iaas' ats STOP Eerst ogentest. /AK WAAR ANDERS! Natuurtuin milieu-educatief centrum lACTOEÊLlr PvdA voor en WD tegen plaatsen parkeermeters fl Duur parkeeronderzoek door commissieleden afgeblazen 'Prijs oud-papier verhogen' Herbouw kiosk toch mogelijk Wildschut Optiek V' ^baztliuifen lub Besluit over kiosk is genomen op 'objectieve rationele argumenten' 'Laat gemeenteraad beslissen over herbouw kiosk' SOESTER ONDERLINGE BRANDVERZEKERING W.A. PAGINA 4 WOENSDAG 18 MAART 1992 SOESTER COURANT PAGINA 5 IEC0MMISSIES Scholen te gast op De Kwekerij aan de Molenstraat Antwoord op 'koek en zopie'-vragen Winkeldievegge in de kraag gegrepen Soester Courant: elke pagina geld waard voor adverteerder en consument! Initiatief-voorstel Gemeentebelangen Stemmen in gemeenteraad wordt spannend Nieuw verkeersbord Speelvoorzieningen jeugd in Overhees Politie pakt kraker na achtervolging A.A. VAN BREUKELEN B.V. De LAAGSTE PREMIE en toch UITGEBREID VERZEKERD! natuurlijk bij: \Wy N ld kan voor orden in liddelen en tarbij. Helpt rek.nr.: 70-70.70.848. Giro:324. De PvdA vindt dat op de Yan Weedestraat en de Soesterbergse- straat parkeermeters zouden moe ten komen. Daar is het parkeer probleem het grootst, aldus de fractie. Wil Stekelenburg voegde daar wel aan toe dat de gemeente dan moet onder zoeken of dat consequenties heeft voor de middenstanders in Soest-Zuid en Soestdijk. Het zou kunnen zijn dat het winkelende publiek door de parkeer meters massaal zou kiezen voor de klei- nere winkelcentra in Soest of wellicht voor andere plaatsen, zoals Amers foort. Stekelenburg zei dat donderdag- avond in de commissie milieu. Wiebe Meilof (GPV/SGP/RPF) had I ook al geopperd dat een onderzoek I vooraf moet gaan aan het plaatsen van hen als een paal boven i ze even naar buiten, neppen. Of even winke- te hobby van mevrouw, ook wel plezier in heeft, stehuis ligt dan ook niet Het staat vlakbij een e, de tram stopt om de and? Integendeel. Ze iger in de buurt, vlakbij. 1 in het tehuis zelfs al k nog voordat ze er gin- lij is de penningmeester :lub. Een club, die reis- zijn en regelmatig de lt met clubs in andere eren. Het kan ook voorko- situatie van een andere :seling verslechtert. Dan ere uiteraard voor. 3 in een verzorgingstehuis krijgen te maken met een toets". Aan de hand van wordt bepaald of er een ge verschuldigd is. al in Nederland indicatie- actief. Soms hebben die tere naam, indicatiebureau U kunt het best informe- lemeente, het welzijnswerk n, of bij het verzorgingste de buurt. jurt. parkeermeters, die hij eventueel alleen op de Van Weedestraat noodzakelijk acht. Als in Nederland een gelijkwaar dige situatie is, zoals die tussen Soest en Amersfoort, zou de gemeente daar maar eens naar moeten kijken. Want het is niet de bedoeling dat de Soester consument uit Soest wordt weggejaagd door parkeermeters en zijn geld elders besteedt. De WD is fel gekant tegen parkeerme ters. Die zijn onbespreekbaar voorde li beralen, liet Willem Blaauw weten zon der iets aan duidelijkheid te wensen overlaten. Het CDA vond het niet gepast om nu al inhoudelijk in te gaan op een eventueel parkeerbeleid en liet zich, evenals de andere fracties, niet uit over betaald parkeren. DE TROMSLAGER voor particulieren en bedrijven! De salade- en koud buffet-specialist 02155-22871 Het adres voor: ontbijtservice brunch luxe salades luxe hapjes komplete barbeque's Tel.: 02155-22871 Op het milieu-educatief centrum De Kwekwerij aan de Molenstraat zal een natuurtuin worden aange legd. Op woensdag 25 maart (Na tionale Boomfeestdag) zal daartoe de aanzet worden gegeven. Het is de bedoeling dat de tuin komt te bestaan uit vijf in Soest aanwezige landscbapsvormen. Het gaat daarbij om bos, duinen, moe ras- en veenlandschap, akkerland en schrale bermen. De tuin zal een belang rijke rol gaan vervullen bij de instructie van kinderen die het centrum bezoe ken. Ook moet de tuin meer inzicht bie den in de verschillen tussen de