cmodVi r anoaof 109° 5?° „Open Huis - Modeflitsen". iYKJE IVAR/Al 'Klachten zijn niet meer dan geroddel' Politiekorps zwaait adjudant Haaksma uit Adviesgroep Gehandicapten vraagt Soest opheldering over rijksbezuinigingen Studio-Raadhuisplein feestelijk geopend Ibestrijder i?® op=op Ü9® op=op Info-markt Kruiswerk Soest, voor aanstaande ouders NT - Tel. 12953 Zaterdag 21 maart '92 Opvallend jong, stijlvol en met allure tonen mannequins u de hoogtepunten uit onze nieuwe voorjaarscollectie. Iedere klant ontvangt een attentie en er staat een drankje voor u klaar. PAGINA 8 WOENSDAG 18 MAART 1992 SOESTER COURANT PAGINA 9 Zaterdagmiddag 4 april: Turks Comité weerlegt beschuldigingen Het laatste nieuws staat in de Soester Courant Feestelijke receptie in politiekantine n ECHTEN: aURANT 7 - Soest 82 52 nbevolen. )QR JF L 'Gehandicapte in de aap gelogeerd' Verdachten inbraak bieb Overhees na vondst buit gepakt we's" araties ©re's" saraties Visser prijst Radio Soest uitbundig De Widt bedankt langsfietsende politiemannen Diefstal mistlampen eeW is ditu aansT tub»)°nS óchuitemaketu SOESTERBERGSESTRAAT49A - SOEST - TEL. 02155 - 23584 ndelingen (alternatief voor lifting) of informatie Op zaterdagmiddag 4 april is er weer een info-markt voor aanstaande ouders in het Medisch Centrum aan de Nieu- weweg 14. Zoals aangekondigd ook nu weer informatie van standhouders die aan de infomarkt meewerken. Gastouder Projekt Als je na de bevalling wilt blijven wer ken heb je waarschijnlijk opvang voor je kind nodig. Het Gastouder Projekt be middelt bij kinderopvang in een ander gezin. Deze opvang wordt 'op maat' ge zocht. Op de infomarkt kan men bij de stand van het GOP een foldertje mee nemen of uitgebreide informatie krij gen. Zwangerschapsgymnastiek Hoeveel gymnastiek zit in zwanger schapsgymnastiek? Niet zoveel als men soms verwacht, althans niet vóór de be valling. De snelle toename van het li chaamsgewicht en de lichaamsomvang noodzaken de fysiotherapeuten een se lectief oefenprogramma op te stellen. Daar wordt elke les mee begonnen. Maar in verhouding wordt veel meer cursustijd besteed aan het ontspannen, de ademhaling, het opvangen van de weeën en de pershouding. Voorlichting en informatie voor zwangerschap en bevalling krijgen ook ruim aandacht. Eigenlijk worden de echte gymnastiek oefeningen 't liefst na de bevalling gege ven - in de post partum-cursus. De tien lessen voor de bevalling zijn gratis voor degenen die lid zijn van het Kruiswerk. De vijf lessen na de bevalling kosten to taal f 50,-. Stichting Knuf en Knolletje Stichting Knuf en Knolletje heeft twee dehands tweeling-kleding, geeft prakti sche informatie en bemiddeld in door verkoop van tweeling-artikelen (twee ling-kinderwagens, tweeling-kinder stoelen, etcetera). Vereniging Bescherming Ongeboren Kind (VBOK) De VBOK-werkgroep Baarn/Soest staat ook met een stand op de Info markt voor aanstaande ouders. VBOK betekent Vereniging Bescherming On geboren Kind. De VBOK wil hulp ver lenen bij ongewenste zwangerschap door te helpen zoeken naar oplossin gen, zodat én moeder én kind geholpen kunnen worden. Moeders voor Moeders Moeders voor Moeders is als altijd ver tegenwoordigd op de infomarkt om contacten te leggen met vrouwen die pas zwanger zijn, of zij die dat binnen kort hopen te worden. In de urine van zwangere vrouwen zitten hormoonstof- fen die eruit gehaald kunnen worden en bestanddelen vormen voor medicijnen. Deze medicijnen worden gebruikt om vruchtbaarheidsproblemen op te los sen. Deelnemers ontvangen, na een po sitieve test, verzamelmateriaal. Gevul de flessen worden