:fe 2699,- '0' f&g'#' v. Herinrichting De Schans is nodig lACTUEEL t Spullenhulp wil ruimte op De Schans Raadsleden Soest: échte hoogvliegers... College wijst 'onzorgvuldige' kritiek YYD-fractie op structuurprocedure af Gemeente houdt activiteiten De Meent scherp in de gaten Meerderheid voor chemische middelen Verhuizing van kazerne naar Beukendal kost te veel geld sclHMMiiaker FOTO SWAGER Groente- en fruitshow trekt veel volk w. rker m/v FUJIX-Hi BFH80 Silver star doet meer! PAGINA 2 AANN.BEDRIJF FERVELD tartner WOENSDAG 18 MAART 1992 SOESTER COURANT PAGINA 3 Afvalstoffenheffing met ongeveer 25 gulden omhoog Beter bereikbaar, langer open, vaste coördinator, meer voorlichting Handvol politici tegen omstreden rondvluchtje Getuigen gezocht Restaurant van den Brink 'Burgers worden wél serieus genomen 'Round-Up' waar nodig inzetten voor bestrijding onkruid Kosten tussen 5 en 15 miljoen gulden SCHOEMAKER technische dienst Autokraken Wie vergelijkt leest de Soester Courant CAMCORDER -mr NIEUWE nyï| CREATIEVE HOOGTEPUNTEN Nintendo, Sega en Sega Mega-drive 16 bit spelcomputers en computerspelen. SILVER STAR CD I SILVER STAR VIDEO PCOB kijkt terug op succes-avond lle kanten om mgeving, waar iet uitstekende ganisatiestruc gemeentelijke t zeer efficiënt. anisatie e (20 uur per week) afhandeling van hin- rwetplichtige bedrij- ehoort tot uw taak. ndersteuning van de rlijke richting) of een natiseerde gegevens- te toon te vinden. Het cholen. enstemming is met de il f. 1.162,00 en maxi- t daarnaast een uitge- een dynamische orga- et hoofd van de stafaf- bus 2000, 3760 CA i 10 dagen na het ver- arbij vacature 92-06. dan kunt u bellen met ilieubeheer (telefoon 02155 -2 23 20 rder nieuwe kozijnen liseerd in restauratie- ïheden OPGAAF erkzaamheden te en klant- in teamverband n en trainingen vaarden meto.a. ringssysteem /e en gebruikte essoires ogelijkheden :geld besproken igesprekken imstandigheden briftelijke infor- :n met de directie :p, Koningsweg .155-12377. 4a Harderwijk 03410-13559 Afvalstoffendepot De Schans zal moeten worden heringericht. Daarmee is een investering ge moeid van ongeveer 4,8 tot 6,3 miljoen gulden. De herinrichting is noodzakelijk vanwege milieu-ei sen. Een en ander heeft tot gevolg dat de afvalstoffenheffing met cir ca 25 gulden per huishouden zal worden verhoogd. Hoe hoog de kosten voor de gemeente uiteindelijk zullen uitvallen, hangt al van de keuze die de gemeenteraad maakt. Als de stortplaats in Soesterberg niet wordt aangepast (zie pagina Soes terberg) scheelt dat 1,1 miljoen gulden aan investeringen. Een concreet voorstel is nog niet opge steld. De leden van de commissie milieu mochten donderdagavond wel reage ren op een rapport over de herinrich ting. Aanvankelijk had DHV uit Amersfoort een rapport opgesteld. Dat is door de afdeling milieu aangepast en aan de commissielden voorgelegd. Globaal stuit de inhoud van het rapport niet op grote bezwaren van de politici. Maar er is nog niets beslist. Het uitein delijke plan zal na verwerking opnieuw ter sprake komen. Overigens vinden de commissieleden dat de stortplaats in Soesterberg behouden moet blijven. Het college raad dat af in verband met de grote investering die daarvoor moet worden gedaan en de daaruit voort vloeiende hoge onkosten per ton afval. Willem Blaauw van de VVD vindt dat de eventuele verhuizing van de brand weerkazerne naar de locatie van sport hal Beukendal in het herinrichtingsplan moet worden geïntegreerd. Wethouder Mieke Swinkels liet