diverse landschappen. Het landelijk thema van de boomfeest dag is 'Bomen en milieu'. De gemeente Soest geeft daar invulling aan in de vorm van de natuurtuin. Van vorige week maandag tot en met aanstaande vrijdag ontvangt De Kwekerij dagelijks groepen van basisscholen in het kader van de natuurtuin. De kinderen krijgen informatie over de aanleg en krijgen op school uitleg over de verschillende landschapsvormen. Tijdens de les op De Kwekerij worden de landschappen De Prins Willem-Alexanderschool was vorige week vrijdag te gast op De Kwekerij. Daar wordt woensdag 25 maart, op de Nationale Boomfeestdag, de aanzet gegeven tot de aanleg van een natuurtuin. Foto: Herman van Dam. behandeld. De kinderen krijgen ook een slagzin. De school die de slagzin het beste af maakt, wordt uitgenodigd op 25 maart aanwezig te zijn bij de eerste aanzet voor de aanleg van de tuin. Daarbij zal wethouder Mieke Swinkels van milieu een rol spelen. Het besluit om de kiosk aan de Foe- kenlaan niet te herbouwen is unaniem genomen op basis van "objectieve ra tionele argumenten". Dat blijkt uit de beantwoording van de kritische vra gen, die het College onlangs kreeg voorgelegd van de VVD en de PvdA. Het College laat de beide fracties weten dat er met exploitant Van den Brul nog wel geprobeerd is tot de realisatie van een mobiele kiosk te komen, maar dat dat leidde tot onverenigbare standpun ten. Bij de afweging heeft een rol ge speeld dat het College de negatieve ge volgen van de recreatie in bos- en na tuurgebieden - het zwerfvuil - wil voor komen, zonder het bezoek te verminde ren. "Het is onwaarschijnlijk dat de aanwezigheid van een kiosk, die boven dien zeer beperkt open is, de doorslag geeft voor het bezoek aan het bos," schrijft het College. Voor kleine gezelschappen (gezinnen) zal het meenemen van enige etenswa ren geen probleem zijn, menen B. W., en grotere gezelschappen (schoolreis jes) nemen hun eigen versnaperingen wel mee. Als er geen kiosk zou hebben bestaan, zou het College ook niet over wogen hebben er het initiatief toe te ne men. Een kiosk biedt door zijn beperkte openstelling ook nauwelijks een reële controlemogelijkheid op goed milieu gedrag, zoals de WD had geopperd. De bos- en natuurgebieden zijn volgens B. W. van hoge kwaliteit; de aanwe zigheid van zwerfvuil kan de kwaliteit en de belevingswaarde daarvan aan merkelijk verminderen. Bovendien is het besluit juist genomen op basis van de analyse van causale factoren voor criminaliteit (van de commissie Roet hof), en de aanwezigheid van vandalis me- en diefstalgevoelige objecten, waarbij bewaking ontbreekt, is één van die factoren. Het College wijst de verwijten van de hand dat het het besluit heeft genomen op basis van "subjectieve individuele meningen" en wijst erop dat het een unanieme beslissing is geweest, op basis van "objectieve rationele argumenten". VVD, Gemeentebelangen en PvdA: De fracties van de WD, Gemeente belangen en de PvdA zijn allerminst tevreden over het antwoord van het College op de eerdere vragen over de herbouw van de omstreden kiosk aan de Foekenlaan. De drie fracties heb ben de kwestie opnieuw aan de orde gesteld en komen in de raadsvergade ring van a.s. donderdag met nieuwe vragen, die in het vragenhalfuurtje worden behandeld. De argumenten die het College ge bruikt om te volharden in de weigering om de koek-en-zopie in de duinen te la ten herbouwen hebben op de drie frac ties geen indruk gemaakt. "Tot de kiosk door brand werd verwoest waren er geen redenen om haar te weren, dus waarom nu dan wel?" vragen de onder tekenaars Bert Krijger (VVD), Gerard van den Deijssel (Gemeentebelangen) en Wil Stekelenburg (PvdA) zich geza menlijk af. Het drietal wil van het College horen of het een voorstel aan de gemeente raad kan en wil voorleggen, zodat de raad uiteindelijk de beslissing kan ne men nadat het in de raadscommissies is besproken. Ze willen dan ook wel ver nemen of er soms nog méér "kleinscha lige recreatieve voorzieningen" zijn, die volgens het College na een eventuele brand niet meer herbouwd hoeven te worden. Ook over de verwijzingen naar vanda lisme en kleine criminaliteit, waarmee het College nogal aan het schermen is, hebben de drie fracties zo hun beden kingen, vooral omdat het College zich beroept op een analyse van niet al te re cente datum (Anno Domini 1984, resp. 1986, zoals de vragenstellers het in een voor niet-confessionele politici opmer kelijk taalgebruik omschrijven). Is er niks actuelers? vragen ze het College, waaraan ze tegelijk maar de vraag vast knopen of het Colege wel vertrouwen heeft in de huidige aanpak van de veel voorkomende criminaliteit. De vragenstellers willen ten slotte van B. W. horen of het College - als de raad volgende maand de beslissing "corrigeert" - loyaal wil bevorderen dat de recreanten al in het komende ("on getwijfeld goede") zomerseizoen ge bruik kunnen maken van de nieuwe kiosk, de "kleinste recreatieve voorzie ning bij de Soester Duinen". De politie heeft een negentien-jarige vrouw uit Soest voorzien van een pro ces-verbaal. Ze was betrapt op winkel diefstal aan de Tamboerijn. Uit de zaak had ze levensmiddelen ter waarde van 105 gulden en negen cent meegenomen zonder af te rekenen. Het onderzoek naar het parkeerge- drag, waaruit een parkeerbeleid moet ontstaan, is afgeblazen door de raads fracties. Geen enkele partij heeft be hoefte om 51.600 gulden te steken in een onderzoek, omdat sterk wordt ge twijfeld aan de noodzaak ervan. Wiebe Meilof van de christelijke com binatie GPV/SGP/RPF nam het voor touw. Omdat er op de hoek Molen staart/Parallelweg toevallig een super markt staat, hoeft daar echt geen onder zoek te worden gedaan, stelde hij in de commissie milieu. "Er zijn daar geen problemen en dat geldt ook voor de an dere kleine winkelcentra." Voor de Van Weedestraat zijn al plannen in de maak, dus een onderzoek is daar niet nodig, vervolgde Meilof. "Zeker niet op deze geldverslindende, onzinnige wijze." Meilof werd gesteund door de meer derheid in de commissie. Niemand zat te springen om een onderzoek, waaruit wethouder Miek Swinkels de conclusie trok dat de fracties geen parkeerbeleid meer willen. "Welles", klonk het in koor. "Maar niet aan de hand van een duur onderzoek, waarvan we de uitkomst eigenlijk al we ten." Alleen Gerard van den Deijssel van Gemeentebelangen Groen Soest stelde dat de echte knelpunten moeten worden bekeken. Hij wees in dat ver band op de winkelcentra Van Weede straat en De Smitshof. Maar dat onder zoek zou de gemeente zelf ook kunnen uitvoeren. "Nietes", aldus wethouder Swinkels. "De ambtenaren zijn op dit moment te druk met het verkeersbeleidsplan. Als u geen onderzoek laat plegen, zult u lang op een parkeerbeleidsplan moeten wachten." "Nietes." "Welles." Gemeentebelangen Groen Soest wil dat de garantieprijs van oud papier wordt verhoogd tot een dubbeltje per kilogram. De ge meente zou haar maximale bijdra ge moeten verhogen van vijf naar acht cent per kilo. Dat staat in een initiatief-voorstel dat de fractie in de persoon van Gerard van den Deijssel donderdag indiende in de commissie milieu. Sinds 1 april 1988 geeft de gemeente subsidie aan instellingen en verenigin gen die oud-papier inleveren. De prijs van oud-papier is gekelderd door een overaanbod vanuit het buitenland. Het was daardoor nauwelijks nog interes sant voor om oud-papier in te leveren, waardoor de afvalberg van de reini gingsdienst alleen maar hoger werd, met alle financiële consequenties van dien. Veel gemeenten besloten daarop subsi die te verstrekken op het inleveren van oud-papier. Soest garandeert een kilo prijs van acht cent met een maximale gemeentelijke bijdrage van vijf cent. In omliggende gemeenten wordt meer geld bijgedragen. Utrecht geeft maxi maal elf cent, Baarn tien cent en Zeist negen cent. Gemeentebelangen wil dat Soest maxi maal acht cent gaat geven en de