profil: En dit zijn de knallers van deze week: 189 C1000 Soest pakt gokverslaving aan Italiaans voor beginners auto smeeing Hebben wij uw gezicht al gezien bij de apentng. GROENVRIENDEN Rundergehakt Alle soorten groot brood vanq?ede pp Auto poetsen, met garantie. Komkommer Kies een maKelaar hu«e m Thema-avond: 'Soesterberg en zijn nieuwsverspreiding' 3 Actueel 5 Actueel 11 Sport 13 Sport 'Hoeveel buitenlanders spreken nog geen Nederlands...?' Bewoners Fazantpad willen speelveldje t vamlêthpogt Gokverbod in snackbars, (sport)kantines en clubhuizen Woensdag 8 april in De Drie Eiken WEER GEOPEND NA VERBOUWING: VRIJDAG 3 APRIL! 7 Varia 15 Soesterberg Opsporing Verzocht: ca. 15 tips over verkrachtingszaak De Fiat Panda Voor een gratis abonnement op de wekelijkse woninggids, ffi DE VT .111 HET VLEESCENTRUM Kunstwerk wekt vooral irritatie -~"r. - - GROART CAR RECONDITIONING Soest - Telefoon 02155 - 24279 HEPKE RAS Vast- van BREUKELEN bv LENTE-VERRASSING VOOR ALLE UIT DE OMGEVING EN OMSTREKEN C1000 Van de Graaf Zuidpromenade 6 3768 EM Soest Tel. 02155 -15724 VOORDEELMARKT PETERS Makelaars HS Hendrik Smit WASIEL STEITNER x x w x x X T SHUZl w w X 70e JAARGANG NO. 31 WOENSDAG 1 APRIL 1992 Het aantal gokkasten in Soest zal per 1 december van dit jaar drastisch worden verminderd. In snackbars, sportkantines, sporthallen en jonge rencentra worden de kansspelapparaten verboden. In café's en restau rants mag vanaf december maximaal één gokkast staan. Op dit moment staan in Soest ongeveer tachtig gokkasten, in december zullen dat er naar schatting hooguit 25 zijn. Doel is de gokverslaving te bestrijden. Dat be sluit moet nog worden genomen, maar het voorstel van het college kan vast en zeker rekenen op een grote, zo niet raadsbrede, meerderheid in de gemeenteraad. Het gemeentebestuur is niet bevoegd een totaalverbod op gokkasten in te stellen. In principe moeten b en w een vergunning afgeven als daarom wordt gevraagd. De aanvragers moeten wel aan bepaalde wettelijke eisen voldoen. De gemeenten mogen daarentegen wel beperkingen opleggen. In Soester za ken mogen bijvoorbeeld maximaal twee automaten staan. Op dit moment staan in 51 zaken 93 kasten. Het gaat voornamelijk om gokkasten. Het aantal behendigheidsautomaten, waarbij geen geld is te winnen, is niet erg groot. Sinds kort wordt evenwel onderscheid gemaakt tussen bepaalde inrichtingen. Soest mag snackbars, sportkantines, sporthallen en jongerencentra verbie den gokkasten te plaatsen. En B en w gaan dat ook voorstellen aan de ge meenteraad. In deze zaken mogen ma ximaal twee behendigheidsautomaten blijven staan. De zogenaamde 'hoogdrempelige in richtingen', zoals café's en restaurants, mogen vanaf 1 december maximaal één gokkast en één behendigheidskast in huis hebben. In cijfers vertaald betekent dat onder de huidige omstandigheden, dat het aantal gokkasten in de gemeente Soest daalt van ongeveer tachtig naar circa 25. In ieder geval zullen in onge veer dertig inrichtingen de gokkasten verdwijnen. Verslaving Het gemeentebestuur wil daarmee de toenemende gokverslaving bestrijden. Met name de verslaving onder jongeren geeft aanleiding tot zorg. Hoewel het De vereniging Soesterbergs Belang organiseert op woensdag 8 april een thema-avond over het onder werp: "Soesterberg en zijn nieuws verspreiding". Aanleiding daartoe is de opheffing van het Soester- bergse Nieuws- en Advertentieblad per 1 april. In dat blad konden de Soesterbergse verenigingen, artsen, kerken, parti culieren etc. hun wekelijkse berich ten kwijt. Bij het verdwijnen ervan ontstaat er voor de Soesterbergers een groot "nieuwsgat". Iedere Soesterberger is ervan over tuigd dat er, op een of andere ma