daarop weten dat die verhuizing te veel geld kost (vijf tot vijftien miljoen gulden). De PvdA vroeg bij monde van Wil Ste kelenburg of het niet mogelijk is de af- valstoffeninrichting te verplaatsen naar het industrieterrein. Maar dat zou nog meer geld gaan kosten. Verhoging Als een paal boven water staat dat de afvalstoffenheffing omhoog zal gaan. Dat is de consequentie van de noodza kelijke investeringen. Op dit moment betaalt een Soester huishouden jaarlijks 243 gulden belas ting voor zijn afval. Dat tarief wordt mi nimaal met 23,50 gulden verhoogd. In een minder gunstig geval kan de verho ging oplopen tot circa 26 gulden per huishouden per jaar. Stichting Spullenhulp wil graag be schikken over een brengplaats en een winkel op De Schans, de ge meentelijke afvalstoffeninrichting bij de brandweerkazerne aan de Lange Brinkweg. Dat zou, aldus voorzitter Van Ginkel, Spullen hulp èn de gemeente veel voorde len opleveren. Spullenhulp is sinds enkele jaren geves tigd aan de Parallelweg. Tot dusver wordt vijf tot tien procent van wat men sen weggooien bij de stichting ingele verd. Te veel spullen, die nog bruikbaar zijn, worden ingeleverd op De Schans, waar ze worden vernietigd. Die tendens kan worden doorbroken als Spullenhulp beter bereikbaar zou zijn, langer open kan zijn, een full-time coördinator in dienst kan nemen en meer voorlichting kan geven. Het ont breekt de stichting evenwel aan finan ciële middelen. Een duwtje in de rug is dan ook onontbeerlijk. Afvalkosten Spullenhulp wil dat op De Schans een gebouw wordt geplaatst, waar de stich ting goederen in ontvangst kan nemen die voor hergebruik in omloop kunnen worden gebracht. Dat bespaart dè ge meente veel afvalkosten bij de AVU, omdat dan minder afval wordt afge voerd. Tevens bewijst Spullenhulp het milieu daarmee een dienst, omdat min der afval moet worden verwerkt. Een ander belangrijk voordeel is dat Spullenhulp door een hogere omzet zichzelf beter kan bedruipen. En dat is tenslotte het doel van de organisatie die niet uit is op winstbejag. Spullenhulp wil een donateursactie starten om het vervoer van goederen structureel te verbeteren, maar kan in de aanloopfase naar een gezonde basis niet zonder de hulp van de gemeente. Die hulp zou niet alleen gestalte moeten krijgen in de vorm van een gebouw op De Schans, maar ook in de aanstelling van een medewerker. Spullenhulp denkt aan een banenpooler of herin- treedster. Garantie Van Ginkel wees in dat verband op de stichting Retoerboer in Baarn, waar momenteel zes mensen werken en een jaarlijkse omzet van driehonderddui zend gulden wordt gemaakt. "De Re toerboer heeft dat van de grond gekre gen, doordat de gemeente de garantie gaf voor het loon van een mankracht. Dat geld heeft de stichting niet nodig gehad, maar het is door die garantie wel mogelijk geworden dat de Retoerboer zelfstandig is gaan draaien." De politieke leden van de commissie milieu maakten gewag van hun sympa thie voor het plan van Spullenhulp, maar willen eerst een duidelijk kosten- overzicht krijgen voorgeschoteld, alvo rens ze besluiten akkoord te gaan. Van uit de commissie werd bij wethouder Mieke Swinkels aangedrongen op amb telijke ondersteuning voor dat over zicht. Zaterdag 28 maart in Hotel Heidepark Sfeervol Diner Dansant i 90,- p.p. (nog enkele reserveringen moge!i|k) Een onvergetelijk avondje uit, incl. een subliem 5-gangen menu. Orkest Eddy Sanchez (4 pers). Zaterdag 25 april Café-Chantant met Loeki Knol Informatie/reservering 030 - 28 24 