garan tieprijs van een kilo oud-papier op tien cent bepaalt. Belasting Gemeentebelangen wil ook dat Soest via de Vereniging Nederlandse Ge meenten (VNG) de regering verzoekt belasting te gaan heffen op de import van oud-papier. Daarmee zou het over aanbod uit het buitenland een halt kun nen worden toegeroepen, zou de kilo prijs stijgen en zouden de gemeenten minder subsidie hoeven te verstrekken. Wethouder Mieke Swinkels van milieu zal het initiatief-voorstel van Gemeen tebelangen Groen Soest in het college van burgemeester en wethouders be spreken. De kans bestaat toch dat de kiosk bij de Lange Duinen wordt her bouwd. Het blijkt namelijk dat veel politieke partijen vinden dat de voorziening nabij de parkeer plaats aan de Foekenlaan moet worden hersteld. De WD, Gemeentebelangen Groen Soest, de PvdA en Progressief Soest zijn voorstander van herbouw van de vorig jaar afgebrande kiosk. De vier partijen hebben samen vijftien raadsleden, waarmee ze een meerderheid vormen in de 27 leden tellende raad. Het is evenwel de vraag wat de PvdA-wet- houder Frans Kingma en zijn collega Jan Visser van Progressief Soest zullen doen als het op een stemming aankomt. Stemmen beiden tegen, dan is er geen sprake meer van een meerderheid (15-12), maar van een minderheid (13-14). Als één van de wethouders zich als 'dissident' binnen het college opstelt, wordt de stand 14-13 in het voordeel van de kiosk. Het college moet nog een raadsvoorstel lanceren met betrekking tot de kiosk. Daarna zal blijken hoe de verhoudingen exact lig gen. De houten kiosk is meer dan twintig jaar geëxploiteerd geweest door het echtpaar Van den Brul dat het gebouw huurde van de gemeente. De kiosk brandde vorig jaar af. Het verzekerings geld (25.000 gulden) is inmiddels bin nen, maar het college staat afwijzend te genover herbouw. De kiosk zou te veel vandalisme aantrekken en de consu menten zouden te veel zwerfafval ach terlaten in het bos en de duinen. Het college heeft Van den Brul voorgesteld een verplaatsbare kiosk aan te schaffen. Hij zou voor de locatie Foekenlaan dan geen standplaatstarief hoeven te beta len. Volgens Van den Brul is die oplos sing niet haalbaar, omdat een mobiele kiosk te veel geld kost. Leidje Tomassen van Progressief Soest stelt wel enkele voorwaarden aan de herbouw. Zij is van mening dat de ex ploitant het omliggende afval moet op ruimen en dat er toiletten bij de kiosk komen. Wat haar betreft is het niet van belang wie de exploitant wordt. Dat mag Van den Brul weer worden, maar een banenpooler is voor haar eveneens acceptabel. Als de kiosk wordt herbouwd, zal het gemeentebestuur waarschijnlijk kiezen voor een betonnen constructie, zodat vandalen weinig tot geen schade kun nen aanrichten. Autorijden is veel meer dan sturen en koppelen. Autorijden is vooral met veel verantwoordelijkheidsgevoel deelnemen aan het drukke verkeer. Een kwestie van voortdurend uitkijken, scherp observeren... Dat kan alleen met goede ogen of de juiste bril of contactlenzen. Kom eerst even langs bij Wildschut. Zuidpromenade 14, 3768 EM SOEST Tel. 02155-222 12 Op 25 maart houdt de gemeente om 20.00 uur in het gemeentehuis een in spraakavond over de inrichting van een deel van het kunstwerk aan het Fazant pad en de Hommel. Het betreffende ge deelte was tot nu toe aangewezen als losloopterrein voor honden. De Werkgroep Overhees, ingesteld door de Stuurgroep Bestuurlijke Pre ventie te Soest, heeft voorgesteld om op deze plek een speelgelegenheid (bas ketbal en skateboard) te realiseren voor de oudere jeugd. Deze werkgroep was ingesteld om een oplossing te vinden voor de verveling onder een deel van de jeugd uit Overhees. Gebleken was dat uit verveling een groepje jongeren over last en vandalisme veroorzaakte. Het aanbrengen van meer sport- en speelvoorzieningen voor de jeugd vanaf ongeveer 12 jaar was een wens van een groot aantal jongeren in deze wijk. De jongeren hebben een groot aantal voor