eenmaal per week, onopvallend, thuis opgehaald. Ieder die hierover inlichtingen wil, is welkom bij de stand 'Moeders voor Moeders'. Iedereen die belangstelling heeft is wel kom, met of zonder kinderen, van 13.30 tot 16.00 uur op de Nieuweweg 14 te Soest. Drie Turkse instellingen - het Turks Comité, de Stichting Sociaal-Cultu reel Werk en de Jongerenvereniging - hebben vorige week in een uitvoerige brief aan de commissie Welzijn gerea geerd op de beschuldigingen, die on langs in dat forum werden geuit door "onafhankelijke" jongeren. Die be schuldigingen waren vals, aldus de op stellers van de brief. Aanvankelijk was het de bedoeling de brief voor te lezen aan de commissie, maar omdat het geen agendapunt was ging dat niet door. De drie instellingen wijzen erop dat het nu eenmaal niet mo gelijk is alle leden van hun "doelgroep" tevreden te stellen en de problemen op te lossen. Over de representativiteit van het Turks Comité, waarover kritische op merkingen waren gemaakt, wordt o.a. opgemerkt dat de verkiezingen druk bezocht werden en dat de Turkse men sen zich juist betrokken voelen. "De meeste mensen die deze beweringen, uiten hebben zelf deel uitgemaakt van ons comité. Dat bewijst wel hoe 'dicta toriaal' het is. Zejf hebben ze een meer derheid in het bestuur vertegenwoor digd en in die tijd nauwelijks activitei ten georganiseerd, en sinds die tijd is de subsidie verminderd. Vervolgens zijn ze uit eigen beweging uit het bestuur ge stapt." Dat het Turks Comité uit oude men sen" zou bestaan wordt eveneens van de hand gewezen. Vijf bestuursleden zijn jonger dan 20 jaar, en leeftijd is trouwens geen bepalende factor voor het goed functioneren. De bewering dat het comité "niets doet" slaat ook al ner gens op, want de klagers nemen zelf volop deel aan diverse activiteiten, waarvan een hele waslijst wordt opge somd. Met foto's wordt geïllustreerd dat de klagers een behoorlijk deel van hun tijd in het Turkse dorpshuis aan de Smitsweg doorbrengen. De instellingen schrijven verder dat zij zich in de toe komst nog meer willen gaan bezighou den met jongerenactiviteiten. Maar zonder al te veel middelen en een vaste kracht is dat wel moeilijk. Over de financiële situatie - waarop ook kritiek was geventileerd - zijn de instel lingen helder. "Die is voor iedereen openbaar, en wat de klagers zeiden was onjuist. De bar-inkomsten benaderen de duizend gulden niet eens." In eerste instantie hadden ze niet eens willen reageren op de beschuldigingen, want de klagers hebben zich al vaker negatief geuit, "met argumenten die geen binding hebben met de realiteit". Ook nu beschouwen ze hun gedrag en uitingswijze als "niet meer dan gerod del". Met opbouwende kritiek zijn de klagers overigens altijd welkom. Racisme aangewakkerd De drie instellingen zijn overigens niet te spreken over de rol van de pers, waarin ze teleurgesteld zijn omdat die "speculatief nieuws" heeft gebracht zonder de andere partij aan het woord te laten. Het onderling beschuldigen van groepen, op basis van niets meer dan verzinsels, en het opnemen van de ze laster in de media vinden de instellin gen een "slechte zaak" voor de Turken in het algemeen. "Wij vrezen dat dit soort laster het racisme slechts aanwak- kert."De houding van de klagers is vol gens de instellingen terug te voeren op het feit dat ze tot een andere groep be horen. Er zijn nu eenmaal ook onder Turkse mensen verschillende politieke ideeën en geloofsstromingen, maar de vereniging staat open voor iedereen die zich aansluit bij het beleid dat mensen op geen enkele manier gediscrimineerd mogen worden. "Daarom