mensen, maar om dat te bereiken, dat is óók een kunst" Gemeente stimuleert spontane uitingen van kunst en cultuur UW GEGEVENS GAAN STRAKS "OVER DE LIJN" Milieubox en chemokar Werner Paans, lid van de nieuwe commissie beeldende kunst in Soest: Kunst is van de WOENSDAG 18 MAART 1992 OP 'T HOOGT PAGINA 4 Ambtenaar kunst en cultuur Henk van Rijkom: Als het goed is, heeft de PTT vo rige week bij u een foldertje in de bus gedaan over de bezorging van de Milieubox voor Klein Chemisch Afval (KCA). U heeft daarin kunnen lezen dat de be zorging op maandag 16 maart zou beginnen. Op het moment van het verschijnen van deze "Op 't Hoogt" is het rondbrengen van de Milieuboxen dus al in volle gang. In hetzelfde foldertje werd u ook alvast wat verteld over de Che mokar, die met ingang van de maand mei elke maand drie "KCA-ophaalrondes" door Soest gaat maken. Gedetailleerde in formatie treft u aan in de bij u bezorgde of nog te bezorgen Milieubox. Door de invoering van de Milieu box en de Chemokar wordt het u een stuk gemakkelijker gemaakt om al uw gevaarlijk Klein Che misch Afval verantwoord kwijt te raken. Het uiteindelijke doel is natuurlijk dat een aanzienlijk groter deel van ons KCA niet in ons kwetsbare leefmilieu terecht komt! Mocht u eind april nog geen Mi lieubox hebben ontvangen, dan is het verstandig om dat even te lefonisch te melden via nummer (02155-) 93688. Meestal is eer eerste handeling niet echt de allereerste handeling. Een uitzondering vormde maandagmorgen vroeg de start van de huis-aan-huis-bezorgactie van de milieubox voor klein chemisch afval (KCA). Milieu-wethouder mevrouw Mieke Swinkels zorgde voor een officieel tintje door op De Werfaan de Lange Brinkweg echt de eerste box aan te reiken (foto) die op de vrachtwagen geladen werd. Er worden de komende weken een kleine 17.000 kca-box bij Soester huishoudens bezorgd. Soest zamelt KCA gescheiden in, want een beter milieu begint bij jezelf Aan de schoonmaak in gemeentelijk commissieland is ook de commissie kunstaankopen niet ontkomen. Dit betekent echter niet dat kunst in Soest voortaan te hooi en te gras aan de orde komt. In plaats van de commissie kunstaankopen is namelijk een nieuwe commissie ingesteld, de commissie beeldende kunst. Deze heeft een breder werkterrein toegewezen gekregen dan de opgeheven commissiewier werkzaamheden zich beperkten tot de zogenaamde 1 -procentsregeling. Deze bepaalt dat één procent van de bouw kosten van bouwwerken besteed dient te worden aan een kunstwerk. Het ta kenpakket van de nieuwe commissie beeldende kunst is aanzienlijk ver groot. Werner Paans, lid commissie beeldende kunst: Mensen bij kunst betrekken. De commissie kunstaankopen 'ou de stijl" heeft een aantal ideeën ge lanceerd om in een andere vorm ge stalte te geven aan het kunstbeleid in Soest. Een meer actieve rol. Niet alleen op aanvraag vanbemid delen bij het aanschaffen van beel dende kunst. Ze wil juist bewerk stelligen dat, indien er een moge lijkheid is geld te besteden aan beel dende kunst, dit in een vroegtijdig stadium te bespreken met bijvoor beeld architect, stedebouwkundige of landschapsarchitect. Kunst moet niet een op zichzelf staande 'verf raaiing" zijn, maar een onderdeel van de leefomgeving van de inwo ners van Soest. "De commissie beeldende kunst heeft de wijsheid op het gebied van beeldende kunst niet op zak", zegt Werner Paans, één van de leden uit de oude commissie die ook in de nieuwe commissie zitting heeft ge kregen. "Maar wel zitten er in de commissie mensen met een meer dan gewone belangstelling voor die kunstvorm. Vanuit die belangstel ling voor en kennis van wat er in de beeldende kunst omgaat, wil zij be middelen bij het aanschaffen van kunst. Tenminste, zo kijk ik er te genaan. De commissie is nog niet in de nieuwe samenstelling bijeen ge weest, dus wat ik zeg, zeg ik op per soonlijke titel. Wel durf ik de stelling aan dat het kiezen van kunst of het kiezen voor een kunstvorm een autoritaire zaak kan zijn. Is het niet zo, dat de kun stenaar in gedachten en vertaling van gevoelens/emoties vaak ande re, niet direct begrijpelijke oplossin gen kiest, die pas later, als men wat langer heeft kunnen waarnemen wat de bedoelingen waren van de