stellen aangedragen, waaronder een basketbalgelegenheid en een skate- voorziening aan het Fazantpad. De ge meente wil zoveel mogelijk tegemoet komen aan de wensen van de omwo nenden. Ze heeft hiertoe een inspraak avond georganiseerd, zodat de aange dragen oplossing besproken kan wor den. De politie heeft vorige week in de nacht van dinsdag op woensdag een jonge man uit Soest aangehouden, die op het Kerkplein een auto had opengebroken en de radiocassetterecorder had ont vreemd. Een voorbijganger had de knaap zien wegvluchten en uit het sig nalement maakte de politie op dat het om een "bekende" ging. Even later zag de bemanning van de surveillance-auto de vermoedelijke dader fietsen op de Burgemeester Grothestraat. Toen hij de politie zag, reed hij een plantsoen in, waarbij hij iets in de bosjes gooide. Dat bleken later enige autoradio's te zijn. De jongeman werd gegrepen, ingeslo ten en voorgeleid. Hij bekende vier au tokraken te hebben gepleegd tussen Soest-zuid onderweg en de Korte Brinkweg. 1 f ^vontKUKElENbv^ adviseursin...' A.A. van Breukelen B.V. is een onafhankelijk adviesbureau met meer dan 25 jaar ervaring in: HYPOTHEKEN - VASTGOED - ASSURANTIËN Koninginnelaan 40, 3762 DG Soest f hypolheken voslgoed assurantiën Tel. 02155-17962/23789 indeling adres ligging woning verdieping zolder algemeen Soest Klaarwaterweg nabij winkelcentrum helft van dubbel woonhuis met ruime garage hal, toilet, k.k., woonk., moderne keuken, bijkeuken 3 slaapkamers, douchecel bergzolder met vlizotrap voorzien van c.v., zonnige ruime tuin (ca. 300 m2), goede staat van onderhoud Gevraagde koopsom f 189.000,- plaats Baarn adres B. Penstraat ligging nabij centrum woning helft van dubbel woonhuis indeling hal, toilet, k.k., ruime woonk. (8x4 m), keuken, bijkeuken, douchecel verdieping 3 ruime slaapkamers zolder bergzolder met vlizotrap algemeen goede staat van onderhoud Gevraagde koopsom: f 179.000,- plaats Soest adres van Goyenlaan ligging de Engh woning 4-kamer appartement, 4e etage indeling woonkamer, eetkamer, hal, toilet, douchecel, ouderslaapkamer (v/h 2 slaapkamers), keuken, bijkeuken algemeen berging op begane grond, zeer verzorgd appartement, servicekosten f210,- Gevraagde koopsom f 92.500,- plaats Soest adres Wilhelminalaan ligging centraal en mooi gelegen woning vrijstaand, qaraqe, c.v., grote tuin (ca. 479 m2) indeling entree, toilet, kelder, ruime woonkamer, keuken verdieping 3 slaapkamers, badkamer zolder bergzolder met vlizotrap algemeen enig achterstallig onderhoud Gevraagde koopsom f 319.000,- algemeen grondopp.1 afgewerkt plaats Soest (nieuwbouw) adres Molenstraat ligging achterzijde woningen vrij uitzicht over de Engh woning 2 halfvri|staande woningen met garage indeling hal, toilet, L-vorm. woonk. (ca. 40 m2), mod. keuk., met o.a. afzuigkap, gaskookplaat, vaatwasmach., ruime bijkeuk. verdieping 3 slaapk., badk. met ligbad, ap. douche, toilet, v.w. zolder vaste trap, mog. 4e kamer ca. 400 m2, deze 2 nieuwb.won. worden luxe Gevraagde koopsom: f 349.000,- plaats Soest adres Albert Cuyplaan ligging de Engh woning 4-kamer appart., 4e etage indeling woonkamer met open haard en parketvloer (ca. 9x3,6 m), moderne keuken, hal, toilet, 2 slaapkamers, douchecel algemeen berging op beg. grond, zeer verzorgd appartement Gevraagde koopsom: f 98.000,- plaats adres ligging woning indeling Soest (nieuwbouw) Heetakker achter nieuw gemeentehuis 14 halfvrijstaande woningen met garage entree, meterkast, toilet, woonkamer (46 m2), keuken, bijkeuken verdieping 3 slaapkamers, badkamer met ligbad, aparte douche, toilet, extra hobbyruimte (12 m2) zolder zolder met vaste trap, mogelijkheid 4e slaapkamer algemeen ca. 350 m2 grond, optim. warmte-isolatie, traditionele bouw, type A,A1 v.a. v.o.n.: f 405.000,- het restaurant Pr. Hendriklaan 1 - 3761 DS Soest Telefoon 02155 -1 38 07 VOOR AL UW VERZEKERINGEN Inlichtingen: tel. 02155 - 1 60 11 i

Soester Courant | 1992 | | pagina 5