is het voor de klagers moeilijk om met hun politieke achtergrond bij ons te werken. Wij wor den niet vanuit een of andere partij van uit Turkije bestuurd. In plaats van rod delen zijn wij momenteel meer gericht op nuttige activiteiten voor onze doel groep." in slagen is erg De Adviesgroep Gehandicapten Soest heeft het gemeentebestuur gevraagd zijn standpunt kenbaar te maken over de bezuinigings plannen van de regering en een protest in te dienen bij het ministe rie van Sociale Zaken. "Als de plannen van de regering door gaan," aldus de adviesgroep, "ben je als gehandicapte in de aap gelo geerd." Aanleiding voor de actie van de advies groep is het regeringsplan om de ge meenten voortaan - vanaf 1 januari 1993 - de voorzieningen aan de gehan dicapten te laten verstrekken. Het gaat daarbij om woonvoorzieningen, taxi kostenvergoeding en aanpassingen in de woning. Vanaf 1993 krijgen ook ou- 1 deren daar recht op, echter zonder dat er in totaal meer geld beschikbaar komt. ,r qonH öb 'aiol9nn6H De adviesgroep schat dat daardoor on geveer de helft van de gehandicapten in Soest haar taxikostenvergoeding zal kwijtraken en dat de eigen bijdrage voor woning-aanpassingen flink om hoog zal gaan. "De plannen van de re gering komen in feite neer op een forse bezuiniging, en de gemeenten mogen die bezuiniging uitvoeren," stelt de ad viesgroep vast. Mensen met een handicap kunnen nu maximaal 3100 gulden krijgen als taxi kostenvergoeding. Ze krijgen dat be drag omdat ze geen gebruik kunnen maken van bus of trein en dus zijn aan gewezen op de dure (rolstoel)taxi. Af hankelijk van het soort vervoer kan men 1500 tot 5000 kilometer reizen. Dat is niet veel, aldus de adviesgroep, omdat een gehandicapte de taxi ook moet gebruiken als hij of zij naar de stad wil, of naar vrienden die in een andere wijk wonen. Ook voor de voorzieningen in de wo ning zullen mensen met een handicap zelf moeten gaan bijbetalen. Nu al is er een eigen bijdrage van 500 gulden voor woning-aanpassingen en straks krijgen ze gemiddeld meer 75 procent van de verbouwingskosten vergoed. De ad viesgroep illustreert dat met het volgen de voorbeeld: 'Jammer' Een man van 40 jaar is getrouwd, heeft twee kinderen en woont in een eigen huis. Door een zwaar auto-ongeluk komt hij in een rolstoel terecht. Het huis moet aangepast worden: toilet ver bouwd, deuren verbreed, drempels weg en douchecel aangepast, kosten f 40.000. Hij moet nu zelf f 10.000 be talen. Als hij het geld niet heeft is dat jammer, want een hypotheek verhogen, dat lukt niet als een handicap hebt. Geld lenen zit er ook al niet in. Grote problemen dus, naast alle andere extra kosten die een handicap met zich mee brengt. De adviesgroep wil dat het gemeente bestuur zich uitspreekt over de rege ringsplannen, dat standpunt ook ken baar maakt en een protest indierit bij het ministerie van Sociale Zaken in Den Haag. De politie heeft vorige week de drie da ders kunnen aanhouden van de in braak, die in februari plaatsvond bij de bibliotheek aan de Willaertstraat in Overhees. De zaak kwam aan het rollen doordat bewoner van een flat aan de Varenstraat in het trappenhuis o.a. een aantal cd's, videobanden, een compu ter-toetsenbord en een beeldscherm aantroffen. Het onderzoek leidde in de richting van drie Soesters, volgens de politie geen "onbekenden", die bij hun aanhouding bekenden. Het drietal, resp. 26, 21 en 18 jaar oud en afkomstig uit Soest, be kende in één moeite door nog een aan tal andere diefstallen en inbraken. Drie maal hadden ze - in wisselende samen stelling - ingebroken in het cultureel centrum