77 Hotel Heidepark Jan Steenlaan 22-24 De politie zoekt getuigen van een verkeersongeval, dat vorige week dinsdag (12 maart) omstreeks 12.00 uur plaatsvond op het fietspad langs de Laanstraat. Daar reed een 54-ja- rige inwoonster van Soest op haar fiets in de richting van de Beuken laan, toen ze werd ingehaald door een onbekende bromfietser. Die zwenkte bij het passeren te veel naar rechts, zodat hij met zijn elleboog de vrouw raakte. Die raakte uit balans en verloor haar bril. De bromfietser stopte niet en reed via het parkeer terrein van de Woningbouwvereni ging Soest de Vrijheidsweg op. Wie meer inlichtingen kan verstrekken wordt verzocht kontakt op te nemen met de politie, tel. 19444. V -ul1 v. f Soesterbergsestraat 122 - Soest Telefoon 02155 - 1 27 06 J LUNCHEN? X Even weg uit de drukte van J uw bedrijf, een rustig gesprek met uw zakelijke relatie EN SNEL! Bij van den Brink natuurlijk! Wij zij geopend: dindag t/m vrijdag J lunch vanaf 11.30 uur. diner vanaf 17.30 uur. X Zaterdag en zondag diner vanaf 17.30 uur. 's Maandags gesloten. Het College van B. W. heeft "met verbazing" kennis genomen van de ongezouten kritiek die de WD-fractie onlangs heeft uitgeoefend op de gang van zaken met het verkeersplan en de andere onderdelen van de Structuurvisie. Het verwijt was dat het College de onduidelijkheid alleen maar vergrootte door geen standpunt in te nemen en niet in te gaan op de reacties van de burgers, die zich daardoor niet serieus genomen zouden voelen. "Ontoelaatbaar", had WD-fractievoorzitter de houding van het College genoemd. Het College begrijpt niets van die felle uithaal van Blommers, want het voorlo pig standpunt (van 23 januari) was toch een verantwoorde keuze, gebaseerd op argumenten en een afweging van belan gen zoals die in de inspraak naar voren waren gebracht, aldus B. W. Daaraan voorafgaande is uitvoerig gediscus sieerd over enkele facetstudies, "waar over uit en te na is ingesproken, waar over talrijke individuele burgers en or ganisaties hebben meegepraat en ge schreven en waarover we met elkaar een zorgvuldige procedure hadden af gesproken." Het College wijst er fijntjes op dat de WD-fractie met de besluiten van 23 januari heeft ingestemd, "naar wij aan nemen ook uwerzijds gebaseerd op een zorgvuldige afweging". Toen ook is af gesproken dat de verschillende punten nog nader moesten worden uitgewerkt ter voorbereiding van de besluiten die de raad in juli moet nemen. "De suggestie van uw zijde dat in de verdere procedure de burgers die geïn teresseerd zijn niet serieus worden ge nomen is in strijd met het het beleid en de feiten tot nu toe. Wij vinden die sug gestie dan ook onzorgvuldig," aldus het College. Voorlopig B. W. geven vervolgens een enigszins belerende uiteenzetting over de gevolg de gang van zaken: "Het is niet onge bruikelijk," klinkt het, "dat over be paalde belangrijke zaken eerst informa tie wordt gegeven en dat in dat stadium het College nog geen standpunt in neemt of stellingen betrekt. Pas na de informatieve fase neemt het College een voorlopig standpunt in, na afwe ging van de op dat momentbek&nde in formatie en alternatieven." "Benadrukt wordt echter dat het om een voorlopig standpunt gaat, hetgeen impliceert de uitdrukkelijke bereidheid om een correctie van die voorlopige stellingname te overwegen," aldus het College. Zo'n voorlopig standpunt is een beleidsvoornemen waarover vol gens de inspraakverordening inspraak dient plaats te vinden, en bij belangrijke zaken gaat dat