I /Tl orüöhocK) Politie boven 1CUL TUUR WELZIJN I f nr\ Concert COY in Amsterdam Booml i SlacI 10% Renze Ferwerda in C-drie De Bremer Stadsmuzikanten 06-11 Matthaus-Passion zondag in Baarn Speeldoos Het Mechels Theater speelt 'Don Juan' of 'De Stenen Gast' Nieuws van de bibliotheek WOENSDAG 1 APRIL 1992 SOESTER COURANT PAGINA 18 Pro memorie: Klachten bezorging Soester Courant Muziekvoorstelling van oud-docent Kinderbios a.s. vrijdag in C-drie NNereldI/1/inkel Vruchten uit het oerwoud Rients Gratama en Maaike Schuurmans op Friese avond Kinderboerderij De Vrije Teugel Vrijwilligers Vakature Bank Werken met vrijwilligers Lucas Passion in Wes ter kerk stichting openbare bibliotheek Het kunstwerk van de maand 'Manuscript, gevonden te Saragossa' 'Madame Bovary' WOENSDAG Voorjaarsm Ludgerus. Stichtin Cultureel Creatief Centrum fel. 22188 Willaersfraat 49, De afdeling cultuur organiseert ook festivals Exposities De expositie van Bob van Alphen, fo to's, en die van Erik van Evert, schilde rijen over Indonesië, hebben erg veel bezoekers getrokken. Niet alleen om dat we in die periode een Indonesisch Festival hebben georganiseerd, dat zo als men weet ruim 300 bezoekers trok, maar ook gedurende de rest van de maand. Opvallend was dat veel mensen werden geïnspireerd tot het vertellen van verhalen over hun eigen ervaringen met dit boeiende land. Nu hebben ex posanten in C-drie toch al weinig te kla gen over belangstelling voor hun werk, hoewel dit niet altijd resulteert in ver koop. Dat ligt een beetje anders bij onze volgende tentoonstelling. Die wordt in gericht door de cursisten zeefdrukken. Het wordt zo'n beetje traditie dat deze cursus ieder jaar de gelegenheid krijgt eigen werk te tonen. Dit seizoen is dat van 1 tot en met 28 april. Kinderbios Op een enkele uitzondering na loopt de kinderbios uitstekend. De vorige film was weer een groot succes; ruim hon derd kinderen zaten in de zaal te genie ten. Ook de volgende film is voor wat jongere kinderen. Het is een hele leuke film over een bekend sprookje: 'De Bremer Stadsmuzikanten'. Aanvang: 15.45 uur. Renze Ferwerda Velen in Soest zullen hem nog kennen, Renze Fenverda. Hij was jarenlang do cent in C-drie en leraar aan de Jelburg in Baarn en heeft lange tijd in Soest ge woond. Hij vertrok naar Breda en is zich daar intensief bezig gaan houden met het schrijven van liedjes en het ma ken van voorstellingen. Zijn nieuwste produktie 'Nu 't nog kan' is een liedjes programma. De chansons zijn groten deels door Renze zelf geschreven in zijn bekende poëtische stijl. In een avond vullend programma zingt hij vele num mers in het Nederlands, waaronder ook een aantal van zijn nieuwe CD 'Dichter bij'. Kunstreizen Nog toen C-drie in het gebouw van Ar- tishock huisde en dezelfde naar droeg) waren er al veelvuldige contacten met creatief centrum De Hof in Amers foort. Onder andere werden gezamen lijk kunstreizen georganiseerd naar vele steden in Europa. De contacten zijn ge bleven, de kunstreizen hebben een hele poos stilgestaan. We hebben dit toch heel leuke idee opnieuw opgepakt en er zijn een aantal interessante reizen in voorbereiding. Een ervan gaat naar de plaats Kassei, in Duitsland. Een keer in de vijf jaar wordt daar de Dokumenta georganiseerd, zo ook in 1992. De Do kumenta heeft bij kunstenaars en kunstliefhebbers een speciale klank: het is een enorme tentoonstelling van hedendaagse kunst. De Dokumenta trok in 1987 maar liefst 476.000 bezoe kers. Tussen 13 juni en 20 september gaat er een reis vanuit Soest/Amers foort naar de Dokumenta in Kassei. Veel is nog onzeker, maar we houden u op de hoogte. Workshop-weekend In het weekeinde van 11/12 april kunt u diverse workshops volgen. Wat dacht u van een weekend 'Schilderen op zij de'? In een korte tijd kunt u deze schit terende techniek onder de knie krijgen. Wat komt er aan bod? Het opspannen van de zijde, bloei en mengtechnieken, het werken met