, hoe hoog. ït men schrifte- nnen natuurlijk naar het mooie r we hebben ook eekuur in het iterberg. Iedere at 12 uur is daar dienst aanwezig Ier kan helpen". sen zeggen: "Ik emen, mijn bu- zij krijgen be- vij niet". Kun je n? nderdaad nogal r mijn oordeel e lang niet altijd buren precies lijkt dan precies thuis, maar er is ;er aan de hand. lensen bepaalde len houden, bij- alogische hulp kinderen, noem de situatie gelijk, iale dienst maat- lomt er dan toch ïg uit. Wij probe- ig af te stemmen ijke persoonlijke Individualiseren met een duur ijn die iets meer r bijzondere bij- i ze elke ochtend tellen, telefoon n vragen naar de lienstverlening. LEGENDA 7) kwekerijgebouw 7) bijenschans 7) buitenlesruunte natuurlijk groen 5) parkeerterrein veenmoeras 0 akkerland heide (5) stuifzand bos bermbegroeiing wandelpad flSW. lormaat A 3 afdeling yo»nbeh««r archletnr. ormgeving van het e natuurtuin, die nu in aanleg is, zullen lilieu-omstandighe- ;eling van de plan- «palen. De bedoe- ïlangrijkste Soester enten in de tuin te- tllen zijn. De gemeenteraad hecht groot belang aan het snel invoeren van een par keerbeleid. Met het oog hierop is een onderzoek begonnen naar de mo gelijkheid tot het invoeren van betaald parkeren bij de winkelcentra. Het onderzoek wordt uitgevoerd door het Adviesburo Hofstra Verkeersadvi- seurs BV uit Groningen. Het te onderzoek winkelgebied in Soest bestaat uit de winkelcentra Van Weedestraat en Soest-Zuid aan de Soesterbergsestraat; de wij kwinkelcentra Smitshof en Over- hees; het buurtwinkelcentrum Honsbergen; de buurtwinkels aan de Koninginnelaan, en de super markten nabij de kruising Dalweg/ Van Goyenlaan en Molenstraat/ Parallelweg. In Soesterberg betreft het 't winkelgebied aan de Radema- kerstraat en de buurtwinkels aan de Buys Ballotlaan. De belangrijkste vraag waarop het onderzoek antwoord moet geven, is in hoeverre de bestaande parkeersi tuatie (het aantal beschikbare par keerplaatsen, parkeerduurbeper- king en de lokatie van de parkeer plaatsen) rondom winkellokaties voldoet aan de gewenste parkeersi tuatie. Momenteel is er sprake van veel parkeren vlakbij de winkels. Dit leidt onder meer tot parkee roverlast in de woonstraten. Tevens veroorzaakt het hinder bij het door gaande wegverkeer op vooral de Van Weedestraat en de Soester bergsestraat. Bij het onderzoek moet ook de vraag betrokken worden of de be voorrading van de winkels op een afdoende manier kan plaatsvinden met een minimale hinder voor het doorgaande verkeer. De gemeente wenst een sterkere mobiliteitsgelei ding naar de winkelgebieden door het verbeteren van het openbaar vervoer naar de grote winkelgebie den en het optimaliseren van par keerruimte. I11 de gemeente is een discussie ge start over het verbeteren van het openbaar vervoer en het mogelijk instellen van een wijkbus. Onder deel van deze discussie is het creë ren van overstappunten nabij de winkelgebied Van Weedestraat, Soest-Zuid en Overhees, en het bevorderen van de doorstroming in de Van Weedestraat. Het parkeeronderzoek heeft tot doel een zo goed mogelijk beeld te krijgen van de parkeerproblemen. Daarvoor is het noodzakelijk een inzicht te hebben in het huidige ge bruik van de parkeerruimte. In de te onderzoeken gebieden worden dan ook de volgende kenmerken geïn ventariseerd: - aantal parkeerplaatsen - vorm parkeerplaats (langs, dwars, etc.) - geldende parkeerduurbeperking (blauwe zone) - aanwezige stop- en parkeerverbo den - parkeerplaatsen voor invaliden - openbare of semi-openbare par keerplaatsen - laad- en losplaatsen. Gedurende drie weken wordt de bezetting geregistreerd op een vrij dagmiddag/ avond en een zaterdag (dus in totaal gedurende zes dagen). Per dag wordt de bezetting geregi streerd per half uur gedurende vijf uren. Verder wordt twee keer 's nachts het aantal geparkeerde au to's geteld, zodat men inzicht krijgt in het parkeergedrag van de bewo ners. Ook de parkeerduur zal worden on derzocht. Op één van de onder zoeksdagen zullen in een drietal ge bieden van de geparkeerde voertui gen per kwartier de kentekens wor den genoteerd. Het parkeerduur- onderzoek levert tal van gegevens op. Aan de hand van normen die gelden voor parkeerruimte ten be hoeve van het aantal woningen, winkelvloeroppervlak, kantoor ruimte en andere functies zal tevens op theoretische wijze worden ge toetst in hoeverre de huidige be schikbare parkeerruimte op vol doende wijze beantwoordt aan de vraag. Bij het maken van de parkeernota is als uitgangspunt meegegeven dat: - de invloed van het verbeteren van alternatieve vervoerswijzen (per fiets, te voet en met het openbaar vervoer) op de parkeerbehoefte moet worden aangegeven - het laden en lossen geregeld moet worden, zodat de hinder voor het doorgaande verkeer tot een mini mum wordt beperkt - het aantal parkeerplaatsen niet zal worden uitgebreid ten opzichte van het winkeloppervlak. Indien dit echter noodzakelijk blijkt te zijn, dan komt alleen een kleinschalige uitbreiding in aanmerking. Overigens zal onder meer ook nog aandacht moeten worden besteed aan de wijze van betaald parkeren; de tarieven en de naleving van de parkeerregeling, bijvoorbeeld door het aanstellen van (een) parkeer wachters). Doordat dit plan van aanpak zorg vuldig doorgesproken wordt, staat het onderzoek tijdelijk stil. Daarom staat nog niet vast wanneer het on derzoeksbureau het concept-rap port aan de gemeente zal kunnen aanbieden. Reklame, zegt het Groot Woor denboek der Nederlandse Taal, Van Dale, is "publieke aanprij zing en alles wat daartoe dient". Over dat "alles wat daartoe dient" gaat het nu in dit artikel. Ondernemers hebben reklame nodig, dat is duidelijk. Onbekend maakt nu eenmaal onbemind, en géén reklame is over het alge meen van negatieve in vloed op de omzet. Daar is ook niemand mee gebaat. Tot zover niets aan de hand. In Nederland bestaat er een grote mate van vrijheid ten aanzien van het maken van reklame. Over van alles kan en mag rekla me worden gemaakt. Er bestaan alleen voor televisie-reklame be perkende bepalingen ten aanzien van alcohol, tabak en -in mindere mate- snoep. Deze beperkingen zijn dan ook nog meestal geba seerd op "herenafspraken" tussen de reklamemakers en de media. Ze zijn dus niet dwingend door de overheid opgelegd. Maar verder: vrijheid, blijheid. Het lijkt er wel eens op dat "alles wat daartoe dient" wordt uitgelegd als "het doel heiligt alle middelen", met name als het gaat over de plaats waar reklame wordt gemaakt. ]e zou denken dat reklamema kers een zo gunstig mogelijke lo katie zoeken en het juiste publiek benaderen om hun artikelen aan te prijzen. Bijvoorbeeld reklame voor sportschoenen of sportarti kelen in sporthallen en langs sportvelden. Een logische combi natie: de juiste plek en het juiste publiek. Toch zijn er ook onlogi sche combinaties te bedenken. Zo op het oog zou je verwachten dat geen sportvereniging het in z'n hoofd zal halen