altijd in twee fasen - eerst schriftelijk, daarna mondeling - waarna deze belangrijke zaken tweemaal in de functionele adviescommissie worden behandeld, "zodat de bestuurlijke af weging niet overhaast dient plaats te vinden". Volgens B. W. is deze procedure heel zorgvuldig. "Het spreekt vanzelf dat wij alle reacties zorgvuldig zullen meewe gen bij ons uiteindelijk voorstel, zoals we dat ook hebben gedaan bij het voor stel voorafgaand aan het besluit van 23 januari. Het is aan de gemeenteraad om te toetsen of wij dat inderdaad hebben gedaan, en het is tevens aan de raad om een zelfstandige afweging te maken op basis van argumenten, technische mo gelijkheden en kosten." Het College zal alles proberen mee te wegen en dan zal bij de eindafweging (in juni of juli) wel blijken "of de door ons voor te stellen uitwerkingen passen in de WD-structuurvisie, of in de PvdA-ideeën, of in de gedachten van de Groene Driehoek, of in de plannen van de winkeliers, of vul-maar-in..." Lik-op-stuk Het College geeft de WD-fractie ten slotte lik-op-stuk door haar om de oren te slaan met een citaat uit het WD-structuurplan: "Alles meewegen is niet eenvoudig, maar dat wist u al, want u hebt zelf in een uit uw kring af komstig stuk over de structuurvisie ge schreven: 'Dit maakt het vóór of tegen iets niet eenvoudig, vooral omdat een evenwichtig, realistisch en realiseerbaar beleid moet worden uitgestippeld'. Met de voorbereiding van dat uitstippelen zijn we bezig," aldus het College, "en daarvoor moet een zorgvuldig tijdpad worden bewandeld." Inmiddels heeft het College de proce dures voor alle onderdelen van de structuurvisie nog eens uitvoerig en ge detailleerd op een rijtje gezet. Die zijn opgenomen in het gemeentelijke voor lichtingsorgaan "Op 't Hoogt", dat deze week weer als bijvoegsel van de Soester Courant verschijnt. De gemeente Soest gaat de situatie op De Meent scherp in de gaten houden. Aanleiding daarvoor zijn enkele ille gale bouwsels, het gebruik van ge- meentegroen en handel in tweede hands auto's en de sloopwerkzaamhe den. Op De Meent zijn deze maand vier bouwsels afgebroken. Dat gebeurde op last van de gemeente, omdat er geen vergunningen voor waren afgegeven. Twee andere illegale bouwsels moeten binnenkort tegen de vlakte. De ge meente zegt de situatie strikt in de gaten te zullen houden. Nu de illegale bouw sels zijn gesloopt, zijn de handel in tweedehands auto's en sloopactivitei- ten (die in het verleden plaatsvonden) beter te controleren, aldus de gemeen te. Bovendien wordt een strook gemeente- groen gebruikt voor het houden van po ny's. De gemeente zal daartegen optre den. Een meerderheid van de gemeen teraad zou er niet op tegen zijn als de gemeente op beperkte schaal weer chemische middelen gaat ge bruiken bij de bestrijding van on kruid. Die meerderheid wordt ge vormd door de WD, het CDA, de PvdA en wellicht ook SGP/GPV/RPF. Dat is gebieken tijdens de eerste evalua tie van de niet-chemische onkruidbe- Het College van Burgemeester en Wethouders en de gemeenteraad van Soest hebben vorige week dinsdag hun "onderdanen" van wel zéér grote hoogte bekeken. Dat gebeurde tijdens een vliegtochtje per F-27, waarvoor de vroedschap was uitgenodigd door ba siscommandant kolonel Buffart, o.a. met het oog op "het onderhouden van de wederzijdse relaties". Ook de Zeister gemeenteraad was geïn viteerd en die mocht eerst een rondje met het vliegtuig maken. De Soesters kregen in de tussentijd een toespraakje van de kolonel, nadat ze met