stopmiddel en zout, fi xeren. Al snel zult u merken dat u schit terende werkstukken kunt maken, zo als een shawl, kussen, verjaardagskaar ten. Een andere workshop is 'Grimeren'. In deze korte cursus kunt u in een week einde kennismaken met twee verschil lende kanten van grimeren. Zaterdag wordt er gewerkt met waterschmink en komt de fantasiegrime aan de orde. Zondag werkt u met vetschmink en wordt er aandacht besteed aan toneel- grime zoals basis make-up, baarden en snorren. De tijden van deze twee interessante workshops zijn: zaterdag 11 april en zondag 12 april, 10.00 tot 12.30 uur én van 13.00 tot 16.00 uur. Prijs per workshop is f 87,- (inclusief lunch) of f 67,- (exclusief lunch). U kunt zich schriftelijk inschrijven bij de administratie van C-drie. Wordt verwacht: april: expositie zeefdrukken van onze cursisten 3 april: Kinderbios: 'De Bremer Stads muzikanten' 9 april: Renze Ferwerda met 'Nu 't kan' 11 en 12 april: workshop-weekend 24 april: Kinderbios: 'De lefschoppers' 30 april: Kunst op Soest, muziek en straattheater 2 mei: dansdag: workshops en dansbal met orkest. >.30 ren van 19.00 tot 23.00 uur; op zaterdag van 15.00 tot 23.00 uur. Op zondag is C-drie gesloten. C-drie is te vinden aan de Willaertstraat 49,3766 CP in Soest en telefonisch te be reiken onder tel. 02155-22188. C-drie is op werkdagen geopend van 9.3' tot 12.30 uur, van 13.00 tot 17.00 uur ei Indien u op woensdag om 18.00 uur de Soester Courant nog niet in uw bezit heeft, kunt u tot 18.30 uur naar ons kantoor bellen (tel. 14152). De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd. Als u later dan 18.30 uur belt, kunt u de klacht op het ant woordapparaat inspreken. In dat ge val krijgt u de krant de volgende dag in de namiddag bezorgd. Op donderdag 9 april treedt Renze Fer werda in C-drie op met zijn derde thea terprogramma 'Nu 't kan'. Renze, geboren in Amsterdam, woont in Brabant en is van Friese komaf. In 1990 kwam hij met zijn eerste CD 'Nu 't kan' op de markt. Deze werd goed ont haald en is nog regelmatig op de radio te beluisteren. Renze trekt al jaren lang langs kleine theatercircuits en zingt ge voelige nummers over leven en liefde. Het thema 'Nu 't kan' is een stimulans om de dingen te doen, die je altijd al hebt willen doen, niet langer uit te stel len, maar gewoon te doen. Alle chansons zijn Nederlandstalig en, zoals Renze al zelf zegt, hij zingt over dingen die hij heeft meegemaakt, maar door het persoonlijke aspect breder te maken is het onderwerp ook herken baar voor anderen. De liedjes zijn bijna allemaal door Renze zelf geschreven en op muziek gezet door Willem Gevers. De (jazz)pianist Ge Bijvoet zorgt voor de muzikale begeleiding. Het programma wordt gekenmerkt door soberheid, eerlijkheid en afwisse ling. Enkele prachtige liederen die ge zongen worden zijn het vrolijke 'Mi- chelle', het prachtige 'Wim', dat naar aanleiding van de dood van Wim Ho- Renze Ferwerda genkamp is geschreven, en het krachti ge lied over ouder worden. De voorstelling die in C-drie plaats vindt is de laatste in deze serie, dus: ko men 'Nu 't kan'. Aanvang: 20.00 uur. De toegang bedraagt f 12.50 en voor CJP/Pas 65/JTK-houders f 12.50. Stel je eens voor dat je al oud bent. Je kunt niet zo goed meer werken. Je wilt het liefst lekker bij de verwarming lig gen en een beetje suffen. Maar dat vin den ze niet goed. Weet je wat ze zeg gen? Als je niet meer kunt werken, hoor je er niet meer bij, dan moet je maar weg. Dat is niet zo leuk, hè? Dat is wat er gebeurt met de vier dieren in dit sprookje. De ezel is al oud en kan niet goed meer de kar trekken. Daarom wil zijn baas hem verkopen. Maar de ezel loopt dan maar liever zelf weg. Hij komt een hond tegen die zielig op de grond ligt. De hond is ook weggelopen, omdat hij an ders weggestuurd zou worden. "Nou", zegt de ezel tegen de hond, "jij kunt toch heel goed blaffen? Ga dan met mij mee naar Bremen, daar kunnen we mu