nier, toch een vorm van nieuwsver spreiding moet blijven bestaan. De vereniging Soesterbergs Belang heeft daarom kontakt gezocht met de lokale pers, om te informeren wat er voor mogelijkheden zijn. Die kontakten hebben geresulteerd in een forum, waarin journalisten van de Soester Courant, Gooi- en Eemlander, Amersfoortse Courant, Soest Nu en Radio Soest zitting zul len nemen. Zij zullen trachten uit te leggen wat zij al dan niet voor Soes terberg kunnen doen. Vragen die aan de orde komen, zijn o.a.: Waarom heeft de Soester Cou rant zo weinig Soesterbergs nieuws? Waarom is de Gooi- en Eemlander in Soesterberg niet verkrijgbaar? Wat is de inlevertijd voor plaatsing in Soest Nu en in de Soester Couant? Moet er abonnementsgeld worden betaald of is het gratis? Kan Radio Soest wat meer doen? Tevens zal op deze avond op een feestelijke manier afscheid worden genomen van de vervaardigers van het Soesterbergs Nieuws- en Adver tentieblad. Iedere Soesterberger die wil mee praten of -luisteren is van harte wel kom. Gespreksleider is de heer J. van der Blij. De bijeenkomst vindt plaats in de Drié Eiken, Dorpsplein, Soesterberg en begint om 20.00 uur (zaal open 19.45 uur). Het eerste kopje koffie wordt gratis aangebo den. Presenteren u een complete haarverzorging op internationaal niveau, zowel voor heren als voor dames. Winkelcentrum Overhees, Soest, telefoon 02155 - 24040 Burg. Grothestraat 36, 3761 CN Soest, telefoon 02155 - 17756 onder de achttien jaar verboden is te gokken, vormen de vijftien- tot en met negentien-jarigen een probleem. Ze komen in sportkantines en snackbars gemakkelijk in de verleiding om te gok ken. En als ze eenmaal hebben gewon nen, is die verleiding bij een volgende gelegenheid vaak nog groter. In Nederland zijn 100.000 tot 140.000 gevallen van verslaving bekend. Het daadwerkelijke aantal ligt waarschijn lijk veel hoger. Voor Soest zijn geen exacte cijfers bekend, maar afgaande op het landelijk gemiddelde is de schat ting dat vierhonderd Soesters onder de 'probleem-gokkers' vallen. De helft van hen is verslaafd. Criminaliteit Net zoals bij drugsgebruik, leidt gok verslaving tot criminaliteit. De gokkers hebben elke dag geld nodig om te spe len of schulden af te lossen en maken zich schuldig aan onder meer inbraken en diefstallen. Ook hierover ontbreken voor de Soester situatie cijfers. Maar uit een onderzoek van de Deventer politie is vast komen te staan dat negen van de tien gokverslaafden vermogensdelicten begaan. Ook op het psychische en so ciale vlak raken probleem-gokkers en gokverslaafden in de moeilijkheden. In een uitgebreide notitie wordt duide lijk dat het college van Soest het speel- automatenbeleid wil wijzigen. Voordat de gemeenteraad bovenstaande wijzi gingen krijgt voorgeschoteld, zullen alle belanghebbenden op de hoogte worden gesteld. Dat zijn de vergunninghou ders, de Vereniging Automatenhandel Nederland (VAN) en de afdeling Soest/Soesterberg van Horeca Neder land. Zij krijgen twee weken de tijd om schriftelijk te reageren, maar het lijkt uitgesloten dat het college zijn stand punt op grond van die eventuele reac ties zal herzien. Bovendien zal het te verwachten voor stel van het college ongetwijfeld wor den aangenomen door de gemeente raad. Bijna alle fracties hebben zich in januari al uitgesproken voor een sterke afname van het aantal gokkasten. Politiek houdt leeftijdsgrens alcoholverkoop op 16 jaar Echtscheidingen en toename ziekteverzuim door wachtlijst CMD Ritueel slachten kan in slacht huis Overdag in de banken 's avonds op de planken Dames Stam/SoVoCo knijpen billen samen MHC Soest raakt leiders positie kwijt Jack Nagtegaal stopt Judith Lazonder naar Zaan