koffie en cake op de basis waren ontvangen. En kele raadsleden waren overigens niet aanstonds op de basis toegelaten, om dat ze zich niet konden legitimeren. Pas na enig heen-en-weer-gebel mochten ze verder komen. In de gedachtenwisseling voor het ver trek werd o.m. aandacht besteed aan Eigen vakmensen verzorgen snelle reparatie van: kleuren televisies video's camera's geluidsapparatuur wasautomaten koelkasten magnetrons Voor alle zekerheid! Van Weedestraat 78 - Soest - Tel. 02155-17253 TECHNISCHE DIENST TEL. 02155-10344* het vertrek van het 334-Squadron (de F-27's, die t.z.t. op Eindhoven worden gestationeerd) en de problematiek van de geluidsoverlast. Niet alle raadsleden vonden het een geslaagd idee om juist over dat heikele onderwerp te babbelen als men uitgerekend op dezelfde dag een persoonlijke bijdrage levert aan het luchtverkeer boven Soest en Soester berg. Een aantal Soester politici was dan ook met opzet weggebleven, "om principiële redenen", zoals dat heet. Dat gold in elk geval voor wethouder Jan Menne van het CDA, de fractiele den Boerkoel en Stekelenburg van de PvdA en Leidje Tomassen van Progres sief Soest. De vlucht voerde het gezelschap naar de vliegbasis Eindhoven, waar overi gens niet werd geland maar direct "doorgestart" om terug te keren naar Soesterberg. De reis duurde al met al zo'n drie kwartier. Volgens de "mee- vliegers" was het wel een leerzaam uit stapje, waarbij in vogelvlucht heel Soest bekeken kon worden, met een bochtje over de Eng en het gemeentehuis. Naar verluidt zagen sommige raadsleden tij dens de vlucht, waarbij de passagiers nogal door elkaar werden geschud, wel wat wit om de neus, maar hielden allen zich kranig. Na afloop bood burge meester De Widt de basiscommandant een boekje over Soest aan en werden de politici onthaald op een niet-alcoholi- sche versnapering. De Soester politici in afwachting van het vertrek per F-27. Het college heeft het plan om de brandweerkazerne te verplaatsen naar de locatie van sporthal Beu kendal (voorlopig) uit zijn hoofd gezet. De kosten zouden, afhanke lijk van de uitvoering, oplopen van vijf tot vijftien miljoen gulden. "En dat is te duur", stelde wethouder Mieke Swinkels vorige week in de com missie milieu, toen dit onderwerp naar aanleiding van een artikel in de Soester Courant ter sprake kwam. Bovendien, Aan de Rubenslaan is vorige week de auto van een 26-jarige bewoner open gebroken. De dief vernielde een van de ruiten en nam behalve een attachékof fertje ook 40 floppy disks en een aantal mappen mee. Andere meldingen van een autokraak kwamen in de afgelopen weke o.a. bin nen van de Olijkeweg, de Industrieweg, de Hartmanlaan, de Smitsweg, de Smitshof en de Bloemheuvel in Soes terberg. In alle gevallen bleken de rui ten te zijn ingeslagen en de radio's ont vreemd. Beeld en geluid zijn van indrukwek kende echtheid. Volautomatisch filmen of met handinstelling. 8x Motorzoom. Speciale Fuji handgreep en afstands bediening. Kompleet met accessoires. FOTO - VIDEO VAN WEEDESTRAAT 85 3761 CD SOEST TELEFOON 02155-13917 OPENINGSTIJDEN: MAANDAG DINSDAG T/M VRIJDAG KOOPAVOND VRIJDAG VAN ZATERDAG 13.00 -18.00 UUR. 09.00 - 18.00 UUR. 19.00 - 21.00 UUR. 09.00 - 17.00 UUR. zo stelde Swinkels, zou de realisatie van een dergelijk plan lang op zich laten wachten. Logisch, want als Beukendal moet verdwijnen, zou de gemeente el ders in Soest een andere sporthal moe ten bouwen. Met het standpunt van het college lijkt het plan van de verhuizing naar de Beu kenlaan