zikanten worden in het stadsorkest". Dat lijkt de hond wel wat. Dan zien ze een kat zitten. Ook de kat zit liever bij het vuur dan achter muizen aan te ja gen. Zijn baasje heeft hem wegge stuurd. De kat wil ook wel mee naar Bremen en daar muziek maken. Samen lopen ze verder en komen langs een haan die vreselijk zit te kraaien. De haan is al zo oud dat hij de volgende dag in de pan moet. Ook de haan wil graag mee naar Bremen. Maar het is een eind "^^^tichting Wereldwinkel Soest Steenhoffstraat 9A, tel. 28132 Als het kappen van hardhout en het ontginnen van het Amazonewoud in het huidige tempo doorgaan, staat er over dertig jaar geen boom meer over eind. En dan te weten dat het tropisch regenwoud zoveel meer te bieden heeft dan hout: produkten als noten, honing, vruchten, rubber, rotan, hard, oliën, reukstoffen, plantaardige medicijnen, etc. De opbrengsten van een duurzame exploitatie van het oerwoud zijn zelfs vele malen hoger dan die van de hout kap. De paranoot bijvoorbeld groeit alleen in het Amazonewoud van Bolivia, Bra zilië en Peru. Eén boom levert ongeveer 60 kilo paranoten. Verzamelaars rapen de gevallen bolsters bijeen en hakken ze open. Te voet of met kano's brengen ze de noten naar de verzamelplaatsen in het oerwoud, waar men voor verder transport en verwerking zorgt. Voor het voortbestaan van de parano- teboom dient men ervoor te zorgen dat een zeer complex ecosysteem intact blijft. Voor de bestuiving is deze boom afhankelijk van één bijensoort. In de periode dat de boom niet bloeit leven deze bijen van een orchideeënsoort die op bomen in het regenwoud groeit. Bo vendien is voor het ontkiemen van de noten de hulp nodig van de agouti. Dit kleine knaagdier is in staat de bolster van de noten te breken, waardoor een nieuwe generatie paranotebomen kan groeien. In de Wereldwinkel zijn gepelde para noten, vacuüm verpakt, van de Boli viaanse coöperatie Campesino ver krijgbaar. De Vangrail, Het Kruispunt, De Praatpaal, tel. 17615 tel. 21987 tel. 19546 De Praatpaal Smitsweg 311 Geen bingo Op zaterdag 4 april is er géén bingo. Vrijwilligers De Praatpaal organiseert een aantal ac tiviteiten voor tieners die zó goed lopen dat er assistentie nodig is. Er worden dus medewerkers gezocht. Lijkt het je wat? Bel dan met Barbara, tel. 19546. Het Kruispunt Albert Cuyplaan 200 Wie helpt? Op dinsdagmiddag, van 16.00 tot 17.30 uur, organiseert Mirjam Kok ac tiviteiten voor kinderen van 9 t/m 12 jaar in de wijk de Engh. In haar eentje heeft ze het druk. Wie komt haar hel pen? Tel. 21987. lopen en ze willen die nacht slapen in een huisje in het bos. Alleen, in het huis zit een stelletje rovers. Dan bedenken ze een plan om de rovers weg te jagen... "De Bremer Stadsmuzikanten" is een poppenfilm vol muziek, die op 3 april in de bios van C-drie te zien is. De film is geschikt voor kinderen vanaf 4 jaar en duurt ongeveer 60 minuten. Aanvang 15.45 uur. Toegang f 2,50. Alarmnummer politie, brandweer en ambulance: De Friese cabaretier Rients Gratama en zijn collega Maaike Schuurmans ver zorgen op zaterdag 11 april een optre den voor de gezamenlijke Friese ver enigingen van het Gooi en Utrecht. Dat gebeurt onder de titel "Euro-Super- Fries" in de aula van het Comenius Col lege in Hilversum, Bisonlaan 1 in Hil versum, aanvang 19.30 uur. Eerst treedt het Frysk Sjongkoar op en na af loop van de voorstelling is er "Efternei dunsjen" (bal na). Kaarten a f 12,50 (leden) of f 17,50 (niet-leden) zijn vanaf 19.00 uur ver krijgbaar aan te zaal, of telefonisch te bestellen via tel. 16748 in Soest. Vedelaarpad 53, tel. 18X36 Donderdag 2 april Van 9.30 -11.30 uur: Knutselactivitei- ten voor volwassenen. Gezellig en leer zaam. Kost 2,50 gulden inclusief koffie en materialen. Van 10.00 -11.30 uur: De Montessori school met groep 3 en 4 voor Wie, wat, water? Van 13.30 - 15.00 uur: De Van der Huchtschool met groep 3 voor het na tuurproject. Van 15.45 - 17.45 uur: Miljam en Si- mone komen feest vieren. Met 20 vriendinnen en veel pannekoeken. Vrijdag 3 april Van 10.00 -11.30 uur: De Montessori school met groep 3,4 en 5 voor Ze, zee, wat doen we ermee? Van 13.30 - 15.00 uur: De Professor Waterinkschool met de laagste groepen voor het natuurproject. Van 15.45 - 17.45 uur: Dennis en Els- beth komen hun veijaardag vieren. Van 19.00 - 20.30 uur: Kinderdisco. Met vanavond wederom als thema: Rock and RoII. Voor kinderen van 7 tot 13 jaar. Entree: één gulden. Zaterdag 4 april Van 13.30 - 16.00 uur: Feest voor Car- lien, Nicole en Michiel, die met veel vriendjes komen. Er staat weer van alles op het programma, zoals: pony rijden, een ritje met de ezelkar, schminken, koekjes bakken, spelletjes en nog meer. Ook leuk is de verzorging van de dieren voor de wat oudere kinderen. Vanaf 13.30 staat Mirjam klaar om dit samen met de kinderen te doen. Dinsdag 7 april Van 10.00 -11.30 uur: De Regentuuter komt met groep 6 en 8 meedoen met het project over Vervuild en bedreigd wa ter. In de middag komt de Professor Waterinkschool voor hetzelfde pro gramma. Vanaf 15.30 uur: enkele medewerkers van de kinderboerderij oefenen voor een nieuw toneelstuk voor de schoolrei zen en 's avonds oefenen we voor de voorstelling van morgen. Woensdag 8 april Van 9.30 - 11.30 uur: Peuter/ouder ochtend met weer plezier voor jong en oud. Spelletjes, iets knutselen, koffie en limonade voor drie gulden per kind/ ouderpaar. En dan 's middags weer een toneel voorstelling voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar. Een mooi verhaal, met veel plezier en spanning, dat altijd goed af loopt. Het begint om 14.00 uur en na de voorstelling en limonade gaan we nog veel andere activiteiten doen. Kom tij dig, want het is heel druk. Om zeven mi nuten over twee gaan de deuren echt dicht en start de voorstelling. We laten dan niemand meer binnen. Dit is te sto rend voor spelers en publiek. Wilt u hier rekening mee houden? Smitsweg 311, tel. 12630 Wie werkt met vrijwilligers, dient ver antwoordelijk met hen om te gaan. Er zijn organisaties die daar een goede tra ditie in hebben en veel ervaring hebben opgebouwd die daar een goede traditie in hebben en veel ervaring hebben op gebouwd, maar dat is lang niet overal het geval. Pure vrijwilligersorganisaties voelen daarnaast de extra druk die de zorg voor het voortbestaan van de orga nisaties met zich meebrengt. Gelukkig zien steeds meer organisaties het belang in van goede werkomstan digheden voor de vrijwilligers, zowel in materiële (onkostenvergoeding, verze kering) als in immateriële zin (begelei ding). Het is van belang voor alle partij en dat vrijwilligerswerk met plezier en goed geregeld verricht wordt. Folders en brochures over diverse on derdelen van het vrijwilligerswerk zijn bij de Vrijwilligers Vakature-Bank Soest-Baarn verkrijgbaar. Het zeer le zenswaardige boekje "Werken met vrij willigers" kost f 1,- en wordt op aan vraag toegezonden. Vanzelfsprekend kan het boekje ook worden afgehaald. Vakatures 2-107: Centrum voor verstandelijk gehandicapten zoekt klusjesman/ vrouw, twee middagen per week, voor onderhoudswerkzaamheden. 4-109: Buro-Vrije Tijd Soest vrijwil- lig(st)er voor telefonische kontakten, eenmaal per week, overleg, administra tie. Het bureau brengt mensen met el kaar in contact die dezelfde hobby of bezigheid uitoefenen. 5-107: Sociaal-cultureel centrum Baarn zoekt vrijwillig(t)ers ter assisten tie van een betaalde kracht tijdens Ne derlandse lessen aan buitenlanders. 6-116: Vrijwillige hulpverleningsin stantie zoekt personen die slachtoffers opvangen, begeleiden en eventueel ver wijzen naar de aangegeven instanties. 7-102: Sociaal-cultureel centrum te Zeist vraagt twee vrijwillig(st)ers voor uitvoerende werkzaamheden bij jeugd- en cursuswerk. 