Luchtvaartmuseum Soesterberg weer open Na de uitzending van het tv-pro- gramma "Opsporing Verzocht", vo rige week donderdagavond, heeft de politie Soest ongeveer 15 serieuze telefonische tips ontvangen in ver band met de verkrachtingszaak, die op 7 maart in de wijk de Eng plaats vond. Volgens een woordvoerder van de politie worden die op het ogenblik vrijwel allemaal nagetrok ken. "We doen ons uiterste best." Onder de tips was ook een enkel te lefoontje over "helderziende ge sprekken" maar die heeft de politie vooralsnog terzijde gelegd. In de uitzending waren o.a. beelden te zien van de omgeving waar het slachtoffer woont. Ook de composi tietekening en het signalement van de dader kwamen uitgebreid in beeld. Direct na de uitzending kwamen de meeste telefoontjes binnen bij de re cherche, die met zes man de "tele- foonwacht" hield. In de daaropvol gende dagen druppelden er ook nog enige tips binnen. Het merendeel was afkomstig uit Soest. Over de in houd kan de politie in het belang van het onderzoek nog geen mededelin gen doen. Eén raadslid kan meer vragen dan tien wethouders, ambtenaren of andere deskundigen kunnen beantwoorden. Dat bleek vorige week in de raads commissie Financiën, waar het jaar verslag van Trema '87 werd bespro ken. Kees Boerkoel (PvdA) lanceerde daar de vraag hoeveel buitenlanders er in Soest zijn die nog geen Neder lands spreken. Boerkoel koppelde daaraan overigens direct de vraag: "En wat kunnen we doen om dat probleem zo snel mogelijk op te lossen?" Wethouder Jan Menne kon op de eerste vraag geen antwoord geven, evenmin als Trema-directeur Henny Visser-Dumoulin, en reageerde op de tweede vraag met een uiteenzet ting over de betere kansen die Trema krijgt als de accommodatie wordt uitge breid met twee noodlokalen. In feite stelde Boerkoel de vraag naar de effectiviteit van de basiseducatie voor buitenlanders aan de orde. Vorig jaar had hij daarover wat schampere Van buiten is hij compact (piccolo), van binnen is hij bijzonder ruim (grande). Hij is verschrikkelijk zuinig (economico) en rijdt geweldig (grandioso). De Fiat Panda. Hij is nog steeds de beste (bellisimo) in zijn klasse. En wat een prijs: vanaf f. 14.350,- (magnilico)\ Amsterdamseweg 19, Amersfoort, tel.: 033-635535 Koningsweg 14, Soest, tel.: 02155-13227 MAKELAARDIJ O.G. KERKSTRAAT 84 SOEST TELEFOON02155-16824 A opmerkingen gemaakt, en hij haastte zich nu dan ook om duidelijk te maken dat hij de inspanningen van Trema op dat gebied hooglijk waardeerde. "Maar stel dat u tien intensieve taalcursussen nodig hebt, dan moeten we toch kun nen bekijken hoe we dat zo snel moge lijk kunnen realiseren? Als we niks doen is dat toch gewoon naadje...?" "Tsja," reageerde Menne. "Alles tege lijk kan nu eenmaal niet. We moeten wel met beide benen op de grond blij ven staan." Hij wees er verder op dat het gemeentebestuur de buitenlanders niet kan verplichten om de lessen bij het centrum voor basiseducatie te volgen en attendeerde nog eens op het werkge legenheidsproject dat de gemeente spe ciaal voor buitenlanders wil opzetten. Vak apart Neks Blommers (WD) had verwon derd geconstateerd dat aan de docenten bij Trema "extreem hoge opleidingsei sen" worden gesteld en ze vroeg zich af of alle docenten daaraan voldeden en of het eigenlijk wel nodig was. Jazeker, antwoordde Henny Visser-Dumoulin. Ze wees erop dat het volwassenenon derwijs toch al hogere eisen stelt en een andere houding vraagt, en dat voor het (aan)leren van een tweede taal door mensen die soms nog niet eens goed kunnen lezen heel bijzondere didacti sche kwaliteiten vereist zijn. "Het is een vak apart." Visser makte zich overigens wel zorgen om de toekomst van de centra voor ba siseducatie, omdat er plannen zijn om ze te laten opgaan in regionale oplei dingscentra. Volgens de directeur is de kans groot dat een instelling als Trema dan volledig wordt "ondergesneeuwd". Birkstraat 49 - Soest - Tel. 12477 BIEFSTUK (botermals) per kgZl LENDELAPJES per kg 17?