te zijn vernietigd, hetgeen niet wil zeggen dat verplaatsing van de brandweerkazerne van de baan is. Aan Beukendal moet tot 2000 voor 550.000 gulden onderhoud worden ge pleegd. In de brandweerkazerne moet zeker één miljoen gulden worden ge pompt, wil het complex aan de huidige eisen voldoen. De brandweer wil graag verhuizen en ziet de locatie Beukendal als ideaal al ternatief. Op de steun van Gemeente belangen Groen Soest hoeft brand weercommandant niet te rekenen. Die partij liet als enige weten dat de kazerne op de Lange Brinkweg moet blijven. "En Beukendal kan met de investerin gen nog lange tijd functioneren als sporthal", aldus Gerard van den Deijs- strijding in de commissie milieu. Met name voor de bestrijding van prunus of de vogelkers zou het middel Round-Up (glyfosaat) weer ter hand genomen moeten worden. Volgens de PvdA is Round-up het meest efficiënte en minst schadelijke chemische middel. De WD, het CDA en SGP/GPV/RPF huldigen het standpunt dat Round-Up waar nodig moet worden gebruikt. De achterlig gende gedachte is dat de handmatige bestrijding enorm veel tijd en man kracht vergt. De commissie milieubeheer, die bestaat uit deskundige burgers, heeft geadvi seerd geen chemische middelen te ge bruiken. D66 en Gemeentebelangen Groen Soest scharen zich achter die mening. IVN Eemland Gemeentebelangen kwam zelfs met een initiatief-voorstel op de proppen. Het gebruik van Round-Up zou jaarlijks vijftigduizend gulden kosten. Gemeen tebelangen beweert dat de Werkgroep bijltjesdag van het IVN Eemland in staat is de vogelkers voor dat geld op biologisch- mechanische wijze te be strijden. De fractie stelt dan ook voor vijftig mille beschikbaar te stellen aan IVN Eemland die dan zorgdraagt voor de bestrijding van de vogelkers. Wethouder Mieke Swinkels (D66) noemde het initiatief-voorstel van Ge meentebelangen 'alleraardigst' en zei blij te zijn dat de fractie het heeft ingele verd. Het college zal het bespreken en al dan niet overnemen in een voorstel aan de raad. Overigens verklaarde topambtenaar J. van Gent dat handmatige bestrijding van de vogelkers goed mogelijk is, zo dra het onkruid alleen nog uit zaailin gen bestaat. "En naar die situatie willen we toewerken", aldus Van Gent. Medio jaren tachtig werden in de ge meente Soest zeven overtredingen ge constateerd op onzorgvuldig gebruik van Round-Up. Op de betreffende lo caties stierf veel groen af, omdat de spuit te nonchalant was gebruikt. De gemeente Soest moest daarvoor voor de rechter verschijnen en kreeg toen een boete van duizend gulden. Nu ook verhuur Dlllenburglaan 12 - 3761 JA Soest Dlllenburglaan 12 3761 JA Soest Telefoon 02165-123 40 Telefoon 02155-1 2340 4 i Enige honderden bezoekers namen vorige week donder dagavond een kijkje in de Open Hof, waar de afdeling Soest van de PCOB (prot.chr. ouderenbond) een grootse groente en fruitshow presenteerde. Dat gebeurde in samenwerking met Anton's Groente en Fruit van O verhees. De bezoekers konden zich uitgebreid laten voorlichten over allerlei soorten groente en fruit, ook de exotische, en over rauwkost en biolo- gisch-dynamisch geteeldeprodukten. Uiteraard kon er naar hartelust geproefd worden en was er tijdens de demonstraties ook het nodige te zien. Daarnaast trok de stand van de PCOB zelfde nodige interesse, zodat de bond aan het eind een aardi ge leden winst mocht noteren. De PCOB kijkt dan ook terecht terug op een succes-avond, die nog wel eens een vervolg ver dient.

Soester Courant | 1992 | | pagina 3