7-106: Kinderboerderij vraagt vrij- willig(st)ers voor kinderaktiviteiten met anderen, een tot vijf middagen per week. 7-125: Stichting jongerenwerk Soes- terberg vraagt geïnteresseerden voor diverse aktiviteiten t.b.v. het jeugd werk. 8-108: Stichting paardrijden gehan dicapten Soest zoekt vrijwillig(st)ers voor het begeleiden van gehandicapten bij paard- en pony-rijlessen, samen met goed getrainde vrijwilligers en onder toezicht van een arts, een fysiothera peut en een gediplomeerde F.P.G.-kracht. 8-173: Centrum voor verstandelijk gehandicapten vraagt vrijwillig(st)ers om vanaf één keer per week tijdens spitsuren als gastheer/vrouw bewoners op te vangen. 9-113: Vereniging van monumen tenverzorgers vraagt vrijwillig(st)ers met bouwkundige opleiding of ervaring t.b.v. restauratie-werkkampen voor jongeren van 16-24 jaar. 15-101: Stichting welzijn ouderen zoekt vrijwillig(st)ers voor het rond brengen van maaltijden; werktijden van ca. 11.30 tot 13.00 uur. Rijbewijs ver eist. Reële kilometervergoeding. Inlichtingen bij de WB Soest, Smits weg 311, tel. 12630; openingstijden: di. t/m do. 9.00-12.00 uur; in Baarn: Oranjepark 1, tel. 02154-81829; open dinsdag 9.00-12.00 uur. Op vrijdag 10 april zal de Christelijke Oratorium Vereniging (COV) Baarn een uitvoering geven in de Westerkerk in Amsterdam. Zij voert de Lucas Pas sion van Bach uit en wordt begeleid door het Nationaal Philharmonisch orkest. Medewerking verlenen ver schillende solisten. De COV, waar veel Soesters lid van zijn, spreidt nu ook haar vleugels uit richting Amsterdam. De gerestaureerde Westerkerk aan de Prinsengracht is niet bij toeval gekozen. Hier vinden regelmatig concerten plaats. Het orgel van deze kerk zal net vóór het concert een verjongingskuur achter de rug hebben. Thijs Kramer, ook dirigent van de Nederlandse Han- delvereniging te Naarden, is reeds vijf tienjaar dirigent van het COV. In Am sterdam is Kramer geen onbekende. Hij dirigeert de Koninklijke Chr. Orato rium Vereniging Excelsior en was zes jaar bij de Nederlandse opera als reper- titor en koordirigent. Om concertgangers parkeermoeilijk- heden te besparen, rijden op 10 april bussen vanuit Soest via Baarn naar de Westerkerk. Opstappunt Soest: Dienstencentrum Honsbergen, Wiardi Beckmanstraaat, 18.15 uur. Opstappunt Baarn: Station 18.30 uur. Kosten Combikaart (concert+bus) f35,- CJP/Pas 65: f30,-. De Combikaarten zijn uitsluitend te verkrijgen bij de VW-kantoren in Soest en Baarn. Losse toegangskaarten zijn ie verkrijgen bij mevrouw H. W. van der Weerd-de Wit, tel. 02154-15383, mevrouw H. van Helden-Kroes, tel. 02154-13979, C.F.L. Friele, tel. 26286 en bij de leden. De Bach Cantorij Baarn voert zondag middag 5 april de Matthaus-Passion van Johann Sebastian Bach uit in de Nicolaaskerk aan de Kerkstraat. Deze magistrale compositie werd voor het eerst ten gehore gebracht op Goede Vrijdag 15 april 1729 en wel in de Leipziger Thoniaskirche. Éen van de kenmerken waaraan de Matthaus-Passion haar indrukwekken de dramatiek ontleent, is de uiterst con sequent en effectief toegepaste dubbel- korigheid. De toehoorder ziet en hoort twee koren, elk met hun eigen orkest en solisten. Aan het eerste koor is de hoofdrol toebedeeld van de vertolking van het lijdensverhaal. Daar wordt ver teld wat er gebeurt, wie erbij betrokken zijn en hoe zij reageren: Christus, de evangelist, Judas, Petrus, Pilatus, diens vrouw, de dienstmaagden, de hoge priesters en de getuigen. Het tweede koor met zijn orkest en so listen heeft meer de ftmctie van be schouwing van het gebeurde, de emo- tionale respons en de religieuze analy se. Op meesterlijke wijze gebruikt Bach de twee koren en orkesten samen in de zogenaamde 'turbae': de uitroepen, on derbrekingen, beschuldigingen en op merkingen van 'het verzamelde volk' en zijn geestelijke leiders. En dan zijn er natuurlijk de bekende koralen; hierin is de gelovige gemeente aan het woord, die emotioneel en meditatief reageert op de loop van de gebeurtenissen. De uitvoering van de Matthaus-Passion door de Bach Cantorij