° SCHOUDERROLLADE per kg 9?° Altijd kwaliteit en betaalbaar. 'V "-VL?- - ViVr l Liever een speelplaatsje voor de kin deren dan een hondenuitlaatplaats, en liever helemaal geen kunstwerk als de "vlindertrappen" die de omgeving van het Fazantpad op artistiek-verant- woorde wijze verfraait. De spelende jeugd heeft geen boodschap aan kunst en bovendien zijn de betonnen randen te scherp en de royaal aanwezige hon- depoep te vies. Dat is ongeveer de boodschap die het gemeentebestuur vorige week mee kreeg van de bewoners van het Fazant pad en omgeving, die zich tijdens de speciaal voor hen belegde informatie avond in het gemeentehuis duchtig lie ten horen. De belangstelling was groot, waaruit wel mag blijken dat de hele si tuatie rondom het kunstwerk de omwo nenden behoorlijk hoog zit, en dus vond het gezelschap uiteindelijk onder dak in de kantine. De avond staat in het teken van het plan - opgesteld door de gemeentelijke stuurgroep bestuurlijke preventie (de club die zich bezighoudt met het verzin nen van effectieve maatregelen tegen vandalisme en buurtoverlast) - om op diverse plekken in Overhees meer speelvoorzieningen te creëren voor de nieuwe generatie Soesters. Mogelijk houdt ze dat af van allerlei baldadigheid en ander ongerief. De plannen vielen bepaald niet onver deeld in goede aarde, want de bewoners bleken er weinig voor te voelen een an der stukje groen aan te wijzen als uit- laatplek voor de viervoeters uit de buurt. Waarop - onvermijdelijk - nog een hele discussie plaatsvond over de voor- en nadelen van het "aanlijnen", waarvan de hondjes volgen sommigen alleen maar agressiever zouden wor den. Het veld bij de Honingbij zou vol gens anderen veel geschikter zijn als uit- laatplaats, want dat biedt aanzienlijk meer ruimte. Ook de kwestie van het vandalisme Liever een speelveld dan een kunst werk. bleek een vruchtbaar gespreksonder werp. Sommige omwonenden waren het niet eens met de stuurgroep, dat lichte en zwaardere vormen van wange drag eigenlijk door de hele wijk Over hees heen plaatsvinden. De meesten zien zulke "haarden" vooral bij C-drie en het winkeldcentrum aan de Tam boerijn, en het zal ook weinig helpen om ten gerieve van het opgeschoten jongvolk basketbalveldjes en skate- boardbanen aan te leggen, vreest men. Het terrein aan het Fazantpad moet zo worden ingericht dat vooral de kleintjes er veilig kunnen spelen. Wat het gemeentebestuur met de voor stellen gaat doen is nog niet helemaal duidelijk. De bewoners kregen in elk geval de mededeling dat er goed naar hun wensen en verlangens was geluis terd, maar veel bewoners lieten zich daarvan niet zomaar overtuigen. VELE FEESTELIJKE Fietsen. Kleding. Accessoires. OPENINGS AANBIEDINGEN! vele bekende meiken, o.a.: Altia, Batavus, Giant, Kildemoes, Multi- cycle, Pacific Nieuweweg 97 Soest Telefoon 02155-13462 pagina A TUIN-ADVIESCENTRUM DE GROENE NR.1 DORRESTEINWEG 726 SOEST, TELEFOON 02155 - 12883 Het vertrouwde adres voor de verkoop van uw huis is Bel 02155-J6Z5I MAKELAA R P Op M A A T BURG. GROTHESTRAAT 32 SOEST - TEL02155-11304 K_ _E Telefoon: 02155- 19600 Redactie en administratie Van Weedestraat 227 Postbus 57, 3760 AB Soest Telefoon 02155-14152* Telefax 02155-24904 Postbank 126156 Abonnement Soest/Soesterberg per halfjaar f 13,- Buiten Soest f 26,- Losse nummers 75 ct. Gecontr. opl. 9550 VERSCHIJNT IEDERE WOENSDAG

Soester Courant | 1992 | | pagina 1