reklame te maken voor artikelen die een rechtstreekse bedreiging vormen van de eigen sportprestaties. Toch gebeurt dat. Op grote schaal zelfs. Concreet: reklame voor alcohol en tabak, vaak ook nog uitbundig. Een onlogische combinatie, zou je zeggen. Foutje van de reklamemakers, zou je ook denken. Maar niks foutje. Bij sportverenigingen komt nu een maal een breed publiek, jong en oud, dus de juiste doelgroep voor de reklamemakers. Die reklame- borden staan er niet omdat de producenten zo verslingerd zijn aan sport of omdat ze zo graag een bepaalde club op die manier willen sponsoren. De massa is echt het enige doel, en niet de sport. Die wordt alleen als "middel" gebruikt. Waarom la ten sportverenigingen zich hier voor gebruiken dan wel misbrui ken Om het geld. Dat is vaak de enige drijfveer. Toegegeven, reklame-inkomsten zijn voor heel veel sportverenigingen een onmisbare bron van inkomsten, en op zich is er ook niets op tegen. De vraag is echter wel of je zover wilt gaan dat je dan ook maar reklame moet toestaan voor arti kelen die een rechtstreekse be dreiging vormen voor de sportbe oefening. Wat dacht u van een reklamebord langs het veld voor een "avontuurlijk" sigaretten merk met daaronder de wettelijk voorgeschreven) tekst dat roken hartklachten en longkanker kan veroorzaken Met de alcoholreklame langs de velden is het al niet vee! beter ge steld. Sportverenigingen die an ders vaak zo creatief zijn in het bedenken van allerlei acties als het gaat om de clubkas te spek ken, laten het hier vaak afweten als het om sportbedreigende reklame gaat. Op zich hoeft er niets op tegen te zijn dat er op een bepaalde manier reklame wordt gemaakt voor alcohol en tabak, maar dan we! op de juiste plaats. Het effect van bijvoorbeeld acht trainingsrondjes langs het veld is snel verdwenen als diezelfde sporter op zijn eigen sportcom plex er nadrukkelijk bij wordt be paald dat alcohol en sigaretten evenzo onmisbare elementen zouden zijn bij de sportbeoefe ning. Een beetje sportvereniging zou dit soort (onsportieve) reklame niet eens willen hebben. Of hei ligt het doel toch alle middelen Met het oog op de bescherming van milieu en natuur en in het belang van de verkeersveiligheid, heeft de raadscommissie milieu ingestemd met het voornemen om het verkeer in het buitengebied te verminderen. Dit wil de gemeente bereiken door het nemen van verkeersbelemmerende maat regelen een aantal wegen in het buitengebied van Soest als doorgaande route onaantrekkelijk te maken dan wel als zodanig geheel af te sluiten. Tot 1 mei aanstaande bestaat gedurende twee maanden de gelegenheid be zwaren in te dienen tegen de uitvoering van het gemeentelijk voorne men. Daarna zullen burgemeester en wethouders beslissen over welke besluiten genomen zullen worden. Voor het nemen van maatregelen komen de volgende wegen in aan merking: de Dolderseweg; de Wieksloterweg tussen de Bosstraat en de Dolderseweg; het Berken laantje; de Verlengde Paltzerweg/ Heeserspoor westzijde; het Soester- hoogt; het Heeserspoor-oostzijde; de Monnikenboschweg/Zandlaan, en de Molenweg over de Engh. Van het gedeelte van de A.P. Hilhorst- weg tussen de Verlengde Hooiweg en de Spiekerweg moet de bestaan de afsluiting ondersteund worden. De Molenweg vormt (voor auto's in één richting) de verbinding tussen de Molenstraat en de Veldweg en is tevens ontsluitingsweg voor de aan grenzende akkers. Het fietsverkeer wordt belemmerd door het au