Baarn benadert voor zover na te gaan de oorspronkelij ke bedoeling van de componist: een kleine bezetting van vijf a zes per stem soort. De twee orkesten zijn daarbij harmonieus aangepast. Tenor Herman van Kerkhof vertolkt de evangelist, bas Bas Ramselaar de Christus-partij. Ver dere solisten zijn: Barbara Borden, so praan; Myra Kroese, alt; Robert Cou pe, tenor; en Mark Peterson, bas. Me dewerking verlenen de jongens van de Koorschool St. Vitus uit Hilversum, in gestudeerd door Hans van den Berg. Het geheel staat onder de bekwame lei ding van Hans Linnartz. Aanvang 14.00 uur in de sfeervolle Ni colaaskerk aan de Kerkstraat. Toe gangsbewijzen a f 20,- (65+/CJP f 15,-) zijn in Soest verkrijgbaar bij de Gouden Snaar, Steenhoffstraat 15, en aan de ingang van de kerk. In de kerk zijn tekstboekjes te koop a f 2,25. Kultureel centrum Rembrandtlaan 35 - Baarn kaartverkoop telefoon 02154-18050 Don Juan gelooft noch in God, noch in gebod. Het is een vrijdenker en liber tijn en een onweerstaanbare verleider. Hij verleidt elke vrouw om het even van welke rang of stand, gehuwd of ongehuwd. Hij is een innemende per soonlijkheid, een schrander man, een volmaakt komediant, een autoritair edelman, door de vrouwen verwend en daardoor gewend gehoorzaamd te worden. Don Juan is op de vlucht voor Donna Elvira. Hij weigert zijn beloften jegens haar na te komen en laat haar, als zij hem ter verantwoording heeft geroe pen, zonder spijt vertrekken. Bij een boottochtje raken Don Juan en zijn knecht Sganarelle overboord. Ze wor den gered door Pierrot, een jonge boer. Don Juan begint met zijn liefje Charlot- te en haar vriendin Mathurine te flirten. 60 Albert Cuyplaan 202 3764 TW Soest Peter Vos: "Artis". Het kunstwerk van de maand is van tekenaar Peter Vos en is een litho ge titeld "Artis". Peter Vos werd geboren in 1935 in Utrecht. Hij tekent het liefst met ge wone tekenpennetjes en met Chine se staafinkt, verdund met water, of met verdunde aquarelverf. Hij werkt met strepen en stippen en maakt de tekening opnieuw als deze hem niet bevalt. Hij maakte illustraties bij werk van Simon Carmiggelt en Renate Rubin- stein, en heeft veel kinderboeken geïllustreerd. Beroemd werd hij met zijn Beesten kwartet, naar aanleiding waarvan een opera werd geschreven en een speelstuk voor een symfonieorkest. Heel bekend zijn zijn tekeningen van de natuur, met name van vogels. Ze komen tot stand na langdurige stu die in bijvoorbeeld Artis en stralen een intense dierenliefde uit. Openingstijden van de Kunstuit leen, Willaertstraat 49, Soest. Maandag- en vrijdadagavond van 18.30 tot 20.30 uur. Woensdag- en vrijdagmiddag van 14.00 tot 17.00 uur. uur. Een knecht meldt dat Don Juan door enkele heren gezocht wordt om hem te doden. Hij vermomt zich en vlucht. In een bos bezoekt Don Juan een grafmo nument van de Commandeur die door Don Juan gedood werd. Als uitdaging aan de hemel vraagt hij aan de Com mandeur te komen souperen. Teug in zijn huis wordt hij verrast door een schuldeiser, door zijn vader, door Don na Elvira en tenslotte door het stand beeld dat hem voor een tegenbezoek uitnodigd. Molière baseert zijn stuk op de histori sche Don Juan (Don Juan Tenorio en Don Juan van Marana). Voor Molière is Don Juan goed en slecht, spontaan en berekenend, conventioneel en revolu tionair, zwak en sterk, maar in ieder ge val een anarchist. Don Juan volgt zeer consequent en zonder concessies te doen de meest egoïstische begeerten van de levensgenieter. Helaas zal Don Juan, de cynicus, uiteindelijk de neder laag moeten lijden in de ongelijke strijd met de toorn. Toen Molière zijn Don Juan in 1665 in het Palais Royal op de planken bracht, kende het weinig of geen succes. Alhoewel hij een meester werk gecreëerd had, liet de populariteit ervan meer dan driehonderd jaar op zich wachten. Donderdag 2 april, 20.15 uur: Don Juan Klassiek toneelwerk van Molière in een uitvoering door het Mechels Theater. Kaarten f 26,-; Pas 65/CJP f 24,-. Donderdag 9 april, 20.15 uur: De Muisjes deel twee: 'Terug van weggeweest' Tweede deel van een Hollands familie drama met onder andere Nelly Frijda, Rick Nicolet, Huib Broos, Gees Lin- nenbank en vele anderen. Kaarten f 22,-; Pas 65/CJP f 21,-. Dinsdag 14 april, 20.15 uur: Avondvullend Intermezzo Vocaal muzikaal programma vaarbij het accent ligt op a-capella koorzang. Kaarten f 17,50; Pas 65/CJP f 15.