kunstenaar, waardering opleveren? Ik ben sterk voorstander van sa menwerken van kunstenaar en mensen uit andere creatieve beroe pen. Ik ben ervoor om de kwaliteit van de leefomgeving waar mogelijk te verbeteren, te versterken. Beel dende kunst kan daarbij een rol spe len. Er is veel verloren gegaan in Soest. Veel landschappelijk schoon is op geofferd. Er zijn keuzes gemaakt die het gezicht van Soest duidelijk hebben beïnvloed. Eén van de ta ken van de commissie zou kunnen zijn de waardering voor wat er nog is in het bijzonder en voor de beel dende kunst in het algemeen te ver groten, met name onder de jongere inwoners. Hoe, dat weet ik nog niet. Daarover kunnen we misschien in de eerstvol gende bijeenkomst van de commis sie praten. De commissie kunstaan kopen heeft in de afgelopen jaren heel wat mooie aankopen gedaan. Kijk maar eens rond in Soest. Er zijn veel mooie beelden te zien. Maar om blijvend iedere nieuwe wijk of hoge muur te voorzien van een kunstwerk, nee, dat zie ik niet zo zit ten. Wat dan wel? Nou, ik heb al enkele dingen genoemd, maar je zou ook kunnen denken aan het stichten van een fonds waarin je bijvoorbeeld een deel van het geld uit de 1-pro- centsregeling zou kunnen storten om daarmee aan beeldende kunste naars opdrachten te verstrekken om nieuwe ideeën te ontwikkelen. Ideeën die in geval van 'dorpsver nieuwing" of uitbreiding kunnen worden gebruikt bij de realisatie van zo'n project. Wellicht kan de commissie ook een bijdrage leveren in het kader van ateliervoorzieningen voor beelden de kunstenaars, bijvoorbeeld bij re novatie van gebouwen zoals on langs in het Soesterveen gebeurde Kunst hoort thuis in een plaats als Soest. Kunst hoort thuis in een woonwijk. Kunst hoort bij de men sen. Kunst fs van de mensen. Maar om dat te bereiken, dat is óók een knnst". De gemeente Soest is sinds 1 januari van dit jaar een Cultuur Stimule- rings Fonds (CSF) rijk. Via het fonds is jaarlijks 40.000 gulden beschik baar voor eenmalige activiteiten op het gebied van kunst en cultuur. Voor de ene helft is dat bedrag afkomstig uit de Kermispot en voor de andere uit het Fonds Kunstaankopen. Het beheer is opgedragen aan de Stichting Coördinatie Kermissen, waarmee de gemeente hierover voor een perio de van twee jaar een overeenkomst is aangegaan. Om meer te weten te komen over de doelstelling, voorwaarden en dergelijke van het Cultuur Stimule- rings Fonds, heeft "Op 't Hoogt" een gesprek met Henk van Rijkom, beleidsambtenaar kunst en cultuur van de gemeentelijke afdeling Wel zijn Volksgezondheid en Cultuur (WVC). In de overeenkomst wordt gespro ken over "spontane activiteiten op het gebied van Cultuur en Kunst, in de ruimste zin van het woord. Cul tuur en Kunst met hoofdletters nog wel. Wat moet ik me daar als een voudige inwoner van Soest ofSoes- terberg bij voorstellen? Van Rijkom: "Ja, ik weet dat die woorden gauw afschrikken of iets elitairs oproepen. Het is zeker niet de bedoeling speciaal iets voor be paalde clubs of een groep "artistie- kelingen" te doen. Ook hier gaat het om gemeenschapsgeld dat verant woord moet worden besteed. Maar -ingaand op de concrete vraag- aan welke activiteiten moet nu worden gedacht. Kunst wordt meestal onderschei den is beeldende kunst, podium kunsten (toneel, muziek en zang, cabaret, straattheater en dergelijke) en literatuur. Cultuur is een breder begrip. In de ruimste zin wordt er al les mee bedoeld wat (in de natuur) door mensenhand is beïnvloed. Voor het fonds moet cultuur na tuurlijk in engere zin worden opge vat. Ik zou willen zeggen: in princi pe gaat het dan om allerlei vormen van vrijetijdsbesteding en liefheb berij die mensen in een bepaald ver band beoefenen, met uitzonde ring van sport. En dan wel vrije tijdsbesteding in actieve zin. Als ie mand in zijn vrije tijd lekker veel te levisie wil kijken, is dat prima. Daarmee ontstaat natuurlijk geen cultuur, hoogstens inspiratie. Aan de andere kant zou ik me kunnen voorstellen dat een filmhuisclub een originele thcmaweek met een spe ciaal genre films zou kunnen orga niseren, die voor een eenmalige sti muleringsbijdrage uit het CSF in aanmerking komt". Begrijp ik goed dat je niet als enke ling een beroep op het fonds kunt