C-drie (naast de bibliotheek in Overhees), eenmaal in het gebouwtje van het Openluchttheater aan de Soes- terbergsestraat en eenmaal in zieken huis Zonnegloren. i Bij de daders thuis trof de politie allerlei inbrekersgereedschap aan. Tegen het drietal werd proces-verbaal opgemaakt en ze werden ingesloten voor verder verhoor. Tijdens een drukbezochte receptie in de kantine van het politiebureau heeft het Soester politiekorps vrijdag j.I. af scheid genomen van adjudant J. (Ja- cob) Haaksma, die op 57-jarige leef tijd gebruikt heeft gemaakt van de mogelijkheid tot vervroegde uittre ding. Tal van (oud-)collega's en be kenden kwamen hem uitzwaaien, on der wie ook de oud-korpschefs Scholt- meijer en Adema. Haaksma werd uitgezwaaid met toe spraken van burgemeester De Wit, commissaris Schutzmann, hoofdin specteur De Natris en SPSV-voorzitter Schalkwijk, waarbij de sprekers "aan el kaar werden gepraat" door ceremonie meester W. van den Brink. De burge meester schetste in het kort Haaksma's carrière, die ooit begon bij de Konink lijke Marechaussee, voordat hij in 1966 werd benoemd bij de Soester politie en al snel werd bevorderd tot hoofdagent. De Widt onderkende in zijn loopbaan om de elf jaar een hoogtepunt: in 1977 werd Haaksma brigadier en in 1988 ad- judaht, als chef van de afdeling bijzon dere wetten en de vreemdelingen dienst. In die laatste hoedanigheid had hij met name het afgelopen jaar een moeilijke periode gehad, stelde de burgemeester vast met een bedekte verwijzing naar de problemen die vorig jaar aan het licht kwamen en waarbij een van de mede werkers van de dienst werd aangehou den op verdenking van fraude. "Dat zijn geen leuke dingen en er is dan ook heel wat op u afgekomen," stelde De Widt vast. De burgemeester maakte van de gele genheid gebruik om het Soester korps nog eens complimenten te maken voor zijn inzet, zeker in het licht van de ko mende reorganisatie en de daarmee ge paard gaande werkdruk. Hij bood de adjudant de officiële akte van ontslag aan plus een couvert, en voor mevrouw Haaksma waren er bloemen. 'De integriteit zelve' Commissaris Schutzmann - de laatste tijd vooral aangekondigd als de "beoogde districtschef van Eemland- noord" - stelde o.m. vast dat Haaksma niet mee zou gaan naar de nieuwe orga nisatie, al waren de "kritische succes factoren" voor de nieuwe politie-orga- nisatie (kundigheid, integriteit en servi ce-gerichtheid) juist zo goed op hem van toepassing. Hij kenschetste Haaks ma als een man met grote inzet - "geen negen-tot-vijf-diender" - en de integri teit zelve, hetgeen met name tijdens de problemen bij de vreemdelingendienst nog eens was onderstreept. "Door een rotsvast vetrouwen in integriteit en een diep geloof ben je door deze moeilijke tijd heengekomen," aldus de commis saris, die hem een muzikaal cadeau overhandigde. Waarnemend korpschef De Natris hield vervolgens een korte voordracht, waarbij hij aan de hand van een aantal petten een beeld van Haaksma's poli tieloopbaan schetste: een boerenpetje, een marechausseepet, een politiepet, een Sherlock Holmes-petje, een base- ballpetje, een zwervershoedje, een ko- zakkenmuts en een berenmuts, en ten slotte Haaksma's eigen (burger)pet. Hij bood hem ook het traditionele korps schildje aan. SPSV-voorzitter Schalkwijk stond stil bij de vele kwaliteiten die de adjudant ook op sportief en ander gebied bezat, o.a. als veldloper, schaker, schutter, muzikant en zanger in het huisorkest en het politie-kozakkenkoortje. Vroeger en nu Haaksma zelf liet in zijn afscheids woord weten dat hij al met al wel naar dit moment had uitgezien. "Bij