-. Woensdag 15 april, 14.00 uur: Remi, alleen op de wereld Het wereldberoemde verhaal als teken film. Nederlands gesproken. Voor kin deren vanaf acht jaar. Kaarten f 5,-. Donderdag 23 april, 20.15 uur: 't Kliekske: 't Estaminet Theaterprogramma met liedjes uit de Belgische café-sfeer. Kaarten f 17,50; Pas 65/CJP f 15,-. Woensdag 29 april, 19.30 uur: Fidelio Familievoorstelling in een uitvoering door Frank Groothof en Erna Stassen. Opbrengst ten bate van Amnesty Inter national. Geschikt voor kinderen vanaf zeven jaar. Kaarten f 17,50; Pas 65/CJP f 15,-. Kinderen tot twaalf jaar f 12,50. Steenhoffstraat 46, tel. 19577 Donderdag 2 april: Op donderdag 2 april presenteert het Filmhuis Artishock de prachtige film 'Manuscript, gevonden te Saragossa van de Poolse regisseur Wojciech Has. De film is ontleend aan de schelmenro man van Jan Potocki. 'Als officier in het Franse leger nam ik deel aan het beleg van Saragossa'. Zo begint de roman van de Poolse edelman en ontdekkingsrei ziger Jan Potocki, die zijn 'Manuscript gevonden te Saragossa' schreef tussen 1803 en 1813. Potocki gooide, aan de vooravond van het ontstaan van de klassieke roman in de vroege negen tiende eeuw, alle genres en conventies door elkaar met een experimentele ver telstijl. In 1965 haalde de Poolse regis seur Has haalde een krachttoer uit door hier een geslaagd filmisch equivalent voor te vinden. Wie verwacht een film te zien over oor log en heldendaden komt bedrogen uit. De hoofdpersoon, Alfons van Worden, wordt al spoedig gevangen genomen maar weet zijn meesters over te halen om voor hen een raadselachtig Spaans geschrift te vertalen. Dit manuscript had hij tijdens de slag om Saragossa ge vonden in een verlaten herberg. De constructie van het verhaal is van groter belang dan de inhoud. 'Manuscript, ge vonden te Saragossa' lijkt op een hou ten Russische pop, waarin elke pop een kleiner poppetje verbergt. 'James Dean' Langs imposante landschappen reist de toeschouwers mee met de Waalse offi cier Alfons van Worden, een rol van de vroeg gestorven Zbigniew Cybulski, 'de Poolse James Dean'. Hij is een klassieke schelm met een driekante steek, een sa bel en een uniform uit en operette. Al fons raakt verzeild in de meest bizarre situaties. De Inquisitie zit achter hem aan, een occulte wetenschapper hecht eraan hem te onderwijzen, een monnik vertelt hem het verhaal van een gek en telkens hoort hij geschiedenissen die lij ken op wat hem zelf overkwam. Al die verhalen sluiten hem op in een cirkel: telkens wordt hij (of een andere hoofd persoon) wakker onder een galg met rottende lijken. Menigeen komt ook te recht bij twee gevaarlijke Moorse prin sessen wier majestueuze troonzaal (vol oosterse geneugten) alleen bereikbaar is als een halfnaakte dienares de weg wijst. Anders spookt het 'gewoon' bij de ingang, een onooglijke deur in een kari ge boerenhut. Wie verlangt naar een slot of climax kan lang wachten. Goede verhalen kennen geen slot; ze blijven eeuwig doorgaan als de rest van een quotiënt. Aanvane: 20.30 uur. Toegang f 7,50; leden/CJP-65 f 5,-. Vrijdag 3 april: Met al weer de negende verfilming van Flaubert's roman Madame Bovary (1856) geeft Chabrol de bezoeker van het Filmhuis Artishock veel gespreks stof. Flaubert zelf had vijfjaar nodig aan sleutelen en zwoegen voordat hij het aandurfde het boek naar buiten te bren gen. Dat bracht hem toen tot de uit spraak: 'Madame Bovary, c'est moi'. Die perfectie had Chabrol ook voor