doen? Van Rijkom: "Inderdaad. Aanvra gen kunnen -elk halfjaar- alleen ge daan worden door Soester instellin gen en verenigingen. Het initiatief dient een eenmalig en uniek karak ter te hebben en dient toegankelijk te zijn voor alle inwoners van de ge meente Soest". Dat laatste klinkt logisch. Maar waarom staat het fonds alleen open voor verenigingen en instellingen? Een individuele inwoner kan toch ook iets unieks en eenmaligs beden ken? Van Rijkom: "Zeker, inspiratie en creativiteit beginnen meestal bij één individu. Onze filosofie is echter dat subsidiëring pas kan plaats hebben als het initiatief enig draagvlak heeft verworven. Concreet gezien ligt het dan voor de hand de toekenning te beperken tot instellingen en vereni gingen in Soest en Soesterberg". Wie beslist over de toekenning van de stimuleringsbijdragen? Van Rijkom: "Formeel is dat het bestuur van de Stichting Coördina tie Kermissen. In de praktijk is dat echter een onafhankelijke deskun dige, die een bindend advies aan het bestuur uitbrengt. In overleg met de Commissie Beeldende Kunst zal hierover nog een besluit genomen worden". Je noemde al het voorbeeld van het filmhuis. Kun jenogmeer voorbeel dengeven? Van Rijkom: "Dat zou ik wel kun nen, maar ik doe dat liever niet. In vind dat je je als overheid heel te rughoudend moet opstellen als het om de invulling van kunst en cul tuur gaat. Wel kun je als gemeente voorwaarden scheppen en stimu lansen geven. Dat willen we met het Cultuur Stimulerings Fonds. Een goed voorbeeld van vorig jaar is naar mijn mening de manifestatie "Jardin d'Amis". Het idee om wer ken van kunstenaars en tuinen van particulieren samen te brengen en aaneen te rijgen in een fietsroute was een vondst. We moeten in Soest meer van zulke originele en unieke evenementen kunnen bedenken". Bij wie en hoe moeten de Soester en Soesterbergse verenigingen en in stellingen hun aanvragen indienen? Van Rijkom: "De verzoeken moe ten schriftelijk worden ingediend bij het gemeentebestuur, afdeling WVC. Er dienen in ieder geval een duidelijke omschrijving en kosten- begroting van de activiteit te wor den bijgevoegd. Tot 30 april kun nen nog aanvragen voor het eerste half jaar van 1992 worden inge diend. Ik wijs erop dat men zich wel moet realiseren dat de aanvragen moeten worden afgewogen tegen het be schikbare budget. Tegen de uitein delijke beslissing van het bestuur van de Stichting Coördinatie Ker missen is geen beroep mogelijk". 'Tk heb een lui oog", verontschul digde zich een ambtenaar, "en 't lijkt wel of dat op m'n hele lichaam invloed heeft". Aqua Indoor schijnt zo langzamer hand geld te kosten als water. De gemeente die de Haver Droeze verdient, krijgt hem ook Geen wonder eigenlijk dat men bij de gemeente geschrokken is van het "slakkehuis"-bouwwerk dat voor Aqna Indoor, vlak bij het ge meentehuis, is ontworpen. De schrik betreft waarschijnlijk niet zozeer het ontwerp zelf, als wel de naam ervan: slakkehnis. Die naam is toch beschermd? Voor het ge meentehuis Een uitleg over het project gemeentelijke basisadministratie (GBA) per soonsgegevens nodigt niet bepaald uit er eens even goed voor te gaan zit ten om meer over dit onderwerp te weten te komen. Interessanter wordt het als blijkt dat de gemeentelijke service aan de burger erdoor verbetert, vooral doordat de wachttijden tot een minimum worden beperkt. Want wachten is iets waar de meeste mensen een grondige hekel aan hebben. Voor het aanvragen van bijvoorbeeld paspoort of rijbewijs is dit sinds enige tijd al niet meer nodig; mede dankzij het GBA is het "klaar terwijl u wacht"! In de overgang van de persoons kaarten via de (niet verder doorge zette) centrale personenadministra- tie (CPA) naar de nieuwe gemeen telijke basisadministratie heeft de gemeente Soest een voortrekkers rol gespeeld. Soest is dan ook één van de eerste gemeenten die bin nenkort op het landelijke netwerk worden aangesloten. Op 1 januari 1994 moet de landelijke operatie zijn afgerond. Een belangrijk aspect in de over gang naar automatisering is de be scherming van de persoonlijke le venssfeer van elke burger. Deze is vastgelegd in de Wet Persoons Re gistraties (WPR). Deze bescher ming geldt voor iedereen die in wel