de reor ganisatie heb ik gemerkt dat de enige zekerheid die je hebt is datje bij de poli tie bent, maar in welke functie moet je maar afwachten. Dat hoeft voor mij niet meer." In korte bewoordingen schetste Burgemeester De Widt feliciteert de heer en mevrouw Haaksma. hij ook de verschillen tussen het politie vak vroeger en nu, die hem toch niet he lemaal lekker zaten. "De fiets was het belangrijkste vervoermiddel en als er destijds al zoveel wetten waren geweest als tegenwoordig zouden we de straat nauwelijks zijn opgekomen." De wijze waarop met verdachten wordt omgegaan beviel hem de laatste tijd ook niet erg, omdat dezulken vroeger zon der mankeren in de boeien werden ge slagen maar het tegenwoordig vooral de politie zelf is die aan handen en voeten gebonden is door alle regels. "Het ont breekt er nog maar aan dat we met onze eigen zakdoek hun neus moeten schoonvegen..." aldus de adjudant, die zich afvroeg of het algemeen belang wel met zo'n ontwikkeling was gediend. Toch kon hij ook terugblikken op ko mische momenten en belevenissen en een voortreffelijke omgang met de col lega's in het korps. Hij erkende dat hij het laatste jaar wel eens wakker had ge legen, maar bedankte de korpsleden voor hun ruggesteun, vriendschap en collegialiteit. n oude bekende. >op, geen onbeken- ïgreparaties, is ver- vakbekwaamheid irt. v kledingreparaties, iok bont en leer) en t b te Soest. 5 - 28360 het eerst dienst gaat doen tijdens de uit zending van het benefietconcert voor Poster Parents Plan op 28 maart in de Julianakerk, waaraan het Soesterberg Gospel Choir medewerking verleent. De feestelijke rechtstreekse uitzending uit de nieuwe studio werd o.a. bijge woond door een aantal damens van de handwerkclub van De Drie Eiken, die officieel het door hen gemaakte wandkleed kwamen aanbieden. Het in- stuifprogramma kende verder een aan tal extra-aantrekkelijke onderdelen, die alle min of meer in het teken ston den van de gemeente, de hobby's van de ambtenaren en de verschillende vor men van communicatie waarvan zij zich bedienen. Fietsende politiemannen, dat is - als je tenminste moet afgaan op de ri tuele klaagzangen die de politici jaarlijks aanheffen over de "zichtba re aanwezigheid op straat" van de dienaren der wet (of juist hun zicht bare afwezigheid) - zo ongeveer het ideaalbeeld van de Soester Herman dad in de ogen van sommige raadsle den. Elk jaar opnieuw dringen zij aan op méér politiemensen die wijk gericht de pedalen bestijgen om de misdaad zoal niet te bestrijden dan toch te voorkomen. Bij het afscheid van adjudant Haaks ma, vrijdag j.1., konden de korpsle den in de toespraak van burgemees ter De Widt tussen de regels door vernemen hoe ook Soests eerste bur ger, die krachtens de wet (nog) hoofd van de plaatselijke politie is, langzamerhand wel eens een punt hoofd krijgt van al het gedram om meer politie-te-fiets. De Widt vond het jammer dat hij nu wéér een fiet sende politieman moest missen. Hij maakte van de gelegenheid ge bruik om het korps schertsenderwijs een pluim te geven voor het feit dat elke dinsdagmorgen, als het College van B. W. zit te vergaderen, strij - k-en-zet twee politiemannen langs het gemeentehuis de Eng op fietsen. "Dan zeg ik tegen de wethouders: 'Niet zo zeuren, kijk maar uit het raam; daar gaan ze weer, op de fiets'." De burgemeester stak zijn er kentelijkheid voor dit gebaar van de politie niet onder stoelen of banken. "U 'plant' dat iedere keer weer zeer zorgvuldig. Bedankt!" Een 43-jarige Soester meldde de politie vorige week de diefstal van een tweetal mistlampen. De lampen waren uit