toverkeer, voral door de soms hoge snelheid. Door de weg voor het ge motoriseerde verkeer af te sluiten, wordt de recreatieve functie van het gebied de Engh versterkt. Het is noodzakelijk de verkeerscirculatie nabij de aansluiting met de Veldweg te herzien. De Wieksloterweg oostzijde tussen de Bosstraat en de Dolderseweg wordt intensief gebruikt door fiet sers en ruiters, maar ook door auto's richting De Zoom/Dolderseweg. De weg leent zich hier niet voor. Af sluiting is mogelijk op voorwaarde dat hulpdiensten er wel gebruik van kunnen blijven maken. Dit geldt trouwens voor alle af te sluiten we gen. Het Berkenlaantje vormt de verbin ding van de overweg bij de aanslui ting met de Dolderseweg naar de overweg bij de De Beaufortlaan.- Het is de belangrijkste schakel in een verbindings/sluiproute tussen Soest en de vliegbasis. Het wegdek is zo smal dat auto's elkaar slechts met grote moeite kunnen passeren. Fietsverkeer wordt door het au toverkeer gehinderd. De afsluiting van het Berkenlaantje door een ge slotenverklaring voor motorvoer tuigen onderbreekt de sluiproute door de bossen. De Dolderseweg vormt de ontslui ting van enkele woningen, twee campings en het aangrenzend bos gebied. Door de afsluiting van het Berkenlaantje ontstaat een "dood lopende weg". Dit zal het autover keer aanzienlijk beperken en de vei ligheid en het plezier voor de fiet sers vergroten. Het Soesterhoogt tussen de Van Weerden Poelmanweg en de Ver lengde Paltzerweg wordt in de rich ting Soest als gevaarlijk ervaren door het slechte zicht bij de aanslui ting op de Van Weeden Poelman- weg. Hier zou eenrichtingsverkeer richting vliegbasis kunnen worden ingesteld. De Verlengde Paltzerweg ontsluit het defensieterrein van de vliegbasis en het aangrenzende bosgebied, en het Heeserspoor-westzijde ook van enkele woningen. Hier komt een af sluiting voor ander dan bestem mingsverkeer in aanmerking. Die kan worden ondersteund door een afsluiting van het Heeserspoor nabij de aansluiting Verlengde Paltzer weg. Het Heeserspoor-oostzijde vormt inmiddels een doodlopende weg door de aanwijzing tot fietspad na bij de overweg. De Monnikenboschweg en de Zandlaan vormen de ontsluiting van enkele woningen, twee cam pings en het aangrenzend bosge bied. Door afsluiting ontstaat een "doodlopende weg". Dit zal het au toverkeer aanzienlijk beperken. De afsluitingen zullen voldoende on dersteund moeten worden. Tenslotte is ook gekeken naar de A.P. Hilhorstweg in de Eempolder. Deze weg kent al een afsluiting voor motorvoertuigen, met uitzondering van bestemmingsverkeer, tussen de Verlengde Hooiweg en de Spieker- weg. Dit verbod wordt veelvuldig overtreden. Hier zou een zoge naamde bandconstructie, die ook voor andere af te sluiten wegen in aanmerking komt, de naleving van het verbod bevorderen. Voor het uitvoeren van de maatre gelen is het gewenst dat de betref fende wegen worden heringericht. De Molenweg over de Engh in één van de wegen die op de nominatie staan om voor het gemotoriseerd verkeer te worden afgesloten. DeafdelineeroenbeheervandegemeenteSoestheeftditvoorjaaraandeSoesterEngwegfnaasthetzwembadAqua Indoorfotolinks) en bij de Lazarusberg (foto rechts) de grond rtjp gemaakt vooreen graanakker. Graan hoort van oudsher 00 de Eneh Doordat de laatste jaren de snij mats veel populairder is geworden, is het graan echter verdwe nen Tegelijkertijd hebben ook de bijbehorende akkerkruiden zich niet meer laten zien. Enkele ervan zullen