ke administratie dan ook in Neder land voorkomt. De GBA gaat nog een stapje verder: telkens moet worden vastgelegd welke gegevens aan wie, wanneer en waarvoor zijn verstrekt. Een andere belangrijke overeen komst is, dat elke deelnemer aan het landelijke netwerk zich verplicht de gegevens te hanteren die volgens de gemeentelijke basisadministratie van toepassing zijn. Het kan dus niet zo zijn, dat in de ene admini stratie (van bijvoorbeeld de belas tingdienst) over een burger gege vens zijn vastgelegd die afwijken van de gegevens in een andere (bij voorbeeld een pensioenfonds of een uitkeringsinstantie). In Soest is voor het GBA-project de gemeentelijke afdeling Burgerza ken verantwoordelijk. Medewerker Joep Schuiten van deze afdeling vertelt dat de persoonsregistratie in het bevolkingsregister aanvankelijk gebaseerd was op een wettelijke re geling uit de beginjaren 1900. Net voor en na de Tweede Wereldoor log werden de gegevens geregi streerd op persoonskaarten. In de beginjaren 70 ontstond, door de toename van de automatisering, be hoefte aan het automatiseren van dé persoonsgegevens. Dit is bijvoor beeld van belang in het geval van oproepen voor verkiezingen, het snel kunnen beschikken over cijfer matig materiaal, het bijhouden van het aantal inwoners, gesplitst in mannen, vrouwen en nationalitei ten, enzovoorts. In het begin van de tachtiger jaren werd bij de rijksoverheid de behoef te aan een centrale personenadmi- nistratie steeds sterker gevoeld. Bij voorbeeld voor het actualiseren van gegevens over verhuizing, ten be hoeve van de belastingdienst, de fensie (oproepen militaire dienst), volkshuisvesting, pensioenfondsen en uitkeringinstanties. Tot dan toe werden de voor deze instanties be langrijke gegevens op formulieren getypt, naar de betreffende instan tie gestuurd, die op zijn beurt de ge gevens verwerkte ten behoeve van de eigen administratie. De rijksoverheid wilde af van dit omslachtige en arbeidsintensieve systeem. Daarvoor werd de Centra le Personenadministratie (CPA) ontwikkeld, maar deze heeft het niet gered, hoofdzakelijk als gevolg van onvoldoende garanties voor het tegengaan van misbruik van de ge gevens. Omdat de behoefte aan een betere, vereenvoudigde en veiliger per- sooonsregistratie bleef bestaan, werd -mede op initiatief van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) die zich hiervoor sterk maakte- medio 1980 de ge meentelijke basisadministratie (GBA) persoonsgegevens opgezet. Het is de bedoeling dat alle 600 ge meenten in Nederland dezelfde ad ministratie gaan voeren. Omdat Soest van het begin af hierbij be trokken is geweest, heeft deze ge meente een voortrekkersrol ver vuld en is ze ook één van de eerste die op het landelijke datanet wor den aangesloten. In geval van ver huizing bijvoorbeeld is het de be doeling dat de nieuwe vestigingsge meente hiervan bericht stuurt aan de gemeente waaruit de nieuwe in woner afkomstig is. Deze "vorige" gemeente stuurt dan de complete persoonsüjst (PL) van de persoon in kwestie naar de nieuwe vestigings gemeente. Daarnaast krijgen ook alle andere "afnemers" van het da tanet die gegevens, althans die waarop zij wettelijk recht hebben. Deze communicaties verlopen dus niet langer meer via papier, maar via een datanetlijn. Alle gemeenten moeten dus flink investeren in de automatisering ten behoeve van de gemeentelijke ba sisadministratie. Van deze gelegen heid is direct gebruikgemaakt door de dienstverlening aan het publiek te verbeteren, zoals het direct afge ven van een nieuw paspoort en rij bewijs. Ook andere documenten (uittreksel uit het bevolkingsregis ter en andere verklaringen) kunnen voortaan in een oogwenk verstrekt worden. Op dit moment wordt er nog een dubbele administratie gevoerd. De persoonskaarten bestaan nog en daarnaast is er de geautomatiseerde gemeentelijke basisadministratie. Met ingang van ljanuari 1994 zal er in alle Nederlandse gemeenten nog slechts sprake zijn van één gemeen telijke basisadministratie persoons gegevens. Een medewerkster van de gemeentelijke afdeling burgerzaken in de compu terruimte waar de persoonsgegevens van alle inwoners van de gemeente Soest zijn opgeslagen.

Soester Courant | 1992 | | pagina 36