ogen. Pla. en om Madame Bovary te verfilmen s, urnen dan ook al uit 1964. Toen hij in .990 uiteindelijk aan zijn droom begon, werkte hij het script dan ook tot de puntjes uit. Wat deze film versie van Madame Bovary anders maakt dan zijn acht voorgangers is dat hij trouw vasthoudt aan het boek. Om Chabrol te citeren: 'Ik heb geprobeerd de film te maken zoals ik denk dat Flau bert het gedaan zou hebben als hij in plaats van de ganzeveer de camera ter hand had genomen.' Over de wenselijk heid daarvan kan gediscussieerd wor den maar het decor, de kostuums en de aceurs, met name Isabelle Huppert als Madame Bovary, zijn goed gekozen. Net als Flaubert maakt Chabrol gebruik van een verteller, een soort god die op zijn schepping neerkijkt en de scènes aan elkaar praat. Dat doet Chabrol ove rigens wel in meer films. Aardig is ver der dat de cameravoering zich inleeft; in principe is de cameravoering vrij strak en afstandelijk, maar als Madame Bovary even de dagelijkse werkelijk heid vergeet en opgaat in haar fanta sieën begint ook de camera te zweven. Overigens is dit niet bepaald de eerste film van Chabrol die een tragisch eindi gende driehoeksverhouding verhaalt; het onderwerp ligt hem wel. Ervaring kan hem met zijn 44 films en 15 tv-pro- duties overigens toch wel worden toe geschreven. Het verhaal Emma Bovary is een vrouw vol roman tische aspiraties en luxe dromen, die haar intelligentie en mogelijkheden tot bevrijding overschat. Ze leeft in een provincieplaatsje in Normandië halver wege de achttiende eeuw waar ze is op gegroeid en getrouwd met Charles Bo vary, een eenvoudige plattelandsdok ter. Deze is echter niet in staat, ook al doet hij zijn uiterste best, om Emma het leven te geven waar ze naar verlangt. De stierlijk verveelde Emma begint aan een reeks romances en het vullen van haar klerenkast om haar fantasieën ge stalte te geven. Ze verliest echter lang zaam maar zeker steeds meer het con tact met de realiteit en een fataal einde is onafwendbaar. Eén van haar roman ces is met Rodolphe, een edelman uit de omgeving. Met hem fantaseert ze over vluchten met z'n tweeën en een nieuw leven zoals in haar fantasieën. Op het moment suprème laat hij het echter af weten. De goeiige dokter Bovary gaat boven dien af door het maken van een opera- tiefout tijdens een simpele operatie. En de kleermaker komt met een onbetaal bare rekening. Als de deurwaarder dan komt om beslag op het huis te leggen gaat Emma door het lint en pleegt zelf moord, een wanhopige man met doch ter achterlatend. Aanvang: 20.30 uur. Toegang f 7,50; leden/CJP/Pas-65 f5,-. Als het aan de raa moeten liggen? 35.000) dit jaar I Voor de prunusbi rugdringen van he dig, vindt de corm de keus aan de pt ken. De bestrijding van bospest genoemd) ten" middelen - Rot - een stuk goedko[ sproject is wel symp Iitiek heeft er nu 01 voor over. Ambtei hun fietsgedrag hei den beloond, want doodnormale zaak, tensteih (CDA). D den van de comm dat oordeel in het De sport is veel h geld, omdat die ee achterstand heeft Van Logtenstein. wel dat niet alle "Ajax-niveau" be gebracht. Hij son aantal posten op c ge weliswaar ais worden beschouw Groep 7 van de hoogste "klas" - verkoren om de mee te maken op lieu-educatief c< aan de Molenstr bedachte slagzin dere eer dik ver "Planten en dier ons vreugde, pas: motto waarmee haar genoegen a; sproken. Deze te ven de ingang va Op 30 ma Slachtoffer!? bestaan. De opgestart d< te doorzett< groep mens melen en sa de contact werk te le} Op 1 maarl beschikkin bet politie! gelijkertijd kracht vo< 1990 werd Nu, na vijf tig vrijwilli ferhulp Ee de regio. sen helper raakt dooi een misdr helpen dc den en de in de vaak ridische wordt oo! kundige stantie in professio tacten dit litie, jus maatsdhs maken h Stijginj De Stiel is aange: satie Sla jaarvers slachtof stijging o.a. 23* vallen, lieten, j delictei delictei De org; willen l

Soester Courant | 1992 | | pagina 19