ook niet meer terugkomen, omdat ze zijn uitgestorven. Met cle aanleg van de graanakkers geeft de gemeente Soest een nieu we impuls aan een meer natuurlijk groenbeheer. Naast gerst worden een aantal eenjarige akkerkruiden meegez.aaid. Deze wilde, inheemse kruiden zijn belangrijk voor vlinders biien en andere insekten. Door spontane vestiging zulen na verloop van tijd ook andere kruiden ver schijnen Elk jaar moet de grond worden geploegd. Dit is noodzakelijk om de eenjarigen terug te laten komen. Hiermee wordt uitvoering gegeven aan één van de aanbevelingen van de werkgroep "Beheer Soester Eng". Vorig jaar werd in een concept-rapportage gepleit voor terugkeer van het graan met bijbehorende akkerkruiden op de Engh. Ook moest bekeken worden hoe een ecologische verbindingsroute dwars over de Engh tot stand zou kunnen komen. De diverse, versnipperde delen van de Engh moeten hiermee weer tot één geheel worden gesmeed. Langs de route moet natuurlijke vegetatie zich kunnen vestigen in brede, bloeiende bermen. Hierdoor is de route niet alleen voor mensen interessant, maar ook voor vlinders, insekten en kleine zoogdieren. De definitieve rapportage van de werkgroep "Beheer Soester Eng met daarin de "vlinderroute "zal binnenkort ver schijnen. Yvonne Graffner in de Amers- foortse Courant: "Hel is toch Ie gek dat formation-dansen niet als sport erkend wordt en klootschie ten wel". Op 't Hoogt: the best a man can PVO Line. Leo van den Berg in de Amers- foortse Courant: "Ik wil gewoon de mooiste kinderboerderij van Nederland". Een wethouder krijgt op den duur zo'n dikke huid, dal hij zelfs zon der ruggegraat rechtop blijft staan. Dom ijnen. Natuurlijk geen kwaad woord over de stickeraclie van het Milieuplat form Soest om het reclamedruk werk terug te dringen. Maar door zo'n wekelijke hoeveelheid netjes te laten inbinden, heb je al heel gauw een boekenkast mooi vol.... Gehoord: "Ik lees hier het woord apathie. Wat betekent dat eigen lijk?" "Ik zou het niet weten, maar 't interesseert me ook niet". Ook al gemerkt dat in februari het salaris van 29 dagen net zo min ge noeg is als voor 31 dagen? Tip: Als na zijn pensionering een ambtenaar aan slapeloosheid lijdt, kan dit het best genezen worden door thuis zijn vroegere werkplek na te bouwen Wethouder Swinkels tijdens voor lichtingsavond: "Ieder huisje heeft zijn kruisje". Wapenspreuk van de vliegbasis Soesterberg: Wat we eenmaal be gonnen zijn, proberen we zo goed mogelijk af te maken. Landgoed "Kommer en Kwel". Harry Witte (Gemeentebelangen Groen Soest) bij CDA-jongeren: "Hoe meer je bouwt, hoe meer woningzoekenden je krijgt". Houseparty "Bos en Luim". Soesterbergs Oud- en Adverten tieblad. Kees Boerkoel (PvdA) in boze brief aan burgemeester en wethou ders: "We noemen haar vanwege de privatie mevrouw X". Natuurtuin aan de Molenstraat: Naturodam. De Larixlaan kent vreemde Kozle- gangers. Dansles bij Slingerland: de rumba, de samba en de gerla. Kop in de Amersfoortse Courant: "Soesterberg verliest het plaatse lijke sufferdje". Marcel Vossestein, den Utrecht- scben Landman. Statement van de week: Radio Soest is van der weijs. Gelezen in het jaarverslag 1991 van Trema '87: "Zo langzamer hand neemt de huisvestingssituatie lachwekkende vormen aan. In het kantoor, dat ook als docentenka mer wordt gebruikt, is het zó vol, dat alleen "op afspraak" kan wor den opgestaan". Op 't Hoogt: Geniet, maar lees met mate.

Soester Courant | 1992 | | pagina 35