de bumper van een vrachtwagen gehaald, die aan de Belvedèreweg geparkeerd stond. V.l.n.r. Peter van der Weij, burge meester De Widt, Ar mand Trippaers en wethouder Jan Visser. Achter het raam: Alex Lilien en Wout van Houdt. kale omroep hand in hand de misdaad en het vandalisme in Soest gaan bestrij den: vanaf september wordt er een serie programma's uitgezonden over buurt preventie en eigentijdse sociale contro le. Radio Soest-voorzitter Trippaers me moreerde in zijn toespraak ook de goe de banden met het Soester bedrijfsle ven, waardoor de vrijwilligers - "ze staan dag en nacht klaar" - erin slagen het programma "Soests" te houden. Door de nieuwe studio was volgens hem ook de communicatie tussen ge meentebestuur en burgers een dimensie rijker geworden. Hij vroeg zich af of Radio Soest in de toekomst - als Zonne gloren in 1996 wordt gesloten - een on derkomen zou kunnen krijgen "op deze prima plek, waar zo langzamerhand het hart van Soest gaat kloppen". Cheque Van de heer E.S. Raatjes, "bescherm heer" van Radio Soest en oud-directeur van TBS-Soest (die de lokale omroep destijds de zender schonk), ontving Trippaers een cheque van 2500 gulden. Dat geld zal gebruikt worden voor de aanschaf van een mengpaneel, dat voor "Het is ongelooflijk hoe de ziekenomroep AROS in twee jaar tijd is uit- gegroeid tot een belangrijk communicatiemiddel voor de hele Soester ge- j meenschap. Volgens mij is dat te danken aan de ijzersterke formule, met programma's die gericht zijn op alle burgers van Soest. Het wemelt in ons I land van illegale zenders, van Wildervank tot Serooskerke, die niet bo ven de grauwe middelmaat van de holladiejee en oorverdovende muzak uitstijgen met hun ether- en kabelvervuiling. Het grote voordeel van Ra- j dio Soest is dat 80 vrijwilligers proberen deze lokale omroep een eigen Soester geluid te geven." Met deze en andere uitbundige loftui tingen aan het adres van de lokale om roep van Soest droeg "communicatie wethouder" Jan Visser vorige week vrijdag de nieuwe radio-studio in de kelder van het gemeentehuis officieel over aan voorzitter Armand Trippaers van Radio Soest. Even tevoren had bur gemeester Hans de Widt de officiële opening verricht door in de controleka mer iets te doen met een schuif op het mengpaneel. "Een hoogtepunt op het dieptepunt," aldus De Widt, die met dat laatste refe reerde aan het feit dat de studio een plekje heeft gevonden in het souterrain van het raadhuis, direct achter de vijver. De studio is tegelijk de officiële audio visuele ruimte - AVR volgens de burge meester - die de afdeling Voorlichting van Soest ter beschikking staat en de burgers kunnen het gemeentebestuur daar "horen en zien". "En nu maar ho pen dat we het niet zó overdrijven dat de burgers het horen en zien niet ver gaat," grapte De Widt. Hij hoopte dat het geheel een nuttige functie zou ver vullen. Wethouder Visser stak, zoals gezegd, zijn hartstocht voor de lokale omroep bepaald niet onder stoelen of banken. Dat de gemeente in Radio Soest een be langrijk rol speelt betekent volgens hem heel veel, ook al omdat heel wat ambte naren van Voorlichting, Sociale Dienst en Milieu een plek in de uitzendingen hebben gekregen. "De aandacht van Radio Soest voor de politiek en het maatschappelijk leven verdient alle lof en waardering." Hij kenschetste de re latie als "vriendschappelijk" en hij re kende erop dat dat het nu alleen nog maar beter zou worden. Tegen de misdaad Hij uitte met name zijn waardering voor de formule die Radio Soest hanteert en kondigde aan dat de gemeente en de lo-

Soester Courant | 1992 | | pagina 9